(Jemengde berichten. loopt ieder, die vertrouwen stelt in het bericht, groot gevaar, dat zijn gebrek verergert niet alleen, omdat liij eene doelmatige behandeling verwaarloost, maar bovendien, dat hij zich zoodoende blootstelt aan het ergste wat een breuklijder kan overkomen, die zich niet in acht neemt namelijk beklemming van de breuk. Prof. Dr. A. Kuyper ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, 10,000 voor de oprichting van een hospitaal te Poer-Woredjo (Java) voor de zending der gereformeerde kerken. Naar wij vernemen, zal op de Donderdag te Middelburg te houden vergadering van bestuurs- leden van alle anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Zeeland vooral ter sprake komen de^ nchting, die men volgen zal die van Dr. Kuyper of Jhr. Mr. A. P. de Savornin-Lohman. Vooral in verband met den fellen strijd, die er tusschen beide mannen wordt gevoerd, achten velen het gewenscht, dat het bij de verkiezing in te nemen standpunt duidelijk worde omschreven. (M. Ct.) Het plan om de Zuiderzee droog te leggen, schijnt nu reeds velen ouverschillig te worden. Het ledental der vereeniging, die de bevordering van dit doel beoogt, neemt af in plaats van toe, gelijk op de jongsle vergadering der Zuiderzee- vereeniging gebleken is. Het bedraagt nu nog slechts ruim vier honderd. In die vergadering werd door het bestuur mede- gedeeld, dat de regeering niet alleen niets deed, maar ook alle vertogen onbeantwoord laat. TERNEUZEN, 18 Jannari 1897. Op den staat der veranderingen welke in 1896 hebben plaats gehad in de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers, wethou- ders en het presentiegeld voor raadsleden komen o. a. voor Ter Neuzen, alwaar het presentiegeld der raads leden afgeschaft en Waterlandkerkje waar dejaar- wedde van den ontvanger nader geregeld is en gebracht op f 150. Aan Ds. P. Diermanse, van 1877 tot Augustus 1880 predikantbij de Geref. gemeente teTerNeuzen en sedert dien tijd predikant bij die gemeente te Apeldoorn, is na ruim 34jarige evangeliebediening eervol emeritaat verleend. Axel. Zaterdagnamiddag hield de heer C. P. Minjon alhier eene lezing, ten doel hebbende, om de aanwezigen bekend te maken met de voor- vraarden waaraan men moet voldoen om kiezer te worden en ook met de wijze waarop de verkiezing volgens de nieuwe wet plaats heeft. Jammer genoeg waren slechts een 20tal personen opgekomen, doch de spreker heeft gemeend, dat op een meer geschikt uur een grooter publiek zal te wachten zijn en heeft daarom besloten aanstaanden Woeusdag noginaals zijne lezing te houden. We vernamen van degenen die haar hebben bijgewoond, dat ze zeer duidelijk was en den kiezers genoegzaam inlicht. En daarom was het natuurlijk maar te doen. Philippine, 17 Jan. Zaterdagvoormiddag is alhier door de marechaussee een 7Otal schapen van E. de Smet, schaapherder, aangehouden, die grazende waren, binnen den besmetten kring van mond- en klauwzeer. Hulst. 18 Jan. Heden had op het kanton- gerecht alhier de uitspraak plaats tusschen wMa- nufacture Eranpaise" te Parijs en H. Ceelaert te Koewacht, de bekende kwestie omtrent de levering van kunstmeststoffen. De kantonrechter verklaarde zich onbevoegd in deze zaak een vonnis te vellen en veroordeelde eischeresse tot betaling der kosten. vrouw, doorschijnend bleek, met onrustig blik- kende oogen en schuw optredend. Haar gelaat toonde nog de sporen van schoonheid, doch het was een uitdrukking van een onbepaald ,/iets", wat iemand niet aangenaam aandeed. Zij droeg een zwart kleed en geen enkel sieraad behalve een ketting waaraan een eenvoudig gouden kruis hing. Haar dochter Constance was een bekoorhjk meisje. Met haar ravenzwart haar, de donkere, sprekende oogen, waar boven schoon gevormde wenkbrauwen zich welfden, en de (ijne, gelijk- matige, bewegelijke trekken geleek zij op een meisje uit het Zuiden. Haar gansche optreden teekende meer zelfbewustzijn, dan met haar leeftijd over- eenkwam. Een zeer elegant, modern reistoilet deed haar schoone vormen uitstekend uitkomen. In tegenstelling met haar moeder was zij zeer leven- dig en spraakzaam. Mejuffrouw Alexandra von Dombrowsky kon ongeveer veertig jaar zijn. Groot en hoekig ge- b >uwd, met een bijna mannelijk gelaat, een harde, luidkliukende stem en een zelfbewust optreden, gaf zij in haar kleeding denzelfden puriteinschen eenvoud weer als mevrouw Von Arnheim. Ook Prisca, de min van Constance, was mee- gebracht en scheen het voile vertrouwen der dames te bezittenvooral Alexandra beheerschte haar met een wenk en een blik. Zij zag er zeer be- scheiden en onderdanig uit, zelfs een weinig on- noozel, zou men gezegd hebben doch in het voorhoofd, dat door leelijk blond haar was om- geven, fonkelden twee listige, donkere oogen. Gedurende den rit moesten de vrijheer en zijn nicht het gesprek gaande houden. Het viel den eerste op, dat mevrouw Von Arnheim in een hoek van het rijtuig wegschool en soms de lippen be- Kloosterzande, 17 Jan. Heden had alhier het reeds eenigen tijd geleden aangekondigde concert plaats van de harmonie vSt. Cecilia", en de daaraan verbonden tooneelafdeeling. De eerste afdeeling, welke bestond uit muziek- en zangstukken, werd zeer goed uitgevoerd. Onder de zangnummers muntte vooral uit //De mislukte visite", comische voordacht met koor. In de tweede afdeeling vond vooral het muziek- stuk //Quand l'oiseau chante", fantaisie mosaique sur des motifs de Tagliafico, veel bijval. Na afloop der muziekstukken werd het tooneel- spel //De vadervloek of misdaad en wroeging" opgevoerd. Het ligt niet in onze bedoeling hier- over in het breede uit te wijden, alleen dit willen wij zeggen, dat de opvoering onze verwachting niet heeft beschaamd en kunnen wij zelfs melden dat er enkelen onder waren, die zeer goed begrepen, welk karakter zij voorstellen moesten. Gaarne noemden wij hunne namen, doch we zouden vreezen onbescheiden te zijn, terwijl het ook niet zou strekken tot aanmoediging van hen, die niet kunnen worden genoemd. Zeer voldaan zijn wij van het concert terugge- keerd en we gelooven dat velen met ons, reeds van nu af met verlangen den dag tegemoet zien, waarop we zullen kunnen terugkomen en opnieuw genieten van hetgeen de muziek, zang en tooneel- speelkunst ons te genieten kan geven. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag den 15 Januari is door bovengenoemde rechtbank S. B., oud 45 j., huisvrouw van A. S., te Westdorpe, gedetineerd te Middelburg, vrijge- sproken van den aan haar bij dagvaard ten laste gelegden diefstal met bevel tot hare invrijheid- stelling. Tegen den niet hoogen prijs van 1,15 a f 1,20 per hektoliter wordt tegenwoordig in Zuid-Beveland op nieuw handel gedreven in Zeeuwsche blauwe aardappelen. Velen toonen zich ongenegen tot verkoop voor genoemde sommen en willen het voorjaar afwachten. Te St. Maartensdijk is in publieke veiling verkochtEen kerkgebouw met daarin aanwezigen preekstoel, banken en wat verder tot de uitoefe- ning van den dienst aanwezig is, benevens erf en tuin ter gezamenlijke grootte van 2 aren 30 c. a., alles toebehooreude aan de kerkelijke kas. De totale opbrengst bedroeg 1005. Eenige ingezetenen te 's Gravenhage hebben zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met eene klacht over de groote eischen, welke tegenwoordig gesteld worden aan de leerlingen voora] van de Hoogere Burgerscholen en de Gymnasia; rneerbe- paaldelijk wijzen zij daarbij op het overdadig huiswerk, dat te veel inspanning eischt in korten tijd, zoodat zelfs van het //afbeulen" van de kinderen kan worden gesproken. Adressanten wijten dezen toestand aan de tegenwoordige buitengewoon lange vacantietijden. Bedroegen deze in vroegere jaren circa vijf weken van het geheele jaar, thans duren zij bijeengenomen 12 weken, zoodat, bij klimmende eischen voor het onderwijs zelf, ge durende het overige deel des jaars het tijdens de vacantien verzuimde moet worden ingehaald. Een meisje te Schoonhoven, slaapwande- laarster, verliet eergisternacht in nachtkostuum het bed. Zij wandelde van de Crabethstraat, waar zij woont, naar de Vrouwensteeg en bracht daar een bezoek aan haar minnaar. Toen zij een poosje op een stoel gezeten had, stond zij op en zocht haar eigen woning weer op. Men hield haar echter woog als sprak zij in zich zelf, terwijl zij de handen in den schoot gevouwen hield. Alexandra boog zich dikwijls tot haar over en fluisferde haar dan iets toe. Hij merkte ook op, dat Con stance's blikken verbaasd en vragend op haar moeder rustten toen echter het landgoed te voor- schijn kwam en de vergulde koepel van het paviljoen tusschen de reusachtige boomen opdook, ontsnapte een kreet van bewondering aan de lippen van het meisje. z/Prisca, zie eeus, een feeen-slot, zooals zij altijd voorkomen in uw sprookjes", zei zij, het hoofd bevallig omwendend; en terwijl zij zich dan weer gemakkelijk in de kussens legde, wendde zij zich tot den vrijheer met de woorden z/Gij moet weten oompje, dat ik nog net een kind ben. Ik kan slechts slapen, wanneer Prisca mij zoo lang met haar eentoonige stem vertelt van toovergrotten, dansende elfen en nixen, die met paarlen zijn versierd, tot de oogleden mij toevallen en ik al die wonderen meeneem in den droom", Het rijtuig hield stil. Gisbert was Olga be- hulpzaam bij het uitstappen en geleidde haar naar het park. Op zijn arm leunende schreed zij langzaam voorwaarts, zag naar rechts noch naar links, doch staarde recht voor zich uit, als iemand die zijn blik op een bepaald punt heeft gevestigd. Men besteeg de breede stoep, die thans weer met prachtige bloemen was versierd. Een bediende in schitterend livrei opende de deur, welke leidde naar de vertrekken die voor de dames waren ingericht. /Hier zult gij wonen", sprak de vrijheer niet zonder trots. Doch wanneer hij een woord van dank had verwacht, bedroog hij zich. Zijn nicht was nauwelijks over den drempel, toen zij bijna nu in 't oog. Den volgenden morgen wist zij van niets af. Een passagier in een trein uit Arnhem be- merkte eergisteren bij zijn aankomst te Amsterdam, dat een oneerlijke medereiziger hem, terwijl hij sliep, zijn zilveren horloge met ketting had ontrold. Hij ging zich bij de politie beklagen het eenige wat hij doen kon. De gemeente Zaandam telt onder hare in- woners sinds eenige dagen eene bet-overgroot- moeder. Anna Verveen werd den 14dl!n October 1805 geboren den 13"11™ Januari 1830 werd zij moeder, 13 Eebruari 1855 grootmoeder, 2 Januari 1867 overgrootmoeder en 11 Januari 1897 bet- overgrootmoeder. Als bijzonderheid kan daarbij nog vermeld worden, dat de jongst geborene thans nog in het bezit is van twee grootvaders, twee grootmoeders, twee overgrootvaders, eene overgroot moeder en eene bet-overgrootmoeder (genoemde Anna Verveen), die alien te Zaandam wonen. Dat, ondanks den slechten tijd en nog wel bij den winterdag, de lust om op zeer jeugdigen leeftijd met elkaar de stormen der wereldzee in het huwelijksbootje het hoofd te bieden in de gemeente Noordwijk nog niet verflauwt, moge blijken uit het feit, dat dezer dagen een viertal twee aan twee natuurlijk in den echt zullen verbonden worden, wier gezamenlijk jarental slechts 79 aanwijst. Te Diepenveen met eene bevolking van ruim 4000 zielen is geen geneeskundige gevestigd, in den Haag en andere groote steden verdringen de geneesheeren elkander en vinden dus velen geen brood. Voor dezulken is het voorbeeld van Diepenveen en andere plaatsen, die gebrek aan bevoegde geneeskundige hulp hebben, eene goede vingerwijzing om te weten waar zij wel brood, en dat zelfs in overvloedige mate, kunnen hebben. Na vergeefs andere middelen beproefd te hebben om een uitspraak te krijgen over de vraag of een schutter bij herhaling gestraft kan worden tengevolge van eenzelfde vonnis, heeft de Haagsche klompenschutter Duivesteijn ten slotte bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen den bode van den schuttersraad, wegens onwettige vrijheidsberooving (art. 282 Wetb. van strafrecht). Een versteend mensch vertoeft sedert eenige dagen te Amsterdam, een man, bij wien naar de Tel. verzekert het grootste deel der spiermassa tot een harde, beenachtige stof geworden is, in weerwil waarvan hij volkomen gezond en welgemoed is. Hij heet Albert Schwartz en is in 1865 in een plaatsje bij Galatz, in Roemenie, geboren. Zijn overleden vader en moeder waren geheel normaal. Op zijn 19e jaar begon hij te lijden aan koorts, brakingen, inwendige pijnen, roode vlekken en opzwellingen over het geheele rechterdeel van het bovenlijftoen deze verschijnselen na ongeveer drie maanden ophielden, waren alle aangetaste deelen hard en stijf geworden het hoofd stond onbeweegbaar op den hals en de kaken waren op elkaar geklemd, zoodat een opening tusschen de tanden gemaakt moest worden om hem, door middel van een slang te kunnen voeden. Twee jaren achtereen herhaalden zich de verschijnselen aan de rechterzijde, telkens afdalende en eindelijk die geheelen kant versteenende, waarna de linker- zijde op dezelfde wijze werd aangedaan, tot het ziekteproces ongeveer zes jaren geleden ophield. Sedert was deze //Steinerne Gast" volkomen gezond. Volgens de Tel. moet zulk een geval zich wel eens meer hebben voorgeaaanhet blad noemt zelfs, op gezag van medische bladen, den naain der ziekte myositis progressiva ossefican. Maar tot nu toe hebben, zegt het, alle bekende gevallen angstig terug week en met een afwerende beweging uitriep //O, dat moet alles, alles veranderen." Veranderen vroeg Constance verbaasd. //Maar mama, zie eens die prachtige tapijten, die wand- versieringenzie eens de zware purperen zijde, die over de kanten gordijnen hangt en het gansche vertrek hult in een zachte schemering z/Wat verrukkelijk toeschijnt, mishaagt mij. Mijn zinnen zijn niet gezet op ijdele pracht", antwoordde mevrouw Von Arnheim scherp en opgewonden, terwijl twee bloedroode vlekken op haar bleeke wangen begonnen te gloeien. z/Maar waarom zouden wij ons niet vcrheugen in hetgeen in volmaakten vorm voor ons staat Ik bewonder de schoonheid hoe gij mij daarin ook tegenwerkthernam het meisje opgewonden. z/Stil gebood mejuffrouw Domhowsky en haar stem klonk hard als staal. Constance wendde zich vlug tot haar. Een trotsche trek lag om den kleinen mond en de zwarte, vurige oogen fonkelden dreigend. Alexandra stond tegenover haar en zag haar strak aan met den stijven, verlammenden blik eener slang. De jarenlange gewooute om te gehoorzamen, moet zeker een harden strijd hebben te voeren met de aangeboren weerspannigheid. Het jonge meisje wierp trotsch het hoofd in den nek, kruiste de armen over de heftig op en neer gaande borst en drukte het kleine voetje dieper in het tapijt. Zoo maten zij elkaar zwijgend als twee vijandinnentoen ijlde Constance plotseling de katner uit en het park in. ,/Ga wat rusten, Olga. Gij zijt uitgeput door de reis. Slaap eenige uren. U zal hier niets ontbreken, wat u lief is. Alle voorwerpen, waar aan uw hart hangt, zijn meegebracht, Gij zult ze morgen terug zienlaat dat maar aan mij over," zei de oude juffrouw. weldra tot den dood van den patient geleid, terwijl Albert Schwartz zoo gezond als een visch is. Medici van naam moeten zeer veel belang stellen in dit pathologist phenomeen. In Juni 1894wijdde prof. Virchow in de Berliner mediciuische Gesell- schaft een voordacht aan het zonderlinge geval, waarop een levendige discussie volgde. De versteende man laat zich thans te Amsterdam kijken. Dinsdagavond verliet een jongman een wo ning aan de Keizergracht te Amsterdam. Hij droeg een netje met eieren, een cadeautje van mevrouw, wier dienstmeisje onze jongeling spoedig naar 't Stadhuis hoopt te vergezellen. ,/Pas op de gladde plekjes Dirk", riep het meisje hem nog na, en Dirk ook niet dom, stopte de eieren in de zakken van zijn overjas, om beter over de geimproviseerde ijsbaan te kunnen laveeren. Maar de mensch wikteen honderdtal schre- den had Dirk nauw geglibberd of daar wilde het noodlot, dat hij viel. Voor hem liep 't goed af, voor het oogenblik althans, maar de eiertjes waren er geweest. Pruttelend bracht Dirk eenige handen vol struif uit de zakken van zijn jas te voorschijn en wischte zich daarua de handen aan een muur af. Dat zagen een viertal immer waakzame politie- oogen op den hoek der Leliegracht en uit den mond bij een tweetal, nu bliksemende oogen be- hoorend, klonk het heesch z/Hij veegt zijn hand afdaar zit bloed aan hij heeft ook een deukhoed op jongen, maat, dat kon'm wel wezen." Dirk moest mee mee naar 't bureau, waar hij reeds tegen vier uur in den morgen, toen de politie heilig overtuigd was, dat zij noch met den moordenaar uit de van Eeghenstraat, noch met dien uit de Spinozastraat te doen had, werd vrij- gelaten. Arme Dirk Brave politie Uit Hoogezand komt het gerucht, dat de daders van den moord, verleden jaar te Groningen blijkbaar gepleegd op den agent van politie Van Vliet, eindelijk in handen van de politie waren gevallen. Inderdaad hebben een paar dagen geleden arrestaties plaats gehad. De hand is gelegd op twee lui uit Groningen en op een broeder van een hunner, uit Wester- broekdit naar aanleiding van een twist, die ge voerd moet zijn in een kroeg te Groningen en waarbij het een en ander omtrent de duistere geschiedenis uitlekte. Met een achttal personen, die de ruzie in de kroeg bijwoonden, werd het trio geconfronteerd, maar niemend heeft tot dusver bekend. Intusschen hoopt men op het goede spoor te zijn. Woensdagavond is nabij Terhorne een 16jarig jongeling in een wak gereden en verdronken. Hij had een broeder een eindweegs op schaatsen uit- geleide gedaan en heeft stellig op den terugweg het wak niet gezien, dat waarschijnlijk evenals de andere open plekken door een dun laagje sneeuw was bedekt. Wat het geval nog treuriger maakt is, dat verschillende personen het hulpgeroep gehoord hebben, dat op ongeveer 200 pas van het onge- luk een tent stond, waar de angstkreten eveneens zijn gehoord, doch niemand is ter hulp gesneld. Op dezen grond wordt dan ook tegen eenige per sonen een vervolging ingesteld op grond van art. 450 Strafwet. Het moet gebleken zijn, dat de ongelukkige zeer goed ware te redden geweest. Donderdagmorgen is het lijk gevor.den. Voor jonge meisjes, die een dienst of be- trekking zoeken Hier te lande ontbreekt het niet aan gelegen- heden, waar jonge meisjes, die een dienst of betrekking zoeken en afgaan op advertentien, vertrouwbare inlichtingen kunnen bekotnen om trent den aard der werkzaatnheden, die haar te wachten staan. En toch gebeurd het nog wel eens dat meisjes, het nemen der noodige voor- zorgen verontachtzamend, verlokt door fraaie aanbiedingen, in handen vallen van onwaardigen en vaak te laat bemerken in welken //dienst" zij aangeland zijn. Aanlokkelijker nog zijn in den regel de aanbiedingen, die uit het buitenland komen, en gevaarvoller tevens, ook Deemoedig sloop Prisca naar voren en geleidde haar meesteres in een weelderig ingericht slaap- vertrek waarvan de deur onmiddellijk werd ge- sloten. //Mijn zuster is een zeer fijngevoelige natuur, een van die zeldzame vrouwen, die niet kunnen vergeten." Met deze woorden wendde Dombrowsky zich tot den vrijheer. //Sedert den dood van Gregor, vliedt zij de gezelligheid, versmaadt zij de wereldsche vreugde en zoekt zij slechts troost voor haar gewcnde ziel aan den voet van den goddelijken troon. Ik verheel het u niet, dat Olga een offer bracht, toen zij naar hier ging. Zij deed het om den wille harer dochter. Het schoone, levenslustige wezen mag niet om- komen in treurige eenzaamheid. Gij liadt de goed- heid zijkamers ter orizer beschikking te stellen en u zal zeker veroorloven, dat ik ze inricht zooals mevrouw Von Arnheim het aangenaam, zooals zij het gewoon is." z/Zeker Ik wensch levendig, dat zij zich hier behagelijk gevoelt", antwoordde Gisbert, maar toch was het hem, alsof er eene ijzige damp hem tegen waaide. Hij had aan een ander samenleven gedacht en begon reeds berouw te gevoelen over zijn uitnoodiging. (Wordt vervolgd). IIW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2