Aleemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3396. Donderdag 17 December 1896. 36e Jaargang. P i Q H)P i tup r&ftd Binnenland. ABOINEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ColitieU Overzicht. Bij de behandeling der marinebegrooting in de Eransche Kainer, heeft de radicale afgevaardigde Camille Pelletan een rede, die zes uur duurde, tegen het marine bestuur uitgesproken. Dit bestuur sliep, volgens bem, sedert een eeuw en niemand weet, wanneer het zal ontwaken. De eenige vordering, die het gemaakt heeft, is dat de marine nu 260 millioen kost in plaats van 60 millioen. Het mariue-bestuur kan niet wijs worden uit zijn eigen papierwinkel en weet zelf niet, wat er in zijn arsenalen, in zijn maga- zijnen en aan boord van zijn schepen is. Met algemeene stemmen heeft de Kamer het wetsont- werp aangenomen, waarbij voor het dienstjaar 1896 op de marinebegrooting een post van 250,000 francs wordt gebracht voor het verleenen van onderstand aan de slachtoffers der jongste storm en. De Oostenrijksche gezant, baron Calice, heeft een lang ouderhoud gehad met den sultan. De groote heer wees op de reeds uitgevoerde en nog verder beraamde hervormingen in Klein-Azie en was van oordeel, dat den Armeniers wel eens aan het verstand gebracht mocht worden, dat zij met die hervormingen tevreden behooren te zijn. Ver- volgens werd Calice's meening gevraagd over een algemeene amnestiede sultan zeide o. a. dat hij rekening houden moest met de wenschen van de overgroote meerderheid zijner onderdanen, die de aanstokers van de ongeregeldheden gestraft willen zienop die wijze zou de bewegiug wel het best te beperken zijn. De gezant achtte een amnestie het beste middel om de rust te herstellenbij nieuwe ongeregeld heden, door de Armeniers veroorzaakt, zou de Porte dan de openbare meening in Europa op haar hand hebben. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben, zoo luidt een ander bericht, nu van de Porte geeischt, dat Saad-Eddin binnen 48 uren van Kreta terug- geroepen zal worden. Deze regeeriugscommissaris, gezonden om te hervormingen in te voeren, doet feitelijk niets dan ze tegenhouden. Aan de vreemde gemachtigden in de commissie voor de hervorming van de rechtspraak op Kreta is intusschen opge- dragen, hunne werkzaamheden aan te vangen, ook bij ontstentems van den Turkschen gemachtigde, daar de benoeming van Nazimbey als zoodanig nog niet door de gezanten erkend is. //Daily News" verneemt, dat het gevangennemen van Turken te Konstantinopel voortduurt, ook onder de leerlingen der militaire school (wat een FEUILLETON. 2) Het was de 25ste Augustus van het jaar 1840. Eenige weken vroeger was ik zes en twintig jaar oud geworden. Met mijne beide trouwe vrienden, de jonge trappers Jim Baker en Rob Gibson, lag ik bij eene heldere bron in de //Zwarte Bergen". In de nabijheid graasden onze drie paarden, alsmede twee sterke muildieren, die ons als lastdieren dienden. Wij waren van den handelspost fort Laramie nitgegaan. Daar hadden wij een gemeenschap- pelijk blokhuis, daar verkochten of verruilden wij de buitengemaakte pelsen, daar voorzagen wij ons uit de magazijnen proviand, munitie en het overige. Onze jacht was zeer voordeelig geweest. Yier pakken fraaie pelsen vormden twee lasten voor onze muildieren. Wij wilden nog slechts eenige dagen in de //Zwarte Bergen" blijven en dan naar het fort Laramie trekken. Wij hadden een buffelkalf geschoten en boven het vuur gebraden. Het was juist Jim Baker's verjaardag. Mijne rumflesch was ledig, evenals die van Gibson. Maar Jim had voor zijnen verjaardag iets bespaard. Daaraan wilde hij zich nu te goed doen. Wij beiden moesten ons met het heldere bronwater vergenoegen. Toen wij zoo in de eenzame wildernis met den maaltijd wilden beginnen, zagen wij opeens tot bijzonder revolutionnaire instelling schijnt te zijn). Het gerucht loopt, dat verschillende gevangenen gemarteld worden en dat er een complot tegen den sultan is ontdekt. Een aantal leden der partij der Jong-Turken moet opgehangen zijn. De Spaansche Ministerraad zou zich, naar ge- meld wordt, bezig houden met de vraag, of de regeering zich zal wenden tot het corps diplomatique met bezwaren over de verklaringen ten opzichte van Spanje en Cuba in Clevelands boodschap. De Amerikaansche gezant heeft den consul te Valencia last gegeven, den gezagvoeder der z/Laurada" te waarschuwen, de haven van Valencia niet aan te doen. Er wordt nog niet bericht, of het schip zich voor Valencia heeft vertoond. De VN. Y. Herald" heeft een nieuw verhaal bedacht over den dood van Maceo. Deze zou ver- giftigd zijn door personen, daartoe omgekocht met Spaansch geld. Dokter Certucha, de lijfarts van Maceo, die zich aan de Spanjaarden overgaf, is vrijgelaten. Hij zal naar Spanje vertrekken. Door een Zwitsersch comite is het initiatief genomen, om een volksstemming uit te lokken over de kwestie of de staat de spoorwegen moet overnemen. Reeds hebben 53410 personen hun handteekening geplaatst onder het verzoek, maar toch heeft het comite besloten, het adres nog niet bij den Bondsraad in te dienen, ten einde dezen niet aan te sporen tot het nemen van een overijld besluit. Deze beslissing is ter kenuis gebracht van den Bondsraad, terwijl het comite geconstitueerd zal blijven om zoodra zulks noodig is, weer handelend te kunnen optreden. De Figaro beproeft nogmaals de Egyptische kwestie op het tapijt te brengen. Zij verklaart dat aan Eugeland met nadruk onder het oog moet worden gebracht, dat de gunstige toestand in Egypte en het Nijldal de ontruiming mogelijk maakt. En het blad meent, dat versterking van de Fransche vloot, dus bedreiging van Engeland, het beste middel zou zijn om tot een overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk te komen. Een ongeschikter oogenblik had de Figaro niet kunnen kiezen voor haar poging. Nu Engeland zich gereed maakt om Khartoem te heroveren en misschien wel een einde te maken aan het rijk van den Khalifa zou de Fransche regeering zonder twijfel aan de deur van een doove kloppen als zij thans kwam vragen of Engeland Egypte wil ontruimen. onze verrassing een ruiter aankomen, een slanken Indiaanschen ruiter, met een hoofdversiering van waaiende adelaarsveeren, gewapend met een lans, een lasso en een tomahawk. z/Het is onze vriend, het Cheyennenhoofd Spotted Snake", zeide Gibson. z/Laten wij hem hoffelijk alle gastvrijheid be- wijzen zeide ik. z/De rum er buiten," merkte Jim Baker op. Wij kenden het jonge opperhoofd, dat wij nu en dan ontmoetten, zeer goed, en hadden meer- malen heel vriendschappelijk de vredespijp met hem gerookt. Hij steeg van zijn paard en ging naar het vuur, waar hij zich bij ons neerzette. z/Wees welkom, opperhoofd!" zeide ik gastvrij. z/Vrede en heil zij in uw kamp antwoordde hij plechtig, terwijl hij met het hoofd knikte. Wij bemerkten zijne verdrietige en sombere trekken. Waarschijnlijk kwelde hem een of ander verdriet. Daarom vroeg ik hem//Wat deert u, Spotted Snake Waarom ziet gij er zoo mis- moedig uit z/Ik heb veel verdriet gehad," antwoordde hij. //Misschien ongeluk op eenen krijgstocht tegen de Sioux z/Neen." z/Of op de jacht z/Ook niet." z/Wat is er dan gebeurd z/Mijne squaw is voor tien dagen gestorven." z/Dan is het wel te begrijpen, dat gij verdriet hebt." O het is niet alleen daarom." z/Dus wat anders ook nog?" z/Ja. Ik moest toch weer een squaw hebben De Tweede Kamer heeft gisteren het debat over Hoofdstuk Oorlog voortgezet. De wenken van den heer Plate omtrent ver- betering van de voeding zou de Minister over- wegeu. Aan den heer Ferf verklaarde hij zich bereid het verzoek tot, verhooging van subsidie aan de vereeniging //Trouw aan Koning en Vaderland" in nadere overweging te nemen. Bij het algemeen debat over de vestingbegrooting maakte de heer De Ras bedenkingen tegen te optimistische voorstellingen des Ministers omtrent mogelijkheid van verdediging. De heer Guyot meende ook, dat men zich met de stelling-Amsterdam met een beperkter taak moet tevreden stellen dan aanvankelijk bedoeld was, vooral met het oog op het meeningverschil over het nut en de inrichting dezer stelling. Vandaar zijn amendement om zich te bepalen tot het kleine plan, alleen het fort bij Velsen te versterken, maar niet te prejudiceeren op het groote plan des Ministers. De heer Van Vlijmen bestrijdt den heer Guyot en acht de plannen des Ministers wel urgent. De heer Mees acht het nieuwe plan ongewenscht. De kans is veel grooter, dat een veldleger zal moeten optreden, dan dat wij ons verdedigen achter linien. Wat de Minister voorstelt is boven- dien halfwerk en prejudicieert de organisatie van de levende strijdkraehten. Over het amend.-Guyot zal hij het debat afwachten. De heer Seret acht de stelling Amsterdam, thans niet bestand tegen veldgeschut, onvoldoende, en betoogt dat de Minister Seyffardt zelf bomvrij logis noodzakelijk achtte, wat trouwens niet is tegen te spreken. Alleen als er zekerheid bestond dat binnen 2 a 3 jaar de levende strijdkraehten geregeld zouden zijn, zou men dit plan kunnen uitstellenthans niet. In alle landen heeft men eene centrale stelling. Hij verzet zich tegen het amend.-Guyot, als nadeelig voor de verdediging en financieel kostbaarder dan het Regeerings- plan. De heer De Savornin Lohinan acht het ver- keerd 's Ministers plannen te bestrijden op grond dat de levende strijdkraehten niet zijn geregeld, waarvan de liberalen zelf de schuld zijn, daar de heer Van Houten de regeling van de levende strijdkraehten heeft tegengewerkt. Hij acht vestingen volstrekt noodig en acht het ongeoorloofd het geld te weigeren. voor mijnen wigwam. Zoo reed ik dan, prachtig uitgedoscht, zooals gij mij hier ziet, naar het op perhoofd aan de groote rivier in het zuiden, om de hand van diens dochter te vragen. Maar daags te voren was zij reeds met een ander getrouwd. Ik kwam helaas te laat." z/Dat noem ik ongeluk." z/Daarover dus ben ik zoo verdrietig." z/Wees onzegast! Hier is gebraden buffelvleescb, opperhoofd Laat het u goed smaken! Dat zal u troosten in uw leed." O neen Ik heb volstrekt geen honger! Ik kan van puur verdriet niet eten." z/Beproef het maar z/Neen, dorst heb ik, grooten dorst." z/Nu, daar is de bron." z/Neen, blanke broeder Dorst naar vuurwater heb ik O, als men zooveel verdriet heeft, is vuurwater altijd de beste troost, want daarbij ver- geet men ten slotte alle zorgen." Nadat hij dit gezegd had, keek hij de rumflesch met fonkelende oogen aan en wilde zich daarvan stilletjes meester maken. Doch Jim Baker be- lette hem dit, door de flesch nog bijtijds te grijpen, vast te houden en verontwaardigd uit te roepen z/Handjes af, opperhoofd Daarvan kunt gij niets krijgenDit laatste vuurwater is mijn privaat eigendom Spotted Snake fronste het voorhoofd en zijne blikken fonkelden. z/Geef hem toch de helft, Jimzeide ik. *Doe het uit politick." z/Ja zeide ook Rob Gibson. //Zullen wij om dat nietige beetje rum het dappere opperhoofd ons tot vijand maken Reeds Donderdag a. s. wordt het wetsont- werp betreffende het verleenen van een renteloos voorschot voor een stoomtram Brouwershaven Steenbergen in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, commissaris der Koningin in Noord-Holland, is benoemd tot vice-president van den Raad van State. Van zijn bestuur over deze provincie gedurende 17 jaar wordt zulk een gunstig getuigenis afge- legd, dat jhr. Schorer's naam steeds in goed aan- denken zal blijven. Men zegt dat Mr. van Tien- hoven is aangezocht om jhr. Schorer op te volgen. De Staats-Ct. behelst een Kon. besluit, regelende het bedrag der Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk der door hen in den loop van 1897 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen per sonen, nadat deze in den loop van 1899 of later de akte, bedoeld in art. 56a der wet op het lager onderwijs, zullen hebben verkregen. Deze bijdragen zijn vastgesteld als volgt 1°. voor hen, die bij gemeentelijke en bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren, driehon- derd gulden b. gedurende ten minste drie jaren, vierhonderd gulden c. gedurende ten minste vier jaren, vijfhonderd gulden 2°. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren, tweehon- derd gulden b. gedurende ten minste drie jaren, tweehon- derd en vijftig gulden; c. gedurende ten minste vier jaren, driehon- derd gulden. De Goesche Courant zegt het volgende omtrent het in verscheidene bladen buiten Goes voorkomend bericht dat Dr. A. Kuyper en Mr. A. F. de Savornin Lohman te Goes als sprekers voor de antir. kiesvereeniging aldaar zullen optreden Wij vermoeden, dat dit bericht nog de nagalm is van de verslagen, die eenige weken geleden geleverd zijn over de vergadering van de antirev. kiesvereeniging /Nederland en Oranje" alhier, en waarin men toen dat denkbeeld geventileerd heeft. Voor het offlcieel bevestigd wordt, hechten wij er weinig geloof aan. Voor zoover ons bekend, zou dit schouwspel van twee staatslieden, die als z/Neen, ik wil nietmorde Jim eigenzinnig. z/Ik heb het voor mij zelf bespaard, niet voor hem. Hij krijgt er niets van //Is dat de gastvrijheid der blanken?" smaalde het jonge opperhoofd. //Dit uitgestrekte jacht- gebied is het mijne. Maar ik belette u niet hier buffels te jagen en kostbare pelsen buit te maken. Beloont gij mijne vriendelijkheid en grootmoedigheid zoo slecht Heb ik niet nu en dan in mijnen wig wam het beste met u gedeeld z/Jim, wees verstandig vermaande ik. z/Deel met hem zeide ook Gibson. z/Neenriep Jim Baker halstarrig. z/Ik ben zoo treurig, zoo verdrietig," sprak Spotted Snake weemoedig. En gij weigert mij wreedaardig dezen besten troost Daarop greep hij opnieuw begeerlijk naar de flesch. z/Handen af, nog eenmaalschreeuwde Jim woedend. En gij sloeg met de gebalde vuist het opperhoofd voor het voorhoofd, zoodat deze achter- uit tuimelde. z/Blanke hond schreeuwde Spotted Snake, schuimend van woede. //Ben ik een vrouw Ge hebt mij geslagen Dat is uw dood, schandelijk bleekgezicht Hij deed een pas achterwaarts en haalde den tomohawk uit. Maar op hetzelfde oogenblik hield Jim Baker het schotvaardige geweer op hem gericht. Waag het en gij zijt een zoo doode Chey enne, als maar ooit een door de Sioux gescal- peerd werd z/Het opperhoofd strekte de rechterhand naar ons uit, schudde haar dreigend en riep gramstorig: z/Schande overu! Gij hebt de strijdbijl opgegraven t CO IRA Dit blad verscliijnt ni»»mlWoeusdas- en Vrijda^avond, uit^ezunderd op Feestdagen, bij den uitg-ever P. J. 1AM DE 8AMDE te Ter Menzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1