Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3398. Dinsdag 22 December 1896. 36e Jaargang. TWEE 8B0EDEBS, Binnenland. ABONNIMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Wegens het Kerstfeest verschijnt a. s. Yrijdag geen nummer van dit blad. folitieU Overzicht. In Spanje heeft men weer nieuwe en interessante bijzonderheden ontvangen, aangaande de laatste krijgsbedrijven van Maceo en den dood van dezen grooten aanvoerder. Tervrijl de Spaansche troepen de trocha van Mariel aanlegden, hield Maceo de bergen van Dinar del Rio bezet, waar hij een werkelijken staat staat vestigde. Er werden groote voorraadschuren aangelegd en huizen met alle benoodigdlieden opge- trokken. Daar onderrichtte Maceo zijn troepen een maand lang en maakte toebereidselen om de trocha door te breken. In kleine troepen naderde de vijandelijke rnacht allengs de versterkte linie. Den 4 December werd door de opstandelingen een maaltijd met champagne gebruikt en op het welslagen gedronken. Toen bevonden ze zich reeds in de provincie Havana. TV a den maaltijd werden de paarden opgetuigd men zou zich op weg begeven. Twee duizend man stonden op het sein van vertrek te wachten, toen de nadering van gewapende troepen werd gemeld. De insurgenten meenden, dat andere benden zich bij hen voegden, doch bet was de colonne van kolouel Cirujeda. Maceo verdeelde toen zijn strijdkrachten in twee deelen, die hij onder bevel van Del Gado en Diaz plaatste. Hij zelf bevond zich met zijn staf in de middenhoede. Het doel was de colonne-Cirujeda te omsingelen. De Spanjaarden rukten den kring binnen, die door de beide vleugels der opstandelingen werd gevormd en reeds riep Maceo, toen hij deze be- weging zag^Het gaat goed toen hij gewond neerviel. Op dit gezicht nam zijn geheele staf met uit- zondering van Francisco Gomez en dokter Certucba de vlucht. Zij namen het lijk op en droegen het bij een rots, doch, nadat Gomez op zijn beurt FEUILLETO N 1) Voorbij het dorp loopt de rijweg, nu eens zacbt opwaarts, dan weder dalend, naar het ge- bergte. Het witte winterkleed bedekte bosch en akker, de straat en de huizen in het dorp en de toppen der bergen verhieven hunne zilverwitte spitsen in de koude, heldere winterlucht. Aan den rijweg bij den uitgang van het dorp lag de herberg De Kroon," het station der zware lastwagens, een pleisterplaats ook voor den ver- moeiden en hongerigen wandelaar, dien de zomer in de schilderachtig gelegen bergstreek lokte. De waardin verstond het zeer goed, de oude reputatie van haar huis te handhaven en het iedereen behagelijk te maken, en daarom was het in den zomer en den herfst druk in //De Kroon" nu echter, in den winter, waren de besneeuwde wegen eenzaam, en alleen de bestuurders der zware wagens voerden hune rijtuigen naar het bekende station. Het was avond en in de gelagkamer, die des winters tevens tot woonkamer diende, was de geheele familie bijeen. De waardin zat bij de groote eikenhouten tafel in de nabijheid der kachel kousen te breientegenover haar zaten de beide zoons onder de groote hanglamp. De oudste was een man van bijna middelbaren leeftijd, met dichten bruinen baard en groote don- kere oogen, de andere misschien tien jaar jonger een echte, frissche zoon der bergen. Hij had een boek voor zich, maar een opmerker zou spoedig gevallen was, liet ook Dr. Certucha Maceo in den steek om te vlucbten. De berichten uit Havana maken melding van het misnoegen, dat te Havana tegen generaal Weyler heerscht. Het schijnt, dat de generaal last gegeven heeft de telegrammen te onderscheppen, waarin de ovaties medegedeeld worden, welke in Spanje aan majoor Cirujeda gebracht zijn. Men vindt dezen maatregel onverklaarbaar, tenzij de opperbevelhebber jaloerscb is op zijn ondergeschikte. Daar bovendien Maceo, zooals gebleken is, de trocha doorgebroken heeft en niet over zee gegaan is, zooals generaal Weyler beweerde, zegt men, dat de ondervinding geleerd heeft, hoe weinig doeltreffend het //plan de campagne" van den generaal was. De regeering zou dan ook, indien de toestand niet verbeterde, wel geneigd zijn, generaal Weyler te vervangen door generaal Martin, den gouverneur van Porto-Rico. Aan bet verhaal, dat Maceo in een hinderlaag gelokt of vergiftigd zou zijn, wordt te Havana geen geloof geslagen. Indien de Weener //Pol. Corr." goed is inge- licht, staat bet met het plan van actie van de mogendheden in de zaken van bet Oosten beter, dan men meende te mogeu aannemen, op grond van 'tgeen tot dusver daaromtrent openbaar ge- worden is. Ook de financieele zijde van het Turksche hervormingsvraagstuk zou metRuslands toestemming zijn opgenomen in het program, waarover zal worden beraadslaagd. Aan het blad wordt namelijk bericht uit Konstantinopel z/De Porte spant zich geducht in, om voor de komst van Nelidoff, die gehouden wordt voor den overbrenger van een tusschen de mogendheden overeengekoinen ontwerp tot verbetering van de Turksche financien, hare eigeu financieele en besparingsplannen vast te stellen. Tot dit doel houdt de ministerraad zich tegenwoordig uitsluitend en met grooten ijver bezig met de ernstige samen- stelling van een begrootingsontwerp, het eerste van dien aard. Onder de besparingen die men op het oog heeft, bevinden zich, behalve de reeds besloten vermindering van de aanvragen van alle ministerien met 15 pCt., ook de korting op de groote trak- tementen van 7 pCt. en de vermindering van de begrooting van oorlog met een millioen pond, die hoofdzakelijk schijnt te zijn verkregen door het ontslag van een groot aantal bataljons reserve in den laatsten tijd." Indien de mogendheden 't werkelijk op alle ontdekt hebben, dat zijne gedachten weinig of in 't gebeel niet bij den inhoud daarvan vertoefden, want reeds een kwartier lang had hij hetzelfde blad voor zich en hij maakte nog in 't geheel geene beweging, bet blad om te slaan. Maar aangename, recht aangename gedachten moesten het zijn, die hem bezig hieldenom de frissche lippen, die door een aardig snorretje over- schaduwt werden, speelde eene gelukkige glim- lacb, en vroolijk en opgewekt blikte bij uit zijue bruiue oogen. Anton, de oudste broeder, was bezig een houten beeldje te snijden. Zwaarmoedige ernst lag op zijn door het werk gebruind gelaat, en als hij opkeek en zijn blik den droomenden Valentijn ontmoette, speelde een smartelijke trek om zijnen moud en schitterden zijne oogen zonderling, als 't ware van haat en verbeten woede, en dan boog hij zich weer haastig over zijn werkmaar zijne hand, die bet scherpe mes voerde, beefde. De waardin legde de kous ter zijde, bracht den bril voor het voorboofd en deed een paar blokken hout in de groote kachel, zoodat de vonken knet- terend opspatten en Pluto, de groote huishond, haastig zijn warm plaatsje verliet. De broeders zagen op. Valentijn sloeg zijn boek dicht, greep naar de pelsmuts en stond op. z/Moeder, ik ga nog een poosje naar buurman Holzer." De moeder glimlachte. //Alleen naar buurman Holzer vroeg zij, nadruk leggende op bet woord buurman. #Ja, en dan wil ik Anna meteen goeden avond zeggen." //Zoo, zoo, Valentijn, zoo terloops maar," mees- punten eens zijn, dan zullen voorwendsels als hier worden gemeld, den Sultan en zijne raadslieden niets meer bateu. Het Turksche kabinet heeft zich andermaal beziggehouden met de amnestie-kwestie. Naar //the Times" verneemt, stelt de Sultan als voor- waarde, dat het Armenische patriarchaat borg zal blijven voor alle Armeniers aan wie kwijtschelding van straf wordt geschonken, maar in diplomatieke kringen houdt men dit voor een uitvlucht om tijd te winnen. De positie van president Cleveland, die gaarne een botsing met Spanje vermijdt, wordt moeielijk gemaakt door de partij, die het opneemt voor de Cubanen. De commissie voor Buitenlandsche zaken van den Senaat hecbtte hare goedkeuring aan een voorstel van den heer Cameron, om de onafhan- kelijkheid van Cuba te erkennen en te verklaren, dat de Vereenigde Staten hunne vriendschappelijke tusschenkomst zullen verleenen, om een einde te maken aan den oorlog. Als dit besluit door beide Huizen tweemaal wordt goedgekeurd met twee-derden der stemmen, is het wet, ondanks het *veto" van den president. Men verzekert, dat de Minister Olney zich met alle kracbt zal verzetten tegen >het nemen van zoodanig besluit, dat zoo kunnen leiden tot een oorlog met Spanje. Het tegenwoordig kabinet is niet genegen, aan den volgenden president zulk een oorlog over te laten. Bovendien wordt het voorstel-Cameron ontijdig en niet gerechtvaardigd geacbt. Op de beurs veroorzaakte bet besluit der Senaats- commissie een halve paniek. Het gaf tot groote verkoopen in alle soorten van fondsen aanleiding. De markt sloot koortsacbtig met een fractioneele verbetering op de laagste koersen. In de zitting der Tweede Kamer van Zater- dag wijzigde de heer Beelaerts zijn amendement omtrent de Tentoonstelling te Parijs aldus z/Eerste termijn van een maximum van 3 ton, voortvloeiende uit bemoeii'ngen der Nederlandsche Regeering met de in 1900 te Parijs te bouden tentoonstelling en van de door haar te benoemen vertegenwoordigers, f 20,000." De heer Bahlmann ontkende het nut der ten- toonstellingcommissien, anders dan om decoraties te verwerven. Verkocht wordt er toch geen Neder- landsch product door, en de bescherming in het muilde de waardin, //wenscb hun ook van mij goeden avond, en ik verwacht hun Zondag beiden." z/Ik zal het doen. Binnen een uur ben ik weder bier." z/Goed, blijf niet lang. Morgen vroeg moet gij naar het woud, dan is aanpakken de boodschap en daarom moet gij van nacht goed uitrusten." z/Wees niet bang ik ben er bij." Daarmede ging bij naar de deur. ,/Wil je mee, Pluto Nti, kom dan maar!" Verheugd sprong de hond naar zijnen jongen meester op, dien de waardin met een trotschen, gelukkigen glimlach nazag, want Valentijn was haar trots, haar lieveling. Antons oog was verduisterd, toen de broeder opstond en het was alsof een bliksemstraal over zijn gezicht gleed, toen Valentijn den naam Anna uitsprak. Daa sloeg hij zijn blik neer en werkte verder aan zijn beeldje. Maar de handen beefden koortsachtig en bet scherpe mes miste zijnen weg. z/Het is toch een kostelijke jongen, die Valen tijn meende de moeder en nam de kous weder op. //En Anna is een hartelijk lief meisje. Die twee vorrnen een paar, dat als 't ware voor elkaar geschapen is." Anton zweeghij boog zicb dieper over zijn snijwerk en werkte onafgebroken voort. Nu was het stil in de kamer en niets was er te vernemen dan het eentonig getik der oude klok in de hooge gesneden kast, het gekletter der breinaalden en bet knetteren van hout in de kachel. Weet gij, Anton," ving de moeder weder aan, ,/ik had toch nooit gedacht, dat Valentijn u nog buitenland belet den afzet van onze producten. De beer Van Vlijmen bestreed het amendement eveDeens als niet van nut voor de iudustrie, en als leidende tot zware uitgaven. De heer Conrad verdedigde het amendement na- mens de commissie van Rapporteurs, en de Minister van Buitenlandsche zaken constateerde, dat onze industrie we] nut gehad heeft van tentoonstellingen en nam de verautwoordelijkheid voor het amen dement op zich. Het amendement-Beelaerts werd aangenomen met 44 tegen 26 stemmen. Het geheele Hoofdstuk Waterstaat is daarna aangenomen met 52 tegen 18 stemmen. De heer Hartogh heeft ingetrokken zijne motie over de patentbelasting voor de Indische Naam- looze Vennootschappen, na verklaring des Ministers, dat eene wettelijke voorziening aanstaande is en in 1897 de gewijzigde patentverordening in Indie zal gescborst worden. Bij de Surinaamsche begrooting beloofde de Minister van Kolonien bevordering van de emi grate van Javaansche koeliegezinnen. Ter bevordering van een geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarsweu- schen, welke men op 1 Januari a. s. aan de ge- adresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te "bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderscheiding van die waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zijn van een in het oog vallende wijze over de geheele lengte van bet adres getrokken kruis en uiterlijk 31 December, te 12 uur des middags, terplaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt verzocht om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter-post- bezorging bij de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. Hr. Ms. pantserschip //Piet Hein", op reis van Nieuwediep naar de Turksche wateren, thans te Falmouth binnen om kolen in te nemen, heeft in het Engelsche Kanaal aan de gekoesterde ver- wachtingen voldaan. Bij tamelijk ruw weer slin- gerde het scbip weinig, veel minder hevig althans dan het pantserschip //Evertsen", dat het tot de Gronden vergezelde en netwelk nog niet van kim- kielen is voorzien. De op 's Rijkswerf te Willems- oord aangebrachte verbeteringen zouden dus doel treffend zijn gebleken. voor zou zijneerst heb ik aan u gedacht, dat gij maar wat doet gij riep zij verscbrikt uit, //het schoone beeld Het bijna voltooide werk was onder het mes van den snijder weder een vormloos stuk hout geworden. //Maar, Anton, hoe kondt gij dat doen z/Het beviel mij niet," antwoordde Anton met heesche stem en keerde zijn bleek gelaat naar zijne moeder. Deze schudde het grijze boofd. //Het was wel goed, Anton, maar gij zijt zoo vreemd, lang niet meer zooals vroeger, gij bevalt mij tegenwoordig in het geheel niet. Vroolijk, zooals Valentijn waart gij wel is waar nooit, maar zoo stil en zoo treurig heb ik u nog nooit gezien. Scheelt u iets Zijt gij niet wel z/Ziek juist niet," sprak de zoon en ontweek haren vorschenden blik, //maar vermoeid en ik ga maar te bedmorgen hebben wij zwaar werk. Het mag niet langer uitgesteld worden, want als wij onverwacht dooi weer krijgen, is het voor dit jaar voorbij." zrWanneer wilt gij gaan //Om zes uur moeten wij op zijn laatst ver- trekkeuwij zijn dan tegen acht uur in het Schonwald en hebben, als wij ons haasten, voor den avond de boomen liggen. Het zagen moeten wij dan overmorgen verrichten en Vrijdagavond halen wij de stammen. De sneeuw is nu hard gevroren en wij kunnen ze op de sleden ge- makkelijk naar het dal brengen." Anton wenschte de moeder goeden nacht en verliet de kamer. Hij ging de trap op, die naar zijue slaapkamer leidde. Bij de deur bleef bij TER NEIMSCHE COURANT Dit blail verscliijnt liiniuilinf-, Woensdag- en Vrijtiagavouil, ait^ezonderd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. VAM DE IAMDE te Ter leuzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 84 December 1S96, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 December 1896. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1