BURGERL1JKE STAND? flandelsbericbten. der schoone oogen van het meisje, dat hij bij haar ouders om haar hand verzocht. Lord Lyveden was reeds eenmaal gehuwd. Zijn oudste zoon, de predikant Courtenay Vernon Fitzwilliam is juist 32 jaar onder dan zijn stiefinoeder. Het was Donderdagavond omstreeks negen uur toen Dr. Jameson van de Holloway-gevangenis werd afgehaald in een ambulaneewagen en naar een der ziekenverplegingen werd gebracht, waar hij zal blijven totdat hij sterk genoeg is om naar buiten te kunnen gaan. De dokter moet zeer afgevallen zijn; een zeer slechte spijsvertering en slapeloosheid, waartegen een dieet van melk en brood werden aangewend, hebben hem zeer ver- zwakt en een ongemak veroorzaakt door het rijden op een nat zadel, heeft de algemeene uitputting opgevoerd tot een grens die, volgens het oordeel der geneeskundigen en ernstig gevaar voor het leven van den man opleverde. Gedurende zijn verblijf in de gevangenis is Dr. Jameson met groote toewijding verpleegd door majoor Willoughby. Dag en nacht waakte deze aan zijn zijde zonder acht te geven op zieh zelf. Deze moet nu ook uiterst zwak zijn en zal vermoedelijk langen tijd onder dokters handen moeten blijven. Voorzeker heeft het uiterlijk van dr. Jameson's eel er niet toe bijdragen om hem het bewonen onmogelijk te maken. Naar de beschrijving welke de Standaard er van geaft, was het er best uit te houden. Naast het veldbed waren er een rust- bed en een luierstoel. De grond was belegd met een tapijt en de kaalheid der witte wanden was gemaskeerd door een boekenkast. Ook stond er een gaskacheltje, waardoor het reeds met heet water verwarmde vertrek recht //lekker" gemaakt kon worden. Met zulk een verblijf kan ook een veeleischend mensch het best eenigen tijd doen. Sedert in Frankrijk en Belgie vele halve en heele frankstukken buiten omloop zijn gesteld, vinden deze thans hun weg in Nederland. In de grensplaatsen van ons land zijn reeds verscheidene personen er mede bedrogen, daar deze niet gangbare munten als oud zilver slechts enkele centen waarde hebben. Dit betreft ook de Italiaansche zilver- stukken, die in Belgie nog veel worden aange- troffen. Met het oog op de aanstaande Brusselsche wereldtentoonstelling, is het voorzeker niet ondien- stig nu reeds hierop de aandacht van kassiers en geldwisselaars te vestigen. In het zuiden van Frankrijk is voor weinige dagen een tragische geschiedenis afgespeeld. Een twintigtal Spanjaarden trok door de Port de Gavarnie Frankrijk binnen. De sneeuw, die daar reeds in groote hoeveelheid schijnt te zijn gevallen, had op sommige plaatsen een hoogte van twee meter bereikt, en een van den troep, een arme vrouw, kon van vermoeidheid en uitputting niet verder. De anderen dachten er geen oogen- blik aan, haar in hun midden te nemen, waardoor het hun mogelijk zou zijn geweest, haar mee naar het dorp te nemenalleen haar man en haar broer bleven achter doch waren niet in staat de uitge- putte vrouw over de onbegaanbare wegen verder te dragen. Toen de troep Spanjaarden in het dorp aan- gekomen was, kregen drie van hen berouw over hun daad en keerden op hun schreden terug, maar toen zij dicht bij de plek waren gekomen, waar zij het drietal hadden achtergelaten, versperden een lawine, die hen bijna verpletterd had, den verderen weg en moesten zij onverrichterzake terugkeeren. Twee dagen lang bleven de door gidsen uit den omtrek ingestelde nasporingen vruchteloos, toen men eindelijk de plek des onheils terug vond. Maar de redders kwarnen te laat. Twee lijken lagen in de sneeuw uitgestrekt, terwijl de derde slechts flauwe teekenen van leven gaf. Men hoopt echter hem nog in het leven te houden. In de nieuw in aanbouw zijnde Russische havenstad Ekaterininsk, in de Kolabaai, zal het twee maanden in het jaar volslagen duister zijn. Gedurende dien tijd zal onafgebroken een sterk electrisch licht den nacht in den dag herscheppen. Ten gevolge dat thans in Duitschland van Amerikaansche vaartuigen een tonnegeld en andere scheepvaartrechten worden geheven, welke vroeger niet betaald werden, heeft de president der N.-Amerik. republiek alsnu gelast, dat met ingang van 8 Januari eenzelfde belasting zal worden geheven van Duitsche schepen in Amerikaansche haven. Voor het gerechtshof van Isere stond dezer dagen eene vrouw, Elise Piot, terecht, die te Lyon, op hare kamer, een minnaar, bij de komst van een ander, die meer rechten op haar bezat, in een koffer verborgen en hem daar vergeten had. Zij ging uit, kwam 's avonds laat thuis, en toen zij den volgenden morgen den koffer opende, was de man, die daarin lag, dood. Het was echter twijfelachtig of de vrouw niet opzettelijk den man had vermoord. Het proces kwam voor verschillende gerechtshoven, die zich onbevoegd verklaardenmaar nu heeft eindelijk het hof van Isere haar schuldig verklaard aan manslag door onvoorzichtigheid en haar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. sceptive-heschouwingen der dingen eens aan den kapstok van onze kinderliefde hangen. Och, laten we, voor avond weer eens kinderen zijn met de kinderen, althans laten we hen niet storen met een vervelend onhartelijk gezicht. Niemand zal er u minder om achten, als eens kinderlijke pret maakt met de kleinen, als ge eens met hen meeleeft in hun dolle pret van verrassingen. Ja, ouwe stugge wijze mijnheerenDoe van avond eens mee met uw zoontjes, uw neefjes, uw broertjes, uw kennisjes en hebt ge die niet, och, zoek eens buitenshuis, werkelijk uw hand zal dan wel iets te doen vinden. We willen nu eens niet tornen aan de pret van onze kleinen Want dat wordt maar al te veel gedaan en dan altijd doorverstandige menschen. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XXIV. Rotterdam, 5 December. St. Nicolaas-avond. Laten we eens voor enkele uren geen groote menschen wezenLaten we 't stijve donkere kleed van onze hooge-ontwikkeldheid en onze Er is iets innig liefs in zoo'n avond, zoo'n dag, dien de kinderen voor hun zelf hebben om er het leven te genieten in aanhoudende verrassingen en de pret van mooie dingen te krijgen en te hebben gekregen. Ik zit hier in den morgen vdor den St. Nicolaas- avond alleen op mijn kamer, moe van 't surprises maken. Heusch, ik schaam me er niets voor, ik heb surprises gemaakt. Wel twaalf en alle verschillend. Ze zijn voor nichtjes en neefjes en kennissen. Ik heb me daarbij dikwijls geprikt en eenmaal heb ik mij, bij het vastplakken van de scherven van een flesch, waarin ik een cadeautje gestopt heb, onzichtbaar en zeer wonderlijk, zoo ernstig in den vinger gesneden dat de pleister er af dreef Dus geen gekheid. En ik heb er plezier in, als ik denk hoeveel jool mijn surprises van avond zullen verwekken. Want ze zijn kostelijk geslaagd, ze liggen daar bij me, een stoel vol, en ik ben nog niet oud genoeg om met geheel te voelen wat de begun- stigde voelen zal, wanneer hij mijn aardig pakje krijgt. Onder ons, ik denk ook over deze vraag Zou ik ook wat krijgen Zou ik veel krijgen Voor twee jaar heb ik niets gehad en dat heeft me, alweer onder ons, verdriet gedaan. Maar verleden jaar heeft men mij heerlijk bedacht. De bel stond nier stil 0, heusch, ik hecht niets aan waarde van cadeaux. Al is 't alles samen voor de waarde van een gulden. Als er maar veel is. Want elk stukje dat men schenkt, getuigt van een oogenblik, of langer, vriendelijk denken aan u. Ik heb bij elke surprise gedacht aan haar of hem, voor wie zij bestemd was. Kinderen letten ook meer op veel dan op de waarde, maar zij zijn ook verheugder om mooie, dan om eenvoudige dingen. Nu, daar zijn't dan ook kinderen voor. Ik zit dan op mijn kamer, uit te rusten en daar komt mijn oude hospita binnen. De ziel heeft kind noch kraai op de wereld en als zij denkt, dat ik eens een oogenblik niets te doen heb misschien kijkt zij wel eerst door het sleutelgat mag zij graag eens even komen babbelen. Zij houdt een haud achter haar rug en zij zegt lachend Mijnheer, d'r is al een surprise voor u gekomen. Ik schrik op. Wat, nu al Laat eens gauw kijken. Dan haalt zij lachend haar hand te voorschijn en zij laat mij een briefje zien, waarop ik al in de verte lees //Overmits u in gebreke is gebleven het door u verschuldigde"Een waarschuwing van de belastingen Ja, dat is een surprise, en, nog we] een van vader Staat. Ik geef die surprise mijn brave hospita cadeau, die er niet erg blij mee is. Nu, van avond zal ze ook een surprise hebben, een paar wollen handschoenen 't Zou hard wezen als ik haar de banale vraag deed of zij dok surprises te verzenden heeft, want ik weet dat zij dan smartelijk zeggen zou Aan wie ter wereld, zou ik nou surprises zenden Verleden jaar heeft ze me nog iets verteld, en daar denk ik nu joist aan //In '86 ging mijn man op den vijfden's morgens naar zijn werk en 's avonds werd hij dood thuis gebracht. Dat was ook een surprise meneer, maar een vreeselijke, maar een gruwelijke." Nu kijkt ze me aan en, of ze mijn gedachten raadt, zegt ze 't Is vandaag juist tien jaar, meneer Ik knik, zwijgend en dan zegt ze weer Gaat u van avond uit Ja, zeker Ik denk het wel, juffrouw. Waarorn vraagt u dat zoo Och, ik hoopte 't een beetje. Ik heb een boter- letter kedoo van den bakker en ik dacht, dat is voor van avond, een halve voor meneer en een halve voor mij. Maar morgen is 't ook goed. En wat ik ook nog zeggen wilde meneer, u houdt nog al van kinderen geloof ik. Nou zijn de twee bloedjes van onze waschvrouw binnen en nu dacht ik in vertrouwen dat u misschien wel iets geven wilde, 'tis immers St. Nicolaas van avond. Och, vrouw Pronk is zoo arm. Zeker juffrouw, zeker, dat vind ik heel aardig hoor, laat boven komen. De goede juffrouw klotste de trappen af en even later duwde zij twee allerliefste kleine kindertjes mijn deur binnen, een jongentje en een meisje. Beteuterd stonden de bloedjes op den drempel. Kom, ga naar binnen kleintjes, meneer zal je niet opeten en mijnheer is nog in de familie van Sint Nicolaas. Dat maakte de kindertjes nog bleuer. Maar ik ga naar ze toe en steek ze beide handen toe. Ze leggen de knuistjes, blauw van kou in mijn warme handen en laten zich gewillig naar het kamermidden trekken. Tersluiks kijkt het meisje naar den stoel met surprises. Wel, ventje, vraag ik, ben je blij dat het Sint Nicolaas is 't Ventje knikt van ja en het meisje knikt mee, Krijg je wat van je moeder Beiden schudden neen en het meisje zegt resoluut: Moeder is te arm. Waarom ben je dan blij Met Sint Nicolaas zijn alle kinderen blij, zegt het joggie. En moeder zegt dat misschien Sint Nicolaas nog wat brengt. Verleden jaar heeft ie ons ver geten aldus het meisje. Wat zou je graag van Sint Nicolaas hebben Het jongentje flapt er dadelijk uit //Een fiets Ai, minder nieten het meisje zegtEen mantel voor moeder, want moeder is altijd koud als ze thuis komt. Mijn hospita schudt erg-meewarig het hoofd. Zou je voorloopig met een grooten speculaasvrijer en een suikerhart tevreden zijn vraag ik. De kinderen krijgen kleuren als vuur en het joggie zegt: Dat heb 'k nog liever dan een fiets. Nou, ga jullie dan maar naar huis en vergeet niet je klomp uit te zetten, wie weet of Sint Nicolaas je dan niet het lekkers brengt. Het jongentje heeft moed gevat en hij durft nu vragen, terwijl hij op den stoel wijst Hebt u dat van Sinterklaas gekregen Nee jo, zegt het meisje. Groote menschen krijgen niets van Sinterklaas. Alleen kinderen. Is 't niet? Ik knik ja en het jongentje, dat het ziet, zegt Dan wou 'k dat ik nooit groot werd Ik kijk het ventje aan en als ik zjjn bleek gezichtje zie, waar de blauwe adertjes als dunne draadjes opliggen, denk ik dat zijn wensch wel eens verhoord kon worden en ik heb innig, innig medelijden met het stumpertje. In een van mijn surprises is een bouwdoos voor een neefje. Ik betast de verschillende pakjes, breek enkele zelfs gedeeltelijk open en ik vind ten laatste de bouwdoos. Aent, zeg ik, Sint Nicolaas heeft me al iets voor je gegeven, kijk maar eens. Met een bijna heftige blijdschap springt het knaapje op de bouwdoos toe en hij lacht, hij gilt, hij schatert, als hij de gekleurde steenen ziet. Is u heusch familie van Sinterklaas vraagt het meisje, weer naar den stoel kijkend. Mijn hospita antwoordt voor mij. Mijnheer is zooveel als het postkantoor van Sinterklaas. Die brengt alles bij mijnheer, wat ie voor zoete kinderen bestemd heeft en dan geeft meneer het door. Het meisje is inmiddels naar haar broertje gegaan om de steenen te bekijken en dan beginnen samen ze op te zetten op tafel. Juffrouw, zeg ik, u hebt immers nog een boter- letter Gunst, meneer roept zij, daar heb ik nou den heel en tijd al over gedacht maar ik durfde niet, omdat ik het u beloofd heb. Ga-u die boterletter halen. En breng een ketel warm water mee, dan trek ik een flesch wijn open en we geven ze bij de boterletter een glas warme wijn. Misschien blijft er nog wat over voor hun moeder. Mijn hospita gaat lachend weg en even later komt ze terug met een dikke M en een ketel water 0, ik geloof niet, dat ik van avond zooveel genoegen hebben zal, als van middag met de twee kinderen. Wat was dat uurtje aangenaam En ze zijn ten laatste weggegaan, geheel bepakt en het jongetje heeft me, eer hij ging, een zoen gegeven. Die zullen tenminste een gelukkigen avond hebben. Mijn hospita gaat straks wat voor ze koopen en 't de moeders brengen. Ik ben voor mijn raam gaan zitten en ik zie op het drukke gewoel in de straten neer. Alle menschen daar hebben een trek van vroolijkheid in het gezicht en de kinderen die er tusschen loopen lachen en snappen en kijken begeerig de winkels in. Er gaan heele wagens met pakjes vol geladen mijn oog voorbij en vele grooten dragen manden en kisten. Dat is een revue van bedachte en reeds half uitgevoerde verrassingen. Ik vind iets heerlijks in de idee dat daar een kapitaal van hartelijkheid als op een presenteer- blad is neergeteld, voor 't nemen voor ieder die er dicht genoeg bij kan komen. Er is goed- moedigheid op de gezichten van de kapitaalbezitters en vreugde op die van de ontvangers. 0 humane symboliek van den grooten blijdschapdag. Wat is die dag mooi en goed Maar ik zie er helaas ook, die naar kapitaal alleen kijken mogen. Zij kunnen er niet bij, 't gedrang er om is te groot", zij zien 't alleen uit de verte en hun arm is te kort om het te bereiken. Gelukkig zijn er, die zich even omwenden en hen iets toereiken en dan is er ook op het gelaat der misdeelden vreugde gekomen. Ik zou zoo graag willen dat er veel toegereikt werd en daarom vergun mij u even te herinneren aan mijn jongetje, dat niet graag groot wilde worden en 't ook niet worden zal, en dat nu eens, een avond gelukkig is. Mijn St. Nicolaasavond zal er gelukkiger door wezen. D. Rotterdam, 7 Dec. 1896. Binnen 1. Granen. De aanvoer was heden voldoende voor de vraag. Puike soorten prijs- houdend. Mindere Boonen en Erwten werden lager verhandeld. Tarwe, Rogge 50 a 40 cent, Gerst, Haver, Meel, Boonen en Kookerten 20 a 25 cent lager. Men noteert Tarwe /6,25 a 7,20 Canada Tarwe 6,— a 6,25; Rogge f 4,a f 4,60 Wintergerst /4,80 a 4,50 Zomergerst 4,20 a 4,50 Chevalier 4,70 a 5,25Haver 2,40 a 3,70. Paardeboonen 5,20 a /5,50; Witte Boonen 6,80 a 9,50Bruine Boonen 6,80 a 9, Kookerwten f 6,30 a 7,—niet kokende 5,50 a 6,Kanariezaad 5,50 a 7,per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op ter mijn/ 197. Donau-Tarwe 193. Roode polder f 225 per 2400 kilo. Rogge op termijn 112. Helenaiogge 125 per 2100 kilo. Gerst Zwarte zee 107 per 2000 kilo. Haver Reval f 7,50. Mais Amerik. /4,50. Cinquantin 6,50 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch 12,55 a /13, le soort f 11,55 a 12,extra puik Hongaarsch 14,80; 1* soort 13,55 h 14,25 Prima Amerik. 13,80 a 14,75; le soort 11,80 a f 12,25 2e soort f 10,80 Duitsche Rogge- bloem 8,05 a 9,— per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 66Kalveren 70 a 90 Schapen 45 Yarkens 33 a 36 cent per kilo. Magere runderen 90 a /130; vette 160 a 250; Graskalveren 35 a 60 Biggen /4 5, 12 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 2,10 a 2,30 Geldersche blauwe 1,75 Champions 1,25 a 1,50Poters f 1,per mud. Boterprijzen in vat.en 48 a 54stukken 60 a 70 cent per half kilo. Zoetemelksche kaas 23,50 a 24,50 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 6,a 6,50. Buitenlandsche 3,50 per 100 stuks. Zeeuwsche ajuin 50 a 60 cent per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten 9,90 per 100 kilo en 7| cent per liter. YEEHANDEL in BELGIE. Deze week geene verandering op den prijs van de vette slachtbeesten. De markten waren over- vloedig bezet. ZEET1JDINGEN. Van 4 tot en met 6 Dec. a g a p Van 4 tot en met 6 December werden langs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op- en 57 afgeschutdoor de Westsluis 4 op- en 1 afgeschut. Ter Keuzeu. Huwelijks-aangiften. 4 Dec. Leendert van Doeselaar, oud 27 j., jra. en Elisabeth Openneer, oud 22 j., jd. Geboorten. 29 Nov. Johan Arie Pieter, z. van Flora Henriette Bakker. Friedrich Wilhelm, z. van Cornells Harms en van Johanna Drabbe. 1 Dec. Judoca Maria Anna, d. van Johannes Josephus Anthonie van Rossum en van Apo- lonia Uijtdenhof. Anna, d. van Dominicns de Bock en van Clementina de Meij. 5 Dec. Pieter Gerardus, z. van Gerardns Johannes Minnik en van Janneke Dieleman. Cornelia Elisa beth Jacomina, d. van Leunis Abraham Stoffels en van Janneke de Ruijter. Overlijden. 1 Dec. Maria van Driel, ond 81 j., wed. van Jan van de Wege. 2 Dec. Aarnout Bakker, ond 58 j., weduwn. van Fijgtje Esther de Visser. 3 Dec. Maria de Blaaij, ond 79 j., wed. van Willem Bareman. VLAG. 1 NAAM. M». 1 Van en naar. Lading Voor Ter i'enzen 4 Eng. s.s. Windsor 1605 Leith stukg. idem Kinghorn 1993 idem idem idem Hailing 2199 Londen idem Von Ter Kenzen x 4 Eng. s.s. Northcote 2919 Cardiff ledig 5 idem Astrologer 2580 Leith idem idem Kinghorn 1993 idem idem Fra. s.s. Marie 2151 Rochefort phosph. Voor (ient t 4 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Fairway 1664 idem idem idem Aire 1763 Goole idem idem Spindrift 2003 Londen idem 6 idem Moorhem 4970 Antwerpen idem Van (went 4 Eng. s.s. Shieldrake 3057 Antwerpen stukg. idem Ibis 3024 idem idem 5 idem Renwick 1897 Londen idem 6 idem Dynamo 1364 idem idem idem Sando 2362 New-Castle ledig idem Fairway 1664 Hull stukg. Duits. s.s. Heinrich Schuldt 2807 Burneiland ledig Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. Van Selzaete 4 Eng. s.s. Alchymist 1079 1 Londen ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3