Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. No. 3420. Zaterdag 13 Februari 1897. 37e Jaargang. TWEE VIJAIBII. ttinnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Pit hl»«l ver.chUnt atandiy, Woeosdag- en Vrijdagavond, nttgegonderd op Feesfrtagen, l»ij den uiigever P. J. VII P« »*1BE te Ter Meusen. Burgemeester en Wetliouders van ZAAMSLAG zullen op Vri.jdag 19 Februari 1897, des middags ten 12 ure, in het openbaar aanbesteden in de raadzaal ten gemeente- huize aldaar De levering van 350 M'*. Grilld^ vrij op den wal aan de gemeente- lijke los- en laadplaata aan den Kleine Huissenspolder. Voormelde levering geschiedt op keur en voor 1 Juli 1897. De grind moet afmetingen hebben van 1—6 c. M. Betaling 1 November 1897. Inschrijvingsbiljetten (op z e g e 1) franco in te leveren tot op het oogenblik der besteding. Zaamslag, 2 Eebruari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. ir*olitieli Overzicht, Uit Athene komt het verrassende bericht, dat prins George van Griekenland van den koning order kreeg, met een eskader torpedobooten naar Kreta te vertrekken. Prins George was, toen hij zich, na de bevelen des konings ontvangen te hebben, naar het ministerie van marine begaf, het voorwerp van manifestaties van de zijde der Kretenzer partij. De prins vertrok met zes torpedobooten. Men verheelt het niet, dat deze vloot bevel heeft om het ontschepen van Turksche troepen op Kreta met alle middelen te beletten. Het gerucht van het vertrek, dat reeds van af een uur had geloopen, maakte groote indrukeen volksmenigte manifesteerde voor het paleis, waar de koningin ontroerd het tafereel gadesloeg, geleidde toen den prins naar het station, waar hij een roerend afscheid nam van de koninklijke familie. Get vertrek had 's avonds plaats. De koningin vertrok eergistermiddag naar den Piraeus, waar zij ondersteuningen uitdeelde aan de Kretenzer vluchtelingen. In de Kamer weigerde de minister Delyannis mee te deelen, welke orders de vloot had hij verklaarde, dat er geen officieel bericht is, dat de mogendheden Turkije beletten om troepen naar Kreta te zenden, maar dat Griekenland in dezen een besluit heeft genomen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Grieksche regeering een schijnmaneouvre maakt om den drang F EXJIXjLETON Roman van B. CORONY. De slechte stemming van den opgewonden man werd hierdoor nog slechter. Met een hard woord wees hij de oude vrouw weg en verbood haar zulke dwaze, bijgeloovige praatjes te houden, die all een maar geschikt waren om de jonge deerne het hoofd op hoi te brengen. Zacht voor zich lieen mompelend, zooals zij steeds gewoon was, wanneer zij boos was, ging Lize haren weg. Intusschen had Constance ,/Hohenfels" bereikt. Haar schoon gelaat, dat zooeven zoo bleek was, gloeide thans de kleine voetjes die anders schenen te zweven, werden thans vast en krachtig neer- gezet en tusschen de donkere wenkbrauwen stond een rim pel. In de voorzaal ontmoette zij den vrijheer. Hij zag er ernstig, bijna misnoegd uit. ,/Ik heb iets belangrijks met u te bespreken," zei hij. „Het is mij alsof er vlarnmen in de lucht flik- keren," antwoordde zij, den hoed afnemend en met beide handen het zwarte haar achterover werpende. „In de oude zaal is het koel, wanneer gij wilt, geleid ik u daarheen." Deze woorden klonken zonderling opgewekt. Zij zag hem verbaasd aan, knikte en volgde hem. Gisbert en Constance liepen op en neer. ffUw moeder is zeer ziekzij heeft zich gelieel an het aardsche afgewend," begon hij eindelijk der oppositie te bevredigen. Maar men zou te11 aanschouwen van Europa niet zoo stout optreden, als men geen goeden steun achter zich had, n. 1. Rusland. De betrekkingen der hoven van St. Petersburg en Athene zijn zeer vriendschappelijk, en prins George is een boezemvriend van den Czaar. Rusland schijnt te Konstantinopel een dubbel- zinnige politiek te spelen. Aan eenige telegrammen is nog het volgende ontleend Te Kanea blijft de toestand kalm. Toen de Grieksche oorlogsschepen bij Kreta aankwamen, heesch een bendehoofd te Spakia de Grieksche vlag en proclameerde de vereeniging met Griekenland. Te Rethymo hebben de Muzelmannen ver- scheidene wijken in brand gestokente Kisamo- Castelli werden 23 mohammedaansche vrouwen en kinderen door de Christenen vermoord. Verschillende districten in't oosten van't eiland worden door 1500 Christen bezet. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de vorige week de kanselier der schatkist, sir Michael Hicks-Beach, het krediet aan, benoodigd om Egypte in staat te stellen het voorschot uit de schuldkas voor de expeditie naar Dongola terug te betaleu. De minister gaf bij zijne toelichtingen onbewimpeld te kennen, dat de moeilijkheden, die men Engeland in Egypte doet ondervinden, slechts leiden kunnen tot eene langere bezetting van het laud. Voorts betoogde de heer Hicks-Beach, dat er eene wijziging noodzakelijk was in de richting der gemengde rechtbank. De „men", die Engeland in Egypte bemoeilijkt, is Fraukrijk, dat aan Engeland nooit de vrije hand heeft gelaten in de bezethouding. Wei heeft de onder-staatssecretaris Curzon getracht de scherpe rede van Hicks-Beach te verzachten, doch in Frankrijk is de indruk van deze rede- voering zeer ongunstig. Het kamerlid Deloncle heeft reeds den minister Hanotaux, daarover ondervraagd, die antwoordde dat de woorden van den Engelschen minister niet geacht kunnen worden eene oplossing te geven van een rechts- strijd tusschen verschillende natien. Aan den internationalen toestand is niets veranderdniets zal wijziging brengen in Frankrijks besluit, om niet toe te stemmen in eenige inbreuk op de internationale verdragen. Daarmede was het inci dent in de Fransche Kamer afgeloopen, maar de Fransche en Russische bladen houden nog steeds de aandacht er op gevestigd. Keizer Wilhelm heeft op een diner bij den aarzelend ,/Sta mij daaroin toe, dat ik de plaats van vader bij u inneem." Zij zag hem aan en glimlachte. Nooit had hij in haar oogen zoo jong geschenen als juist heden. De hooge, indrukwekkende gestalte van den vijf-en-veertig-jarigen man, de edele trekken, het rijke donkerblonde haar, het groote voorhoofd dat groot verstand verried, gaf hem lang niet het voorkomen van een grijsaard. „Deze inleiding klirikt zoo ernstig, dat ik bijua bang word," zei zij met een poging tot schertsen. ,/Doch spreek." „Walter von Scholten, dien ik hoog acht en wiens karakter mij er borg voor staat, dat gij aan zijne zijde gelukkig zult zijn, heeft mij gister om uw hand gevraagd. Ik vraag u nu, welk ant- woord ik hem moet geven Constance leunde tegen het venster. „Wat noemt u geluk vroeg zij na lang zwij- gen. nWat ik daaronder versta, zou Scholten mij moeilijk kunnen geven. Zijn koel verstand doet mij bevriezen. Hij behoort tot die menschen, die een zekeren grens bepalen voor bun eigen gevoel en die tegen zich zelf steeds het gebod uit- vaardigentot hiertoe en met verderTot de stervelingen, die met zulk een bewonderenswaardig phlegma zijn toegerustdie door niets van den weg zijn te brengen die zich nooit laten meesleepen buiten de perken van „zooals het behoort" niet de kwellingen van haat en verwijfeling, maar ook nooit de overweldigende wellust, de eindelooze zaliglieid van een gloeieud hart hebben leeren kennen. U vraagt mij, welk antwoord ik zal geven een afwijzend." ,/Neem niet te spoedig een beslissing," ver- Mirdster van financicn, Dr. Miquel, zich wederom eens zeer sterk verklaard voor uitbreiding der vloot en, tot verwezenlijking zijner plannen in deze, een samengaan van conservatieven en nationaal- iberalen aanbevolen, ook tot oplossing van andere ,/patriottische vraagstukken." Bij het departement van kolonien is ont vangen het volgende van 10 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh ,/Eergisteren van IndrapoeranaarKroengKemiroe. Vijand verdreven uit bentings bezuiden Lamoedjong, liet 2 dooden achter. Onzerzijds gewond 1 onder- luitenant en 7 militairen beneden dien rang. Een Amboneesch fuselier verdronk. De lieeren C. J. Sickesz, D. Bauduin en H. F. Bultman, van oordeel, dat het wenschelijk is, om bij de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer de belangen van den landbouw in zijn vollen omvang niet uit het oog te ver- liezenriepen onlangs te 's Gravenhage eene vergadering bijeen, waartoe zij uit iedere provincie twee personen hadden uitgenoodigd, om met hen deze wenschelijkheid te bespreken en, bij bevesti- gerrde beantwoording, tevens eene lijst vast te stellen van datgene, wat in het belang van den landbouw voor de naaste toekomst van de Regee ring en de volksvertegenwoordiging in hoofdzaak moet worden verlangd. Van de uitgenoodigden namen aan de beraad- slagingen dee! de volgende heeren Dr. G. W. Bruiusma, te SteenbergenMr. P. C. J. Henne- quin, te AardenburgJ. J. van Weel, te Wol- faartsdijkMr. P. H. A. Tijdeman, te Tiel J. L. T. Groneman, te WieringerwaardR. Dojes, te UithuizenP. Heidema Sr., te Groningen D. van Konijnenburg, te Leeuwarden P. J. A. de Bruine, te Zwijndrecht; P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Nadat alien de bovenbedoelde wenschelijkheid hadden erkend, werd zulk eene lijst opgemaakt. Deze lijst wenschte men daarna aan een aantal belanghebbenden bij en belangstellenden in den Nederlandschen landbouw toe te zenden, met ver- zoek, er hunne handteekening onder te willen plaatsen, ten einde er daarna zooveel mogelijk openbaarheid aan te geven door toezending aan een aantal bladen en kiesvereenigingen van ver schillende politieke richting in ons land. Dientengevolge zonden zij de circulaire aan de maande de vrijheer. Trouwe, standvastige liefde is te verkiezen boven het plotseling opflikkeren van den hartstocht." „Ik denk er anders over; liever een kort zin- nenbedwelmend geluk, waarover men, wanneer het verdwenen is, verlangend terugblikt, dan jaren van nuchterheid en verveling. In de koude van zulk een huwelijk zou ik omkomen. U zal mij nog langer in „Hohenfe!s" dulden. lk zou u ongaarne zien vertrekken, antwoordde Gisbert. Hij stond tegenover haar, en het was als schoot er uit de donkere oogen van het rneisje een straal, die tot in het diepste van zijn hart drong en hem toonde, dat het toch weer uit zijn verstijving kon ontwaken. Hij liet den blik glijden over de lange rij van schilderijendaar waren bekoorlijke vrouwen menigeen was zachtblond een fee gelijk anderen weer schitterden in den volsten glans van majestueuse schoonheid, doch geen, die klassieke gevormde trekken bezat heerlijker gestalten, die er trotscher en voornamer uitzag dan Constance von Arnheim. Wanneer hij dit wonderlijke wezen eens voor altijd aan zich ver- bondwanneer hij zichzelf eens bewaarde voor een eeuzamen ouderdom Nog was het misschien tijd. In het volgende oogenblik scheen deze gedachte hem weer onzin en onuitvoerbaar. Een verschil in leeftijd van vijf en twintig jaar Constance bezat geen middelen en haar afkomst, wat die van moederszijde betrof, nietonberispelijk het zou dus schijnen als wilde hij haar dwingen, haar jeugd en schoonheid te verkoopen voor een titel en een vermogen. En dan zijn lang genoten vrijheid Zou hij die weggeven om den wille van een paar schitterende oogen Neeu leden van de beide Kamers, de leden der Staten in de verschillende gewesten, aan de leden van let Nederlandsch Landbouw-Coinite, aan de leden van de hoofdbesturen der maatschappijen en ver- eenigingen van land- en tuinbouw en voor zoover bekend aan de voorzitters harer afdeelingen. Het door hen toegezonden stuk ontvingen zij van 250 mannen van verschillende richting terug. Men schrijft uit Rozendaal (N.-Br.) De suikerfabrikanten hebben besloten voortaan ook elders, evenals tot dusver bij het contracteeren in Gelderland gebruikelijk was, de beetwortelen alleen te ontvangen geleverd binnen scheepsboord of op waggon. De groote verliezen welke ontstonden door de achtelooze wijze, waarop aan de laadplaatsen met de leetwortelen werd omgesprongen en daarbij de vele persoonlijke en plaatselijke belastingen, welke onder den naam van octrooi-, lig-, dam en kaaigelden werden geheven hebben de fabriekanten ge- noodzaakt dit besluit te nemen. Eene regelmatiger aflevering van de beetwortelen zal hiervan het gevolg zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal nog in den loop dezer maand met het contracteeren worden begonnen. TER NEUZEN, 12 Februari 1897. Naar wij vernemen is door den heer P. Yersluijs sedert 40 jaren gemeente-bode alhier, ontslag uit die betrekking aangevraagd. Gistermorgen was men in de Westbuiten- haven alhier bezig met het overladen van ruw ijzer uit de Eng. stoomboot Abbotsfort in het lichterscheepje van J. Molema. Terwijl men het scheepje ndg wat moest verhalen om achterin nog wat lading in te nemen bespeurde men dat het lek geworden was en begon te zinken, het zat spoedig geheel onder water. Heden is de tjalk van den heer J. Tollenaar er op zijde gekomen om met het lichten een aanvang te maken. Hoek. Door den WelEerw. heer Ds. P. de Haas, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is een beroep ontvangen naar Hall bij Eerbeek. Axel, 11 Febr. Gisteravond werd ten huize van mej. de wed. Rolff alhier eene vergadering gehouden tot het oprichten van eene vereenig'ng, welke zich ten doel stelt geldelijke uitkeeringen te doen aan werklieden, die wegens ziekte niet kunnen werken. De vergadering, geleid door den heer D. J. Oggel, burgemeester, was druk bezocht. Niet minder dan Neen De bekoring was even ras vervlogen als zij hem had aangegrepen en toch vervnlde het den heer Von Hoheufels met vroolijke voldoening. De luitenant verliet het slot ook de andere gasten hadden afscheid genomen en er trad nu een zekere stilte in. Daar kwam echter een week later de graaf Von der Lauen, de eigenaaar van een riddergoed in de buurt, den heer Von Hohen- fels bezoeken met 't verzoek een zijner vnenden, Harild von Camory, die thans zijn gast was, aan hem te uiogen voorstellen. De vrijheer moest dit verzoek toestaan, ofschoon hij het ongaarne deed. Het was hem bekend, dat er vreemde ge- ruchten liepen omtrent Camory. Van verschillende zijden werd hij een groot, edel, maar onoverleggend handelend man genoemd, terwijl anderen hem voor een woesteling, een verkwister verklaarden, wiens liehtzinnigheid slechts kon worden ver- geleken met zijn opvliegendheid. In zijn toestand was echter niemand goed ingewijd. Men wist niet eens, of hij rijk was. Hij was vroeger officier geweest, had echter na den dood zijns vaders ontslag genomen en bracht het grootste deel van den tijd door op reis. De heer Von Hohenfels zond daarom een uit- noodiging voor den volgenden avond en graaf Von der Lauen kwam met zijn vriend. Camory was een jonge man, wiens vreemde, sombere schoonheid van zuidelijkeu oorsprong, steeds in den hoogsten graad de belangstelling der vrouwen opwekte. Zijn edel gesneden gelaat scheen de verzamelplaats aller hartstochten te zijn. Uit zijn oogen schitterde een vuur, dat een wilden, ruste- loozen geest verried. (Wordt vervolgd). TER NEUfflSCHE COURMT 15)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1