Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Door een lid der Tweede Kamer, in zijne afdeeling gekozen tot rapporteur over het wets- ontwerp betreffende de stoomtram van Brouwers- haven naar Steenbergen is voor die functie bedankt, om dat hij door financieelen steun den aanleg dier lijn mogelijk helpt maken. Het besluit van den Beigischen Minister van landbouw omtrent den invoer van vee, waar- van in ons vorig nummer melding is gemaakt, luidt als volgt //Art. 1. Bij wijziging van de artikelen enz. mogen de dieren van het runder en schapengeslacht, uit Nederland verzonden, voorloopig alleen wor- den ingevoerd per spoor, over de grenskantoren Selzaete (station), Esschen (id.), Achel (id.), Hamont (id.) en Vise (id.). z/Deze invoer wordt afhankelijk gesteld van de voorwaarde dat de dieren binnen acht-en-veertig uur na hun aankomst worden geslacht in de oka!en, in de buurt van de kantoren van Selzaete. Esschen, Achel en Vise (alle station) of in de slachthuizen van Anderlecht, Antwerpeu, Brussel, Gent of Lnik. ,/De dieren worden naar die slachthuizen ver- voerd in geplombeerde wagens, bestemd voor de stations Brussel (West), Brussel (Alle-Verte), Anderlecht (slachthuis), Antwerpen (Stujvenberg), Luik (Longdoz) en Gent. z/Dadelijk na hun aankomst aan genoemde stations worden de dieren onder toezicht van de plaatselijke politie rechtstreeks overgebracht naar genoemde slachthuizen, waar zij worden opgesloten tot aan het oogenblik dat ze geslacht worden, het- geen op ziju laatst moet geschieden twee dagen na hun aankomst aan het slachthuis. //Op de marktdagen is de toegang tot de lokalen waar de dieren zijn opgesloten, verboden tot na de volledige ontruiming van de markt. Uitge- zonderd zijn de personen, die voor de voerdering van de dieren moeten zorgen. //Art. 2. De rechtstreeksche doorvoer, zonder overladen, per spoor, van de genoemde dieren, blijft geoorloofd en vereischt geen bijzondere for maliteiten van senitairen aard. //Art. 3. De veeartsen-inspecteurs zijn, ieder voor zoover het hem aangaat, belast met de zorg voor de stipte nakoming van dit besluit. //Art 4. Het besluit van 11 dezer, bekend ge- maakt in het Stbl. van 14 dezer, wordt inge- trokken. z/Dit besluit treedt in werking den 18den Dec- cember 1896." De weduwen der loodsen Frayenhoven en Loevenick, die bij de aanvaring op de Schelde bij Vlissingen tusschen de ,/Sea Gull" en de boot no. 5 van het Belgische loodswezen het leven verloren hebben ook voor de Antwerpsche recht bank een proces ingesteld tegen Sheriff, den kapt van de //Sea Gull. Zij vragen 300,000 schade vergoeding. De heer D. W. Kievlts, wiens verblijf in Meerenberg vele gemoederen bezig hield, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag in dat gesticht overleden. den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Brief Gedeputeerde Staten betrekkelijk herhalings- onderwijs; Aanvraag Burgerlijk Armbestuur om verhoogd subsidie voor 1896; Brieven gemeente- geneeskundigen betreffende ziekenhuisAdres over toestand Hoeksche wegIngekomen stukken. Bij de Gereformeerde kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. R. W. de Jong, te Holten (Overijssel). De justitie uit Middelburg is Zaterdag naar IJzendijke vertrokken om eene conferentie te houden met de justitie te Gent, naar aanleiding van het feit, dat op Belgisch grondgebied een persoon uit IJzendijke door een jachtopziener met een schot doodelijk getroffen is. Axel, 2 L Dec. Beroepen bij de Ger. kerk A alhier Ds. C. J. Kapteijn, predikant te Andel (Noord-Brabant). 's Gravenhage, 21 Dec. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de suikerwet is aangevangen. De heer Bastert pleitte voor accijnsverlaging en meer bescherming van raffinadeurs. beer Tydeman wil bescherming behouden en niet geleidelijke rermindering daar dit in Duitsch- lana is mislukt. De heer Zijlsma achtte de landbouw-belangen bedreigd door de premie-regeling en zou daarom tegen stemmen. De heer Hintzen is voor het ontwerp als leidend tot geleidelijke afschaffing der premie. De heer De Ram besfrijdt het ontwerp. Te Vlissingen zal binnenkort in een der buitenwijken aldaar een fabriek voor bereiding van gemetaliseerde pakking, benevens een metaal draaierij worden opgericht. Dit is de derde fabriek, die in een kort tijds verloop aan die zijde der stad zal verrijzen. TER NEUZEN, 21 December 1896. In de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van staau en luisterde een oogenblik, en toen alles stil bleef, liep hij naar het einde der gang, opende het venster en klom naar buiten. Het was bitter koudde sterren aan den hemel glansden en foukelden als schitterende diamanten, en de sneeuw onder de voeten knarste en knetterde! Anton betrad de straat en ging zwijgend naar het dorp. Voor een dicht aan de straat grenzende tuiuheg blecf hij staan. Achter den tuin verhief zich donkergrijs het huis, van welks gelijkvloersche verdieping een venster verlicht was. Hier woonde buurman Holzer. Langen tijd stond hij op dezelfde plaatstoen ging hij door den tuin, naderde voorzichtig het venster en drukte het gelaat tegen de koude glasruiten. In het verlichte kamerfje zaten de twee Vajen- tijn, en tegenover hem Anna. De vader zat achter de kachel. Tevredenheid en geluk lagen op het teeder blozendq gezicht van het meisje, als het den jongeliug. wien zij zich voor altijd gegeven had, aanzag, en de oude Holzer keek trotsch, naar de dochter, de vroolijke, van geluk stralende bruid. Als vastgenageld bleef Anton bij het venster staan en drukte het gloeiende voorhoofd tegen het koude glas, terwijl het in zijne borst bruiste en woedde, en de polsen koortsachtig klopten. Eensklaps richtte Pluto, die aan Valentijns voeten lag en met den verstandigen zwarten kop tegen Anna's knie leunde, zich een weinig op en snoof in de luchtdan sprang hij op en ging kwispelstaartend naar het venster. Anton schrikte en verwijderde zich, om niet ontdekt te worden. Hij ging naar huis en voelde zich nameloos ongelukkig. (Wordt vervolgd.) Vrijdagavond ruim 6 uur werd in de Van Eeghenstraat te Amsterdam door eene dame, die daar toevallig voorbijkwam, eene vrouw op straat liggende gevondeneene kleine jongen wist te vertellen, dat de vrouw, voor hem uitgaande, gevallen was, weder was opgestaan, nog eenige huizen ver voortgeloopen en toen voor de tweede maal, schijnbaar bewusteloos, was neergezegen. lntusschen schijnt het geval toen reeds door een ander voorbijganger opgemerkt te zijn, die bij den bakker in de buurt hulp ging halen. Men dacht nog slechts aan eene flauwte, en trachtte het lichaam overeind te helpentoen bleek echter, dat de kleeren der vrouw geheel met bloed bedekt waren; zij was stervende; slechts eenige zuchten wrongen zich uit de keel. De bewoner van perceel no. 11 stond toe, dat men de vrouw bij hem binnenbracht, bij de twee in de Van Eeghenstraat wonende geneesheeren, Dr. Peypers en Dr. Van Coeverden, werd aange- beld, Dr. Van Coeverden spoedde zich naar de stervende en vond een diepe wonde met een puntig smal wapen aan den hals dicht bij den schouder toegebracht; in zijne tegenwoordigheid gaf de ongelukkige den geest. Zij was zeer eenvoudig in het zwart gekleed en droeg een tulen muts bij zich en knippatronen, zoodat het slachtoffer der misdaad waarschijnlijk een dienstmeisje is, van ongeveer 28jarigen leeftijd. Waar zij thuis behoort, was der politie niet bekendvruchteloos werd in de buurt navraag gedaan. De bloedsporen op de straat zijn over den afstand van een huis of tien te volgen en eindigen bij den trottroirband, waarachter een nog onbebouwd stuk grand ligtdit terrain is met zorg doorzocht, maar geen bloedsporen zijndaargevonden; de aanslag is dus waarschijnlijk in de straat zelve gepleegd. Men vermoedt, met een uiting van krankzinnig- lieid te doen te hebbenirnmers verleden week Vrijdag is een ander dienstmeisje in de Alexander Boersstraat, alzoo in dezelfde buurt, door een langen, zwaar gebouwden man aangevallen, die haar de woorden toevoegde z/Daar heb je ook wat van me!" Thuis gekomen ontdekte zij, dat haar een wond in den schouder was toegebrachten slechts enkele dagen geleden heeft op de Prins Hendrikkade dezelfde man weder een dienstmeisje aangevallen echter zonder ernstig gevolg. Het lijk der vrouw is overgebracht naar het politiebureau op het Leidscheplein, waar de hoofd- commissaris van politie, de heer Franken, de lei- ding van het onderzoek op zich nam. Het hoofd der recherche, de heer Batelt, heeft dadelijk verschillende personen, die wellicht ge- tuigenis konden geven, in verhoor genomen, waar- ouder tramconducteursmet zekerheid is echter nog niets bekend en arrestatien zijn nog niet geschied. Opsporing wordt verzocht van een persoon, tamelijk lang, eenigszins gezet, met donkeren opgedraaiden knevel. Hij droeg een langejas, grijsachtige broek en een zoogenaamden gleufhoed. Onder de bewoners van den Parkweg en omliggende straten heerscht groote schrik. Nader meldt men In den avond verscheen eindelijk iemand, die beslist opheldering kon geven de galant van de verslagene. De jonge man, De Jager genaamd, lerkende het lijk als dat van zijn meisje en deed de volgende verklaringen. Zij heette Hendrika Beyer, was 21 jaar oud en diende aan den Parkweg. Haar moeder woont Rozengracht 37. De jonge lieden hadden afgesproken, gelijk wel meer geschiedde elkaar te ontmoeten. Zijn werkplaats is op de Irouwersgracht. Hij zou haar tegemoet loopen als hij gereed was, en zij zou ook een bepaalden weg volgen. De Jager was echter eerst om tien uur klaar geweest, en zij scheen ook wel gedacht te hebben, dat er van de afspraak niets komen zou Vermoedelijk had zij nog een boodschap te doen, misschien ook heeft zij een kaartje op de bus ge daan, en is, om den kortsten weg te hebben geloopen van den Wil lem spark weg het eerste Rondpoint over en de Van Eeghenstraat door. Dat loopt naar den Noordelijken Verbindingsweg op het Museumterrein iets korter. Voor het overige wist De Jager mede te deelen, datdemevrouw bij wie Hendrika diende te Frankfort a/Main (of Mainz P) vertoeft en dat mijnheer op reis is in het noorden. De verklaringen van De Jager werden bevestigd door andere familieleden van het meisje. Ook een broertje van de vermoorde werd door den commissaris, den hoofd-commissaris en den officier van justitie, Mr. Orth die den geheelen avond druk bezig bleven, gehoord. Omtrent den moordenaar komt nog niet veel hcht. Onder de personen die beweerden iets van hem^ te weten, was ook een dienstmeisje uit de 1C. Hooftstraat, dat was aangesproken door een man, die volgens de beschrijving geleek op den verdachte. Of deze verklaring waarde heeft, zal de uitkomst der recherche moeten leeren. In het Handelsblad van heden wordt omtrent deze zaak gemeld Den geheelen dag geloop op het Leidscheplein. Rechercheurs, geroepen en ongeroepen getuigen, menschen die wat te beweren hebben, kinderen die zich een bewering laten aanpraten of wie de verbeelding parten speelthet is een komen en gaan, een gewacht en gevraag, een verhooren zonder einde. Voorwaar de taak van een politie- commissaris is in zoo'n geval geen gemakkelijke. Zaterdagavond werd in de route van het bureau Raampoort een vangst gedaan. Een man werd aangetroffen met een valschen baard. Hij ver- klaarde, dat het voor de grap was, doch men bracht hem voor den commissaris en deze vond termen hem voorloopig vast te houden. Hij werd eergisteren geconfronteerd met enkele personen, die iets van het uiterlijk van den moordenaar meenen te weten, doch alien verklaarden, dat hij het niet zijn kon. W ij komen nu terug op ons verhaal betreffende den jongen man, die in de P. C. Hooftstraat was aangetroffen. Ook hij werd door geen der ge tuigen herkend; alleen een man beweerde pertinent hem op den Parkweg te hebben gezien, wat door den verdachte ontkend werd. De jonge man zeide dat hij zelfs de Van Eeghenstraat niet kende. Om twaalf uur des nachts was hij nog niet ontslagen. Men is dus nog weinig verder gekomen. Nog een man is er, die wellicht aanwijzing zou kunnen doen. Hij is de particuliere nacht- waker onbezoldigd Rijksveldwachter die in de wijk tusschen den Parkweg en de Van Eeghenlaan de ronde doet. Deze is niet op het oogenblik van den moord in de Van Eeghenstraat geweest, doch hij is op zijn wandelingen wel een keer of wat een heer tegengekomen van ongunstig uiterlijk ,/met een gezicht alsof hij wel tot een misdaad in staat was." De nachtwaker is er zeker van, dat hij den heer^ herkennen zal als hij hem weer zal zien. Weder een onderstelling die op weinig steunt, maar men heeft met alle mogelijkheden rekening te houden. In de Van Eeghenstraat waren Zaterdagmiddag nogal wat wandelaars, die de plaats van de misdaad kwamen bekijken. Maar er is niets te zien, en zoo maakten de menschen een tamelijk vreemd figuur. Enkelen hadden den moed, de huizen, waarvan zij in de krant gelezeu hadden, op te nernen, maar de meesten waren verlegen met hun houding en liepen door. Ook op den Parkweg was iets dergelijks. Het vermoorde meisje was in dienst bij den heer H. Teutenberg, op nummer 66. Doch sedert kort zijn aan den Willemsparkweg de huisnommers veranderd, zoodat de nieuwsgierigen het verkeerde huis te zien kregen, en zich er over verbaasden, dat het daar niet was geweest kon zijn. Zooveel is zeker: de belangstelling in deze droevige zaak is zeer groot in de stad Moge deze belangstelling van alien die iets weten of meenen te weten aanleiding zijn dat de politie de juiste draad in handen krijgen De oudste scholier van 't heele land Te Barneveld heeft zich voor het volgen van de lessen op den cursus in bijenteelt, welke daar dezen winter wordt gehouden, ook als leerling aangemeld de 82jarige heer Van Leeuwen, oud- stationschef aldaar. Een bedelaar, tegen wien door den gemeente- veldwachter te Sloten proces-verbaal werd opge- maakt, wilde aan dezengeld in de handen stoppen, als hij niet verbaliseerde. De brutaliteit van oplichters gaat tegen- woordig te ver. Te Rotterdam liep dezer dagen langs de voornaamste straten een indivendu met stentorstem te schreeuwen ,/Laatste nieuws van den moord op den jongeheer Hoogstedenbeken- tenis over den moord Hoogsteden, 1 cent Natuurlijk dat een groote menigte hem zijn waar gereedelijk afkocht, te meer daar de papieren zoodanig gedragen werden, dat men duidelijk zag, dat t een bulletin van de ,/N. Rott. Ct." was. Maar wat bleek bij de lezing Dat het nadrukkeu waren van een bulletin, een jaar geleden door de z/N. Rott. Ct." verspreid De politie transporteerde den oplichter naar een der bureaux; maar intusschen waren toch al aan de goe gemeente heel wat centen uit den zak geklopt. Voor het eerst werd deze week in het kerk- gebouw der Ned. Herv. gemeente te Voorhout aan ieder een stoof met een briquet verschaft. Het met groote kerkgebouw, dat wegens drukke opkomst goed gevuld was, werd bij het begin der godsdienstoefemng geheel gesloten. Waarschijnlijk doordat de briquetten niet ge- noegzaam waren doorgebrand en daardoor damp verspreidden, vielen ongeveer een half unr later 4 kinderen bedwelmd neder. Nog giste memand de reden, doch toen ook verscheidene vrouwen en vervolgens mannen ge- noodzaakt waren wegens onpasselijkheid de kerk te verlaten en alien, die buiten kwamen, zwijmelden, en zelfs enkelen neervielen, begreep men het groote gevaar van verstikking, dat men had geloopen, en nu was spoedig de kerk geheel ontruimd. Ook Ds. Van Wijhe was half bedwelmd, zoodat hij, buiten gekomen, door twee personen gesteund naar zijne woning moest geleid worden. Naar men verneemt, zijn alien thans hersteld, zoodat het ongeval gelukkig geen ernstige ge- volgen gehad heeft, waar voor eerst bij een paar Kinderen wel werd gevreesd. Als eene bijzonderheid dient nog vermeld, dat in die godsdienstoefening Ds. Van Wijhe juist tot tekst had genomen de woorden /,Het is den menschen gesteld eenmaal te sterven," welke woorden voorzeker later, toen men bemerkte den dood zoo nabij te zijn geweest, hun indruk niet zullen gemist hebben. le Oud-Loodrecht is men begonnen met het boren naar petroleum op de hofstede van dea winkelier G. J. Kuiper. Er is een proef boring verncht, waarbij de put, welke oliehoudende vloei- s of bevatte, zoo diep werd uitgegraven als eenigs zins mogelijk was. In de volgende week zal worden nagegaan hee ftgefeid1 het een en ander voorloopig s'0^ van bet verslag der inwijding van de synagoge te Alfen luidt aldus //De verdere feestviering had plaats in de zeer fraai versierde zaal van //Si. Joris" te Alfen aan den Kijn. Een geammeerd bal besloot de plech- tigheid. r En een bericht uit Brielle behelst o. a. omtrent de teestelijke wijze der viering van het 25jarig bestaan van de synagoge en school aldaar, dat men in het lokaal //Concordia Felix" het feest besloot met eene tooneeluitvoering, bal, afgewisseld door een souper. Een jongen van zestien jaar, die bij zijn vader in de Rue de Sevres te Parijs inwoonde, koesterde een buitengewonen haat tegen zijn jongsten broer van acht jaar. Die haat was reeds ontstaan bij de geboorte van den laatste. George, de oudste, verborg zich en weigerde alle voedsel. Dit ^er(i zoo er^, dat men het jongste kind wel naar bloedverwanten moest zenden, waar het werd opgevoed. Men hoopte dat mettertijd die haat misschien jaloezie op de moederlijke liefde wel zou uitslijten, maar het tegendeel had plaats, en zoo moest de jongste zoon wel bij de grootmoeder bhjven, terwijl de oudste bij zijn ouders te Parijs inwoonde. Voor ongeveer een jaar stierf de moeder van George, en deze was daarover zoo bedroefd, dat hij steeds somberder werd, zoodat men zelfs voor een krenking van zijn verstand vreesde. De vorige week, terwijl zijn vader afwezig was, ging de knaap op zijn kamer, sloot de deur er van en schoot zich dood. Maar nog voor deze daad uitte hij zijn haat tegen zijn breeder. Hij schreef een brief, waarin hij aan dezen haat lucht gaf, en waarin hij o. a. verzocht, dat men niets aan zijn broertje mo'cht geven van wat het zijne was geweest. Overigens was George, de oudste, een buitengewoon mooie knaap en zeer ontwikkeld, vol kunstzin. Blijkens een particulier uit Hamburg ont- vangen telegram houdt men 't er voor, dat de werkstaking der havenwerkers nu geeindigd is. Door een toeval heeft men in het hospitaal Lanbosiere te Parijs ontdekt, dat een der vrouwe- lijke beambten zich reeds 22 jaar aan misdadige handelingen had schuldig gemaakt. Iemand van de directie vend in de kast van de beambte Florence lellier een aantal stukken waschgoed die aan het hospitaal toebehoorden. Om ophelderingen ge- vraagd, verwarde Tellier zich zoodanig in haar uitvluchten, dat men een commissaris van politie in kennis stelde van de zaak. Er werd een huis- zoeking gedaan in de kamer van Tellier, en daar ontdekte men een ongelooflijk aantal sieraden, 140 paar schoenen, 300 paar kousen, geheele stapels waschgoed en voor 30,000 fr. aan papieren van waarde. Tellier was belast met het toezicht op de garderobe van de personen die in het hospitaal gestorven waren, en in 22 jaar tijds had zij voor een bedrag van 100,000 fr. gestolen. Een groot leger van sprinkhanen heeft zich vertoond op de grenzen van Utah en Idaho in de Vereenigde Staten. Dit leger heeft een front van 400 Meters en is zoo ongeveer 16 Kilometer, dat is dus ongeveer 3 uur gaans, lang. De dieren vernielen alle planten, voor het leger uit is alles groen, maar de streken die het doortrok zijn bruin. Slechts naakte takken zijn overgebleven. ?r—ii I., i .i.....I—I ..I,,.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2