(iemengde berichten. P. H. Jiiger en Kampengevaarlijk gewond de fuseliers P. Tolstra en C. Hendriks. Aan boord van de „Prinses Sophie", op reis naar Nederland, zijn overleden de militairen M. Janssen en H. C. Bock, de eerste afkomstig van, de laatste bestemd voor de koloniale reserve. Dezer dagen kwamen te's Gravenbage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenschelijk is bij de a. s. verkiezingen voor de Tweede Karner de belangen van den landbouw, in zijn vollen omvang, niet uit het oog te verliezen. Eene lijst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw voor de naaste toekomst van regeering en volksvertegenwoordiging in hoofdzaak moet worden verlangd. Men wilde echter de lijst niet beschouwd zien als een vast, onveranderd aan te neinen verkiezingsprogram, inaar als een leidraad bij de bespreking van de landbouwbelangen, in verband met de aanstaande verkiezingen. Een punt is weggelaten, nl. dat der bescher- mende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zoude kunnen verkrijgen. Als no. 1 is vermeld een ministerie van land bouw, handel en nijverheid. De nieuwe wet op het personeel zal mis- schien ook aan de wandelaars ten goede komen. Zij bepaalt ul., dat de belastingen niet wordt geheven van voor het publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen, wat allicht leiden zal tot ver- wijdering van althans eenige der hatelijke bordjes met ,/verboden toegang", onder bedreiging met de strafwet, op terreinen, die vroeger voor den wandelaar openstonden. Een bericht, als zou de te Middelburg ge- vestigde afdeeling van het Leger des Ileils bin- nenkort worden opgeheven, kunnen wij beslist tegenspreken zegt de Midd. Ct. van heden. Er is daarvan in het geheel geen sprake, zoo min als dat het door ,/het Leger" voor zijne oefeningen gebruikte lokaal op de Hoogstraat aldaar voor andere doeleinden was algestaan. TER NEUZEN, 8 Januari 1897. De marechaussee Adam dezer brigade is van af heden overgeplaatst naar de brigade IJzendijke, terwijl hij zal vervangen worden door den mare chaussee Thard van de brigade Eindhoven. De keuringen van merries en hengsten van wege de afdeeling Zeeland van het Nederl. Paarden- stamboek zullen o. a. plaats hebben te Hulst op 18 en te Oostburg op 19 Januari a. s. (Zie achterstaande advertentie). Sluiskil. De uitslag van de prijskamp op het biljart bij A. Brakman alhier, is als volgt fate prijs A. Faas en A. Dumoleyn2de prijs E. Stokman en H. Vale 3de prijs A. Waeyeuberg en H. de Caluwe. Axel. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 79 m. en 71 vr., hieronder is begrepen 1 m. in de gemeente geboren niet behoorende tot hare werkelijkebevolking, totaal 149. In de gemeente vestigden zich 96 m. en 104 vr., totaal 200. Overleden 50 m. en 38 vr., hieronder zijn begrepen 2 m. en 1 vr. in de gemeente overleden, niet behoorende tot hare werkelijke bevolking en elders overleden 1 m. behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente, totaal 86. Uit de gemeente vertrokken 82 m. en 86 vr., totaal 168. Een tweeling geboorte, onecht geboren 3 vr., levenloos aangegevenen 1 m. en 2 vr. Er werden 43 huwelijken gesloten als33 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongtnans en weduwen, 6 tusschen weduwnaars en jongedochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. Bevolking op 31 Dec. 1895 1964 1981 3945 31 Dec. 1896 2007 2033 4040 alzoo vermeerderd met 95 personen. Hengstdijk. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Vermeerdering door geboorten 12 m., 13 vr., totaal 25 en door vestiging 32 m., 31 vr., totaal 63. Totaal vermeerderd met 44 m., 44 vr., totaal 88. Verminderd door overlijden 9 m., 6 vr., totaal 15 en door vertrek'31 m., 35 vr., totaal 66. Totaal verminderd met 40 m., 41 vr., totaal 81. Er werden 11 huwelijken gesloten. Levenloos aangegeven 1. Bevolking op 31 Dec. 1895 289 326 615 31 Dec. 1896 293 329 622 alzoo vermeerderd met 7. Hoek. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1895 1045 m. en 1056 vr., totaal 2101 zielen. Zij vermeerderde door geboorten met 40 m. en 37 vr., totaal 77 en door vestiging in de gemeente met 28 m. en 24 vr., totaal 52 zielen. Zij verminderde door sterfte met 17 m. en 12 vr., totaal 29 en door vertrek uit de gemeente met 23 m. en 14 vr., totaal 37 zielen. Zoodat de bevolking op 31 December 1896 bestond uit 1073 m. en 1091 vr., totaal 2164 zielen en alzoo vermeerderde met 63. Onder de geboorten waren 2 onwettige, terwijl 2 als levenloos aangegeven kinderen werden inge- schrevep. In den loop van 1896 werden 11 huwelijken voltrokken. Graauw. De loop der bevolking over 1896 was als volgt Geboren werden 27 m., 34 vr., totaal 61 overleden zijn 21 m., 18 vr., totaal 39in de gemeente vestigden zich 43 m., 28 vr., totaal 171, terwijl naar elders vertrokken 42 m., 38 vr., totaal 80. Levenloos aangegeven kinderen 2 m., 3 vr., totaal 5. Gesloten huwelijken 15. Bevolking op 31 Dec. 1895 1023 981 2004 31 1896 1020 987 2017 alzoo vermeerderd met 13 personen. Philippine. De loop der bevolking was over 1896 als volgt Geboren werden 16 m., 22 vr., totaal 38 overleden zijn 7 m., 13 v., totaal 20in de gemeente vestigden zich 25 m., 23 vr., totaal 48, terwijl naar elders vertrokken 23 in., 14 vr., totaal 87. Gesloten huwelijken 6. Bevolking op 1 Jan. 1896 471 387 858 31 Dec. 1896 482 405 887 alzoo vermeerderd met 29 personen. Sas van Gent. De loop der bevolking was over 1896 als volgt Geboren werden 30 m., 23 vr., totaal 53. Er vestigden zich in de gemeente 62 m., 65 vr., totaal 127. Totale vermeerdering 92 m., 88 vr., totaal 180. Overleden zijn 16 m., 11 vr., totaal 27. Uit de gemeente vertrokken 59 m., 46 vr., totaal 105. Totale vermindering 75 m., 57 vr., totaal 132. Getal gesloten huwelijken 11. Bevolking op 1 Jan. 1896 730 726 1456 31 Dec. 1896 747 757 1504 alzoo eene vermeerdering van 48 personen. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 39 m., 17 vr., totaal 56 (waar- onder 6en tweeling)overleden zijn 8 m., 7 vr., totaal 15 in de gemeente vestigden zich 37 m., 22 vr., totaal 59, terwijl naar elders vertrokken 41 m., 42 vr., totaal 83. Er werden 8 huwelijken voltrokken, waarvan 7 tusschen jongm. en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. Een levenloos aangegeven (1 m. wettig). Bevolking op 31 Dec. 1895 911 916 J827 31 1896 938 906 1844 alzoo een vermeerdering van 17 personen. Het kerkbestuur der Doopsgezinde gemeente te Broek-op-Langendijk heeft besloten, elken Zondag om 9 uur een omnibus te laten rijden van Oud- karspel naar Broek, ter bevordering van het kerk- bezoek, daar sommige leden, vooral die te Dirks- horn, zeer ver van de kerk af wonen. 'tWas Vrijdag 25 jaren geleden, dat de brug over den Moerdijk voor het treinen-verkeer werd geopend. Hoewel menigmaal daartegen bezwaren geopperd, blijft het Hollandsche reuzen- werk toch aan het voorgenomen doe] en hechtheid beantwoorden. Men is tot de ontdekking gekomen, dat tusschen Rotterdam en Schiedam ongeveer 3000 meters telefoondraad, behoorende aan het Rijk, is ontvreemd. Bij onderzoek bleek, dat het in de voorgaande week te Schiedam was verkocht door drie beambten der „Bell-Telephoon-Maatschappij", die zijn aangehouden. Aan het postkantoor te Amsterdam zijn alleen uit Amsterdam, bestemd voorAmsterdammers, behandeld 145,000 kaartjesdaarbij mag men gerust tweemaal zooveel voegen uit andere deelen van Nederland en Europa. Dan de toevloed van brieven, circulaires, enz. enz. het loopt in de millioenen stuks. Daarbij kwam nog, dat er Yrijdagavond eenige zakken der mail voor Indie te behandelen waren. Het personeel heeft dan ook bijkans geen rust gehad dag en nacht was men in de weer en de taak werd nog verzwaard doordat men zich hier moest behelpen in een be- trekkelijk klein hulppostkantoor, waar men slechts weinig hulppersoneel kan bergen. In "den gewonen tijd zijn er een 300 bestellers in dienst, dit aantal was in de verloopen dagen versterkt door een 40tal hulpbestellers. Terwijl er in den regel zeven lichtingen worden gehouden der 74 in de stad staande hulpbrieven- bussen, werden op 31 December negen lichtingen gedaan. Zondag jl. was geen besteller vrij en nog 's avonds om acht uur gingen bestellers uit. Een beambte aan het postkantoor verkocht o. a. op Oudejaarsdag in een paar uur 70,000 postzegels van een cent, en een ander ambtenaar behandelde van 's morgens negen tot 's middags drie uur niet minder dan 1400 binnenlandsche postwissels, het meest verantwoordelijke en zenuw-inspannende werk dat men zich bij de posterijen denken kan. Er zijn beambten, die in deze dagen 18 uur dienst hadden, en het pleit zeker voor het personeel, dat het trots dien langen werktijd opgeruimd en flink bleef. Ook op St. Nicolaas is er heel wat te doen geweest; 11,000 pakketten werden bezorgd. Op 6 Dec. reden o. a. 18 bestelwagens, samen in- houdende 3600 paketten, door de stad. Het verder onderzoek omtrent den moord- aanslag in de Spinozastraat te Amsterdam is aan de justitie opgedragen en het desbetreffende proces- verbaal in haar handen gesteld. De toestand van Maria Hock is zeer bevredigend. Zij wordt ten huize van haar meester, den heer Hertog, uitstekend verpleegd. De familie Hertog spreekt van een verdacht uitziend persoon, die eenige dagen voor den aan- slag in de eenzame straat heen en weer zwierf en in zichzelven praatte. Ook deze man is tamelijk lang. De dochter des huizes meende echter, dat hij dronken was. Het kan natuurlijk zijn, dat de jonge dame zich vergist en men hier werkelijk met een waanzinnige te doen heeft. Een jongen is bij den commissaris van politie geweest, die verzekert den dader te zullen her- kennen, en zijne aanwijzingen stemmen in 't alge- meen met het reeds gesignaleerde bij den moord in de Van Eeghenstraat overeen. In de Spinozastraat heerscht onder de dienst- meisjes zulk een paniek, dat er o. a. Dinsdag- avond niet een de deur was uit te krijgen. Ook staat het bij de politie niet stil van dienstmeisjes, die komen vertellen dat ze door heeren zijn aangesproken. Nog meldt men De laatste dagen krijgt de politie bezoek van tal van meisjes en vrouwen, die op een of anderen avond op straat zijn bemoeilijkt of die meenen een verdacht persoon gezien te hebben. Het is te begrijpen, dat aan vele dier verklaringen, ge- deeltelijk door een ontstelde fantasie ingegeven, weinig beteekenis is te hechten. Niet van belang ontbloot schijnt echter het volgende bericht in enkele bladen. De justitie volgt op het oogenblik het spoor van een persoon, omtrent wien haar de volgende mededeelingen werden gedaan Eenige weken geleden gingen twee dames van de straat, die achter de P. C. Hooftstraat loopt in de richting van de Van Eeghenstraat. Zonder dit te hebben bemerkt, werden zij gevolgd door een goedgekleed persoon, die zich ter hoogte van de Van Eeghenstraat bij haar voegde en haar met allerlei praatjes lastig viel. De dames verhaastten haar stap, maar bij een lantaarn gekomen, zei het individu //Nu moet ik eens zien, wie van beiden de mooiste is", waarop hij de jongste dame bij den arm greep en haar een kus trachtte te geven. Beiden verweerden zich en de man haalde nu iets uit den borstzak van zijn overjas, terwijl hij zeide //Als je niet toegeeft, steek ik je allebei overhoop." De dames wisten zich echter los te rukken, zetten het op een loopen en de man verdween in een andere richting. Over de zaak werd niet verder gesproken, er werd ook geen aangifte van gedaan, omdat men toch geen aanwijzingen kon doen. Ook toen de moord in de Van Eeghenstraat beide dames opnieuw aan hare ontmoeting herinnerde, deden zij geene aangifte van hetgeen haar overkomen was, weder omdat zij geen enkele aanwijzing konden doen. Maar voor eenige dagen ontmoetten de dames onverwacht denzelfden persoon, dien zij onmiddellijk herkenden. En nu gingen zij de politie bericht geven. Te oordeelen naar de vrij duidelijke beschrijving van den persoon, die de dames thans konden geven, heeft men hier te doen met een niet oribekend individu en hoopt de justitie hem wel uit te vinden. Het zal alsdan nog de vraag wezen, of hij de moordenaar van het slachtoffer in de Van Eeghenstraat is. Eergisternacht had op het Begijnhof te Breda een droevig ongeluk plaats. Het 72jarige Begijntje Palst had des avonds haar brandend testvuurtje wat aangewakkerd met een nieuwen vooraad houtskolen, waarvan ruim een hectoliter in den kelder onder hare woning lag. Bij die gelegenheid schijnt een vonk uit die test in den voorraad houtskolen te zijn geraakt, althans, toen gistermorgen hare buurvrouw naar ouder gewoonte klopte tegen den muur, welke de woningen scheidt, bleef het antwoord uit en vond men zuster Palts dood op bed, vermoedelijk gestikt door het kolengas, dat uit den kelder was opgestegen, en door de openstaande deur haar kamertje was binnengedrongen. In De Noordbr. komt een klacht voor over de wijze, waarop door den inspecteur der belas tingen rondom Osch en in het Oud Land van Ravestein tegenover de geestelijken wordt opge- treden. Men acht het niet mogelijk dat dit de goedkeuring van den Minister van financien kan wegdragen. In die gemeenten zouden n. 1. voor eenigen tijd de burgemeesters eene aanschrijving hebben ont- vangen van den inspecteur om hem in te lichten, en antwoord te geven op een 20tal vragen omtrent de geestelijken hunner woonplaats, als Zijn de pastoor en kapelaan of kapelaans rijk Staan ze daarvoor bekend P Gaan zij veel uit Maken zij ook buitenlandsche reizen Ontvangen zij veel bezoek Maken zij vele verteringen Houden zij paard en rijtuig? Is hun inkomen aanzienlijk Krijgen zij veel van de menschen in geld P in natura enz. enz. Of er burgemeesters zijn, die geantwoord hebben, zou de schrijver sterk betwijfelen wel weet hij, dat er zijn, die met verontwaardiging de lijst in het vuur geworpen hebben. Een inwoner van de gemeente Ambt-Har- denberg is door den kantonrechter te Arnhem bij verstek veroordeeld tot f 2 boete en de kosten, wegens openbare dronkenschap, te Arnhem gepleegd. Ofschoon de man na zijne dagvaarding aan den kantonrechter heeft geschreven, dat hij nooit te Arnhem is geweest, en hij door getuigen kan bewijzen, dat hij op den dag der overtreding bezig was in de veenderijen in de Krim, is hij toch veroordeeld. Armoede belette hem zelf naar Arnhem te gaan, om voor den kantonrechter te verschijnen. Vermoedelijk is hier eene vergissing of heeft een ander van zijn naam misbruik gemaakt. Men vraagt zich daar ter plaatse af, of er geen middel is aan te wijzen, waardoor deze onschuldig veroor- deelde vrijkome van straf. In den ouderdom van 61 jaren is overleden de heer J. A. O. Guise, die wegens het ambt dat hij bekleedde van opzichter van den Domtoren, de hoogste ambtenaar van Utrecht werd genoemd. Gedurende een lange reeks van jaren mocht hij dienst post vervullenhij was alzoo niet alleen bij zijne stadgenooten, maar ook bij de vele land- genooten en vreemdelingen bekend. De overledene, uurwerkmaker van beroep, werd op den grijzen Dom, waar ook zijn vader lange jaren dezelfde betrekking vervulde, *gewonnen en geboren", en volgde den l,ten Maart 1860 zijn vader op en bleef tot zijn dood toe de betrekking waarnemen. Als eene eigenaardigheid wordt nog vermeld, dat deze familie zou afstammen van het beroemde geslacht der Guisses in Prankrijk. Te Lagedijke (Ooststellingwerf) is de nieuwe openbare school gereed, maar de kinderen blijven afwezig. Dinsdag stonden het hoofd der school en de onderwijzeres voor een paar leerlingen De oorzaak is, dat de kinderen, volgens veror- dening van Burg, en Weth., in de nieuwe lokalen de klompen niet aan de voeten mogen houden, gelijk in de oude school geschiedde. De ouders houden nu de kinderen thuis. Johannes Hermannus O., oud 21 jaren, arbeider te Coevorden, verdacht van op den Nieuw- jaarsdag te Steenwijksmoer, gemeente Coevorden, den arbeider Steffen Wittendorp onverhoeds z6o hevig met een paal op het hoofd te hebben ge stagen, dat deze dientengevolge korten tijd daarna is overleden, heeft zich eergisteren uit eigen be- weging bij de justitie te Assen aangemeld, nadat hij zich gedurende eenige dagen na den door hem gepleegden doodslag te Emmelkamp in Pruisen nabij de grenzen had opgehouden. Hij is in het huis van bewaring te Assen opgenomen. De man moet eergisterennacht op klompen zijn geloopen van Emmelkamp over Coevorden naar Assen. Klaas Boes, de bekende misdadiger uit Schagen, heeft onlangs een briefje aan een zijner medegevangenen geschreven, dat merkwaardigerwijze te Scharwoude terechtgekomen is. De postbode H. B. aldaar vond n.l. in de voering van de mouw zijner dienstjas, die te Leeuwarden in de strafgevangenis gemaakt is, het volgende briefje 20, Bonjour No. 82. Ik ben Klaas Boes uit Schagen (N.-H.) levens- lang veroordeeld ik zeg maar 20 jaar maar ik heb levenslang ik ben 18 jaar oud ik heb 2 vrouwen vermoord. Een met name Vrouw Bute en een met name Anna Beiers. Diefstal gepleegd 2000 en goud en zilver) en toen de boel in brand gestoken. Het gaat u goed doen 50 de groete van mij. Hoorende dat gij de mouwen weer uit de jas nemen moest heb ik maar gouw een lettertjes geschreven en in de mouwen geduwd ik heb 10 dagen na het gepleegde feit los- geloopen f 17 i verteert. Die u groet Uw Vriend en lotgenoot N. Boes of No. 77. De heer Dinges is een man van zaken, die niet aan spiritisme, magnetisme, hypnose, suggestie en dergelijke verschijnselen gelooft. Hij is "kern- gezond van lichaam en geest en schrijft het goed gel oof aan die buitengewone dingen eenvoudig aan het verstoorde zenuwleven onzer dagen toe. Het ongeluk wil echter dat een zijner kinderen, een aardige achtjarige jongen, aan slapeloosneid begint te lijden. De huisarts (verhoogd tarief) behandelt den knaap, stelt de ouders gerust over het verloop der ziektemaar het ventje blijft dag en nacht klaar wakker. Waar het hart vol van is loopt de mond van over, en zoo gebeurt het dat vader zijn leed eens klaagt aan een paar vrienden. Een hunner, die met zijn tijd meegaat en niet als de koetsier Lubowsky in Dokter Klaus bij academische ziekten en academische geneesmiddelen zweert, raadt hem aan den jongen te laten hypnotiseeren. Hij heeft daar wonderen van gezien in zijn eigen omgeving. Meneer Dinges haalt echter glimlachend de schouders op. Immers, indien daar werkelijk viat maun. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal mann. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2