Nieuwe Kieswet, L E Z I N G BURGERL1JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Woensdagavond 20 Januari Handelsbericbten. omdat het vaak zoo uiterst moeielijk is alles- zins vertrouwbare inlichtingen in te winnen. Daarvan leveren de //Bulletins welke wij uit Buenos Ayres en Montevideo ontvangen, ten overvloede de bewijzen. Zoo lezen wij daar o. a. van een paar jonge Duitsche meisjes, op reis naar Buenos Ayres, waar haar een sehitterende betrekking was aangeboden. Op weg naar //het beloofde land" kwamen zij op de stoomboot in gesprek met een beer, die van zijn reis naar Europa naar Buenos-Ayres terugkeerde. Deze vertrouwde de zaak niet, maar wachtte zijn tijd van handelen af. Te Buenos-Ayres aangekomen naderde een dame de boot, die de beide meisjes kwam afhalen. Terstond herkende bedoelde heer in dat mensch de houdster van een huis, waar geen fatsoenlijk meisje den voet over den drempel zet. De meisjes werden gewaarschuwd voor het gevaar dat haar dreigde, door welke wreede ont- goocheling beiden de tranen over de wangen big- gelden, ziende van welke schandelijke misleiding zij het slachtoffer waren gewordeu. Echter, het was nog tijd zich aan het monster, dat haar in den afgrond dreigde te storten, te onttrekkenzij gingen met de houdster van het huis niet mede, maar steldeu zich onder de hoede der politie. De zeer toevallige ontmoeting van dezen heer had dus beide meisjes gered. Wij brengen dit onder de aandacht van alle jonge meisjes, niet slechts dienstmeisjes, maar evenzeer onderwijzeressen, en alle anderen, om haar toch vooral" op het hart te drukken infor- meert eerst naar den aard der betrekking, die u wordt aangeboden Wat Argentinie betreft is er wellicht geen beter informatieburcau dan de //Central Hiilfs Verein" te Buenos-Ayres, die volgaarne bereid is de gewenschte inlichtingen te dier zake te verstrekkendat informatiebureau geeft tevens bovenbedoelde //Bulletins" uit. Het adres is Jose Bart, secretario de la Sociedad Protectora z/Hiilf Verein," Buenos-Ayres. De berichten uit het Britsch-lndische rijk doen zien dat de hongersnood met den dag em- tiger wordt en zich steeds meer uitbreidt. De regeering heeft reeds 150,000 tot 250,000 nood- lijdenden aan goed betaald werk geholpen. Men schat dat een bedrag van vijf millioen pond sterling noodig zal zijn om den nood inderdaad te lenigen. Te Jubbelpore liggen mannen en vrouwen langs de wegen als levende skeletten. Met de pest is het al niet beter gesteld. Sedert Maandag zijn te Bombay niet minder dan 102 nieuwe gevallen voorgekomen, 52 daarvan zijn met den dood geeindigd. Volgens officieele be richten zijn in het geheel 2310 personen aan de ziekte overleden en 3356 door haar aangetast. Maar het is onwedeilegbaar dat deze opgaven veel te laag zijn. De kerkhoven zien er afgrijselijk uit. Pas begraven lijken moeten wordeu opge- graven, de kerkhoven zien er uit als een slagveld een paar dagen na het gevecht. De Egyptische regeering heeft besloten geen enkelen pelgriin uit Arabie in Egypte toe te laten, voor 't geval dat de pest zich ook te Mekka mocht openbaren. In de massa min of meer onzinnige plannen voor groote aantrekkelijkheden (zg. //clous") voor de Parijsche tentoonstelling van 1900 is door de commissie van onderzoek eene voorloopige schifting aangebracht, \waardoor de onmogelijke zijn ter zij gezet, o. a. Ven toestel van een uitvinder te Ixelles, die de tentoonstellings-bezoekers, op de manier van Verne's //reis naar de maan", 1000 M. de lucht in wilde schieten, om ze daarna zachtjes weder neer te laten komen, en het plan van een Parijzenaar, die wilde bewijzen, dat de aarde niet draait en de overige planeten onbe- wooud zijn. Tot de voorloopig goedgekeurde plannen be- hooren de veelbesproken teleskoop, waarmee men de maan betrekkelijk van dichtbij zal kunnen bezien (met eenige overdrijving //la lune a un metre" genoemd), nabootsingen van het oude Parijs, Carthago en de grot van Capri, kabel-ballons die met 170 passagiers kunnen opstijgen tot een hoogte van 1000 meter, een vat van 4000 hekto- liters inhoud, lichtende fonteinen en watervallen, kleurige nevelbeeldcn, kunstmatige wolken, enz. Men ziet hieruit, dat de twee Hollandsche ingenieurs, wier ontwerp, volgens het telegram aan de „N. Bred. Ct.", voor den //clou" zou zijn gekozen, zich voorhands nog wat voorbarig hebben verheugd. Te Londen kwam dezer dagen een zonderling verzoek om echtscheiding voor den rechter, gedaan door de echtlieden Mickiewiz, van wie de man 67, de vrouw 62 jaar is. Beiden verklaarden altijd zeer gelukkig met elkaar geleefd te hebben, veel van elkaar te houden, maar wel eens wat anders te willen. Zij verveelden zich doodelijk en hadden elkander niets meer te zeggen. De rechter verklaarde in de zeven en twintig jaar, dat hij dit ambt bekleedde, nog nooit voor een dergelijke zaak gestaan te hebben. Hij zeide z/Dat gij beiden beu zijt van dit gemeenschap- pelijk levcn, waarover gij geen van beiden te klagen hebt, dat gij niet den moed liebt, om samen oud te worden, is ongelukkig en zelfs eenigszins schande voor u. Ik verwerp uw verzoek, omdat het in strijd is met de moraal, den godsdienst en het gezond verstand. Ik weiger het voor een jury te brengen. Maar wat ik nog minder begrijp is, dat gij in Londen twee zaakwaarnemers hebt ontdektj bekrompen en dom genoeg om u in deze omstan- digheden ter zijde te staan In St. Louis werd dezer dagen een rijke kruidenier begraven, George Buentizijn lijkbaar werd, behalve door zijn weduwe, gevolgd door drie andere vrouwen, met wie hij vroeger achter- eenvolgens was getrouwd geweest, maar van wie hij gescheiden was. De werkelijke weduwe was vergezeld door haar dochter, eeD reeds getrouwde jonge vrouw. Al de vroegere echtgenooten van den overledene schenen ten prooi aan een hevige smart. INGEZONDEN STUKKEN. GEHEIME ZITTING. Mijnheer de Redacteur Telkens als ik in het verslag van onzen ge- meenteraad lees //de openbare gaat in geheime zitting over" moet ik onwillekeurig lachen. Waarvoor dient toch in 's Hemels naam die comedie Is het niet overbekend, dat gewoonlijk een paar uur na die zitting het geheime daarvan in het bezit is van Jan en alleman Versta me wel, 'k ben volstrekt niet voor ge heime zittingen (de behandeling van iemands leef- wijze, kleeding en inkomsten enz. alias opmaken kohier h. o. uitgesloten maar me dunkt, dat een lid van den raad aan zijn waardigheid te kort doet, wanneer hij, ook zonder dat hem de ge- heimhouding wordt opgelegd, het gesprokene in eene vergadering met gesloten deuren publiek maakt. Een enkel bewijs dat dit geschiedt. In de laatste vergadering van den raad werd er weer eens een z. g. geheime zitting gehouden. Daags daarna was het reeds algemeen bekend, dat daarm o. a. een hartig woordje gesproken was over onze politie, dat deze zich wel eens bemoeide met zaken, waarmede zij als gemeente-politie niets te maken had etc. Ofschoon dit nu wel niet zoo'n kiesch punt is, al is het niet plezierig voor de politie, verliest de raad hierdoor het vertrouwen, dat de gemeen- tenaren in hem mogen stellen. Want waar de geheimen van minder belang aan de groote klok worden gehangen, zullen weldra die van teeren aard het eigendom van iedereen zijn. Ook voor leden van den raad, die hun taak ernstig opvatten en als mannen van eer zwijgen kunnen als dat moet of gevraagd wordt, is dit alles behalve aangenaam. Zoo althans dachten de leden van den raad uit Zierikzee er over en wilden maar niet gelooven, dat een ekster in den schoorsteen alles overge- babbeld had. Zij wilden niet verdacht wezen en moesten weten, wie die prater was. En ze hadden groot gelijk. Ik zou gaarne op gegronde reden reclameeren tegen inijn aanslag in den hoofdelijken omslag, maar ben huiverig om mijn zaken om bovenge- noemde reden bloot te leggen. Mijnheer de Voorzitter of gij leden van den raad van Ter Neuzen, die hechten aan woord en eer, kunt gij daaraan geen einde maken EEN BURGER. Ter Neuzen, 18 Jan. '97. Mijnheer de Redacteur Het is van algemeene bekendheid dat tegen- woordig door de bakkers ook moet worden ge- concureerd in de prijzen van het broodmaar misschien is het minder bekend dat er voor de zoogenaamde kilo's brooden, maar een gewicht wordt geleverd, tamelijk warm gewogen, van nog geen 0,9 Kg., heden had ik er een bij dat slechts 0,87 Kg. woog. Zou het geen tijd worden dat de bevoegde autoriteit er eens de noodige aandacht aan schonk, bijv. door broodzetting Als men ruim 1/a minder gewicht straffeloos mag verkoopen is het toch al treurig en wie lijdt daaronder het meest Natuurlijk weer de mindere man, die het meeste brood gebruikt eu het het slechtst missen kan. U bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, m -NT Uw dw. dr., ler JNIeuzen. (Reeds meermalen hoorden wij klachten als hier- boven door X geuitwij vermeenen echter dat tegenwoordig over het algemeen in deze plaats geen kilo's brooden worden verkocht, maar wel brooden, zonder gewichtsbepaling, voor zoo of zoo veel. Verder is ons al eens pertinent verzekert, dat de thans vigeerende politieverordening bepalingen bevat om bedrog in het gewicht van het brood tegen te gaan, doch dat aan deze bepalingen, om welke redenen werd ons niet gezegd, niet de hand wordt gehouden. Red.) Rotterdam, 18 Jan. 1897. Binnenl. Granen. De aanvoer was heden eenigszins ruimer dan verleden week door de aan- komst van eenige beurtschepen. Men Noteert Tarwe naar kwaliteit van 6,25 a 6,90 Canada-Tarwe 5,40 a 5,75 Rogge 4,— a 4,50; Wintergerst /4,25a/4,75; Chevalier- gerst 4,75 a 5,75; Haver 2,25 a 3,25 per hektoliter. Paardeboonen 4,75 a 5,75 Witte Boonen weinig ter markt als voren Bruine Boonen 6, a 8,25Kookerwten 6,a/6,75; voeder- soorten 5,25 a 5,50 Kanariezaad 5, a 6,50 alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 k.g. traag Maart 198, Mei 197. Rogge onveranderd per 2100 Maart 110, Mei 111 Gerst 6,25 a 7,30 per 100 kg. Mais als vorenHaver 5,80 a 6,50. Meel. Prima inlandsch 12,25 a 12,75; le soort 11,25 a 11,75; extra puik Hongaarsch 15,— a 15,50 1" soort 13,25 h 14,50 Prima Amerik. patent 13,25 a 14,idem 1" soort 12,a 12,50 idem 2e soort 10,50 a 11,50 Duitsche Roggebloem 8,75 a 9,25 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 58 a 67; Kalveren 70 h 85Schapen 45 a 50 Varkens 34 a 36 cent per kilo. Melk- en kalfkoeien /170 h 250; stieren 70 a /150; vaarzen 75 h /130; gras- kalveren 40 a 50nuchtere /8 a /12; Biggen 6,a, 13 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 2,10 h /2,50; Geldersche blauwe 1,75; Champions 1,25 h f 1,50 Poters 1,per mud. Boterprijzen in vaten 50, 58 stukken 60 a 72 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas als voren. Zeeuwsche Eieren 4,a 4,50. Buitenl. 3,25 per 100. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten 8,90 h 9,per 100 kilo en 7cent per liter. YEE HANDEL in BELGIE. Middenprijzen ran het vette veeopde voornaamste markten van Belgie gedurende de week van 11 tot 16 Januari ossen 72 tot 82, stieren, koeien en runders 54 tot 66 centimen. De markten waren veel sterker bezet dan verleden week, en de prijzen hebben ditmaal verloren wat zij alsdan bijgewonnen hadden twee centimen per kilo levend gewicht. Vette kalvers, 65 c, tot 1 fr. 08, overanderd. Vette varkens, 66 tot 76 c. onveranderd. ZEETUDINGEN. Van 15 tot en met 17 Jan. a Van 15 tot en met 17 Januari werden langs de Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op- en 10 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 2 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 19 Jan. 2.13 2.31 Woensdag 20 2.50 3.8 Donderdag 21 3.26 3.45 Vrij dag 22 4.4 4.22 Zaterdag 23 4.42 5.1 Zondag 24 5.22 5.44 Maandag 25 6.7 6.30 Morgen hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MARIA ANNA LAMMENS, wed. Erederik van Rossum, hare 75sten geboor- tedag te herdenken. Namens hare kinderen, behuwd- en kleinkinderen, H. SCHIRRIS. Ter Neuzen, 18 Januari 1897. Bij de door C. KAIJSER, Naai- w kussen Ter Neuzen, gehouden verloting zijn de prijzen gevallen op de volgende nummers 268, 413, 498, 130, 185, 165, 152, 155, 218, 385, 108 en 45. om 6 uur, houdt de heer C. P. MINJON te Axel, opnieuw eene over de op de bovenzaal van den heer Koole. Toegang voor ieder vrij! Ter IVeuzen* Huwelijks-aaogiften. 15 Jan. Pieter Antonie Ribbens, oud 30 j., jm. en Martina Berwald, oud 30 j„ jd. Geboorten. 12 Jan. Jan, z. van Martmus Jansen en van Jacomina Wiemes. 16 Jan. C'amilus Theophilus, z. van August Dlmnis en van Pelagie Goethals. i5 Jan. Karel Hendrikz. van Hendrik de Koeijer en van Elizabeth Pladdet. Overlijden. 11 Jan. Hippolijta Louisa de Pauw, oud 25 j., eehtg. van Petrus Francies Leonknegt. Anna Caro lina Scheffer, oud 83 j., d. van Andries en van Maria van Kampen. 14 Jan. Willem van der Klooster, oud 17 m., z. van Arentje. Axel. Huwelijks-aangiften. 7 Jan. Jannis Pieter van Hoeve, oud 24 j., jm. en Janna Smies, oud 21 j., jd. 8 Jan. Pieter Millenaar, oud 25 j., jm. en Klazina Antoi- netta Elisabeth Kruijsse, oud 21 j., jd. Geboorten. 31 Dec. Cornelis Marinus, z. van Huig Jongejan en van Suzanna Mertens. 1 Jan. Marinus, z. van Louis de Putter en van Jozina Adriana de Kraker. 2 Jan. Aaltje, d. van Levinus de Visser en van Neeltje Bliek. 6 Jan, Dina Cornelia, d. van Cornelis Wiemes en van Maria Cornelia Koekkoek. Cornelis, z. van Karel Hamelink en van Adriana Overdulve. 9 Jan. Karel, z. van Adriaan Koster en van Dingetje Adriana Haak. 11 Jan. Johannes Cornelis, z. van Leendert Deij en Petronella Helena Sorber. 12 Jan. Pieter, z van Jan Jansen van Rosendaal en van Elisabeth de Koeijer. Overlijden. 1 Jan. Adriana Hamelink, oud 38 j., echtg. van Hendrikus Mangold. 11 Jan. Camillus Hortense Matteld, oud 4 j., z. van Aloysius en van Dominica Joanna Tollenaar. 13 Jan. Christina Klaassen, oud 35 j., echtg. van Cornelis den Hamer. llontenisse. Huwelijks-aangiften. 8 Jan. Emilius Constantinus Fassaert, oud 27 j., jm. en Mathilda Judoca van Mol, oud 24 j., jd. Aloijsius Franciescus van Duijse (van St. Jansteen), oud 38 j., jm. en Paulina van de Voorde, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Jan. Josephus Krieckaert, oud 42 j., jm. en Dorothea Leenknegt, oud 51 j., wed. 9 Jan. Jacobus Arens (van Ossenisse), oud 25 j., jm. en Maria Isa bella Pauwels, oud 25 j., jd. Martinus Yerschuren, oud 30 j., jm en Anna Paulina de Bakker, oud 27 j., jd. Bene- dictus Neve (van Ossenisse), oud 33 j., jm. en Anna Catharina van Herrewegen, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Alouisius Franciscus en Emanuel Jan Francies, zonen van Josephus de Kock en van Anna Maria Kuijpers. 12 Jan. Louisa Coleta, d. van Cornelis Francies Fruijtier en van Maria Louisa van Steene. 13 Jan. Alphonsus. z. van Jan Francies Bogaert en van Regina de Vree. Angelina Christina, d. van Petrus Vlassenrood en van Philomina Catharina du Bois. 14 Jan. Maria Isabella, d. van Petrus Struijlaart en van Isabella Caiharina Neve. Martha Virgina, d. van Pieter Jacobus Kindt en van Apolonia Bogaert. 15 Jan. Cornelis Eduardns Petrus, z van Petrus Augustinus Eggermont en van Klaartje Durge. Overlijden. 2 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het vr geslacht van Jacobus de Wilde en van Apolonia Nijs. 7 Jan. Jacobus Schelfhout, oud 6 j., z. van Petrus en van Petronella van Laar. 10 Jan. Leonia Catharina Neve, oud 9 m.. d. van Johannes en van Regina Paulina van Water- schoot. Pieter Verdurmen, oud 79 j., weduwn. van Paulina Kuijpers. 11 Jan. Johannes Leenknegt, oud 61 j., echtg. van Rozalia Pieters. 14 Jan. Jacobus Albertus de Buck, oud 2 j z. van Philippe Engelbert en van Rozalia Rosier. lioewaolit. Huwelijks-aangiften. 1 Jan. Albertus Bernardus Seghers, oud 22 j., jm. en Catharina de Brouwer, oud 22 j., jd. 2 Jan. Albertus de Caluwe, oud 36 j., jm. en Maria Josephina Coone, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Jan. Ludovicus van Regen- mortel, oud 30 j., jm. en Philomena van Damme (van Moer- beke, Belgie), oud 24 j., jd. 13 Jan. Albertus Bernardus Seghers, oud 22 j., jm. en Catharina de Brouwer, oud 22 j., jd. Albertus de Caluwe, oud 36 j., jm. en Maria Jose phina Coone, oud 26 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Magdalena Mathilda Maria, d. van Florentinus Remery en van Emma Tacq. 3 Jan. Maria Francisca, d. van Theophile Raes en van Maria Cedonia Annd. 6 Jan. Henricus Dominicus, z. van Aloysius van Regenmortel en van Maria Coleta Verstraeten. 10 Jan. Maria Louiza Mathilde, d. van Adrianus Geerards en van Rozalia Adriaansens. Overlijden. 1 Jan. Leonie Marie de Bouvre, oud9m.,d. van Dominieus Antonius en van Prudentia de Meijer. 9 Jan. Coleta Hofman, oud 70 j., echtg. van Benedictus Waumans. 10 Jan. Pharailda Maria Martens, oud 43 j., d. van Petrus Joannes (overleden) en van Maria Christina Sinack. 13 Jan. Gustavus de Smet, oud 69 j., echtg. van Natalia Wauters. Overling. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Sas van (went- Geboorten. 14 Jan. Emma, d. van Petrus Antonius de Decker en van Leonia Versluijs. Overlijden. 14 Jan. Adriana Hartog, oud 78 j., wed. van Pieter Meeusen. Sint Jansteen. Huwelijks-aangiften. 9 Jan. Augustus Mortier, oud 24 jjm. en Maria Eugenia d'Hooge, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Josephus Regule, z. van Petrus Domi nicus van Gassen en van Virginie Prudence van Gassen. 7 Jan. Aloijsius, z. van Jacobus de Meester en van Theodora Vernimmen. 12 Jan. Joseph, z. van Henricus de Laet en van Prudentia Vlassenrood. Overlijden. 2 Jan. Johannes Franciescus Bleijenbergh, oud 37 j., echtg. van Angelina Maria Steijaert. Cornelis Alouisius Baert, oud 19 j z. van Augustus en van Seraphina de Smet. 6 Jan. Maria Seraphina Pieters, oud 5 m„ d. van Petrus Aloijsius en van Maria Colleta Segers. StoppeldijU. Huwelijks-aangiften. 8 Jan. Johannes Ludovicus Jacobs, oud 26 j., jm. en Anna Catharina Rosier, oud 25 j., jd Alphonsus Lafeber, oud 26 j., jm. en Rosalia Apolonia Mangnus, oud 23 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jan. Willebrordus Cammaart, oud 38 j., jm. en Anna Maria Voshaart, oud 27 j., jd. Geboorten. 8 Jan. Petrus, z. van Petrus de Schepper en van Johanna Clementina de Witte. Maeharius, z. van Alphonsus Mel en van Ludovica Voshaart. Josephus, z. van Charles Louis Schaut en van Virginia de Schepper. Overlijden. 9 Jan. Johannes Augustinus Hageman, oud 70 j., echtg. van Apolonia van Dam. 12 Jan. Josephus Jansen, oud 7 m., z. van Pieter Jacobus en van Melanie Vermeulen. Zisidtlorpe. Geboorten. 1 Jan. Elvira Maria, d. van Ivo Bavo van Vooren en van Clotilda Maria Boddaert. Overlijden. 15 Jan. Leopoldus Seghers, oud 57 j., echtg. van Melania Lecluse. B cS Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 17 17 17 17 Eng. s.s Belg. s.s Eng. s.s Eng. s.f idem Eng. s.s. idem idem idem Duits. s.s Deens. s.s Eng. s.s. idem idem idem idem Duits. s.s Eng. s.s. Eng. sch. Voor Ter Xeuzen Hailing 2199 Londen Benmacdu 1623 Middlesbro Lestris 3680 Liverpool Van Ter H'eiszen i Metal 1730 I Middlesbro River Lagan 2272 Londen Voor Gent Spindrift Ibis Ouse Sea Belle Gutrune Strait Fisher 2003 3024 1929 2152 3884 1314 Londen Manchester Goole Londen Riga Hull Van (went t Carl Hecksher Anglia Ren wick Kinghorn Ibis Thomas Wilson Jenny Sunderland Leith Londen Leith 3024 Antwerpen 4374 Hull 2170 Methil 4711 2469 1879 1993 Voor Selmaete Commercial Coal tar 321 Havre 621 Algiers stukg. ijzer stukg. ledig stukg. stukg. idem idem idem hout stukg. ledig stukg. idem idem idem idem ledig creosoot idem H 0 0 0 0 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3