Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3412. Dinsdag 26 Januari 1897. 37e Jaargang;. GEMEEHTSSAAD. Het Kiesrecht Yolgens de nieuwe kieswet. ft El VUAHDBS. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Misschien is het voor velen niet ondienstig, dat men tracht eenigszins duidelijk te maken, wie voortaan het kiesrecht kuunen uitoefenen en welke formaliteiten daarvoor moeten worden in acht genomen. Gemakshalve willen wij hiertoe de kiezers in rubrieken splitsen en aan die rubrieken een naam geven. Vooraf zij echter nog gezegd, dat men mannelijk Nederlander moet wezen, in het Rijk wonen en 25 jaar oud moet zijn of ten minste voor of op 15 Mei van het loopende jaar dien leeftijd moet bereiken. Onder deze beperkingen geven wij lner het volgende overzicht. Enkeleu zijn natuurlijk van het kiesrecht uitgesloten, als gevangenen, be- deelden, militairen in werkelijken dienst, beneden den rang van sergeant, en enkele anderen. a. Belastingkiezers. Ieder, die over het afgeloopen jaar aangeslagen was in de vermogensbelasting, de bedrijfsbelasting, de personeele belasting of voor ten minste een gulden in de grondbelasting, kan kiezer zijn. De ecnige voorwaarde is, dat de aanslag vdor 1 Maart geheel bet a aid zij. Wie mi reeds zijne be lasting geheel heeft afbetaald, komt van zelf op de lijstwie nog in den loop van Februari af- betaalt, moet vdor 3 Maart de kwitantie aan den burgemeester laten zien om op de lijst te komen. Het spreekt van zelf, dat iemand, die op het oogenblik wel hier woont, maar reeds in eene andere gemeente zijne belasting heeft betaald, zijne kwitantie aan den Burgemeester zijner tegenwoor- dige woonplaats moet inzenden. Dit moet ge- schieden vdor 15 Februari. b. Huurhuiskiezers. Hiertoe behooren zij, die sedert 1 Augustus 1896 als huurders hetzelfde huis bewonen of hoogtens eentnaal verhuisd zijn, mits de huur eene zekere som bedrage. Voor Ter Neuzen bedraagt de vereischte huur- prijs f 1 per week in de kom en het overige deel 80 cent. Wie als zoodanig het kiesrecht verlangt, moet zich voor 15 Februari bij den Burgemeester aangeven. Het spreekt van zelf, dat wie een huurhuis FEUILLKTO N Roman van B. CORONY. De dochter der overledene het lichaam ge- worden droombeeld zijner jeugd Weer boog bij groetend en weer kleurde het aanvallige gezichtje en het fijne kopje knikte. y/Hildegardriep plotseling een toornige mannestem. ,/Wat doet gij daar aan 't venster Grootinoeder wacht op u." Het meisje schrok en onmiddellijk was zij ver- dwenen. Den tuin door, ging Hans Rainer het huis binnen, met diep geploegd voorhoofd, den heer van Hohenfels een blik van onverzoenlijken haat toewerpende. Terwijl hij zoo langzaam voorwaarts schreed, in zich zelf woorden mom- pelende, die als vloeken klonken, kon men het hem aanzien, dat hij gaarne twist had gezocht. De uitdrukking van woede was door de jaren als op zijn gelaat versteend. Constance gaf haar paard den zweep en rende voorbij. Gisbert volgde haar. ,/Wat een misnoegd woest mensch is dat," zei zij. ,/Wat heeft hij tegen u „Tusschen ons bestaat een oude vijandschap, kind", antwoordde hij. /Misschien vertel ik u nog wel eens, hoe dat alles is gekomen thans echter niet." bewoont, maar reeds volgens a kiezer is, zich niet meer volgens b behoeft aan te geven. c. Schipperskiezers. Hiertoe behooren degenen, die sedert 1 Augus tus 1896 eenzelfde vaartuig van 24 kubieke meters in eigendom, vruchtgebruik of huur hebben. Aangifte bij den Burgemeester voor 15 Februari. d. Loonkiezers. Kiezer kan ieder worden, die sedert 1 Januari 1896 bij d e n z e 1 f d e n patroon, dezelfde onderneming of instelling in dienst is geweest tegen een loon, dat voor Ter Neuzen in de kom minstens f 325 'sjaars of 6,25 's weeks be draagt, voor buiten de kom moet het loon bedragen /"275 'sjaars. Vrije woning of inwoning mag daarbij in rekening worden gebracht, en wel voor Ter Neuzen in de kom voor f 50, met den kost er bij voor 225 en buiten de kom voor f 25 of kost en inwoning voor f 175. Wanneer alleen vrije kosten geniet wordt dit voor de genoemde stadsgedeelten berekend als een inkomen van 175 of 150. Een zoon dus, die bij zijn vader in dienst is en bij dezen inwoont en eet, kan zich als kiezer laten inschrijven, wanneer zijn vader hem daarbij f 100 loon betaalt. Aangifte bij den Burgemeester voor 15 Februari. Pensioen, van eene openbare instelling genoten, wordt o o k als loon beschouwd. e. Spaargeldkiezers. Dit zijn zij, die sedert 1 Februari 1896 in het vrije bezit zijn van een tegoed bij de Rijks- postspaarbank van minstens vijftig gulden of van eene inschrijving op een van de Grootboeken der Nationale Schuld van minstens honderd gulden. Aaugifte bij den Burgemeester voor 15 Februari. f. Examenkiezers. Hiertoe behooren zij, die met goed gevolg het examen hebben afgelegd, door de wet voorgeschreven om benoembaar te zijn tot eenig ambt of betrekking of beroep. Het doet er niets toe, of men al of niet in dienst van den staat, de gemeente of bijzondere personen is of voor eigen rekening werkt. Er wordt alleen gevraagd naar het bewijs van afgelegd examen. Aangifte bij den Burgemeester voor 15 Februari. Bovenstaande bepalingen geldeu voor de uit- oefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamcr der Staten-Generaal. Om kiezer te zijn voor de Provinciate Staten moet men bovendien ingezetene der provincie zijn. Als kiezer voor den gemeenteraad moet men ingezetene der gemeente wezen, en bovendien, wanneer men niet tot de belastingkiezers (rubriek a) behoort, over het voile laatstverloopen jaar, in de z/Het jonge meisje beefde als een arme, kleine, vreesachtige ree," vervolgde zij half medelijdend, half spottend. //Ik zou mij in alle gevallen niet zoo bang laten maken. Wat zegt u er van, wan neer ik onze lieve buurvrouw eens uitnoodigde z/Neen. Ik twijfel er aan, of haar vader haar wel zou toestaan aan deze uitnoodigiug gevolg te geven." z/Toestaan riep de barones spotachtig glim- lachende. //Haar lief gezichtje drukte juist op 't oogenblik een onbeschrijfelijken hoogmoed uit. Oom, wat gij zegt, klinkt bijna komisch Deze boer zou zijne dochter verbieden met mij om te gaan z/Rainer is geen boer, doch een ontwikkeld man, ofschoon hij, wat ik toegeef, zoo nu en dan den indruk geeft, dat hij het is", antwoordde Gisbert bijna streng. //Hij is van eene goede familie en heeft gestudeerd aan een uitstekende laudbouw- school. Ik houd even weinig van hem, als hij van mijmaar toch kan ik hem mijn achtiug niet outzeggen en ik herhaal het, hij zou zijn kind nooit veroorloven het slot te betreden." ,/Werkelijk? Dat zou mij juist kunnen prikkelen om de kleine tot ongehoorzaamheid te verleiden." z/Ik wensch niet, dat gij zoo iets doet; ant woordde de vrijheer met nadruk. //Het zou u bovendien niets baten. Hier hebben wij met een onmogelijkheid te doen." z/Spreek mij niet van een onmogelijkheid Dat dire.'tc gemeentebelasting zijn aangeslagen. Ook dit bedrag waarvoor men moet zijn aangeslagen wijkt voor de verschillende gemeenten af, doch voor Ter Neuzen is het voldoende te vermelden dat men daarin moet zijn aangeslagen, daar de minimum aanslag alhier het vereischte bedrag te boven gaat. Ook deze belasting moet betaald wezen. Politiwb Overzicht Koning Humbert heeft nu officieel in de ont- binding der Kamer toegestemd. De Kamermeer- derheid, welke aanvankelijk met het oog op de Afrikaansche kwestie het kabinet steunde, was in den laatsten tijd inderdaad de regeering vijandig gezind, zoodat bij de eerste gelegenheid de beste het ministerie omvergeworpen zou zijn. Met zulk eene Kamer konden de groote vraagstukken op het reegeeringsprogram niet aangevangen worden, en was de ontbinding onvermijdelijk. In de tweede helft van Maart zullen waarschijnlijk de alge- meene verkiezingen gehouden worden. Ten opzichte van het aanrukken der Derwisjen in Eritrea wordt gemeld dat de voorhoede Toekoelai heeft bezet. De hoofdmacht der Derwisjen schijnt weder opgerukt te zijn naar Amideb. De Italiaan- sche troepen concentreeren zich. Generaai Weyler heeft op Cuba de verwoesting van alle plantages en woningen in de provincie Havana gelast om de opstandelingen door den honger tot onderwerping te dwingen. Uit Manilla wordt gemeld, dat de opstandelingen bij een Belgische firma 30000 geweren besteld hebben. Oorlogsschepen bewaken de kusten, om de ontlading ervan te verhinderen. De krijgsraad heeft 13 opstandelingen, waaronder leden der revolutionnnaire regeering, ter dood veroordeeld. Personen, die uit het kamp der opstandelingen bij Cavite gekomen zijn, beweerdeu dat de op standelingen 70000 man sterk waren, waarvan 7000 goed bewapend zijn. Er zijn zes compagnien naar Mindanao gezonden, daar men een muiterij onder de inlandsche troepen ducht. De officieuse Russische Nord noemt alle ver- moedens, welke over de politieke richting van den nieuwen Minister van Buitenlandsche zaken Murawiew geopperd zijn, overtollig, daar er in Rusland geen partijen bestaan en een ieder zich naar den wil des keizers schikt. Na al de overwinnings-berichten uit Madrid komt er eene tijding uit Havanna, dat de opstande lingen in de buurt van de hoofdstad een trein hebben overrompeld en de reizigers uitgeplunderd. Er wordt bijgevoegd, dat 10 officieren gevangen genomen, doch later weer in vrijheid gesteld werden, met uitzondering van een officier van vreernde nationaliteit, die gefusileerd werd. In woord prikkelt mij altijd tot allerlei dwaasheden. lets, wat mij anders onverschillig laat, wordt plotseling het voorwerp mijuer hartstochtelijkste wenschen zoodra men zegtgeef je geen moeite ge krijgt het toch nooitdan moet ik het hebben Die onmogelijkheid, waarvoor ik zou moeten wijken, schijnt mij te zijn een wezen van vleesch en bloed, een akelig schepsel, dat ik in bet stof moet neerbuigen, den voet op den nek moet zetten. Ik geef den strijd niet op, voor de overwinning aan mij is. Deze kleine schuchtere Hildegard zou niet iemand voor mij zijn, om er mee om te gaan. Ik geloof, dat wij van elkaar verschilleu, zooveel als de zon en de maan. Ik zou haar kwellen, tiranneeren, angstig maken maar niette- min wanneer gij zegt Rainer staat er op, dat zij van mij verwijderd blijft, dan krijg ik toch een ouweerstaanbare lust haar aan mij te ketenen, om zijn wil te trotseeren." //Constance O, spreek niet, bid ik u viel zij hem lac'nend in de rede. //Ik zie, dat gij op het punt staat mij te berispen, en gij kunt daartoe gelijk hebbe imaar ik ben nu eenmaal zoo en kan mij niet veranderen. Mijn gebrekeu zijn sterker dan ik. Zij laten mij niet los, hoe ik mij ook tegen hen tracht te verzetten." Het slotplein was bereikt. De heer Von Hohen fels steeg af en hielp zijn nicht van het paard. Zij zag hem aan met een half smeekeude, half uitdageuden blik. de provincie Santiago di Cuba is op de rivier Conto een kanonneerboot door een torpedo ge- troffen en gezonken. Voor Spanje zijn zulke berichten niet zeer opwekkend. Het door de Engelsche regeering gepubliceerde Blauwboek over de Armenische aangelegenheden heeft in Frankrijk een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Er blijkt uit, dat de Fransche diplomatic een treurige zwakheid aan den dag gelegd heeft. De mondelinge of schriftelijke mededeelingen van Hanotaux, welke het Blauwboek bevat, bewijzen, dat de Fransche Minister van buitenlandsche zaken voortdurend de slippendrager van Rusland is geweest. Er is sprake van, dat Minister Hanotaux geinterpelleerd zal worden. De Armeniers schijnen het wachten moede te zijn op de hervormingen, die de mogendheden eischen, die den sultan belooft, maar nog altijd niet zijn uitgevoerd. Zij kiezen de meest wijze partij en verlaten het land. Volgens de Novosti zijn reeds 40000 emigranten op Russisch grond- gebied aangekomen20000 hebben zich gevestigd in het Karsdistrict, 14000 in het district der Zwarte Zeede overigen hebben een woonplaats gezocht in de buurt van Erivan. Voorloopig zullen de genoemde districten weinig voordeel van deze nieuwe bevolking trekken want de Armeniers verkeeren in zulk een deerniswaardigen toestand, dat nu reeds uit Moscou en uit Astrakan gelden zijn toegezonden voor huu onderhoud tot het aanstaande voorjaar. Het vertrek van schepen met pelgrims uit Bombay en Karatsji is verboden. Te Karatsji zijn 530 pest-gevallen voorgekomen, waarvan 478 met doodelijken afloop. De pest is ook uitgebroken te Tana, Satara en in het land Sindh. In het Engelsche Lagerhuis zeide lord Hamilton, de Minister voor Indie: In September is de epidemie te Bombay het eerst als pest erkend, en den 2 October zijn krachtige maatregelen tot beteugeling der ziekte bevolen. In November scheen de epidemie af te nemen, maar sedert 1 December is zij erger geworden, en in den loop dier maand heeft zij zich naar Karatsji verbreid. Poena wordt thans verdacht besmet te zijn; behalve Poena heerscht de ziekte nog nergens buiten Bombay in epidemischen vorm. Op alle lijnen worden de passagiers ouderzocht indien zij op het spoor gaan om aan de groote stations af te stappen, worden zij aangehouden, als zij verdacht worden bevonden. Om te beletten, dat de pelgrims de epidemie overbrengen naar de Roode Zee, zullen van 1 Febr. af geen schepen met pelgrims uit Bombay en Karatsji vertrekken. De gouverneur van Bombay seint, dat men zich moet hoeden voor alarmeerende overdreven be richten. Tot dusver zijn slechts vier Europeanen aan de pest gestorven. z/Zijt gij boos op mij vroeg zij zacht en daarbij schitterden haar oogen schelmachtig en om den wellustigen schoonen moud speelde een be- hoorlijke glimlach. z/lk geloof, dat gij uw zelf belastert en u eigen- schappen toeschrijt't, welke gij in het geheel niet bezit," antwoordde hij, terwijl hij haar met wel- gevallen aanzag. Ditmaal bleef zij het antwoord schuldig en vestigde haar gausche aandacht op de frescoschil- derijen van het portaal. Intusschen werd er op den //Edelhof" een zeer onaangenaam tooneel afgespeeld. Hildegard wist, dat zij de verklaarde beveling, de eenige vreugde haars vaders was, dat zij nooit te vergeefs om iets verzocht en dikwijls zijn toornige opgewon- deuheid tot bedaren wist te brengenmaar wan neer hij er uitzag zooals thans, vreesde zij hem. Dan kon hij ook ruw en hard tegen haar zijn en wanneer zij even angstig en bevreesd was als de overledene, kon hij haar zwijgen beschouwtn als trots. Zoo stond zij ook thans tegenover hem, de blauwe oogen vol tranen, de kleine mond trek krampachtig samen en uit het diepste van haar hart zond zij een gebed naar den Hemel, dat haar grootmoeder, die zoo pas was heengegaan om den knechts en de meiden het avondeten te brengen, toch spoedig inocht terugkeeren. //Wilt gij eindelijk antwoorden Hoe lang duurt nog dat onbeschaamde staren, dat snikken en knikken herhaalde Rainer. OOtlRANT. Hit ltlatl versclaijnt rlitniiilaif-, Woeandag- en t rijila.'avnnil, nitsrenonileril op Feettdagen, bij den uitpever I". J. I'Al* BE 1AHDI te Ter Seuien. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Wonderdaj den 3S Januari des voormiddags te 10 uren. Ter Neuzen, den 25 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1