A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch- Vlaanderen. voor No. 3411. Zaterdag 23 Januari 1897. 37e Jaargang. TWEE VIJ ASBIS. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 u.ren op den dag der uitgave. In het Engelsche Lagerhuis werd een amende- ment van den heer O'Brien op het adres van antwoord, waarbij amnestie wordt gevraagd voor de Ieren, die veroordeeld zijn wegens de dynamiet- komplotten, verworpen met 204 tegen 132 stemmen. De heer Chamberlain vroeg herbenoeming van de enquete-commissie over den inval van Jameson in Transvaal. De heer Maclean verzette zich daartegen, zeg- gende, dat een herbenoeming weinig politiek zou zijn, nadat sedert de laatste zitting zooveel voor- gevallen is. Het Lagerhuis zou daardoor in een minder waardige positie worden geplaatst. De discussie over het voorstel is verdaagd. De Ieren kozen tot leider John Dillon, den ijverigen kampioen voor ,/home rule die her- haaldelijk veroordeeld werd wegens zijne heftige redevoeringen ten gunste van de lersche zaak. Een tijdlang week hij zelfs uit naar Amerika. De expeditie, die Benin gaat tuchtigen, zal onder bevel staan van de schout-bij-nacht Rawson, opperbevelhebber aan de Kaap, dezelfde die Zan zibar heeft gebombardeerd een eskader, uit zeven oorlogsschepen bestaande (met inbegrip van de twee kruisers, die van Malta onderweg zijn) gaat naar de Niger-monding. Het totaal der expeditie- troepen zal 1400 man bedragen, nl. 3 a 400 marine-soldaten, 500 matrozen en een afdeeling Haussa's. De Zweedsche Rijksdag werd Dinsdag door Koning Oscar met eene troonrede gaopend. Z. M. sprak daarin over de wenschelijkheid van het krachtig handhaven van Zweden's ueutraliteit en gaf er zijne ingenomenheid mede te kennen, dat het zijne hulp was geweest, welke was inge- roepen tot het bijleggen van Britsch-Amerikaausche geschillen. De toestaud der financien, alsmede der mjver- heid, wordt bij uitstek gunstig genoemd. De Sultan vierde eergisteren zijn geboortedag. Maar de verwachting, dat op dezen dag het gemoed des heerschers geneigd zou zijn tot toegeven, is niet vervuld. Uit de berichten blijkt, dat de gezanten op officieuse wijze den Sultan met de voorstellen der mogendheden betreffende de hervorming der uit- voerende macht, der rechtspleging en van het geldelijk beheer in kennis hebben gesteld. De Porte besloot de hervormingen aan te nemen, die zoowel op Mohamedanen als Christeuen betrekkiug FEUILLETON. Roman van B. CORONY. De vrijheer had zijn nicht naar huis geleid. In de kleinste der twee eetzalen werd het avond- eten opgediend, waarbij tegen alle verwachting ook mevrouw Von Arnheim verscheen. Evenals vroeger, was zij ook thans zeer stil, en al de pogingen van Gisbert om haar in het gesprek te betrekkeu, waren tamelijk vruchteloos. Het scheen, alsof zij misnoegd was of door het een of ander onaangenaam getroffendat kon men ook opmaken uit de eigenaardig strakke, bevangen, bijna angstige uitdrukking van haar gelaat. Zij sprak alleen dan, wanneer zij daartoe genood- zaakt was, en dan nog slechts langzaam en zacht. ,/Het is zeer vriendelijk van u, om ter wille van Constance dikwijls gasten op Ilohenfels te willen noodigen," antwoordde zij op een gezegde van den vrijheer, „maar ik heb zoo lang in strikte afzondering geleefd, dat ik niet kan be sluiten mij weer in de wereld te begeven. A deze gesprekken viud ik hoi en nietigdie zucht om te schitteren, dat eeuwig jagen naar ver- strooiing en naar genot, vind ik beklagenswaardig ik vind het zondig. Het staat mij tegen. Het zou mij onmogelijk zijn, op te treden als vrouw des huizes." „Dat is ook niet noodig, lieve Olga," merkte mejuffrouw Von Dombrowsky droog op. Waarom windt gij u toch op Ben ik er lebben doch zich tot het uiterste te verzetten tegen het toezicht op de uitvoerende macht en op de geldmiddelen. Wat de financien betreft werd, namens den Sultan, het voorstel gedaan, de bestaande ver- dragen zoodanig te veranderen dat zij een ver- looging der invoerrechten toestaan. Engeland en Oostenrijk zijn hier beslist tegen, maar Rusland wil zich met dit plan van den Sultan veree- mgen. Geruimen tijd zijn geheime onderhandelingen gevoerd tusschen den Sultan en den heer De Neliduf. De Daily Mail verneemt, dat Rusland als belooning voor het steunen van des Sultans plannen het recht krijgen zal een Turksche haven aan de Zwarte Zee, Trebisonde of Sinope, voor maritieme doeleinden te gebruikenen tevens een spoorwegconcessie zal krijgen, die Rusland veroorlooft het ontworpen spoorwegnet tot in Perzie te verlengen. Men vreest, als deze berichten bekend worden, voor een opstootje onder de Jong-Turken. Reeds zijn door de Fransche en Russische gezanten dreigbrieven ontvangen. En naar aanleiding daarvan lebben dezen hunne ambassades door troepen doen bezetten en met scheepskanonnen bewapend. Ondanks de vertrouwenwekkkende taal van een aantal Italiaansche bladen over den inval der Derwishen in de Colonia Erithraea, heerscht toch in Italie een zeer beklemde stemming. Sedert den ongeluksdag van Adua is het vertrouwen ge- schokt in de dapperheid en het geluk der Afrlkaansche troepen. Het maakt een pijnlijken indruk op de openbare meening, dat de kondschaps- dienst zoo slecht is ingericht, dat tienduizend man Mahdisten Kassala konden voorbijtrekken, zonder dat daarvan berichten inkwameti bij den gouverneur der kolonie. En men brengt hierbij in herinnering de overrompeling van het bataljon-Toselli bij Arnba Aladschi. Toch hoopt men, dat het generaal igano den vervanger van generaal Baldissera, gelukken zal de Mahdisten terug te drijven. En daartoe schijnt de kans niet gering, als ten minste geen paniek ontstaat onder de troepen en als de inboorlingen niet van de gelegenheid gebruik maken om een opstandje te beginnen. Waarschijnlijk heeft reeds een gevecht plaats gehad, doch tot nog toe ontbreken berichten daarover. Het eenige wat bekeud is, was een ontmoetiug tusschen de voorposten bij Salsale. niet, om je te vervangen Laat het kind het genot der jeugd genieten. Gij zult daardoor niet iu uw onontbeerlijke rust worden gestoord." „Ik wensch, dat gij leeft volgens uw eigen gewoonten," haastte de vrijheer zicb te verzekeren. ,/De logeerkamers, welke liggen boven de door u bewoonde vertrekken, behoeven niet gebruikt te worden wij hebben nog ruimte genoeg. Wilt gij bij ons zijn, dan zal uw verschijnen met vreugde worden begroetgeeft gij er de voorkeur aan om alleen te blijven, dan zult gij voor elke last beschermd worden. In het boschrijke gedeeltft van het park vindt gij menig eenzaam plekje, waar gij ook op het heetst van den dag de verkwik- kende frischheid kunt genieten en niet minder zijn het paviljoeu en de oranjerie heerlijke plaatsjes." wJa, daar is het betooverend riep Constance. Stel u het schoonste voor, dat de kunst kan geven en gij zijt nog ver van de waarheid." Mevrouw Von Arnheim wendde het hoofd om en keek naar het minaret." //Het schijnt gebouwd te zijn naar het voor- beeld Van de een of andere moskee," zei zij op sleependen toon. z/Zeer juist," antwoordde de vrijheer. //Ik heb zelf de teekening ontworpen, stelde mij in ver binding met de beroemdste architecten en had het genoegen er uitstekende, getrouwe navolging terug te vinden van het origineel, dat ik in Konstantinopel had gezien. ffMishaagt u mijn idee?" z/Ik betreur het alleen, dat de kunst juist moest dienen om hier het symbool des ongeioofs op te richten. Die halve maan op den koepe Bij het voortgezet algemeen debat der Staats- legrooting bestreed de heer Fransen van de Putte ret kon. besluit betreffende de scheiding van de Indische militaire uitgaven en de voorgenomen Marine-organisatie bij bestuursmaatregel. Het geldt tier uitbreiding van de maritieme middelen, in strijd met het rapport der Staatscommissie, waar- door de Indische begrootiug zeer wordt bezwaard, wat hij een onrecht noemt waartegen hij protesteert in het belang van de inlandsche bevolking, die de noodige irrigatiewerken zal moeten missen om militaire uitgaven te zien opdrijven. De heer Knol Welt verdedigt de wijzigingen in het pachtstelsel. De Minister van buitenlandsche zaken bestrijdt de pessimistische beschouwingen van den heer Van den Biesen als volkomen onjuist. De ver- slagen der Kamers van Koophandel, vooral in Noord-Brabant, logenstraffen de bewering van grooten stoffelijken achteruitgang in handel en industrie. Ook de stoffelijke toestaud der in- gezetenen is verbeterd en de zedelijke toe- stand staat stellig niet achter bij dien in het luitenland. Het buitenland bewijst ook, dat werkloosheid even goed bij bescherming heerscht. Aan den heer Van Lier verzekert de Regeering niet te zullen stilzitten. De Regeering aanvaardt de verantwoordelijkheid van het besluit tot scheiding van de Indische militaire uitgaven en verzekert dat de belangen der inlanders niet worden verkort. De kwestie van een landbouwdepartement is slechts bijzaak hoofdzaak is wat er gedaan moet worden voor den landbouw. De regeering wil wel concentratie in het belang van de verantwoorde lijkheid. De Minister van Financien betoogt in zijn antwoord op het afdeelings-verslag der Eerste Kamer over de aanhangige suikerwet, dat het volstrekt noodig is een einde te maken aan nood- regelingen. Van pogingen tot het nemen van initiatief voor eene internationale suiker-regeling verwacht de regeering nog geen gunstig resultaat. Naar 's Ministers overtuiging is de regeling der premien het gevolg van geleidelijke inkrimping der be scherming zonder al te groote schokken. Hij verdedigt nader de invoering der premien en vreest van de nieuwe regeling geen stoornis in past slecht bij het vrome klokkengelui, dat van het dorp naar hier klinkt." ,/Maar, beste Olga, gij ontwikkelt daar be schouwingen, die geheel en al nieuw voor mij zijn riep Gisbert uit, onaangenaam verrast. z/Volgens uw standpunt moet het dus ook als verkeerd worden beschouwd wanneer men een beeld van Venus bezit of den salon versiert met schilderijen, welke tooueelen uit de fabelleer voor stellen." z/In mijn kamers zult gij zoo iets niet vinden Op het gevaar af, mij belachelijk te maken in uw oogen, kan ik u niet verheelen, dat ik in dit opzicht zeer streng denk." ,/Verre is het van mij een godloochenaar te zijn; maar hoe het mogelijk is dat de vorm van dit paviljoen, dat toch maar dient ter versiering van het park en om mijn verzamelingen te herbergen, uw godsdienstig gevoel kan kwetsen, dat begrijp ik niet." z/Ik zie, dat wij elkaar op dit punt niet be grijpen," sprak mevrouw Von Arnheim, terwijl op haar wangen zich weer de kleine, roode vlekjes vertoonden, welke echter onmiddellijk verdwenen om plaats te maken voor haar gewone bleekheid. De trekken van haar gelaat schenen nu vervallen. ,/Laat ons liever niet spreken over dit verschi. van meening," merkte mejuffrouw Von Dombrowsky op. //Dat zijn meeningen, waarover niet valt te twisten. leder kan in dit opzicht handelen vol gens zijn eigen gevoelen zonder daardoor dat van anderen te willen kwetsen. Het is overigens reeds laat geworden, en wanneer gij er niets tegen hebt, stel ik voor naar onze kamers te gaan. Ik heb met Prisca alle koffers uitgepakt en ben moede. den vooruitgang van de beetwortelsuiker-industrie. Set ontwerp snijdt alleen de gelegenheid af een luitengewoon groot voordeel te behalen ten koste van de schatkist, ten laste van het geld, door alien opgebracht. Ook zal zij z. i. geen aanleiding zijn om minder voor de bieten te betalen dan onder de oude regeling, overtuigd als hij is, dat de prikkel om op even ruime schaal te contracteeren, in 1897 niet ontbreekt. Werkverschaffing door middel van suikerpremien zou hij zeer bedenkelijk achten. Opheffing van raffinaderijen vreest hij niet en verder betoogt hij, dat de landbouw van dit ontwerp voordeel zal trekken. Voor verlaging van den suiker-accijns acht de Regeering het oogenblik nog niet ge- xomen. De afdeeling Sliedrecht en omstreken van de schippersvereeniging ,/Schuttevaer" heeft verschil- ende voorstellen, ter behandeling op de algeineene vergadering, bij het hoofdbestuur ingezonden. O. a. om Nogmaals bij het loodswezen aan te dringen op let plaatsen van een gasboei in het Engelsche gat en op de punt der Zandkreek. Bij de regeering aan te dringen tot wederin- voeriug van het tonneustelsel door verandering van rood in wit. Ged. Staten van Zeeland te verzoeken hunne goedkeuring te onthouden op de verordening tot heffing van haven- of sluisgeld te Goes, aangezien daar ter plaatse bijna het dubbel wordt geheven van andere havenplaatsen. Betere bebakening aan te vragen op de slikken van Stavenisse tot de Mosselkreek en langs de ree van Keeten en betonning bij Ouddorp. De M. tot Expl. van S.sp. te verzoeken om verbreeding der buitenhaven te Hansweerd. Op verbetering aan te dringen der haven te Walsoorden en vermindering der havengelden. Het aantal onbewoonde perceelen in den Haag bedroeg 1 Januari jl. 1307, waarvan 261 met een huurwaarde van beneden de f 200, tot 178 perceelen van f 800 en hooger. Vlissingen telde 1 Januari jl. 17,139 in- woners, of 749 meer dan een jaar te voren. De vleeschuitvoer uit Nederland naar Duitschland is verleden jaar enorm toegenomen. Werd in 1895 niet meer dan 224,000 K.G. uitgevoerd, verleden jaar is de uitvoer meer dan vertwintigvoudigd, bedragende toen 4,647,500 K.G. Zij stoud op en de anderen volgden haar voorbeeld. Men kon aan haar vastberaden gelaat zien, dat zij gewoon was te worden gehoor- zaamd. z/Goeden nacht, oomWanneer de dauw nog schittert op de grashalmen, zal ik reeds klaar zijn voor onzen morgenrit riep Constance. z/Vertrouwt gij mij uwe dochter eenige uren toe vroeg de vrijheer zijn nicht. Zenuwachtig liet zij de ketting, waaraan het gouden kruis hing, door haar slauke, blanke vin- gers glijdenzij mompelde eenige onverstaanbare woorden en wierp een vragenden, onzekeren blik naar Alexandra. Deze knikte en nu eerst gaf mevrouw Von Arnheim haar toestemming. Zij scheen inderdaad in menig opzicht onzelfstandig te zijn en haar beslissing afhankelijk te maken van den wil van Dombrowsky. HOOFDSTUK IV. Het was nog vroeg, toen Constance reeds in haar blauw rijkleed voor den spiegel stond en den hoed met de lange witte veeren op het donkere haar drukte. Jenny, het kamermeisje, dat Gisbert uit G had laten komen, reikte haar de sier- lijke karwats over, terwijl Prisca, op een laag stoeltje geseten, met bewonderende blikken naar haar jonge meesteres opzag. Steeds was zij aan- wezig, wanneer deze haar toilet maakte dat was een gewooute, waarvan zij niet kon afzien. Een bediende kwam vragen, of de juffrouw gereed was en Constance ijlde nu, terwijl zij den langen sleep over den arm wierp, den vrijheer te gemoet. Haar kleine, zilveren sporen kletterden welluidend, toen zij over de gepleisterden vloer van den stal mm. Hit blatl verscltijnt linaniins-, Woeiisilag- en Vrijtlngavond, uitsezoti'lenl op utfi'11. I»|J ilen uitgevfr I J. V4S OR SAX UK te Ter Menzen. Politieb Overztcht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1