BURGERL1JKE STAND. I iandelsbericbten. Prinses de Chimay, die in het eerst zeer mild was met hare mededeelingen aan vertegen- woordigers der pers, wordt het toch moede, zoo aanhoudend besproken te worden. Zij sprrekt het bericht tegen, dat zij na hare echtscheiding met Rigo verbonden zou worden aan een Berlijnsch cafe-chantant, en voegt daarbij als laatste rnede- deeling, dat zij met hare zigeuner naar Afrika vertrekt, ,/om daar eindelijk rust en vrede te yinden." 't Ligt voor de hand, dat beangste menschen zich bevreesd maken voor overbrenging van de pest uit Britsch-Indie naar Europa. Vermoedelijk om hen gerust te stellen, werd nu bericht, dat van het serum tegen die ziekte, dat de Fransche geneesheer Dr. Yersin bereidde, na de epidemie in China te hebben bestudeerd, door Dr. Roux te Parijs al bij voorbaat een groote hoeveelheid werd bereid. Dr. Roux echter spreekt dit thans ten stelligste tegen in een schrijven in de Figaro," onder bijvoeging dat hij niet gelooft aan het gevaar ▼an de pest voor West-Europa en nog minder aan de verschrikkelijke gevolgen, welke men van de ziekte verwacht. Met de goede gezondheidsmaatregelen, die overal in Europa worden toegepast, zou de ziekte dadelijk tot haar haardstee beperkt blijven, zegt hij. En zoodra zij zich vertoonde, zou er serum ge- noeg te maken zijn. Naar Le Velo bericht, gaat de ingenieur Darracq, een vermaard rijwieltechnicus zich toe- leggen op het algemeen maken van de rijwiel- nijverheid in Frankrijk. Hij mag, volgens zijn contract met de rijwielmaatschappij, waaraan hij verbonden is, alleen onderdeelen van rijwielen maken, en hij denkt dat te maken tot een der voornaainste takken van nijverheid in Frankrijk. „Ik zal," zegt hij, »er in connectie treden met de kleinste dorpssmeden, en zij zullen dan binnen een paar jareu met zeer primitieve middelen rijwielen maken, zoogoed als zij nu hun smids- werk leveren. De kleinste smid zal in staat zijn. uit de bestanddeelen die ik hem lever, tweewielers te maken. die hij met luchtbanden en al voor- deelig kan verkoopen voor 150 francs". Een goed, nieuw rijwiel voor f 75 Als dat ideaal, waarover rijwielkenners nu wat ongeloovig glimlachen, wordt vervuld, komt het nieuwe voertuig meer en meer binnen ieders bereik. Het wordt hoe langer hoe minder „chic"maar de leus van het bekende ,/Fietslied" wordt steeds meer van kracht. Gemeenteraad van Zaamslag. Hulst, 18 Jan. Zitting van 19 Januari 1897. VoorzitterJ. Barendregt Az., burgemeester. Aanwezig alle leden en de secretaris. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. I. Ingekomen zijn de navolgende stukken a. Ben schrijven van Ged. Staten, bevattende goedkenring der gemeente-begrooting voor 1897. b. Idem een schrijven van Ged. Staten, bevattende goed- keuring van het raadsbeslnit van 11 December 1896 tot het aangaan van een geldleening, groot 8000, tot dekking der kosten van de aan te leggen haven. c. Idem een schrijven van Ged. Staten, bevattende goed kenring van het raadsbesluit van 11 December 1896 tot wijziging van het tarief der begrafenisrechten. Bovengenoemde slukken worden voor kennisgeving aan- genomen. d Een circulaire van Ged. Staten, Provinciaal blad no. 120, tot instelling van een nieuwe veemarkt te Middelbnrg, waar- tegen geen bezwaren bestaan. e. Een verzoek van P. C. de Moor om enkele vrucht- boomen in zijn tuin op eigen kosten te laten rooien, wordt toegestaan. Een verzoek van den telephoonkantoorhonder, om verhooging zijner jaarwedde met 50 en alsdan bedoeld kantoor ook open te stellen gelijk met het kantoor te Ter Neuzen. Burg, en Weth. stellen voor het adres te renvooieeren naar hun college om advies. De heer Geelhoedt merkt op, dat hij in de wethouders- vergaderingen er ook tegen is geweest om het niet in behandeling te nemen, daar het lijdig genoeg is ingekomen om in deze vergadering te kunnen behandeld worden, welke meening ook den heer Van de Ree is toegedaan, die na ingelicht zijnde wanneer het is ingekomen, zegt, dat Burg, en Weth. er best een advies bij kondengedaan hebben, daar de gelegen- heid hicr voor geweest is. De Voorziiter zegt, dat hij het niet gezien heett voor verleden week Vrijdag, en dat er dus geen tijd voor geweest is om een goed advies uit te brengen, van daar het voorstel om het daar Burg, en Weth. terug te brengen. De heer Geelhoedt is voor behandeling, daar men anders een op eenhooping van stukken krijgt. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 9temmen tegen 1, die van den heer Riemens. De heer Geelhoedt zegt dat er verledtn jaar veel telegrammen verhandeld zijn en dat de dringendste telegrammen gewoonlijk na den tijd komen, zoodat het in 't belang van de ingezetenen is, wanneer het kantoor's morgens vroeger en 's avonds later is opengesteld, reden waarom hij er voor is om het verzoek toe te staan. Tot stemming overgaande wordt met 6 stemmen tegen 1, die van den heer Riemens, besloten adressants jaarwedde met f 50 te verhoogen. g. Een schrijven van den Minister van binnenlandsche zaken, bevattende verwijzing naar Ged. Staten, betreffende verzoek om ontheffing tot het doen geven van gymnastiek onderwijs. h. Verzoeken en rapport der Raadscommissie betreffende het leggen van een keiweg door de Val. naar de Griete. Uit het rapport door de Raadscommissie ingezonden blijkt: dat de weg van den Reuzenhoek naar de Griete minstens jaarlijks f 1700 aan onderhoud zal kosten. indien dezegrind- weg blijft en dan nog zal deze weg bij eenigzins nat weder zeer slecht berijdbaar zijnHet spreiden van macadam maakt de weg nog minder geschikt voor het tegenwoordig bieten- vervoer, daar de macadam waarschijnlijk zal oprapen en het voor de paarden een groot ongemak zal zijn. De eerste aanlcg van een keiweg zal echter veel kosten, naar hunne meening 7,75 per strekkende meter, wanneer de keiweg 3 meter breed is. De weg van Reuzenhoek naar de losplaats door het straatje is 3740 meter lang, waarvan echter reeds 290 meter bekeid is, zoodat nog overblijft 3450 M.dit zou dus tegen 7,75 per meter kosten 26797,50. Kan dit geld verkregen worden tegen 4 pet. dan zou dit aan interest eischen 1071,90 'sjaars. De grindweg zal waarschijnlijk f 1700 per jaar kosten, zoodat voor onderhoud en aflos over- blijtt 1700 J 1071,90 of 628,10, terwijl de onder- houdskosten niet groot zullen zijn. Indien echter een keiweg gelegd wordt van Reuzenhoek door de Val naar de losplaats dan zal de weg lang zijn 4050 meter, dus 310 meter langer dan door het straatje, terwijl het te bekeien gedeelte, daar er reeds 290 M. bekeid is, wanneer de weg door het straatje gelegd wordt 310 M.pl. m. 290 M. of 600 M. meer zijn zal. De meerdere kosten hiervan zijn 4650. Mocht de keiweg door de Val worden gelegd dan blijft de weg door het straatje en langs de Scheldedijk voor rekening der gemeente, ofschoon zulks minder geld zal eischen, doch daartegenover staat dat zij redenen hebben om te gelooven, dat de Margarethapolder niet ongepegen zal zijn om die meerdere kosten voor hare rekening te nemen. Zij stellen daarom voor 1. In beginsel te besluiten tot het leggen van een keiweg door den Groote Hnissenspolder 2. Hun te machtigen namens den Raad te onderhandelen met den Margarethapolder 3. Na overlegging van hun eindrapport te beslissen of de keiweg zal worden gelegd door de Kleine Huissenspolder, of over den Valweg en verder langs den seheidingsdijk tusschen de Margaretha- en Kleine Huissenspolder (Paar- dendijk). Het voorstel van burgemeester en wethouders is om de zaat te renvooieeren naar hun college om advie9. De heer Van de Ree kan zich hiermede niet vereenigen, daar hij meent dat er haast bij is, om reden de Margaretha polder eerstdaags een aanbesteding zal aangaan tot het leggen van keiwegen, waar ook de weg bij behoort van de Val naar de Griete, en stelt daarom voor om het te behandelen, wat door den heer Geelhoedt wordt onderstennt. Nadat de heer Van de Ree de Voorzitter heeft medegedeeld dat het de bedoeling van de commissie is om van de Margaretha polder te vernemen, wat ze wilt bijdragen, zegt de laatste eenige opraerkingen te hebben aangaande het rapport der raads commissie, waarvan voorlezing geschiedt en die hoofdzakelijk op het volgende neerkomen Dat de vermenigvuldiging van de lengte 3450 meter met een prijs van de steenen ad f 7,75 foutief is en de kosten van aanleg niet zouden zijn 26797,50 maar 26737,50 en de renten der leening berekend tegen 4 pCt. met 1071,90 maar 1069,50. Wordt de weg van den Reuzenhoek door de Val gelegd dan zal dien weg kosten 31387,50 waarvan de rente tegen 4 pCt. zou bedragen 1255,50 plus den onder houd van het straatje, dat voor rekening der gemeente blijft en wel niet minder zal kosten dan 900de onderhoud met renten van 31387,50 zou bedragen 2155,50. Dat het hem voorkomt, dat het rapport niet door volledig- heid uitblinktdat daarin geen melding is gemaakt van welke soort of qualiteit de keien zijn die tegen 7,75 berekend worden, terwijl daarvan veel athangt voor de duur- zaamheid eener weg. In de eerste plaats zou de raad dat moeten weten om over de wenschelijkheid der aanleg eener keiweg te kunnen oordeelen. Ook heeft de commissie geen melding gemaakt welke soort keien ze wilden hebben, Feluij-, Lessines- of Quenast keien, terwijl ook zou noodig zijn de afmetingen daarvan, daar er soorten zijn van 10 maal 16, 12 maal 14 en ook nog recoupins en recoupins-gefalsoeneerde keien, die meestal 9 maal 15, doch door hare onregelmatigen vorm' op deze maten niet valt te rekenen. Mocht die prijs voor eerstgenoemde keien bedoeld zijn, dan moet hij die soort zeer ontraden, omdat die zeer kalkeer zijn en mocht de Lessines- of Quenast keien bedoeld zijn dan is de prijs van f 7,75 zeer zeker te laag geschat en zal deze toch zeker niet beneden 8,50 blijven, zoodat dan de kosten van een keiweg door de Kleine Huissenspolder 29,325 en langs de Val 34,425 zullen bedragen en de renten 1173 of 1377 plus het onderhoud van het straatje ad f 900 of 2277 bedraagt. De heer De Ruijter weet niet hoe de Voorzitter aan zoon groot bedrag komt. De heer Geelhoedt zegt dat opmerkingen door den Voorzitter gemaakt niet van pas komen, eerst moet de commissie gemachtigd zijn om te onderhandelen, om daarna een eindrapport in te dienen met volledige opgaaf der geheele kosten van aanleg. De heer Van de Ree zegt dat Bnrg. en Weth. ook wel een rapport hadden kunnen uitbrengen, zoo- wel als de Voorzitter het nu gedaan heeft en blijft bij zijn voorstel om het in behandeling te nemen. De Voorzitter brengt hierna in stemming het voorstel om de raadscommissie op te dragen met de verschillende poldeis te onderhandelen, hetwelk wordt aangenomen met 6 stemmen tegen 1, die van de wethouder Riemens. ~De heer Geelhoedt vraagt. daar hun nu de machtigingom te onderhandelen is verleend, waar zij moeten vergaderen, daar zij opzeg hebben gekregen dit in de raadzaal te doen, waarop de Voorzitter antwoord dat hij er niets tegen heeft dat ze hier vergaderen, doch dat hij het heel onaangenaam vondt verleden week Dinsdag niet in de raadzaal te kunnen, daar het vergadering was van de Nieuwjaarscommissie, waar van hem niets bekend was. De heer Geelhoedt vraagt of het hem, Voorzitter, ook bekend is, dat de nieuwjaarscommissie gisteren geen bedeeling heeft kunnen houden, omreden zij niet in de raadzaal moesten komen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. De heer Geelhoedt zegt het opge- schreven te bebben wat de veldwachter de commissie namens den Burgemeester heeft gezegd n. 1. dat hij de deuren der raadzaal dicht moest houden en er niemand in toelaten. De heer Van de Ree vindt het beleedigend voor de commissie en stelt daarom voor een schrijven te richten naar de Commissaris der Koningin, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen en van den navolgenden inhoud is Aan den Roogedelgestrenge Heer Commissaris der Koningin in Zetland te Middelbnrg. Geeft de Raad der gemeente Zaamslag, met verschuldigden eerbied te kennen dat de burgemeester de raadzaal heeft doen sluiten dat de burgemeester weigert commission uit en door den Raad benoemd in die zaal ter vergadering toe te laten dat door die handelwijze van den burgemeester gisteren geen bedeeling heeft knnnen plaats vinden van de door den Raad benoemde Nieuwjaarscommissie dat door die handeling van den burgemeester de gemeente- zaken te Zaamslag niet hun loop kunnen hebben Redenen waarom de Raad Uw Hoogedelgestrenge eerbiedig en beleeftl doch dringend om Uwe tusschenkomst verzoekt, opdat de gemeentezaken hun gewoon verloop kunnen hebben. i. Voorstel van 5 raadsleden tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. Het komt hen wenschelijk voor de navolgende wijzigingen voor te stellen 1. Aan art. 5 alinea 1, luidende.De Voorzitter heeft de leiding der werkzaamheden van de vergadering, en is tevens belast met de handhaving der orde bij de heraadsla- gingen. Hij geeft aan elk der leden behoorlijk geleg mheid tot het voordragen zijner bedenkingen, zorgt voor het nauw- keurig inacht nemen der bepalingen van het reglement van orde, en roept tot de orde, indien wordt afgeweken van de behandeling van het onderwerp, of wanneer beleedigende uitdrnkkingen worden gebezigd." Toe te voegen »IIet tot de orde geroepen lid heeft oogenblikkelijk het recht aan het oordeel der vergadering te onderwerpen, de vraag, of hij van de behandeling van het onderwerp is afge weken dan wel, of zijn uitdrukkingen beleedigend zijn geweest. De vergadering beslist oogenblikkelijk, zoo noodig na gevoerde discossie, of het lid buiten de orde is geweest. Beslist de vergadering dat dit het geval niet is geweest, dan kan dit lid zijn rede ongestoord voortzetten. Bij staking van stemmen wordt geacht dat het lid is buiten de orde gegaan." 2. Uit art. 5, alinea 2, luidende Hij stelt de vraagpunten die te beslissen zijn, doet aankondiging van de uitkomsten der Btemmingen en waakt voor de uitvoering te doen ver- vallen de woorden »stelt de vraagpunten die te beslissen zijn.' 3. Aan art. 7, alinea 2, luidende: »Het gegeven geval wordt door den Voorzitter ter kennis gebracht van denj heer Commissaris der Koningin in het gewest" toe te voegen de woorden: binnen 24 uren." 4. Uit art. 23, luidende: »Een voorstel door leden te doen, vreemd aan de orde van ften dag, behoort in schiift gebracht en onderteekend, daags voor de vergadering aan den Voorzitter te zijn ter hand gesteld. De vergadering beslist allereerst of het voorstel al dan niet in dadelijke behandeiing zal worden genomen", geheel te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen art. 23 (nieuw) luidende Tijdens elke vergadering heeft elk lid van den Raad net recht voorstellen te doen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, al naar verkiezing van den voorsteller. Doet het lid een voorstel mondeling, dan wordt dit door den secretaris op schrift gebracht. De vergadering beslist of het voorstel al dan niet in dadelijke behandeling zal worden genomen." 5. Tusschen art. 24 en 25 een nieuw art. (24bit) te plaatsen van den volgenden inhoud »De adviezen van Burg, en Weth. over onderwerpen, die op den oproepingsbrief voorkomen, moeten van af het ver- zenden der oproepingsbrieven ter inzage liggen voor leden van den Raad 6. Aan art. 27, alinea 1, luidende: -Zijn wijzigingen in een voorstel voorgedragen, alsdan worden die, welke de verste strekking hebben eerst in beraadslaging gebracht en daarover gestemd," toe te voegen: .Indien, in de ver gadering verschil van gevoelen bestaat welke der voorgestelde wijzigingen de verste strekking heeft, dan besluit de verga dering welke wijziging eerst in beraadslaging zal worden genomen, of over welke wijziging het eerst zal worden gestemd." 7. Art 38. luidende: Bij benoeming van een commissie tot persoonlijke ondersteuning van eenig belang bij een of andere autoriteit, staat de Voorzitter steeds aan haar hoofd." geheel te doen vervallen. De in werking treding van dit gewijzigde reglement wordt bepaald op 1 Maart a. s. Het voorstel van Burg, en Weth. is om hel te renvooieeren naar hun college om advies, waartegen de heer Van de Ree inbrengt, dat het 't zelfde voorstel is, dat vroeger is ingediend aan Burg, en Weth., waarop ze dan ook geantwoord hebben en hij het daarom graag in behandeling zou zien. De Voorzitter heeft, ofschoon ze nu maar van hem alleen zijn en ze vroeger van Burg, en Weth. waren, dezeltde aanmerkingen als vroeger aan adressanten medegedeeld. Daarna wordt dit voorstel zooals het is voorgesteld met algemeene stemmen aangenomen. II. Een verzoek van de voerlieden op het Zaamslagsche Veer om met de andere voerlieden, de onderhoudsgrind voor de gemeente te vervoeren, wordt met algemeene stemmsn aangenomen. III. De verklaren, waaronder de gemeente zich verbindt tot het voortdnrend onderhouden der aan te leggen haven, ten behoeve van het Rijks- en Provinciaal-subsidie worden onveranderd goedgekeurd. IV. Wordt besloten tot af- en overschrijving dienst 1896 a. Krachtens machtiging bij de begrooting verleend op een 13tal posten tot een gezamenlijk bedrag van f 365,37. b. Onder goedkeuring van Ged. Staten uit jaarwedden onderwijzers op onderhoud losplaats, erfpachten en verpleging krankzinnigen, te samen f 92,65. V. Wordt besloten tot beschikking over onvoorziene uit- gaven dienst 1896 tot een bedrag van 65,10 voor het maken van teekeningen en begrooting van het gemeentehuis en bnrgemeesterswoning. VI. Wordt besloten tot eene wijziging in de begrooting voor 1896 door opneming daarin van de kosten voor het nnmmeren van nieuw gestichte gebouwen. VII. Naar aanleiding van een schrijven vaD Gedeputeerde Staten wordt besloten tot beschikking over onvoorziene uitgaven dienst 1897 tot een bedrag van f 26,66£ voor storting in 's Rijks kas van het aandeel van het Rijk en van derden ont- vanzen bijdragen in de verplegingskosten krankzinnigen over 1895. VIII. Wordt besloten tot wijziging der begrooting dienst 1897 door opneming van de ontvangsten en uitgaven in zake haven- aanleg en verhooging van den post onderhoud openbare ge bouwen De begrooting sluit thans op een bedrag zoo in ont- vang als in uitgaaf van f 37888,07£. IX. Het kohier der schoolgelden voor 1897 wordt onveran- anderd, zooals het door Burg, en Weth. is voorgesteld, vast- gesteld. Nadat de heer Van de Ree Burg en Weth. er indachtig op gemaakt heeft, dat bij het vaststellen van het kohier, voltjens een schrijven van Ged. Staten de finantieele draagkracht der ingezetenen in overweging moet genomen worden, vraagt hij den Voorzitter of de lijsten, die door de verschillende hoofden der scholen op 15 Januari zijn ingeleverd, wel goed zijn, voor- namelijk die van Othene, waarop de Voorzitter antwoordt niet beter te weten dan wel. De heer Van de Ree zou graag een onderzoek hierna ingesteld zien, daar hij zeker weet dat er een op staat die de school niet meer bezoekt, en onder de niet aangeslagene behoort. Ook de beer Geelhoedt zegt dat er een op voorkomt n.l. het kind van P. Geensedat in April 1896 is toegelaten terwijl het nog geen 5 jaar oud was, het zon zoodoende invloed kunnen uitoefenen met het oog op de benoeming van een onderwijzer aan die school. De heer Van de Ree is er niet voor altijd maar onderwijzers te benoemen, en bovendien staat er 1 op dan kunnen er ook wel 10 op staan, die er niet op behooren. Hij acht het onbillijk voor een ander belasting te betalen, en zulks zou zoodoende het geval worden, daarom heeft hij Burg en Weth. in overweging om de zaak goed te onderzoeken X. Een verzoek van A. C. Rouw om ontheffing van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag wordt verleend. XI. Verhooging jaarwedde onderwijzers, in verband met bestaande vacatures. Op voorstel van Barg. en Weth. wordt besloten niet tot verhooging der jaarwedden over te gaan, ten einde sollieitanten te verkrijgen, daar wellieht na de aanstaande examens wel sollicitantfn zich zullen aanmelden. XII. Opdracht aan den horlogemakcr De Hondt tot her- stelling van het torenuurwerk. Burg, en Weth. stellen voor het herstel van het torenuur werk op te drag'*n aan den horlogemaker De Hondt alhier. De hersiellingeu te doen welke opgenomen zijn in het door dien horlogemaker ingezonden rapport in de vorige vergade ring piedegedeeld. De heer De Kraker is tegen een herstelling, daar het uur- werk sinds 1884 reeds f 30(1 aan reparatie kost, hij zou voor een nieuw uurwerk zijn, dan waren we overal van af, hij slelt daarom voor om het raadsbeslnit der vorige vergadering, tot herstelling van het torenuurwerk iu te trekken, welk voorstel met 6 stemmen tegen 1 wordt aangenomen, die vpn den heer Riemens. Het voorstel van de heer De Kraker ondersteund door den heer De Mul om een nieuw uurwerk aan te schaffen, van ten hoogste 650 en de levering daarvan bij voorkeur op te dragen aan De Hondt, ofschoon het Burg, en Weth. vrij is te informeeren naar den voordeeligsten weg, wordt daarna met 6 stemmen tegen 1, die van den heer Riemens aan genomen. XIII. Toepassing van boete wegens te late oplevering van gemeentewerken Burg, en Weth. stellen, gehoord de mededeeling van J. Wisse Jz., aannemer van timmer-, zink-, verf- en behangsel- werken aan de onderwijzerswoning op het dorp 1. Dat des aannemerszoon wegens ziekte niet in staat was geregeld door te werken 2. dat bekend was dat het hoofd der school het huis toch niet ging bewonen en het voor het werk zelve was aan te bevelen, dat het later werd gedaan; 3. dat het niet de bedoeling der wet is de gemeente te laten profiteeren uit boete betaling, doch alleen dat de boete wordt toegepast wanneer door te late oplevering schade ontstaat voor de gemeente, stellen voor: wegens te late oplevering van gemelde werken geen boete toe te passen. De heer Van de Ree heeft hieromtrent zijn verwondering te kennen, daar de zoon van Wisse eerst ziek is geworden na 31 Augustus, hij weet zulks goed, daar hij ook lid is van de vereeniging f 1 u 1 p in nood". De voorzitter merkt op dat Wisse het hnn zoo heeft verteld, en dat zij vertrouwden dat hij de waarheid sprak, ook de wethouders hadden geen aanmerking. De wethouder Geelhoedt zegt wel aanmerkingen te hebben gemaakt, hij, spreker, heeft Wisse twee vragen gedaan, doch deze zeide, dat hij van den Voorzitter permissie had om langer te werken. De heer Van de Ree vraagt wat ze met de wethouders doen, het komt hem nu nogal wonderlijk voor, en bovendien al mocht De Moor het huis niet bewonen, daar heeft de aannemer niets mede te maken de Raad zal nog verplicht worden een commissie te be noemen, die toezicht moet houden op Burg, en Weth. opdat deze beter op hunne zaken zouden kijken. De wethouder Geelhoedt zegt dat Wisse hem medegedeeld heeft dat de Voorzitter hem gezegd heeft dat als De Moor er niet om geeft, welnu dan geef ik er ook niet om, dat er langer aan gewerkt wordt, wat de Voorzitter ontkent gezegd te hebben, tevens opmerkende, dat er zoo niet mede genaderd wordt, waarom hij het voorstel van Burg, en Weth. in stem ming zal brengen. De heer Van Dixhoom zou willen inge licht worden wie de oorzaak is van dat alles, waarop de heer Van de Ree antwoordt, dat de Voorzitter de schuld van dit alles is daar hij alleen permissie heeft gegeven De heer Van Dixhoom kan niet mede stemmen, daar hij de oorzaak niet weet, waarop de Voorzitter hem antwoordt, dat hij moet stemmen, daar hij volgens het reglement van orde zich niet van stemming mag onthouden. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt verworpen m t 6 stemmen tegen 1 die van den heer Riemens. Daarna wordt een voorstel van den heer Van Dixhoorn om een commissie van onderzoek in dezen te benoemen met 6 stemmen tegen 1, die van den heer Riemens aangenomen. Tot leden van deze commissie worden benoemd de heeren Van de Ree, Geelhoedt en Van Dixhoorn. XIV. Voorstel tot het doen vervallen van art. 13 der Instructie van den ontvanger. Burgemeester en Wethouders na de invoering van de ge wijzigde instructie voor den gemeente-ontvanger, ingezien hebbende dat een maandelijksche opgaaf van ontvangsten en uitgaven der gemeente geen nut heeft stellen voor. Art. 13 der Instructie van den gemeente-ontvanger te doen vervallen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. XV. Voorstel tot instelling der betrekking van gemeente- architect en bepaling van diens jaarwedde op f 50. Het voorstel van Burg, en Weth hieromtrent is het volgende Herhaaldelijk komt het voor dat zonder voorlichting van een deskundige Burg, en Weth. niet in de gelegenheid zijn vol- doende gegevens te verkrijgen voor te doene reparation aan gemeente eigendommen. Een percentsgewijze belooning van den architect, waartoe de Raad in zijn vergadering van 14 April 1896 n°. 13 zich voor verkaarde kan niet worden aan- bevolen. Dikwijls toch zal het voorkomen dat de architect door den Burgemeester of door Burg, en Weth, wordt ont- boden om zijn meening mede te deelen aangaande werken die niet door de gemeente worden betaald of omtrent zaken die later geen aanleiding geven tot uitvoering van een of ander werk. Voor een en ander kan natuurlijk door toe- passing van een percentsgewijze belooning geen vergoeding gegeven worden. Bovendien kan van een jaarwedde tot een bedrag van J 50, niet gezegd worden dat zij nadeeliger zal zijn voor de gemeente dan een percentgewijze belooning. Het is de bedoeling om na aanneming van het voorstel sollieitanten op te roepen, waaruit de Raad een keuze zal doen. De heer Van Dixhoorn zegt voor een percentsgewijze belooning te zijn en wordt gestennd in zijn meening door den heer De Ruijter. De Voorzitter zal eerst het voorstel in om vraag brengen of er al of niet een architect zal komen en dan zijn bezoldiging regelen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer De Kraker zou voor een vaste bezoldiging zijn, wat de Voorzitter acht ook het beste te zijn. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt daarna verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Kraker en Riemens. Het voorstel van den heer Van Dixhoorn om den architect zijn bezoldiging te regelen dat hij 4 pet. geniet van de gewone onderhoudswerken tot een maximum van f 2000 en 1£ pet. beneden en a/10 pet. boven de 1000 voor het maken van begrootingen van werken die niet uitgevoerd worden en wan neer ze wel uitgevoerd worden en niet tot het gewoon onderhoud behooren 2 pet., wordt met algemeene stemmen aangenomen. XVI- De heer Van de Ree vraagt, daar er natuurlijk nog geen antwoord terug is op het schrijven aan den heer Commissaris der Koningin, wat er nu met die commissien moet gebeuren, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze wel in de raadzaal kunnen vergaderen, doch dat hij het billijk zou achten, dat het hem medegedeeld werd. De heer Van de Ree vraagt hoe het komt dat de commissie voor de weg de zaal moest verlaten, waarop de Voorzitter zegt, dat ze hem er dan maar kennis van moesten gegeven hebben. De heer Geelhoedt vindt de handalwijze niet beleefd, waarom heeft de Voorzitter niet eerst gewaarschuwd, en boven dien is het al 40 jaren gedaan. De Voorzitter zegt dat een gewoonte nog geen bepaald recht is, maar willen de heeren de zaal hebben dat ze dan een besluit nemen daaromtrent. De heer Van de Ree stelt voor om te telegrafeeren aan de Commissaris der Koningin, die wel oogenblikkelijk antwoordt zal zenden, het is hem, spreker. koud op 't. lijf gevallen toen de veldwachter kwam zeggen je mag er niet meer in. De Voorzitter zegt dat hij hier geen bewijzen voor heeft dat hij zulks gelast heeft, waarop de heer Van de Ree antwoordt er wel bewijzen voor te hebben De Voorzitter sluit de vergadering. Clinsye. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jan. Petrus Joan nes d' Holislager, oud 25 j., jm. en Sidonie van Walle, oud 26 j., jd. Geboorten. 11 Jan Maria Anna, d. van Johannes Fran- ciscus Sandre en van Clementina Rosschaert. 14 Jan. Marie Louise, d. van Petrus Bruggeman en van Joanna Meerschacrt. Overlijden. 2 Jan. Anna Catharina Vertenten, oud 3 m., d. van Jan Frans en van Amelia Paulina Verstraeten. 3 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van August Beijn en van Emma Maria Baert. 11 Jan. Martha Seraphina Lockefeer, d. van Petrus en van Maria Ludovica de Maaijer. 13 Jan. Johannes Sebastianus Blommaert, z. van Rockus Bemardus en van Dominica Korthals. 15 Jan. Augustinus Rosschaert, oud 85 j.. weduwn. van Apolonia de Caluwe. Hengstil ij li. Geboorten. 7 Jan. Florimon Phara- ildus Marie, z. van Camillus Eduardus van Putte en van Appolonia Heijens. Hock. Geboorten. 2 Jan. Janna, d. van Adriaan Donze en van Maria Buijze. 7 Jan. Jacoba Cornelia, d. van Cornelis.de Putter en van Johanna de Regt. 14 Jan. Ebrina, d. van Jacobus van Alten en van Maria Hamelink. Simon Jacob, z. van Jacob Hage en van Janna van den Berg. Overlijden. 10 Jan. Adriaan van Hoeve, oud 3 j., z. van Jan en van Geertruij Janna de Kraker. Jannis Lantsheer, oud 5 m., z. van Petrus Franciscus en van Adiana Vinke. 14 Jan. Martina de Soomer, oud 79 j., echtg. van Pieter Scheele. Kaamnlag. Geboorten. 31 Dec. Pieternella Janna, d. van Marinus de Vos en van Mechelina Poulina van de Velde. 3 Jan. Pieter, z. van Adriaan Zegers en van Cornelia Hainelink. 6 Jan. Jacob Cornelis, z. van Joris Johannes Wisse en van Helena Wisse. 9 Jan. Johanna, d. van Cornelis de Jonge en van Maria van de Velde. 15 Jan. Catharina, d. van Cornelis Hamelink en van Catharina Lagraa. Overlijden. 6 Jan. Abraham Verpoorte, oud 58 j., echtg. van Janneke van de Voorde. 15 Jan. Jan Pieter Marions van Vessem, oud 3 m., z. van Cornelis Arij en Fran<;oise van Petegem. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,50 a f Rogge 5,25 a Wintergerst 6,75 a Zomergerst f a fHaver 5,80 a f Erwten /6,80 aPaardenboonen 7,00 a f Duivenboonen f 7,50 a f Witteboonen f a f Bruineboonen f a f -Boekweit Lijnzaad 8,00 a Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,95 a Eieren per 26 stuks f 0,90 a f Er waren ter markt te koop gesteld 16 stuks hoornvee, 26 varkens en 18 paardan. Verkocht 5 stuks hoornree en 24 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3