Telegrafische berichten. Gemengde berichten. bieden van een huldeblijk aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina" tot stand gekomen. Door de vereeniging worden aandeelen uitgegeven van 25 cents per stuk, waarop, behalve de beeltenis van Hare Majesteit, ook een verkleinde voorstel- ling van de gouden koets is aangebracht. Ieder, die zulk een bewijs van aandeel neemt, heeft het recht later de koets te bezicbtigen. Ook wordt zijn naam in het Gedenkboek geplaatst, dat H.M. zal worden aangeboden. De vervaardiging van de gouden koets is op- gedragen aan de firma Spijker, terwijl er bepaald is, dat alle deelen der koets door Amsterdamscbe werklieden zullen worden gemaakt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou de over- groote meerderheid der Staatscommissie tot onder- zoek der pensionneering tegen invaliditeit en ouderdom er voor zijn, dat de pensioenen op den duur zullen worden betaald zonder bijdrage uit de staatskas, m. a. w. dat de bijdragen van werk- gevers en werklieden zelven voldoende moeten zijn om de pensioenen te bekostigen. De kieswet zal, wegens het ingewikkelde der nieuwe regeling, vermoedelijk tot vele twistvragen aanleiding geven. Een daarvan is reeds in de provincie Groningen gerezen. Volgens de N. Prov. Gr. Ct. is een plattelandsburgemeester van oordeel, dat de //vrije kost", die bij de loonkiezers in aanmerking komt, alleen mag worden medegerekend als de kost gedurende alle dagen der week wordt genoten. Niet dus als de arbeider des Zondags met vrouw en kinderen in eigen woning zijn maaltijden gebruikt. Daar de vrije kost als deel van het loon wordt beschouwd, gelooven wij, zegt het Hbl., dat het genoemd blad terecht die uitlegging afkeurt. Het loon wordt immers enkel over de werkdagen uit- gekeerd. De meeste burgemeesters zullen dit wel a]dus opvatten. Voor een gelijkmatige toepassing der wet is het zeker wenschelijk, dat de Minister van binnenlandsche zaken tegen een beperkte uit legging wake. Ds. P. Siemense, predikant bij de Gerefor- meerde kerk te Oosterland (Duiveland), is Maandag morgen plotseling overleden. Daags te voren had Z.Eerw. nog de gewone dienst verricht. Als predikant was hij in 1855 bevestigd. In Lehong (Atjeh) is op 25jarigen leeftijd gesneuveld de l8* luit,. H. van Hennekeler, geboortig van Middelburg, behoorende tot het leger hier te lande maar was, sedert Eebruari van het vorige jaar voor 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indie. Blijkens het bericht aan zeevarenden van het ministerie van Marine no. 12, werden in de onderstaande Zeeuwsche zeegaten in de maanden Juli, Augustus en September jl. de volgende diepte bij laag water gevonden In het zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 73 dM. en 25 dM. rijzing; droogte beN. Dijkwater 75 bij 26; droogte van Bruinisse 70 bij 26. In de Wester-Schelde Deurloo 59 dM., 33 dM. en 38 dM. rijzing Oostgat (buitendrempel) 72 bij 30; Sardijngeul 48 bij 37; Zuidergat (drempel) 70 bij 41Rug van Bat, tusschen de spitse tonnen nos. 27 en 28 (in de lichtenlijn) 60 bij 44(beO de lichtenlijn) 59 bij 44van spitse ton no. 28 tot de grensscheiding (in de lichtenlijn) 65 bij 44 (droogte bij Sandvliet.) Naar aanleiding der verklaring, bij herhaling in de beide Earners der Staten-Generaal afgelegd, dat niet verwacht mocht worden, dat de fabrikanten Lang nog hield Gisbert haar in zijn armen. Eerst toen het zwakker lichaam langzamerhand steeds zwaarder werd, legde hij haar zacht op het kussen als een sluimerend kindhij knielde naast het bed, kuste de verstijfde vrouw en drukte het gloeiende voorhoofd op de blanke hand en der ontslapene. Een schreeuw, die uit geen menschelijke borst scheen te komen, klonk aan het venster en deed hern opspringen. Nauwelijks een seconde zag hij het doodsbleeke, vreeselijk verwrongen gelaat van Rainer, die met beide handen de twijgen had stuk gescheurd en naar de beweginglooze gestalte staarde. In het volgende oogenblik was de verschijning verdwenen, als een vreeselijk visioen. Als een dolle stormde Hans weg. Zoo lang Hildegard nog sliep onder dit dak, wilde hij zijn vijand niet ontmoeten. Achter een groep dikke lindeboomen wierp hij zich neer op het vochtige gras. Dood Gestorven, omdat een innig ver- langen haar het hart brak Een innig verlangen naar den man die haar aehniet half zoo aanbad als hij als hij, voor wien zij altoos beefde, omdat zijn liefde altijd even wild, even bandeloos was als zijn haat. 0, Hildhgard Hildegard Dikwijls had het hem zoo woedend gemaakt, wanneer zij zich schuw en angstig uit zijn armen wrong, tranen blonken in haar groote, blauwe, kinderlijke oogen, wanneer zij niets wist te antwoorden op zijn woorden van gloeiende liefde maar zij was er toch altijd geweest. Hij kon haar lichten tred, haar weeke, schuchtere stem hooren, zij ademde met hem de dezelfde lucht in, zijn hlik zocht haar nooit te vergees en thans thans Opgaande in zijn nameloos verdriet, hoorde de vertwijfelde het geluid van naderende schreden nietdoch als door een onzichtbare vuist opge- zoo deloyaal zouden zijn om den beetwortelprijs onevenredig tot den suikerprijs aanmerkelijk te verlagen, heeft de ^Vereeniging van Beetwortel- suikerfabrikanten in Nederland" zich met een adres gewend tot de Eerste Earner, waarin zij uitdrukkelijk wenscht te verklaren, dat eene aanzienlijke verla- ging van den beetwortelprijs geenszins zal mogen beschouwd worden als een deloyale handelwijze der fabrikanten, maar alleen het noodzakelijk gevolg moet zijn van de omstandigheden waarin zij zullen worden gebracht door de plotselinge aanzienlijke verlaging van de premie, welke van f 3,75 in de vorige campagne tot hoogstens f 2,50 of bij gelijke productie als in deze campagne 1,90 per honderd Eg. witte suiker zal worden terug- gebracht bij de aanneming van het wetsvoorstel, houdende bepalingen omtrent den accijns op de suiker, die thans bij de Eerste Earner aanhangig is. Naar men weet hebben eenige belangstel- lenden een lijst opgemaakt van maatregelen in de naaste toekomst te nemen in het belang van den landbouw. Die lijst wenschen zij niet be schouwd te zien als een bepaald verkiezings-pro- gram, niet als een credo, waaraan zich de candi- daten voor het lidmaatschap der Tweede Earner onvoorwaardelijk zouden hebben te onderwerpen, maar meer als een leiddraad voor hen, die ook landbouwbelangen tot een punt van ernstige be- spreking wenschen te maken. De lijst bevat naar thans blijkt de volgende punten a. Instelling van een ministerie van landbouw, handel en nijverheid. b. Wettelijke regeling van het geven van gel- delijken steun voor landbouw-aangelegenheden. c. Wettelijke regeling van de land'oouw-ver- tegenwoordiging. d. Verbetering en uitbreiding van de verkeers- wegen. e. Herziening van het tarief van invoerrechten en accijnsen. f. Wijziging der boterwet. g. Herziening van het veeartsenijkundig staats- toezicht. h. Nieuwe wet op de visscherij ter bevorde- ring der binnenlandsche vischteeltwijziging der jachtwet. i. Bevordering van duinbeplanting en staats- boschcultuur. k. Bevordering van het aanleggen van be- vloeiingen. Verbeteringen der kleine rivieren. Wettelijke regeling van het waterrecht in verband met bevloeiingen en afwatering. Internationale afschaffing van de premieen en de bescherming der suikerindustrie. m. Belere regeling van de belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. n. Wijziging der wet op de afkoopbaarstelling van tienden. o. Onderzoek naar den toestand van den veld- arbeider en naar de middelen om daarin, waar noodig, verbetering te brengen. In Belgie rijzen natuurlijk luide klachten over het binnensmokkelen van vee, dat bovendien aan elke keuring ontsnapt. Op deze klacht heeft de Minister geantwoord, dat alles gedaan wordt om het smokkelen tegen te gaan. TER NEUZEN, 13 Januari 1897. In de vergadering van het burgerlijk armbestuur alhier, op heden gehouden, werd benoemd tot voorzitter de beer P. Moes. heven sprong hij plotseling op, toen hij zijn naam hoorde roepen en Hohenfels voor zich zag staan. //Wat wilt gij Wat voert u juist hierheen Wij beiden mogen elkaar in dezen nacht niet meer ontmoetenriep hij met dreigende stem. ,/Wij moeten het wel, want ik heb een pliclit te vervullen antwoordde de vrijheer. Laten wij oude veeten laten rusten. Dit bittere gemeen- schappelijke verdriet moet ons tot vrienden maken. Vrienden wij beiden Dat acht gij toch zeker zelf niet voor mogelijk," antwoordde Hans zonder de hem aangeboden hand aan te raken. /Tusschen ons kan nooit van verzoening sprake zijn z/Het was de wensch der overledene Hans schudde woest het hoofd. Ik bracht haar het grootste offer dat ik brengen kon. lets boven menschelijks kan ik niet. Hoe kunt gij spreken van gemeenschappelijk verdriet en het uwe ver- gelijken met het mijne? Toen gij eenmaal de geliefde hebt verloren, was het uw eigen schuld. Waarom wist gij niet te strijden met al uw kracht waarom was het vooroordeel der standen u meer waard dan haar bezit Gemeenschappelijk verdriet! Eunt gij ook maar bij benadering begrijpen, hoeveel haat en bitterheid zich in die zes jaren in mij hebhen opgehoopt en met welke gewaar- wordingen ik u heden door het bosch heb geleid P Hebt gij mij niet het laatste levensuur ontroofd, den laatsten blik mijner vrouw, haar nog over het graf als uw eigendom beschouwend En thans zou alles bijgelegd, alles vergeven en vergeten worden, omdat het u behaagt mij de hand te reiken Laat dat, heer Von Hohenfels Wanneer gij de overledene met een gloed bemind als ik, dan zoudt gij zelf moeten weten, dat ik voor u nooit iets anders kan gevdelen, dan de diepste haat. Gisteren werd in de bovenzaal van't Hotel de Commerce bij den heer Michielsen alhier de jaarlijksche vergadering van de afdeeling TerNeuzen van Schuttevaer gehouden. Na opening der vergadering heette de voorzitter de aanwezigen welkom en uitte hij de beste wenschen voor de schipperij-belangen in 1897. In verband met onderscheidene zaken van Ter Neuzen, die in den laatsten tijd de aandacht van hoogerhand vorderden, als o. a. de nieuwe sluis, de rolbrug, het brengen van de afwatering van riolen buiten de Westschutkolk en het maken van eene goede aanlegplaats aan de buitenhaven, werd het aanbevelenswaardig geoordeeld eenige zooals vroeger besproken verzoeken van anderen aard voorloopig nog wat uit te stellen. Algemeen werd er op gewezen dat de rechten voor de binnenvaart op het kanaal van Ter Neuzen, in vergelijking met die op andere vaarten zeer hoog zijn. Na langdurige bespreking wordt be- sloten aan de Regeering te verzoeken, althans het wintertarief gelijk te stellen aan het zomertarief, en om, even als dat elders, o. a. te Vlissingen en te Middelburg, ook geschiedt, aan de schippers gelegenheid te geven zich mede voor het schutten door de sluizen te Ter Neuzen te kunnen abonneeren, voorts om andermaal aan de Regeering te verzoeken, de gelegenheid te openen te Sas van Gent dag en nacht te kunnen uitklaren en de verschuldigde rechten te betalen. Verder werd gesproken over de slechte verlichting langs het kanaal van de Axelsche brug naar de vluchthaven en besloten aan den gemeenteraad te vragen, daar nog 2 lantaarns van de gemeente te plaatsen. Wordt medegedeeld dat de almanak Schuttevaer uit gebrek aan belangstelling waarschijnlijk zal ophouden te bestaan, onder bijvoeging dat het hier niet aan belangstelling in dien almanak heeft ontbroken, daar er hier een goed getal exemplaren waren geplaatst. Ter voorziening in 2 vacatures in het bestuur, ontstaan door periodieke aftreding, worden her- benoemd de Voorzitter en de heer Tollenaar. Algemeen wordt adhaesie verleend aan het denkbeeld van Middelburg tot oprichting eener Zeeuwsche assurantie-verzekering voor de schippers. Met het oog op den grooten afstand wordt be sloten geen afgevaardigde te zenden naar de alge- meene vergadering te Heerenveen. De secretaris-penningmeester doet rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De rekening wordt goedgekeurd, onder dank- betuiging aan den secretaris-penningmeester voor de door hem bewezen diensten. De rekening sluit met een goed slot van f 40. De directeur der registratie en domeinen te Middelburg heeft benoemd tot opzichters der in dit jaar uit te voeren bedijkingswerken in het verdronken land van Saeftingen de heeren M. MoerlaDd te Stavenisse, P. Bareman te Hoek, J. A. Louwers te Borssele en L. de Bruijne JJz. te Ter Neuzen. Zaterdagavond werden in de kom van het dorp EoewachtMoerbeke aangehouden 9 srnok- kelaars, die elk een pak tabak droegen van c. a. 50 E.G. De 450 E.G. tabak werd in beslag genomende smokkelaars ontkwamen door de vlucht. Naar uit Oostburg wordt gemeld, is het thans zeker, dat de grind voor Brugge Zeehaven door de stoomtram-maatschappij BreskensMal- deghem worden vervoerd. Men schat dat ongeveer 40,000 wagonladingen grind zullen worden door- gevoerd. Wanneer ik u een raad mag geven, is het deze Eruis zoo weinig mogelijk mijti weg Er lag een duidelijke bedreiging in deze woorden. Trotsch wendde de vrijheer zich om. Ter wille van de gestorvene had hij den eersten stap ge daan. Niet zijn schuld was het, wanneer de oude vijandschap toch bleef bestaan. Nog eenmaal wierp hij een blik naar het venster, waar achter Hilde gard uitrustte van het moeielijke, bange leven op deze aardetoen verliet hij den //Edelhof." Weinige minuten later weerklonken de hoefslagen van zijn paard in het bosch. HOOEDSTUE II. Een heerlijke morgeu brak aan. Een verkwik- kende frischheid steeg op uit het woud. Met welluidend geklingel trokken de kudden naar buiten e:i aan de bron stonden de meisjes, vulden de kruiken en vertelden elkaar fluisterend, dat de dood zijn intocht op //Edelhof" had gedaan en dat op het fraaie goed eigenlijk ook een andere vrouw behoorde, die de handen duchtig uit de mouw wist te steken en het huishouden goed kon waarnemen. In den loop van den dag werden er veel bloemen gezonden en ook de tuinman van het slot bracht een prachtige kraus. Rainer's moeder nam alles in ontvangst. Hij was voor niemand te spreken. In somber gepeins verzonken staarde hij naar zijn doode vrouw, die er zoo wonderlijk zacht, zoo kinderlijk aitzag en zoo zalig glimlachend was gestorven. Hij week niet van haar zijde, legde haar zelf in de kist en gaf haar witte rozen in de handen. Hij waakte ook de beide volgende nachten bij haar, doch toen het uur kwam, waarop zij den //Edelhof" moest verlaten om op het kleine kerkhof te worden neergelegd, sloot hij haar niet in zijn armen, zooals men verwacht had. Toen zijn moeder vroeg De heer J. H. Hollestelle, van Tholen, die kort geleden naar de Zuid-Afrikaansche republiek is vertrokken, is kort na zijn aankomst aldaar benoemd tot gouvernements-opzichter bij de werken tot versterking van Pretoria. Sas van Gent, 12 Jan. Voor de heden alhier door kerkvoogden der Nederlandsch Hervormde kerk gehouden aanbesteding van den bouw eener kerk, met consistoriekamer, toren en bergplaats op de bestaande fundeering, kwamen de volgende 9 inschrijvingsbiljetten in W. P. Nieuwelink en A. J. de Eorte te Ter Neuzen, voor 14000 J. Ditmars te Middel burg, voor 13839; J. A. van der Hel te Middelburg, voor 13700 M. Backeren te Prinsenhage, voor f 12835 Joh8 vanderVelden te Ter Neuzen, voor 11475 A. J. Cornelissen en H. van Luijk te Axel, voor J 1240 E. Claessens en M. Dootjes te Sas van Gent, voor 11168; G. de Meijer en H. Gouwy te Selzaete (Belgie), voor f 10988 en E. de Meijer te Gent (Belgie), voor 10937. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. 's Gravenhage, 13 Jan. Het officieel telegram heden uit Atjeh ontvangen luidt als volgt De vijand had bij het gevecht bij Poeding in Lohong op 7 dezer dertig dooden en vele gewon- den. Op 9 dezer werd de vijand van den boven- loop der Lohong-rivier verdreven, waarbij twee fuseliers gewond werden en d^n vijand twintig dooden en gewonden bekwam. Een groot aantal van de bewoners der VI Moeking is vertrokken uit Lohong naar Oleh-leh. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. M. A. A., oud 18 j. 2°. P. A., oud 15 j., veldarbeidsters te Stoppeldijk, zijn wegens strooperij de le veroordeeld tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis, de 2e ontslagen van rechtsvervolging. P._ J. M., oud 21 j., arbeider te Hulst, is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. Th. J. M., oud 22 j., werkman te Hulst, is wegens beleediging ambteuaar veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. W. G., oud 70 j., veldarbeider te Stoppeldijk, is wegens strooperij veroord. tot 0,50 boete of 1 dag hecht. J. V., oud 23 j., arbeider te Ossenisse, is wegens vernieling veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. 1°. L. A., oud 24 j., dienstknecht. 2°. M. Th. v. d. W., oud 22 j., huisvrouw van L. A., veld- arbeidster, beiden te Zuiddorpe, de le gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal veroord. de le tot 2 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. en met bevel tot zijne onmiddelijke in vrijheid stelling, de 2e tot 14 dagen gevangenisstraf. Het hooger beroep, door Van der Veer te Middelburg aangeteekend bij Ged. Staten van Zeeland in zake zijne veroordeelingdoorden schutters- raad aldaar tot vier geldboeten, elk van 15, wegens het niet voldoen aan de oproeping om zijn wapenen te komen afhalen, is volgens de N. R. Ct., o. a. hierop gegrond, dat tot afhaling //Wilt gij haar geen afscheidskus geven schudde hij zwijgend het hoofd en wendde 2ich af. Neen, haar lippen wilde hij nooit meer aanraken. Voor hem was zij dubbel verloren en wanneer hij ge- loofde aan een verder leven na den dood, kon dit hem toch niet troosten, want haar ziel had hem nooit toebehoord. Brandend staken hem de oogen bij deze ge- dachte, maar toch werden zij niet vochtig en zijn blik dwaalde somber en dreigend in de richting, waar de slanke torens van het good //Hohenfels" zich verhieven. Hij volgde de kist, die bijna oyder de bloemen verdween, en bleef, toen de heuvel zich daarovcr welfde. Maar zijn gelaat was als versteend en ook de woorden des priesters, die sprak van een z/weerzien" konden hem niet aangrijpen. Zwijgend en somber, zooals hij was gekomen, keerde hij ook naar den //Edelhof terug. Hoe stil en eenzaam was het daar nu! Zonderling: Hildegard had nooit gelachen of gezongen, zij was altijd als een schaduw door het huis gegleden en had zich steeds beijverd zoo weinig mogelijk haar tegenwoordigheid te doen bemerken. Doch thans scheen het, alsof met haar alle leven uit 't huis was verdwenen. Slechts de moeder werkte en zorgde als altijd. Wanneer zij in zijn nabijheid kwam, reikte zij hem de hand en zag zij er uit, alsof zij gaarne eenige goede, troosteude woorden tot hem had gesproken. Maar dan wendde hij zich af en zuchlend ging zij heen en zorgde zij, dat de gang van zaken geen stoornis onderging. Hans echter dwaalde als een rustelooze geest van kamer tot kamer. Hij wilde niet vergeten, doch verdiepte zich met wellust in zijn smart en in zijn gevoel van haat tegen Gisbert, die van rninuut tot rninuut grooter werd. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2