Algemeen Nieuws- en Advertentiehlad voor Zeenwsch-Vlaandere No. 3400. Dinsdag 29 December 1896. 36e Jaargang. A 40 cent. VIILISBEISSWET. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van. advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADYEBTENTblN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van dit blad dat Vrijdagmorgen, 1 Jan. 1897, zal verschijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot Donderdagavond 6 ure. HetWoensdag- avond nummer zal evenwel op den gewonen tijd uitkomen. Ter Neuzen, 28 Dec. 1896. De Uitgever, P. J. YAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TERNEUZENSCHE COURANT met geen lijst om advertentien wordt rondgegaan. fr*olitiel2 Overzicht Yrede op aardealdus het Handelsbl. Maar op Cuba woedt de oorlog voort en op de Philippijnen worden de Spanjaarden meer en meer in het nauw gebracht door de opstandelingen. Evenmin is er vrede in Zuid-Afrika Pas is de opstand der Matabelen onderdrukt, EYEUILH.ETON. 3) Zwijgend gingen de breeders verder en waren weldra aan den voet van den Etzelberg gekomen. Langs twee wegen konden zij bet woud bereiken. Thans, bij de massa sneeuw, waren beide moeilijk begaanbaar; maar terwijl de een breeder en be- rijdbaar was, was de ander, het zoogenaamde geitenpad, een steil rotspad over klippen en steenen, maar veel korter. Zij stonden juist bij den ingang. ,/Zullen wij maar niet den kortsten weg nemen naar boven vroeg Yalentijn. Het door den wind gekleurde gezicht van den breeder verbleekte. //Langs het geitenpad?" stot- erde hij, merkwaardig verlegen. ,/Ja, waarom niet? Wij zijn er eerder." z/Goed," antwoordde Anton met heesche stem en ontweek den blik van zijnen breeder. „Ga. maar voor." Het was moeilijk, in den kouden wintermorgen Let steile pad te beklimmen. De wind streek door de ijsnaalden der pijnboomen, door de met sneeuw beladen takken der dennen, die onder den zwaren last bogenzacht ritselend speelde hij in e bladerbossen der wintereiken en der jonge leuken, die zich op den steenharden bodem ver- ueven. Uit de lucht weerklonk de jachtroep van "en valk, die boven het woud zijne groote kringen rok. Op vele plaatsen lag de sneeuw tot duinen "pgehooptmeest echter kwam de naakte, grijze 1 listeen te voorscbijn. Grijs verweerde rotsblokken verhieven zich ook aan de linkerzijde van het pad en in de rotsspleten vertoonden zich bier en of in het naburige Bechuanaland, aan de grens van de Zuid-Afrikaansche Republiek ontbrandt eene nieuwe strijd. De eerste berichten waren weinig onrustbarend. De inlanders van het district Taungs, heette het, hebben een vijandige houding aangenomen ten gevolge van de maatregelen tot onderdrukking van de veepest. Zij schoten op een detachement van zeventien man der veldpolitie, die het vuur niet beantwoordden. Maar de Times ontving een ernstiger telegram, waaruit blijkt dat de omvang der beweging onderschat is. Er kan geen sprake meer zijn van een vijandige houding het is wel degelijk een opstand waarmede de Kaapsche regeering te doen heeft. Niet veel meer dan kansberekeningen zijn 't particuliere meeningen van staatslieden, die zoo dikwerf handelen in overeenstemming met de diplomatenwijsheid, dat de spraak den mensch gegeven is om zijn gedacbten te verbergen, doch deze overwegingen beletten niet, dat de pers van de geheele wereld zich op 't moment occupeert met de relatien tusschen Spanje en de Yereenigde Staten, in verband met Cuba. En er zijn verschillende verschijnselen, welke als bewijs kunnen dienen, dat men de beslissing van de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat der Unie, te Madrid heel wat ernstiger neemt dan men de goe gemeente wel zou willen doen gelooven ter voorkoming van mogelijke rnani- festaties tegen de Vereenigde Staten in de steden van Spanje. De premier Canovas del Castillo toont zich volstrekt niet verbaasd of ontdaan over het votum der Senaatscommissie, hij wist dat't er toe komen zou, dus verklaart hij, doch hij ver- trouwt op de wijsheid van het Huis van afge- vaardigden en twijfelt geen oogenblik aan de goede intentien van de regeering en van president Grover Cleveland. In elk geval zal er nog heel wat tijd verloopen eer 't eventueel kan komen tot een beslissend votum. Eerst komt het Kerstreces; mochten dan, wat onwaarschanlijk is, Kamer en Senaai Cameron's voorstel aannemen, dan zou Cleveland gebruik maken van zijn veto en dan zou het voorstel opnieuw moeten worden ingediend. Indien 't dan kwam tot de definitieve aanneming tegen den wil van den president, zou dat al even min als een casus belli beschouwd worden als een formeele onafhankelijkverklaring van Cuba. Tot zoover Canovas, wiens plooibaarheid en lankmoedigheid bewondering verdienen, doch die daar braambezietakken met droog, wiuterachtig groen. Thans waren zij op de hoogte en bleven eenigen tijd rusten. Niettegenstaande de koude parelden dikke zweetdroppels op hunne voorhoofden. Valentijn leunde tegen den stam van een boom en zag in de verte, hoe nietig klein het ouderlijk huis in het dal scbeen. Dan sloeg hij den blik in de diepte aan zijne voeten, als door een groote natuurkracht uit elkander gejaagd, gaapte hier de afgrond en beneden schuimde en kookte de beek. Yalentijn nam een steen van den grond en wierp hem in de gapende dieptemet een doffen slag verdween hij beneden in den gistenden stroom. Somber stond Anton naast hem, op den steel zijner bijl leunende. Daar gleed als 't ware weer een bliksemstraal over zijn gelaat en onheilspellend flikkerde het in zijne donkere oogen. z/Als hij nu uitgleed," fluisterde het in zijn binnenste, //als hij duizelig werdSlechts een oogenblik een ruk een kreet alles ware voorbij." Hij sloot de oogen als voor een schrikbeeld. Beneden zag hij reeds het verplet- terde lijk van zijnen breeder zag de moeder Ja, de moeder Maar hoe lang zou het duren, dan zou hij het te boven zijn gekomen en dan was Anna de zijne. Vaster omvatte de linkerhand de bijl, met dui- velsch geweld werd hij voorwaarts gedreven. Tegen zijnen wil volgde hij de donkere macht de rechterhand verhief zich tot den stoot. Daar weerklonk een schot door de bergen en weerkaatste in rollenden donder op de omliggende hoogten. Anton verschrikte, de hand daalde lang- zaam en zijn bleek gezicht werd eensklaps bloedrood. En als uit een woesten droom ontwakend, zeide hij //Kom, Yalentijn, laten wij verder gaan daa.rorn niet neerzit in volslagen apatbie hij houdt langdurige conferences met de Ministers van buitenlandsche zaken en van marine, heel in 't geheim, wat evenwel niet verhindert, dat men fluistert van plannen om onverwijld politieke en administratieve hervormingen in te voeren op Cuba zoowel als op Porte-Rico. En uit Amerika zelf wordt Canova's optimisme gesteundde Spaansche gezant in de Vereenigde Staten heeft aan zijn regeering te Madrid telegrafisch bericht, dat Olney, staatssecretaris van buiten landsche zaken, in een onderhoud met hem, den gezant, heeft te kennen gegeven, dat Spanje zich niet ongerust behoefde te maken, want dat presi dent Cleveland de onafhankelijkheid van Cuba niet zou erkennen. Indien men nu kennis neemt van hetgeen de Engelsche bladen berichten over den staat van zaken, zou men tot een heel andere conclusie komen, dan de heer Canovas en dan Olney, die beiden wel wat al te zeer aan een enkel woord en een enkele letter hangen, met voor- bijzien van de eigenlijke beteekenis van een congres-votum. Of het recht om de republiek Cuba te erkennen als onafhankelijken staat nu uitsluitend berust bij het uitvoereud gezag en of dus de aanneming van het voorstel door Kamer en Senaat, niets zou wijzigen in de houding van de regeering tegenover de beide partijen op Cuba doet eigenlijk bitter weinig ter zake tegenover het feit, dat de spanning tusschen beide staten steeds toeneemt. Zooals de heeren te Washington en te Madrid de zaken van den optimistischenkant nemen en, 't zij uit eerlijke overtuiging, 't zij met bijbedoelingen, zoo wordt van Engeland uit niets verzuimd om het vuurtje aan te stoken. De Times wist te berichten, dat de gouverneurs van verscheiden staten hun bereidwilligheid kond doen om Cuba te erkennen als onafhankelijke republiek, onder toezegging van vrijwilligers voor een strijd tegen Spanje, wat een bewijs zou zijn van de geweldige agitatie in verschillende deelen van de Yereenigde Staten en de Daily Mail gaat nog verder De gouverneur van twaalf Staten dus bericht het blad hebben zich in staat ge- heeten om 100,000 man te leveren ingeval van een oorlog met Spanje. Dergelijke nieuwtjes hebben een doel en een strekking: John Bull heeft van een eventueel conflict tusschen de Unie en Spanje niets te vreezen en Nie^s vermoedend keerde de jongeling zich om met de woorden //De houtvester zit weer achter de vossen." Zij gingen verder. Een half uur later weer- klonken hunne bijlslagen door de stilte van het woud. De eene stam na den anderen viel onder de zware slagen en toen het middag werd, stond alleen nog de laatste der te vellen boomen, een zware eik. Het was echter ook hoog tijd dat de breeders het werk eindigden, want de storm was opgestoken en donkere sneeuwwolken begonnen reeds den hemel loodachtig grijs te kleurende sneeuwjacht kon elk oogenblik beginnen. Maar de eik begon reeds te wankelen, zijn stam was ondermijnd, nog weinige slagen slechts en hij zou geveld zijn. z/Wij moeten ons haasten," zeide Anton en zag bezorgd naar den hemel, anders zitten wij straks in de sneeuw. De stammen zullen weder in sneeuwen en van het halen zal deze week wel niet veel komen." z/Dat is niets, zij worden, ons immers niet ontstolen," z/Dat niet; lialloh dus!" Zij traden terug en vatten het touw om den boom omver te balen, maar het was niet stevig genoeg vastgemaakt, de knoop ging los en het touw viel op den grond. Yalentijn zag met een spijtig gezicht naar den boom. //Nu zijn wij mooi verlegen. Als de boom verkeerd valt, kunnen wij lang werken, voor wij hem weder de helling op hebben." z/Wat zullen wij nu beginnen Valentijn had het touw weder gegrepen en was den stam genaderd. z/Wat dunkt u Zou hij het houden, als ik er nog eens in klim z/Wat mogelijk zou 't noodig blijken hem om zijn tus- schenkomst te vragen, wat in den regel wel iets oplevert. Ondertusschen heeft de Minister van Marine te Madrid, na overleg en in overeenstemming wel met Canovas, 't noodig en nuttig geoordeeld de staats- en particuliere scheepswerven aan te zetten tot spoed in de bewapening en den bouw van oorlogsschepen. Wat nu de houding van Mac Kinley aangaat tegenover de Cubaansche quaestie, wordt gemeld, dat hij, hoewel sympathiseerende met de Cubanen, niet wenscht zijn Regeering in een oorlog met Spanje gewikkeld te zien en stellig verwacht, dat de conservatieve geest in bet Congres de overhand zal hebben. En de cbauvinisten in het Congres zijn al be gonnen met groote woorden en holle phrases van deze kracht: mocht de regeering Cameron's voor stel na aanneming eenvoudig negeeren of als van nul en geene waarde bescbouwen, den zou er vol- gen een aanklacht wegens aantasting van de rechten en de waardigbeid van het Congres Van ouden stam. In den ouderdom van 71 jaar is te Apeldoorn overleden de heer Jacobus Oldenhof, wiens geslacht al ongeveer drie eeuwen de vorstelijke boerderij bij het paleis Het Loo bewoont. Met trots toonen de bewoners de talrijke geschenken hun in den loop der tijden door de vorstelijke familie gesehonken. Onze Koningin- Regentes droeg aan de bewoonster van de boerderij de levering op voor de melk toen de Koningin een kind was en de rij der cadeaux is in de laatste jaren niet weinig vermeerderd. Yermelding verdient dat de Koninginnen den nu overleden Oldenhof tijdens zijne ziekte bezochten en zicb een half uur in zijne woning ophielden. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Zierikzee heeft tot candidaat voor de Prov. Staten voor de verkiezing op a. s. Dinsdag gesteld den heer D. Mulder aldaar. Door de strenge maatregelen der Belgische Regeering is de vee-uitvoer in de laatste dagen van geen beteekenis meer. Van 19 tot 23 De cember werden langs het grensstation Rozendaal naar Belgie uitgevoerd 26 stieren, 14 ossen, 38 koeien, 53 vaarzen en 45 kalveren. Het smokkelen van fokvee in Belgie neemt toe. Meer kon Anton niet uitbrengen, eene plotse- ling hem aangrijpende beklemming dreigde hem den adem te ontnemen. z/Wat scheelt u? Zijt gij niet wel?" vroeg de breeder bezorgd, toen hij zijn bleek gelaat ont- waarde. z/Gij wildet u in den boom wagen z/Wagen? Noemt gij dat wagen? Als gij meent dat hij het houdt zal er wel geen gevaar bij zijn." Anton naderde en drukte met bevende hand tegen den dikken stam hij wankelde niet. z/Hij zal het houden," zeide hij met doffe stem. Valentijn had in het eene einde van bet touw een knoop gelegd, wikkelde het om zijn arm en klauterde vlug tegen den reusachtigen boom op. Anton stond beneden als versteeud hij adem- de snel. z/Als de boom viel, nu de medeminnaar zou u nooit in den weg staan, de boom zou hem verpletteren. Wat aarzelt gij Voorwaarts Een stoot en alles is voorbijAnna wordt de uwe zoo sprak in hem de verzoeking. Zijn blik was als vastgenageld aan den boom. Valentijn slingerde bet touw om den tak. //Nu!" fluisterde de stem weer dringender. //Geen oog ziet het een ongeluk heeft hem getroffen, zal het heeten De moeder zal bet te boven komen!" Antons oog gloeide, hij Lief de bijl op om te slaan. Daar weerklonk weer een schot in de nabijbeid en terstond daarna ook hondengeblaf. Donderend drong de echo van het schot door het Schonwald en slap zonk Antons hand neer, het koude zweet kwam hem op het voorhoofd. Huiverend streek hij met de hand over de oogen. (Slot volgt.) (MM Dlt blad verschljnt MaandHg-, en Vrijdayavoinl, u.itSezomlerd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. te Ter De Burgemeester van TER NEUZEN Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 18 December 1896, A n°. 2693, 3d8 afdeeling Heeft eoedgevondem ter algemeene kennis te brengen dat de wet van 20 Juli 1895 (Staatsblad n°. 137), houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblij ven in fabrieken en werkplaataen, op 1 Januari a. s. in werking treedt, en dat de modellen der kennisgevingen bedoeld in art. 12 en van de opgave, bedoeld in de artt. 13 en 27 dier wet, op db gemeente-seeretarie ter inzage zijn nedergelegd. Gedaan te Ter Neuzen, den 24 December 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1