Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere pi 0)U)Dji oaei&An 3397. Zaterdag 19 December 1896. 36e Jaargang. Hbofdelijke& Qmslag. Binnenland ABOINEMENT; Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. ^oor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. folitiebi Overzicht. De mogendhedeu worden nu weer gezegd nog geen definitief plan te hebben gemaakt wat de verdere houding tegenover Turkije's sultan betreft, Engeland alleen zou de audere mogendheden ge- polst hebben en uit de resnltaten van deze terrein- verkenningen zou ten duidelijkste gebleken zijn de eenheid van doel en streven en de overeenstem- ming voor wat de te nemen maatregelen betreft dus een overeenstemming in principe. Vrij wel conform aan deze nieuwste lezing is de mede- deeling dat te Konstantinopel de beraadslagingen over het hervormingsplan nu weer zullen aan-. vangen. Inzake het te kort op de begrooting, ten be- drage van 1,800,000 Turksche ponden, stelt de financieele commissie van Turkije voor de volgende bezuiningen 9 millioen gulden op oorlog, 3 millioen op marine en artillerie, 2 op andere departemeuten en dan rekent men op een ontvangst van 4^ millioen uit de nieuwe belasting, zoodat er nog slechts een tekort van 2 millioen overblijft voor Turkije een peulschilletje Een gewichtig wetsontwerp, den landbouw be- treffende, is bij het Folkething te Kopenhagen ingediend. Het strekt tot het oprichten van ver- eenigingen om aan groote en kleine landbouwers bedrijfskapitaal te leenen. Yoor het lidmaatschap betaalt men 2 kronen per stuk vee, welke som in een reservefonds ge- stort wordt. Tegen een schuldbekentenis kan het lid dan leenen in een jaar30 kronen per stuk vee, maar niet meer dan 5000 kronen, tegen hoogstens 48/4 pet. rente. Ook mag hij niet van meer dan eene vereeniging lid zijn. Drie maanden na verloop van het jaar moet hij de som hebben terugbetaaldanders kan hij in dat jaar geen nieuwe leening meer sluiten. De Staat zal 5 millioen kronen toelage geven aan deze verschillende vereeuigingen. De regeering FEUIELETOW 3) Den volgenden dag waren wij reeds vroeg weer op weg. Wij ontmoetten niemand op de prairie, maar zagen verwonderlijk veel buffels en antilopen in de nabijheid en in de verte, want het was juist de tijd, dat zij plachten in deze vlakte in zulke groote troepen voor te koinen. Des namiddags kregen wij in noordelijke richting de Independence-rots in 't zicht. Deze verheft zich in de nabijheid van de voorbij stroomende heldere //Zoetwaterbeek," uit de prairie als een steile, bijna vierhonderd voet hooge steenen kegel. Slechts aan eene zijde loopt zij wat schuin af en is zij op verschillende plaatsen gespleten, zoodat daar eene beklimming mogelijk is. Haren naam heeft zij van eenige vroolijke trappers gekregen, die boven op de rots, nadat zij haar met veel moeite beklommen hadden, eens vroolijk op den 4 Juli het Amerikaansche onafhankelijkheidsfeest vierden. De hooge rots verheft zich niet ver van de karavanenstraat, die destijds de gewone Ore- gonroute vormde, en zij was voor de voerlieden een reeds in de verte herkenbaar oaken. In de buurt aan den oever der //Zoetwaterbeek," waar overvloedig gras voor trekossen, paarden en muil- dieren eene beste weide bood, werd geregeld ge- kampeerd. Men had daar een van de beste rust- punten op den geheelen langen weg. De rots was echter nuniet ons doel want wij moesten meer in oostelijke richting verder. meent in ieder vandel8 //ambten" in Denemarken zulk eene vereeniging te kunnen stichten. Aanstaande maand Juni hoopt koningin Yictoria haar zestigste regeeringsjaar te voleinden. In Engeland zeker, maar niet onwaarschijnlijk ook hier en daar buiten Engelands grenzen, zal onze eeuw later Victoria's eeuw genoemd worden en een belangwekkender eeuw schijnt ze ons toe dan le siecle de Louis XIV. Dit zal een tentoonstelling welke te Londen in Earls-Court voorbereid wordt, pogen te be- wijzen. Leervoller zal ze, dunkt ons, zijn dan een al- gemeene tentoonstelling. Ze zal een expositie van tegenstellingen zijn, van contrasten. Men zal kunnen vergelijken wat het Engeland van 1837 voortbracht en dat van 1897 vermag in nijverheid, kunst, wetenschap en liandel. Men stelle zich even voor, dat men de weten- schappelijke instrumenten en de werktuigen van 1837 met die van 1897 zal kunnen vergelijken. Z. K. H. de hertog van Cambridge is president. Alle Kamers van Koophandel helpen. In herinnering wordt thans gebracht, hoe bij de troonsbestijging der Koningin voorspeld werd dat haar regeering de langste zou zijn van alle souve- reinen van Engeland omdat H. M. den troon beklom op den langsten dag van het jaar. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft zich eergister beziggehouden met de begrooting van Oorlog. Door den bekenden socialistischen afgevaardigde Jaures werd vermindering der aangevraagde cre- dieten voorgesteld, voor zoover die eene militaire reorganisatie door verkorting van den diensttijd beoogden. Het amendement, door den Minister generaal Billot, bestreden, werd met 492 tegen 54 stem- men verworpen. De Fransche gezant te Londen, baron De Courcel (vroeger te Berliju), moet voornemens zijn den diplomatieken dienst te verlaten, wat zeer betreurd wordt. Als zijn opvolger wordt genoemd de gezant te St. Petersburg, Graaf Montebello, die zich daar, door zijn hardnekkig weigeren om zich aan een Hof-ceremonie (den handkus) te onder- werpen, minder aangenaam heeft gemaakt en die dan zou worden vervangen door generaal Boisdeffre. De Duitsche Rijksdag is eergisteren tot 12 Januari uiteengegaan, na de handels-overeenkomst met Frankrijk betreffende Tunis bij derde lezing te hebben goedgekeurd. Bob Gibson keek eens in 't rond. Het een of ander gedruisch had zeker zijne attentie ge- trokken. Opeens slaakte hij een kreet van schrik ,/De Cheyennes zijn achter ons Ook Jim en ik keken naar het zuidwesten. Inderdaad, daar kwamen zij op hunne uitstekende vurige paarden achter ons aan, terwijl hun troep een grooten halfcirkelvormigen boog vormde. Ongetwijfeld, dat was het wraakzuchtig opper- hoofd Spotted Snake, die met zijn honderd krijgs- lieden ons vervolgde. z/Verwenscht zij Jim's onvoorzichtigheid en eigen- zichtigheid riep ik ontsteld. //Nu dreigt ons om een teug rum het verschrikkelijkste gevaar." Jim Baker liet sprakeloos het hoofd hangen. Ilij scheen thans zijne grenzelooze domheid te be- grijpen. Wat te doen in den nood P Het nog zoo ver verwijderde fort bijtijds te bereiken, scheen bepaald onmogelijk. De roodhuiden zouden ons stellig op de prairie ingehaald hebben. z/ISaar de Independence-rotsriep Gibson. z/Misschien is daar eene karavaan Dan zouden wij geborgen zijn Dat was inderdaad de beste raad in de gegeven omstandigheden. Wij gaven onze paarden dus de sporen en renden direct, naar het noorden. Eenige oogenblikken trokken wij ook nog de beladen muildieren met ons voort. Toen wij echter, omkijkend, bemerkten, dat de Cheyennen naderden, lieten wij de muil dieren los, want zij moesten toch de buit van onze vervolgers worden. De vellen mochten de Iudianen wel hebben, als wij onze scalpen maar redden Een deel der zitting was voorts gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven van nieuwe leden. Gedurende een half uur moest de zitting worden onderbroken, wijl geen voldoend aantal leden aan- wezig was om een wettig besluit te kunnen nemen. De werkstaking te Hamburg is feitelijk ten einde. Een volkomen nederlaag der bootwerkers is haar resultaat geweest. Op het oogenblik arbeiden er slechts een 400 man minder dan in gewone tijden. Duitschland krijgt weer iets te vereffenen met Marokko, daar de Duitsche bankier Hassner, naar van heden uit Tanger gemeld wordt, in den afge- loopen nacht naar huis terugkeerend, op 300 meters afstand van de stadspoort is vermoord. De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen de ontwerpen tot nadere grensregeling van de kantons Amsterdamde begrooting van het weduwen-pensioenfonds van ambtenarende goedkeuring van een wijziging in de Rijnvaartakte eene wijziging in de arbeidswet (toelatende Zondagsarbeid van vrouwen in zuivelfabrieken) eene wijziging in de kieswet (verbetering van fouten)verkoop aan het capucijnenklooster te Haren. Bij de voortgezette behandeling der waterstaats- begrooting bespraken de heeren Lucassen en Hennequin respectievelijk de mosselteelt en de haven van Breskens. De Minister zou nagaan of maatregelen noodig zijn tot het tegengaan van de jongste verondieping der haven van Breskens. Aan den heer Willinge verklaarde de Minister, dat een wetsontwerp betreffende het Oranjekanaal spoedig kan verwacht worden. Hij hoopt de ver betering van de Hoogeveensche Vaart tot stand te kunnen brengen, maar de heer Smeenge drong op spoedig onderzoek aan. Door den Minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting 1896 in drie gedeelten met onbepaald verlof zullen vertrekken, en wel op 27 Februari, 15 Juli en 15 Augustus 1897. Yolgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, dd. 14 December j.l. is de roode sector van het licht van Hansweert, Schelde, 6e district, gewijzigd en thans zichtbaar van benedenwaarts onder den N.-wal in Z.34°0. tot in Z.68°0., beginnende in deze laatste peiling alsdan de sector van wit licht. Nu konden wij onze vlucht wat verhaasten Steeds reusachtiger rees de rots uit de vlakte voor ons op. Eindelijk waren wij zoo dicht bij haar, dat zij ons bijna beschaduwde. Wij habden de //Zoetwaterbeek" bereikt. Intusschen zagen wij ons in onze hoop bedrogen Er kampeerde geen karavaan op de rots. Het krijgsgeschreeuw der Cheyennen, duidelijk hoorbaar, weerklonk achter ons. z/Op de rots riep ik. //Eene andere redding is er niet meer voor ons." Wij reden ijlings door de //Zoetwaterbeek" waar ik nog haastig eene flesch vol water schepte. Er was geen tijd te verliezen. Het gold ons leven. Wij sprongen van de paarden en bestegen de rots op de eenige beklimbare plaats, ongeveer tachtig voet hoog, tot aan een diepe kloof, die ons als eene soort natuurlijke vesting geschikt toescheen. Onze dorstige paarden liepen natuurlijk onmiddel- lijk terug naar de beek, om te drinken. Zoo werden ze dus evenals de beide muildieren ge- makkelijk de buit der Roodhuiden. Wij bemerkten nu Spotted Snake, die in voile wapenrusting prijkte. Hij was niet vermetel ge- noeg, om eene bestorming van onze natuurlijke vesting te wagen, maar hield zich met de zijnen voorzichtig buiten schot. In eenen grooten halven cirkel posteerde hij zijne krijgslieden in de prairie. Het was dus zijn plan ons te belegeren, totdat honger, dorst en volledige uitputting ons overweldigd zouden hebben. Ons eenig vooruitzicht op redding berustte op de hoop, dat eene naar Oregon trekkende karavaan zoude aankomen. Zij moest echter spoedig ver- Yan af heden zijn de Belgische grenzen slechts geopend voor runderen en schapen uit Nederland, bestemd voor de slachtbank en aan- gevoerd langs Esschen, Selzaete, Achel, Vise en Hamont. Aan den Minister van Binnenlandsche zaken is een adres gericht door den heer C. J. H. van Ooij, houtkooper, te Amsterdam. In dat adres wordt medegedeeld, dat in 1894 naar het krank- zinnigengesticht Meerenberg is overgebracht als patient le klasse de heer D. W. Kievits, die destijds in zoo overspannen toestand verkeerde, dat zijn opneming in genoemd gesticht noodzakelijk was. Adressant die dat gesticht sedert 16 jaren meer- malen bezoekt, heeft steeds met hem contact behouden en bij herhaalde ontmoetingen is hem gebleken, dat de toestand van genoemden patient steeds kalm was. Die kalmte blijkt ook uit het dagrapport der verpleegsters. De heer D. W. Kievits laat door middel van adressant den Minister eerbiedig, doch dringend verzoeken een onpartijdig onderzoek naar zijn geestestoestand te doen instellen, zonder eenigen invloed van belanghebbenden. Adressant vraagt vergunning om als vriend een of twee doctoren aan het onderzoek toe te voegen, te meer daar de kans zou kunnen bestaan dat zich hier een geval van wederrechtelijke opsluiting voordeed, daar zijn familie zich nimmer van zijn toestand komt overtuigen en hij iemand is van groot vermogen. Adressant heeft zich gewend tot de inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht Dr. Ruysch te Den Haag en Dr. Van Andel te Leiden, die meenden dat er aanleiding kon zijn tot het instellen van een onderzoek. Doofstommen genieten in den regel tot hun 16e of 18e jaar een voorbeeldige opvoeding op een Doofstommen-Instituut. Toch kunnen zij in den strijd om het bestaan niet zegevieren, omdat zij dien kamp te strijden hebben met hoorenden en sprekenden. Daarom verdienen zij bijstand van velen en daarom hulde aan het Dames-Comitd, dat zich onder voorzitterschap van mej. Hellingman, Nassaukade 113 te Amsterdam gevormd heeft tot leniging van den nood van vele doofstommen. Het toog ijverig aan het werk door het verzenden van tallooze circulaires doch mocht nog weinig resultaten zien op zijn edel streven. Slechts 2 zolders (Damrak 54) konden als weikplaats inge- richt worden. Den 1 September werd dit liefdewerk begonnen met 7 doofstommen, gaandeweg aau- schijnen, want zeer lang konden wij het daar niet volhouden. Wij hielden beurtelings de wacht, zoo wel over dag als des nachts, om niet overrompeld te worden. Welk een lot! Reeds den tweeden dag hadden wij geen drinkwater meer, en daarbij zond de zon hare verzengende stralen op ons en de rots neer. Den derden dag hadden wij ook niets meer te eten. Maar heftiger dan de honger kwelde ons de dorst, die ons bijna krankzinnig maakte. En daar beneden was een heldere beek Den vierden dag barstte er gelukkig een onweer los. De hemel stond nu en dan als 't ware in vuur en de donder kraakte zoo geweldig, dat de rots onder ons scheen te beven. Het was een verschrikkelijke opstand der elementen, doch ons ten zegen, want de stroomende regen leschte onzen brandenden dorst en maakte het ons mogelijk in rotsgaten een kleinen watervoorraad te verzamelen,. die echter den volgenden dag langzamerhand in den zonnegloed verdampte. Op de prairie vertoonden zich duizen- den vette buffels. De Cheyennes hadden volop vleesch en lieten het zich bij hunne vuren goed smaken. Ons echter pijnigde de grimmige honger. z/Beter dan deze ellende is het naar beneden te gaan, zoo lang wij nog eenige kracht hebben om als dappere trappers in den strijd met de roodhuiden te sterven," zeide ik, toen de vijfde dag ten einde spoedde. z/Ja," gaf Gibson toe, //liever een spoedigen dood dan dit langzame verhongeren en verdorsten." Opeens echter riep Jim Baker juichend z/Vrienden, de redding is nabij Daar nadert een karavaan Hit bl»«l verschijnt TlitHiiilai;-, Woeusilay- en Vrijda^avond, uitgeionderi op Feestdagen, bij den uitgever i'. Jf. VII DE HIDE te Ter lenien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag in deae gemeente, voor 1896, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 17 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1