iiemengde berichten. Telegrafische berichten. De Etoile Beige komt op tegen de klachten van Engelsche kapiteins, die de haven van Antwerpen verdacht maken, door te wijzen op de slechte ver- lichting van de Wielingen en het ontbreken van boeien. Het blad zegt dat onze regeering met lofwaardige nauwgezetheid haar verplichtingen ten aanzien van de Wielingen nakomt, en dat er tusschen de Wielingen en Vlissingen aan de noodzijde twaalf boeien liggen. Ook aan de zuid- zijde liggen boeien, en het blad zegt, dat men beelemaal geen begrip van scheepvaart moet hebben, om aanmerkingen op de bebakening te maken. De klachten over de slechte verlichting van de vaarwaters door de Belgische regeering, hebben, naar het blad zegt, even weinig waarde. TER NEUZEN, 10 Februari 1897. Gisteravond werd alhier op de bovenzaal van het //Nederlandsc'n logement" een soiree gegeven door de vereeniging //Concordia" met medewerking van de orkestvereeniging //De Volharding." De leden dier vereenigingen waren druk opge- komen, en de dames en heeren die hunne krachten voor deze uitvoering hadden ten beste gegeven verdienden dit dan ook ten voile. Het glanspunt van den avond was de opvoering van het zangspel //het Prinsesje," dat uitstekend slaagde. Eveneens voldeden zeer goed eenige uitgevoerde tableaux. Naar we vernemen zal deze uitvoering biunen kort herhaald worden en zal de opbrengst alsdan bestemd zijn voor een liefdadig doel. Heden werd alhier door het bestuur van den Pierssenspolder aanbesteed Het leveren voor 15 April 1897 van 300 M3. grind van 2 tot 6 c. M., franco op twee aan te wijzen plaatsen op den wal van het kanaal van Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. Meeusen voor 2,00, J. A. Ajlriaansen voor 1,95, P. A. Dolk voor 1,86, J. J. Streefland voor 1,85, P. de Lege voor f 1,82, C. Bakker voor 1,82 en J. Dobbelaar voor /1.77*. Aan den minsten inschrijver is de levering gegund. Bij een gisteren te Aardenburg gehouden aanbesteding van kunstmeststoffen werd de leve ring gegund als minste inschrijver voor 33,800 Kg. ammoniak superphosphaat voor f 5,42 aan den heer P. J. Yersluijs, alhier. Maandag had de aanbesteding plaats van het platten en effenen van den Wilhelminadijk, onder Biervliet. Dit werk, met inbegrp van het maken van een rijweg en opritten, werd door het bestuur van den Helenapolder voor 291 gegund aan een ploeg arbeiders, die in de nabijheid van den dijk wonen, en de laagste inschrijvers waren. De heer Ed. de Bonte te St. Kruis, die zonals bekend is, met Kerstdag op den openbaren weg zoodanig werd mishandeld dat men aanvan- kelijk voor zijn leven vreesde, is thans geheel liersteld. Hillst. J.l. Maandag werd op iuitiatief van den heer Mr. P. H. W. v. Alphen, in het Wapen van Zeeland eene vergadering gehouden van bieten- agenten en bietenverbouwers. Reeds voor den aanvang was de zaal niet meer te bereiken en inoesten verscheidenen zich te vreden stellen met een plaatsje buiten. De heer Van Alphen begon, na de opening der vergadering, met een sehets van den treurigen toestand van den landbouw eigeuschappen had, die haar aan den rand des verderfs konden brengendat haar wildheid en haar heerschzucht, haar hoogmoed van haar niet het ideaal van vrouwelijke zachtheid maakten, maar juist haar energie en hartstochtelijkheid, in vereeniging met haar groote schoonheid ketenden hem. Dit drit'tig kloppende hart te veroveren, dezen trots te veranderen in zachtheid, de trotsche lippen woorden van zachtheid en liefde te hooren fldisteren, dat was een prijs, die waard was, dat men er met volharding om vocht. Tot nog toe mocht het hem echter niet gelukken, Constance gunstig voor hem te stemmen. Voor haar gloeiende fantasie zweefde een gansch ander beeld. Soms scheen het wel, alsof zij iets voor hem gevoelde, doch reeds in het volgende oogenblik deed een spotachtig gfzegde, een koele verbaasde blik dezen indruk weer verzwijgen. Zij verheugde zich in de macht harer bekoorlijkheid en werd spoedig ge- prezen als de meest gevierde schoonheid van den omtrek. 's Morgens verliet zij dikwerf, misschien wel om Alexandra te tarten, het park. Zij wandelde dan naar den molen, viaar zij soms Hildegard ontmoette, die, terwijl Rainer nog sliep, het haar lief geworden plekje bezocht. Eerst wilde het jonge meisje haar ontwijken, maar langzamerhand kwam ook zij eenigszins onder den indruk van de bekoring welke Constance wist uit te oefenen. De herhaalde vragen naar den toestand van den gewonde troffen haar en lieten duidelijk zien hoe ourechtvaardig de haat jegens de slotbewoners was. Zij hield van freule Von Arnheim, doch vreesde haar ook een weinig, want deze wist haar te imponeeren. Steeds klonk er iets bevelends in de vriendelijke woorden, en Hildegard was evenals hare overledene moeder, gewoon zich te schikken. Zij wilde haar vader niet ongehoorzaam en toonde in den breede aan op welke wijze, n. 1. door cooperatie, eenige verbetering kon worden aangebracht. Door voorlezing van een onlangs in de Middelburgsche Courant geplaatst hoofdartikel z/Niet op den goeden weg", trachtte hij duidelijk te maken, dat niet alien, die zeggen hart te hebben voor den landbouw, werkelijk als redders zijn te beschouwen. Na eene opwekking tot de landbouwers, om over te gaan tot het benoemen eener commissie om eenige stappen in die richting te doen, hetgeeu staande de vergadering even wel niet gelukte, sloot de heer Van Alphen zijn belangwekkende toespraak. Nadat eenige inlichtingen waren gegeven en een enkel spreker, die zich teleurgesteld had ge- voeld nu hij in de vergadering van geen aanbod van prijs der bieten had hooren spreken, was beant- woord, ging de vergadering uiteen. IJzentlijke, 10 Eebr. Gisteren werd alhier de ook in dit blad vermelde lezing gehouden van den heer F. A. Kerstens te Ter Neuzen, over den socialen en politieken toestand onzes lands. De tijd ontbreekt me een uitvoerig verslag te geven. Alleen zij gezegd, dat de rede van den spreker algemeene iustemmiug vond, door een talrijk publiek werd aangehoord en een 300tal aanwezigen zich aanmelden als lid der R. K. kiesvereeniging. 'S Gravenhage, 10 Febr. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Hilversum, waren uitgebracht 2176 stemmen, waaronder 80 van onwaarde. Gekozen is de heer Quarles van Ufford, met 1069 stemmen; de heer Van der Borch had er 1024. RECHTSZAKEN Arrondissenients-reclitbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken C. v. K., oud 33 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk vrijgesproken. M. Th. B., oud 24 j., metselaar te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. In de gisteren gehouden openbare zitting van den schuttersraad werd uitspraak gedaan in vier zaken tegen den schutter J. K. v. d. V. te Middel- burg, beklaagd dat hij, behoorlijk opgeroepen om zijn wapenen in ontvangst te nemen, aan dat bevel niet heeft voldaan. Hij werd veroordeeld tot vier geldboeten van 1 5, alsmede in de kosten der procedure. Te Maassluis ligt in quarentaine het stoom- schip Deepdale, bestemd voor Rotterdam, welk stoomschip zonder eene andere haven te hebben aangedaan uit de Perzische Golf is aangekomen. Door een persoon te Haarlem is bij den ontvanger der rijksbelastingen de aanslag betaald van 7 personen, die daartoe niet bij machte waren en daardoor niet op de kiezerslijsten zouden zijn geplaatst. Te Loo, het dorp in de Lijmers, werd Zondag na afloop van den kerkdienst door den dorps- aflezer een gedeelte der hoofdbepalingen voor- gelezen van de nieuwe kieswet. Het auditorium, anders voor aflezing van verkoopingen geheel oor, vond de stof zeker te taaihet Hep weg, en de zijn, maar evenmin Constance beleedigen, die tocli immers ook niets met den onzaligen twist had uit te staan. Bovendien wilde de grootmoeder met, dat zij steeds thuis zat. Zulk een jong ding moest beweging hebben. //Wanneer gij vader den tijd wilt helpen verdrijven, zorg dan dat, zoolang hij slaapt, gij uw gewone wandeling naar den molen doet," zei zij en dulde geen tegenspraak. Hildegard ging dan en keerde telkens bedrukt terug, wanneer zij freule Von Arnheim niet had gezien. De morgen, toen zij naar de oude Lize waren gegaan bleef bij haar nog altijd in aange- name herinnering. Rainer herstelde spoedigde gedwongen rust begon hem te vervelen. Hij gevoelde behoefte, met den ouden ijver weer werkzaam te zijn en het verzuiinde in te halen. Op zekeren dag ver liet hij veel vrosger dan anders het bed, met het plan de arbeiders op het veld te verrassen en zoo geschiedde het dat hij de meisjes in een druk gesprek betrapte. Niet ver van den molen stond een eeuwenoude eik, welks stam door een houten bank was omgeven. Hier zat Constance, het schoone hoofd achterover geleund en het sierlijke voetje geplaatst op een met mos begroeiden steen. Haar houding had iets voornaam-onverschilligs. Hildegard reikte haar juist eenige rozen toe, die zij zeker in den tuin had geplukt; toen zij echter haar vader bemerkte schrok zij en gloeiend rood kleurde haar gezichtje. Hij bemerkte dat en zijn wrevel werd daardoor nog grooter. Zij was zich dus bewust, dat zij tegen zijn wil handelde en toch deed zij het en de andere zat daar als een vorstin, die zich laat huldigen en zag hem zoo onverschillig aan, als wist zij in het geheel niet, hoe hij over de bewoners van het slot dacht en toch was dat voor niemand een geheim zij bekommerde er zich blijkbaar niet overhet aflezer, geen lust hebbende om als een roepende in de woestijn te staan, rolde zijn matje op. Gelukkig dat even te voren afgelezen was, dat een kastelein 's avonds eene verklaring zou geven van de nieuwe kieswet. Daar werd ruitn gebruik van gemaakt. De kastelein had nl. Woensdag te voren den heer Kolkman te Zevenaar gehoord en wist heel wat mede te deelenonder het aan- hooren van die mededeelingen werd menige borrel geledigd. Verder noodigde hij ieder uit, die nog iets aangaande de wet wenschte te weten, in den loop van de eerstvolgende weken maar bij hem te komen. Zoo weet een verstandige tapper de belangen van vreemd en eigen te vereenigen. Dezer dagen had volgens. de N. Bred. Crt. het volgende plaats te Princenhage Mevrouw L., des avonds ruim 11 uur nog rustig bezig in hare huiskamer, terwijl de meid reeds naar bed was, hoorde de kat, in de keuken, miauwen. Denkende dat poes verlangde naar een open-lucht-meeting, ging mevrouw naar de keuken, en zag daar tot hare verbazing het raam open, en tot haar schrik twee hurkende kerels er onder. Zij behield hare tegenwoordigheid van geest, liet bedaard de poes uit en ging naar binuen. Zachtkens wekte zij de meid, die door de voordeur het huis verliet, en een buurman waarschuwde, die op zijne beurt de politie lietroepen. Intusschen ging mevrouw weer even kalm de kat inlaten, overtuigde zich dat de kerels er nog zaten, als muisjes zoo stil en toen de politie door de opengelaten voordeur, vergezeld door buurman met een geladen geweer, was binnengekomen, wees zij bedaard de kerels aan, die werden gearresteerd. In de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg heeft sinds eenigen tijd een zonderling zijn intrek genomeu. Deze holbewoner, zekere Louis Wijnands, 25 a 30 jaar oud, woont reeds seder^ jaren in de gemeente St. Pieter, ofschoon tot voor korten tijd boven den grond. Verstan- delijk abnormaal en lijdende aan toevallen als hij is, werd hij ongeschikt voor zijn werk bij den boer, zoodat hij ontslagen werd. In een gedeelte van den berg heeft hij zich een bedstede gemaakt en hij leeft daar nu rustig en ongestoord. Des daags gaat hij rond om voor eten en kleeren te zorgen, waaraan het hem dan ook niet ontbreekt. Indringers duldt hij niet in zijn gebied komen er vreemdelingen, dan weet hij ze spoedig te ver- jagen. Een brandend bosje stroo verspreidt zulk een verstikkenden rook, dat de nieuwsgierige over- haast de vlucht neemt. Daar het gedeelte der gangen waar hij verblijf houdt, privaat eigendom is van een groudbezitter die den zonderling zijn leven niet misgunt, heeft men hier met een permannente holbewoner te doen. In een woning in de Haarlemmerstraat te Amsterdam waren twee kinderen op een bovenkamer aan het spelen. Ongelukkigerwijze kwamen zij te dicht bij het raamze zagen het gevaar niet en vielen bij het stoeien door de ruiten op straat. Het eene kind, 10 jaar oud, viel met het hoofd op de steenen en was terstond dood, het andere, een meisje van 14 jaar, werd ernstig verwond op- genomen en per brancard naar het Binnen-gasthuis gebracht. In een der te Amsterdam verschijnende bladen werd Vrijdag medegedeeld, dat de f 130,000 in zijn geheel was ten deel gevallen aan een bekend stalhouder alhier. Dit heeft een van hen, die spoedig om de faain als zoodanig was aangewezen heel wat onaangenaamheden bezorgd. Van alle kanten krijgt hij gelukwenschen, maar deed haar misschien genoegen hem te ergeren. Welnu dan zou hij haar toonen, dat zijn wil tenminste in dit opzicht even veel macht had als de hare en dat haar voorname afkomst en haar trots hem niet den minsten eerbied inboezemden. Hij groette hoffelijk, maar koel en beval zijn dochter hem te volgen. Deze maakte zich dadelijk daartoe gereed toen Constance den wensch uitsprak, dat Hildegard haar nog een eind zou vergezellen. Gewend, dat ailes geschiedde, zooals zij Let ver langde, voelde zij een onweerstaanbaar verlangen, den somberen, onvriendelijken man eveneens tot toegeven te dwingen. Zij wendde zich daarom met dit verzoek tot hem, doch sprak het uit op zulk een bevelende wijs, dat het veeleer een bevel geleek. Dat prikkelde Rainer. Tamelijk ruw antwoordde hij, dat zijn dochter geen gezelschap was voor de freule van het slot. Constance wist zeer goed, hoe hij dat meende, doch zij wilde hem niet begrijpen. De verzoeking hem iets vernederends te zeggen, deed haar met zekeren trots hem toevoegen Ik geef niemand het recht, mijn handelingen te beoordeelen. Wan neer het mij behaagt om te gaan met een meisje uit den burgerstand, dan doe ik dat, a] mag men mij nog zoo berispen." z/U vat mijn woorden verkeerd op riep hij toornig. //Ik zou niet weten waarom men zou meenen dat mijn dochter een onverdiende gunst en eer ten deel viel, wanneer zij naast u mag wandelen. //De //Edelhof" is door eerlijken arbeid gebracht tot hetgeen zij nu ishet slot werd geerfd van geslacht tot geslacht en heeft zijn eerbeidwaardig aanzien verloren, sedert de rijk- dom moet dienen om phantastische huizen te bevredigen. Hildegard Rainer staat geen trede lager dan freule Von Arnheim. Dat is mijn mee- ook bedelbrieven, en toen hij zich Zondag met een nieuwe jas op straat vertoonde, riepen een paar straatbengels hem na //een nieuwe jas van de centen van de loterij I" En het ergste is, dat er geen sprake is van het trekken van den hoogsten prijs, zelfs niet van een klein prijsje op een twintigje. De hoogste prijs viel niet te Amsterdam, maar op een lot oorspronkelijk uitgegeven door een collecteur, wonende te Tiel. Bovendien is het lot niet in zijn gpheel in iemands bezit geweest. Een inwoner van Beusichem, bij Tiel, had er o. a. een tiende van. Te Tiel heeft een werkman, die zich niet als loonkiezer kon aanmelden omdat hij minder dan f 7 in de week verdient, aan zijn huisbaas gevraagd de huishuur met een kwartje per week op te slaan, ten einde zoodoende huurkiezer te worden. Nu, zoo een verdient het kiesrecht wel. Een treurig voorval rneldt de N. R. Ct. uit Rotterdam. In de Leeuwensfeijnstraat no. 117 was de 27jarige dochter van W. H. sinds eenigen tijd lijdende aan melancholie. Zondag heeft zij zichzelve met petroleum overgoten en zich toen in brand gestoken. Op haar hulpgeroep snelden hare beide broeders en vader toe, die, door een wollen deken om haar te wikkelen, de brandende kleederen wisten te blusschen. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is eergisteren aldaar bezweken. Nieuws op het gebied der pers-reclame is wel het middel door de Echo, een neutraal volks- blad te Amsterdam, aangewend om van zich te doen spreken. Elk abonne op het blad is n.l. in de gelegenheid gesteld gratis een voorstelliug te kunnen bijwonen van het stuk ,/De Hofkunste- naar" Belachine, met concert enz. alles in /Arena" te Amsterdam. De Verzekeringsbode bevat het volgende Het gemeentebestuur van Kampen heeft een aanbesteding (sic uitgeschreven voor de verzeke- ring van het gemeente-ambtenaars- en bedienden personeel tegen ongelukken. Geen Kara per ui Een der lezers van De Telegraaf, die een jongsten bediende voor zijn handelskantoor zocht, ontving o. m. den volgenden sollicitatiebrief z/Als opmerking in het advertentie in de Courant: Stel ik mij gaarne in de vrijwilligheid om mij in uwe ten dienste te zijn. Zoo u s. v. p. mij de vrijwilligheid wilt ver- lenen. Dan verlang ik de prijs van Salarus liefst Kost en inwoning. Deze brief zelfstandig geschreven Oud 22 jaar. Na een vriendelijk groete enz." En nu zijn er nog, die beweren dat het onderwijs in de Nederlandsche taal op onze lagere scholen geen goede resultateu oplevert zegt het blad. Te Vianen doet zich een vreemd ziektegeval voor. Een 15jarig meisje aldaar is overdag al's eene krankzinnige. Ze lacht, danst, praatalles door elkander, of is zeer in zichzelve gekeerd en neemt van niets notitie. Tegen 9 uur 's avonds evenwel komt er verandering in haar toestand dan wrijft ze zich de oogen uit en zegt,/He, wat heb ik weer lang geslapen." Het verdere gedeelte van den dag is zij volkomen helder, en ook 's nachts slaapt ze rustig. Ontwaakt ze 's morgens, dan is ze weer als den vorigen dag. Deze treurige toestand duurt nu al 4 weken de moeder is dood, en de vader heeft nog 7 meeren- deels kleine kinderen te verzorgen. ning, en die verheel ik u even weinig als anderen, die lust hebben haar aan te hooren." Constance verbleekte. Zij stond op en verwij- derde zich, zonder de haar toegestoken hand van het jonge meisje aan te raken of het trotsche hoofd ook slechts te buigen tot een groet. De rozen, welke zij van Hildegard had gekregen, gleden haar uit de vingers, vielen op het gras en zij vertrapte ze, zonder dat men kon zeggen, dat het met opzet of toeval gebeurde. Rainer geloofde het eerste en maakte er zijn dochter opmerkzaam op. Deze trachtte de ver- toornde vriendin te verdedigeij, dooh deed dit met een zekere schuchterheid, want zij wilde haar vader nog niet meer vertoornen. z/Hoogmoedig en zonder hart, zoo zijn zij alien, die daar uit en ingaan riep hij, de hand uit- strekkende naar het slot. //Of zij bloemen ver- trappen of het geluk van een mensch, het gaat hun niet aan. Welnu, wie weet het? Misschien heeft het noodlot nog wel een duchtige les voor de hooggeboren nietsdoeners, die groote leegloopers. Misschien komt er eens een einde aan al die heerlijkheid, voor men er op bedacht is. Op den dag, waarop dat zou geschieden, zou het er lustig toegaan op den //Edelhof Terwijl Hans Rainer zich hoe langer hoe meer opwond, dook achter het kreupelhout naast hem de gestalte eener vrouw op. Het was de oude Lize, die kruiden had verzameld en thans naar het dorp wilde gaan, om ze te verkoopen. Vrien delijk groetend sloop zij nader en bood het meisje eenige kleine planten aan, terwijl zij zei //Die brengen geluk, wanneer u ze in het corset innaait." (Wordt vervolgd). dtwwwwiMiu i 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2