(gemengde berichten. blw"/00'100™ ,oot komme' Telegrafische berichtan. kemphanen tegenover elkander gesteld worden, in Nederland vrij wel nieuw zijn. //Interessant" zou zulk een schouwspel zeker we] wezen. Maar ook verheffend Volgens de //N. R. Ct." zal echter Dr. Kuyper binnenkort als spreker in eene vergadering van de antir. kiesvereeniging te Goes optreden en heeft Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman een uitnoo- d'Sin3 aangenomen om daar tegenwoordig te zijn. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 10 dezer, wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer, het vervoer van her- kouwende dieren en varkens verboden uit een kring in de gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Zuidzande. Rij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroep uitgebracht op den beer A. Troelstra candidaat te Utrecht. 's Gravenhage, 16 Dec. Tweede Kamer. Bij behandeling van hoofdstuk waterstaat werd het beleid van den Minister aangevallen, omdat deze het platteland zou achterstellen, wat de Minister beslist ontkende. Hij verzette zich tegen de zakelijke borgtocht van aannemers en beloofde verbetering van de positie van opzichters van den waterstaat in over- weging te zullen nemen. Volgens genoemd rapport ontdekte men eerst een licht na het terugstoomen er werd onmiddellijk een boot mtgezet, doch er viel niets meer te redden Den 13 November heeft men dan ook de KW 6 het laatst gezien. Bij deze ramp verloren tien personen het leven, nl. vier gehuwden en zes ongehuwden van 1227 jaar. en bmid behoorden eigenlijk thuis te Oudehorne, maar ,.5.— TER NEUZEN, 16 December 1896. Heden werd op het raadhuis alhier door de Commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek aanbesteed 1°. de levering van 325 Ms. grind. Hiervoor werd ingesehreven door de heerenG. Leunis te Ter Neuzen voor 1,80, L. Kanters te Sliedrecht voor f 1,79 en J. Dobbelaar te Wemeldinge voor U79, alles per M3.aan den laatste bij loting gegund. 2°. het vervoer van dien grind. Daarvoor werd^ ingesehreven door de heeren D. de Witte te Ter Neuzen voor 39cent en L. B. van Kerkvoorde te Ter Neuzen voor 39 cent, per M3. aan laatstgenoemde gegund. Door den kantonrechter te Hulst werd, bij vonnis van j.l. Maandag, beslist dat de Parijsche firma in de procedure tegen C. te Koewacht, wegens geleverde kunstmest, eene cautie van 75 moet stellen. De verdere behandeling dier zaak is nu bepaald op 28 December a. s. Het leggen van een zeedijk ter lengte van 5643 meters, ter bedijking van ongeveer 580 H.A. buitengronden in het verdronken land van Saef- tingen voor de polders Alstein, Louisa en Prosper, benevens het maken van een haven en verdere werken, waarvoor het minst was ingesehreven door den heer Jan Smif VII, te Haarlem wonende, voor 293,000 is niet gegund. Er zal nu op 23 December des voormiddags 11 ure in de societeit /ySt. Joriste Middelburg eene her- besteding worden gehouden. De zwarte boei van het wrak De Vriendschap, in het vaarwater op de Wester-Schelde, voor Hansweert gezonken liggende, is door het loodswezen weggenomen, zoodat men kan aannemen, dat bedoeld wrak op voldoende diepte ligt om de groote scheepvaart niet te belemmeren. Hulst, 16 Dec. Maandagavond omstreeks 10 ure werden wij alhier opgeschrikt door brandalarm. Spoedig bleek dat brand was ontstaan op de eerste verdieping of wel het bovenhuis van de herberg //het schip de Admiraal" in de Gentsche straat", gehouden door I), de Vos. Dit bovenhuis, bewoond door Mr. Van Alphen, kantonrechter alhier, stond, waarschijnlijk door het springen van een petroleum- lamp, in brand, die zich zoo spoedig uitbreidde en zich zoo dreigend liet aanzien dat men het ergste vreesde, daar de vlammen uit alle vensters naar buiten sloegen. Door de spoedige hulp en de krachtige werking van drie handspuiten was men het vuur spoedig meester en was het gevaar voor de aangrenzende perceelen geweerd. Van den inboedel van den heer Van Alphen kon niets worden gered deze is evenals het huis geassureerd. De beneden bewoner evenwel was dit niet en heeft veel waterschade. Den brandweermannen een woord van lof Vrijwillig werkten zij als leeuwen en trotseerden alle gevaren. Toch, dit moet worden aangemerktwordt het geen tijd dat een middel worde gezocht om meer water-aanvoer te krijgen Dit liet te wenschen over. Water is immers in de omgeving, in de Bui ten vest etc., genoeg RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Dec. het volgende vonnis uitgesproken L. d. P., oud 34 j., landbouwer te Ter Neuzen, thans alhier in hechtenis, is wegens oplichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Zoo heersche dan voortaan vijandschap tusschen ons Wij zullen elkander weer ontmoeten op de prairie Mijn jachtgebied zal uw graf zijn //Loop naar denduivel,moordzuchtigeCheyenne!" schreeuwde Jim. //Of ik brand je een kogel on het bruine vel Spotted Snake ging, verwenschingen tegen ons prevelend, naar zijn paard, wierp zich in den zadel en reed weg. z/Je hebt een groote domheid begaan, Jim," zeide ik. //Voortaan zullen wij in de //Zwarte Bergen" en op de jachtgronden der Laramievlakte niet meer zeker zijn van ons leven." z/Na hetgeen voorgevallen was, ware het inder- daad beter geweest, als gij hem doodgeschoten en het lijk ergeus verborgen hadt, sprak Gibson schou- derophaleud. //Je vuistslag, voor hem zoo belee- digend, zal hij nooit vergeten, hij zal niet rusten, eer hij onze scalpen heeft. Yoor den doode had- den wij niet bang behoeven te zijn, maar de levende zal voortdurend, waar hij maar kan, leelijke parten spelen. Met nog veel andere bittere verwijten overstelpten wij den eigenzinnigen Jim Baker wegens zijne laakbare onvoorzichtigheid. Om een nietig teugje rum had hij ons de vijvandschap berokkend van het opperhooid Spotted Snake, die over meer dan honderd dappere krijgslieden beschikte. Wel verklaarde Jim koelbloedig, terwijl hij zijn Jl. Maandagmorgen viel te Vlissingen, tijdens het binnenkomen van het stoomschip //Willem, Prins van Oranje, de olieman v. G., bezig zijnde op den vleugel van het stoomschip ,/Koningin Regentes" der Mil //Zeeland," de slang der water- leiding vast te maken, te water, met het ongelukkig gevolg, dat de man dood opgehaald werd. De ongelukkige laat eene weduwe en 3 kinderen onverzorgd achter. Maastricht heeft een van zijn bekende karaktenstieke figuren verloren. Jean Dorlo, de nestor der gidsen in den onderaardschen doo'lhof van gangen in den St. Pietersberg, is in den ouderdom van 77 jaren overleden. Onze Koningen Willem II en Willem III, Koningin Sophia, de Prinsen van Oranje, verder staatslieden, beroemde personen en gskroonde Hoofden werden door hem in de groeve rond- geleid gedurende een tijdperk van meer dan een halve eeuw. De grot, die hij van kindsbeen af kende, was voor hem een tweede tehuis. Onder algemeene deelneming en feestbetoon vierde de sympathieke man twee jaren geleden zijn halve eeuwfeest als berggids en tevens zijn gouden huwehjksfeest. Het plan bestaat bij de dienstdoende schut- tenj te Rotterdam een afdeeling wielrijders op te richten Zondag kwam uit Hellevoetsluis te Rotter dam aan, het vaartuig De vrouw Janetje, van schipper Maas, te Hellevoetsluis woonachtig. Aan boord waren twee schippersknechts en de beide zoontjes van den schipper, 12 en 13 jaar oud. De schipper met zijne vrouw waren te Helle voetsluis gebleven. In den loop van den dag aten de knapen van hetzelfde warm eten en van het brood, dat de knechts aten en toen zij omstreeks 7 uur in den avond in het vooronder naar kooi gingen, waren zij even opgewekt als altijd. Eergisterochtend gewekt wordende, is de 13jarige knaap opgestaan, doch hij had gebraakt, was nog misselijk en braakte nog. Ook zijn broeder scheen gebraakt te hebben. Deze stond toen niet op en een uur later ongeveer, toen men hem nogmaals wilde wekken, vond men den knaap dood in zijn bed liggen. Aangezien het vaartuig veel oud sterk geoccideerd koper bevat, is het vermoeden niet buitengesloten, dat de kinderen op eene of andere wijze daarmede in aanraking gekomen zijn, althans men denkt aan vergiftiging. De ongerustheid, waarin men te Katwijk verkeerde wegens het wegblijven van de bom KM 6, is helaas treurige zekerheid geworden. Uit Scheveningen ontving de heer P. E. Meerburg, eigenaar van genoemde bom, bericht, dat daar reeds den 20 November een rapport was ingeko- men, meldende, dat door een der booten van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij, van Amsterdam op Lissabon, in den nacht van den 14 November op de hoogte van Scheveningen vermoedelijk een visschersvaartuig was aangevaren. rum verorberde, dat hij alle Cheyennen en ook alle andere roodhuiden in geheel Amerika diep verachtte, maar Gibson en ik waren eene andere meening toegedaan. Uit gerechtvaardigde bezorgd- heid voor Spotted Snake's wraak besloten wij beiden nog denzelfden dag de „Zwarte Bergen" te verlaten, om ijlings naar het Noorden, naar het beschermende fort Laramie te rijden. Jim lachte en spotte wel is waar met onze voorzich- tigheid, doch hij vond het toch maar geraden, met alleen achter te blijven en op die wijze zijn scalp in gevaar te brengen. Na een uur belaadden wij de inuildieren met de pelzen, bestegen onze paarden, hielden de muil- dieren door middel van een leidsel vast en reden door een da] uit het noordelijk gebied der /Zwarte Bergen" door de uitgestrekte Laramie vlakte. Voor dat het donker werd, waren wij een goed eiud gevorderd. Wij brachten den nacht aan eene kleine beek door, legden voorzichtigheids- halve geen vuur aan, maar behielpen ons met eenige koude gerechten. (Wordt vervolgd.) f bruidje, eene 48jarige maagd, die allerdroevigst door rheumatiek wordt gepiaagd, zoodat het gaan haar al even onmogeliik is als het staan, had tijdelijk te Akkrum vertoefd en nu zou men op de doorreis van daar naar Judekorne, en passant te Heerenveen even trouwen. nge uk w ilde echter, dat het paard onderweg een aanval van beroerte of zoo iets kreeg, althans het werd /defect en zeeg neer. Daar stond men nu met de trouwkoets, nog ver van Heerenveen en met een bezwijmden rossinant. 't Gelukte evenwel te Haskerdijken een ander paard te leenen, doch t werd niet verder toegestaan dan tot het gemeentehuis, dan moest het terug. Men kwam zonder meerdere wederwaardigheden e Heerenveen aan. De bruid moest uit en later weer in den wagen worden gedragen. Maar nu zat men weer zonder paard. Geen nood. Een paar man spanden zich voor den wagen op duwden op en zoo werd een logement bereikt, waar eerst eens op het toekomstig echtelijk geluk gedronken en geklonken moest worden. Er was sprake van, dat men op gelijke wijs de reis naar Oudehorne vervolgen zou, maar of dit gebeurd is, weten we niet. Voor de zooveelste maal bleek Maandag avond te Wildervank, dat niet ieder vertrouwd is met vuurwapens om te gaan. De bejaarde rentenier J. Heyes had een oude revolver op den schoor- steenmantel liggen en meende niet anders dan dat deze ongeladen was. De schipper P. W., die hem bezocht, moet de revolver in de hand genomen hebben om hem schoon te maken. Onverwachts ging er een schot af met het noodlottig gevolg dat Heyes in de borst getroffen werd. fioewel de spoedig te hulp geroepen geneesheer niet dadelijk kon bepalen, hoe diep de kogel was doorgedrongen, moet de toestand van den verwonde vrij be- vredigend zijn. In een Geldersch dorp stierf dezer dagen een dame, die zeer gierig was. Onder haar hooidkussen vond men een goed gevulde effecten- trommel en aan een touwtje, dat om den hals was gebonden, had zij al hare bank- en munt- biljetten geregen. de Echo vonden wij het volgende, eenigs- zins mysterieuse verhaal In een der grootste hotels Amsterdam diende sedert kort een dienstmaagd, die in alle opzichten voldeed. Het meisje had haar verlangen te kennen ge- geven om eens een kaartlegsters te raadplegen, en vergezeld van een kameraad, bracht zijn dan ook aan een dier mysterieuse vrouwen een bezoek. Deze vertelde haar, bij al de andere uitgekraamde nonsens, dat ze over groote wateren zou gaan en in andere gewesten rijk zou worden, dat ze zich wachten moest voor een ,/Zwart manspersoon", en bovendien //dat in het perceel waar zedienstbaar was, in een gootsteen, achter tegeltjes, een onnoembare schat zat verborgen". ioen het meisje s avonds thuis kwam, ging ze in dien gootsteen kijken, zag tegeltjes, en werd toen plotseling hevig door een vlaag van waanzin aangetast. Zij holde, wartaal sprekend, de straat op en werd niet dan met heel veel moeite door den eigenaar van de inrichting en diens vrouw met veel zeemanskunst weer binnengeloodst. Begaan met haar lot, stuurde men haar door een fiinken knecht vergezeld, naar het Wilhelmina- Gasthuis. In de wachtkamer sprak de dokter even met haar en den knecht. Ze zouden nader op den dokter wachten, die werd weggeroepen, omdat een ernstig gewonde was binnengebracht, maar plotseling liep de meid de wachtkamer uit en de straat op, zoo hard, dat de knecht haar niet kon inhalen. Tot nu toe heeft men niets van de arme meid vernomen Het zal menigeen verheugen te vernemen, dat aan de ellende van het gezin te Rotterdam, waarvan wij Maandag melding maakten, een einde is gekomen. Een aantal menschlievende inge- zeteuen heeft zich, hetzij schriftelijk of mondeling, bij den heer J. J. Soer, commissaris van politie te Rotterdam, aangemeld, met aanbiedingen om dit gezin te helpen. De heer Soer verklaarde zich terstond bereid, gelden in ontvangst te nemen, met de bepaling den vernisser daarvan wekelijks een gedeelte uit te keeren; de hoegrootheid van het bedrag te regelen in verband met de som die bij hem in zou komen. Blijkens eene advertentie in de N. R. Ct. werd 122,50 ontvangen. Inmiddels gaf de heer Arnold S. van den Bergh de toezegging, dat de man met ingang van heden op zijn fabriek vast werk kan bekomen. Voor verschillende aanbiedingen, na dien ingekomen om het gezin werk te verschaffeu, moest derhalve bedank; worden. Nog een ander ingezetene van Rotterdam heeft het gezin voor den tijd van drie maanden vrije woning bezorgd in een huisje aan de Adamshoflaan, zoodat de man, die zich voor zoovele liefdeblijken hoogst dankbaar toont, met vrouw en vier Het bureau der Belgische Kamer heeft reeds maatregelen genomen voor de invoering der wet op de erkenning van het Vlaamsch als* officieele •J 1 V V1J Vlaamsche vertalers zullen nu in de bibliotheek der Kamer worden geplaatst, waar zij, zoo noodig de stukken en ontwerpen, voor vertalenf bestemd; oogenblikkelijk zullen «tpir DC aandefdbouders in de Antwerpsche tentoon- 100 I, I™! fr ter„^jgen' V°0t boruMli wordt nader gemeld, dat 32 lijken van de ,/Salier" op de Spaansche kust zijn aangespoeld en daar begraven. Van de meesten kan de identiteit met worden vastgesteld. Zondag en Maandag heeft het op de westkust van Iranknjk opnieuw zwaar gestormd. Het eilandje Sein, bij Brest, werd geheel overstroomd 22 huizen zijn vernield, en de gemeenschap met let eiland was door de hooge zee onmogelijk. Fe New-York is de werkloosheid dit jaar al zeer groot Bovendien stijgt het getal nood- lijdenden dagelijks, door de aankomst van werk- ioozen uit andere plaatsen. Te Bombay neemt de pest af. Er hadden ongeregeldheden plaats, waarbij door de politie eenige personen werden gedood. De hongersnood, welke thans in verschillende districten van Britsch-Indie heerscht, heeft de graanprijzen enorm doen stijgen. Een groot aantal inwoners van het district Bassein is in verzet gekomen tegen den ontvanger, die met den dood werd bedreigd. De politie moest tusschenbeide komen, waardoor een botsing ontstond tusschen haar en de opstandelingen. Er vielen twee dooden en een aantal gewonden. Men vreest ongeregeldheden in de andere districten. De Italiaansche politie heeft bij Cefalu de rooverbende van Collotti uitcengedreven. Collotti zelf we^d in het gevecht gedoodzijn broeder en een ander roover, die den klassieken naam van Cicero draagt, werden gevangen genomen. Er was een prijs gesteld op het hoofd dier roovers. le Genua zijn op last der regeering alle socialistische vereenigingen ontbonden en vele papieren in beslag genomende arbeidsbeurs, die 7000 leden telt, werd door de troepen bezet, en elf socialisten zijn in hechtenis genomen. Ook te Savona en andere plaatsen in den omtrek werden dergelijke maatregelen genomen. Hoewel roerende blijken van moederliefde er ook reeds verteld worden, toch kan men zich i nauwehjks iets treffenders voorstellen, dan de ge- schiedenis van vrouw Vidrac uit Bordeaux. Haar zoon, een leeglooper, die voor niets deugde, had er zich aan gewend steeds een lui en liederlijk leven te leiden en moest ten slotte terechtstaan. wegens moord. Dat hij niet ter dood werd ver oordeeld, had hij alleen te danken aan de omstandig- heid, dat zijn moeder de terechtzitting bijwoonde en hij met de oude vrouw een tooneeltje vol teederheid afspeelde, zoodat de gezworenen hem tot een lichtere straf veroordeelden. Hij kwam er met levenslange dwangarbeid af en werd naar de straf kolonie Numea gedeporteerd. Nauwelijks was Vidrac naar zijn nieuwe bestemming vertrokken, of de moeder besloot hem daarheen te volgen. Zij verkocht. haar koe, haar weiuigje have en goed en deed de lange moeielijke overvaart. In Numea aangekomen, wachtte haar een ver- schrikkelijk nieuws. Vidrac had een zijner mede- gedeporteerden vermoord, was daarotn ter dood veroordeeld en zuchtte nu in de gevangenis. Toen men dit de moeder vertelde, verloor zij het be- wustzijn en langen tijd werd haar arm lichaam door hevige koortsen geteisterd. Toen zij weder tot kennis kwam, vreesde zij dat ze haar zoon voor altijd verloren had; maar neen, men had hem om harentwille begenadigd, ja, zelfs mocht hij de oude vrouw in het ziekenhuis bezoeken. Ilier gedroeg Vidrac zich weder zeer theatraal; het streelde zijn ijdelheid dat zijn moeder zoo innig aan hem gehecht was en hij pronkteeropenlijk mede. Na zijn tweeden moord moet hij, met ketenen beladen, in de steengroeven van Numea werkenr bewaakt door tot aan de tanden gewapende scldaten. Den geheel en dag beult vrouw Vidrac zich af, om met wasschen en andere huisarbeid haar schamel stukje brood te verdienenalleen 's middags pausseert zij, dan gaat zij naar de steengroeven, waar haar zoon gedwongen is te werkenin een mandje brengt zij hem warme soep, opdat hij toch inaar wat beters te eten heeft, dan de andere ge- deporteerden. Bewaakt door twee soldaten, neemt hij de soep aan, zonder een woord van dank of een vriendelijken blik; alleen als het niet warm genoeg is, overstelpt hij de ,/Oude", zooals hij haar kortweg noemt, met verwijten. De moeder kust hem op beide wangen, welke liefkoozing hij maar noode en zonder iets te zeggen, toelaat, dan gaat de oude vrouw weder heen, gelukkig dat zij haar zoon gezien heeft, en neemt stil en tevreden haar dagtaak weer op. Evenals bij ons, lijd men ook in andere landen aan den slechten invloed, dien de veel- vuldigheid der verkiezingen op de belangstelling. uitoefent. De Kolnische Ztg. heeft nu iets bedacht om III.. -r-,| Pn nil ma-t /In nil 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2