Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere a 40 cent. No. 3401 Donderdag 31 December 1896. 36e Jaargang. mWMU MIHTil. TWEB B10IB1BS. Tweede zitting van den Militieraad. Binnenland. ABONIEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van ditblad dat Vrijdagmorgen, 1 Jan. 1897, zal verschijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot Donderdagavond 6 ure. Ter Neuzen, 30 Dec. 1896. De Uitgever P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TERNEUZENSCHE COURANT met geeu lijst om advertentien wordt roudgegaan. FEUILL ETON 4) Wat was het dan, dat den man noopte, de reeds tot dea moord opgehevene hand weder te doen zinken? Angst? Neen, Anton zou niet gebeefd hebben, al ware de bliksem juist voor hem ingeslagen, rnaar de echo, de knal van het schot wekte in zijnen geest een tafereel uit vroegere, gelukkige dagen zijner kindsheid. De moeder had den kleinen broeder op den schoot, terwijl hij zelf naast haar stond en luisterde naar de goede vrouw, die den zoon vertelde van den Vader daar bovmi en dat de rollende donder Gods stem was, the waarschuwend en vermanend tot de menschen sprak. ,/En eens zal Hij ook verschijnen in donder en bliksem op de wolken, had de waardin van //De kroon," gezegd. Ja, Anton had Gods stem te rechter tijd vernomen. Yalenlijn klom nu naar beneden en weldralag dereusachtigeboomomver. Debroeders aanvaardden den terugweg. De storm was gestadig toegenomende eerste ijzige vlokken joegen door de kale beukentoppen en huilend voer de wind door de naalden der pijnboomen en de bruine bladeren der eiken. z/Nu gaan wij den anderen weg nemen," zeide Anton. z/Maar waarom toch, het geitenpad is immers veel korter," antwoordde Yalentijn verbaasd, die naar huis verlangde. folitiel* Overzicht. Men kan den berichtgevers te Konstantinopel waarlijk niet verwijten, dat zij er bij stilzitten, eer zou er reden zijn hun matiging aan te bevelen. Er kan geen ruggespraak plaats vinden tusschen een der gezanten en een Turksch hoogwaardigheids- bekleeder, of, wat veel ernstiger is, tusschen een van genen en Sultan Abdul Hamid in persoon, of er worden met betrekking tot het verhandelde, lezingen gegeven te kust en te keur. Gelukkig stelt geen der //welingelichten" de voorwaarde dat men zijn mededeelingen van a tot z gelooven moet. 't Zou er dan ook heel treurig uitzien in de hoofdeu der goedgunstige en goedgeloovige lezers Daar heeft nu Ruslands gezant Von Nelidow zoowaar alweer een samenkomst gehad met den beheerscher van alle geloovigen en dit apartje heeft, volgens de lezingen te Konstantinopel, een strikt intiem karakter gearagen, zoo zelfs, dat de tolken er niet bij werden geduld. Nu zou men zoo zeggen, dat er dan ook geen omstandig resume kan gegeven worden, maar dan vergeet men, dat aan de oevers van den Bosporus de sprookjes eens iemand het het leven hebben gered en dus wordt er brutaalweg op los gefantaseerd. De gezant van Czaar Nicolaas zou den Grooten Heer namens zijn meester verzekerd hebben, dat hem (den Sultan) geen haar zal worden gekrenktdat zijn (des Sultans) persoonlijke veiligheid gegaran- deerd is en dat zijn (des Sultans) suprematie zal gehandhaafd blijven. Dat klinkt heel anaers dan een ander, veel ge- loofwaardiger bericht en 't wordt zelfs nog onaan- nemelijker door de toevoeging dat de Sultan in z/Neen, kom terug Bij wind en sneeuw. Het pad is gevaarlijk." z/Och, ga toch heen," lachte de broeder, *sedert wanneer zijt gij dan bevreesd Waar bestaat voor ons gevaar? Kom, wij winnen er een goed half uur mee uit." Anton gaf toehij volgde den vooruitgaandeu broeder. De kracht van den storm was verdubbeld, de sneeuwvlokken dwarrelden in een woedenden dans rond en weldra was het geheele woud, het geheele gebergte in een dichten sluier gehuld. Anton had maar al te zeer gelijk gehad, het pad was bij het dalen thans zeer gevaarlijk. Zij moesten zich meer en meer op hun gevoel verlaten, want de dicht vallende, hun in't gezicht dwarrelende sneeuw stelde hen nauwelijks in staat de oogen te openen. /Valentijn, keer terugwaarschuwde Anton met beveude stem, toen zij bij den afgronu kwamen /rKeer terug ffJa, ik had uw raad moeten volgen," antwoordde deze, //het is werkelijk een gevaarlijke wegmaar nu hebben wij reeds de helft achter ons. Nu is het de moeite niet meer waard terug te keeren." Luid huilde de storm in den afgrondhij brak op den rotswand rechts van het pad, om dan plotseling met verdubbelde kracht in de diepte te woeden. De broeders waren nauwelijks in staat zich voort te bewegenmet de eene hand hielden zij zich vast aan het struikgewas, dat zich in den leisteen had geworteld, terwijl in de linkerhanc de bijl dienst deed als stok. Stoot op stoot volgde, maar gelukkig bereikten geen geval de controle der mogendheden zal dul- den en dat hij (nogal theatraal) zou uitgeroepen lebben //Ik zal misschien de laatste khalif zijn, maar nimmer zal ik mij laten dwingen een tweede chedive te wezen Wat nu het geloofwaardige rapport aangaat, dit luidt als volgtNelidow heeft der Porte doen toekomen een nota over de financieele aan- gelegenheden, waarin hij zijn regeering gezind leet zoo noodig aan te sluiten bij de andere mogendheden, ter waarborging van de belangen der Europeesche schuldhouders tegen Turkije's plannen. En in een toelichting zou de gezant nader be- toogd hebben, dat de controle van Europa op de financien, onvermijdelijk zou zijn, als de re geering van Turkije de inkomsten, bestemd voor de schuldkas, niet aangetast liet, terwijl nadruk- kelijk gewezen wordt op de noodzakelijkheid dat de sultan de raadgevingen der mogendheden op- volge, onder aanzegging van zeer onaangename gevolgen bij weigering. De te Washington verschijnende Post verrast heden de wereld met de onverwachte en welkome tijding, waarvan de bevestiging ditmaaal niet moge uitblijven, dat de Vereenigde Staten en Cuba zich, met betrekking tot Cuba, met elkander hebben verstaan De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Olney, zou namelijk met den Spaanschen gezant Delome eene schikking met ds Cubanen hebben ontworpen waartoe de Spaansche Minister-President Canovas de Castillo van ambts- wege het initiatief zou hebben genomen. Het zal in dezen vorm geschiedenSpanje noodigt de Vereenigde Staten uit, de roorwaarden te ontwerpen, aan de opstandelingen op te leggen. Het doet zulks onder betuiging van leedwezen wegens de schade, door den Amerikaanschen handel tengevolge van den oorlog geleden, en is gaarne bereid Amerika hiervoor schadeloos te stellen door het sluiten van een reciprociteits- of weder- keerigheids-verdrag. In de mededeeling van den heer Canovas wordt verder verklaard, dat Spanje gaarne de goede dieifsten van Amerika als bemiddelaar wil aan- vaarden, en bereid is tot het verleenen eener amnestie en van nieuwe hervormingen. De regee- ringsvorm, welken men bereid is aan Cuba te verleenen, zal er een wezen van beperkte onaf- hanjselijkheid, welke ook aan elke provincie afzonderlijk zal worden geschonken, in die mate evenwel, dat geen splitsing of scheiding volgt. Eene goede tijding zekerlijk, maar, vreest men, te sehoon om geheel en al waar te wezen Twee officieren, kolonel Grey en kolonel White, die deelnamen aan den inval van Jameson in de Transvaal, zijn Zaterdagmorgen uit hun gevangen- schap ontslagen, wegens afloop van hun straftijd. Beiden schijnen in de gevangenis aan slapeloosheid geleden te hebben. In de Holloway-gevangenis zijn nu nog slechts twee officieren, die aan den iuval deelnamen, n.l. Sir John Willoughby en Majoor Robert White. Het vonnis van den eersten loopt af op 28 Mei, dat van den laatsten op 28 Februari. Dr. Jameson is nog altijd ver van wel. Het gerucht wil, dat hij weerzin gevoelt tegen de gedachte dat hij vrij is, terwijl zijne makkers nog steeds in gevangenschap blijven. En dit zal wel gebruikt worden bij pogingen om die heeren te laten ontslaan. Inmiddels is er een extra-Kerstmisnummer verschenen van de Cape Times, waarin eene z/geschiedenis van de crisis" gegeven wordt, die vergezeld gaat van tal van illustraties. Dit boek maakt er aanspraken op, dat het alleen feiten geeft, in tegenstelling met Stead's verhaal, dat de geschiedenis gaf, zooals zij had kunnen zijn, en is voor een shilling algemeen verkrijgbaar gesteld. De algemeene strekking dezer brochure schijnt te zijn aan te toonen, dat Cecil Rhodes de leider van de geheele gebeurtenis was en dat iedereen, die aan den inval deelnam wel is waar niet be- paalde verzekeringen van of namens Rhodes had, maar er van doordrongen was, dat alles oor- spronkelijk van dezen uitging, hetgeen trouwens vrij wel overeenkomt met de algemeene opinie. zij het einde van het gevaarlijke pad. Opeens gleed Valentijn met den voet uit, hij viel en met een wilden kreet gleed hij naar de huiveringwek- kende diepte. Met de kracht der wanhoop boor- den zijne vingers zich in de scheuren van het ge- steeute en in doodsangst greep de hand naar een wankelend berkenstammetje het laatste houtvast. Maar snel als de bliksem was Anton hem na- gesprongenden voet zette hij tegen een voor- uitspringenden kant, met gespierde vuist greep hij den zwevende bij de borst en met bovenmensche- lijke kracht had hij hem naar boven getrokken, terwijl hij zelf met een geweldigen slag achter- over viel. De broeder was gered, maar Anton lag bleek als levenloos op den groud, aan het hoofd gaapte een breede wonde, en langzaam, purperrood druppelde het bloed op het witte sneeuwtapijt hij was met het achterhoofd op een scherpen steen gevallen. Een oogenblik verliep, voor dat Valentijn het gebeurde begreep. Ja, hij was gered, en de broeder, de trouwe broeder daar, had hem voor een vreeselijk uiteinde bewaard. //Anton riep hij, //Anton Geen antwoord. Hij richtte zich op. Nu eerst zag hij de woude, het, bloed, het bleeke gelaat. Luid klonk zijn hulpgeschrei door den storm en de sneeuw. Te vergeefsGeen mensch daagde op. Zij waren alleen in den huilenden storm. Was hij dood Bevend maakte Valentijn zijne kleeren los en legde de hand op het hart het scheen stil te staan. Hij wreef het voorhoofd met sneeuw, legde het hoofd van den broeder op Blijkens bericht van onzen minister-resident te Tokio, behoort onder de openbare werken, welke in Japan zullen worden uitgevoerd, de aanleg van eene haven te Osaka. Deze haven-aanleg wordt begroot op ongeveer 28,275,000. Belanghebbenden, die voornemens mochten zijn te trachten hieraan eenig deel te nemen en ingenieurs, die zich naar Japan wenschen te begeven, verwijzen wij naar de Staats Ct. n°. 305, welke uitvoeriger mededeelingen bevat. Met den aanbouw van deze haven staat in ver- band dt verbetering van den hoogwaterafvoer langs de rivi ;r te Osaka //Yodogawa". zijne knieen, zag, luisterde, en eindelijk, eiudelijk bewogen zich de bleeke lippen en slaakten een diepen zucht. z/Hij leeft," juichte Valentijn. Anton, mijn broeder, lieve, goede broeder Anton ontwaakte uit zijne bewusteloosheid zijn oogen openden zich en richten zich met een uitdrukking van inuige liefde en vreugde op den broeder. Toen echter was het, alsof diepe smart en bitter berouw zich op het bleeke gelaat ver- toonden. Langzaam hief hij de rechterhand op en drukte zacht de hand van Valentijn//Yergeef mij broeder, vergeef mij z/Antonzeide Valentijn verschrikt, toen hij in het van wroeging verwrougen gelaat zag. z/Ik heb zwaar gezondigd, niet met daden, maar met booze gedachten. Oordeel over mij." En hij vertelde van zijne liefde en zijnen haat, en van zijne groote, zware schuld. Toen hij geeindigd had, voelde hij twee armen om zijne schouders en een door tranen verstikte stem zeide z/Anton, arme broeder Toen verloor hij weder het bewustzijn. Onder Valentijns pogingen kwam hij weer tot zich zelven, de hoofdwonde bloedde niet meer, maar de voeten waren nog te zwak, om hem te dragen. Toen hief Valentijn den broeder met krachtigen arm op en droeg hem tot in het dal. z/He! Wat is dat?" riep een stem. //Gij Valentijn en Anton! Wat is er gebeurd Het was de houtvester, die van de jacht terug- keerdehij droeg een geschoten vos. Spoedig was de toedracht der zaak verteld. ffMaar menschen, waar hadt gij dan ook uw Dit Mad verschijnt iHaandai;-, Woenstlag- en VriJdayavon^lTbuHgezonderit op Feestdagen, bij <len uitgever P. J. VAXPE_MKBIi te Ter leinen. Burgemeesteren Wethouders van de gemeente TER NEUZEN Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militieraad in Zetland op %'rijd»g den 1.1 Januari dos voormiddags te 10 unr te Middelburg in het gewoon lokaal van het Provinciaal bestuur eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsver- vangers of nummerverivisselaars verlangen op te treden, en dat, bijaldien nopens hnnne redenen van vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan of zij zich in den dienst der militie wenschen doen vervangen, zij op gemelden tijd voor de Militieraad rjoeten verschijnen, vergezeld van de personen, die als plaats- vervangers of nummerverwisselaars voor hen verlangen op te treden, en voorzien van de navolgende stukken 1wat den plaatsvervanger betreft a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, ongehuwd of kinderloos weduwnaar, niet beneden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuig schrift wordt afgegeven door den Burgemeester b. van het bewijs, dat hij zijne plichten ten aanzien van de militie heeft volbraeht, of dat hij er geene te vol- brengen had c. indien hij vroeger als militair of op's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een ge tuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den comman dant van het korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van toestemming van zijn vader of voogd om als plaatsvervanger op te treden. 2. wat den nummerverurisselaar betreft a. van een bewijs, afgegeven door den Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven en onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geene dienst bij de militie is verplicht geweest b. van de hierboven onder letter c en d vermelde stukken. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of van wege den loteling, die zich doet vervangen, aan den Militieraad moeten worden overlegd een afschrift van de notarieele akte van overeenkomst over de vervanging in den dienst. Tot afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2 a bedoeld, zal op Unnderdag den S Januari eerst- komende, des voormiddags van 9 tot 12 uur, in een der lokalen van het gemeentehuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en onderteekenen. Ter Neuzen, den 29 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. ILK I I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1