Binnenland. (iemengde berichten. van voormelde akten, verklaard worden dat deze ten gevolge van omstandigheden, onaf hankelijk van den wil van partijen, niet binnen den daarvoor bepaalden termijn heeft kunnen plaats vinden, met welke verklaring de Belgische Regeering, wat haar betreft, de zaak afdoende geregeld acht. Het was gisteravond de eerste maal dat de koninklijke loge van den Haagschen schouwburg de figuur te aanschouwen gaf van Koningin Wilhelmina, die op den vergulden en gekroonden stoel gezeten was naast hare vorstelijke moeder, die de Koningin in den schouwburg biunenleidde. De hooge bezoeksters, die klokslag halfacht aan het gebouw afstapten, werden in de vestibule ont- vangen door den beer L. W ichers, lid van den Raad van beheer van het Ned. tooneel te 's Gravenhage. Bij deze gelegenheid was de trap naar de loge aan weerszijden met siergewassen getooid en prijkten in de antichambre perken van groen, waartusschen seringen, clivia's en oranjebloemen een feestelijken aanblik boden. Zoodra waren Hare Majesteiten niet de zaal binnengetreden, of de talrijke bezoekers het gebouw was dezen avond eivol verhieven zich van hunne zetels. Onderwijl werden HH. MM. door het orkest begroet met het ,/Wilhelmus" naar de oude toonzelting en eerst nadat de gebruikelijk nationale begroeting was afgeloopen, trokken de Koninginnen, die ieder een bouquet van rozen en anjers in de hand droegen haar bij aankomst door de directie aangeboden, zich uit de loge-opening terug en namen zij de zetels in. De jeugdige Koningin zag er bevallig uit in een licht wit kleedje, laag uitgesneden aan den hals waaraan een rij brill lanten van een kleinen collier fonkelden, terwijl een broche van hetzelfde edelgesteente op de borst werd gedragen. Dat avondtoilet verdween echter weldra onder een witte balsortie met breeden witten donzen kraag, H. M. omgehangen ter bescherming tegen een "killen luchtstroom, die zich vooral bij open doek scheen te doen gevoelen. De Regentes droeg een kleed van donker gris- perle satijn en een witte kanten hoofdbedekking op het kapsel. Achter HH. MM. bevond zich de dienst bestaande uit baronnesse Rengers, hofdameridder Huijssen van Kattendijke, kamerheer en kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant. In de nevenloge van de hofhouding namen plaats jonkvrouwe Van de Poll, gravin Van Limburg Stirum, hofdames en luit. Loudon, ordon- nance-officier. Onmiddellijk nadat de hooge toeschouwsters ge zeten waren, rees het tooneelgordijn omhoog en werd de Gijsbrecht van Aemstel met slechts korte tusschenpoozen, die door het orkest werden aan- gevuld, afgespeeld. In die korte pauze begaven zich velen, vooral dames, naar de zijde van de zaal, waar zij de Koninginnen recht tegenover zich konden zien. Omstreeks 11 uren verlieten de Koninginnen den schouwburg, bij haar vertrek met hetzelfde huldebetoon als bij aankomst uitgeleid. Eergisteren werd bij het Departement van Kolonien nog een nader telegram ontvangen. luidende ,/Gisteren is bij het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet een officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft een sterk bezette stelling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen." Van de nieuwe personeele belasting, die 1 Januari in werking trad, worden geen opcenten voor het rijk geheven. De opcenten voor de provincie en de gemeente blijven gehandhaafd. inhoudende eenige flesschen wijn, een jaarlijksch geschenk van den zoon en de bruid had voor haar schoonvader een paar pantoffels, goud ge- stikt op fluweel en voor haar schoonmoeder een sluimerrol bijgevoegd. Vol bewondering bezagen de beide oudjes deze geschenken. Dat de pan toffels eene voetbekleeding moesten voorstellen, dat begrepen ze wel, inaar de vader zei goedaardig lachend „Wat die Asta wel meent, zulke dingen aan mijne voeten, neen, die leggen we maar gauw in de lade en zullen we tot een aandenken bewaren." En het vrouwtje, dat tevergeefs beproefde ook met de beteekenis der sluimmerrol tot helderheid te komen, hing die na lang overleggen aan den muur. z/Wat ziet dat ding er toch mooi uit," zeide zij en zij verheugde zich over de oplettendheid der schoondochter, die de ouders van Heinrich immers eens had willen verrassen. Toen kwam er met Nieuwjaar een brief met heil wenschen, die weer vertelde van een bezoek in de aanstaande lente. In het bovenkamertje was alles zoo tamelijk gereed en toen de dagen weder begonnen te lengen, toen reden Hutschenreuter en zijne vrouw op een mooien dag naar stad en werd daar ingekochl bontgebloemd gordijnkatoen, de naaister had uit- gemeten hoeveel el er noodig was en geschilderd waschgereedschap en soortgelijke benoodigdheden en toen werd het bovenkamertje schoongemaakt, dat het een lust was om het te zien. Veel te vroeg was alles in orde, maar dat was ook maar Namens de levensverzekeringmaatschappij //Dordrecht" werd eergisteren te Dordrecht aan- resteedhet bouwen van 84 heerenhuizen en 7 dubbele arbeiderswoningen, op het terrein van z/Rozenhof" aldaar. Van de 16 inschrijvers was de minste D. J. van Riemsdijk te Dordrecht voor f 1,510,000, de hoogste inschrijver voor f 1,913,600 de firma Reinders en Van 't Ende te Amsterdam. Gedurende het afgeloopen jaar passeerden het kanaal door Zuid-Beveland 36,800 verschilleude soorten schepen. TERNEUZEN, 6 Januari 1897. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Kamer van Koophandel en Eabrieken alhier werden ingeleverd 28 briefjes. Gekozen werd de heer P. J. Versluijs Az., met 18 stcmmen. De heeren Joost Tollenaar, J. Sas en J. de Leeuw verkregen respectievelijk 8, 1 en 1 stem. De heer Versluijs heeft, naar wij vernemen, de benoeming aangenomen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan de spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 39 36 46 41 36 41 32 42 37 40 36 30 23 s., 4 pp., 3 ij., 1 p., ls.a., 71. 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 lbz., 3 1. 22 s., 7 h., 7 ij., 3 m., 2 pp., 1 lbz., 4 1. 17 s., 9 m., 7 h., 2 ij., 2 pp., 1 k., 1 lbz., 2 1. 16 s., 7 ij., 4 h., 3 m., 1 lbz. 5 1., 18 s., 11 h., 4 m., 3 ij., 1 pp., 41., 22 s., 3 ij., 2 h., 2 pp., 1 lbz., 2 1. 23 s., 9 h., 3 m., 3 ij., 2 pp., 1 k., 1 1. 20 s., 9 h., 2 m., 1 ij., 1 pp., 2 1., 25 s., 6 h., 3 lbz., 2 ij., 1 pp., 3 1. 21 s., 4 p., 3 h., 3 m., 1 lbz., 4 1. 23 s., 1 h., 1 m., 1 pp., 1 ij., 1 k., 2 1., 456 76258 85919 96997 88519 80646 101754 76453 108576 85902 100810 87102 72608 1071544 Uitgevaren zijnin Januari 26, in Februari 32, in Maart 33, in April 34, in Mei 27, in Juni 31, in Juli 21, in Augustus 27, in September 25, in October 26, in November 25 en in December 22 zeeschepen. Gedurende het jaar 1896 kwamen in deze haven binnen bestemd voor de loskade aan het spoorwegstation alhier 456 stoom- en zeilschepen, met een bruto inhoud van 1071,544 M3. (het jaar te voren 404 met een inhoud van 892,555 Ms.) geladen met: stukgoederen 251, hout 59, ijzer 38, minerie 32, pijpaarde 20, landbouwzout 8, kolen 4, pitchkolen 1, soda-asch 1 en ledig 31. Hiervan vertrokken ter verdere lossing of weder- inlading naar Gent 184 schepen met een bruto inhoud van 348,307 M3. (het jaar te voren 111 met een inhoud van 319,106 M3.), alien bij aan komst alhier geladen met stukgoederen. Van de loskade alhier vertrokken 329 schepen (het jaar te voren 307), geladen metstukgoederen goed, want als eerst de veldarbeid weer begonnen was, zou er voor dergelijke zaken geen tijd meer zijn. Minstens eenmaal 's daags klom het echtpaar in deze laatste weken bij den smallen, steilen trap op en verlustigde zich in den aanblik van de inderdaad voor bescheiden eischen heel nette en huiselijk ingerichtte kamer. Ja, het vrouwtje had niet te vergeefs vele jaren geleden in de pastorie meegeholpen. Liefdevol st.reek het oudje met de ruwe hand over de bedden, zich in stilte verheugend en zich afvragend of het Asta ook wel een beetje naar den ziu zou wezen. Op het portret, dat spoedig na den verlovingsbrief ont vangen was, en met dezen als een heiligdom in het kastje bewaard werd, heeft het meisje een heel vriendelijk gezichtje, bijna als dat van een kind en Heinrich heeft immers geschreven //dat het een engel is, mijne Asta Maar de tijd gaat voorbij. Paschen kwam en ging, en toen, toen naderde de dag, waarop in de ver verwijderde groote stad de bruiloft zou worden gevierd. De oudjes wisten den dag, maar wijl zij de moderne wijze van gelukwenschen niet kenden, namen zij er uiterlijk geen deel aan. Alleen dit bleef hun over Uit den grond van hun hart te bidden voor het geluk van hun zoon. En toen leefden zij in onrustige verwachting, totdat de briefkaart ontvangen werd, waarop te lezen stond //Wij komen Woensdag namiddag tegen drie ure bij u aan." (Wordt vervolgd.) 124, phosphaat 49, macadam 18, briquetten 3, glas 3, steen 2, zout 1, lijm 1 en ledig 119. Met bestemming naar Gent werden opgeschut 806 stoom- en zeilschepen met een bruto inhoud van 1,797,405 M3. (het jaar te voren 734 met een inhoud van 1,611,908 M3.), geladen met: stukgoederen 470, hout 176, vlas 24, pijpaarde 17, hout en vlas 16, salpeter 13, minerie 11, wijn 6, guano 6, vlas en graan 5, phosphaat 5, kolen 5, landbouwzout 8, blik 3, hout en graan 3, soda 2, papier 2, vlas en haver 2, salphaat 2, katoen 2, kopererts 1, phosphaat en katoen 1, ijs I, papierpap 1, graan 1, gerst 1 en ledig 27. Komende van Gent werden afgeschut 940 schepen (het jaar te voren 840), geladen met: stukgoederen 603, phosphaat 50, suiker ll,chigorij- wortel 2, zilverzand 2, meel 1, ijzergrond i, macadam 1, cement 1, straatsteenen 1, vlas 1, coces 1 en ledig 265. Bestemd voor Selzaete werden opgeschut 47 schepen met een bruto inhoud van 28,581 M3. (het jaar te voren 54 met een inhoud van 44,836 M3.), geladen met creosoot 45 en met hout 2. Komende van Selzaete werden afgeschut 47 schepen (het jaar te voren 46) waarvan 2 geladen met creosootolie en 45 ledig. Door de Oost- en Westsluizen alhier werden opgeschut 4565 en afgeschut 4390 binnenvaartuigen (tegen respectivelijk 4109 en 4070 in het vorig jaar. Aan het telegraafkantoor alhier, werden in het afgeloopen jaar behandeld 36522 telegrammen, gesplitst in: verzonden 13518, ontvangen 8591 en 14413 opgenomen en verder geseind. De zaak betreffende de brutale aanranding van den heer E. Bonte, wethouder van St. Kruis, wordt in Belgie vervolgd en zal eerstdaags door het gerecht te Gent behandeld worden. De vermoedelijke aanrander zekere Desire de Jaegher, landbouwerszoon uit St. Marguerite, door de marechaussee uit Oostburg en den veldwachter van St. Kruis opgespoord bevindt zich thans in voorarrest te Gent. Zaamslag. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht de som van f 497,25 en 21 maten tarwe. Verleden jaar bedroeg dit f 528,50 en 26 maten tarwe. Zaamslag. In het jaar 1896 werden door het telephoonkantoor alhier 411 telegrammen verzonden en 540 ontvangen, totaal dus 951. Westdorpe. In 1896 werden aan het telephoon kantoor alhier 163 telegrammen verzonden en 155 ontvangen, totaal behandeld 318. Zuiddorpe. Per telephoon werden alhier in 1896, 198 telegrammen behandeld, 79 verzonden en 119 ontvangen. Philippine, 5 Januari. Heden voormiddag kwartier over negen werd bij den burgemeester aangifte gedaan, dat er brand was op het gehucht de Posthoorn, gemeente Boekhoute, bij den koe- houder De Vrieze, en in minder dan tieD minuten werd de klok geluid, de trom geroerd en was de brandspuit op het terrein. Het was in den koestal en dikke rookwolken stegen uit het dak. A1 wat verdraagbaar was, werd terstond verwijderd, ook het vee, drie koeien en een jongrund; alleen een varken heeft eenige brandwonden bekomen. Door de spoedig toegesnelde hulp was men weldra den brand meester. Alles is verzekerd, de schade is betrekkelijk gering en de oorzaak van den brand onbekend. Houtenisse, 2 Jan. De landbouwers-vereeni- ging //Eigen Hulp" besteedde heden de levering van 403000 kg. superphosphaat, van 14 pet. in water oplosbaar phospborzuur. Hiervoor was ingeschreven door de heeren Eugen Hoefling te Lochem, voor f 2,69 L. Kerckhaert te Hengstdijk, voor 2,66E. P. St.aal te St. Jansteen, voor 2,59J. A. Pateer te Hontenisse, voor 2,57 en J. P. Meijer te Schaarbeek, voor f 2,50. Aan den laatsten werd de levering gegund. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Jan. het volgend vonnis uitgesproken. J. v. H., oud 36 j., en J. M., oud 34 j., beiden werklieden te Hulst, zijn wegens huisvredebreuk veroordeeld ieder tot eene boete van 5 of 5 dagen hechtenis. Ten gevolge van den zwaren mist hebben de stoombooten tusschen vele plaatsen hunne reizen niet kunnen volbrengen. De spoorboot tusschen Middelburg en Zierikzee volbracht met kleine vertraging haar gewone dienst. De stoomboot //de Schelde", Zondag 10 uur van Zierikzee vertrokken, kwam eerst Maandagnamiddag te Rotterdam aan, terwijl van de //Stad Zierikzee", mede Zondag 10 uur van Zierikzee naar Rotterdam afgegaan, Maandagnamiddag aldaar nog niets be- kend was. Op een enkele uitzondering na werd er Maandag wegens dikke mist niet gevaren op de Maas. De heer J. H. Gunning Jhz., pred. bij de Ned. Herv. gemeen'e te Utrecht, heeft nu voor de derde maal voor een beroep naar Rotterdam bedankt. Een leeraar aan de H. B. S. te Winterswijk is, als verdacht van de afschuwelijkste onzedelijke handelingen, gevankelijk naar Zutphen overgebracht. In het Hooglandsche park te Utrecht is een heer des avonds op weg naar huis door drie personen aangerand en van zijn zilveren horloge met ketting en portemonnaie met geld beroofd. Niets kwaads vermoedende, werd hij aangesproken door een als heer gekleed persoon, die hem heel beleefd vroeg of hij hem ook zou kunnen zeggen hoe laat het was, aangezien hij niet gaarne den laatsten trein zou missen. Toen de aangesprokene hierop te kennen gaf, dat het te donker was om op zijn horloge te kunnen zien, streek de ander terstond een lucifer aan. Nauwelijks was daarop het horloge te voorschijn gehaald of het werd den eigenaar met een forschen ruk, waardoor de ketting brak, ontnomen, terwijl op hetzelfde oogenblik twee mannen van uit het duister te voorschijn kwamen, hem aangrepen en van zijn portemonnaie beroofden, waarna het drietal op de vlucbt ging. Wederom is te Amsterdam een aauslag beproefd op het leven eener jonge vrouw, even geheimzinnig als het nog zoo versch in het geheugen liggend geval in de Van Eeghenstraat, gelukkig echter minder ernstig in de gevolgen. Eergisteravond had Marie Hock, het dienst- meisje van den heer Herzog, Spinozastraat, eenige boodschappen g >daan in de Weesperstraat. Toen zij ongeveer kwart voor tienen huiswaarts ging, zag zij op den hoek van de Andrieskade en de Spinozasiraat een man in stevigen stap voor zich uitloopen. Daar hij zoo snel doorliep, wekte hij hoegenaamd den argwaan van het meisje niet. In een drukkere straat zou zij hem niet eens opge- merkt hebben, in de stille Spinozastraat, op dat oogenblik de eenige persoon zijnde, die er Hep, moest hij haar wel in het oog vallen, en zoo zag zij dan ook, dat de man lang was en in het donker gekleed was, met kort jasje en een pet op het hoofd. Hij had de handen in de zakken van het jasje. Zij was reeds een huis voor hare woning en had hem reeds uit het oog verloren toen zij hem eens- klaps weer ontwaarde. Juist daar ter plaatse houden ongeveer de huizen van de Spinozastraat op en begint, in den bocht, het hek van den tuin van het Kinderziekenhuis. In dien bocht of in het portiek van het laatste huis schijnt de man het meisje opgewacht te hebben. Tenminste hij kwam in schuine richting op haar af, ging haar rakelings aan de rechterzijde voorbij, trok met een snelle beweging de hand uit zijn zak en bracht haar een stoot toe tegen den rechterborst even onder het sleutelbeen. De man had bij al deze snelle bewegingen geen woord gezegd en liep ook, in het voorbijgaan den stoot toebrengende, met denzelfden haastigen stap door, in de richting van de Andrieskade. Het meisje ontwaarde onmiddelijk de pijn van den stoot't was echter zoo verklaart zij niet een snijdend gevoel, maar meer alsof de stoot met een wel scherp maar toch eenigszins stomp voorwerp was toegebracht. Zij ontstelde natuurlijk hevig, en de stoep van hare woning op te vliegen en naar binnen te ijlen was het 'werk van een oogenblik. Met de huisgenooten heeft ze daarna de straat nog ingekeken, maar van den aanrander was niets meer te bespeuren. Bij het losmaken van de kleeren bleek dat de steek door haar wollen omslagdoekje, haar katoenen japon en verder ondergoed was heengegaan en een bloedende wonde had veroorzaakt, waarvan, volgens een dadelijk geroepen geneesheer de diepte 1^ c. M. was. Deze geneesheer kon gelukkig verklaren dat de wond niet gevaarlijk was. De arme meid was echter door het gebeurde zoodanig aangegrepen dat ze het bed moest houden. Jammer genoeg kan zij behalve den vaag opgevangen indruk van de kleeding, volstrekt niets omtrent het signalement van den aanrander mededeelen. Van zijn gelaat heeft ze niets gezien omdat hij eenigszins de pet over de oogen getrokken had en ook ietwat met gebukten hoofde liep. Het meisje kon echter aan de politie aan wie dadelijk van het gebeurde kennis werd ge- geven mededeelen dat een heer en een jongetje den man ook moeten gezien hebben. Beiden kwam zij n.l. tegen, toen er nog niets gebeurd was en de man nog voor haar uitliep. Zij moeten hem dus gepasseerd zijn. Iemand te Utrecht woonachtig en sedert ge- ruimen tijd weduwnaar, begon in den laatsten tijd het vrijgezellenleven zoodanig te vervelen, dat hij besloot om maar weder een levensgezellin te zoeken. Na daarin nogal spoedig te zijn geslaagd, deed hij aan zijne aanstaande het voorstel, dat zij eerst een maand of vier zijne huishouding zou waarnemen voordat de datum van het huwelijk werd vastgesteld. Met zijne eerste vrouw washij nam elijk zoo maar in eens getrouwd en schreef hij het daaraau toe, dat zij elkander eigenlijk nimmer goed hadden kunnen verdragen. Daar de aanstaande echtgenoote hier niets tegen had, was men de zaak weldra eens en aanvaardde zij, nu ongeveer drie maanden ge leden, haar nieuwen werkkring. Of haar kans, om weldra door haar meester tot diens huisvrouw te worden bevorderd, er sedert beter of slechter op is geworden, is niet bekendtoch zou men het laatste gaan denken wanneer men weet dat zij Zondag jl. spoorloos is verdwenen met medeneming van eenige goederen en ruim f 200 aan geld. Dien dag was namelijk haar aanstaande echtgenoot ^w^ihihmiwib lll|i "i i1"" v* Maand. I Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, k. kolen, p. pitchkolen. pp. pijpaarde, bz. landbouwzout, s.a. soda-asch, h. hout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2