Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 December 1896. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Koude en den Lovenpolder de heer A. Franse Cz. en tot gezworen voor het watersehap Loven- en Willemskerke de heer M. de Regt. -De gemeenteraad van IJzendijke heeft, ten einde het bezoek aan de graanbeurs door de koop- lieden en landbouwers weer aan te wakkeren, tegen 1897 de beursbelasting afgeschaft. Na een diensttijd van 35 jaren bij de posterijen heeft de heer M. Marijs, thans brieven- gaarder te Scherpenisse, op verzoek tegen 16 Januari a. s. eervol ontslag ontvangen. Uit de voor Hansweert gezonken tjalk //De Vriendschap is thans door een helmduiker de mast verwijderd. Het vaartuig dat als wrak be- schouwd kan worden, wordt aaugeduid door eene zwarte boei. Gtdurende de 2e helft der maand November zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van B. van der Stadt, MiddelburgC. van de Velde," Nieuw(e)dorpM. Lahaije, Yerviers. In de maand Mei van dit jaar deed een schoenwinkelier te Rotterdam bij de politie aangifte, dat uit zijn huis een bankbiljet van duizend gulden gestolen was. De bestolene meende dat zijne dienstbode de diefegge was, doch een onderzoek, naar aanleiding van deze gegevens in- gesteld, leidde niet tot de ontdekking van den dader of de daderes, noch tot die van het gestolen bankbiljet. Dezer^ dagen echter meldde zich, naar aan de N. R. Ct. wordt bericht, bij een politiecommissaris te Rotterdam een zeeman aan, die zoodanige in- lichtingen gaf, dat de diefstal nu tot klaarheid is gebracht. Ingevolge mededeeling van dezen man, die eenigen tijd met de moeder van de gewezen dienst- bode leefde, doch thans na herhaalde twisten van haar heengegaan is, worden moeder en dochter gearresteerd. Uit de verhooren, die de verdachten, welke inmiddels eene berouwvolle bekentenis hebben afgelegd, ondergingen, bleek nu, dat de 19jarige dochter na het bankbiljet van 1000 ontvreemd te hebben, dit snel hare moeder in de handen moffelde. Een paar dagen later zochten moeder en dochter een derde vrouw op, aan wie het bank biljet ter inwisseling werd toevertrouwd. Die derde vrouw bleef het geld in kas houden, en van het gestolen geld werd goede sier gemaakt. Men deed zelfs een reisje naar Den Haag en Scheveningen, en schafte zich van alles aan. Toen het geld eiudelijk nagenoeg op was, kwain er tusschen den zeeman, die ruimschoots mee geprofiteerd had, en de moeder dagelijks ruzie, en ten slotte speelde hij den verrader. Moeder en dochter zijn voorloopig op vrije voeten gelaten. Van de gestolen gelden is zoo goed als niets meer over. Aan een familie, wier leden hier te lande in verschiilende plaatsen wonen, werd dezer dagen te Rotterdam (door de Rotterdamsche Bank) plm. 55,000 uitbetaald, welk bedrag de nalatenschap uitmaakte van een geestelijke, voor ruim twee jaren in Amerika overleden. Dat de uitkeering niet vroeger plaats had, moet te wijten zijn aan eene procedure omtrent het al of'niet plaatsen van een monument op het graf van den erflater. Bij de verdeeling, welke ten overstaan van een notaris plaats had, werd aan een erfgenaam, die in een stad van Gelderland lantaarnopsteker is, 15,000 toegekend. Ook de overige erfgenamen behooren tot den werkmansstand. Eens per jaar gaan een paar roeibootjes van den Nederlandschen Boven-Rijn (tusschen Lijmers en Betuwe) naar Vlaardingen. Dit zijn reizen, die wat om 't ]ijf hebben. Op den Boven-Rijn worden de kleine vischjes gevangen, waarin op de Noordzee de kabeljauwen zoo gaarne bijten. In kleine korven vangt men deze prikkenze worden door de vercshillende visschers in zooge- naatnde hulzen bewaard en als het getal groot genoeg is, worden foebereidselen gemaakt voor den grooten tocht naar Vlaardingen. Op lo November, s morgens te 5 uur, gingen twee roeibootjes op reis den Rijn af. In elk bootje of vlieger waren twee mannen. Rondom het schuitje zijn de hulzen vastgemaakt|ze hangen in het water, want de vischjes moeten in het leven blijven. Elk bootje heeft zoo een vracht van 9000 prikken. Daardoor gaat de reis niet snel. Als voor een miniatuur Noordpoolreis wordt alles meegenomen ,voor een week proviand (aar- dappels, spek, meel en brood) een kacheltje met pijp en een koekepanverder vier bossen stroo om op te slapen. De mannen hebben er zich op gekleed drie broeken aan, drie paar kousen en groote klompen met stroo er in, waterlaarzen bij zich voor nood verder eenige borstrokken en overjassen. Want de reis is koud -. het bootje is open, zonder eenige beschutting. Zoodra de eerste vorst in t land is, moeten de prikken naar Vlaardingen waar men in December op de kabebeljauwvangst gaat. 'tis werkelijk een zeventiende-eeuwsche tocht dien zulke visschers doen. Beide mannen van den vlieger roeien het gaat stroomafwaarts, en tegen den avond bereiken ze Ruilenburg. Het is koud en vriest. 't Is te donker om verder te roeien. De kachel heeft den heelen dag gebrand, maar in de open boot haast geen warmte gegeven. Men roeit naar den wal en zet de pan op het vuur. Het vet sist en de gesneden aardappelen schijnen gaar te worden He aas, terwijl men zich brandt aan de onder- viakte van het aardappelschijfje, is de bovenvlakte, zoo met bevroren, ten minste niet half gaar Men strekt zich op het stroo uit, de armen zijn stijt van 't roeien onophoudelijk toch is door- geroeid, twaalt uren aaneen, alleen afgewisseld door een oogenblik happen in een stuk brood of het drinken uit een brandewijnflesch. Maar rust op het stroo is niet te vinden, wegens de kou; eerst nu voelen ze dat het koud is. Gelukkig rijst de maan boven de kirn en toont ook zij met het voile gelaat, 'tis licht genoeg om verder te roeien. Voort gaat het dus weer, den ganschen nacht door, s Morgens wordt te Schoonhoven een nieuwe sch brandewijn gekocht, en 's avonds ligt men aan den wal te Fijenoord, moe en mat en stijf en uitgepnt, maar toch zonder den moed te ver- Iiezenbij Schoonhoven hebben ze het getij reeds gevoeldbedaard hebben ze de eb afgewacht en even kalm leggen ze zich weer op hun stroo neder. Maar, o, die kou Dat rusteu is erger dan de beweging. Weer de maan afgewacht en toen maar door- gereisd naar Vlaardingen. De ontvangsf was goed, de prijs 12 per 208 stuks; of eigenlijk f 6 per 100, maar de visscher moet altijd 4 pCt. toegegeven. De prijzen zijn wel eens beter geweesthet heugt ieder nog, dat wel eens 35, 60, ja zelfs 80 voor de 208 betaald werdmaar er zijn ook slechte jaren geweest, van 8 en 6 der 208. Een vischje van de 18000 hun vracht was maar gestorven op de reis dat viel mee. Zaterdagnacht bereikt men Rotterdam weer. Nu maar gezocht naar een sleeper, dan is de pijn gauw geleden maar eike sleepboot-kapitein is met^ genegen voor weinig geld een paar roeibootjes op ttouw te nemen. Ze troffen het echter geluk kig. Een goede gezagvoerder nam niet alleen voor f 2 per bootje de vliegers aan de lijn, maar zelfs de visschers bij zich aan boord. Dat was wat waard Nu hadden ze ten minste warmte, en warm eten ook Wat waren ze koud, half bevroren, want ook te Rotterdam konden ze niet aan wal gaan, omdat de inhoud van de roeibootjes niet onbeheerd kon achterblijven, Zoo bereikten ze Tiel, waar de sleepboot met haar vraclit overnachtte cn den 29s^en kwauicn ze met dezelfde boot aan den kop vau de Waal, waar de boot rechtsaf ging en zij links moesten. Met bakboord en stuurboord vol ijs, het stroo- leger tot een ijsklomp, de kachel omver, de pro- viand als een poespas dooreen geschud, en weer koud en hongerig maar vooral vuil kwamen de Vlaardingreizigers weer behouden te Huissen aan, met een rood-witte lap aan het mastje, want men heeft ook gezeild. z/Ik heb nu in vier uachten vier uur geslapen," zei een der varensgezellen, //maar moest ik morgen weer met tienduizend prikken er uit, ik gnig graag." De 1080 die de mannen hebben meegebracht, moeten onder velen verdeeld worden. De reizigers' hebben per hoofd 5 voor hun moeite. Nufdie hebben ze wel verdiend. Ik geloof niet, dat er velen bij zwaren arbeid zooveel ontberingen hebben uit te staan voor 1 daags als zij. Is er Jansaliegeest in Nederland, in het leven onzer Geldersche visschers is hij gelukkie nog niet. Aan het Kralingscheveer is Zaterdagnacht een glasblazer door een collega vermoord. Het drama, dat in den laten avond op den eenzamen weg tusschen Kralingscheveer en Capelle aan den IJsel is afgespeeld, heeft aldaar een algemeene verslagenheid teweeggebracht. Bij gerucht werd het een en ander te Rotterdam Zondag bekend en dus begaf ik mij naar Capelle om eenige nadere inlichtingen te bekomen, be- treffende het treurige drama dat aldaar had plaats gehad. Omstreeks 10 minuten gaans van het Kralingscheveer (gemeente Rotterdam) bereikt men langs een dijk het kleine maar bedrijvige dorpje Capelle a/d. IJsel, dat aan den spoorweg van Rotte.dam naar Utrecht gelegen is. De meeste werklieden, op de glasblazerijen aldaar werkzaam zijn te Capelle en Kralingscheveer woonachtig, evenzoo de 19jarige A. de Haas en de 17jarige L. Boers, respectievelijk woon achtig te Capelle aan den IJsel en te Kra lingscheveer en beiden werkzaam op dezelfde glasblazerij. Het //cherchez la femme" is ook hier wederde leiddraad van het drama. Boers had omgang gehad met een meisje uit den omtrek, dat meer genegenheid voor De Haas, een flinken oppassenden jongen, begon te gevoelem Dit was Boers een doorn in het oog en menige woordenwisseling was daarvan het gevolg, terwijl de jaloerschheid van Boers nog toenam, toen hh zijn medem.nnaar Zaterdag met het meisje ont- moette. Ontzettende plannen moeten zich daarna ij oers gevormd hebben, want Zaterdagavond tusschen 11 en 12 uur, vermoedelijk wetende dat De Haas, komende van het Kralingscheveer zich met zijn meisje huisM-aarts begaf in de richting van Capelle, heeft hij hem opgewacht en aange- sproken met de woorden„Ik zou we] eens willen zien, wie mij van den dijk afgooit", waarop De Haas vroeg: ,/doelt dat op mij?" waarna Boers zeide,/wie de schoen past trekke hem ,.DKaarna1 m°etu.D® Haas eene beweging gemaakt hebben alsof hij Boers wilde beetgrijpen, die daarop een vervaarlijk broodmes te voorschijn haalde en het De Haas in de linkerborst onder het sleutelbeen duwde met geweldige krachtsin- spanniug, zoodat het sleutelbeen geraakt werd. De dader zet te het op een loopen in de rich- ting van het Kralingscheveer; het meisje was zoodamg door de gebeurtenis aangegrepen, dat zij Zondag nog niet gehoord kon wordenhet slacht- olter sleepte zich in de richting van Capelle voort, de handen op de diepe wonde gedrukt om zoo mogenjk bloedverlies tegen te gaan. Onderweg kwam hij een burger tegen, wien hij mededeelde //Boers heeft mij gestoken, ik zal wel sterven. Met buitengewone krachtsinspanning bereikte De Haas de ouderlijke woning; op den drempel ontmoette hij zijn 15jarigen breeder, in wiens amen hij onder het uitroepen van Boers heeft het gedaan den laatsten adem uitblies. Men stelde zich de ontzetting voor van de huisgenooten van De Haas. De burgemeester van Capelle, de heer Bakker en een geneesheer werden gewaarschuwd laatst- genoemde constateerde den dood. De burgemeester van Capelle verwittigde daarop de Rotterdamsche politie en de justitie, waarop de agent van politie, C. van Langeraad en de gemeente veld wachter van Capelle, Laman, zich met den inspecteur van politie te Kralingen, den neer A. s Graeuwen naar de woning van den moordenaar te Kralingscheveer begaven, die zich reeds ter ruste had begeven. Hij werd onmiddelliik gearresteerd, terwijl het moordwerktuig op den zolder werd aangetroffen. Ook de justitie was inmiddels ter plaatse, de weinige getuigen werden gehoord en op last van den substitu ut-officier, mr. J. K. H. Enderlein, werd de dader naar de strafgevaugenis aan den JNoordsingel te Rotterdam overgebracht, terwiil let getuigenverhoor Zondag werd voortgezei in net politiebureau in de Meermanstraat, naar aan- eiding waarvan door mr. Enderlein een bevel tot gevangenhouding werd uitgereikt. geschikt is verklaard om voor het gebruik open- gesteld te worden en daarin publiek toe te laten Hij, die in bovengenoemde inrichting aanwezig It, V". IE W0"" e"t,"ttM teiteni, v f ten hoogste 6 dagen of geldboele ten hoogste r 25van dit gebod zijn uitgezonderd zij, die van hit (T'f °f ,ldaar tot "iteeflning van hun bednjf aanwezig moeten zijn. v T P°0t schandaal- -De jury van New- handrl i -l"0 §ekreSen dat een schandelijke 1 lljken1fe eVeQ Werddoordebeambten van de Morgue aldaar. Deze schijnen 50,000 dollars jaarlijks verdiend Ihken T1 Veuk00p Van niet 0Pgeeischte lijken aan de geneesheeren. De lijken werden rde„ T naU! V punten der Vereemgde SS' enM e el Was 200 uitgebreid dat g heele pakhuizen tot verzending der waar ge- ambtenaret." j b°re*M ,a" Je De Belgische Regeering heeft den directeur on dTl 71J"S ATtC 0ostende uitgezonden, om op de kusteu van Noorwegen, de LofFoden en in de Foolzeeen een nieuwe manier van kabeljauw- vangst te bestudeeren. Men moet daar tegen- woordig netten gebruiken, die een verwonderlijk njke vangst geven. J Eergisteren is de stad Jerez in Spanje door een verschnkkdijke ramp in opschudding gebracht. In een zeer volknjke buurt is een groot huis plotseling ingestort en werden vijf-en-twintig per- sonen onder de puiuhoopen bedolven. De bovenste verdieping kwam terecht op een aangrenzend ge- bouw, dat als een harmonica ineen werd gedrukt. ^?.rden. vlJf-en-tachtig personen begraven. On- middelkjk is een aanvang gemaakt met het red- dingswerk en reeds zijn elf lijken teruggevonden. Zes-en-veert,g personen zijn ernstig gewond, doch beken<jU1S aantal slachtoffers is nog niet de hondenkar te Amsterdam is, schiint te Rotterdam een jutebaal te zijn. We lezen althans het volgende in de Maasbode Een vermakelijk tooneel vond op den Goudschen weg plaats. Den hoofdpersoon zullen we Hij noe- men. Hij ziet er nogal schunnig uit, met een bonte muts op, een vuil pakje aan en een groote jutebaal onder den arm. Hij is hoog gelaarsd en wordt bepaald verdacht eenige stukjes lever in de ruime kappen gestoken te hebben, althans een legio mooie en leelijke, ras- en bastaardhonden en hondjes volgen hem. Hij kijkt met argusoogen rond en bemerkt onder de menigte groote en kleine honden zonder penningen, een klein mor- meldier. Pst pst,een stukje lever uit den zak - de kleine besnuffelt het, haptflap zegt hij, pakt het kleintje bij de nekharen en duwt met een vergenoegden glimlach het spartelende ees je in de jutebaal. Dan de kleine gevankelijk naar het politiebureau overgebracht, om binnen 2 maa l4 uren zijn treurig bestaan in het asyl te eindigen. Eergisteravond omstreeks 9 uur brak een geweldige brank uit in de stoomhoutzagerij van de firma Van Heurck, gelegen aan de Waneghem- straat te Borgerhout, nabij Antwerpen. De werk lieden hadden te half vijf de fabriek verlaten, terwijl de de patroon met den procuratiehouder tot 8 uur op het kantoor aan het werk was ge- bleven In de enorme houtloodsen, die tot aan de nok met planken waren gevuld, woedde het vuur verschnkkelijk, terwijl uit de in een vuurpoel herschapen zagenj myriaden vonken opgeiaagd werden om als een vuurregen neer te dalen op verscheidene arbeiderswoningen, op honderd meter afstands van de fabriek gelegen. Deze woningem met inbegrip van een groote boerderij, stonden weldra eveneens in voile vlam en werden geheel vermeld de oogst, het landbouw- mateneel en verscheidene stuks vee waren in korten tijd een prooi der vlammen. De brandweer van Borgerhout, die kort na het uitbreken van den brand met twee handbrandspuiten ter plaatse was, kon door gebrek aan water niets tegen den geweldigen vuurgloed uitrichten. De fabriek waarvan niets overgebleven is dan een puinhoop' was voor /40,000 verzekerd. Twintig werk lieden zijn door dezen brand buiten betrekkinm geraakt. De nieuwe wet op het faillissement heeft zonderlinge faillietverklaringen ten gevolge. Zoo zijn door de rechtbank te's Hertogenbosch failliet verklaard de heer X, in zijn hoedanigheid van carator over Y, en de heer Y persoonlijk. Welk een naamlooze ellende ligt in het volgende bericht van de N. R. C. opgesloten I en einde raad kwam Zaterdagavond aan een politiebureau te Rotterdam een vernisser, een oppas- send werkman, zooals de informatien omtrent hem ingewonnen luiden, om hulp vragen. Hij was voor eenige dagen wegens een huurschuld van eenige guldens met vrouw en vier kinderen uit zijne woning gezet. Aan het politiebureau vond men geen termen om het gezin onderdak te verleenen en tevergeefs ook had de man reeds bij het arm- bestuur aangeklopt. Zonder een cent op zak werd hij met vrouw en kinderen, waarvan het oudste 12 en het jongste 1 jaar telt en een van welke kinderen bovendien pas uit het ziekenhuis is ontslagen, weder de straat op gestuurd. De man was .reeds eenige weken werkloos en al zijn pogingen om werk te vinden bleven vruchteloos. Bibberend van koude en honger, drongen de kleinen zich tegen vader en moeder aan en ze sukkelden voort in den mistigen avond met het vooruitzicht den ganschen nacht op straat te moeten door- brengen. wordt l^°n k*6rkuis' waar Seen bier gedronken Burgem. en Weth. van Boskoop brengen ter openbare kenms, dat het nieuwgebouwd bierhuis van A. van der Stam Jr., aldaar, door hen niet Te Abernant, in het zuiden van Wales, i» een mijn vol water geloopen, terwijl er 120 we'rk- heden in waren. Er volgde een verschrikkelijk tooneel; de menschen moesten in de grootste haast vluchten, daar het water, tengevolge van de sterke helling der mijngang, met geweld naar beneden stroomde. Spoedig stonden de mannen tot aan den hals in het waterde jongens en de kleinere makkers werden door de grooteren op de schouders genomen en alien wisten zich ten slotte te redden, op zes na, die waarschijnliik verdronken zijn. J ®en aehtjarig meisje te Duinkerken werd s avonds vermist; de ouders deden onderzoek en eenige kinderen uit de buurt vertelden, dat ze de kleine 's namiddags met een zekeren Galliette een 36jarig sjouwerman, hadden zien rneegaarn De politie was zoo gelukkig, den kerel dadelijk te vatten; hij trachtte Zijn alibi te bewijzen. Inmiddels werd in de nabijgelegen vestinggracht gedreigd, en men vond een zak, die het lijk van het kind en eenige groote steenen bevatte. De moordenaar heeft bekend, dat hij het kind ge- worgd heeft. loen Galliette het paleis van justitie verliet om weer naar de gevangenis gebracht te worden, had de politie de grootste moeite om hem te' beschermen tegen het woedende volk. De vader van het vermoorde kind, die radeloos van droef- heid en woede was, greep hem bij de keel. Men gelooft dat Galliette ook de moordenaar is van een 9jarig meisje, dat ongeveer drie maan- den geleden uit een der voorsteden van Duin kerken verdwenen is. De wijde damesmouwen raken uit de mode, maar heelemaal verdwenen zijn ze nog niet. Dezer dagen hebben ze te Parijs in de rue Richelieu waar drukke passage is zelfs een opstopping ver- oorzaakt, die een kwartier geduurd heeft. Een oud heertje liep op het trottoir'langs de bibliotheek en kwam daar een dame tegen, die verbazend wijde ballonmouwen had. Hij wilde met tegen de dame aanloopen, ging van het trottoir at en stond toen in den weg van een fiacre, die 3.3.11.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2