Gemengde berichten. Telegrafische berichtan TER NEUZEN, 22 Januari 1897. In de Staats-Courant van gisteren is opge- nomen het kon. besl. waarbij, op voordracht van den Minister van Financien, in overeenstemming met het advies van Gedeputeerde staten, de grenzen tusschen de, met betrekking tot de personeele belasting, in verschillende klassen vallende ge- deelten van gemeenten, o. m. voor onderstaande gemeenten zijn bepaald als volgt Ter Neuzen (kom). De grens loopt van den Westhavendijk, deze inbegrepen westwaarts af- slaande, midden over de hooge wallen en verder midden over den Westkanaaldijk tot aan het punt waar het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent zich splitst en van daar in eene zuidoostelijke richting tot 60 meter voorbij het station van den spoorweg Ter NeuzenMechelen vaudaar oostwaarts in eene rechte lijn, beginnende tusschen de perceelen kadastraal sectie B n0' 44-3 en 276 en gaande tot aan het punt, waar deze lijn den provincialen weg snijdt, vandaar noord- waarts midden over dien weg tot aan de hooge wallen vervolgens deze hooge wallen oostwaarts af- slaande tot den Oosthavendijk, deze inbegrepen, en van het einde van dezen dijk, in de Wester- Schelde tot aan het einde van den Westhavendijk. Axel (kom). De grens loopt van de oostelijkste zijde van het perceel, kadastraal seotie G n°. 1557 in eene rechte lijn naar het snijdingspunt van deu oostenlijken Buitenweg en den Armendijk van daar noordwaarts in eerie rechte lijn naar het punt waar de dijk van den kleinen Noordpolder samenvalt met den Beoosten-Blijenschen straatweg; verder in eene west«lijke richting in eene rechte lijn op den Provincialen weg, tegenover den water- gang van den Grooten Noordpolder ran dit pnnt over den Provincialen weg en midden door den bedoelden watergang tot het Buth-straatje en in eene zuidoostelijke richting midden door dezen watergang tot den westelijken buitenweg midden over dezen weg zuidwestwaarts tot den Rijksweg; daarna dwars over dien straatweg in eene zuidelijke richting naar het kanaal van Ter Neuzen naar Hulst en dit kanaal in eene oostelijke richting volgende naar het punt van uitgang. Bij koninklijk besluit is aan den heer H. C. F. van Waesberghe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2dc luitenant, 5d" bataljon, rustende schutterij in de provincie Zeeland. Borssele, 20 Jan. Heden had een vergadering plaats van de aandeelhouders in de weegbrug ffIeder't zijne". Het bestuur deed daarin rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Het bleek, dat de ontvangsten de uitgaven over- troffen met een bedrag van 568,26.J. Aan de aandeelhouders werd 48 procent winst aitgekeerd. Op de brug was o. m. gewogen 7,949,492 Kg. suikerbieten365,777 Kg. pulp; 353,070 Kg. aardappels; 62,503 Kg. gerst; 20,341 Kg. haver; 14,076 Kg. hooi; 31,983 Kg. uien en 53 stuks vee. 's Gravenhage, 22 Jan. Eerste Kamer. De Minister Van Houten verdedigde tegenover den heer Van Nispen van Pannerden de afmaking van het vee lijdende aan mond- en klauwzeer bij sporadische gevallen zooals thans. Hij verwachtte overigens verbetering in die ziekte. De Minister verzekerde dat herziening der schutterijwet in 't volgend jaar volstrekt noodig is en veel te hechten aan ambachts- en teekeD- onderwijs meer dan aan voortgezet onderwijs, mits met subsidien van provincien en gemeenten. Maandag voortzetting. stapte, waar de beide prachtige dieren op en neer geleid werden. Zij was inderdaad een uitstekende rijderes, wier schoonheid thans nog meer verblin- dend scheen dan anders. Levenslust schitterde uit de donkere oogenhartstocht ademde uit gansch haar wezen. ,/Wij zullen het dorp vermijden en dadelijk den weg naar het bosch inslaan", zeide de heer Von Hohenfels. De molen lag op tien minuten afstands. Een heerlijke weide strekte zich voor hem uit. Ver- geet-mij-nietjes bloeiden aan beide zijden van de beek, in zulk een menigte, dat het gras een blauwen weerschijn had. ,/Hoe verrukkelijk schoon", riep Constance, terwijl zij haar paard inhield. De vrijheer scheen deze woorden niet gehoord te hebben. Zijn blik hing aan een kinderlijk zachte, vrouwelijke gestalte, die bloemen plukte, terwijl zij zich diep over het water boog. Haar gelaat kon hij niet zien, maar het goudbruine haar, dat in twee lange vlechten over haar schouders hing, trok zijn opmerkzaamheid en herinnerde hem levendig aan de eenige vrouw, die hij ooit waar- achtig had bemind. Arme, vroeg verbleekte roos 'l Het meisje keerde zich om en nu kon hij een kreet van verrassing nauwelijks onder- drukken. Hij zag de onvergetelijke vrouw terug De schoone oogen, met de kleur der vergeet- mij-nietjes, welke zij in de handen hield, hadden dezelfde droomerige uitdrukking. De betoovering der kuische lieflijkheid, welke eens de overledene sierde, omgaf ook dit jeugdige wezen, dat blozeud tot hem opzag, zijn groet kort beantwoordde en dan over de brug in den molen verdween. ,/Wie is toch die kleiue vroeg Constance. z/Ik weet het niet, maar haar verschijning Kantongereclit te Ter Neuzen. De voorspelling, dat de samengestelde kie- zerskweekerij, door den Minister Van Houten ontworpen, allerlei dwaasheden en onbillijkheden zou vertoonen, komt nu al uit, zegt de H. Ct. Een schoenmaker, die voor zichzelven werkt en daarmee een weekgeld van door elkaar ruim 10 maakt, maar overigens in geen der andere afdee- lingen is onder te brengen, kwam zich dezer dagen als ,/loonkiezer" aanmelden, maar moest worden geweigerd, omdat hij geen patroon heeft en dus bij dezen ook geen 13 maanden in dienst kan zijn geweest. Dus de loonarbeider wel, maar de eigenwerker niet. Wie f 50 op de Rijksspaarbank heeft staan, kan op grond daarvan kiezer worden. Nog al eenvoudig, zal men zeggen je gaat met je spaarboekje naar 't stadhuis, laat daar zien dat er een tegoed van tenminste 50 op staat, en klaar is Kees. Jawel, dat zou te eenvoudig zijn. De Rijkspostspaarbankkiezer moet eerst naar het hoofdkantoor te Amsterdam schrijven om eene verklaring, dat hij wel deugdelijk die 50 op zijn boekje heeft staan. Waarom Dat is raadselachtig. Maar de admi- nistratie blijkt 't zoo te willen. Erg prettig voor de spaarbankdirectie ook, die in 't begin van het jaar toch al overladen is .met werk door 't bijschrijven van de rente. J. Koeman, die Zondag den heer Calkoen, burgemeester van Edam, zoo hevig aanviel, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, is door de politie opgespoord. In sommige deelen van Noord-Holland lijden de landerijen veel schade van de groote menigte aanwezige ratten. Velen trachten zich te helpen door met hagel op het gespuis te schieten Daags na de aanranding van Maria Hoek, in de Spinozastraat, ontving eene dienstbode in de Lepelstvaat een ongeteekenden, met potlood ge- schreven brief, waarin zij met moord werd bedreigd, zoo zij zich op straat begaf. Het meisje is door die bedreiging zoo zenuwachtig geworden, dat zij in het gasthuis moest worden opgenomen. Te Beerta is eene boerderij, welker waarde was geschat op /40,000, verkocht voor 56,975. Daarnaar geoordeeld zou men zeggen, dat de landbouwmalaise nog zoo groot niet is, als men ze wel laat voorkomen want het geval is geen uitzondering, maar integendeel in het Oldambt tenminste regel. wekt weemoedige herinneringen in mij op," ant- woordde hijen als om het gesprek af te leiden, voegde hij er aan toe ,/De zon zal spoedig brandenwij moeten ons haasten om van de schaduw van het bosch te genieten.' De paarden vlogen verder, nauwelijks met de hoeven den grond aanrakende. Steeds meer be- wonderde de vrijheer zijn gezellin, wier moed dikwijls aan roekeloosheid grensde. Zij was toch een schoon wezen, vol vuur en leven, doch ook een echt kind der wereld, dat reeds thans de hartstochtelijke, exentrieke vrouw der wereld verried Een tropische bloem midden in het koude Noorden. Bekoorlijk was zij en het vertrouwen, dat zij hem schonk, bracht den man, die zoo lang alleen had geleefd, in verrukking. Zij sprak zoo openhartig tegen hem, toonde hern zoo helder de schaduwen van haar familieleven, plaatste zich zoo betooverend onder zijn bescherming, dat hij niet alleen haar, maar ook zich zelf eene schoone toe- komst tegemoet meende te kunnen voeren. De zon zond reeds haar brandende stralen naar de aarde, toen Hohenfels en zijn nicht weer aan den molen waren aangekomen en nu, langzaam rijdend, voorbij den ,/Edelhof" kwainen. „Zie, daar staat het lieve meisje, dat heden- morgen zoo ijveng bezig was met bloemen plukken," fluisterde Constance den vrijheer toe. Hij zag in de aangeduide richting en zag, leunende tegen het venster, dat nog altijd door bloemen was omgeven, het evenbeeld van de eens zoo geliefde vrouw. De takken vol bloemen hingen haar over het hoofd en de kinderlijke blauwe oogen zagen naar hem. (Wordt vervolgd). De bewoners van de omstreken van Venloo, ongeveer 10,000 in aantal, bezitten legenwoordig in den bouw van augurken een rijke bron van inkomsten. Op het oogenblik zijn 3000 hectaren beplant en de uitkomst moet schitterend zijn, daar iedere hectare een winst van f 1650 oplevert. In den augurkentijd, die van Juni of Juli tot het invallen der vorst duurt, werden dagelijks ongeveer 35 waggon!adingen verzondeu. De aanranding van het dienstmeisje Anna Christina Kempers, Dinsdagavond ruim 7 uur in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam heeft den moord in de Van Eeghenstraat weer in herin- nering gebracht en helaas, de politie niet veel wijzer gemaakt. Zoo de dader van dezen aanval dezelfde is, die vermoedelijk de vier vorige aanslagen op zijn geweten heeft, dan is men omtrent zijn uiterlijk geen stap verder gekomen. Het magere signale- mentlange man, oud ongeveer 25 jaar, gekleed in wit pilow broek, donkeren jekker, en bonten muts. Dit stemt overeen met hetgeen door het verwonde meisje uit de Spinozastraat werd ver- klaard, wijkt alleen af van het allereerste sigua- lement betreffende de kleeding, die, men zal het zich herinneren, luidde groot gebouwd man met een knevel, gekleed in een lange jas, grijze broek en een deukhoed. Overigens komen alle gevallen van aanranding overeen. Uit het voorkomen van de wond en het feit, dat het meisje niet dadelijk de pijn gevoelde, valt weer af te leiden, dat de steek moet zijn toege- bracht met een fijn, scherp, tweesnijdend voorwerp. Deze overeenstemming geeft mede grond tot het vermoeden, dat men hier te doen heeft met den- zelfden man, die de andere aanslagen pleegde. Dr. Giesbers die de wond verzorgde, wenschte het meisje geluk met den goeden afloop, immers, was de stoot slechts een centimeter lager toegebracht, dan zouden de longen getroffen geweest zijn en zou de wond een doodelijke gevolg kunnen gehad hebben. Hoewel de wonde dus niet ernstig is, was het arme meisje natuurlijk toch zeer ontdaan door het gebeurde. Zij verklaart den man in het geheel niet gezien te hebben, vdor het oogenblik waarop hij haar verwmdde en bijna tegelijkertijd weder verdwenen was. Zij kreeg, vo6r zij den stoot ontving, den indruk alsof er snel een lichtstreep langs haar heenging, hetgeen wellicht de flikkering van een mes geweest is. De omstandigheid, dat het meisje den aanrander ternauwernood gezien heeft, kan wellicht verklaard worden uit het feit, dat de Haarlemmer Houttuinen slechts aan een zijde van straatlantaarns voorzien zijn, zoodat de overzijde in het duister gehuld blijft. Juist aan die donkere zijde zijn de portieken en inspringende gedeelten menigvuldig. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de aanrander uit een dier duistere schuilhoeken op zijn slachtoffer is toegeschoten, na haar van verre, wellicht reeds van de Haarlemmerstraat af, gevolgd te hebben. De heer Van Pinksteren, waar Anna in dienst is, en waar zij zorgvuldig verpleegd wordt, ver klaart, dat Anna een zeer zedig en bedaard meisje is, van wie hij niet kan veronderstellen, dat zij vijanden heeft. Eergisteren om half twaalf had op de ge- dempte Rozengracht te Amsterdam een zeer droevig onheil plaats. Een kuaap, die met zijn makkers krijgertje speelde, snelde tusschen een in aanbouw zijnd huis en een hoop steenen, zwenkte en kwam onder een tram, die hij niet bemerkt had, ofschoon de koetsier had gebeld. Het arme kind viel, zijn hoofd geraakte tusschen rem en wiel en werd verbrijzeld en van den romp gescheiden. z/Recht' voor Allen" zegt dat de heer Domela Nieuwenhnis uit Amerika eene uitnoodiging heeft gekregen om in verschillende plaatsen, hetzij in het Hollandsch, het Engelsch of in het Duitsch te spreken, teneinde daar werkzaam te zijn voor de verspreiding der socialistische beginselen. Het blad voegt er echter niet bij of deze uitnoodiging aangenomen is. Volgens de Leeuw. Ct. is de hulpveldwachter te Terhorne, die d$n aldaar verdronken jongen heeft hooren jammeren, zonder ter hulp te komen, ontslagen. Tegen den man, die met een tentje met ververschingen op het ijs stond, en tegen den baanveger, die bij hem was, en die beiden het gekerm hebben gehoord en insgelijks geen hulp boden, is proces-verbaal opgemaakt. De jonge aanzienlijke advocaat Dr. Jose Figueria in Santiago onderhield sedert drie jaren liefdesbetrekkingen met een 29jarig mooi meisje, een Duitsche, die reeds in haar prille jeugd met verwanten naar Chili was vertrokken. Uit heb- zucht heeft hij zijn verliefde vermoord. Hij had haar een klein huis gekocht, fijn gemeubeld, haar daarna uitgenoodigd om een verdrag te onder- teekenen, volgens hetwelk hij naar haar dood alles van haar, zij na zijn dood alles van hem zou erven. Toen verzekerde hij haar leven bij een Noord- Amerikaansche maatschappij voor 30,000 dollars. Verschafte zich uit een apotheek een mengsel van strychnine en rattekruit, naar het heette om ongedierte te verdelgen en vergiftigde het meisje daarmee. Hij wist het zoo in te richten, dat hij met eenige vrienden den schouwburg be- zocht en terstond daarna in zijn club verscheen, waar hij deu halven nacht bleef. Maar ouder- tusschen was hij in weinige minuten op een draf naar het huis van het meisje gereden en mengde het vergif door de spijzen van haar souper. Den volgenden morgen werd zij dood op de canape gevonden. Volgens den geroepen geneesheer had een aanval van hartkramp haar getroffen. Daarom werd zij terstond begraven, zonder nader onderzoek, en Fiquiera kreeg van de levensverzekeringmaatschappij de vastgestelde som. Maar de jonge man had den koetsier vergeten, die hem dien nacht naar het meisje had gebracht deze kreeg verdenking en daar hij korten tijd later door Figuiera werd ontslagen, deelde hij zijn verdenking mee aan de justitie. Deze liet het lijk opgraven, het vergif werd geconstateerd, maar toen was de moordenaar al lang gevlucht. De deelneming van alle mogendheden aan de conferentie tot bestrijding van de pest, die te Venetie zal worden gehouden, is thans verzekerd. De laatste acte van de Antwerpen-Rotter- damsche dynamiet-coinedie is eergister te Louden afgespeeld. Bell (alias Ivory) is vrijgesproken de procureur- generaal gaf de vervolging op, omdat hij niet kon bewijzen, dat Bell kennis droeg van het verbergen van ontplofbare stoffen in het huis te Antwerpen. Een tooneelspeler te Arad, in Hongarije, wiens rol eindigde met een zelfmoord, heeft zich werkelijk, op het tooneel, een kogel door het hoofd gejaagd. 't Publiek had er geen erg in, dat het ernst was. De man had daags te voren aan een plaatselijk blad een feuilleton gebracht over //ongelukkige liefde." Jaren geleden ontdekte een officier van het //Leger des Heils" te New-York dat een meisje door een orgeldraaier werd vertoond als aap-mensch. De orgeldraaier had het kind, toen het een paar jaren oud was, gestolen en in een apenhuid ge- stoken, welke haar na eenigen tijd als een hand- schoen om het lijf sloot. Gezicht en handen waren onbedekt, maar, om de gelijkenis met een aap te sterker te maken, verwaarloosd en vervuild. Met een rood rokje aan danste en sprong het meisje als aap bij het orgel en haalde met een bakje centen op. De barbaar gaf het kind lierhaaldelijk sterke drank, om den groei te beletten, en de kleine werd langzamerhand geheel verstompt. Het kind werd, toen het door het Heilsleger was ontdekt, van den orgeldraaier weggenomen en behoorlijk opgevoed en nu is het meisje, 12 a 13 jaar oud, zeer bedreven in pianospel en vreemde talen. Een noodlottige brand heeft te Toulouse aan verscheidene menschen het leven gekost. De brand brak uit op de eerste verdieping van een galanteriewinkel in een nauwe straat. Die verdieping stond binnen weinige oogenblikken in lichte laaie. Van de vele bewoners van het huis konden verscheidenen niet meer vluchten en vijf of zes kwamen in de vlammen om het leven. Verscheidene burgers en vooral ook de kraam- en spellebazen van de jaarmarkt hielpen dapper mee bij de pogingen om de menschen uit het huis te redden. Het had weinig gescheeld of een paar van die redders waren verbrand. Zij konden echter nog juist in tijds op een aangrenzend dak vluchten. Een brandweerman, wien het dak onder de voeten instortte, bleef eenigen tijd aan zijn handen boven den vuurgloed hangen, maar men kon hem gelukkig nog uit dien vreeselijken toestand verlossen. Een oogenblik later stortte het geheele huis in. Het is niet algemeen bekend, dat de posterijen in Duitschland niet behooren tot de Staats- monopolien. Integendeel, elke particuliere onder- nemer kan den Staat concurrentie aandoen zooveel hij wil in Duitschland. In een groot aantal steden bestaan er dan ook particuliere postdiensten, die de brieven goedkooper en vlugger overbrengen dan de Rijkspost. Maar dat gebeurt alleen in gewone omstandigheden. In buitengewone omstandigheden, met Kerstmis en Nieuwjaar bijv., laten zij in den regel het werk leelijk liggen. Bijna overal zijn in die dagen bij de 'oijzondere diensten duizenden en duizenden brieven, briefkaarten en geluk- wenschen in 't ongereede gekomen. Te Miinchen werden 15000 brieven niet bezorgd de administrate der particuliere maatschappij gaf op, dat die geheele massa onleesbaar of onvol- doende was geadresseerd. Te Augsburg hebben straatjongens manden met brieven en gedrukte stukken uit de Lech opge- visclit, in een toestand, dat zij nu niet meer te bezorgen waren. In deze stad moest men ook de riolen openen, wijl zij verstopt waren door de massa kaartjes enz., die de bestellers van den particulieren dienst er in geworpen hadden. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Zitting van 12 Januari 1S97. Veroordeeld zijn A. B., J. d. L., G. F., P. R., A. H. d. V.. werklieden, C. A. d. S., visscher, M J. v. D., schippersknecht, A. K. bootwerker, alien te Ter Neuzen, H. v. d. V., visscher te Bouchaute, J. d. W., schippersknecht te Hoofdplaat, J. J. C., kleermaker, R. d'H. werkvrouw te Axel, J. M.- v. d. H., C. A. v. d. H., arbeiders te Zaamslag, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis. M. V., bierhuishonder, K. v. d. M., barbier te Ter NeuzeD. D. R. d'H., horlogemaker te Zaamslag, A. K., conducteur te Gent, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, snbs. 2 dagen hecht. A. R., rentenier te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. I. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, bij eerste herhaling, tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. G. K., thans zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal, bij eerste herhaling, tot 2 boeten elk van 4, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. A. d. W., tuinman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal, bij tweede herhaling, tot twee hechtenisstraffen ieder van 6 dagen. VrijiresproUen s I. K., lenrster te Zierikzee, ter zake van overtreding der wet op de artsenijbereidkunde. »r«IIW IMill BT Vergadering van Donderdag 21 Jan. 1896. Voorzitter de heer Van IJsselsteijn. Met den Voorzitter aanwezig de heeren Van Rompu, Tholens en Kolijn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der voorgaande, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat moet worden overgegaan tot de installatie van de herkozen leden, de heeren Van Rompu en Tholens. Van den eveneens herkozen heer Hamelink is zoo even bericht ingekomen dat hij als lid bedankt. Onderzoeken van de geloofsbrieven der herkozen heeren zal wel niet noodig zijn daar er vroeger geen bezwaar tegen hunne toelating was zal dit ook thans wel niet h^t geval zijn. Hij feleciteert hen daarom met de herbenoeming en spreekt de hoop uit dat zij, evenals voorheen, met ijver hunne taak zullen vervullen. Daarna benoemt de Voorzitter eene commissie, bestaande uit de heeren Van Rompu, Tholens en Kolijn om de ingekomen geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer P. J Versluijs, te onderzoeken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2