Telegrafische berichten. jemeogde berichten. TER NEUZEN, 28 December 1896. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Ovezande en Driewegen is door Ds. A. Timmer- man alhier bedankt. In de alhier op Woensdag j.l. gehouden vergadering der afdeeling Ter Neuzen van de vereeninging Van landbouwers die suikerbieten verbouwen", werd o. a. verslag uitgebracht van bet proefveld in 1896 in den Goeschen polder aangelegd. Dit proefveld werd bezaaid met 8 soorten van suikerbietenzaad, waarvan 6 soorten door suiker- fabrikanten aan landbouwers verstrekt, en 2 soorten van zaadkweekers aangeschaft. Belangrijke verschillen in opbrengst werd en weder bij deze proefneming waargenomen. Het grootste verschil in opbrengst van zaad door fabrikanten geleverd bedroeg ruim 3000 kilogram per gemet. Opmerkelijk was het, dat de bieten afkomstig van het zaad dat het minste gewicht opleverde bovendien ongeveer 1 percent minder aan suiker- gehalte bevatten, dan die van het zaad, welke de hoogste opbrengst gaf. Het best voldeed zoowel aan gewicht als aan gehalte een der zaadsoorten door bekende kweekers geleverd. In 1897 zal weder een proefveld worden aangelegd, waarvoor in den Coegors-polder een stuk bouwland van een der leden werd gehuurd. Nog werd besloten pogingen aan te wenden om voor 1897 de opbrengst van een partij bouwland gezamenlijk te contracteeren. schreven de heeren M. de Jonge te Hoek, voor /9,17. D. J. Oggel te Axel, voor 9,lo'. E. HIO^K^ 16 GraaUW' V°°r 9,08Alles Per Axel, Ivi,|klilt, 23 Dec. Door de maatschappij //Voorwaarts" werd heden alhier aanbesteed de levering van 130000 Kg. superphosphaat, Hiervoor hadden ingeschreven de heeren P. J. Ardennen te Dordrecht voor 2,72, E. Staal te St, Jansteen voor 2,68, en D. J. Oggel te Axel voor f 2,65, alles per 100 Kg. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. 1 hilippine. Op de hoeve van E. Daelman is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Philippine. Bij de publieke verpachting alhier van het recht tot het ophalen van straatgeld over het jaar 1S97, was het hoogste bod gedaan door den heer Th. van Hurck, alhier, voor 340. 's Gravenhage, 28 Dec. Eerste Kamer. In de zitting van heden is de nood-suikerwet aan- genomen met 27 tegen 21 stemmen. Dezer dagen werden te Goes de puike aardappelen ten gevolge van den enormen voorraad verkocht tegen den voor dezen tijd des jaars ongehoord lagen prijs van 10 cents de vijfkop. Een ingezetene van Scheveningen die onbe- kend wenscht te blijven, schonk een gift, waardoor 112 weduwen van verongelukte Scheveningsche visschers ieder een Kerstgave kon worden uitgereikt. Maandagmiddag waren te Groningen eenige heeren aan het arren, toen aan het Gedempte Zuiderdiep het paard eenigszins doors] oeg" en de ar kantelde. len der heeren, G. H. Baars de bekende pikeur uit de manege aldaar, viel en weeg de ar over zich heen. Aanvankelijk meende men dat dit ongeval weinig had te beteekenen, doch Woensdag is de jonge sterke man bezweken. Een daglooner te 's Gravenmoer heeft een verborgen schat gevonden, naar hij zegt onder een struik op het land. Deze schat bestaat uit ruim 100 oude zilverstukken, waaronder een lOtal rieguldenstukken, zoo gaaf alsof zij pas geslagen waren. 8 Heden werd alhier door het bestuur van de vereeniging ,/Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van 293,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor schreven in de heeren Vaessen Stein- haus te Rotterdam, voor 2,68J. P. Meyers te Schaerbeek, voor /2,62; D. J. Oggel te Axel, voor 2,59 en P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 2,56, alles per 100 Kg. De levering is gegund aan P. J. Scheele. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en instructie tegen A. V. M. B., spoorwegbeambte bij de spoorweg- maatschappij GentTer Neuzen, wonende te Ter Neuzen, thans voortvluchtig ter zake van verduistering van gelden in zijne voormelde betrekking en valschheid in geschrifte. De beklaagde is Zaterdag te Antwerpen ge- arresteerd. Sedert den nacht van Zaterdag op Zondag werd vermist de varensgezel J. d. L., alhier. Daar men gistermorgen zijn pet vond in de vlucht- haven bij de waterpoterne, werd vermoed dat hij bij het zich naar boord begeven te water geraakt en verdronken was. Dit vermoeden is gebleken waarheid te zijn; heden middag is men terplaatse gaan dreggen en na eenige worpen haalde men het lijk op, dat naar het lijkenhuis op de begraaf- is getransporteerd. Den 26 dezer waren 6 personen van Beveren (Belgie) in den Prosperpolder aan het jagen. Ver- volgd door Belgische politie beambten vluchtten zij op Hollandsch grondgebied, alwaar zij gisteren door 2 jachtopzieners met behulp van 23 personen van de Hollandsche Hoeve werdengevangengenomen. Hedenmorgen zijn ze alhier gerankelijk binnen- gebracht en verder naar Middelburg getransporteerd. Bij de te Middelburg gehouden herbesteding van de indijking van het verdronken land van Saeftingen waarvoor de minste inschrijvers ad f 296,200, bereids in ons nummer van Woens dag zijn medegedeeld, waren 12 biljetten inge- komen, waarvan het hoogste bedroeg 344,000, van de heeren Smit VII te Haarlemmermeer. Zoomede werd nog ingeschreven door de heeren E. FStaal te St. Jansteen en F. Dronkers te Kapelle, voor 299,100 en J. Haek te Oud-Gastel en J. Geluk te Tholen, voor 298,800. Door den heer C. van der Hooft alhier is telegrapfische mededeeling van de gunning van het werk ontvangen. Op 2 Jan. a. s. zal het detachement van het bataljon infanterie uit Middelburg te Ter Neuzen gedetacheerd, onder bevel van den 2den luit. P. J. Boogaert, naar zijn garnizoen terugkeeren en ver- vangen worden door een detachement uit Vlissingen, onder bevel van den 2den luit. Vorstman. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de rus- tende schutterij in de provincie Zeeland, bij het 4de bataljon, tot kapitein de heer J. G. Meijer, thans lste luit. en bij het 5de bataljon tot 2ien luit. de heer P. D. Verhaegen. In de lste helft der maand December is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van H. de Bus Belgie? Zaamslag, 24 December. Door de vereeniging yln 'tbelang der landbouwers" alhier werd heden aanbesteed de levering van 1°. 335400 Kg. superphosphaat. Ingeschreven door de heeren D. J. Oggel te Axel, voor 2,63. Vaessen Steinhaus te Rot terdam, voor 2,61. E. P. Staal te Graauw voor f 2,57. Alles per 100 Kg. 2°. 17300 Kg. chilisalpeter, waarvoor in- Kantongerecht te Hulst. Op eene hoeve te St. Laureijns (Belgie) bij Aardenburg moet het mond- en klauwzeer uitgebroken zijn. Door den schuttersraad te Middelburg werd in de vorige^ week de weigerachtige schutter J. K. v. d. V. weder veroordeeld tot vier geld- boeten van f 15 (bij niet betaling te verhalen door provoost-arrest), wegens het niet voldoen aan de oproeping om zijn wapens te ontvangen. Men meldt uit Vlissingen In de Aagje Dekenstraat alhier woont de 75jarige weduwe van wijlen den fortificatieopzichter O. met I twee dochters, beiden ruim 30 jaren oud en ongehuwd. Eene dier dochters, die aan zwaarmoedigheid lijdende is, liep Vrijdagochtend de deur uit, met het doel zich in eene achter het huis liggende vest te gaan verdrinken. De moeder en de zuster volgden haar onmiddellijk, doch de jonge vrouw lag reeds in het water, toen zij ter plaatse kwamen. Moeder en dochter begaven zich mede te water om de drenkelinge te redden. Met behulp van eenige toegesnelde personen werden moeder en dochters op het droge gebracht, doch de 75jarige moeder was tengevolge van schrik, koude en water nagenoeg bewusteloos en overleed kort daarna. Ook in gemeente Anna Paulowna word! brongas gevonden. Reeds wordt het met uitste- kend gevolg op eene groote boerderij gebruikt, met alleen voor verlichting maar ook om te koken. Door de Alkmaarsche politie is de hand gelegd op een jeugdige dievenbende. Een elftal jongens hebben zich sedert begin Oct. schuldig gemaakt aan herhaalde diefstallen van verschillenden aard. De niet voor consumptie vatbare goederen zijn meest alle in beslag genomen. Een jonge man ademde geruimen tijd lichtgas in en werd daardoor op merkwaardige wijze ver- giftigd.^ Eerst vertoonden zich verschijnselen van vervolgingswaanzin, en daarna verloor hij het geheugengenoegzaam al het verledene had hij volslagen vergeten en hij moest alles van voren at aan weer leeren. Na drie maanden viel hij plotseling in een diepen slaap, waaruit hij volkomeu hersteld ontwaakte, weder in 'tgenot van zijn geheugen, ook ten aanzien van wat hij gedurende die drie maanden volslagen vergeten was geweest alleen hennnerde hij zich nu niet meer wat er gedurende zijne ziekte was voorgevallen. I)*3 Haarlem heeft men, bij het werpen van sneeuwballen waarin men steenen had gepakt, twee kmderen zoodanig aan het hoofd getroffen, dat het eene aan de gevolgen overleed, terwijl het andere ernstig aan het oog werd gewond. De bekende vaster Succi, die in het Olympia- theater te Panjs optrad, is Woensdagavond bij het verlaten van den schouwburg razend geworden gebrachtSt 66n krankzinnibrengesticht worden Een jonge boerenman, wiens meisje 1 Novem ber haar dorp had verlaten, om te Utrecht te gaan dienen, gevoelde haar gemis zoo zeer, dat hij niettegenstaande zij hem had beloofd, om een van de Kertstdagen te zullen overkomen, niet zoolang kon wachten haar weder te zien, en daarom op het denkbeeld kwam, haar eens te gaan bezoeken. Uaar hij echter reeds scheen te weten, dat men in de meeste diensten van den vrijer van de meid de llleIien dan de teenen ziet, en een bloed- verwant van deze in den regel niet wordt afgewezen, besloot hij dan ook om zich, vooral omdat hij nogal vroeg in de stad was, als haar neef voor te doen. Deze list gelukte en hoewel Teuntje een oogenblik erg bedeesd keek, hetgeen echter wel van de verrassing kan gekomen zijn, brachten zij toch een gezellig half uurtje in de keuken door waarna de geJukkige jonkman vertrok, onder be- dat hiJ des avonds voordat hij naar huis ging, nog even kwam goeden dag zeggen. loen hij echter op het afgesproken uur aan haar dienst verscheen, vond hij haar niet thuis, terwijl een der huisgenooten hem wist te vertellen' dat het met Teuntje in den beginne heel goed' was gegaan, doch dat sedert zij kennis had ge- kregen aan een artillerist er met haar geen huis meer was te houden, zoodat zij dan ook wel spoedig zou moeten vertrekken. Hoewel aan de waarheid niet viel te twijfelen, bleet hij toch nog eenigen tijd in den omtrek rondslenteren, ten einde zich zoo mogelijk met eigen oogen van haar ontrouw te overtuigen toen zij evenwel op zich liet wachten, ging hij er een borrel op zetten tot hij beschonken werd en in handen van een straatnymf vie], die hem zy|n lorloge met ketting en zijne portemonnaie athandig maakte en hem daarna aan zijn lot overliet. In dien toestand werd hij door een politieagent aangetroffen, die hem in veiligheid bracht tot hij den volgenden morgen met een zwaar hoofd in het bewustzijn van zijn meisje te hebben verloren en bovendien van zijn horloge en geld te zijn beroofd, te voet de terugreis naar huis kon aanvaarden. Eenige dagen geleden trad een bejaard heer een herberg binnen te Borny, een dorp, niet ver van Metz gelegen. Hij vroeg naar eenige bijzonder- heden omtrent den slag bij Colombey, en liet zich daarna het monument, dat op het slagveld is opgencht, aanwijzen. Daar vertelde hij aan den hem vergezellenden waard, dat hij uit Macon ge- boortig was, in 1870 zijnen zoon aangespoord had om als militair in dienst te treden, en dat deze als soldaat bij het 51e regiment infanterie in den sla£ ^olombey den dood gevonden had. Tevens voegde hij hierbij, dat de gedachte, de onvrijwillige oorzaak van zijn dood te zijn, hem sinds dien tijd onophoudelijk vervolgde. Nadat hij dit alles den herbergier op diep treurigen toon verhaald had, verliet de vreemdeling het dorp weder. Eenige dagen later werd door soldaten bij het boven- genoemd monument het lijk van een onbekende gevonden, die zich doodgeschoten had naast hem vond men zijn revolver. Men constateerde dat de zelfmoordenaar dezelfde vreemdeling was, die bij den waard inlichtingen had ingewonnende ongelukkige vader had op het graf zijns zoons willen sterven. In eene portefeuille, welke de doode bij zich droeg, vond men een brief van den voJgenden inhoud Ik ga tot mijnen zoon, die in 1870 gevallen is; ik verzoek dringend, dat men mij hier begrave." Geen onderteekeninir geen opgave van woonplaats of iets dergelijks was bij den brief gevoegd. Met behulp van Rdntgenstralen heeft de Brusselsche heelkundige Dehaut onlangs in het gasthuis te Brussel een kogel ontdekt welke een meisje zich bij een poging tot zelfmoord in den Ahad. geschoten en die niet op andere wijze was te vmden. Toen men het meisje ,/radiogra- pheerde, zooals de toepassmg van de Rontgen- stralen wordt genoemd, bleek de plaats van den "ogel duidelijk en deze kon met gemak door een operatie verwijderd worden. v.i "7 Te Essen is bouwterrein zeer duur. Dat bleek dezer dagen, toen nabij het Raadhuis voor 3 bouwplaatsen 200,000 Mark werd betaald. Ee °PPervlakte van het gekochte terrein was juist zoo groot, dat men 200,000 Mark-stukken zou noodig hebben om het te beleggen en er dus voor een stukje grond, gelijk aan de oppervlakte van Mark (iets grooter dan onze halve gulden) 60 cent werd betaald. T"k~ DenQ J2tien Sept J']- had in het stati°n te Eobou in Sakseni een botsing plaats van den trein waarin Keizer Wilhelm II gezeten was met een sneltrem uit Dresden. Het ongeval liep vrij goed at, maar twee hoofdbeambten stonden de vorige week deswege te rechtde directeur van het ver- voer inkier en de stationsinspecteur Gotze. Zij nadden een verandering gebracht in de dienst- re0e ing, volgens hun zeggen op verlangen van - Keizer, en daardoor de botsing veroorzaakt. Met bleek dat zij verzuimd hadden op de klok te letten, wat hun zou geleerd hebben dat de verandering gevaarlijk was. De rechtbank veroor- deelde den eerste tot 2 maanden, den tweede tot een maand gevangenisstraf. n lpe onderzeesche telegraafkabel tusschen uitschland en Spanje, waarover men zeven jaren doende is geweest, is nu gereed. De kabel loopt van Ernden door het Kanaal en de Golf van Biscay om Raap linisterre naar Vigo in Spanje, een afstand van ongeveer 1150 zeemijlen, zonder ergens land aan te doen. Het initiatief tot de ondernemmg is genomen door de Duitsche rijks- post en de gelden zijn verschaft door een Keulsch syndicaat, waartoe ook verschillende Engelsche maatschappij en behooren. Te Emden is de kabel aangesloten aan het Duitsche telegraafnet, te Vigo aan het Spaansche net en de onderzeesche kabels die Spanje verbinden met Zuid-Amerika, Oost-Azie, Afnka en Australia De nieuwe kabel is nog slechts een begin van den grooten transatlantischen kabel, dien men voornemens is te leggen tusschen Euitschland en Amerika via Azoren. Men verwacht dat het telegraphisch verkeer tusschen Duitschland en het Iberisch Schiereiland in het vervolg hoofdzakelijk zal plaats hebben langs den kabel Emden-V,go. Tot dusver ging het over Frankrijk, een omstandigheid die dikwijls aanleidmg gaf tot vertraging en fouten in het overseinen. Voorloopig is het tarief langs de nieuwe lijn hetzelfde als dat over Frankrijk, maar de Duitsche regeering stelt mettertijd een verlaging van het tarief in het vooruitzicht. d^e 1 arijsche jury heeft een brandstichter ter dood veroordeeld. Marius Simon, een ver- vaardiger van caoutchouc-stempels, had zijn woning in brand gestoken om in het bezit te komen van de verzekerde som, maar ongelukkigerwijs ver- brandde een der medebewoners van het huis. De man werd schuldig bevonden en ter dood ver oordeeld. y a7 een ukkig land is Luxemburg 1 Aan de Koln. Ztg. wordt uit de hoofdstad van het groothertogdom geschreven ,/Men weet hier niet meer wat men zal aan- vangen met het geld dat in de schatkist vloeit. Om het kwijt te raken, heeft de Kamer met goed- vinden der regeering besloten een bedrag van dnemaal honderdduizend francs te verdeelen onder de gemeenten en wel pondspondsgewijze de helft naar het aantal inwoners en de helft naar de op brengst der gemeente-belaslingen. De regeering zal volgen met verdere opruimingsvoorstellen. Op deze wijze zal het den verdrukten rijken lieden, naar zij hopen, gelukken uit de verlegenheid van den overvloed gered te worden." INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Ik waag het uwe welwillendheid in te roepen ter plaatsing in uw veelgelezen blad, van wat ik hier volgen laat. Er bestaat in ons vaderland eene vereeniging wier aanzijn niet zoo algemeen bekend is, als ze dit wel verdient, n. 1. de //Vereeniging tot opvoeding //van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten z/kiiideren in het huisgezin". De zetel dezer vereeniging is gevestigd te Amsterdam onder voor- zitterschap van den heer L. P. Walburgh Schmidt, arts, en Joh. J. F. Dietz, secretaris, terwijl de overige bestuursleden gedeeltelijk te Amsterdam en gedeeltelijk te 's Gravenhage, Utrecht, 's Hertogen- bosch, Dordrecht en Groningen woonachtig zijn. Verder zijn in zeer vele plaatsen van ons vader land correspondenten voor deze vereeniging ge vestigdin onze stad is dit de heer R. Walravei scheepsbouwmeester, zoo ik meen. Een raad van toezicht van 5 personen is ovt 't geheel gesteld. Zitting van 24 December 1896. Veroordeeld zijn: wegens jachtovertredingC. v. D., 37 jaar en P. v. D. 30 j., werklieden teStekene, ieder tot 3 boete, subs. 2 hecht.; A. v. M., 32 j., veldarbeider te Boschkapelle, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. wegens overtrading ijkwetP. A. W. P., 32 j, landbouwer en winkelier te Hontenisse, tot 1 boete, subs. 1 dag hecht wegens zonder daartoe het recht te hebben loopen over een spoorweg L. v. E„ 25 j, zonder beroep te Clinge (Belgie), tot 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. wegens sterken drank tappen zonder vergunningA. M. L., 22 j., dienstbode te Boschkapelle, tot 3 boete, subs 2 dagen heeht. wegens diefstalP. P. d. M„ 19 j., veldarbeider te Hon tenisse, J. G. v. J., 19 j., huisschilder te Middelbnrg, A P 19 j., veldarbeider te Hontenisse en A. J. K.. 19 j. land! bouwersknecht te Boschkapelle, alien tot /0,5o'boete' subs. t r hjCh^' V' 42 werkvrouw en huisvrouw van J. i. v. d. K. te Boschkapelle; tot 5 boete, subs. 4 dagen hecht.M. L. T., 37 j., huisvouw van A. v. B., te Rot terdam, tot f 10 boete, subs. 8 dagen hecht. wegens overtrading van het herbergreglement te Clinge P" 24 klompenmaker te Clinge (Belgie), A. d. R. 27 j.. bakker te Kemseke, P. d. K„ 29 j., werkman te te Clinge (Belgie), S. v. H., 53 j., herbergier te Clinge (Zeeland), ieder tot J 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens als tolbedienaar niet zorgen dat de tolboomen behoorhjk verlicht zijn: D. C. H„ 37 j.. herbergier en tolgaarder te Stoppeldijk, tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens zonder daartoe gereehtigd te zijn loopen over be- zaaiden grond: A. J B., 41 j., landbouwer te Hontenisse, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hecht.P. V„ 37 i., werkman te lvoewacht, tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht. wegens aangespannen honden niet muilkorvenL. G., 37 j., koopman te Stekene, tot 1 boete, subs. I dag hecht.Th. T., 45 j., koopman te Axel, tot 10 boete, subs. 3 dagen hecht. wegens trekdieren op den openbaren weg onbeheerd laten staan M. B., 30 j., koopman te Hulst, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht.C. L. D. S., 36 j. koopman en herbergier te Koewacht, J. p. d'H., 22 j., landbouwer te Graauw en C. 27j-voerman te St. Jansteen, alien tot 1 boete, subs 1 dag hecht. wegens openbare dronkenschapG. A. Th., 38 j., klom penmaker te Clinge (Zeeland), tot f 1,50 boete, subs. 1 dag iiLLni. wegens dronken zijnde in het openbaar de orde verstoren k J. v. E 34 j landbouwerszoou te Graauw, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. wegens op den openbaren weg een voorwerp plaatsen zonder het des nachts behoorlijk te verlichten E. G., 63 j., land bouwer te Graauw, tot f 1, boete, subs. 1 dag hecht. wegens nachtrumoer maken P. J. H., 35 j, schipper te Clinge (Zeeland), tot 1 boete, subs. 1 dag hecht.P. J v. H 23 j., metselaar te Hulst, tot 10 boete. subs. 3 dagen hecht. Ontslagen van reclitsvervolging is L C 14 j., voddengaarder te Clinge (Belgie), beklaagd van aange spannen honden niet te hebben gemuilkorfd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2