Gemengde berichten. Dit werk is op ongeveer 13,000,000, ge- raamd. Dat door de Nederlandsche telegrafisten be- trekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid om over te gaan in Transvaalschen dienst, schijnt daaraan te moeten worden toege- schreven, dat de Transvaal hooge eischen stelt, wat de vaardigheid betreft, terwij] de bezoldiging aanvankelijk /3000 en later /3600 in even- redigheid tot den verlangden arbeid en met't oog op de dure levenswijze daar te lande, zeer matig moel heeten. Van de 12 laatstelijk door de lransvaal gevraagde ambtenaren zijn er maar 7 gekomen, meerendeels telegrafisten en klerken. Commiezen, ofschoon zij klagen over slechte pro- motie hier te lande, bedanken, terwijl van hen, Jer er vroeger heen zijn gegaan, toen zij niet dadelijk genaturaliseerd werden en van onze Regeering twee jaren verlof kregen, verscheidene zijn teruggekeerd. TER NEUZEN, 30 December 1896. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opge- bracht de som van 659,25. Verleden iaar be- droeg dit 655,37. Reeds meermalen gaf de tooneelvereenigiiig //Vooruitgang is oris streven" alhier bJijk dat zij veel aandurft. Hetgeen zij echter nu ondernomen en tenuitvoergebraeht heeft: de opvoering van het drama /,De wees van Brussel", zet de kroon op alles wat zij tot hiertoe deed. We gelooven gaarne dat de vereeniging slechts aarzelend dit stuk ter hand heeft genomen, zooals zij in hare circulate aan de burgerij bekend inaakte. Om zijn omvang en de eischen die daarvoor gesteld worden aan regie, tooneel en personental, behoort het meer thuis op het groot tooneel dan bij een liefhebberijgezelschap. Gerust kunnen we echter verklaren dat de Inderdaad, //Vooruitgang is ons streven" behoeft geen spijt over haar werk te gevoelen. Allen die haar bezochten zijn vol lof. Moge zij nog lang werkzaam zijn, tot genoegen der ingezetenen. De soiree amusante, j.l. Maandag in het /-Hotel der Nederlanden" alhier door den heer Nico de Haas gegeven, was druk bezocht. De talrijke opgekomenen amuseerden zich goed met hetgeen door genoemden heer, mej. Dumont en den heer George Ereund werd ten beste gegeven. Deze artisten hadden veel bijval. Een geanimeerd bal besloot deze soiree. Tot chef-machinist van den IJzendijkschen stoomtram is met 1 Jan. a. s. benoemd de heer A. van de Sande te IJzendijke. opzicbter van den provincialen waterstaat der eerste klasse, standplaats Colijnsplaat, is be noemd de heer H. van Gorsel. Hoek, 29 Dec. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Doelmatige zamenwerking" aanbesteed de levering van 1°. 154,100 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de Central e Guanofabriek te Rotterdam voor f 2,75, J. P. Meijers te Schaer- beek bij Brussel voor 2,61 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor /2,55£, per 100 Kg. 2". 24,300 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door M. de Jonge te Hoek voor f 9,28 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 9,08, per 100 Kg. De levering van beide meststofsoorten is gegund aan den minsten inschrijver den heer P. J. Scheele. Axel. De collecte voor de Nieuwjaarscom- missie heeft alhier dit jaar opgebracht de som van ruim /487. uitslag bewezen heeft dat de vereeniging hare krachten niet had overschat en in staat bleek om te volbrengen wat zij zich had voorgenomen. Wat een opoffering van tijd zal er zijn gevorderd en wat tal van moeilijkheden heeft men voorzeker moeten overwinnen eer de vereeniging het stuk kon geven zooals we het te zien kregen We zouden haast zeggen dat hare leden wel iets bezitten van de taaie volharding waarmede onze voorouders tegen het Spaansche juk streden, uit welk be- langrijk tijdperk onzer rijke geschiedenis het stuk getrokken is. De vereeniging heeft echter eer van haar werk gehad. De uitvoering bewees dat het drama met zorg tot in de bijzouderheden was bestudeerd, om een goed geheel te verkrijgen. Het decoratief, expres voor dit stuk gemaakt, was fraai en hen die dit ontworpen en vervaardigd hebben naar we vernamen eenige leden der vereeniging komt daarvoor een woord van lof toe. De fraaie historische costumes, geleverd door den heerDurivou uit Rotterdam, hielpen eveneens flink het effect van het spel der leden verhoogen, zoodat men eene inderdaad schitterende uitvoering verkreeg. Natuurlijk zouden er op de uitvoering wel aan- merkingen te maken zijn. We zeggen natuurlijk, omdat zoo'n stuk wellicht nimmer door beroeps- spelers, laat staan door dilletanten, onberispelijk zal worden uitgevoerd. Waar echter al eens een zwak punt te bespeuren viel, werd dit door de vele goede terstond in de schaduw gesteld. De rollen waren voor het meerendeel in goede handen en vooral van de hoofdrollen bleek dat deze bestudeerd en begrepen waren. En het succes P Dit was groot De nieuwe, net ingericlite bovenzaal van het //Hotel de Commerce" was des Yrijdags, bij ge legenheid van de generale repetitie, geheel bezet door donateurs met hunne huisgenooten en ge- introduceerden. De eerste openbare uitvoering, des Zaterdags, was goed bezocht en bij gelegenheid van die op j.l. Maandag, welke door een geanimeerd bal besloten werd, was de zaal overvol. Telkens werd de uitvoering, die met den tijd voor het verwisselen der de'eors circa 5 uur in beslag nam, met onverminderde belangstelling door de bezoekers gevolgd en we gelooven dat niet een van hen onvoldaan huiswaarts keerde. Sas van Gent, 29 Dec. Heden werd door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier aanbesteedhet afbreken der bestaande en het daarna opbouwen eener nieuwe pastorie voor hunne gemeente. Hiervoor waren biljetten ingekomen van de heeren D. de Smidt te Ter Neuzen voor f 7060, W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor 5830*, G. J. Kamoen te Westdorpe voor 5620, P A Mielen J. van der Velden te Ter Neuzen voor 5580, F. de Meijer te Gent voor 5500, Aug. de Meijer H. Gouwy te Selzaete voor 5200, A. J. Cornelissen te Axel voor /5180 H. van Luijk te Axel voor 5179,50, A. van Hoeve te Axel voor /5179, C. Claeyssens M. Dootjes te Sas van Gent voor 5058 en P. A. van de Yoorde te Sas van Gent voor f 4965. Philippine. Gedurende de drie Kerstdagen heeft de Zangvereeniging ,/Oefening baart Kunst" alhier elken avond een concert gegeven in de gemeenteschool. Ofschoon deze vereeniging haren ouderdom slechts bij maanden telt, mag evenwel hetgeen zij den toehoorders ten beste heeft gegeven, alleszins geroemd worden. Yooral de blijspelen De twee bedienden of het spook te middernacht en De boer met de hesp, brachten bij eene telkens eivolle zaal, menigmaal de lachspieren in beweging. Ook //de toekomst van Philippine", voorgedragen door twee courantenlezers, in navolging van het bekende/,Geloof jij het", op muziek gebracht door Kleppsch, vond veel bijval. Dit alles afge- wisseld door enkele zangstukken en prachtig pianomuziek van den heer Cornelis alhier, deed den avond genoeglijk voorbijsnellen. Ik geloof niet, dat een onvoldaan het schoollokaal heeft verlaten. -/Bij zulk weer verstand zeide de houtvester. over het geitenpad te gaan z/Ik heb schuld," antwoordde Valentijn, //Anton volgde op mijn aandringen. Indien ik naar hem geluisterd had, ware het niet gebeurd." Hartelijk drukte Anton de hand van zijnen broeder. ,/Laten wij den Hemel danken, dat het gebeurd is," fluisterde hij zacht, De houtvester hielp Valentijn, en zoo kwamen zij te huis. Yrede en liefde hadden, zooals vroeger, weder hunnen intocht in ,/De kroon" gedaan. Anton verheugde zich in het geluk van zijnen broeder zijn hart had afstand gedaan. Maar nog dikwijls moest hij denken aan het oogenblik, waarop hij op het punt stond, een broedermoorder te worden, en telkens beving hem eene huivering, als hij een schot hoorde knallen. De waardin van ,/De kroon" heeft nooit ver- nomen wat tusschen de broeders voorgevallen is op dien winterdag in de bergen. E I N D E. Biervliet. Zaterdag, tweeden Kerstdag, was het kermis in ons dorphet dansvermaak was in vollen gang. In het cafe' bij V. d. Sande was het ongemeen druk. Eenige Biervlietsche jongens hadden een groot orgel in Belgie afgehuurd,"dat niet eens in de danszaal plaats kon krijgen, dus buiten op straat voor het raam een plekje moest vinden. Nu is maar te betreuren dat er nog eenige deugnieten onder ons midden vertoeven, die niet fatsoenlijk pret kunnen maken, de eerbied voor alle gezag verloren hebben, zoowel voor het ouder- lijk gezag als voor de politic en der overheid, en in hun brooddronkenheid geoorloofde uitspannin- gen te schande maken en gevaarlijk voor andere pretmakers kunnen zijn. V. G., een milicien alhier, wiens verloftijd 29 December eindigt, kwam om 9 uur in het donker in het dorp een vijftal jongens tegen, en ontving van een of twee hunner verraderlijk een vijftal niet diepe sneden met een mes over 't gezicht. Eerst Maandag bekende zekere J. V. aan de politie met het mes, van zijn kameraad D. J. ter leen gekregen hebbende, gesneden te hebben. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Tijdens de bewoners, een paar buren in de Gentsche straat, afwezig waren het was Zondag- avond tusschen 5 en 7 uur en kerstfeestvierirg in het herv. kerkgebouw brak men in en nam bij de werklieden B. en V. 5 en 10 gulden weg. Papieren geld bleef onaangeroerd. De daders, nog onbekend, zijn geen vreem- delingen in die straat geweest. In alle opzichten slaagde de welverzorgde tooneelvoorstelling van Jacob van Lennep dien eigen avond. Nieuw Leven van Adema en de Geneeeheer van Hubertus Jansen werden in een stamp voile zaal goed vertolkt. De muziek was goed en het schoone meerstem- mig gezang vond heel veel bijval. Men schnjft ons uit Oostburg, dd. 30 Dec. Laatstleden Zondagavcnd om 11 uur begaven zich drie ingezetenen van Schoondijke op we- naar toen zij binnen de kom dezer gemeente werden aangesproken door drie jongens, waar- van twee van Schoondijke en een uit Oostburg. Even te voren moeten de laatste in een herberg eemgzins geplaagd geweest zijn, want toen zij aan het einde van het dorp waren, haalden zij bii een wagenmaker, die daar woont, een stok, waarop de andere jongens doorgingen en later door die bejhamels werden achterria geroepen eens te blijven staan. Twee er van vreezende een pak slaag te zullen oploopen, gingen door, doch de derde van geen waad bewust, bleef staan en vroeg hen wat zij van hem noodig hadden. Onverwachts kreeg hij een slag op het hoofd, waarop hij neerviel. De twee andere zagen hun makker vallen, keerden erug, c och beiden kregen een zoodanigen slag, de een op den arm, de andere op het hoofd, dat zij vielen, en daarna opstaande, zoo gauw mogelijk trachten weg te komen. Aangezien beide hun makker v. M. niet meer zagen, meenderi zij, dat ook hij weggeloopen was. Door den eersten slag verloor v. M. het be- wustzijn. Toen hij later bijkwam, is hij over een haag gestapt en heeft getracht aan de achterdeur bij zekeren V., door kloppen de menschen wakker te maken, ten minste de bebloede handen die op de voor- en achterdeur stonden, wettigden dit vermoeden. Volgens het oordeel van een deskundige heeft bij wegens het vele bloedverlies, geen leven meer kunnen maken. Daarop heeft hij zich neergezet en oen s morgens die menschen opstonden, vonden zij iemand Jiggen met een gat op zijde en boven op het hoofd, die zoodanig waren toegebracht dat e schedel gespleten was. Naar het schijnt moet de ongelukkige nog tot 4 uur geleefd hebben. Indien zijn kameraads waren teruggekeerd, wat toch hun plicht was geweest, hadden zij naar alle waarschijnlijkheid hem niet gevonden. en der daders, C. van Schoondijke, was bij hen bekend die dan ook onmiddellijk werd in verhoor genomen en zijn makkers noemde, die bij e vechtpartij tegenwoordig waren geweest. Met hun dneen werden zij later bij het lijk gebracht, doch een er van verwaardigde zich niet zijn slacht- oiler aan te zien en toonde zich merkelijk onver- schilhg Bovengenoemde C. werd, als zijnde onschuldig, vrijgelaten, doch de anderen zullen W0rij jaar ^i^lburg getransporteerd worden. e daders, welke een volledige bekentenis hebben a gelegd, zijn W., van Schoondijke (Steenhoven), en M., van Oostburg. De vader van W. kwam gister om zijn zoon uit de gevangenis te halen, hij moest hem hebben", doch de veldwachter beduidde het hem anders. loen de vader, door den drank opgewonden, met geweld bleef aandringen, werd hij ook een oogenblik binnen gebracht. Dienzelfden avond, ongeveer dien tijd, werd de wethouder Bonte van St. Kruis, zich naar zijn hofstede begevende, door een onbekenden persoon aangevallen, die hem op de grond wierp en zijn horloge, benevens 25 frank afnam. Aan gezien alles zoo vlug ging, was het den heer B. onmogelijk zijn aanrander te herkennen. Waren zijn beide zonen, die hem kwamen af halen, tien minuten vroeger gekomen, dan was het feit niet gebeurd. Zijn toestand was eerst zorgwekkend, doch thans bevind hij zich naar omstandigheden vrij wel. Maandagmiddag strandde aan de oostzijde van de Oosthavenpunt te Zierikzee, de tjalk Eendracht, schipper D. Schot, te huis behoorende te Hansweert, met pulp van Bergen op Zoom naar Zierikzee be- stemd. Door den hevigen zuidenwind en moeilijk water stootte het zeer hevig op de steenen, werd zwaar lek en zonk spoedig weg. De opvarenden, bestaande uit den schipper, zijne vrouw, 3 kinderen' zijn vader en de knecht, hebben zich met eigen boot knnnen redden. Te Roosendaal heeft den 2den Kerstdag eene feestelijke bijeenkomst van het Leger des Heils op een kolenschip in de haven plaats gehad. Door tal van aanwezige nieuwsgierigen aan de kade werden erge baldadigheden uitgevoerd en het schip als het ware gebombardeerd met steenen en alles wat voor de hand lag. De geheele politie- macht en marechaussees moesten de heilsoldaten, waaronder 2 vrouwelijke, beschermen en naar het station begeleiden. Te Barneveld is een 81jarige grijsaard wien, hoewel in behoeftige omstandigheden verkeerende^ geen enkel armbestuur eenige ondersteuning verleenen wil, door zijn kostbaas per kar tot voor het raad- huis dier gemeente vervoerd en aldaar afgeladen. Naar aanleiding hiervan is nu door den raad aldaar besloten f 2 kostgeld per week voor den ongelukkige uit de gemeentekas te betalen. Dat //de Belgen" (eene zeer armoedige be- volking in het dorp Jubbega) zeer aan hunne hutten gehecht zijn, kan het volgende bewijzen. Een weldoener stelde //een Belg" voor om zijn ellendige hut af te breken en daarvoor, zonder dat het hem een cent behoefde te kosten, een nette arbeiderswoning in de plaats te stellen, die voor zhoT zi£bejaard PerS°°n VCel doelmatiS^ wanner Over dit voorstel werd /,de Belg" zoo vertoornd dat hijden man met scheld- en vloekwoorden overlaadde en daaraan toevoegde„Ik bin in isze lutte berne, ik wol er ek in stjerre." (Ik ben in deze hut geboren, ik wil er ook in stervem) Omtrent den moord te Amsterdam meldt men Nu de nasponngen der politie ongeveer geein- digd zijn, heeft plaats wat wel meer gebeurt na dergehjke verschnkkelijke zaken er worden brieven geschreven door den man, die zich d2 moordenaar noemt. Zoo heeft thans de stiefmoeder van het meisie een brief outvangen van zoo iemand. Hij maakt daann zijn verontschuldigingen voor het feit, dat J \aaJ ?ochter getroffen heeft. Dit was niet zijn bedoelmg geweest. Hij had het uit jaloezie op een ander meisje gemunt. Men moest niet denken dat hij gek was; hij ZtT 8T Wat hij deed- politie zounog meer van hem hooren, maar uitkomen zou het nooit, evenmin als de moord op Hoogsteden enz. l bfef, ^Zondag ontvangen. Hij is met h.ndT gLtd™. geSChreVen e" is der HHi. in Het blijkt, dat behalve de brief aan de stief- moeder van de vermoorde mej. Beijer nog ver- schillende andere van den zich noemenden moor denaar bestaan, welke echter niet aan de familie doch aan de politie gericht zijn. Deze brieven komen uit verschillende plaatsen (die aan de wed. Beijer uit Amsterdam) en zijn He met verdraaide hand geschreven, doch blijkbaar met van denzelfden persoon afkomstig. lolitie en justitie hechten evenwel niet veel waarde aan deze geschriften. Immers, hoe onge- loofehjk het ook schijne, toch is herhaaldelijk gebleken, dat er creaturen bestaan, ellendig genoeg om dergehjke brieven als //aardigheid" te schrijven Het spreekt vanzelf, dat deze aardige menschen wanneer z.j ontdekt worden, door de justitie zeer onaardig behandeld worden en terecht, want door iet bemoeielijken en afleiden van het onderzoek maken zij zich in moreelen ziu inedeplichtig aan het met ontdekken van den man, die steeds meer slacbloffers kan maken. Daar het altijd mogelijk blijft, dat onder de vele gefingeerde brieven toch een van den waren moordenaar is, die de justitie op een dwaalspoor tracht te brengen, worden alle ontvangen epistels zorgvuldig bewaard. ATaar alle waarschijnlijkheid heeft men van den moordenaar zelven nog geen brief en nog blijft j de underselling, dat men met een waanzinnige te doen heeft, de meest aannemelijke. De gerechtelijke schouwing van het lijk heeft uitgemaakt, dat ook een steek in den rug was f oegebracht, waarop in den beginne niet gelet is. de moordenaar van achteren genaderd is en er geen gesprek of worsteling heeft plaats gevonden, is us zoo goed als zeker en daaruit volgt alweer, dat de dader met juist die vrouw, doch eenvoudig eene vrouw heeft willen treffen, m. a. w. krank- zinmg of maniac is. ^en dienstmeisje in de Vondelstraat te Amsterdam is Woensdagavond bemoeilijkt door een heer, wiens signalement overeenkomt met dat van den vermoedelijken moordenaar van Hendrika Beijer. Een dnetal rechercheurs der politie bleven den volgenden avond in den omtrek dier straat. iX°g m Amsterdam onder den indruk van den onlangs plaats gehad hebbende moord en reeds vernemen we weder alzoo, meldt de Tel., een zeer onrustbarend bericht. Sedert den eersten Kerstdag namelijk vermist een der employe's aan den Hollandsche spoor zijn 2Ojarige dochter. Het meisje was gaan wandelen doch keerde sedert niet meer terug, terwijl er geen enkele reden bestaat om aan te nemen, dat zij opzettelijk het ouderlijke huis heeft willen verlaten. Hoewel onmiddellijk aan de politie van het geval werk kennis gegeven en een portret van de ver- miste werd gedeponeerd, is het haar nog niet mogen gelukken het meisje terug te vinden. In een der Amsterdamsche bladen wordt het volgend middel aan de hand gedaan ter voorkoming van aanslagen, zooals die in de Yan - Eeghenstraat heeft plaats gehad. hike dame en elk dienstmeisje zorge er voor steeds het midden der straat te houden en er voor te zorgen steeds bij de hand te hebben een signaalhoorn zooals bij de politie in gebruik. Komt nu een echte of vermeende Jack the Ripper opdagen, dan blaast men direct alarm. Het gevolg zal zijn, dat dadelijk van alle kanten hulp komt opdagen en men in staat is den dader te vatten. Bij verwonding heeft men daardoor kans direct geholpen te worden. Zelfs in die wijken, waar goede nachtwakers zijn, zou ik dit middel aanbe- velen, want ook zij kunnen evenmin als de beste politie overal tegelijk aanwezig zijn. Vindt iemand een verwonde of stervende, dan kan hij of zij gebruik maken van den signaalhoorn, dien het slachtoffer bij zich heeft. Op zijne kunstreis door Amerika zou Coenen te Auguascantes een concert gegeven. Bij zijn aankomst de stad doorwandelend, zag hij aan de hoeken der straten de gewone aanplakbiljetten van Dllmann, maar tot zijn groote verbazing en ergernis versierd met het beeld van een man, die, op zijn hoofd staande, viool speelde. Vertoornd begaf hij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2