(iemengde berichten. belangen der onderofficieren het meest zullen wor- den behartigd. Men heeft nu reeds specialiteiten voor marine, oorlog, landbouw, financien, enz., waarbij als de Assensche onderofficierep hun man vinden, nog een specialiteit voor de belangen van onderofficieren zal komen. Als dat specialiteiten-stelsel zich blijft uitbreiden, zal er bitter weimg meer over- schieten voor de bespreking van algemeene belangen- Naar men verneemt zal de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen over het afgeloopen boekjaar 7 dividend uitkeeren. TER NEUZEN, 17 Februari 1897. Bij gelegenheid van de j.l. Maandag gegeven uitvoering door de tooneelvereeniging ,/Vooruitgang is ons streven", was de opkomst niet groot. De opgevoerde blijspelen ,/Twee vreemdelingen in de stad", en //De repetitie van een liefhebberij-komedie," liepen goed van stapel en deden meermalen een guile lach losbarsten. De uitvoering werd met een bal besloten. Gisteren werd alhier ten raadhuize door Burg, en Weth. aanbesteedhet leveren voor 1 Juni a. s. van 288 scheepston grint van 15 c. M. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Th. Gort te Ter Neuzen voor f 1,18 P. Dobbelaar te Ter Neuzen voor 1,15, C. Bakker te Sliedrecbt voor 1,14, P. Meeusen te Ter Neuzen voor 1,12, L. Kanters te Rotterdam voor 1,12 en P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,10, per scheepston. Axel, 17 Febr. Door het Bestuur der nieuw opgerichte vereeniging //Steunt elkander" waren tegen gisteravond op de bovenzaal van den heer Koole de werklieden opgeroepen, die bereid waren lid der vereeniging te worden. Een groot getal was aanwezig. Nadat alle met het reglement waren bekend gemaakt en het bestuur de verlangde inlichtingen verstrekt had, traden 120 personen als lid toe. De commissie van toezicht op het beheer der geldmiddelen, gekozen uit de deelnemers, bestaat uitJ. C. de Bruijn, P. C. van Bendeghem, E. Hamelink, D. Maas en C. L. de Smidt. Zaamslag. A. s. Vrijdagnamiddag vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van het rapport van de commissie in zake aanleg van een keiweg naar de losplaats. Koewacht. Onder deze gemeente en de nabu- rige plaatsen, vooral langs de Belgische grenzen, waar nog al woeste gronden worden aangetroffen, zijn uitgestrekte stukken lands met dennen be- plant. In de laatste jaren zijn vele oude boomen geveld en heeft men er jonge boompjes voor in de plaats geplant. Jammer voor dit jeugdig plantsoen, heeft de menschelijke industrie ontdekt, dat de knoppen der jonge dennen door haar gebruikt kunnen worden. En wat ziet men nu P Mannen en vrouwen komen's nachts stilletjes in de bosschen geslopen en snijden of knippen de harsachtige toppen der jonge boomen af en trekken tegen den morgen met gevulden zak over de grens. Niemand heeft iets bespeurd. De eigenaar woont verre en komt hij of zijne bediende een tijdje later eens toevallig in het bosch, dan merkt men pas, dat de boomen ge- schonden zijn. Doordat de bovenknop afgesneden is, schiet de boom niet meer recht omhoog, maar vormt zijtakken en is daardoor misvormd. Dat kunnen opwekken. Koud bloed, mijn kind Voeg bij de eerste dwaasheid geen tweede Als door een adder gestoken, schrikte het meisje op. Die koude, grijze oogen schenen in haar ziel te lezen als in een opengeslagen boek. Het bloed vloog haar naar het gelaat. //Ik ver- sta u niet," antwoordde zij. z/Gij hebt mij verstaan," zei Dombrowsky, op elk woord drukkende. //Handel daarnaar en waak over je zelf." Van dezen dag kwam Camory minder op het slot; slechts af en toe diende hij zich aan om aan de beleefdheid te voldaan. //Hij is een mensch, waarop men niet rekenen kan, die zijn fantasie gehoorzaamt en dien men zijn eigen weg moet laten gaan," verontschuldigde de graaf Von der Lauen hem. //Ik ken hem lang genoeg om aan zijn eigenschappen gewoon te raken. Nu zoekt hij de gezelligheid, dan mijdt hij haar. Ik heb de moeite om hem verstandig te maken, al lang opgegeven." Constance werd nu door een koortsachtige opge- wondenheid aaugegrepen, welke zij niet langer kon verbergen Op- het uur, waarop Harald gewoon was te komen stond zij aan het venster of ging met hoog gekleurd gelaat op en neer, opschrik- kende, wanneer zij de schel hoorde of schreden in den gang klonken. Het pijnigde haar, wanneer men haar aandacht wilde boeien. Deze zwaarmoedige stemming wisselde soms af met gedwongen vroolijkheid. De heer Von Hohen- fels vroeg nooit, maar twijfelde er sedert lang niet meer aan, dat de vrede harer ziel was gestoord en hij vreesde, dat hij de reden daarvan kende. Hoe onrustiger hij haar zag, hoe meer hij bemerkte, dat haar gedachten afdwaalden en dat zij slechts werktuiglijk sprak en antwoordde, hoe somberder hij werd. Eens na een klein landelijk feest zocht Con. de eigenaar daar schade door lijdt, is licht te be- grijpen. Daarom hebben de eigenaars der denne- bosschen last gegeven aan in de buurt wonende personen op hun eigendom te wakendoch alle waakzaamheid baat weinig. De boomen worden geschonden. Andere eigenaars hebben het boven- gedeelte de jonge boomen geverfd en op die ge- verfde knoppen schijnt men zoo fel niet te zijn, ten minste zoodanige zijn tot nog toe gespaard. Mocht dit middel probatum blijken dan zullen spoedig alle jonge dennebosschen in deze streken met geverfde toppen prijken. Hontenisse, 13 Eebr. Ten behoeve van de landbouwers-vereeniging //Eigen Hulp", werd heden aanbesteed de levering van 81,700 Kg. ammoniak- superphosphaat en 84,600 Kg. chilisalpeter. Voor de ammoniak-superphosphaat werd inge schreven doorP. J. van Araenne te Dordrecht voor f 5,56, de Maatschappij Nederland te Dordrecht voor 5,44, M. de Jonge te Hoek voor f 5,44, E. P. Staal te St. Jansteen voor f 5,40, W. Adriaansens te Hontenisse voor f 5,39 J. A. Pateer te Hontenisse voor 5,38 en J. E. Adriaansens Pz. te Walsoorden voor f 5,33 Voor de chilisalpeter werd ingeschreven door de Maatschappij Nederland te Dordrecht voor f 9,72, M. de Jonge te Hoek voor f 9,60, E. P. Staal te St. Jansteen voor f 9,51, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 9,47, W. Adriaansens te Hontenisse voor f 9,46, J. F. Adriaansens te Walsoorden voor f 9,44, P. A. Adriaanssens te Walsoorden voor 9,43 en J. E. Adriaansens Pz. te Walsoorden voor f 9,38. De levering van beide meststofsoorten is gegund aan J. E. Adriaansens Pz. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Eebr. de volgende vonnissen uitgesproken C. v. B., oud 14 j., zonder beroep te St. Jan steen (Heikant), is wegens diefstal vrijgesproken. P. Ph. v. d. J., oud 13 j., werkman te Overslag, is wegens beleediging van een ambtenaar veroor- deeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. 1°. E. v. A., oud 23 j., arbeider, 2°. P. A. H., oud 22 j., veldarbeider, beiden te Westdorpe, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 45 dagen gevangenisstraf, de 2" tot 1 maand gevang. Dezer dagen is bij kon. besluit bij eene d.d. schutterij een 2e luitenant benoemd. Thans vraagt de vader, oud-majoor-kommandant dier schutterij, aan H. M. intrekking van dat besluit. Hij acht zich als stnatsburger daartoe verplieht, omdat de schutterij in tijd van gevaar geroepen is, met het leger het vaderland te verdedigen, getuige de memone van antwoord van den Minister op de begrooting van Oorlog voor 1897 terwijl zijn zoon, vrijgeloot voor de militie, nog nimmer een geweer heeft gehanteerd m. a. w. dat hij voor zijne nieuwe betrekking niet geschikt is. Een Metalen-Kruiser in de gemeente Ter Aar, H. den Braver, is in de vorige week aange- tast door slaapziekte. Alle pogingen om hem wakker te krijgen blijven vruchteloos. De Gelderland is thans vlot gekomen en de spoorhaven te Rotterdam binnengesleept, om het zeer gehavend schip na lossing, in het droogdok op te nemen. stance later dan gewoonlijk haar kamer op. Zenuw- achtig opgewonden en zwaar zuchtend wierp zij zich om en om op het bed, tot eindelijk een sluimering haar beviughet schenen echter geen aangename gelukkige droomen te zijn welke haar voor den geest zweefden, want nu hief zij zich plotseling op, ontzet om zich starend en dan weer viel zij terug, zwaar vermoeid naar lichaam en geest. Als eerj vernielend gift brandde het in haar aderen. Allerlei verwarde beelden omgaven haar. Werd er thaus niet aan de deurknop ge- rinkeld kwam daar niet iemand nader sluipen? Och neen, dat deed haar overspannen fautasie en toch er ruischte iets als een vrouwenkleed maar de oogleden waren zoo zwaar zoo zwaar zij willen zich niet openen. Neen, dat kon geen vergissing zijn daar streek een hand over haar gelaat, een ijzige hand en een bevende, zuchtende stem lluisterde dicht aan haar oor vreemde, zinlooze woorden. Te vergeefs trachtte zij het te verstaan de stem was haar bekend, maar wat zij sprak was zoo onsamenhangend, zoo dwaas, zoo fantastisch, zooals men zich slechts kon droomen; daar tusschen klonken gebeden bang, vertwijfeld, als kwamen zij uit een gepijnigde ziel, en dan veranderde het smeeken in een een- tonig gebabbel zonder uitdrukking en daarbij gleed de ijzige hand steeds over haar voorhoofd en wangen. Wat een vreeselijke, woeste droom Kwam er maar een eind aan Wanneer zij die verschijning maar weg kon jagen Doch zij week niet eu het jammerde, bad en mompelde nog steeds en Constance voelde dat het afschuwelijk wezen zich op haar wierp en steeds zwaarder en zwaarder werd. Het was als of een vreeselijk zware berg op haar borst lag, die haar het ademhalen onmo- gelijk maakte. (Wordt vervolgd), Een bemiddelde vrouw te Oostermeer (Er.) liet in 1864 in dat dorp een huis bouweu en het van de noodige meubelen, bedden en turf voorzien. Deze vrouw is nu gestorven, zonder het huis bewoond te hebben, zoodat het 33 jaar ledig heeft gestaan. - Te Leimuiden heeft Maandag de burgemeester bij bekkenslag laten bekend maken, dat tot mid- dernacht alsnog de gelegenheid openstond tot plaatsing van adspirant-kiezers op de lijst. In eene der belangrijkste gemeeuten van de provincie Drenthe verscheen in de vorige week iemand ten gemeentehuize om zich als kiezer te doen inschrijven. Adspirant-kiezer //Menneer, mag 'k een biljet, ik ben historische kiezer." Gemeente-ambtenaar//Ik begrijp je niet, wat wil je toch Aanstaand kiezer//Ik ben een historische kiezer en verlang een biljet van u." Gemeente-ambtenaar Gij bedoelt zeker dat gij kiezer wilt worden." Aanstaand kiezer //Nee en ja, ik wil histori sche kiezer worden." Gemeente-ambtenaar //Bedoelt gij soms, dat gij lid wenscht te worden van den Christelijk-histori- schen kiezersbond Aanstaand kiezer //Juist M'neerzie je, ik ken al die dingen niet, maar mijn baas heeft me hierheen gestuurd, om Christelijk-historische kiezer te worden". Gemeente-ambtenaar //Ja, maar dan moet ge hier niet wezendan moet je je aanmelden bij eene kiesvereeniging". Zoo ging het nog eenigen tijd voort, tot einde lijk de man gewaar werd, dat hij als loonkiezer kon worden ingeschreven. Dat het beroep van broodjager soms eigenaar- dige gevareu kan opleveren, blijkt uit hetgeen men schrijft uit de Loosdrechtsche polders Na het invallen van den dooi, toen het ijs juist nog even sterk genoeg was, begaven twee jagers, voorzien van levensmiddelen voor ongeveer acht dagen, zich naar een eilandje midden in den polder om waterwild te schieten. Zij hebben daar zoo goed en zoo kwaad als dit mogelijk is, in- kwartiering gevonden in eene van riet gebouwde hut. Blijft het nu dooien zonder storm, dan kunnen zij misschien na verloop der acht dagen met eene boot huiswaarls keeren, komt er echter ijsgang, dan loopen zij groot gevaar om verpletterd te worden. En indien het weer begint te vriezen, dan staan hun wellicht een aantal dagen gedwongen gevangenschap te wachten na de aanvankelijk vrijwiliige, en zonder dat iemand in staat is hen te bereiken. In het dorp Surhuisterveen (Fr.) betrapten twee marechaussees een jongetjemethoutsprokkelen. Het kereltje wist niet hoe oud hij was, waarom de politie met hem naar zijne moeder ging, die in een hut woonde. Daar binnentredende stond het middageten voor het jongetje klaar, bestaande uit gekookte aardappelschillen. Anders had de moeder niet. De marechaussees stelden dadelijk hun zakgeld aan de arme weduwe ter hand. De vijvers van het Vondelpark te Amsterdam zijn talrijk bevolkt met groote visch, hoofdzakelijk karper en baars. Onder het ijs hebben de dieren het hard te verantwoorden en nu het ijs zoolang in het water blijft, schijnt het bestuur van het Vondelpark bang te zijn, dat evenals een paar jaar geleden de visch zal sterven en tot ontbinding zal overgaan, wat tot gevolg heeft, dat taaier natuurgenooten tenge- volge van het bedorven water, ook moeten dood gaan. Het bestuur van het Vondelpark heeft aan den heer Verduin, visscher, verlof gegeven met den zegen in de vijvers te visschen. Hij haalde Zaterdag uit een der vijvers met £en trek 1400 pond visch naar boven, waarvan de opbrengst voor de helft is voor hem en de andere ten goede komt aan het Vondelpark. Aan anderen is nu wel geen verlof gegeven, maar hun wordt het op het oogen- blik ook niet verboden te visschen. Een groot aantal menschen was dan ook Zaterdag en Vrijdag bezig de visch onder het ijs weg te halen. Met een schepnetje bevestigd aan een stevigen stok werden karpers van eenige ponden onder het ijs vandaan gehaald en nu hoorden we mannen vertellen dat zij na 10 minuten geschept te hebben 40 a 50 pond visch hadden. De visch wordt voor weinig geld van de hand gedaan, en toch levert ze voor eenige werkloozen weer een daggeldje op. Uit alleszins vertrouwbare bron kan men mededeelen, dat de jnstitie thans een leiddraad heeft bij de onderzoek naar de nog steeds on- ontdekt gebleven dief of dieven, die in een nacht van het vorig jaar, bij den heer Van Wotki te Rotterdam voor een aanzienlijk bedrag aan effecten ontvreemdden. Tot dusver had men steeds in het duister getast. Verschillende personen werden hiervan verdacht. Een aldaar verschijnend blad deelde indertijd, toen de stad geheel onder den indruk was van eene verschrikkelijke moordgeschiedenis, zelfs namen mede van lieden, die de daad gepleegd hadden. Later bleek voldoende de oujuistheid van dit bericht Vast staat thans, dat ruim een week geleden een bankinstelling in de Wijnstraat te Rotterdam, van een onbekende uit Engeland eene partij effecten ontving, met het verzoek deze aldaar te willen verkoopen. Alvorens hiertoe over te gaan, liet de directeur op een ander kantoor verifieeren, of deze stukken soms ook reeds waren uitgeloot. En wat bleek nu men ontdekte, dat men te doen had met de gisignaleerde effecten van den heer Van Wotki. De hoofdcommissaris van politie de heer Voor- molen, nam persoonlijk de stukken in beslag en leidt thans het onderzoek. De Engelschman, ongerust geworden, schreef, dat men dadelijk of geld of effecten moest remitteeren. Een handelaar te Rotterdam moet mede in de zaak betrokken zijn. Het onderzoek wordt met de meeste omzichtig- heid en geheimhouding gevoerd. Spoedig hoopt men omtrent de zaak nog iets mede te deelen. Het verzet, dat er nog aangeteekend wordt tegen het deelnemen van vrouwen aan het openbaar leven, wordt steeds meer door feiten weerlegd. De stad Alleghany, in de nabijheid van Pittsburg, heeft een vrouwelijke politieagent. Het is een jong en mooi achttienjarig meisje, de dochter van den vrederechter in genoemd stadje. Overigens heerschen daar zeker nog aartsvaderlijke toestanden, want er schijnt maar een constable (agent) te zijn, en verder wordt verteld, dat de eigenlijke politie agent, een bejaard man, reeds langen tijd lijdend was en zijn ambt niet kon waarnemen, en de vre derechter kwam toen op de gedachte, zijne dochter, die een zeer bekwaan wielrijdster was en op de bicycle menigen triomf had behaald, tot hulpagent aan te stellen. De moedige schoone heeft al eenigen tijd haar beroep uitgeoefend en reeds eenige menschen gevangen genomen. De jonge dame zegt, dat de betrekking haar uitstekend bevalt, met de vrouwen echter heeft zij veel meer te doen dan met de mannen. Voor de laatsten moet het dan ook een bijzondere bekoring hebben zich door een mooi jong meisje naar 't bureau te laten brengen. Laten wij niet vergeten te zeggen, dat Alle ghany in Noord-Amerika ligt en dat de vrouwen daar anders zijn dan hier, en dat de kranten den menschen daar gaarne wat buitengewoons ver tellen, zonder zich eerst te laven aan de bron der waarheid. lets wat hier natuurlijk altijd ge- beurt. Op het eiland Borkum is de afzondering van het vasteland, tijdens de weken van vorst, nog erger geweest dan op Urk. Men had daar sinds 7 Januari geen post meer ontvangen. Thans wordt aldaar de wensch geuit, dat door tusschenkomst van het Keizerlijk Loodsencommando te Wilhelmshaven een postduivenstation tusschen die plaats en Borkum zal worden opgericht. Twee heeren uit Hamburg, die op Borkum door de vorst overvallen werden hebben per extraboot het vaste land te Ciixhaven nog weten te bereiken de terugreis heeft hun echter behalve het levensgevaar, waaraan zij blootstonden ongeveer 550 Mark gekost. Vele deelen van Europa, zoomede Amerika, o. a. New-York, werden in de laatste dagen der vorige week door hevige sneeuwstormen bezocht. Een merkwaardig geval heeft zich in een dorp in den Elzas voorgedaan. Een jonge man, twintig jaar oud, ging den 10en Januari slapen en onlwaakte eerst 12 dagen daarna op den 22 Januari. Twee jaren geleden was hij ziek geweest, doch na dien tijd geheel en al hersteld. Den 9den Januari had hij den geheelen dag koren gedorscht en had den prijs voor een koek gewonnen, die alleen op Drie Koningen gebakken wordt. Ge- durende zijn langen slaap lag hij steeds bewegingloos, zijn ademhaling ging geregeld en voedsel werd hem kunstmatig verschaft. Om de twee uren waschte men hem met koud water, doch zonder eenig resultaat, totdat na twaalf dagen eerst zijn beenen en vervolgens zijn handen teekenen van leven begonnen te geven. Om negen uur sprong hij eensklaps op en vroeg dadelijk naar den koek, dien hij gewonnen had, een bewijs dat hij met dezelfde gedachte wakker werd als waarmede hij ging slapen. Zijn gezondheid heeft er niets onder geleden. INGEZONDEN STUKKEN. Mynheer de Redacteur I Ditmaal wil ik afwijken van mijn besluit om niet meer te antwoorden op anonym geschrijf, daar ik over het algemeen de personen die op dergelijke wijze schrijven, voor te laf beschouw om opeulijk voor hunne meening uit te komen. Onder den dekmantel der geheimzinnigheid. hatelijkhedeu publiceeren, is gewoonte van hen van wien men weinig goeds kan verwachten, die zich geene moeite geven om naar de waarheid onderzoek in te stellen en doorgaans zich als speel- bal laten gebruiken. Ik herhaal ditmaal te willen antwoorden, omdat ik ver- onderstel de schrijver werkelijk een landbouwer is, die ter goeder trouw handelde en verkeerd is ingelicht geworden. Het spijt mij evenwel, zijn naam niet te kennen, daar hij beweert om advies verlegen te zijn, hij ontneemt mij alzoo de gelegenhetd, oin hem met mijne zwakke krachten ten dienste te staan, wat ik werkelijk zeer gaarne doen zal voor iederen landbouwer, die daarvan gediend wil wezen. Na eene vrij langdurige en ernstige studie van landbouw- zaken en landbouwscheikunde, naast een uitgebreid veld van praktijk, de raad van ouderen, die meerdere ondervinding hebben, steeds gaarne aanhoorende, zoo vermeen ik werkelijk een weinig in staat te zijn, den landbouwer ter hulp te kunnen komen. Mijn voornemen is dan ook, om in den loop van den winter op vele verschillende plaatsen lezingen te houden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2