Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3419. Donderdag 11 Februari 1897. 37e Jaargang LA&BB QIBEBWIJS. TWEE VIJ A S D IB. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Openbare vergadering op Donderdag 11 Februari 1897, 's namiddags 7 ure. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. folitieli Overzicht. Blijkens officieele Eugelsche berichten, in het Lagerliuis voorgelezen, werd de brand te Kanea op Kreta volkomen gebluscht. Bijna 200 huizen en eenige olie-pakhuizen zijn in de asch gelegd meer dan 5000 personen hebben bescherming op de schepen gezocht. Rondom Kanea is het vuren gestaakt. Te Kandia hebben de Muzelmannen geweren uit bet arsenaal genomen, maar de stad blijft rustig. Ter tegemoetkoming in de ellende is er be- schuit en vleesch gezonden uit Malta, voldoeude voor 1200 personen gedurende een paar weken. Zes Engelsche oorlogsschepen bevinden zich in de Kretenzer wateren. De //Revenge," met admiraal Harris aan boord, is op weg naar het eiland. In Griekenland neemt de opgewondenheid met den dag toe. Bij bet vertrek van het eskader was een groote, geestdriftige menigte tegenwoordig. Volksbijeenkomsten werden gehouden te Patras en Missolonghi, terwijl Pyrgos, Larissa, Argos, Pylos, Nauplia en Kalamas telegrammen hebben gezonden aan den Koniug en de regeering. De Kretenzers, FEUILLETON Roman van B. CORONY. 14) Doch niemand hoorde hetslechts de echo kerliaalde spottend //llelp Help Moordenaars Steeds werd de vreeselijke strijd voortgezet, Met bijna bovenmenschelijke kracht had Rainer thans zijnen tegenstander omklemd en belette hem op die wijze bet breekijzer te gebruiken. De duisternis week nu voor een vale schemering. Steenen raakten los onder de glijdende voeten en rolden in de diepte. Als een onafscheidbare massa waren de beide mannen letterlijk om elkaar gestrengeld. Plotseling weerklonk een kraken en knetteren van brekend bout en een afgrijselijke schreeuw volgde. De vechtenden waren gevallen tegen een omheining die den afgrond omgaf en de omheining zelf viel naar beneden. In dit oogenblik van gevaar had Rainer onwillekeurig zijn vijand losgelaten en met beide armen een paal omklemd, die was blijven staan. Met het bovenste gedeelte van het licliaam op den weg liggende bad hij zich wel weer naar boven kun- nen werken, docb Tobias was dieper uitgegleden en hield hem krampachtig omklemd, terwijl hij met de voeten tegen een punt van den rotswand steunde. De ellendeling wist, dat hij verloren was, wanneer hij den tegenstander, tlians zijn eenige steuu, los lietAls een ontzettende, van minuut tot minuut zwaarder wordende last liing hij aan llainer, zich met de tanden vast klemmende aan die te Athene verblijf houden, hebben Zaterdag een bijeenkomst gehouden, waarin werd besloten, aan de gezanten in de Grieksche hoofdstad een memorie te overhandigen omtrent de vereeuiging van Kreta met Griekenland. De regeering heeft aan de Kamer een crediet gevraagd van 100,000 drachmen, tot ondersteuning van de vluchtelingen, die bij honderdtallen naar de Piraeus. Syrna en verschilleude Grieksche eilanden worden gevoerd. In de Kamer vroeg men een geheime zitting, maar de minister Delyannis weigerde daarin opheldering te geven omtrent de maatregelen, welke de regeering voornemens is te nemen. Een voorstel der oppositie, op een geheime zitting aaudringende, werd met 102 tegen 51 stemmen verworpen. Men seint nog Een Fransch scbip is gister- nacht met 300 vrouwen en kinderen uit Kreta te Milo aangekomen. De vluchtelingen zijn in een betreurenswaardigen toestandzij zijn bijna naakt en uitgepnt. Te Herakleion en te Rethymo staan onlusten voor de deur. Een gezantschap heeft eene depeche uit Kanea ontvangen, meldende dat de houding van het Grieksche oorlogsschip //Hydra", dat de Turksche vlag niet beeft gesalueerd, zekere op winding ver- wekte. De Mohammedaansche bevolking heeft ge- brek aan levensmiddelen. 3000 menschen hebben zich vereenigd voor bet departement van marine, de kreten uitende z/Leve KretaLeve de unieEen ainbtenaar van het departement heeft hen toegesprokenhij verklaarde, dat het ministerie volstrekt geen be richten van Kreta ontvangen had. De Duitsche Rijksdag 'oeeindigde eergisteren het debat over den begrootings-post betreffende het honorarium van den rijkskanselier, waarbij, als gewoonlijk, we6r allerlei was omgehaald. De goedkeuring ging evenwel vergezeld van een resolutie, waarin overlegging wordt verlangd van een memorandum omtrent de werking der handels- verdragen. In den loop van het debat verklaarde Minister Von Marschall, dat tusschen hem en Minister Posadowsky op het gebied der handelspolitiek geenerlei verschil bestond. Meer en meer, voegde hij er bij, werd het Ministerie versterkt in de meening, dat men voortgaan moest met het sluiten van handelsverdragen, waarbij echter voortaan de algemeene belangen meer in het oog zouden ge houden worden. diens kleeren en met bloed doorlopen oogen naar boven kijkende. De maan was thans weer te voorschijn gekomen en belichtte helder dit angst- wekkende tooneel. Rainer voelde hoe zijn krachten hem begaven, hoe zijn tot het uiterste ingespannen spieren verlamden nog enkele seconden en hij moest reddeloos in den afgrond storten. Er bestond itnmers geen mogelijkheid om zijn last van zich af te schudden. Daar breidde zich plotseling een zeldzame strakheid uit over het door doodangst vertrokken gelaat van Tobias, het hoofd zonk machteloos achterover, de armen lieten het lichaam los en de moordenaar stortte in de diepte Met moeite, en als aan al zijn ledematen ver- lamd, klauterde Rainer zich vasthoudende aan de paal, weer omhoog. Hij was gered. Diep ademde hij de koele nachtlucht in en droogde zich het vochtige voorhoofd. Nog lag een uitdrukking van ontzetting op zijn gelaat; deze verdween echter spoedig om plaats te maken voor de gewone sombere vastberadenheid. De man, die zoo pas aan een vreeselijk gevaar was ontkomen, wandelde nn met rassche schreden op het dorp toe om, nog voor hij den //Edelhof" betrad, aangifte te doen van het gebeurde. De ontvangen wond was onbeduidend. Hij lette er bijna niet op. HOOFDSTUK VII. De morgen schemerde reeds, toen Rainer in het dorp aankwam en den nog slapenden burgemeester liet wekken. Hij schilderde naar waarheid hetgeen er was voorgevallen beschreef nauwkeurig de plaats van waar Tobias naar beneden was gestort. Hij voegde er aan toe //De nietswaardige knaap heeft Te Hamburg lieeft eergisteren eene, hoofdzakelijk uit opgeschoten jongens bestaande volksmenigte des avonds om negen uur op de Schaarmarkt allerlei baldadigheden uitgehaald. De politie was ten slotte genoodzaakt met de sabel op de haar uitjouwende menigte in te gaan, waarbij verscheidene personen gewond werden. Ook hadden talrijke inhechtenisnemingen plaats. Omstreeks iniddernacht herhaalden zich in de omliggende straten dezelfde tooneelen. Drie agenten en ettelijke burgers beliepen bij de hierop volgende botsir.gen zware kwetsuren. In de straat Backergang draaide het grauw de gaslichten uit, waarop laag- hartiglijk uit de vensters der huizen steenen, flesschen, asch en heet water op de agenten werden neergeworpen, zoodat zij zich terugtrekken moesten om versterking te halen. Met deze gelukte het omstreeks een uur's morgens de orde te herstellen. Met overgroote meerderheid verwierp de Senaat der Noord-Amerikaansche Unie het voorstel om het Engelsch-Amerikaansch arbitrage-verdrag aan- stonds te behandelen in voile zitting. Het zal dus eerst weer door eene commissie onderzocht, artikelsgewijze bevingerd en hoogst- waarschijnlijk derwijze verknepen wonden, dat er geen aanzien of heerlijkheid meer aan is. Een verdrag van dezen humaan-verheven aard tusschen twee groote volkereu, een verdrag waar- van terecht gezegd is dat het een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis opent, behoorde eenstem- mig, bij acclamatie, met verheffing van de zetels te worden ingehaald. Zoo zouden de Fransclien het gedaan hebben, in dat opzicht nog altijd voor- beelden van manieren en goeden smaak en zoo ongeveer, misschien iets minder bevallig, ware het ook geschied in het Britsche parlement. Maar aan het land, welks slechte manieren in deze Dickens al jaren en jaren geleden zoo terecht geeselde, was het beschoren aan de wereld het jaminerlijk schouwspel te geven van het onderzoe- kend beduimelen van een evangelie des vredes. In verband met het wetsontwerp tot rege- ling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken de Commissarissen in de provincien uitgenoodigd, eene opgaaf in te zenden van het bedrag der schuld van elke gemeente op 1 Januari 1896, alsmede van het bedrag voor aflossing en niets beters verdieud, maar op die Lize zal men ook een scherp oog moeten houden. Ongetwijfeld heeft zij hem verborgen gehouden en toen zorg ge- dragen dat hij weg kwain. In den grond mag men haar daarvan geen verwijt maken, omdat hij haar zoon was. Doch daarvan afgezien, zou haar nog veel te laste kunnen worden gelegd wat niet in den haak is. Voor alles speculeert zij op de lichtgeloovigheid der boeren en haalt bun het geld uit den zak. In dit opzicht zon een strenge bewaking noodig zijn." Er werd politie gezonden naar de plaats des onheils. Het grootste gedeelte der dorps bewoners sloot zich aan en men bracht nu het lijk van Tobias naar het kerkhof. Lize nam het bericht van den dood haars zoons vrij onverschillig op. Voor den rechter geroepen, erkende zij dat zij den vluchteling onderdak had verleend. Zijn moeder moest toch iets voor hem doen, zei zij schouderophalendtoen zij echter een vermaning kreeg omtrent haar andere ougerechtigheden en vernam, aan wien zij dat te danken had, werd zij boos en riep //Rainer moet zich maar met zich zelf bemoeien. Dikwijls spreekt hij woorden, die iemand de schrik om 'tharl doen slaan. Wanneer Tobias slecht was, is hij dit hoofdzakelijk geworden uit nood en ellende; doch op den //Edelhof" gaat ook niet alles toe zooals het behoort en wanneer den heer Von Hohenfels op een goeden dag iets slechts gebeurt, kan men gemakkelijk raden, wie daarvan de schuld draagt." Tot stilte vermaand, verwijderde zij zich zwij- geud, maar van dat oogenblik af telde Rainer een verbitterde vijandin meer, die ijverig in de weer was de ongunstige meening, welke rente, op de gemeente-begrootingen voor 1896 uitgetrokken. De schrijver van de brieven uit de Residentie van het N. v. d. D., is niet erg ingenomen met het onlangs geopperd plan om bij gelegenheid van het Kroningsfeest in't volgende jaar ons mnntwezen met nieuwe stuivers als souvenir aan die plechtigheid te verrijken. Daar wij in onze krijgsuniformen bezig zijn om een compleete staalkaart van alle Europeesche natien bijeen te brengen, vreest hij n.l. dat men ons nn ook op monetair gebied zou kunnen verrassen met navolging van het buitenland. En daarom zou hij willen doen opmerken dat men in Duitschland en Zwitserlaiid de nikkelstukken van 10 pf. en 10 centiemen een voor een moet omkeeren, als de muntkant boven ligt, om zich niet te vergissen met stukken van 50 pf. en 50 c. En dit niet alleen vreemdelingen, maar ook ingeborenen. Met dergelijke nikkelwaar knappe men dus ons muntwezen niet op. Meer nog dan in de steden, ja vooral, geldt het ten platten lande, dat de winter het slappe seizoen is. In onderscheidene bedrijven gaat dan minder om, of in het geheel niets. Zelfs begin- nen de ververs er hier en daar reeds aan te ge- wennen in Sept. het bijltje of liever de kwast er bij neer te moeten leggen. Dat alles zou nu niets te beduiden hebben, indien de tijden nog maar zoo waren, dat het halve jaar, voor twee halve dus ook voor den tijd, dat gerust moet worden voldoende verdienste gaf om van te kunnen leven. Maar zoo is het niet meer. Door znlke werk- loozen, die met hun armoede niet te koop loopen, wordt wel eens veel ontbeerd en geleden. Geen wonder, dat, nn de kwaal chronisch is geworden, allerlei beproefd wordt, om ook's winters nog iets te hebben. Vergeten hand werken worden weer ter hand genomen. Zoo in het oostelijk deel der prov. Groningen. Er zijn plaatsen, waar anders niet een klompenmaker meer werkte en thans reeds verscheidenen, timmerlieden, ververs etc. zich er op toe leggen. En zulks met goed gevolg. Met succes, ook door lager prijzen, kan tegen concurrentie van elders gewerkt worden. De klom- pen zijn toch duur, maar geschikt klomp- hout is schaars. Wie op een vergeten hoek van zijn tuin een paar mooie schotwilgen of populieren heeft staan, maakt er tegenwoordig wel eens een heel aardig duitje van. Zoo kan ook zoo'n hoek grond nog goede baten geven. men reeds 'omtrent hem bezat, nog te ver- meerderen. Hildegard was haar vader tegemoet geijld en had zijn handen met kussen en tranen bedekt. Zij meende, hem niet genoeg bewijzen van kin- derlijke zachtheid te kunnen geven, en het drukte haar zwaar, dat zij een geheim, al was het nog zoo onschuldig, voor hem had. Het onrecht, dat zij hem had gedaan, wilde zij daardoor weer goed maken, dat zij aanhoudend kleine opmerk- zaamheden verzon en er op stond hem zoo goed mogelijk te verplegenwant hoe onbeduidend de wonde ook was, hield zij hem toch een paar dagen in huis. In het slot had men de gebeurtenis eveneens druk besproken, doch er eigenlijk weinig gewicht aan gehecht. Walter von Scholten bleef langer, dan aanvan- kelijk zijn plan was. De bewondering, welke hij voor Constance gevoelde, groeide aan van uur tot uur en veranderde eiudelijk in vurige liefde. Hij was been hartstoclitelijke, exentrieke natuur, die vlug in vuur geraakte en vlug weer afkoelde. Wat hij vast had, hield hij vast met bewonderens- waardige kracht. Wel is waar maakte zijn gansche wezen den indruk alsof hij alles met koel overleg deed en alsof hij zich nooit door den machtigen invloed van het oogenblik kon laten meeslepen en tot op zekere hoogte beoordeelde men hem in dit opzicht vrij juist. Hij was geen dweeper en en- thonsiast, doch een mensch, die scherp onderzocht en de wereld zag in haar werkelijke gestalten, die zich niet liet verblinden, maar ook niet bedriegen omtrent't ontbreken van onvolkomenheden. Schol ten ontdekte zeer goed, dat freule Von Arnheim TER NEIIZEISCHE HHIIiM. Hit blad verscliijnt tinaailay-, Woeusdag- en irijda^avoud, uit^ezonderd op Feestda^en^ bij den nitgever I*. DE 8A1DE te Ter leuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Gelet op artikel 81 der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127); Brengen ter kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter lezing wordt neder- gelegd een staat van kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die zich op I Januari van dit jaar in de gemeente bevonden en die geen onderwijs genoten op eene openbare of bijzondere school of wel van een huisonderwijzer, en dat aan ouders of verzorgers van kinderen, die op gezegden staat voorkomen, geen ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de geneente kan worden verleend, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat voorkomen of het niet schoolgaan van dezen niet aan hen te wij ten is. Ter Neuzen, den 9 Februari 189V. Burgemeester an Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester, J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1