iiemengde berichten. Het moet natuurlijk een muntstuk zijn waaraan werkelijk behoefte bestaat. Dat is een vijfcentstuk, een muntstuk, dat in andere landen overal gevonden wordt, doch dat ten onzent al zeer onpractisch en ondoelmatig bestaat in het stuivertje. Ons stuivertje is te klein en wordt meer door verzamelaars en door de dames tot versiering ge- bruikt dan als pasmunt. Als zoodanig is het te klein en is het publiek er afkeerig van, ook omdat het te veel het dub- beltje nabij komt. Ons dunkt, deze argumenten zijn volkomen uist. Een stuiver of vijfcentstuk, dat iets groot er kan zijn dan de twee-en-een-halve-cent en van een bijzondere specie, die het een kleur geeft, waar- door het van de koperen muntstukken gemakkelijk is te onderscheiden, zou inderdaad in een behoefte voorzien. Er zijn tal van voorwerpen, die wij in het dagelijksch leven noodig hebben, die vijf cent kosten. Om een enkel te noemen hoeveel gemak zou het niet opleveren, indien men b.v. bij het koopen van een courant aan de kiosken nooit behoefde te wisselen, als straks de tramkaartjes tot vijf cent gereduceerd zijn, terwijl voor den werkman tal van artikelen, een kop koffie, een glas bier, enz. bijna overal vijf cent kosten. Men zou in het inhuldigingsjaar een bepaalde hoeveelheid van deze munt kunnen slaan, die, bij de iuhuldiging in omloop gebracht, door velen als een historische herinneringspenning bewaard zou worden. In 1899 zou men dan volop van deze munt kunnen uitgeven. Het volgende wordt door Dr. Van Lingen, de man, die zich zoo sterk interesseert voor het stichten van door Nederlandsche landbouwers be- woonde dorpen op Java, na grondig onderzoek of dit mogelijk is, getuigd Op .Java en in de Buitenbezittingen kunnen duizenden Indio-Europeanen, die zich ernstig willen inspannen, door den kleinen landbouw tot welvaart komen. Insgelijks zouden tal van goede emigranten uit Nederland hier tot hun eigen voordeel als boeren werkzaam kunnen zijn en meteen op be- langrijke wijze de welvaart van het land verhoogen. Hoewel geenszins utopisch, geenszins blind voor bezwaren en moeilijkheden, wil hij deze stel- lingen tegen iedereen verdedigen. TER NEUZEN, 3 Februari 1897. Ter openbare civiele terechlzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van heden (Woensdag) is de heer Mr. W. E. E. Spiering, benoemd kantonrechter alhier, als zoodanig beeedigd. De zaak tegen B. M. te Hulst, door de Middelburgsche rechtbank vrijgesproken van het feitffhet veroorzaken van den dood van G. van Kemseke te Hulst door schuld," van welk vonnis de officier van justitite te Middelburg in hooger be- roep kwam, zal op Donderdag 25 Februari a. s. voor het gerechtshof te's Gravenhage behandeld worden. Axel. Door burgemeester en wethouders werd alhier aanbesteed de levering van 200 M3. Pruis- sissche grint ter grootte van 2 tot 6 c. M. franco wal Axelsche Sassing. Ingeschreven werd door: wed. J. de LegeMeeusen, te Ter Neuzen voor /2,14 per M3.J. Adriaansen, te Ter Neuzen voor 2,14; C. Bakker Wz., te Sliedrecht voor f 2,09 en L. Hooglander, te Papendrecht voor 1,99. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. te wachten. Toen zij de vermiste zag, ijlde zij haar te gemoet en riep met opgewonden stem z/Hoe komt gij er bij zoo lang alieen rond te loopen Waar zijt gij geweest z/In het bosch werd haar koel geantwoord. z/Doe dat nooit weer. Gij zoudt eens beleedigd kunnen wordem of een landlooper of een kwade hond zou je lastig kunnen vallen". z/Aan de nicht van den vrijheer Von Hohenfels zal niemand den verschuldigen eerbied onthouden en wat de opgenoemde gevaren betreft, bestaan deze alleen in uw verbeelding. Ik zag slechts eerlijke landlieden, die aan hun arbeid gingen. Overigens ben ik niet vreesachtig", hernam het meisje, terwijl zij de onaangename ontmoeting opzettelijk verzweeg. Dat doet niets ter zake Ik wil niet, dat gij zonder geleide het park verlaat". z/U zal zich daaraan moeten gewennen, tante. Ik kan u niet tot mijn wenschen overhalen, doch zal wij evenmin schikken naar de uwe. Gij hebt de macht mij van mijn moeder te scheiden, maar mijn persoonlijke vrijheid laat ik niet verkorten. Blijft gij bij uw verbod, dan zal ik genoodzaakt worden ongehoorzaam te zijn en er zullen tooneelen voorvallen, die uw en mijn aanzien zouden kunnen schaden." Alexandra richtte haar itidrukwekkende gestalte hoog op. Een scherp antwoord scheen haar op de lippen te zweven en een bliksemstraal schoot uit de grijze oogen. Zij bedwong zich echter en zei rustig //Moeten wij dan in een voortdurende twist leven z/Zooals u den toestand zelf hebt gemaakt, ja antwoordde Constance met een blik vol trots toen Hulst. In den wagen van Walsoorden op Hulst was Zondagavond een soldaat van de veld-artillerie gezeten. Toen de koetsier als naar gewoonte aan tol Rustwat om betaling vroeg, werd zulks ge- weigerd, waardoor twist ontstond en de dappere krijgsman gebruik van de sabel maakte, een der paarden verwonde en de koetsier te lijf wilde. Gelukkig kon deze bijtijds op zijde springen en met toeschietende hulp den man ontwapenen. De soldaat werd hierna onder bewaking tot bij de marechaussee te Hulst gpbracht, waar hij voor- loopig vrije logies verkreeg en proces-verbaal werd opgemaakt. Alweer een voorbeeld te meer, hoe nuttig het is met verlof gaande militairen de wapens mede te geren. Hoeveel kalfjes zullen nog verdrinken eer de put gedempt wordt Kantongerecht te Hulst. Walcheren wordt onveilig. Op een succes- volle inbraak te Middelburg, voor eenige dagen, is Zondagnacht een gestoorde inbraak in het con- sistoriegebouw der kerk te Oost-Souburg gevolgd. Een som van f 70,wordt uit de brandkast vermist. In Friesland worden in de laatste dagen, tengevolge van de sneeuw, zeer veel wilde konijnen gevangen. Te Leeuwarden waren Vrijdag 1500 a 2000 stuks te koop aangeboden. De prijzen wisselden af van 45 tot 65 cents per stuk. ijlde zij, zonder een woord te zeggen, haar voorbij naar het slot. HOOFDSTUK VI. De man, die zoo plotseling tegenover de beide meisjes had gestaan, zette intusschen zijn wandeling voort, nu loopend, dan klauterende, dan weer voorzichtig kruipende, en zich bij ieder gerucht achter een struik verbergende. Hij vermeed de gebaande wegen, doch scheen zeer goed den weg te weten in het bosch en op een bepaald doel af te gaan. Slechts eenmaal waagde hij zich uit het kreupelhout, kuielde neer aan de beek, schepte water met de holle hand en dronk dat met groote teugendan luisterde hij weer als een opgejaagd dier en nu begon hij weer voorzichtig voorwaarts te kruipen. Eindelijk was de groote, bloemrijke weide be- reikt, die voor de hut der eenzame< vrouw lag. Achter den stam van een ouden boom verborgen, liet de vluchteling lang en onderzoekend den blik ronddwalen. Er was niets verdachts te zien en noch het geluid van een menschelijke stem, noch dat van het blaffen van een hond brak de stilte. Nu sprong hij te voorschijn, ijlde over het gras en trachtte de deur van het huisje te openende grendel was er echter voorgeschoven. Hij bromde een vloek en klopte. HWie is daar?" hoorde men de oude roepen. z/Maak open en vraag niet langerIk heb geen tijd om te wachten knarsetandde de man en woedend sloeg hij met de vuist tegen het hout. Het venstertje in het dakkainertje werd open- gestooten. Lize zag naar beneden, doch schrok Uit het bij den Nieuwen Waterweg ge- strande stoomschip ,/Gelderland" wordt de lading met kleine vaartuigen dag en nacht, ook bij elec- trisch licht, gelost. Verscheidene vaartuigen liggen steeds om het schip heen. Het stoomschip is dieper in het zand gezakt maar er bestaat toch hoop, dat het, indien de zee kalm blijft, na lossing der lading afgebracht zal kunnen worden. Het ledental van den Alg. Ned. Wielrijders- bond bedraagt thans meer dan 12000. De uitvoer van rijwielen en onderdeelen uit Engelaud bedroeg verleden jaar bijna 22* millioen gulden. Zooals men weet, klagen o. a. de uitgevers van boeken, dat het wielrijden hen zeer benadeelt, daar 't veel van den tijd in beslag neemt, die vroeger besteed werd aan het lezen van romans. Eenige uitgevers zijn daarom begonnen met het ter perse leggen van een serie //Boeken voor wiel- rijders", geschikt om door hen gelezen te worden gedurende de oogsnblikken, dat ze rusten Twee bakken van bijzondere constructie, vervaardigd door de scheepbouwmeesters Van Rees te Sliedrecht an Smit te Kinderdijk, voor rekening der firma Volker en Bos, zouden in de vorige week door eene stoomboot naar Jersey worden gebracht. Niet ver van daar werd men overvallen door een vliegenden storm, tengevolge waarvan de sleeptros brak en de beide gesleepte vaartuigen op het strand werden geworpen. Aan de bemanning der stoomboot mocht 't echter nog gelukken, de in groot gevaar verkeerende opvarenden te redden en te Jersey behouden aan wal te brengen. Men meldt uit Den Haag Hij was eergisteren jarig geweest en 't was Maandag, twee factoren die zooal niet wettigen, dan toch eenigszins begrijpelijk maken dat hij een borreltje te veel op had. Maar ten slotte maakte hij 't toch wel wat al te bont en kwam de politie tusschenbeide, die hem naar 't //bero" aan de Nieuwe Haven bracht. Hoe hij heette vroeg de inspecteur van dienst. z/Ikke meneer (hik!) ikke, ikke hiet Mina L Verbazing z/Ja zeker (hik ikke hiet Mina z/Ben je dan Daar bleek dat hij een zij was, die zich z/uit een pretje" in manskleeren had gestoken. z/De heeren mosten 't haar maar niet verkwalijk neeme, ze was jarig gewees Uit Heer-Hugowaard wordt aan De Tijd van betrouwbare zijde bericht, dat rechtmatige ver- ontwaardiging daar gewekt werd door ergelijke feiten, welke het hoofd der openbare school zich zou hebben doen ten laste komen in betrekking met kinderen, aan zijn zorgen als onderwijzer toevertrouwd. De tegen den man in omloop zijnde beschuldigingen vinden geen geringen grond in het feit, dat hij zich sedert Zaterdag j.l. uit de gemeente heeft verwijderd. Een verwijdering, die dubbel zonderling is bij de wetenschap1°. dat reeds Dinsdagmiddag het hoofd' der gemeente van de bestaande grieven was in kennis gesteld en Woensdag van verschillende zijden werd aan- gedrongen op het instellen van een onderzoek 2°. dat Vrijdag j.l. het parket te Alkmaar den burgemeester in last had gegeven, de woning van den thans gevluchte te doen bewaken. Met be- langstelling ziet men de handelingen der hoogere autoriteiten in deze tegemoet. De voortvluchtige is 36 jaar oud, gekleed in donkerblauwe demi-saison, bruine muts, heeft zwart haar, bruine oogen, zwarten puntbaart met knevel en een slank post.uur. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en aanhouding. terug met den schreeuw /Groote God, Tobias z/Schreeuw het maar duidelijk uit in het bosch opdat men het in het dorp hoort", bromde de man. ,/Wanneer ik mij niet moest verbergen, zou niemand mij naar dit oude nest hebben doen terugkeeren". Weinige oogenblikken later werd de deur ge- opend en de oude verscheen op den drempel. Zij gaf haar zoon geen welkomstgroet, doch zei op barschen toon //Kom binnen Hij gaf gevolg aan de uitnoodiging, schoofzelf den grendel voor de deur en wierp zich op de bank tegen den muur. z/Je hebt in jaren niets van je laten hooren", merkte de vrouw wantrouwend op. //Hoe kom je thans hier?" z/Om dat te vertellen zullen wij later tijd ge- noeg hebben. Ik heb honger en dorst Lize nam den ketel van het vuur, vulde een kleinen schotel met soep, plaatste dien op de tafel en legde het vleesch, dat Hildegard had ge bracht en het restje van het brood daarnaast. Hij at met werkelijke gulzigheid en verlangde toen te drinken. z/Daar staat een kruik water. Brandewijn is bij mij niet te vinden," antwoordde zij kort. Weer bromde hij een verwensching. z/Waar kom je dan van daau vroeg zij nogmaals. z/Waar zou ik anders van daan kunnen komen dan uit de gevangenis antwoordde hij norsch. z/Losgebroken z/Ja z/Wat moet er dan nu met je gebeuren z/Weet ik het Ik ben nergens meer thuis, Kunnen boter en kaas mond- en klauwzeer overbrengen In de eergisteren gehouden ledenvergadering der afdeeling 's Gravenhage van de Hollandsche Maatschappij van landbouw verklaarde de heer E. L. graaf van Limburg Stirum, dat men geen vrees behoefde te koesteren door het gebruik van boter en kaas mond- en klauwzeer te verspreiden. Iemand verzond reeds voor 17 dagen een missive aan de Rijkspostspaarbankdirectie met verzoek een bewijs te mogen ontvangen, dat hij bezitter is gedurende 12 maanden van 50, ten- einde kiezer te worden. Het bewijs is nog uit- gebleven. Dat men het bij de Rijkspostspaarbank druk zou krijgen konden wij bevroeden, wanneer men alle kiezers zoolang laat wachten, dan vreezen wij dat voor menigeen de tijd van aangifte nutteloos zal verstrijken. Op een allernaarste manier zijn de heeren ligee te Haarlem met het gemeentebestuur aan t kibbelen over den eigendom van de Nadorstlaan. In plaats van de rechterlijke uitspraak af te wach ten, hebben zij Zaterdagavond weer eens getracht, dien weg af te sluiten, nadat die eenige dagen geleden door de gemeente voor het publiek verkeer was opengesteld. De politie, die waken moest voor een mogelijke nieuwe afsluiting van de laan, zag Zaterdagavond tusschen o en 6 uur uit een achterdeur van de fabriek door werklieden een zandgrijper van 1200 KG. in de laan brengen, en ongeveer tegelijkertijd werden liit een gat in den muur, welke langs de laan loopt, drie zware ijzeren balken over den weg geschoven en met kettingen vastgemaakt. De coinmissaris van politie, terstond gewaar- schuwd, begaf zich met inspecteurs en 12 agenten naar de laan, waar weldra ook de gemeente-architect en de hoofd-opzichter der gemeentewerken met 40 werklieden van de gemeente kwamen om de ver- sperring op te ruimen. Eerst na zeer veel moeite en nadat men van des avonds 6 tot den volgenden ochtend 5 uur had gewerkt, konden de balken en de zandgrijper met paarden en wagens naar de vuilnisbelt vervoerd worden. De heeren Fig5e hadden dus de voldoening bewerkt te hebben, dat een 60tal gemeente-ambtenaren in de tegen- woordige winterweer een vollen nacht hebben moeten werken. Men zal zich den verschrikkelijken brand herinneren, die eenigen tijd geleden te Asperen heeft plaats gehad. Als men dat lief gelegen Z.-H. dorp bezoekt, dan staat men niet alleen verbaasd over den spoedigen herbouw, maar ook over <le nette woningen, met de daaraan verbonden degelijke achterhuizen, die zeer veel ruimte geven tot berging van vee enz. Aan den herbouw der Ned. Herv. kerk wordt druk gewerkt. Zij heeft uitwendig dezelfde gedaante terug gekregen. De godsdienstoefeningen worden nog steeds geregeld gehouden in het gebouw ,/Nut en Genoegen" aldaar. Te Vreeswijk heeft een treffend ongeval plaats gehad. Nadat de vrouw van schipper Didde met haar oudste zoontje eenige oogenblikken van boord was geweest, vond zij met haar man, die inmiddels terug was gekomen, de vier andere kinderen in erbarmelijken toestand. bloedbrakende enz. Nog voor Dr. Buurman aan boord gekomen was, was een jongentje, 4 jaar oud, reeds dood. Alle pogingen door Dr. Buurman in 't werk ge steld, mochten niet baten de levensgcesten weer op te weken. De drie andere kinderen zijn iets beter. Schipper Didde lag sedert een paar dagen pulp te lossen bij de Koningingensluis. Van een en ander is aan den officier van j ustitie kennis gegeven. sedert Rainer mij weggestuurd heeft en mij een getuigschnft heeft geweigerd. God verdoeme hem Ik heb het dikwijls met den arbeid weer willen probeeren, maar wat gaf het Hier in de buurt was niets meer voor mij, want wie inlichtingen vroeg op den //Edelhof," vernam alles zeer nauw- keurig en in den vreemde ging het niet beter, daar was het ook altijd Waar is je getuigschrift z/Ja dat is waar," zei de oude, het hoofd in de hand steunende//die Rainer is en blijft een hardvochtig man. Wat heb ik hem destijds ge- beden en gesmeekt doch het was te vergeefs. Misschien was het toch anders geworden, wanneer hij alles geweten had." //Best mogelijk," //Wanneer gij een landlooper of nog wat erger zijt, heeft gij dat te verantwoorden." z/Op dit oogenblik klopte weer iemand. Met een sprong was Tobias in de kleine kamer, die aan de keuken grensde, verborg zich in een hoek naast de bruingeverfde kast, die alles bevatte wat de oude bezat en trok van onder zijn gescheurde jas een mes te voorschijn, dat hij in zijn gespierde vuist voor den aanval gereed hield. De binnenkomende was echter geen vervolger, doch een knaap van ongeveer veertien jaren, die geneesmiddelen voor de zieke koe wilde halen, want de oude kon, heette het, even goed een koe genezen als beheksen. Zij gaf hem het gevraagde en nam de enkele centen daarvoor in ontvangst. (Wordt ver vol gd.) Zitting van 1 Februari 1897. Veroordeeld zijn: Wegens het doen verrichten van arbeid door een kind beneden 12 jaarA. A 45 j., voerman te Hulst, tot 0,50 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Wegens veiddiefstalM. I. C. d. T., 16 j., arbeidster te Stoppeldijk, E. M. d. 1. R., 35 j., huisvrouw van A. A., te Wachtebeke en F. J 16 j., veldarbeider te Stoppeldijk, ieder tot /I boete, subs. 1 dag hecht.J. F. d. R., 34 j., arbeider, A. d. R., 60 j., weduwe van J. F. T., werkvrouw en S. d. M., 29 j., huisvrouw van M. M., alien te Boscbkapelle, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens jachtovertredingL. d. S. en S. P., beiden te Stekene, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens sterken drank tappen zonder vergunning C. d. S., 36 j., huisvrouw van J F. v. d. W., herbergierster te Hulst, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. Wegens overtreding herbergreglement Hontenisse: E. F., 36 j., herbergierster te Hontenisse. P. R., 25 j werkman te Hengstdijk, J. H., 36 j., gepensioneerd militair te Hontenisse, C. M„ 25 j dienstknecht te Hengstdijk en J. F. C., 27 j., polderwerker te Hontenisse, alien tot 1 boete, subs 1 dag hecht. Wegens overtreding herbergreglement ClingeJ. P. v. D., 40 j., polderwerker te Clinge, D. M., 28 j„ werkman te St. Jansteen, A. A H., 23 j., werkman te Clinge, A. v. D., 30 j., voerman te St. Jansteen, A. A. H., 34 j., werkman te Clinge en A. d. S., 47 j., veldarbeider te St. Jansteen, alien tot 1 boete, snbs. 1 dag hecht.P. J. B., 46 j., herbergier te Clinge, tot f 1,50 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herbergreglement Graauw E. J. v. E., 42 j., korenmolenaar te Graauw, tot I 1 boete, aubs. 1 dag hecht; J. S., 57 j., herbergier te Graauw, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens nachtrumoer maken F. W. d'H., 21 j. en J. J. S., 19 j., schippers te Graauw, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens als tolbediende niet zorgen, dat de tolboomen des nachts verlicht zijn: G. d. B., 49 j., weduwe van J. d. R., tolgaardster te Hontenisse, tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht Wegens vee laten loopen op bezaaiden grond: C. L. L, 27 j., voerman te St. Jansteen, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens een trekdier los en onbeheerd laten staan op den openbaren wegJ. d. S., 16 j., te Clinge en F. d. W., 19 j., arbeider te St. Jansteen, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens aangespannen honden niet muilkorven: H. M., 40 j., slachter te Koewacht, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens openbare dronkenschapE. E.. 16 j., veldarbeider te Hontenisse en J. d. P., 24 j., veldarbeider te Stoppeldijk, ieder tot f 1 boete, sub. 1 dag hecht.J. C. B., 19 j., landbouwerszoon te Graauw, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Vrijjge«iproUen is H. d. B., 75 j„ huisvrouw van B. d. C., naker te Clinge (Belgie), beklaagd van onbevoegde uitoefening der geneeskunst. .u.l .Pill

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2