Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Haven- en Kaaigeiden, No. 3417. Zaterdag 6 Februari 1897, 37e Jaargang. VEBPACHTmG TWEE V UAH DBS. aanbesteden: opbrengst v e r p a c h ten: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYE1TENTIEN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters vrorden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, zullen Dinsdag, 16 dezer, 's namiddags 4 uren, in het geraeente- raadhuis, aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het leveren voor Juni a. s. van 288 acheepston GRIND, groot 1—5 c. M. De voorwaarden liggen in gezegd raadhuis ter inzage, waar ook verdere inlichting is te bekomen. Ter Neuzen, 2 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ■■ME?®6* Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 19 Februari 1897, des middags ten 12 ure, in het openbaar aanbesteden in de raadzaal ten gemeente- huize aldaar De levering van 3t>0 M". Grind, vrij op den wal aan de gemeente- lijke los- en laadplaats aan den Kleine Huissenspolder. Voormelde levering geschiedt op keur en voor 1 Juli 1897. De grind moet afmetingen hebben van i6 c. M. Betaling 1 November 1897. Inschrijvingsbiljetten (op z e g e 1) franco in te leveren tot op het oogenblik der besteding. Zaamslag, 2 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente HONTENISSE zullen op Zaterdag den 13 Februari 1897, des namiddags 3 ure, ten gemeen- tenhuize, voor drie jareu De opbrengst der Haven- en Kaaigeiden te Walsoorden. De voorwaarden van verpachtiug zullen van af FEUILLETQN. Roman van B. CORONY. 12) „Het gaat daar in 't dorp druk toe, vandaag", zei de knaap met een geheimzinnig gezicht en voegde er toen bij, dat men des nachts den tuin- man Lorenz met een bloedende wonde aaii het lioofd, een messteek in de borst en van zijn geld beroofd had gevonden, niet ver van de herberg „De Kruik". Lorenz was nog niet dood, doch bewusteloos en kon nog niet worden ondervraagd. Vermoedelijk had een landlooper die daad gepleegd, doch deze kon nog niet ver weg zijn. De sellout liet daarom de gansche streek doorzoeken. ,/Het kan mij weinig schelen of het hier veilig is of onveilig. Bij mij is niets te halen", ant- woordde de oude met gemaakte onverschilligheid. De knaap lachte. „Maar de politie zal ook u bezoekenzij is al op weg. Maak uw paleis maar heel mooiriep hij nog spottend, want de dorpsjeugd mocht gaarne Lize plagen. Lize bleef zoo lang in de deur staan tot hij verdwenen wastoen ijlde zij de hut binnen. Tobias, nog altijd het mes in de vuist houdende zag haar met een woesten blik aanin zijn schuilhoek had hij het gansche gesprek gehoord. Maandag den 1 Februari e. k. ten gemeentenhuize ter lezing liggen. Hontenisse, den 25 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. JPolitielz Overzicht. De Belgische Kamer heeft met 73 tegen 27 stemmen het nieuwe reglement van orde aange- nomen. De voornaamste wijziging, die is aange- bracht, is dat op voorstel van den voorzitter, ieder afgevaardigde, die de orde verstoort, door de Kamer van acht of veertien zittingen kan worden uitgesloten. Een merkwaardig debat in het Engelsche La- gerhuis over het voorstel om ook aan vrouwen het kiesrecht toe te kennen. Verschillende sprekers voerden het woord om het voorstel te ondersteunen. De heer Faithfull Begg meende, dat het voorstel het minimum schenkt van wat men verwachten mag. Hij had berekend, dat deze wet, zoo zij wordt aangenomen, aan ongeveer 500,000 vrouwen het kiesrecht schenken zalmaar het is niet precies na te gaan, daar er verschil van gevoelen bestaat of de wet zich al dan niet uitbreidt tot gehuwde vrouwen. In de commissie van voorbereiding kon dit punt niet worden uitgemaakt. Het wetsvoorstel be- paalt, dat vrouwen die eigen inkomsten hebben, het kiesrecht kunnen erlangen. De thans bestaande wetgeving staat toe, dat ook gehuwde vrouwen een eigen inkomen bezitten en daaruit is af te leiden dat zij reclit hebben op de toekenning van het stemrecht. Het is gebleken, zeide de spreker, dat vrouwen evenveel kennis hebben van politieke zaken als de mannen en dat het under die om- standigheden vernederend voor haar is, gerang- schikt te worden onder de krankzinnigen, de pau pers en de veroordeelden. Hij ziet geen enkel redelijk argument, dat tegen het voorstel zou kunnen worden ingebracht. Op zijne eenvoudige, eerlijke wijze zette presi dent Kriiger, in zake de door Chamberlain's drog- redenen laatstelijk eenigssins verward gewordene aangelegenheid van het parlementair onderzoek naar Jameson's inval, de puntjes weer eens op de i's. In een onderhoud, te Pretoria door hem aan een dagblad-correspondent verleend, werd namelijk door Oom Paul het volgende verklaard Het verdient de streugste afkeuring, wanneer men tracht de aangelegenheid van de zoogenaamde ,/grieven der uitlanders" te vermengen met de kwestie van den inval, tot rechtvaardiging waarvan geen plaatselijke gronden aanwezig waren. Ik //Zij zijn mij op het spoor", knarste hij. Waar nu heen z/Heht gij Lorenz overvallen vroeg de oude. Toen hij zoo voor mij uitging en een vroolijk deuntje- floot, terwijl ik hor.ger en dorst en geen onderdak had, schemerde het mij rood voor de oogen. Ik sloop in het donker naar hem toe, nam een steen en sloeg hem daarmee op het hoofd. Hij viel als een stuk hout, wilde zich echter toen weer oprichten en alarm makeu toen stiet ik met het mes naar hem en visiteerde zijn zakken. Er waren maar een paar jammerlijk kope- ren en zilveren geldstukjes in. Dat is nu eeumaal geschied en het valt niet te veranderen waarom staan wij daarom zoo te kletsen, terwijl de speur- honden mij nazitten De oude ging de hut binnen en zag naar alle kanten. //Er is nog niets te zien," zei zij. ffPas nu op Hier blijven kuut ge niet." z/Waar moet ik dan heen z/Dat zult je dadelijk zien." Zij had den stok, waarop zij steeds leuude, in een hoek gezet, en toonde een behendigheid en een kracht, die geheel in tegenspiraak scheen met haar gebrekkigheid. Met sterke armen haalde zij een ladder uit den geitenstal te voorschijn en vervolgde „Nu vlug op den hooizolder en van daar door het venster op het dakDe ladder trek je naar boven en plaats dien tegen de rotsen. Hij is lang genoeg om bij de kloof te komen, heb altijd vervolgde de president al mijn invloed aangewend en zal ook daarmede blijven voortgaan, om den rassenhaat in Zuid-Afrika te beteugelen, maar uitingen, als onlangs ter andere zijde werden gedaan, zijn als nieuwe brandstof in het vuur. De Spaansche Regeering heeft eindelijk de hervormingsvoorstellen voor Cuba medegedeeld, die eergisteren door de Koningin zijn goedgekeurd en morgen in het staatsblad zullen worden opge- nomen. Volgens de telegraphische mededeelingen uit Madrid bevat het voorstel in de eerste plaats de instelling van een vertegenwoordiging voor Cuba, deze zal bestaan uit 27 leden, waarvan er 21 rechtstreeks door de bevolkiug van het eiland zullen gekozen worden. De vertegenwoordiging zal het toezicht hebben op de financien, en de begrooting behandelen door den gouverneur-gene- raal opgemaaktvoorts zal de gouverneur aan de vertegenwoordiging verantwoordelijk zijn voor de benoemingen tot alle betrekkingen op het eiland. Een douanetarief zal door de vertegenwoordiging worden opgesteld, waarin aan goederen afkom- stig uit Spanje voordeelen zullen worden toege- kend. De ambtenaren van elken rang op het eiland moeten zijn Spanjaarden of Cubanen. De generale raden en gemeenteraden, die rechtstreeks gekozen worden door de eilanders kiezen hunne voorzitters en de burgemeesters der gemeenten, en hebben het oppertoezicht op het openbaar onderwijs. De gouverneur-generaal behoudt het recht, buitengewone maatregelen te nemen, als de orde of rust op het eiland gestoort worden. Terwijl de Cubaansche kwestie hare vreedzame oplossing nadert, zijn op de Philippijnen in de laatste weken de verhoudingen in het voordeel van de Spanjaarden veranderd. Door eene reeks van op zich zelf minder beteekenende nederlagen en misschien nog meer door den bloedigen schiik, dien generaal Polavieja om zich heen verspreidt, schijnt het weerstandsvermogen van de opstande- lingen verzwakt te zijn en wanneer men aan een Spaansch telegram uit Manilla geloof mag hechten, dan is de opstand in de provincie Cavite zijn einde nabij. Er wordt namelijk bericht, dat Emelio Aguimaldo, de 1 eider van den opstand in Cavite, generaal Polavieja scbriftelijk zijne onderwerping heeft aangeboden, onder voorwaarde dat hij en de zijnen begenadigd zouden wordendit schrijven is intusschen niet beantwoord. In Cavite staat de hoofdmacht van de opstandelingenwanneer Polavieja meester wordt van deze provincie, dan kan de opstand beschouwd worden als overwounen. Intusschen leert de ondervinding, dat men zeer voorzichtig moet zijn met aan de officieele Spaansche berichten geloof te slaan. achter welke het boschje met de zwarte bessen staat. Daar is een spleet, waarin gij je kunt ver- bergen. De ladder haal ik weer naar beneden. Daar boven zal niemand je zoeken, en gebeurt bet toch, dan moet ge maar zien hoe ge u zelf helpt. Wanneer de politie er geweest is en niets heeft gevonden, zullen wij wel verder praten." Hij gaf gevolg aan den raad en zijn moeder bracbt, niet zonder moeite, den ladder weer op zijn plaats en hing er waschgoed over. De deur van haar hut liet zij openstaan, ging op een boom zitten en begon met een lap eenige tinnen borden te poetsen. Zij zag in 't geheel niet van haar werk op, toen zij een half uur later haas- tige schreden hoorde naderen. Eerst toen zij werd aangesproken, hief zij het hoofd op en be- antwoordde de vraag, of zij misschien ook een verdacht persoon had gezien, met een onverschil- lig //Neen z/Heden nacht is de tuinman Lorenz overvallen en beroofd. Weet gij daar niets van?" vroeg de gendarme, terwijl hij haar scherp aanzag. //O, ja, Anton uit //de Kruik" heeft het mij reeds verteld," antwoordde zij, terwijl zij den tinnen schotel in de zon hield. //Maar wat gaat mij dat aan Lorenz heeft mij niets goeds ge daan, opdat ik zou huilen en er zijn wel land- loopers genoeg op de wereld, maar bij mij zal er geen verdwalen z/Ik zal toch eens onderzoeken daarbinnen, want Bij de Tweede Kamer is ingekomen een regeeringsvoorstel tot goedkeuring van het tusschen Nederland en Japan gesloten tractaat van handel en scheepvaart met daarbij behoorende protocol. Dit tractaat zal in onze kolonien en overzeesche bezitlingen slechts gelden voor zoover de wetten en verordeningen zulks toelaten. Er is geen arbitrage-bepaling in dit contract opgenomendoch Japan is niet ongezind later over een afzonderlijk arbitrage-contract met Neder land te onderhandelen. De regeering heeft zich vergenoegd met het beding dat de tariefsgunsten die nu of later aan een derden staat verleend worden ook op de voortbrengselen van Nederland en zijne kolonien van toepassing zullen zijn. Iuzake een benoeming van luit.-kolonel Buys tot commandant der gendarmerie op Kreta (jaar- wedde f 9000) schijnt nog geen beslissing te zijn genomen. Van benoeming is nog geen sprake, daar er eenvoudig zoowel bij enkele officieren in Belgie als bij den luit.-kol. Buys, aanzoek is ge daan. Wel heeft laatstgenoemde zich onder zekere voorwaarden genegen verklaard, zoo hij van H. M. de Koningin-Regentes toestemming kan krijgen, om zich in vreemden krijgdienst te begeven. De heer Buys is 54 jaar. In 1867 nam hij deel aan den beroemden tocht van de Engelschen onder lord Napier van Magdala naar Abyssinie. In Atjeh heeft hij met succes gestreden. Hij nam deel aan de eerste expeditie 1873/74 en ook aan de volgende, zoodat hij het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven in Atjeh 1873/90 draagt. Het ridderkruis van de Militaire Willemsorde werd door hem verworven, terwijl hem mede de eeresabel werd toegekend. De heer Buys is ridder 2° kl. van de Russiscbe Stanislasorde, terwijl hij natuurlijk ook draagt de medaille voor het bijwonen der expeditie van Abyssinie. Den len April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Dr. A. Kuyper als hoofdredacteur van z/De Standaard" optrad. Er heeft zich eene com missie voor een huldeblijk gevormd, waarvan Mr, Th. Heemskerk voorzitter is. Ook op andere wijze zal dit feit, dat voor de anti-re vol utionnaire partij van gewicht is geweest, gevierd worden. Naar men meldt zal de heer Dr. H. J. A. M. Schaepman a. s. Zondag te Vlissingen in de zaal van den heer Stofkoper eene politieke lezing houden. De weduwe van den heer Leon Lippmann, die in 1884 te Amsterdam overleed, waar hij "bankier en consul-generaal van Luxemburg was, is thans te Luxemburg overleden. De schilderijenverzameling van den heer Lipp- men kan je niet altijd vertrouwen, gij zijt een listige, oude heks 1" z/Wie niet oud wil worden, moet zich laten ophangen, wanneer hij jong is," bromde zij hem achterna. //Overigens mag hij mijnentwege naar binnen gnan en alles onderst boven keeren. Het is wel eens goed, wanneer de boel wordt opge- ruimd." De man deed een nauwkeurig onderzoek, doch kon niets ontdekken en verliet de hut met de overtuiging, dat de bewoonster de waarheid had gesproken. Hij droeg haar op, dadelijk aangifte te doen bij den schout, wanneer zij iets verdachts zag, en vervolgde toen zijn weg. Toen hij uit het gezicht was verdwenen, klom zij weer op den hooizolder, opende het venster en riep zacht den naam van haar zoon. Tobias kwam te voorschijn. Ditmaal had hij den ladder niet noodig, doch klauterde met groote vlugheid op het dak en keerde terug in het binnenste van het huisje. z/Voor dezen keer is alles goed gegaan, en wanneer ik je dezen nacht nog verberg, kan je er aan gelooven dat ge gered zijt. Ik zal in den namiddag naar den schout van het dorp gaan en hem zeggen, dat ik bij het verzamelen van kruiden een vreemdeling heb gezien, misschien breng ik hem op een valsch spoor, dan moet gij echter weg, en hoe verder hoe beter ffHoe kan ik dat zonder geld IEUZENSCHE C«URANT. Mit Iliad verscliijnf Tlanndas-, Woensdag- en Vrijda^avond, uitgezonderd op Feeddagen, hij den nilgever 1*. J. VAX UK SAXIIB «e Ter leuirn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1