Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3395. Dinsdag 15 December 1896. 36e Jaargang. Oil Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overzicht. De Belgische Senaat beeft eergisteren, na zeer breedvoerige discussien, de volgende eerste drie artikelen goedgekeurd van eene wet tegen het spel. Art. 1. stelt strafbaar wie weddenschappen exploiteeren, als tusschenpersoon of als verkooper van voorspellingen omtrent den afloop van een wedstrijdwie wedden, of aanbieden te wedden, tegen den eersten den besten wedder die opkomt medeplichtigen. Strafeen tot zes weken gevangenis- straf en 100 tot 5000 frank boete, of een van beiden. Art. 2 bedreigt met gevangenisstraf van acht dagen tot een maand en een boete van 26 tot 1000 frank, of een van beiden, wie door adver tentien, affiches als anderszins de agentscbappen of personen bekend maken, die weddenschappen exploiteeren. Art. 3 vergunt het houden van een totalisator op een afzonderlijk afgesloten terrein door ge- zelschappen, die zich uitslnitend wijden aan de veredeling van het Belgische paardenras en niet meer dan 3 percent rente op hun aandeelen ver- leenen. De winst mag niet meer bedragen dan 5 percent, en de totalisator mag alleen voor reke- ning en verantwoording van het gezelschap werken. De vergunning moet jaarlijks aangevraagd worden. De bijzondere toegangsprijs voor het afgesloten terrein moet nog eens ten minste half zooveel bedragen als de hoogste toegangsprijs voor het terrein vau den wedstrijd. Het beginsel der wet werd goedgekeurd met 51 tegen 14 stemmen en 8 outhoudingen. Tot na nieuwjaar of daaromtrent zal er uitstel van executie worden gegeven aan Abdul Hamid, Turkije's sultan, doch dan gaat 't er op los Eerst met zachtheid en dan met niets meer of minder dan een demonstratie der vereenigde scheeps- macht van Rusland, Frankrijk en Engeland, waarbij Duitschland en Oostenrijk dan rustig zouden toe- kijken. Van nu tot nieuwjaar is nog bijna drie weken en van dan tot vorengenoemde demonstratie is nog enfin bepaald onmogelijk is 't niet, maar in de gegeven omstandigheden toch weinig waarschijnlijk. Heel veel haast maakt men te Petersburg waarlijk niet, de gezant Nelidow blijft er nog een week of wat en als hij dan weer goed en wel op zijn post is, zal, overeenkomstig Ruslands ongewijzigde FEUILLETON l) David Crockett was in zijne jongejaren trapper geweest en later farmer in Oregon geworden. In den loop van vele jaren had hij door vlijt en spaarzaamheid een niet onaanzienlijk vermogen verworven. Na den dood zijner vrouw verkocht hij in het jaar 1880 de farm en trok naar Cheyenne, de bloeiende hoofdstad van Wyoming, om daar voort- aan rustig als rentenier te leven. Zijne dochter Mary was daar met eenen rijken koopman getrouwd, met wien zij al negentien jaar gelukkig leefde. Onder de veranda van het hooggelegen, aan- zienlijke huis zat op eenen mooien namiddag in Augustus de oude man bij zijnen kleinzoon Olivier, een jongen man van achttien jaren, die in de rechten studeerde. Een schoon landelijk pano rama strekte zich in den glans der zon voor hun oogen uit. Men overzag van de hoogte de geheele, door de Pacificbaan en door de ontdekking der rijke goudvelden in de naburige //Zwarte Bergen" zoo snel tot beteekenis gekomen stad steenen ge- bouwen naast eenvoudige houten huizen, sier- lijke villa's, schilderachtige hutjes, eenige hooge fabrieksschoorsteenen en hoog oprijzende kerk- torens. Van het oosten kwamen de lange trei- nen van Zoutzeestad en van Francisco aanrollen en van het zuiden kwam een trein van Denver in Colorado. Nadenkend zeide de oude David Crockett z/Welke groote veranderingen hebben hier in den korten tijd van veertig jaren plaats gehad Ik heb deze streek gekend, toen zij nog eene wildernis meening dat er gemeenschappelijk moet worden opgetreden zoo nu als voor dezen, den sultan worden voorgelegd een bij gemeenschappelijk over- leg saamgesteld hervormingsprogram. Dat is reeds meer vertoond, maar 't zal nu ook voor 't laatst zijn aannemen zal voor de Porte de boodschap zijn en anders worden de schepen van Rusland, Frankrijk en Engeland in de Middellandsche Zee mobiel gemaakt om in gemeenschap de Dardanellen te passeeren. En dan Ja, dat weet men nog niet, maar verder is men niet gekomen met het plan, in de vaste overtuiging dat Abdul Hamid 't niet verder zal laten komen. Ondertusschen komen uit Turkije's hoofdstad de volgende berichten. De sultan heeft aan Apik Effendie Oudjian, den rijken Armenier, die door de buitengewone recht- bank tot drie jaar vestingstraf was veroordeeld, omdat hij zich geld had laten afpersen door de Armenische revolutionairen, gratie verleend. De regeering overweegt de conversie van de 4 pCts. leening van 1855 onder waarborg van Engeland en Frankrijk. Tengevolge van de zuivering in het ministerie van politie zijn twee officieren der gendarmerie en de directeur van politie van hun ambt ontzet, maar met andere gewichtige posten belast. De termijn voor den terugkeer der uitgeweken Armeniers is met tien dagen verlengd. Nu moge die beschikking in zake Apik Effendi, onder den invloed der Fransche diplomaticnu moge ook de verlenging van den termijn van den terugkeer der uitgeweken Armeniers, kunnen gelden als een bewijs van des sultans welwillendheid 't zijn lapmiddeltjes, pogingen om den goeden diplomaten en hun lastgevers aan de praat te houden of wel hun een rad voor de oogen te draaien, zooiets als wanneer men van een schuld van vele duizenden enkele dubbeltjes afbetaalt 1 De opstand der Matabelen heeft nog een leelijk staartje gekregen. Volgens een bericht uit Blantyre is een ernstige aanval ondernomen op het zuidelijk deel van het Britsche Centraal-Afrikaansche pro- tectoraat, door Zoeloes onder Chikusi. De hoofden van dezen stam zijn verwant aan de Matabelen en hebben veel vluchtelingen opgenomen. Den 8 October rukten zeshonderd krijgslieden van Chikusi tegen het Britsche zendingsstation te Ntonda op en eischten dat dit opgeheven zou worden. Toen was, een jachtparadijs voor de roodhuiden en trappers. Ja, destijds kwamen op bepaalde tijden van het jaar de buffets bij duizenden in de Laramie- vlakte en tussch'en hen liepen groote kudden sierlijke antilopen. Het land behoorde aan de Cheyennen, die vele wigwams (woning van Indianen), schoone squaws (Indiaansche vrouwen) en prachtige paarden bezaten. Wat is er van hen geworden Voor het grootste deel zijn zij reeds aan de ver- nietiging prijs gegeven en verjaagd naar hetnoorden, naar onherbergzame rotsachtige woestenijennog slechts een paar dozijn families wonen hier in den omtrek in vuile hutten en bittere armoede. Dieven en bedelaars zijn zij geworden, nadat men hun, eens de bezitters van het land, hunne eigen- domsrechten ontnomen, of hen met geweld ver- dreven heeft. De overgeblevenen zijn den onder- gang gewijd, evenals de buffels, die, sedert de groote spoorweg gebouwd werd, de nederzettingen zich vermeerderden, toen eindelijk de goudgravers bij duizenden naar de Zwarte Bergen, het nieuw ontdekte Eldorado, trokken, geheel verdwenen zijn." z/Ter eere van de vroegere bezitters van het land heeft men toch de hoofdstad vau Wyoming Cheyenne genoemd", zeide Olivier. z/Zeker, die eer heeft men hun gegund waarschijnlijk omdat zij niets kostte", antwoordde de grootvader. //De Cheyenne wordt tegenwoordig als een hond behandeld, in het land waar hij eens heerschte." z/De blanken hebben bier het eerst den vrucht- baren bodem gecultiveerd. De Indiaan werkt niet." z/Zeer juistDe Indianen dachten er nooit aan, in den schoot der aarde te wroeten. Hun bedrijf was jacht en oorlog, en den eigenlijken arbeid haatten zij. Ook nu nog, ofschoon zij aan lager wal geraakt zijn, achten zij het beneden hunne een weigerend antwoord volgde, verbrandden de inlanders een paar dorpen en doodden zij velen die verbonden waren aan het zendingsstation. Daarop moordden en plunderden zij nog in de dorpen om fort Liwonde aan den Boven-Shire. Zoodra de tijding van deze overvallen te Zomba kwam, werden maatregelen genomen voor de ver- dediging van het protectoraat. Drie kolonnes Sikhs en inlandsche troepen werden naar de grens gezonden. Chikusi beschikt over 30,000 krijgslieden, waar- van er 300 met geweren zijn gewapend. Daar- tegenover kan de commissaris van Nyassaland 500 goed geoefende soldaten onder Britsche officieren stellen. De Staatscourant van 12 December bevat de wet van 7 December j. 1., tot invoering van de nieuwe regeling der personeele belasting. Die wet luidt in hoofdzaak als volgt Art. 1. De heffing der personeele belasting volgens de wet van 16 April vangt aan op 1 Januari 1897. Art. 2. 1. Op de aanslagen in de belasting op het personeel over het dienstjaar 18961897 wordt de belasting over de laatste 4 maanden ambtshalve afgeschreven. Het te veel betaalde wordt, volgens door den Minister van financien vast te stellen regelen, teruggegen of verrekend. 2. Voor de toepassing van art. 45, 3 en 4, der wet van 29 Maart 1833 over het dienstjaar 18961897 blijft bewoning van woonhuizen en belastbaar gebruik van paarden na 31 December 1896 buiten aanmerking. Art. 3. De niet ten behoeve van 's Rijks kas geheven opcenten op de belasting op het personeel over het dienstjaar 18961897 worden, voor zoover geind na 31 December 1896, niet ter beschikking gesteld of uitgekeerd zoodra de provin- cie of gemeente het bedrag heeft genoten, dat haar over de eerste acht maanden volgens de kohieren toekomt. Nu de regeling van het armwezen in den laatsten tijd hier en daar meermalen is ter sprake gekomen en nog zal komen, acht men het niet ondienstig het volgende bericht uit Opsterland waardigheid, zich als arbeiders te verhuren. Zij bedelen of stelen liever. Daar komt juist een van hen op zijnen gewonen bedeltocht aan Het is het opperhoofd Spotted Snake, de //gevlekte slang", een oude bekende van de prairie." Een zeventigjarige Indiaansche grijsaard met sneeuwwit haar, bronskleurig gerimpeld gezicht, de ellendige gestalte in lompen gehuld, strompelde naar de veranda en hield zijne hand op. David Crockett legde, terwijl hij den man op zeer eigenaardige wijze aankeek, een klein zilve- ren muntstuk in de hand. z/Hoe gaat het tegenwoordig, Spotted Snake z/Slechtantwoordde het opperhoofd. z/Denk je nog aan het avontuur bij de Inde pendence-rots Dat is nu al veertig jaar geleden." De Indiaan prevelde iets onverstaanbaars. z/Kom, je behoeft je niet te verontschuldigen, opperhoofd. Geen vijandschap tusschen ons Wij zijn immers oude kennissen." De //gevlekte slang" strompelde heen, naar eene naburige kroeg. z/Nu zal hij uw aalmoes onmiddellijk verdrinken," zeide Olivier. z/Ja, dat kan men hem wel aanzien," antwoordde Crockett. //Zijn eenige troost op aarde is het vuurwater." z/Geeft u hem dikwijls aalmoezen z/In den regel elke week eenmaal, sedert ik hier woon." //U herinnerde hem aan een gemeenschappelijk beleefd avontuur. Heeft hij u eens eenen dienst be- wezen in de wildernis, misschien den laatsten dronk water of het laatste stuk buffelvleesch met u ge- deeld, of heeft hij in de een of andere bloedige prairie-schermutseling wellicht het leven gered Glimlachend schudde de oude trapper het hoofd. //Integendeel. Spotted Snake heeft mij eens ware (Friesland) over te nemen uit de N. R. Ct. Daar het nieuwe reglement voor het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente goedgekeurd is door Gedeputeerde Staten, zal nu met 1 Januari a. s. een geheel nieuwe regeling van het armwezen worden ingevoerd, waarbij met het stelsel va?i centralisatie wordt gebroken. Zaterdag is te IJmuiden met eenige plechtig- heid de nieuwe sluis geopendde mailboot Koningin Wilhelmina ging ten 2,30 uit de sluis naar zee. Door den heer Ochs, een rijken Engelsch- man, te Parijs woonachtig, is gekocht het huis z/de Arend". in 1561 gebouwd en tot heden eigendom der stad Veere. Toen in 1612 een contract werd gesloten met den Koning van Engeland en Schotland, waarbij het aan de steden van Schotland werd verboden, qu'aucune navire de leur estaple ne prenne autre foire ou havre dans le Pais Bas, qu'en ceste ville de Campvere ni qu'ailleurs aucunes marchandises d'estaples soyent transportes, is Veere de stapel- plaats geworden van den Schotschen handel ,/in kolen, vellen, huiden, lakenen, kirsaeyen, pletsen, potlood, roed, smeer en andere waren". Ver- scheidene Schotsche kooplieden zijn daarop in Veere komen wonen, //waarover de Magistraet der salver stadt, de selve natie hebben ingeruimt sekere beqaume huisinge, versien met diversche schoone kamers, vertrekken, solders, plaatsen, kelders, hovige en accommodatie". Deze //sekere bequame huisinge" was //de Arend" naar zijne voegere bewoners nog heden algemeen bekend onder den naam van het Schotsche huis. Verleden jaar werd het antieke, in Bremer steen opgetrokken gebouw met het daarnaast- staande voormalige gebouw der Oost-Indische Compagnie, //het Lainmetje" te Amsterdam in Oud-Hollandt tentoongesteld. De gemeente heeft het merkwaardige gebouw nu voor/" 1200 afgestaan, onder voorwaarde, dat de gevel niet mag worden afgebroken. De nieuwe eigenaar van het Schotsche huis zal het laten restaureeren. Ook deel t de correspondent van de N. R. Ct., waaraan het bovenstaande is ontleent, mede dat de Belgische schilder Frans Courtens zich te Veere zal vestigen. Ook hij heeft er een huis gekocht. Tantaluskwalen laten verduren. Hij was oorzaak, dat ik bijna verdorsten moest, terwijl ik een beek met het helderste water vlak voor mijne oogen had, dat ik bijna verhongeren moest, terwijl duizend buffels om mij heen liepen. O, hij heeft zich indertijd bij de Independence-rots alle mogelijke moeite gegeven, mijn skalp machtig te worden, wat hem gelukkig niet gelukte." z/Dan begrijp ik wezenlijk niet, waarom u nu zoo grootmoedig en vriendelijk jegeus dezen vuilen ouden Cheyenne is." //Hij heeft zich indertijd ook verdienstelijk voor mij gemaakt, Olivier. Ja, en ook voor jou z/Voor mij?" riep de jongeling verwonderd.//Hoe bedoelt u dat z/Ik zal het je zeggen. Het gevaarlijke prairie- avontuur nam ten slotte eene zeer gunstige wending voor mij en werd aanleiding, dat ik het wilde trappersleven*) vaarwel zeide, om farmer in Oregon te worden. Als Spotted Snake destijds niet mijn skalp had begeerd, had ik stellig niet je groot- moeder leeren kennen kortom, ik zou waar schijnlijk als vrijgezel voortdurend op de prairien en in het gebergte een avontuurlijk trappersleven geleid hebben en als trapper gestorven zijn. Zie, Olivier, je hebt het dus in zekeren zin aan de //gevlekte slang" te danken, dat je op de wereld bent." z/Och, grootvader, vertel mij dat avontuur eens. Uwe toespelingen hebben in hooge mate mijne nieuwsgierigheid gewekt. Ik zou er graag iets meer van willen weten." z/Gaarne, Olivier, luister." (Wordt vervolgd.) <01RA\T Hit blad verschijnt giaandnj;-, tloeumlHg- en Vrijdagavond, uit^ezonderd op Feestdagen, bij den uitgever P. J. Vil OK 8AXDE te Ter Meuzen. Onder trappers rerstaat men de wild- en pelsjagers in de Amerikaansche bosschen en grasvlakten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1