Gemengde berichten. Telegrafische berichtan. tast, en zullen nu bij het intreden van den sterken dooi oniniddellijk tot bederf overgaan. Men schat de hoeveelheid bieten, die nog aan de verschillende fabrieken in ons land moeten worden aangevoerd, op 80 it 100 millioen kilogram, en dit quantum zal door het dooiweder grootendeels waardeloos zijn. Ook de bieten, die zich op de fabriekster- reinen bevinden, hebben veel geleden, aangezien het onmogelijk was deze verbazende hoeveelheden behoorlijk te dekken. Dr. Van Hamel Roos Harmens schrijven in het Maanblad t. d. Vervalschingen Het schijnt, dat van overheidswege niets gedaan wordt voor eene behoorlijke keuring der van Ne- derland in Ned. Indie ingevoerde artikelenhet bleek ons ten minste, dat groote hoeveelheden vet (gekleurde margarine) onder den naam van //prima boter" haren weg vinden naar Java, en daar natuurlijk tegen //concurreerende prijzen" aan den man gebracht worden. Het behoeft geen betoog, dat den degelijken handel hierdoor zulk nadeel toegebracht wordt, dat de toestand letterlijk onhoudbaar wordt en de toch reeds niet hooggeprijsde natuurboter met ver- lies verkocht moet worden. Onze zuivelindustrie, die reeds door onverdiende beschuldigingen in Engeland en Belgie een zwaren strijd moet voeren, wordt derhalve ook door den handel met kunst- boter in e'gen kolonien bedreigd en wij vestigen met den meesten nadruk de aandacht der Regeering op dit feit en geven haar in ernstige overweging, hetzij een keuringsdienst in Ned.-Indie in te richten, hetzij certificaten van zuiverheid der waren verplichtend te stellen bij den invoer in de kolo nien. Deze maatregel is overeenkomstig een voor- stel, door een onzer op het Weener Congres in 1887 gedaan, reeds voor enkele Amerikaansche Staten aangenomen, en is een afdoend middel om een einde te maken aan het oneerlijke systeem van het geven van onjuiste benamingen aan handels- artikelen met het doel onzuivere winsten te behalen. Bij de aanbesteding op jl. Yrijdag te Mid- delburg, verbetering van de rijkswaterleiding be- oosten het kanaal van Ter Neuzen, tusschen den Buth- en den Spuiduiker, raming 10,600, hebben ingeschreven de heeren J. de Bree Fz! voor f 13,500M. A. Verschelling voor f 13,470 K. de Vos voor 12,850 G. J. Balkenstein voor 11,500 A. Yermorken, te Hontenisse voor f 10,500 D. de Doelder voor f 10,450 en A. Tholens Dingz. voor 10,290. Alle inschrijvers, behalve de heer Vermorken, wonen alhier. (De laagste inschrijver bereids Vrijdag door ons medegedeeld.) Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November 39 36 46 41 36 41 32 42 37 40 36 TER NEUZEN, 7 December 1896. In onze naaste omstreken zijn de suiker- bieten zoo niet geheel dan toch nagenoeg op een klein gedeelte na opgeruimd en naar de bestemming vervoerd zelfs in de laatste dagen heeft men, bij gemis en vertraging van scheepsgelegenheid, ze per spoor naar de fabrieken moeten doen over- brengen. De goede nitslag en de buitengewoon groote opbrengst der bieten doen bij velen terugzien op een ontfervonden goed najaar van verdiensten in de eerste plaats wel voor de werklieden of daglooners, doch niet minder ook voor de schipperij of vervoerders. Bij kon. besluit is aan P. M. Voerman, opziener le klasse op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, een pensioen verleend van f 800. Zaterdag werd te Middelburg door den direc- teur der registratie en domeinen aanbesteed het leggen van een zeedijk ter lengte van 5463 meter ter bedijking van ongeveer 580 hektaren buitengronden in het verdrouken land van Saeftingen, voor de polders Van Alstein, Louiza en Prosper, benevens het maken van eene haven en verdere werken, Raming f 296,500. Ingekomen waren 4 biljetten, n.l. van de heeren: J. Smit te Haarlemmermeer, voor 293,000, (mits art. 17 33 van het bestek vervalt) A. v. d. Straaten te Bergambacht en F. Klein te Dordrecht, voor f 329,600 K. van Boven te Amsterdam, voor 335,800 en K. Bos te Haar lemmermeer, voor 338,000. De drie laatste inschrijvers mits art. 17 enz. wegvallen, en de voorversching van den nieuwen zeedijk over de geheele lengte tot minstens 1,50 M. boven peil is opgewerkt. z/Onzin verbeelding 1" verklaarde de oude markies, „als gij namelijk met deze //andere" het kleine bloemenmeisje bedoelt. Ik moet u zeggen, beste neef, dat uw gedrag tegenover dit meisje mij zeer onaangenaam gestemd heeft. Die tuinier, Bernier, is bij mi" geweest en heeft mij als een braaf man de geschiedenis verteld. Dat was een domme streek van u, dien ik niet kan billijken. Is dat een goed meisje, dan mag van eene vrijage geen sprake zijn - gij kent mijne strenge denkbeelden op dat punt en aan een huwelijk met haar kunt gij natuurlijk niet denken." //O, oom," riep Armand uit, //Margot is niet slecht opgevoed, is van onberispelijke, zij het ook eenvoudige familie, zij is de lieftalligheid en de deugd zelve. Als gij haar zaagt, gij zoudt De parlementsraad viel hem in d'e rede door eene afwerende handbeweging. //Ik dank u zeide hij met de stijve en hoog- moedige ongenaakbaarheid, die hem eigen was. z/En ik zou die mejuffrouw Margot zeer ernstig raden, zich geen oogenblik aan eerzuchtige, dwaze herschenschimmen over te geven Er zijn nog middelen in Frankrijk, om de zonen van voorname familien voor zulke domhedeu te bewaren z/Hoe slecht kent gij Margot, oom, als gij meent d*t deze engel in staat ware, egoistisch te handelen verdedigde Armand de geliefde. ,/Zij heeft mij zelfs verboden, haar zonder uwe toestemming ooit weer te naderen 23 s., 4 pp., 3 ij., 1 p., 1 s.a., 7 1. 21 s., 6 ij., 4 m., 1 k., 1 lbz., 3 1. 22 s., 7 h., 7 ij., 3 m., 2 pp., 1 lbz., 4 1. 17 s., 9 m., 7 h., 2 ij., 2 pp., 1 k., 1 lbz., 2 1. 16 s., 7 ij., 4 h., 3 m., 1 lbz. 5 1., 18 s., 11 h., 4 m., 3 ij., 1 pp., 41., 22 s., 3 ij., 2 h., 2 pp. 1 lbz., 2 1. 23 s., 9 h., 3 m., 3 ij., 2 pp., 1 k., 1 1. 20 s., 9 h., 2 m., 1 ij., 1 pp., 2 1., 25 s., 6 h., 3 lbz., 2 ij., 1 pp., 3 1. 21 s., 4 p., 3 h., 3 m., 1 lbz., 4 1. 76258 85919 96997 88519 80646 101754 76453 108576 85902 100810 87102 426 988936 Uitgevaren zijn in Januari 26, in Februari 32, in Maart 33, in April 34, in Mei 27, in Juni 31, in Juli 21, in Augustus 27, in September 25, in October 26 en in November 25 zeeschepen. De Nederlandsche tjalk //De Vriendschap", schipper De Backer, thuis behoorende te Walsoorden, beladen met suikerbieten, van de Paal naar Selzaete bestemd, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, onder zeil staande, even ten westen buiten de haven van Hansweert gezonken. De equipage heeft zich ter nauwernood met de roeiboot kunnen redden. Het schip ligt bijna midden in het vaarwater en is met lading verzekerd Men schrijft uit Overslag Donderdagmorgen werd op den weg naar Moerbeke een bekend strooper, zekere A. v. M. van hier, dood gevonden. Hij was in den rug geschoten. Des middags reeds was het parket uit Gent ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Als vermoedelijke dader is opgebracht een jachtopziener van Moerbeke. A. v. M. was echtgenoot en vader van 2 kinderen. yp Qrp Axel. Door den kerkeraad der Ger. kerk A alhier is een tweetal opgemaakt bestaande uit de heeren D9. C. Kaptein, predikant te Andel en G. Ren ting drs. in de theologie te Groningen. 's Gravenhage, 7 Dec. Eerste Kamer. In het voorloopig verslag omtrent de overeenkomst met Belgie betreffende het kanaal Gent—Ter Neuzen wordt geklaagd over te groote vrijgevigheid jegens Belgie. Onderscheidene leden betreurden ernstig de stellige weigering der Regeering omtrent de af- schaffing der rechten van zeeschepen te Ter Neuzen. //Zeer braaf van haar, of zeer verstandig meende de parlementsraad koel. //Overigens kan het meisje gerust zijn mijne toestemming krijgt zij noch tot eene vrijage, noch tot een huwelijk met u. Wij kunnen deze zaak hiermede als afge- daan beschouwen. Dus, waarde neef, morgen hoop ik mijnen neef en erfgenaam", de oude markies legde zoozeer den nadruk op het laatste woord, dat de diepe bedoeling in 't geheel niet te miskennen was, ,/het jawoord der toekomstige markiezin De Beaufort te brengen 1" Met deze woorden stond de parlementsraad op, om te gaan. z/Oom, maak mij niet ongelukkig riep Armand buiten zich zelven. //Ik mag, ik kan u niet ge- hoorzamen." z/En wie of wat belet u dit z/Mijn hart, dat de freule niet beminnen kan." z/Dat zal zich wel vindenzeide de parlements raad streng en koud. Gij weet thans zelf niet, welken dienst ik u bewijzen wil, maar de dag zal komen, waarop gij mij daarvoor dankt. Ik kan zoolang wachten. Vooreerst echter verlang ik niets dan gezoorzaamheid. Goeden nacht." (Wordt vervolgd.) De lantaarnopsteker te Rilland-Bath staakte Donderdagavond het werk, omdat er twee lantarens bij geplaatst waren, maar zijn verzoek om ver- hooging van zijn jaargeld door het gemeentebestuur was afgewezen. Door de duisternis geraakte iemand in een sloot en werd met moeite er uit gehaald, toevallig een lid van den gemeenteraad. In het noorden van ons land worden tegen- woordig onderscheidene menschen bedrogen door personen, die oude hoenders opkoopen, deze de schubben van de pooten krabben, de kammen inwrijven met iets, dat er een mooie kleur aan geeft en dan de oude beestjes, die er uitzien als bloeiende maagden, soms voor het driedubbele aan onvoorzichtige lui verkoopen. Men zal wel doen schrijft men aan het Hbl. aan den door Recht voor Allen gepubli- ceerden en door vele bladen overgenomen brief van den gevluchten socialist Stienstra, aan de moeder van de drie gebroeders Hoogerhuis wegens de bekende inbraak enz., gisternacht juist een jaar geleden gepleegd, en waarvoor zij tot zware gevangenisstraf werden veroordeeld, niet veel waarde te hechten. Klinkl het al niet dadelijk heel vreemd, dat iemand zou bekend zijn met de ware daders, en dan drie menschen onschuldig te laten veroordeelen, zonder die daders met. een enkel woord aan te wijzen En waarom hield hij zich volgens zijn brief, stil Hij had zooveel drukte met zijn eigen zaken en hield zich zoo <,zedelijk" overtuigd, dat de gebroeders Hoogerhuis zouden worden vrijgesproken, omdat hij wist dat zij on schuldig waren, dat hij aan de zaak niet die aan dacht schonk die zij verdiende eene zaak die tot gevangenisstraf van 12 jaren had kunnen leiden, waartoe de hoofddader werd veroordeeld (van de andere twee kreeg de een 8, de ander 6 jaren). Zijn wij intusschen wel onderricht, dan heeft de minister de justiiie zich met de zaak ingelaten, doch zijn door hem na de ontvangen rapporten geen termen gevonden er iets aan te doen. Dit was trouwens wel te verwachten, waar de zaak na eene zeer langdurige instructie alle instantien had doorloopen, eerst die van de rechtbank te Leeuwarden, daarna die van het gerechtshof aldaar en eindelijk die van den Hoogen Raad. Na eene afwezigheid van ruim 3x/2 maand 18 Augustus was de dag van het vertrek zijn de sleepbooten Oceaan en Oostzee behoudeu in de haven te Maassluis teruggekeerd. (Deze sleepbooten hebben den gevaarvollen tocht volbracht van het overbrengen uit Holland naar eene Portugeesche bezitting in Zuid-Afrika van een nieuw gebouwd droog dok). Van harte roepen we het ,/welkom" toe aan de dappere bemanning, die getoond heeft, dat de ondernemingsgeest, waardoor ons volk zich vroeger onderscheidde, nog niet is uitgedoofd. Moge hunne tocht de eerste zijn van eene reeks van dergelijke ondernemingen, die den Hollandschen naam in achting doen rijzen bij onze naburen en onze nijverheid ten goede komen. De 8int Nicolaas van 1896 zal voorzeker bij velen lang in herinnering blijven, daar hij reeds daags te voren het beste geschenk gaf, dat hij kon brengen de behouden thuiskomst van dier- bare betrekkigen of vrienden. Het geval van den jongen te Utrecht, wiens huid met vischschubben zou begroeid zijn, doet een lezer van t //Nieuws" in herinnering brengen, dat jaren geleden op de kermis te Utrecht eene boerendochter van 16 jaar werd vertoond, wier huid ook zg. met vischschubben was begroeid. Hare handen waren tot boven de polsen normaal en evenzoo de hals en het gelaatmaar het overige lichaam was met een aschgrauw pantser bedekt, dat, met een weinig fantasie, wel iets schubachtigs vertoonde. Geneeskundigen, die dit ,/monstrum horrendum" kwamen bezien, constateerden echter eene huidziekte, //herpes" genaamd, een zusje van //scabies," door onzindelijkheid en verwaar- loozing ontstaan. Zij was de dochter van een daggelder uit Wijk- bij-Duurstede, die met zijne vrouw het groote natuurwonder, //half visch en half mensch," aan de kermisgasten kwam vertoonen. Zij mochten echter niet lang in Utrecht vertoeven, want het eerzame gemeentebestuur oordeelde, dat de jonge- lingschap het //Castis omnia casta" (den reine is alles rein) wel wat te breed opnam. Een aardig geval heeft te Smilde plaats gehad. Een van elders gekomen inwoner zou den schoor- steen laten reinigen door een schoorsteenveger, maar ze konden het in het begin niet eens worden over den prijs, doch nadat de schoorsteenveger het werk, wat hij verrichten moest, terloops had nage- zien, nam hij het voor den geboden prijs aan, met die voorwaarde, dat al wat zich in den schoorsteen bevond, voor hem was. De eigenaar. die van niets afwist, nam daarin genoegen, zoodat het werk een aanvang nam, met het gevolg, dat de schoorsteenveger, met het roet, er een ham uithaalde, welke natuurlijk door den vorigen bewoner was vergeten. Te Schiedam kwam een hond bij zijn eigenaar binnen met een portemonnaie, gevuld met rijks- daalders, in den bek. Daar de hond veel bij een slager in de buurt komt, dacht de man, dat het van daar zoude komen en spoedde zich er heen. Doch het was diens eigendom niet. Terwijl beiden over deze geheimzinnige zaak spreken, komt een vrouw binnenloopen. Goddank riep zij uit toen zij den verloren schat zagzij had even te voren vieesch gehaald, een muntbiljet van 10 bij den slager gewisseld, en de portemonnaie bezijden haar zak gestoken. De hond kreeg tot belooning een flink stuk leverworst. Het ,/Goedkoope Nieuwsblad" van Rotterdam waarschuwt tegen waardelooze polissen, waarmee aldaar door colporteurs gewerkt wordt. Deze polissen zijn zg. kosteloosalleen wil de colpor teur gaarne een paar dubbeltjes of een kwartie voor de moeite van het bezorgen hebben. Geen polis op een verzekering, welke dan ook is even wel van kracht, zoo die niet gezegeld en onderteekend is door den directeur eener verzekerings- maatschappij of zijn vertegenwoordiger. Het zegel op een polis moet natuurlijk betaald zijn, en daar- om spreekt het vanzelf, dat een kostelooze polis ook een waardelooze is, die hoegenaamd geen ver- plichtingen oplegt. Daar men, na Rotterdam afgegraasd te hebben, met die grap ook wel eens elders zou kunnen gaan werken, waarschuwen wij al bij voorbaat. Ook de justitie zal, dunkt ons, zulke afzetterij toch wel onder een of ander strafwetartikel kunnen brengen. Het is al goed op te merken, dat de Fransche grenzen voor ons vee gesloten zijn. De opkoopers bij de boeren kochten zeer weinig, zij nemen eene aiwachtende houding aan en willen eerst eens zien, hoe het op de hoofdmarkt te Leeuwarden gaat. Er is dus omtrent de prijzen van het fokvee op dit oogenblik zeer weinig te zeggen. Wat het vette rundvee betreft, de prijzen zijn vnj vast, zij varieeren van 25 tot 31 cent het halve kilo. Vette kalveren, waarin de handel iets drukker is, zijn wel zoo duur, zij gelden van 28 tot 33 cent het pond. Ook in de zoogenaamde land-kalveren gaat wat meer om en zijn de prijzen wel hoog. In vette schapen en lammeren blijft de handel zeer slecht tengevolge niet hooge prijzen aan de Londensche markt. Er is in de laatste dagen door de slagers die op Londen slachten, vrij wat verloren, soms meer dan 3 per stuk. In varkens is de handel ongekend slecht, en worden tegenwoordig vette varkens verkocht tegen 12 /2 cent het pond. De hoogste markt is 16 cent, zoo laag heeft men den prijs in lange tijden met gehad. Voor Londensche biggen wordt ook 12£ cent per pond betaald zoodat dezen evenveel opbrengen als gemeste, jarige biggen. De stand van den veehandel is dus over het ge heel slecht en wellicht wordt die door de sluiting van de Fransche grenzen, nog slechter. Althans zoo is algemeen de verwachting. In Belgie zal met 1 Mei a. s. de spoortijd genoemd worden naar de wijzerplaat van 24 uren. In 1 taliti is dit al sinds eenige jaren in gebruik, en het voldoet daar zeer goedde nieuwe tijdre- kening wordt er al bij allerlei gelegenheden in het openbare en bijzondere leven gebruikt; er worden vergaderingen gehouden om 14 uur'; er verschijnen dagbladen om 17 uur; men eet'om 17^ uur en gaat om 23 uur naar bed. Ook op alle Britsch-Indische spoorwegen en een deel der spoorwegen in Canada telt men de uren door van 1 tot 24. 't Is uiterst doelmatig, eenvoudig en logisch. Al dat gescharrel met v. m. en n. m. in spoor- en postlijsten en kantooruren, de minuten met en zonder streepje in de spoorboekjes, de toevoegingen van 's avonds, 's morgens, 's namiddags enz. in berichtjes, dat alles en menige verwarring tevens voorkomt men er mede. Maarmen ziet aan de kringentijdrekening, dat't vooral in het vrijheidlievende Nederland nog zoo gemakkelijk niet is, aan logika, eenvoud en doelmatigheid de zegepraal te verschaffen op gewoonte en sleur. Drie jagers hebben in den pas van Monte- grade (Noord-Italie) een voorname rustplaats van trekvogels op een dag niet minder dan 300 kilogram zwaluwen in een net gevangen. Zij sloegen de vogels dood en brachten ze naar de markt te Genua, waar zij, als een gezochte lekkernij, goede prijzen opbrengen. Zoo gaat het vogelmoorden in Italie nog steeds zijn gang. De Regeering doet er niets tegen. Zij verleent integendeel voor 20 lire per jaar ieder, die t verlangt een voor het geheele land geldige jachtakte. Bij het huwelijk van den Italiaanschen Kroon- prins zijn ruim 2000 zangvogeltjes opgegeten. Behalve zwaluwen worden ook roodborstjes en nachtegalen als een uitgezochte lekkernij beschouwd. Een romantisch huwelijk heeft in de kleine kerk van een voorstadje der Engelsche havenstad Hastings plaats gehad. De rijke, 77jarige lord Lyveden werd aldaar in het huwelijk verbonden met de schoone 18jarige miss Julia Kate Emery. Het meisje behoort tot een der eenvoudigs'te families van Hastings en was eenigen tijd geleden nog winkeljuffrouw in een magazijn aldaar. Lord Lyveden leerde de jonge dame daar kennen en daar hij zich zeer tot haar aangetrokken gevoelde, wist hij haar te bewegen, haar betrekking te ver- laten om bij hem als secretaresse in dienst te treden. Miss Kate Emery nam dan ook gaarne het voorstel van den voornamen heer aandeze echter kwam weldra zoodanig onder de bekoring Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto f In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen. m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, bz. landboawzout, s.a. soda-asch, h. hout, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2