Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. Haven- en Kaaigeiden. No. 3414. Zaterdag 30 Januari 1897. 37e Jaargang;. VERPACHTIMG TWEE V UAH DBS. n opbrengst verpachten: Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. ^°or Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave^ Uit vemh u na.MMlwc, Woe»sa»S- en Ir.J.la.avooa, op «"J J< VAM "K gAM»E ,e Ygr Me"" Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente HONTENISSE zullen op Zaterdag den 13 Februari 1897, des namiddags 3 ure, ten gemeen- tenhuize, voor drie jaren De opbrengst der Haven- en Kaaigeiden te Walsoorden, De voorwaarden van verpacbting zullen van af Maandag den 1 Februari e. k. ten gemeentenhuize ter lezing liggen. Hontenisse, den 25 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Politiek Overzicht De Belgische Kamer heeft een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de herzieniug (ver- scherping) van haar reglement van orde. Daar dit vooral met het oog op de uitspattingen van socialistische zijde geschiedt, vindt het ontwerp van dien kant veel verzet en tegenwerking. Muraview, Ruslands Minister van Buitenlandsche zaken, is nu te Parijs, waar men dit bezoek nog altijd bezingt als een triomf der Fransche diplomatie en Zaterdag zal hij te Berlijn zijn voor een ver- blijf van gelijken duur ongeveer, met welke be- leefdheid of wel politieke gelijkstelling, men aan de Seineboorden nog maar altijd niet goed weg weet. Enfin, of men in zijn schik is dan wel ont- stemd men moet maar aan 't idee zien te gewen- nen te Weenen troost men zich over de negeering van Muraview met een verwjjzing naar Londen, welke stad de onderscheiding van een bezoek eveneens moet ontberen en dan verblijdt men zich over de persoonlijke vriendschappelijke relaties tusschen Muraview en Goluchowski. De 39e verjaardag van Z. M. den Keizer van FBUILLETON. Roman van B. CORONY. 9) Op het late uur scheidde men eerst en Con stance zocht, haar wangen gloeiend van trots en vreugde, haar vertrek op. Jenny maakte het wonderlijk gitzwarte gekapte haar los. Het knetterde werkelijkin de duisternis moest het vonken spatten, meende zij, terwijl zij twee trotsche vlechten vlocht. Prisca sloop te voor- schijn en nam haar bescheiden plaatsje aan de voeten harer jonge meesteres in. Deze zond nu het kamermeisje weg, trad voor den spiegel en beschouwde haar beeld met fonkelenden blik. Zij wist, dat zij schoon was en schepte er be- hagen in. Haar hals was rose gekleurd marmer gelijk en scheen in schoonheid te wedijveren met schouders en armen, die uit een nachtgewaad, dat haar als een wolk omzweefde, te voorschijn kwameli. De roode lippen glimlachten zinbetoo- verend als in een zoete rust welfden de wenk- brauwen zich over de donkere oogen en toch scheen het, als werden van uit dat oogenpaar vuurvlammen geschoten. De gezwollen boezem golfde stormachtig. Plotseling werd het haar nog- maals ontvlochten, zoodat de voile pracht van een heerlijke haardos haar omzweefde. ,/Ben ik schoon Zacht, als onbewust, vloeide die vraag tnsschen haar lippen. /Schoon als een fee uit de fabelwereld ant- woordde haar bediende. Duitschland is eergisteren te Berlijn aan het hof feestelijk gevierd. Om kwart voor negen nam de Keizer de gelukwenschen van zijn geziu in ontvangst en daarna die van het personeel van 's Keizers hofhouding. De gelukwenschen van Keizerin Frederik, de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis en de aanwezige gasten van den bloede hadden plaats in de pilarenzaal van het koninklijk paleis. In de kapel van het paleis werd eene godsdienstoefening gehoudenterwijl de stoet zich daarheen begaf, werden in de ridder- zaal de aan twee bataillons verleende nieuwe vaandels op plechtige wijze aan de standaards gehecht. Daarna volgde de cour van gelukwensching in de Witte Zaal. Des middags hield de Keizer de uitgave van het parool in het Zeughaus. Om 6 uur 's avonds was er familiediner bij HH. MM. en maarschalktafel in de beeldengalerij. Des avonds woonden I1H. MM. met hunne gasten de feestvoorslelling in de koninklijke opera bij. Uit alle hemelstreken, van heinde en ver, kwamen gelukwenschen in en berichten over de viering van's Keizers verjaardag door godsdienstoefeningen, schoolfeesten en feesteiijke samenkomsten. De Minister van financien Miquel en de chef van het civiele kabinet von Lucauus hebben op 's Keizers verjaardag de orde van den zwarten adelaar ontvangen, de hoogste ridderorde van Pruisen, waaraan voor burgerlijken de verheffiug in den adelstand verbonden isde heer Miquel heet dus van nu af aan Von Miquel. De Cnbaansche correspondent der /New-York Herald" zendt de volgeude beschrijviug van den toestaml op het eiland aan zijn blad Spanje heeft meer dan twee honderd dertig duizend man ter beschikking gesteld van generaal Weyler. Het eenige gevolg van het komen van nieuwe verster- kingen is klaarblijkelijk alleen het verdubbelen van het verlies, dat door de Spanjaardeu geleden wordt. Koorts, pokken, de kogels en alle kwalen, waarmede het leger, dat in het veld gebrek lijdt aan voedsel en in een ongezonde omgeving ver- keert, te kampen heeft, hebben gemiddeld twee honderd man per dag gedood. Van een militair standpunt heeft de campagne van generaal Weyler in Pinar del Rio geheel fiasco gemaakt. Zijn marsch door een deel van het land, waar hij alles te vuur en te zwaard verwoestte, heeft niets doen overblijven dan een ruine, waar de //pacifioos" sterveu van honger, terwijl generaal Rivera met 8000 goed gewapende en gedrilde „Neem de rozen uit dien bloemenmand, vlecht ze in mijn haar, bevestig ze aan inijn borst, strooi ze aan mijn voeten en over mijn bed beval het meisje en Prisca snelde lieen om de bevelen harer meesteres te vervullen. Zij voegde zich zonder tegenspraak naar alle haar luimen. Had zij der zon haar gouden stralen, der maan haar mat zilver licht, den sterren hun diamant- glans kunnen onstelen, om haar bekoorlijke meesteresse daarmede in luister te verhoogeu, zij zou het gedaan hebben. Constance ademde met welbehagen den zoeten geur in, ontbladerde de zachte, zwellende rozen, boog de armen met een gracieuse beweging en liet de rozenblaadjes nederdwarrelen, zoodat ze op haar lokken vielen en op de witblanke schouders rustten, als had de storm ze er heen gedreven. Te midden van dit spel echter hield ze plot seling op en vroeg naar haar moeder. ,/Zij slaapt al reeds lang," antwoordde de be diende en begon van nieuws aan den lof van de jonge schoonheid te prijzen. Deze toonde zich er nu echter niet ontvankelijk meer voor. „Zij slaapt nietzeide ze op een gebiedenden toon, nadat zij op het balcon was getreden en een blik naar de vensters van Frau Von Arnheim had geworpen. //Uit haar vertrekken schijnt het licht nog flauw. Ik wil haar opzoeken en haar dezen avond schilderen." //Neeu, neen, dat gaat niet! Zij was gedu- rende den geheelen dag ziekelijk," antwoordde Prisca. z/Ge zult mij niet verhinderen tot haar te gaan. Hoe durf je het wageu mij tegen te spreken aldus was het trotsch bescheid. manschappen zich heeft verschanst in de hoogten nabij San-Miguel, waar hij rustig de aanvallen der Spanjaarden afwacht. De merkwaardige marsch van generaal Weyler is geschied door een deel van de provincien, waar nooit een vijaud was, waar er nooit een geweest is en waar slechts een geringe bevolking is. Generaal Rivera (van de opstandelingen) bevindt zich op de vruchtbare heuvels en in de vrucht- bare valleien, waar hij spoedig aardappelen kan oogsten en voeder voor zijne paarden ter vrije beschikking heeft. Generaal Gomez heeft getoond, dat hij niet alleen een geboren bevelhebber is, maar tevens door en door op de hoogte van de tegenwoordige krijgswetenschap. Hij vervolgt steeds zijne mar- schen en vermoeit de Spaansche kolonnes, die hem nooit kunnen grijpen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets- ontwerp tot toekenninig van rentelooze voorschotten voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen en van tram- wegwerken tot aansluiting van den stoomtramweg Zuid-BeierlandRotterdam, vond de strekking om Schouwen en Duiveland met den vasten wal te verbindeu algemeen instemmiug, maar omtrent het thans ontworpen plan liepen de gevoelens uiteeu. Velen konden zich er mede vereenigen verscheidene anderen bestreden het, omdat, tenge- volge van den veerdienst in de liju Brouwersha venZijpeNumansdorp, het te voorzien is dat van die route dikwijls geen gebruik zal kunnen worden gemaakt en het geheele vervoer zal moeten plaats hebben via Steenbergen. Dit zal de hoofd- verkeersweg zijn en daarom moet de veerdienst tusschen Zijpe en Anna Jacobapolder, in stede van met een keinere stoomboot, op ruime schaal worden uitgeoefend en moet de haven van den Anna Jacobapolder grootere uitbreiding krijgen. Het ontworpen plan doet dus den stoomtramweg naar Steenbergen niet tot zijn recht komen, terwijl volgens sommigen aan die liju reeds terstond con- currentie zal worden aangedaan door den verbin- dingsweg ZijpeNumansdorp, welke uitsluitend de belangen van de Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij zal baten. Slechts dan zouden deze leden genegen zijn gelden daarvoor beschikbaar te stellen, wanneer het stoomveer ZijpeNumansdorp dienst- baar werd gemaakt aan de verbetering der gemeen- schap tusschen Goeree en Overflakkee en den vasten wal, door een aanlegsteiger met toegang te maken bij den groote Adriana-Theodora-polder op Over flakkee. Voorziening in den geisoleerden toestand van die eilanden achtten deze leden zoo overwegend dat zij reeds daarom tegen dit wetsontwerp zouden stem men, wat andere leden ongerechtvaardigd vonden. Omtrent het aandeel van den Staat in de aanlegkosten bestond ook verschil van gevoelen. Yan sommige zijden werd de wenschelijkheid betoogd eener herziening van de wet op de locaal- spoorwegen in dien zin, dat worde toegestaan op de eigen banen dier spoorwegen met grooter snel- reid te rijden dan langs den openbaren weg. Ook werd de wensch uitgesproken om bij de voorwaar- waarden een billijke regeling op te nemen omtrent de diensttijden van het tramwegpersoneel en den diensttijd te stellen op ten hoogste 12 uren en den rusttijd op ten minste 8 uren. De Minister van Financien heeft verschillende inlichtingen gegeven omtrent de toepassing der nieuwe wet op de personeele belasting, o. a. Tnrichtingen in het belang b. v. van werklieden, evenals militaire tehuizen en dergelijke gelegen- heden tot gepaste ontspanning aangeboden met het doel om van het schadelijke bezoek van her- jergen en andere huizen terug te houden, zijn als inrichtingen tot algemeen nut te beschouwen. Als het doel is ontwikkeling, beschaving, orde en zedelijkheid te bevorderen, is er reden tot vrijstelling, altijd voor zoover voldaan wordt aan de daarvoor gestelde voorwaarden. Onder de inrichtingen tot algemeen nut zijn dienvolgens te brengeu de inrichtingen tot bevor- dering van kunsten en wetenschappen, al worden zij niet meer met name in de wet genoemd. De raad der gemeente Vlissingen heeft in zijne vergadering van 22 Januari j.l. op voorstel van Burg, en Weth. besloten, eene nieuwe regeling te maken omtrent het toewijzen der standplaatsen op de jaarmarkt. Daarin is o. a. de bepaling op- genomen, dat hij, die het hoogst biedt, de eerste keuze heefthij, wiens bod daarna het hoogste is, bekomt de tweede keuze en zoo gaat het voort, totdat alle beschikbare plaatsen zijn genomen. Het Weekbl. van den heer Julius Oppenheim te Groningen heeft er zich over verblijd dat de nu reeds in vele gemeenten ingevoerde maatregelen om een gedeelte van het kerinisterrein aan den openbaren dienst te onttrekken en vervolgens, hetzij bij opbod, hetzij bij inschrijving te verpachten, tot dusver geen tegenkanting ondervouden heeft van de zijde der Regeering. lyiaar het blad be- z/Zij is ziek juist nu moet zij rust hebben, antwoordde het meisje met steeds klimmenden angst. z/Ik zeg je, dat ik haar wil bezoeken Maak mij den weg vrij herhaalde Constance, terwijl het bloed haar wangen ontvlood. Op dit kritiek oogenblik werd de deur geopend en trad Frau Dombrowsky binnen. Was het toeval of had zij geluisterd //Wat beduidde deze woordentwist Koel en streng klonk die vraag. z/Hier kan van geen woordentwist sprake zijn," antwoordde het meisje opgewonden. //Je vergeet blijkbaar, in welke verhouding Prisca tot mij staat. Zij is niets meer dan mijn meisje, mijn bediende en wanneer ik beveel is het haar plicht te ge- hoorzamen ,/Dat is te zeggen, wanneer je bevelen niet in tegenstelling met de mijne zijndat is echter juist nu het geval geweest." z/En welk recht heb je dan mijn wil tegen te staan Ik ben geen kind meer, dat aan je be velen onderworpen is. Waarom belet je mij, wat ik verlangen mag Ik duld het niet langer, dat je mij van de plaats, die de mijne is, wilt ver- dringen." Alexandra gaf Prisca een wenk zich te ver- wijderen, trad toen langzaam dichterbij, legde beide handen op Constance's schouders en blikte diep in haar vlammende oogen. //Je windt je tegen mij op Ondankbaresprak ze half toornig en half smartelijk. „Dat doe ik!" antwoordde het meisje uitdageud z/Waarvoor zou ik je dankbaar zijn? Wellicht voor mijn eenzame jeugd Het worde eindelijk gezegd je beging een onvergeeflijke misdaad, toen je mij van het moederhart vervreemdde. Het is jou schuld, nu ik arm aan de zoetste en liei- ligste herinneriugen ben, die anderen door het geheele leven vergezellen. //Veel, oneindig veel heb je mij outnomen, meer dan je mij ooit zult kunnen wedergeven ,/Je bent onrechtvaardig. Zorgde ik niet altijd trouw en goed voor je Liet ik je het dan aan iets ontbreken z/Neen. Mij ontbrak spijs noch drank. Mijn kleederen waren steeds naar de eischeu der mode, ik had speelgoed en leerboeken," antwoordde Constance verachtelijk, ,/slechts een ding moet ik missen de teederheid van hen, die mij het naast aan het harte liggen. Onbeschrijfelijk heer- lijk stel ik het mij voor, moeder al mijn gedachten te kunnen mededeelen, gedachten, zoo- als die mij zoovele door het hoofd kruisen haar oog trotsch en vol bewondering op mij te zien rusten en de overtuiging te hebben, dat zij zich in mijn schoonheid verheugt, dat zij deel neemt in mijn wenschen en hoop. Dit geluk hebt gij mij ontrooft. Jou werk is het, nu ik, onder een dak met haar wonend, nochtans een verweesde ben, nu haar al mijn doen en laten onverschillig laat. Soms gevoelde ik de verzoeking in mij, je te haten." //Zwijg," aldus viel Alexandra met een ge- biedend gebaar haar in de rede. „Ik wil zulke woorden niet hooren. Als over mijn kostbaarhedeu, zoo waakte ik over jou en liet je een zorgvuldige lichamelijke en geestes opvoeding geuieten en je waagt het, van haat te spreken Eene onkenbare trotsch teekende zich op het, NSCHE C01RANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1