Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3416. Donderdag; 4 Februari 1897, 37e Jaargan^. TWEE VW ANDES. Binnenland. ABONNEMENT: T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. JRolitielz Overzicht. Te Madrid is men weer eens in een heel op- timistische stemming, ditmaal evenwel niet tenge- volge van gefingeerde heldenfeiten van generaal Weyler op Cuba of van door dezen afgezonden opgaven aangaande den staat van zaken in het kamp der insurgenten, 't gaat er in Spanje's hoofd- stad nu vrerkelijk om de pacificatie van het eiland, niet met vuur en zwaard, doch langs den weg der hervormingen. En dat de regeenng voor deze taktiek steun en bijval zal vinden, de leiders der oppositie Castelar, Silvela, Copes Dominguez en zelfs der progres- sistische republikeinen Ezquerdo, blijven er borg voor en bevelen de onverwijlde toepassing van hervormingen op uitgebreide schaal nadrukkelijk aan. Be geheele republikeinsche pers evenals de bladen der liberalen en conservatieven, juichende pogingen om langs vreedzamen weg een einde te maken aan de geld en menschenlevens verslindende worsteling toe en mag men geloof slaan aan de circuleerende geruchten, dan zou er zelfs steun komen nit het kamp der Cubaneezen zelven. De vroegere leiders der voorstanders van de afscheiding, Marcos Garcia en Spottorno, zouden namelijk op weg zijn naar Maximo Gomez om dezen over te halen tot onderwerping na de openbaarmaking der hervormingen, evenals dit is geschied in 1878. 't Kan niet heel lang duren of er zal te dezen aanzien zekerheid zijn, doch te Madrid, waar men met weinig in zijn schik is, berekent men reeds, met de mogelijkheid als grondslag, welke de gevolgen zullen zijn van de pacificatie. De Ver- eenige Staten dus redeneert men hebben creen ander doel dan de verdediging van hun eigen belangen een handelsvordrag, dat den Amerikanen voordeelen verzekert in het verkeer met Cuba, boven de Europeesche mogendheden, zal een eind maken aan alle chicanes. Zoo zouden dus de luide verkondigde sympathieen van broeder Jo nathan voor het ongelukklge Cuba eindigen daar waar een voordeelig hadelsverdrag begint en alles wat van Washington en New-York uit door woord en daad ondernomen is voor de strijdenden voor recht en vrijheid, zou uitloopen op berekening of wel business Van het bewind Mac Kinley zouden in deze even gunstige condities te verkrijgen zijn als van de formatie-Cleveland tegen behoorlijke tegemoet- koming van de zijde van Spanje zou de svmpathie voor d? Cubanen dalen tot onder nul Volgens de jongste telegrammen verschilt de toestand op Kreta niet veel van dien in het voorjaar van 1896. De Turken in Heraklion ge- raakten Zaterdag in groote opschudding, toen het bericht vernomen werd, dat een aantal Mohamme- danen bij Emboros vermoord werden door de Christenen, die woedend waren over de plunderingen en wreedheden der Turksche dorpsbewoners. Ten einde de Christenen in Heraklion te be- schermen, hebben de bewoners der omliggende provincien naar de wapenen gegrepen en stellingen bezet in den omtrek van Kanea, ten einde het verder opdringen der Mohammedanen naar de hoofdstad te beletten. Zondag schijnen de Mohammedanen in Kanea tot gewelddaden te zijn overgegaan, waarbij het kind van een christengezin om het leven kwam. Dit bracht de Christenen tot verbittering. Zij liepen te wapen en vermoordden vier Turken. Het sein tot den opstand was daarmede ge- geven. Uit wraak stichtten de Turken brand in enkele dorpen om de hoofdstad gelegen. Op verschil- lende plaatsen ontstonden gevechten. Te Kanea werd eergisteren den geheelen dag geweervuur verhoord, wat een paniek in de hoofdstad veroor- zaakte. Tevergeefs hebben de gouverneur, Berowitch- pacha, en de consuls der vreemde mogendheden getracht de opgewondeu gemoederen tot bedaren te brengen. De consuls besloten Zondag een hunner naar het kamp der Christenen te zenden, vergezeld van den Mutessarif en een deputatie der notabelen uit de hoofdstad, om aan te dringen op het neerleggen der wapenen en het vragen van recht aan Berowitch-pacha. Doch ook die zending had geen gevolg. De eerste bezending Montenegrijnen voor den dienst der gendarmerie op Kreta bestemd, is Zondag in den Piraeus aangekomen. De aanstaande rust- bewaarders vinden thaus reeds werk genoeg op het eiland. Graaf Muravieuw, die eergisteren tegen het middaguur met Pruisen's gezant te Hamburg, graaf Von Wallnitz, te Kiel aankwam, waar hij ont- vangen werd door den hofraad Schwerin en den Bussischen consul, werd onmiddellijk door keizer Wilhelm ontvangen, ontbeet met dezen, hoorde het te zijner eere gespeelde Russische volkslied aan en aanvaardde om twee uur de terugreis naar Berlijn, vanwaar hij eergisteravond om 11 uur naar Petersburg vertrok, na afscheid te hebben genomen van den Russischen gezant en de leden der ambassade. F EDILLETON. Roman van B. CORONY. U) Dat is toch wel iets minder feestelijk en vor- stelijk dan te Parijs Constance lachte zooals zij dit meer deed ietwat spotachtighaar vriendin echter was te gelukkig, om dit te kunnen opmerken. Het oudje haastte zich, het bevel op te volgen, en spoedig stond een aarden kruik, met schuimende, versche melk, voor de beide meisjes. Zij toefden nog geruimen tijd en toen eindelijk de terugweg werd aangenomen, stopte Eraulein Von Arnheim de grijze oude een geschenk in geld in de hand. Met een zekere schuehterheid werd het aangenomen; zij kuste de vrijgevige hand, die echter terstond werd weggetrokken, toen zij die met haar ver- droogde lippen aanraaktezij overlaadde haar nu met dankbetuigingen en verzekeringen van de meeste onderdanigheid, steeds weer op nieuw her- halend ,/Mejuft'rouw heeft slechts te bevelen en Kruidenlise zal immer tot dienst bereid zijn." Toen zij zich echter verder alleen bekond, mom- pelde de oude eenige toornige woorden en sloeg met haar stok op den grond. Dat verachtelijk wegtrekken van haar hand, kon zij de jonge dame niet vergeven. ,/Trotsch volk, dat zichzelf aardig wat verbeeldtlnderdaad zijn zij alien onvrijen en doen, alsof wij aan deze of gene besmettelijke ziekte lijden bromde zij, terwijl zij den kruik en het brood weder in het hutje bracht. Slechts schoorvoeteud verlieten de meisjes dit liefelijk, door bosschen begrensde plekje en von- den onderweg nog immer gelegenheid, om zich nu hier, dan daar even op te houden. Constance had haar hoed afgezet, en Hildegard vlocht haar een tak vuurroode bessen in het haar. Zij plukte bloemen en schikte die tot een ruiker voor haar nieuwe vriendin, terwijl zij steeds op haar naive, goedmoedige wijze voortbabbelde. „Ge moet eens op het kasteel komen. Ik heb mijn eigen kamer en de tuin is zeldzaam schoon,'' zeide Eraulein Von Arnheim. Een purperen bios vloog over de wangen van het jonge meisje. //Ik zou gaarne komen, maar vader zal het mij niet toestaan", antwoordde zij schuchter. Constance's reeds gefronste wenkbrauwen trok- ken zich nu dreigend samen, Die trotsche, min- achtende trek om den rnond werd weer duidelijk merkbaar en verleende haar gelaat een geheel andere uitdrukking. //Op de mogelijkheid van een dergelijk verbod was ik niet voorbereid", antwoordde zij op een koelen toon. //Mijnheer Rainer schijnt dus de Ereiherr-familie op een lijn te stellen met Kruidenlise". Hildegard zweeg angstig en verlegen. Wat ook te antwoorden Neen, maar zelve oordeelde zij nu 's vaders wrevel onrechtvaardig. De opge- ruimdheid week uit haar hart. Het was alsof een dichte nevel de schoonheid van een heerlijken zomermorgen kwam verstoren. Die bloemen riek- ten zoo zoet niet meerde beek ritselde zoo weinig melodieus, zelfs het heldere blauw van het uitspansel scheen verminderd in heerlijkheid, en dat al, wijl de uit het binnenste der ziele stralende, alles verhelderende opgeruimdheid ont- brak. Nu en dan wierp zij een schuwen blik In de bepaling der nieuwe wet op de per- soneele belasting, waarbij toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, buiten aanmerking voor de belasting blijven, heeft de geneeskundige raad voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant aanleiding gevonden het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van gas- of petroleumkachels zonder geleiding naar buiten. Met de wetenschap, dat de op die wijze gebruikte verwarmingstoestellen vrij van belasting zijn, zal menigeen die aanschaffen, zonder er op bedacht te wezen, hoe nadeelig het gebruik daarvan, wegens de daarbij ontstaande verbrandingsproducten voor de gezondheid kan worden. De zaak wordt overigens nog bedenkelijker bij het gebruik van steen of houtskolen in toestellen zonder afvoerbuis, die mede vrij van belasting zijn, doch waarbij men gevaar loopt het leven in te schieten. De gemelde geneeskundige raad heeft daarom vermeend den belastingplichtige te moet ontraden van deze scbijnbaar gunstige bepaling der wet gebruik te maken, omdat het daarbij verkregen financieel voordeel niet opweegt tegen het groot lichamelijk nadeel, dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn. In een hoofdartikel schreef het //N. v. d. D." met het oog op de aangifte der kiezers dezer dagen Ze moeten er alien op. ,/Op dit moment vragen we niet naar de partij, waartoe iemand behoort, naar zijn kleur of richting. Op dit oogenblik geldt het eene eerlijke uitvoering der nieuwe kieswet. Allen willen we op de kiezers- lijsten hebben, die er volgens deze wet aanspraak op kunnen maken. Allen willen we herinneren aan den plicht, die op hen als staatsburgers rust, om er toe mede te werken, dat de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging in 1897 eene zooveel mogelijk zuivere uitdrukking zijn van het gevoelen van het geheele volk." Wordt deze aangifte verzuimd, zegt de //Haagsche Courant," dan kunnen de nalatigen voor 1901 geen invloed hoegenaamd op den gang der publieke zaken uitoefenen, geen invloed op de richting, waarin ons land van 1897 tot 1901 zal worden bestuurd, geen invloed op de voorbereiding der nieuwe periode na 1901, welke men tegen't eind op haar vriendin en zou gaarne eenige goed- makende woordekens hebben gezegd, doch zij waagde dit niet. De van moeder overgenomen schuehterheid deed zich gelden. z/Zijn wij toch eigenlijk niet dwaas, ons genoegen le laten vergallen, riep Constance eindelijk lachend. Wat scheelt ons de strijd van deze koppige mannen en waarom zouden wij niet een klein, onschuldig geheim hebben Het bosch ligt hier voor iedereen wanneer wij zoo nu en dan elkander hier ontmoeten wie zal ons dat beletten, en wien berokkenen wij er schade mede Misschien konden wij nog wel eens een verzoening bewerken O, daarvoor zou ik den hemel van ganscher harte danken antwoordde Hildegard. //Als ik vader aanzie en bemerk, dat hij met den dag meer teruggetrokken en stiller wordt, dan zou ik hem zoo gaarne van zijn ellende verlossen. De haat moet toch een vreeselijke kwaal zijn voor hen die er aan lijden." z/Het is al reeds laat geworden merkte Erauleid Yon Arnheim op. //Wij moeten ons haasten." z/Als wij den straatweg verlaten en dwars door dat bosch gaan, bekorten wij den weg zoo en komen wij juist bij den molen uit." z/Dat vind ik goed." De goede verstandhouding tusschen de meisjes was bewerkt. De takken wegbuigend, zochten zij zich een weg te banen door het boschje. Plot- seling stiet Hildegard een schreeuw uit en klemde zich vast aan den arm van haar gezellin. \au achter een hazelnotenboschje was een gestalte te voorschiju gekomen, die vermoedelijk onder den blooten hemel had overnacht. De schuw rond- van het aanstaande vierjarige tijdvak mag ver- wachten. De Kamer van Koophandel te Waalwijk heeft een adres aan den Minister van financien gezonden, waarin zij de aandacht van dien Minister vestigt op de moeielijke en belemmerende forma- liteiten, die vervuld moeten worden bij den inslag van ruw zout met vrijdom van accijns ten dienste van de talrijke leerlooierijen, huidenzouterijen en van vele andere fabrieken en trafieken in Nederland. De Stand, is door nadere lezing van de gemeentewet veranderd van opinie omtrent de kiezer-makende kracht der hondenbelasting. De gemeentewet noemt in art. 240 de hondenbelasting afzonderlijk na de plaatselijke directe belastingen. Zoo zal dus de hondenbelasting wel niet beschouwd worden als eene die kiesrecht geeft. Een paard kan zijn ruiter, maar niet eenhond zijn baas kiezer maken De beschikking van Ged. Staten van Zeelaud op het door den Middelburgschen schutter J. K. v. d. Yeer ingestelde hooger beroep, berust o. a. op de volgende overwegingen vdat in het vhnnis van den schuttersraad als eenig bewijsmiddel wordt aangevoerd, dat door de klacht, opgemaakt door den commandant der eerste compagnie der dd., het feit rechtens vaststaat dat die klacht noch wat den vorm, noch wat den inhoud betreft als bewijs van het ten laste gelegde feit kan gelden, daar klacht en bewijs geheel verschillende begrippen zijn en de klacht o. a. ten aanzien van het daarin voorkomende omtrent de oproeping, niet op eigen waarneming berust, maar de verriehting van een derde inhoudt dat de schuttersraad zich door getuigenverhoor of op andere wijze zelfstandig van de juistheid van het in de klacht vermelde had behooren te vergewissen dat, nu zulks door den schuttersraad verzuimd is, de bewijsvoering niet door Gedeputeerde Staten kan worden aangevuld, daar dezen in hooger beroep alleen recht mogen doen op de stukken dat mitsdien het bewijs van het aan den appellant ten laste gelegde feit niet geleverd is." Het jaar 1898 zal in de geschiedenis van ons Vaderland een historisch jaar van beteekenis worden, waarvan men natuurlijk op allerlie wijzen herinneringen zal willen bewaren. Daarom geeft de Amsterdamsche Courant den wensch te kennen, dat de regeering in het inhuldingsjaar een nieuwe munt liet slaan. ziende kerel, in een lompenjas gehuld, scheen evenzeer verschrikt en keerde zich eerst tot de vlucht, toen hij echter zag, dat de dames alleen waren, keerde hij terug en eischte een aalmoes. Constance wierp hem een geldstuk toe, doch zeide tevens op vastberaden toon//Ga nu echter je eigen weg en denk er om ons niet verder lastig te vallen. Onze begeleiders zijn in de nabijheid en een schreeuw is voldoende om hen hier ter plaatse te doen zijn. De kerel sprong tusschen de struiken en ver- dween tusschen het juist op die plaats zeer dichte houtgewas. //Mijn hemel hoe klopt mij het hart!" sta- melde Hildegard, altijd nog bleek van schrik. z/Angstig woudvogeltje spotte freule on Arnheim. //Ik had bepaald schik in dat avon- tuurtje. Men moet niet altijd terstond zijn tegen- woordigheid van geest verliezen. Ik zie het juist gaarne, dat alles niet even gemakkelijk en rustig afloopt." f Bij den molen aangekomen, namen de meisjes afscheid, onder de belofte, dat zij elkaar spoedig op dezelfde plaats zouden weerzien. Hildegard sloop eenigzins bevreesd naar huis, Zij vreesde, dat haar vader, die steeds zeer vroeg uitgiug, reeds teruggekeerd zou zijn en haar lang uitblijven hebben opgemerkt. Deze bezorgdheid bleek echter ongegrond. Hij was nog niet terug en grootmoeder berispte haar niet. Zij stond haar kleindochter, die overigens den //Edelhof" niet dikwijls verliet, deze morgenwandeling gaarne toe. Constance werd reeds gewacht. Prisca had haar afwezigheid medegedeeld aan freule on Dombrowsky en deze stond nu aan het hek van het park te TER IVSCHE ■Bit blKil verschijnt jlaaudue-, Woensdatj- en Vrijdaijavonil, uitfeionderd op ^eeaidaeen, bij den nitgever P. J. BAM PI1- MmliiMiMiBn!*,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1