Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3409. Dinsdag 19 Januari 1897. 37e Jaargana;. BRAOWEEB, TWEE VIJAIBB1. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. B"1 KTJILL H3 TO 4) TER NEIIMSCBE COERANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleckts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■fit I,lik<l verschijnt Slaamlwsr-, Woensilag- en Vr»J<lagavoml, nitgezomlerd op Feealilagen, bij De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij -belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Bclastingen enz. te Middelburg, den 14 Januarx 1897 invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over den jare 1897, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 16 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke verordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1866, en ook die van uuderen leeftijd, voor zoover zij hun 50° jaar nog niet zijn ingetredendie in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen onl voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onverminderd de daartegen bedreigde boete. ambtsbalve ingeschreven, of. wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 18 Januari 1897. Burg, en Weth. aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieb Overzicht Inzake den Cubaanschen opstand is het nog altijd het zelfde liedje. De berichten uit New- York en die van Madrid spreken elkaar geregeld tegen, zoodat het moeilijk is de waarheid uit te vinden. Zoo wordt nu weder uit New-York ge- meld, dat, volgens een telegram uit Washington aan de World, een overeenkomst tusschen de Ver. Staten en Spanje, betreffende de voorwaarden te stellen aan de Cubaansche opstandelingen, zoo goed als gesloten is en dat deze over 10 dagen, dat is 23 Januari, aan het Congres voorgelegd zal worden. Hierop komt direct de volgende tegenspraak uit Madrid: //De beweriugen der depeches uit New-York, als zou Spanje met de Yer. Staten onderhandelen over de Cubaansche aangelegenhedeu, hebben groote verwondering ge- wekt, en worden officieel door de dagbladen tegengesproken. De Spaansche Minister-president Canovas loochent, dat er sprake van zou zijn, den 238ten dezer hervormingen voor Cuba te decreteeren. Er is voor eene dergelijke openbaarmaking geen datum bepaald." Deze laatste zin wijst er echter op, dat er toch wel onderhandelingen over Cuba tusschen de beide regeeringen gevoerd worden. Roman van B. CORONY. Intusschen schreed Hans Rainer met diep ge- rimpeld voorhoofd door het bosch. De slag was hem te onverwachts overvallen en zijn woede vermeerderde, als hij aan dacht, dat hij hem, dien hij zoo gloeiend haatte, moest wederzien. Lang dwaalde hij doelloos rond, zonder dat hij kalmer werd. Het begon reeds donker te worden, toen hij thuis kwam. Zijn moeder kwam hem bezorgd tegemoet. Zij had den uitslag reeds gehoord van den boschwachter, die ook bij de verkooping was geweest, doch toen zij hem daar- over wilde spreken, viel hij liaar kort en ruw in in de rede z/Voor de tweede maal behaagt het den vrijheer, mijn liefste hoop te vernietigen. A1 het ongeluk dat mij treft, komt van hem. Het is een spel des Satans, dat twee menschen, die slechts bestemd zijn elkaar een steen in den weg te leggen, op hetzelfde stukje grond moeten leven. Laat het zoo zijn Ik kan het niet beletten, dat er g bouwd wordt, doch ik wil er in alien gevalle niet meer over hooren spreken in mijn huis." Wanneer Rainer eenmaal een bevel zoo vast had uitgesproken, was er niemand die het waagde, daartegen te handelen. Er werd dus niet meer over zijn mislukt plan gesprokendoch naast den /Edelhof" begon een levendige drukte. Er kwam een beroemd architect en toen de lente Intusschen zitten de Cubaansche opstandelingen niet stil. Zoo wordt uit New-York bericht, dat particuliere tijdingen daar van Cuba ontvangen, de inneming van Santa-Clara door de Cubanen vermelden. Een ander bericht meldt dat Maximo Gomez in de richting van Havana voortrukt, en dat de voorhoede van diens leger de provincie Matanzes verwoest. Het spreekt dat deze New- Yorksche berichten met het noodige voorbehoud moeten worden gemeld, daar ze even onver- trouwbaar zijn als die van Madrid worden over- geseind. Op de Filippijnen zijn de Spaansche wapenen tegenwoordig zeer voorspoedig, althans uit Madrid werd zulks telkens gemeld. In de provincie Bulacan hebben zich nu weder 2000 rebellen onderworpen, en elders worden de opstandelingen in een gevecht overwonnen, waarbij hun generaal Roque gevangen werd genomen. De moord op de Eugelsche expeditie in Benin houdt op 't oogenblik de gemoederen in Engeland druk bezig. Donderdag zijn reeds eenige officieren en ambtenaren van het Niger-protectoraat, met verlof in 't moederland, te Liverpool scheep gegaan om naar West-Afrika terug te keeren. Behalve de negen Engelschen namen ruim 200 inlanders aan den tocht deel. De eerste berichten meldden, dat waarschijnlijk alle leden der expeditie vermoord waren. Thans wordt uit Brass geseind, dat van de Beniu-expeditie de kapiteiu Boisragon en de commissaris Socke gered zijn, na 6 dagen in de bosschen rondgezworven te hebben. Beiden zijn licht gewoud er bestaat geen hoop om de anderen te redden. Uit Louden verneemt men, dat net plan om de expeditie tegen den koning van Benin aan te vangen, is vastgesteld. Een expeditie van ongeveer 500 man zal op 20 mijlen van de stad Benin landen. De krijgsoperatien zullen in de tweede week van Februari beginnen. Den 18 dezer zal weder het jaarlijksche //Or- deufeest" te Berliju plaats vinden, waarbij de meeste nieuwbenoemde ridders in de verschillende Pruisische Orden in het koninklijk slot te Berlijn zich om den Keizer vereenigen. Ditmaal komt, op bijzondere uitnoodiging van den Keizer, graaf Goluchowski uit Weenen over. De Oostenrijksch- Hongaarsche Minister van buitenl. Zaken ontving verleden jaar de Orde van den Zwarten Adelaar. Deze uitnoodiging van Goluchowski is een nieuw bewijs van de vriendschappelijke betrekking tusschen de twee keizerrijken. De komst van den Oosten- rijksch-Hongaarschen Minister biedt tevens de ge- kwam, verhief zich een sierlijk gebouw in het park, geheel in Oosterschen stijl opgericht. Naast het paviljoeu met zijn vergulden dak, zijn slank torentje, zijn buitensporig weelderig ameublement, werd een oranjerie geplaatst, waar allerlei plauten uit het Oosten groeiden en geurden. Uit de gansche omgeving kwamen nieuwsgierigen toege- stroomd om het kunstwerk te bewonderen en toen eindelijk de vrijheer na lange afwezigheid terug- keerde, toen de groote boogvensters verlicht werden, een gondel met bonte wimpels in den vijver dreef, voud men op het plein bijna steeds bewonderaars. Wanneer Rainer den //Edelhof" verliet, ging hij steeds met saamgetrokken wenkbrauwen door de menigte, zonder een blik op het kunstgewrocht te werpen. Dan werd hier en daar spottend ge- fluisterd en de tuinman zei lachend tot de om- standers//Wanneer hij zich in een Oceaan kon veranderen en het paviljoen van de aarde kon doen verdwijnen, zou hij er zeker zijn ziel voor over hebben." HOOFDSTUK III. Gedurende elf jaar had de vrijheer een veelbe- wogen leven geleidde schoonheden van het Oosten had hij volop genoten, den beker des genots on- ophoudelijk aan zijn lippen gebracht. Het ware geluk had hij echter niet genoten op geen enkele plaats kon hij het lang uithouden en toen hij eindelijk dat nomaden leven moede was, gevoelde hij een onweerstaanbaren drang naar zijn vader- land. Voor hem bestond niets nieuws meer, niets dat in staat was hem in geestdrift te brengen nog in den mannelijken leeftijd, scheen hij zich zelf een grijsaard toe. legenheid aan tot mondelinge gedachtenwisseling over gewichtige vragen van algemeen Europeesch belang. Omtrent de werkstaking te Hamburg wordt gemeld, dat Woensdag 13 druk bezochte ver- gaderingen van werkstakers zich hebben verklaard tegen de onvoorwaardelijke hervatting van den arbeid, als zijnde dit eene vernedering. Een- steminig werd een voorstel aangenomen, dat zeven vertegenwoordigers der verschillende takken van arbeid zich in verbinding zouden stellen met den Bond der werkgevers. Ze zijn overtuigd, dat men bij eene gelijke tegemoetkoming van de zijde der patroons tot eene bevredigende schikking zal komen. De Regeering verklaart in haar antwoord op de voorloopige verslagen der Eerste Kamer inzake de Staatsbegrooting voor 1897 met belangstelling kennis te hebben genomen van de uitvoerige be- schouwingen aan de belangen van den landbouw gewijd, een afzonderlijk ,/Landbouwdepartement" acht zij echter vooralsnog niet noodig. De Regeering blijft van oordeel dat aan de neiging om door middel van ons tarief van invoerrechteu tot een stelsel van bescherming, in het vermeend belang van den landbouw, over te gaan, niet behoort te worden toegegeven, al wil zij daardoor niet geacht worden onveranderd behoud van gemeld tarief it) al zijne onderdeelen voor te staan. Bij de herziening van het tarief voor invoer- rechten zal met de opmerking omtrent inconse- quentien zooveel mogelijk rekening zijn te houden. De leden der commissie voor de reorgani- satie der Kamers van Koophaudel en Fabrieken zijn door den voorzitter opgeroepen tot het houden eener vergadering te Amsterdam op Donderdag 28 Januari, ter behandeling van een //schema tot het organiseeren van Kamers van handel en nij verheid, van districtskamers van handel en nijverheid en van een central en raad van handel en nijver heid." Aan den gemeenteraad van Borssele is door 61 belanghebbenden een verzoek gezonden, tot eene verbeterde inrichting der haven om eene tweede los- en laadplaats bij de haven aan te brengen en de bestaande los- en laadplaats tijdens den aanvoer van suikerbielen af te rasteren, om de bieten bij hooge vloeden tegen wegspoelen te be- veiligen. UlUll Met zekeren weemoed dacht hij er echter aan, dat hij alleen stond, dat hij niets om zich had wat hem lief en dierbaar wasdikwijls stelde hij zich voor, hoe gelukkig hij zou zijn, wanneer hij een zachte, lieve vrouw langs al die heerlijk- heden zag wandelen en hij den avond in den familiekring kon doorbrengen. Doch wanneer hij zich aan zulke gedachten overgaf, schudde hij plotseling het hoofd. Wie kon weten, of er niet eenmaal een uur zou komen, waarin een liarts- tochtelijk, onhedwingbaar verlangen hem weer de wereld in dreef? Het was te laat voor hem, zich aan banden te leggen. Had hij een zuster, of het kind van een geliefd vriend bij zich, hij zou zonder aarzeling blijven waar hij thans was. Doch nu was alles leeg en veel was veranderd gedurende zijn afwezigheid. De oude betrekkingen waren afgebroken. Hij had die betrekkingen weer kunnen aanknoopen//Hohenfels" met gaslen gevuld kunnen zien, doch welke aantrekkelijkheid lag er in, oingang te hebben met personen, die hij niet kende, die hem vreemd waren geworden Nu hij in Indie op tijgers en leeuwen had ge- jaagd, welk vermaak kon hij nu scheppen in het jagen op hazen en konijnen? Wat ging hem het kostbare paviljoen aan, wanneer niemand daarover in geestdrift geraakte Doch toen hij eens peinzend door het park wandelde, herinnerde hij zich zijn overleden neef Gregorius von Aruheim, die een vrouw en een dochter in niet zeer schitterende positie had achtergelaten. Op een reis door Rusland had Gregorius eenvoudig kennis gegeven van zijn huwelijk met Olga van Dombrowsky. Het heette dat de vader, om politieke redenen, zelf een einde Men meldt uit Dordrecht Generaal Karel van der Heijden zal binnenkort in het huwelijk treden met mejuffrouw C. de Jongh, alhier woonachtig. Donderdag had de ondertrouw plaats. Het //Maandblad tegen de Kwakzalverij" haalt uit een der bladen een bericht aau over den brutalen oplichter, die te Rotterdam langs de straten liep met het //Laatste nieuws van den moord op den jongeheer Iioogsteden, een cent welk //laatste nieuws" een bulletin van de //N. Rot. Ct." van een half jaar geleden bleek te zijn. Zulke dingen moesten niet kunnen gebeuren, zegt het //Maandblad" de politie moet ,/de brutale oplichters" in de kast duwen en de rondventers straffen, die op zulk een ongeoorloofde wijze in den winter een paar duiten hopen los te maken. En tochen tochIn hetzelfde blad, waarin dit bericht werd opgenomen, vindt men op de laatste bladzijden eene aankondiging van een /,Breukzalf" met de bijvoeging: //Geen breuk meer De belofte van //volkomen genezing" en de verzekering, dat de zalf zoowel door binnen- als buitenlandsche geneeskundige specialiteiten dringend is aanbevolen. Zie zegt het //Maandblad" dit is geen z/extra-tijding," want tegenwoordig komt zij iedere week in deze of geene krant voormaar een valsch bericht is het toch het is eene door-en-door valsche tijding, dat deze breukzalf //volkomen genezing" aanbrengt en dat zij door //binnen- en bui tenlandsche geneeskundige specialiteiten dringend wordt aanbevolen" Nooit heeft eenige zalf een breuk genezen of heeft eenig geneeskundige, die geen bedrieger is de mogelijkheid van zulk eene genezing kunnen beweren. Eveamin als het gat in een plank zal dicht- groeien door een smeerseltje, evenmin kan de abnormale opening in den spierwand van den buik weder gesloten worden door zalf te smeren op de huid, die haar bedekt. Er kan verschil bestaan omtrent de werking van een of ander geneesmiddelde geneeskundigen mogen het som- wijlen niet eens zijn aangaande de behandelings- wijze, die zij bij sommige kwalen of gebreken het meest doelmatig achten hier echter is alle twijfel buiten gesloten; alien zijn het volmaakt eenswie zegt, een breuk door zalf te kunnen genezen, liegt en bedriegt. Maar nu zijn het niet enkele centen, die deze valsche getuigenis den goedgeloovigen uit den zak klopt, maar guldens en rijksdaalders en daarbij aau zijn leven had gemaakt. De briefwisseling tusschen de bloedverwanten had toen geheel op- gehouden en was eerst later weer geopend. Gre gorius liet zich nooit uit over zijn toestand, doch de enkele regels die hij van tijd tot tijd schreef deden vermoeden dat een zwaar verdriet hem drukte. Zes jaar geleden had hij een brief met rouwrand ontvangen, die hem kennis gaf van den dood van Gregorius hij was destijds in Spanje. De weduwe had zich met haar dochtertje begeven naar Moskou, naar haar stiefzuster Alexandra von Dombrowsky. De vrijheer dacht er thans aan, schoonzuster en nicht naar //Hohenfels" te laten komen. Het slot bood ruimte geuoeg, om ieder zijn gang te kunnen laten gaan, zich te kunnen afzonderen en ongestoord te leven zooals men verlaugde. Den volgenden dag werd een brief verzonden en na veertien dagen kreeg Gisbert antwoord. Het schrijven maaakte een zonderlingen indruk op hem. De letters van het schrift waren net, doch onvast en verrieden een zenuwachtige natuur. Zijn nicht deelde hem mede, dat zij gaarne zijn aanbod aaunam onder voorwaarde dat zij haar stiefzuster mee mocht nemen, die haar sedert jaren had bijgestaan. Ook haar dienstmeisje Prisca zou zij slechts noode kunnen missen. De vrijheer antwoordde, dat hij haar niet wilde scheiden van hen, die zij niet kon ontberen en dat zij verwacht werd. De dag van aankomst kwam en Gisbert haalde de dames zelf van het station. Mevrouw Olga von Arnheim kwam weinig overeen ?net het beeld, dat hij zich van haar had gevormd. Zij was een zachte en ziekelijk uitziende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1