I landelsbericbten. der wapenen enz. niet kan bevolen worden en diensvolgens straffen voor nietopvolging van zulk een bevel niet kunnen worden opgelegd. Intusschen ontvangt Yan der Veer nog herhaaldelijk aanma- ningen om de wapenen in ontvangst te komen nemen. Te 's Heer Arendskerke deed een ingezeten e bij den burgerlijken stand aangifte van zijn 20ate kind. A1 de spruiten zijn in leven. Eergisteravond bevonden zicb op den Schoter- singel te Haarlem tal van sebaatsenrijders op het zwakke ijs, toen plotseling twee meisjes er door zakten. Yan de talrijke rijders durfde niemand een poging tot redding wagen, toen zekere Hangjas zich op het ijs begaf, maar er ook doorzakte. Een broeder van het gesticht St. Johannes de Deo begaf zich daarop aan een tonw te water en ten slotte wist men de drenkelingen op den wal te krijgen en vervoerde haar naar het gesticht, waar men het groote moeite de beide meisjes weer wist bij te brengen. Gisteren nacht zijn te Baarland een drietal schuren in de kom der gemeente door brand ver- nield, waarbij een paard en een kalf in de vlammen omkwamen. De gebouwen waren verzekerd, wat er in geborgen was niet. Aan de Echo ontleenden wij Maandagavond het bericht, dat te Zaandam een meisje door een z/heer" was aangerand en mishandeld en dat de commissaris van politie dien heer had aangehouden, doch dat deze had weten te ontsnappen. Het geval heeft zich blijkblaar iets minder ernstig toegedragen. Ziehier, wat is voorgevallen, volgens den correspon dent van de Tel. Een dienstbode wordt op straat door een heer aangesproken, doch zelfs met geen vinger aange- raakt. Haar verbeelding doet haar in hem een moordenaar zien. Ze snelt heen. Pas is ze thuis, of daar wordt gebeld. 't Kan niet anders, of 't moet dezelfue man geweest zijnDe politie wordt van de zaak in kennis gesteld en gaat op onderzoek uit. De commissaris van politie ontdekt aan 't station een persoon, die eenigszins overeen- stemt met het vage signalement, dat de dienstbode had opgegeven. Deze, die dicht bij 't station diende, werd ge- roepen, doch toen was de vogel gevlogen. Dat wekte achterdocht. Kort daarna zag men hem evenwel weder. Nu werd hij met het meisje geconfronteerd en wat bleek dat het niet de man was, die haar had aangesproken. Een nieuw middel om onkundigen, die kuikens willen koopen, opzettelijk te bedriegen, werd dezer dagen te Groningen in practijk gebracht. De kooplieden, die zich daarmede bezig houden, komen met een mand, waarin zij eenige jonge hanen, voorzien van flink ontwikkelde karnmen hebben, bij welke zich ook een haan van ongeveer 6 maanden bevindt. Zij bieden deze dieren aan als jonge hennen en wijzen op den grooteren haan. Ten einde het vechten of het mogelijke kraaien te voorkomen, strooien zij met kwistige hand rijst in de mand, waarop de hongerige dieren gretig aanvallen en aan geene ruzie denken. Zoo wordt de koop gesloten. De nieuwe eigenaar doet ze in zijn ren en ontdekt reeds den volgenden dag aan het gekraai en gevecht, dat hij hoenders geeft, waarvan nimmer een ei te verwachten is. Er is te Amsterdam, ten aanschouwe van een talrijk publiek, weer eens geworsteld door twee kampioenen. Er zouden drie ronden gedaan wordenwie er twee van won, was overwinnaar. Dirk van den Berg, die een nederlaag van den vorigen wedstrijd wilde goedmaken, wist eerst zijn zware en sterkere tegenpartij, een Deen, na 8 minuten worstelens door een onverhoedschen greep over zijn schouder heen te //leggen", zooals de sportterm heet. Na tien minuten rust werd de tweede ronde geworsteld. Deze duurde 31 minuten, toen de Deen Stark zijnen tegenstander door een greep achterover op de matras wierp. De derde ronde, zegt 't //Nieuws", gaf een minder kalmen strijd te zien. Het ging veel woester dan de beide vorige ronden. Beide wor- stelaars waren blijkbaar verinoeid in de zaal kon men hen hooren hijgen. De Deen had over 't geheel de overhand, en telkens scheelde het maar weinig of Van den Berg werd //gelegd"maar eindelijk, na ruim een half uur, slaagde deze er in, zijn zvtaren tegenstandeT om te wentelen. De Deen bezeerde zich daarbijtenminste hij bleef, nadat Van den Berg, onder daverend applaus van de toeschouwers, reeds was opgestaan, nog eenige oogenblikken als verdoofd op de matras liggen. Toch zegt het blad, dat de strijd door beide kampioeneif zeer eerlijk en ./fair" gevoerd werd. De //Arnh. Ct." schrijft Als iemand iets loffelijks doet, wil hij wel dat anderen het weten. Zoo denken althans de meesten er over. Hij, die een drenkeling redt, krijgt daar- voor een medaille, maar mag ze niet dragen. Wat heeft men nu aan een medaille, die men wegsluit en alleen aan goede vrienden en kennissen ver- toonen kan Wie bekroond is op eene tentoon- stelling, kan dit nog in zijne advertentien in de dagbladen bij herhaling publiek makeu maar een meuschenredder mist ook dat middel om zijne daad in blijvend aandenken te houden. De Eerste Kamer, of liever een van de leden der Eerste Kamer, heeft uit medelijden met mensehenredders aan de Regeering gevraagd, of aan die verdiensteliike personen niet het recht kan worden verleend om de herinnering aan hunne daad op de borst te dragen. Wat zou er tegen zijn? Er worden talloos vele onderscheidingen gedragen, die minder ver- diend zijn dan eene reddings-medaille, en als de redder voor zichzelven niet genoeg heeft aan de voldoening, die zulk een daad hem schenkt, men doe hem het genoegen, dit aan de gansche wereld dag aan dag te verkondigen, op gevaar af dat dit te koop loopen met eigen verdiensten den man in de oogen van anderen niet verheffen zal. Naar men uit Heerenveen meldt, heeft de gearresteerde vrouw uit Haulerwijk de bekentenis afgelegd, dat zij het pasgeboren kind harer dochter voor het varken heeft geworpen. Zaterdag is een heer uit Zeist op schaatsen over ,den straatweg naar Amersfoort gereden. Hij was zeer tevreden over de mooie baan. Te Vlaardingen is Zaterdagnacht de brand- spuit uitgerukt ler blussching van een bruilofts- vreugde. Een politie-agent had 't te kwaad gekregen met eenige wat al te vroolijke bruiloftsgasten en vond het noodig, om bijstand te roepen. Een voorbij- ganger, die meende dat dat dit een brandsein was, liep terstond naar de wacht en begon de brand- klok te luiden, en schutters en brandspuitgasten waren nu spoedig op het appel. Een tweede geval van mishandeling, die den dood tengevolge had, heeft zich te Coevorden voorgedaan. Op nieuwjaarsdag hebben tusschen de gebroeders Mager en Snippe, van beroep veen- arbeiders, wonende te Steenwijksmoer nabij de grens van Coevorden en Hoogeveen, vechtpartijen plaats gehad. Het droevig gevolg hiervan is ge weest dat een der broeders Mager is overleden. Zijn broeder is voorloopig in arrest genomen. Als mededader wordt genoemd StofFer Snippe. De officier van justitie te Assen is met de zaak in kennis gesteld, terwijl nadere bijzonderheden tot nogtoe ontbreken. De jongeling, die in verband met het doodsteken van den heer Derks te Ruinerwold gevankelijk naar Assen werd overgebracht, is weer uit zijne voorloopige hechtenis ontslagen. Meer en meer schijnt men den boerenknecht, die zich verdronken heeft toen de justitie hem wilde hooren, van het misdrijf verdacht te houden. Het ijs werkt al weer belemmerd voor de scheepvaart. De stoombootdienst tusschen Kampen en Amsterdam over de Zuiderzee is gestaakt. Op het Noord-Hollandsch kanaal kan niet meer ge- varen worden. De postgemeenschap met de eilanden gaat met groote moeilijkheden gepaard. De 14 geredden van het stoomschip Belgique zijn te Antwerpen aangekomen. Meenden de 3 te Conquet aangebrachte lieden, dat kapiteiu Ker- sting in de groote boot was gegaan, thans blijkt dat hij aan boord van zijn schip is gebleven met 3 manschappen en daarmede naar de diepte is gegaan. De eerste machinist, Slichting, verhaalt de ramp als volgt Op 5 Januari kwam de Belgique, komende van Bayonne, door de pas Tete du Chat, tusschen de Eransche kust en het eiland Sein, te 1 uur's nachts. Twee vuurbakens toonen den weg aan in deze redelijk gevaarlijke pas. Het licht van het eiland had rood moeten schijnen, doch was groen, en dat is de oorzaak waarom het schip op de rotseu is geloopenmen stuurde meer links en dat was het ongeluk. Toen de Belgique stootte liet zich een onheil- spellend gekraak hooren en iedereen kwam op het dek geloopende zee was hoi, de wind hevig, de nacht pikdonker. Vruchteloos trachtte kapiteiu Kersting zijn manschappen gerust te stellende golven sloegen over boord en alle oogenblikken dreigde het schip te zinken iedereen was slechts ojf levensbehoud bedacht en de paniek was algemeen. Na drie uur werkens werden de booten te water gelaten Leyne, Wendt en Nielsen hadden in de kleinste plaats genomen. Drie kwart uurs trachtte Slichting den kapiteiu over te halen met de sloep in zee te steken Kersting antwoordde dat het //een beestigheid" was met zulk weer zich in zee te wagen. Maar de manschappen wilde met kracht en geweld vertrekken en in de groote sloep namen plaats Fritz Slichting, eerste machinistOtto Grosser, tweede machinist en 9 manschappen. Door een zwaren golfslag werd de sloep van het schip weggeslagen en dreef de zee in. Aan boord der Belgique bleven alsdan kapitein Kersting, de hotelmeester Krupplin, de kok Siegel en de matroos Meyer. De sloep van Slichting bleef 36 uren lang in zee zwalken, zonder eten of drinkeu, de meeste mannen maar half gekleed, zoodat alien uitgeput waren van koude en honger. Een der schipbreukelingen was reeds bewusteloos, toen de sloep gezien werd door de. Engelsche stoomboot Glen Dochard, kapt. Benn, die ontnid- dellijk hulp zond en de ongelukkigen aan boord opnam, bun kleeren en versterkingen verschafte, kortom, hen verpleegde op de liefderijkste wijze. Wat de mannen het meest behoefden was rust en toen zij te Dover aankwamen, waren zij meest alien van hunne vreeselijke vermoeienissen en ontberingen herstelddoor de zorgen van den Belgischen consul te Dover werden al de mannen gekleed en naar huis gezonden. Dagbladet, dat te Christiania verschijnt, doet eenige mededeelingen over de uitkomsten van de maatregelen tot bestrijding der dronkenschap te dier plaatse, welke niet bemoedigend kunnen heeten. Te Christiania is, evenals elders in Zweden en Noorwegen, de drankverkoop gemonopoliseerd. Slechts een maatschappij heeft het recht tot verkoop van sterken drank, en wat zij aan winst maakt moet ten algemeenen nutte worden besteed. Alleen een paar kleinhandelaars, wier zaken van zeer ouden datum zijn, hebben ook het recht behouden en hun toch al zeer gering aantal neemt gestadig af. Nu zijn bovendien de tapperijen en slijterijen van de Maatschappij van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen gesloten, zoodat men dan in 't geheel geen sterken drank kan koopen, daar ook de enkele restauraties, die anders sterken drank mogen verkoopen, het in dien tijd niet mogen doen. Die restauraties mogen overigens op andere dagen slechts alcohol van de Maat schappij schenken in glazen die ook door de Maatschappij geleverd worden. Een agent der Maatschappij zit achter 't buffet voor de controle. En wat is nu het gevolg van deze scherpe bepalingen Dat in 1896, volgens de opgaven, aan Dagbladet door de politie verstrekt, niet minder dan 10500 personen wegens openbare dronkenschap te Christiania zijn gearresteerd. Twee jonge meisjes te Moskou, van fatsoen- lijke, maar onbemiddelde ouders, hebben een oude woekeraaarster geworgd en het geld, dat zij in hare woning vonden, zich toegeeigend. Zij wil den daarvoor gaan studeeren in 't buitenland. Deze vrouwelijke //RaskolnikofF s" zulleu eerstdaags terecht staan. Het geval heeft zeer veel opschud- ding verwekt. Te Parijs is eene dienstbode tot 5 jaren gevangenis veroordeeld wegens het mishandelen van haar kind. Zij en haar minnaar, die niet de vader was van het kind, sloegen het jongetje van zestien maanden op vreeselijke manier, en wan- neer het kind dan huilde, werd het in een koffer gestopt, waarvan het deksel dicht gemaakt werd. Buren hadden het kind in het najaar naar een ziekenhuis laten brengen, waar het gestorven is. De medeplichtige der vrouw kreeg 2 jaren. De pest breidt zich te Kurachee steeds meer uit. Vrijdag had men 52 nieuwe ziektegevallen, nagenoeg alle met doodelijken atloop. Het geheele aantal ziektegevallen was 220, dat der sterfte 214. Een missionaris heeft den raad gegeven, om alle woningen waarin zich gevallen hebben voorgedaan, te verbranden. Twee kleinzoons van den Bourbon-preten- dent, die onder den naam Naundorf hier te lande heeft geleefd en volhield, dat hij de zoon van Lodewijk XVI was, hebben nu in Frankrijk een circulaire verspreid, waarin zij, Auguste en Char les de Bourbon, berichten, dat zij zich op den wijnhandel zullen toeleggen en vragen om de gunst en recommandatie. In het winterkwartier van Barnum's circus en menagerie te Bridgeport in Connecticut is Vrijdag een brand uitgebroken, waardoor de ge bouwen voor een deel werden vernield. De wilde dieren maakten in hun angst een verschrikkelijk geweld. De kooien met leeuwen en tijgers werden in veiligheid gebracht, maar vier olifanten braken los en stortteu zich op de menigte, die in alle richtingen uiteenstoof. De kolossen renden de straat op, tegen een tram wagen aan, die uit de rails geworpen en tot splinters verbrijzeld werd. In het park buiten de stad vielen de olifanten bevende op den grond en weruen toen vastgemaakt. Te Berlijn is een man tot een maand gevan- genisstraf veroordeeld op aanklacht van zijn vrouw. Hij had haar namelijk voorgespiegeld dat hij een betrekking bekleedde die 5000 mark jaarlijks opleverde, en nadat hij een tijd lang van de huwe- lijksgift geleefd had, bleek dat hij ge£n betrekking van dien aard had en dat alles gelogen was. De strafrechter veroordeelde hem wegens bedrog. Te New-York werd den 30aten December jl. het huwelijk ingezegend van overste John Hobbs, die Kouing van de tot de Nieuwe Hebriden be- hoorende Illika eilanden is, met een juffrouw Ella Collin, de dochter van een kleermaker te New-York. Een Luthersche predikant leidde de plechtigheid. Na afloop daarvau verklaarde Koning Hobbs in de taal zijner eilanders, dat zijn geinalin thans Koningin over zijn vrouwelijke onderdanen was. In zijn land wordt Hobbs Koning Omalea ge noemd. Na zijn terugkeer naar Ellika heeft de trouw- plechtigheid nog eens op inlandsche wijze plaats. De vier Spanjaarden, die in den Kerstnacht tijdens een zwelgpartij een knaap in de onmiddel- lijke nabijheid van een Kerstvuur vastbonden, zoodat hij letterlijk gebraden werd, zijn eenige dagen geledeu in het hospitaal te Mostaganem (Algiers) met hun slachtoffer geconfronteerd. De ongelukkige knaap, Manuel geheeten, ligt op sterven en hoewel hij vreesetijk lijdt, is hij geheel bij kennis gebleven, zoodat hij zijn beulen kon herkennen. Aan den magistraat, belast met de instructie heeft hij omstandig meegedeeld, in hoeverre elk der ellendelingen schuldig was aan dit afschuwelijke feit, terwijl hij het gebeurde tot zelfs in de kleinste bijzonderheden beschreef. De vier schurken ontkennen stelselmatig alles^ wat hun wordt ten laste gelegd, doch alles wijst er op, dat zij genoodzaakt zullen worden om te bekennen en dat zij de voorbeeldige strat, die hun wacht, niet zullen ontloopen. Het slachtoffer behoort tot een Spaansche familie, die te Lapasset gunstig staat aangeschreven. De deernis met deze ongelukkige familie is groot en de algemeene verontwaardiging na het bekend worden van het feit zou ongetwijfeld aanleiding hebben gegeven tot toepassing der lynchwet op de vier barbaren, indien hun arrestatie niet zoo buitengewoon spoedig was gevolgd. GEMEENTERAAD VAN AXEL. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie Aanvaard mijn welgemeenden dank voor uw antwoord op mijne vraag, waarom de dienstregeling van den Prov. Stoombootdienst op de Wester- Schelde niet meer in uw veel gelezen blad voor- komt (zie 't nummer van Dinsdag 1.1.). De Ged. Staten hebben u voor het plaatsen van die dienstregeling een half centje, minder zelfs durven bieden Moest ik mij, die geen partijman ben en niet aan de z.g. hoogere politiek doe, vroeger reeds bekennen, dat dit gewestelijk collegie ten gevolge van de verwisseling zijner leden in intellectueel gehalte, kunde, bekwaamheid en ervaring, merkelijk was achteruit gegaan, het blijkt nu, dat dit onder een ander opzicht ook het geval is geweest. Loven en bieden tot beneden een halve centwaar het belang der ingezetenen onzer provincie eischt, dat den arbeider het loon worde gegeven dat hij waard is 't Is krenterig, zoowaar kruideniersadministratie Had het Ged. Collegie zijn waardigheid kunnen beseffen en gemeend die uitgave om een of andere reden niet te kunnen verantwoorden, het had de advertentie per abonn. moeten opzeggen zonder meer, het loven en bieden overlatende aan den eigenaar-uitgever, die er zich niet over behoeft te schamen, zoomin als welk ander handelsman ook. Of moet men bij deze handelwijze van onze Ged. Staten denken aan menschen, die zich hunne onbekwaamheid bewust gretig de gelegenheid aangrijpen om zich te onderscheiden in de kleinste kleinigheden X. Hulst, 11 Jan. Zitting van 12 Januari 1897. Tegenwoordig alle leden en de seeretaris. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, de heer Petrus van Praaijenhove, worden onderzocht, in orde bevonden en tot zijne toelating besloten. Hierna worden de notulen van de vorige vergaderiug gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezerprovineiedd.21Nov.i l., houdende terugzending van een exemplaar van de goedge- keurde begrooting dezer gemeente over 1897. b. Ala voren dd. 28 Nov. 1.1., houdende kennisgeving, dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit dd. 19 Nov. jl. tot afkoopbaarstelling van cijus. c. Als voren dd. 30 Dee. 1.1., houdende kennisgeving, dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit dd. 19 Nov. 1.1. tot uitgifte van gemeentegrond in recht van erfpacht. d. Brief van den heer J. Dregmans te Axel, houdende kennisgeving dat hij de benoeming tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur alhier aanneerat. c. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente- ontvanger dd. 15 Dec. 1.1., waaruit blijkt, dat in kas moet zijn 3585,66, overeenkomende met de vertoonde gelden. f Brief van den heer P. van Praaijenhove te Axel dd. 24 Dec. 1.1., houdende kennisgeving dat de benoeming van lid van den Raad door hem wordt aangenomen. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. Z. h. s. wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1896 tot een gezamentlijk bedrag van 173,69£. Een verzoek van den heer J. K. Vink, timmerman alhier, om aan hem pi. m. 10 centiaren grond van de gemeente, in koop af te staan, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Voorst el van den heer C. N. Jansen van Rosendaal om een gedeelte van de Oude Stad te beplanten met\01men boomen. Na eenige gedachtenwisseling hierover, waaruit blijkt, dat nagenoeg alle leden tegen de beplanting zijn, trekt de heer C.-*N. Jansen van Rosendaal zijn voorstel in. Bekeien gedeelte Zaamslagsehen weg. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor om het gedeelte van den provincialen weg tot aan de bestrating aan den Zaaidijk ter lengte van pi. m 315 M. te bekeien in 3 gedeelten en wel jaarlijks over eene lengte van pi. m. 100 meters. De heer P. Roster stelt voor om het in eens te bekeien welk voorstel bij vele leden ingang vindt en tot dekking van de kosten eene geldleening aan te gaan. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer P. Roster in stemming. Dit wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren P. Dieleman, P. Roster, M. A. Smies, P. van Hoeve, J. Wolfert, P. Dregmans en D. J. Oggel. Tegen stemden de heeren L. Lamaitre, G. Weijns en C. N. Jansen van Rosendaal. Verkoopen straatmest. De Voorzitter deelt mede, dat de straatmest vroeger ver- kocht is geweest aan den heer A. van der Hooft voor f 50 'sjaars, doch dat deze ze niet meer wil hebben, waarom hij voorstelt Burgemeester en Wethouders te machtigen de straatmest aan den meestbiedende te verkoopen. Hiermede wordt genoegen genomen. Het kohier der schoolgelden over het eerste kwartaal 1897 wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Niels meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden van eene beslotene vergadering. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,70 a f Rogge 5,40 a fWintergerst 7,00 a f Zomergerst f a fHaver f 6,00 a f Erwten /6,70 a fPaardenboonen f 6,80 a f Duivenboonen f 7,60 a f Witteboonen f a f Bruineboonen f a f Boekweit f Lijnzaad 8,00 a Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,95 a< f Eieren per 26 stuks f 0,85 a f Er waren ter markt te koop gesteld 9 stuks hoornvee en 30 varkens. Verkocht 5 stuks hoornvee en 20 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3