Laatste berichten. (iemengde berichten. gemeester is herbenoemd. Zijn voornemen is zich niet meer als zoodanig beschikbaar te stellen, daar bij besloten heeft wegens familieredenen de ge- meente metterwoon te verlaten. Uit hetgeen verder in den raad werd gesproken, bleek dat men dit besluit ran den burgemeester met leedwezen vernam. De redaction van antir. bladen, die voor" nemens zijn de antir. partij in haar bestaande organisalie bij de stembus te steunen, hebben eene uitnoodiging ontvangen van het centraalcomite van antir. kiesvereenigingen, om eene bijeenkomst bij te wonen tot eene bespreking van de ontwerp- schets voor bet concept-program van actie. Om de ontdekking van valsche teekeningen op wissels en promessen te bespoedigen en daardoor dit kwaad, in den laatsten tijd nog al eens voor- gekomen, te beteugelen, heeft de Nederlandsche bank, in den geest van de Duitsche Rijksbank, maatregelen genomen. Voortaan zal de Nederlandsche bank, van hare hoofdbank te Amsterdam en van hare bijbank te Rotterdam uitgaande, aan de acceptanten van ge- domicilieerd papier papier, elders betaalbaar gesteld dan ten huize of ten kantore van den acceptant eene kennisgeving zenden, inhoudende, dat bij baar in portefeuille is gekomen een door hen geteekende of geaccepteerde wissel, met ver- melding van bedrag, vervaldag en betalingplaats. De kennisgeving wordt gezonden zonder dat de meerdere of mindere soliditeit van den discontant in overweging komt. De maatregel heeft een algemeen karakter en kan dus niemand kwetsen, merkt het N. v. d. D. op. Integendeel zal die maatregel ook anderen dan de Nederlandsche bank beschermen. De dis contant tocb, die onwetend een wissel met valsche teekening uit zijne portefeuille naar de portefeuille der Nederlandsche bank overbrengt, wordt uit den aard der zaak eveneens gebaat door het stuiten van het kwaad. De Haagsche Courant beaamt onze opmerking over de kunstbriefkaartenzij zoekt echter de scbuld niet bij den industrieel, die op de gedachte is gekomen karton te verkoopen, maar bij den Minister van financien, //die zegt ze om op elke brief kaart nog een klein half centje extra binnen te halen, een halven cent liet betalen voor de kaarten, die slechts „een fractie van een deel van een halven cent" waard waren Er is indertijd zeker veel gelachen om dat krnimelige halve centje, maar toen wist men er de beteekenis nog niet van. Nu behoeft men er niet meer zoo mee te spotten. In Amsterdam zullen in het afgeloopen jaar 8 millioen briefkaar- ten ontvangen en ook wel evenveel verzonden zijn; dat maakt 16 millioen. Stel dat Amsterdam Yjq van de beweging van het heele land vertegen- woordigt, dan leveren de 160,000,000 brief kaarten, welke in de wandeling waren, 160,000,000 halve centjes op, d. i. f 800,000. (N. v. d. D.) Het Oud-Dordt op de tentoonstelling te Dordrecht zal bestaan uit een voorplein, dat zich links en rechts uitbreidt als een bebouwde gracht, waarover twee bruggen naar het mime marktplein voeren. De architecten hebben alleen gebouwen gekozen, die werkelijk te Dordt bestaan hebben, o. a. de Kloveniersdoelen, waarin de vermaarde Sjnode gehouden werd het huis Samson, waarin Albert Cuyp eenigen tijd gewoond heefthet huis ,/de Vijgeboom", waarin Brabantine van Nassau, dochter van Prins Willem den Zwijger, geboren is, en voorts tal van woonhuizen met historische namen of uitmuntend door schoone architectuur. De oude stad wordt vervaardigd van zg. staff, een materiaal dat het oude muur-, hout- en metaal- werk zeer goed nabootst en zeer hecht en tegen de invloeden van weer en wind goed bestand is. zelf altijd toegesc'nreven als het meest begeerlijk thans schatte zij beiden gering. Begreep hij haar dan niet Twijfelde hij aan zijn geluk Waarom zulk zwijgen Zeker, een onbewaakt oogenblik was haar zelden gegund. Altijd bevonden of de vrijheer, of Alexandra in de nabijheid. Wanneer zij eens eenmaal onbeluisterd konden spreken, zou zij zeker de lang verwachte en gehoopte woorden hooren. Zoo dacht Constance en daar er geen gunstig toeval kwam, wilde zij het zoeken. De heer Von der Lauen had weer een uitstapje voorbereid, gedeeltelijk per wagen, gedeeltelijk te paard. Freule Von Arnheim ging te paard mee. Zij wist, dat zij er op haar vurig ros bekoorlijk nitzag en aller blikken tot zich trok. Harald von Camory reed naast haar. Terwijl zij de ver- schillende heeren in gesprek zag met de andere dames, gaf zij haar paard plotseling de sporen en galoppeerde, zoo snel weg, dat de rijtuigen haar niet konden volgen. Gewend aan haar lui- men en wetende dat zij de omgeving goed kende, liet men haar gaan. Gisbert fronsde het voorhoofd en scheen op het punt zijn nicht te bevelen terug te keeren doch het bevel werd niet uitgesproken, want Constance wende het hoofd om en riep groetend #Bij de volgende bocht zien wij elkaar terug Ik wil eens de barmhartige Samaritaansche spelen. De oude Lize moet zich, zooals Jenny mij zei, bedenkelijk gewond hebben en lijdt gebrek. Een gave zal haar dus niet onwelkom zijn. Haar hut ligt in de nabijheid." Camory vergezelde haar. Het pad, waar langs zij reden, was smal, de paarden moesten dicht naast elkander draven een vrelriekend windvlaagje TER NEUZEN, 15 Februari 1897. Op Ds. R. W. de Jong, te Holten, in Overijssel, is bij de Gereformeerde Kerk alhier andermaal een beroep uitgebracht. Hoewel de vrees bestaat dat het veldgewas te lijden zou hebben van het ongedierte, bij het aanhoudende natte weder, schijnt zulks tot heden nog niet het geval te wezen, en kan men tevreden zijn met den voldoenden stand der wintergewassen tot op heden. Heden was het de laatste dag waarop zij, die niet ambtshalve op de kiezerslijst gebracht worden, zich daartoe konden aanmelden. Te dezer stede meldden zich aan elders aan- geslagen 2, loonkiezers 15, inwonende zoons enz. 9, spaarbankkiezers 1 en capaciteitskiezers 7. Het geheele getal kiezers zal bedragen onge- veer 1240, thans bedraagt het circa 500. Gister had in de bovenzaal van den heer Th. Acke eene bijeenkomst plaats van Katholieken, voor wie de WelEd. heer Engels, ontvanger alhier, de kieswet uitlegde. Bij deze gelegenheid bleek ook, dat uit onze gemeente een 80tal kiezers tot de R. K. kiesvereeniging voor 't hoofdkiesdistrict Oostburg zijn toegetreden. Naar wij vernemen zal deze R. K. kiesvereeniging alleen werkzaa© zijn bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Gisteren had wederom eene vergadering van werklieden-kiezers plaats, welke tengevolge had, dat eene vereeniging werd gesticht, onder den Daarn van „Werklieden-kiesvereeniging." Het bestuur werd gekozen als volgt8. v. d. Hooft, le voorzitterW. Roth, 2" voorzitterE. de Rijk, 1" secr.-penningm.A. Hamelink, 2e secr.- penningm.G. Drabbe en W. P. 't Gilde, com- missarissen. Daarna werd het volgende program ma vastgesteld: z/De algemeene vergadering van de Werklieden- kiesvereeniging te Ter Neuzen, Overwegende Dat tengevolge van de uitsluiting van het kies- recht, het grootste gedeelte van het volk tot heden hare belangen niet heeft kunnen doen verdedigen, doordat zij hare klasse niet heeft kunnen doen vertegenwoordigen dat door den drang van het volk, de regeerende klasse gedwongen was, om eene ruime uitbreiding van het kiesrecht tot stand te brengen dat thans (hoewel de uitbreiding nog geheel onvoldoende is, zoolang zij het kiesrecht niet aan ieder meerderjarige verzekert) toch ieder, welke onder de termen van deze kieswet valt, verplicht is door middel van zijn kiesrecht, te helpen medewerken om de nog uoodige verbeteringen tot stand te brengen dat zij daartoe personen in de regeerende lichamen wilt brengen, of helpen brengen, die wetenschap- pelijk de nooden des volks kennen, en hunne rechten zullen bespreken dat daarvoor pogingen in het werk moeten worden gesteld, om langs dien weg den toestand van de zoogenaamde werkende klasse te verbeteren, en dat wel op eene van alle partijen onafhan- kelijke wijze; Verklaart Dat de vereeniging zich ten doel stelt overeen- komstig deze bepalingen te handelen en te zullen arbeiden." De opkomst van belangstellenden was niet groot, daar zich nog geen 60 personen als lid hebben doen inschrijven. Van Philippine zijn naar de Zuiderzee ver- trokken 6 schuiten, om daar mosselzaad te visschen dat is buitengewoon vroeg. De reden daarvan is, dat de Zeeuwsche banken voor de visschers niets opleveren, omdat de banken in het najaar reeds door het bestuur te Tholen worden opengesteld en alzoo al het mosselzaad wordt vernietigd. Het verbod wegens het vervoer van her- kauwende dieren en varkens uit een kring in de gemeente Aardenburg is door den Minister van Binnenlandsche zaken ingetrokken. Koowacht. Verleden Zondag gaf de alhier ge- vestigde rederijkerskamer //Tot Nut en Genoegen" haar tweede winterconcert. Door het zeer ongun- stige weder was het aantal bezoekers niet zoo groot als gewoonlijk en merkte men geene vreemde- lingen. Dat was jammer voor de vereeniging, die zich voor deze uitvoering, zooveel moeite ge- troost had. De twee blijspelen //Koud kieken" en //Peer van Zundert" werden meesterlijk gespeeld en brachten de lachspieren der bezoekers onop- houdelijk in beweging. Het hoofdnummer van het programma was echter het drama //De Boetende Zoon", waarvan spel en uitvoering niets te wenschen overliet. Ook de alleenspraak en de duo vielen zeer in den smaak. Wij hopen, dat de vereeniging op den inge- speelde van tijd tot tijd met Constance's sluier en sloeg dezen Camory in het gelaat. Het hart van den jongen man sloeg met wilde slagen. Hij had din arm slechts behoeven uit te strekken om de verleidelijke gestalte aan zijn hart te drukken. Hoe bekoorlijk was zijhoe liet het lange rijkleed de plastische vormen uitkomenhoe speelde de gouden lichtvonken, die door het lom- mer drongen, op het blauw zwart haar. En die vochtige blik, de half geopende lippen, de kleine in den stijgbeugel rustende voet. (Wordt vervolgd), slagen weg moge voortgaan en een volgenden keer gelukkiger moge zijn met het weder. Hontenisse. De levering van 70,000 Kg. ammoniak superphosphaat en 70,000 Kg. chilisal- peter voor de landbouwvereeniging yEigen Hulp" alhier, is gegund als zijnde de minste inschrijver aan den heer J. E. Adriaansens-Polfliet te Wals- oorden, voor 5,33 i en f 9,38. ljzendijke. Van alle zijden uit het district, zoowel uit Axel, Ter Neuzen, Philippine, als Aardenburg en Eede waren belangstellende Roomsche kiezers in het lokaal van den heer Van Acker aanwezig, om den toestand van bet Nederlandsche volk te hooren uit een zetten. Als spreker trad op den heer F. A. Kerstens, pastoor te Ter Neuzen, die op bevattelijk wijze en in gekuischte taal den politieke, socialen en economischen toestand schetste. Het landbouwbedrijf liet spreker niet onbe- sproken. Als uitgangspunt nam de spreker den socialen, economischen en politieken toestand van ons vader- land. Na een uiteenzetting der sociale kwestie wees hij er op, hoe verschillende factoren tot het ontstaan der maatschappelijke crisis hebben mede- gewerkt, en ook hoe de oplossing er van wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat niet weinigen van dezen treurigen toestand gebruik maken om op den voorgrond te komen en hunne eerzucht te bevredigen. Vervolgens deed spreker uitkomen, dat wegens de ook volgens de encycliek Rerum Nova-rum onmisbare tusschenkomst der openbare machten het sociale vraagstuk eene staatkundige zijde heeft, zoodat het volk, de kiezers onder het volk daarbij een staatkundigen, een burgerlijken plicht hebben te vervullen, en dienen mede te werken, dat de door Leo XIII verkondigde beginselen door die machten worden toegepast, te meer wijl van die zijden altijd gevaren te duc'nten blijven. Den economischen toestand besprekende, bekende spreker, dat die in vele opzichten treurig was, niet het minst onder den landbouwenden stand, waar klagen aan de orde van den dag is, en klagen, dat om de goede redenen, die er voor bestaan, hemelsbreed verschilt van het spreek- woordelijk geworden klagen van den boer, ook in goede jaren. Verder verklaarde de redenaar, van huis uit een vrijhandelaar te zijn geweest, maar in zoover in zijne overtuiging op dit punt geschokt, dat hij eene wijziging van ons grenstarief in beschermende richting vooral ten bate van den landbouw, lijdelijk zou kunnen aanzien. Om dit nader te doen uitkomen besprak hij in het kort de voor- en nadeelen der beide stelsels, om tot de slotsom te komen, dat de kiezers van ons district, waar de landbouw de hoofdbron is van welvaart en bestaan, aan vereeniging, aaneensluiting, leiding en eenheid behoefte hebben, die zij nergens beter kunnen vinden dan in een kiesvereeniging. Na eene korte pauze den staatkundigen toestand tot onderwerp zijner rede nemende, bracht hij onder onze aandacht, hoe er zich verwarring en verbrokkeling voordoen bij schier alle partijen, die hij ieder met haar verleden en heden voor het voetlicht bracht. Een lichtpunt in dezen toestand van verwarring en duisternis noemde spreker het optreden van de katholieke partij, hare vaste organi- satie, de kracht, die zij ontwikkelt, de macht, die zij geworden is, een macht, die de anderen partijen thans scbrik aanjaagt, en waardoor zij naar't woord van Broere toont en ook algemeen in den lande erkend wordt te zijn eene politieke persoonlijkheid, die vrijheid vordert niet alleen, maar ook in staat is, hare wettelijke vrijheid te verdedigen en te handhaven. En hoewel spreker bekende, dat hij, voor zooveel zulks aan een Liliputter tegenover een Goliath geoorloofd is, wel eens de vrijheid heeft genomen, in politiek beleid met Dr. Schaepman van meening te verschillen, gaf hij hem toch zeer gaarne de eer, dat hij daartoe den krachtigsten stoot heeft gegeven, door alom in den lande R. K. kiesver eenigingen te doen oprichten. En had de heer Schaepman in 1888 in dit district het zaad eener Kath. kiesvereeniging gestrooid, spreker hoopte, dat het nog niet verstikt, zou wezen, en eindigde met te zeggen Aan u, Kath. kiezers, de plicht en ook de eere, dat zaad te doen ontkiemen, tot wasdom te brengen, tot eene R. K. kiesvereeniging, waardoor gij toonen knnt, dat ook gij behoort tot de politieke persoonlijkheid, die het Nederlandsche katholieke volk heet, dat gij zijt eene afdeeling van het krachtige en machtige leger onzer mede- katholieken in het vaderland, om met hen te strijden den goeden strijd voor de waarheid en het recht, voor God, Vaderland en Vorstin. Een dozijn geestelijke ambtsbroeders woonde de lezing, die anderhalf uur duurde, bij en meer dan 300 personen, waaronder enkele protestanten, waren in de te kleine zaal aanwezig. De heer Kerstens, hoewel zijn stemgeluid wel wat zwak is voor een buitengewoon talrijk publiek en wel wat te weinig rekening hield met het gehalte zijner minder ontwikkelde hoorders, heeft het doel van zijn optreden bereikt. De roomsch- katholieke kiesvereeniging is in wording. On- middellijk traden 150 leden toe, een getal, dat nu reeds boven de 300 geklommen is. In elke gemeente is een persoon aangewezen, die als lid van het voorloopig comitd fungeert. Ten slotte deel ik mijn opinie en die van velen mede, n.l. dat de heer K. de positie der tegenpartij aan een humane beschouwing onder- wierp. De toestand in het Oosten wordt ernstig. Griekenland heeft twee lichtingen gemobiliseerd. Een aanvankelijk kleine troepenmacht (2 batal- jons en 1 batterij) is onder de bevelen van den Kroonprins naar Kreta vertrokken na vooraf met den Prins aan het hoofd een tocht te hebben ge- maakt door de straten der hoofdstad, waar de geestdrift steeds kliminende is. Aan den bevelhebber der Grieksche troepen is last gegeven om Kreta te bezetten, ten einde de Christenen te beschermen en de orde te her- stellen. De Grieksche regeering heeft aan de mogend- heden geantwoord, dat zij de verantwoordelijkheid voor haar houding aanvaardt. Te St. Maartensdijk is een koe bevallen van drie doode kalveren en denzelfden dag beviel de vrouw van den eigenaar van twee doode kin- deren. Dus vijf lijken tegelijker tijd. Te Gorinchem is het houden van veemarkt tijdelijk verboden, wegens het aldaar uitgebroken mond- en klauwzeer. Een treurig geval heeft zich te Weert voor- gedaan bij een student in het pensionaat „St. Louis." Hij had een onbeduidend zweertje of puistje op zijn wang, hetwelk hij met een penne- mesje afkraste, waarmee hij even te voren een gekleurd potlood had aangescherpt, of waaraan misschien ook, volgens sommigen, een weinig inkt gezeten had. Al spoedig begon zijn hoofd op te zwellen, en wel zoo schielijk, dat de onmiddellijk ingeroepen geneesheeren de ontstane bloedvergifti- ging niet meer in haar voortgang wis!en te stuiten, en de knaap na een smartelijk lijden den volgenden dag bezweken is. De dijken bij Grondstein en de Ossenwaard zijn doorgebroken, tengevolge waarvan twee vrij groote polders diep onder water geloopen zijn. De dijk van Grondstein is over eene lengte van 30 M. weggeslagen de bewoners zijn totaal van de buitenwereld afgesneden. Overigens schijnt het water over 't algemeen weer een weinig te gaan zakken. Op de Waal is het tenminste zooveel gevallen, dat het weder onder het verbodsmerk staat en de stoomvaart er hervat mag worden. De vaart tusschen Montfoort en Linschoten is Vrijdag door een aantal vletters, die een zware ijzeren schuit door het ijs trokken, heropend. In het zuidwestelijk deel der provincie Utrecht is thans de stremming der scheepvaart opgeheven. Nadat men op het eiland Schiermounikoog verstoken was geweest van brieven en couranten heeft het postschip weer de reis naar den vasten wal kunnen volbrengen. In de Eriesche wadden bevindt zich weinig ijs meer. Het is te begrijpen, dat de telefoon aan Oostmahorn naar het eiland in de jongste sneeuwdagen goede diensten bewees. Geheel van het verkeer afgezonderd was men, dank zij den verre-spreker niet. Donderdagavond is een onbewoond huis nabij de Luthersche kerk te Zierikzee ingestort. Aan eene belendende woning is veel schade toe- gebracht. Gelukkig zijn geene persoonlijke onge- lukken te betreuren. De commissie voor de bouwvallen had onlangs dit perceel onbewoonbaar verklaard dus juist gezien In een loods op het terrein van de Rofter- damsche Lloyd aan de Wilbelminakade te Rotterdam zijn eergisteravond ongeregeldhed voorgevallen. Een dertigtal Javanen en Madureezen, behoorende tot de equipage van een drietal aan de Rott. Lloyd toebehoorende en aan de genoemde kade liggende schepen, waren in die loods bezig, toen er tusschen hen twist ontstond en de Javaansche hofmeestersbediende Soliman dreigde met een koffieketel te zullen slaan. Onmiddellijk werd hij door een der anderen met een mes in den rug gestoken, hetgeen alien, onder het geroep van amok 1 amok uiteen deed stuiven. Als verdacht de verwonding te hebben toegebracht, is aange- houden de 34jarige Madurees Ali. De aange- houdene ontkent alle schuld, en de verwonde, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, zegt geen inlichtingen te kunnen geven. Te Beesel (Limburg) kwam dezer dagen een deftig gekleed heer bij den herbergier S. en vroeg om daar een koffertje tot den volgenden dag te mogen laten staan. Toen hij echter niet terug- keerde, deed de herbergier aangifte bij den burge meester. Bij onderzoek bleek, dat het achtergelaten koffertje den ransel en de sabel van een koloniaal bevatte, toebehoorende aan den koloniaal H. v. N., die de grenzen over is met een minderjarig meisje uit Roermond. Men leest in de //Arnhemsche Ct." Donderdag en ook Vrijdagmorgen zijn verschei- dene personen, sommige geboeid, naar het politie- bureau en van daar, voor een verhoor, naar het huis van bewaring gebracht. Hunne aanhouding staat in verband met een ernstig vergrijp tegen de zeden, waarvan een veertigtal personen zijn boschuldigd, naar aanleidiug van eene ontdekking,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2