Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Yiaanderon. .Jo. 3392. Dinsdag 8 December 1896, 36e Jaargang. 93S3Bi Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. f-*oliti«li Overzicht. jJe socialistische afgevaarde Van der Velde in- terpelleerde in de Belgische Kamer over het over de grens zetten van de Engelsche werklieden-leiders Tom Mann, Sexton, Wilson en Ben Tillet. De Minister van justitie antwoordde, dat hij in deze zaak het voorbeeld zijner voorstanders had gevolgd. Ieder vreemdeling, die zich niet aan de wetten wenscht te onderwerpen of aanzet tot overtreding dier wetten, moet onmiddelijk uit het land worden verbannen. Deze vreemdelingen waren in Belgie gekomen, om een revolutionaire beweging te orga- niseeren onder de dokwerkers te Antwerpen, een staking op touw te zetten en de haven van Ant werpen te ruineeren, zei de Minister. Omtrent deze quaestie worden nog steeds onder- handelingen gevoerd met het Engelsche ministerie van buitenlandsche zakenmaar, verklaarde de minister, ik zal er mij steeds tegen verzetten, dat vreemdelingen misbruik maken van onze gast- vrijheid. De heer Van der Velde stelde een motie voor, waarin de houding der regeering gewraakt werd. Deze motie werd echter verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Een motie van vertrouwen, voorgesteld door den heer Delbeke, werd daarna aangenomen. Drie socialistische Fransche Kamerleden, lleuou, Toussaint en Faberot, hebben een voorstel inge- diend tot afschaffing der diensttijden van 13 en 28 dagen voor de soldaten van de reserve. Door die oefeningen, zeggen zij, raken vele dienst- plichtigen hunne betrekking kwijt, en bovendien kosten ze den Staat ruim 20 millioen frans. De voorstellers hopen tevens door dien maatregel der verwezenlijking van het denkbeeld eener algemeene ontwapening nader te doen komen. De commissie uit de Fransche Kamer, met het onderzoek belast naar een verzoekschrift van mevrouw Lucy Dreyfus, waarin zij verzet aan- teekent tegen de veroordeeling van haren man, den gewezen kapitein, wegens hoogverraad, en recht verlangt, adviseert tot het niet in overweging nemen van dat verzoekschrift. Gemotiveerd wordt dit weigerend advies door de frase //Met de waarborgen van loyauteit en onaf- hankelijkheid, welke de militaire rechtbauk gaf, die de zaak-Dreyfus heeft behandeld,' kan het openbaar geweten gerust wezen." Sedert Vrijdag woedt langs de Fransche kust een storm, bij ongekend lagen barometerstand. FEUILLETON. 2) De parlementsraad markies De Beaufort was ongetrouwd. Hij was nooit getrouwd geweest en gold een zeldzaam, zonderling verschijnsel voor het Parijs van dien tijd voor een vrou- wenhater, in elk geval voor een man met veel eergevoel, strenge zeden en stipte eerlijkheid in zijn ambt. Zijn karakter was daarmede boven elken aanval verheven. Niettemin, of juist daarom, was hij geenszins bemind in de liooge kringen, en dat wel niet geheel zonder zijn eigen schuld, wegens zijne strengheid tegenover de kleinste zwakheden en dwalingen van anderen, alsmede wegens zijne ongenaakbare houding en de verachting waarmee hij op deze lichtgeloovige, zoo gemakkelijk te bedriegen wereld neerzag. Ofschoon rijk, zeer rijk, en in het bezit eener hooge betrekking, had de parlementsraad de eenvondigste gewoonte der wereld. Alleen voor zijne betrekking levend, onthield onthield hij zich van de feesten van het weelderige hof, alsmede van alle overige vermaken van het maatschappelijk leven. Hij stond vroeg op, leefde matig, ging vroeg naar bed en werkte zoo nauwgezet, als moest hij zijn dagelijksch brood daarmede verdienen. Anders de neefDe jonge markies zag zich dank zij de goedheid van zijnen oom, in de aan- gename positie, al zijne wenschen te kunnen bevre- digen, en een jonge, knappe cavalier van dien tijd in Frankrijk had er nog al eenige. Toch was De zee stond geweldig hoi, en men vreest, dat vele schepen zullen gebleven zijn. De Duitsche Kijksdag heeft eergisteren bij eerste en tweede lezing het handelsverdrag met Nicaragua goedgekeurd. Te Hamburg hebben nu inderdaad ook de Staats- kadewerkers, ten getale van 4000, besloten de algemeen werkstaking te erkennen en zich met de overige stakers solidair te verklaren. Het proces Leckert-Liitzow blijft vreemde zaken aan het licht brengen, vooral wat betreft de be- trekkingen der overheid tot sommige dagbladen. De aangeklaagde Liitzow heeft zonderlinge dingen opgebiecht, en als een zeer optnerkelijke figuur voor een commissaris van politie verschijnt ook de heer Von Tausch. Deze beweert dat door Minister Von Marschall steeds tegen graaf Von Eulenburg en den vriendenkring des Keizers werd ge'intrigeerd, maar duidelijk blijkt, dat hijzelf de grootste intrigant is. Van dezen Von Tausch bleek de beschuldigde Liitzow financieel geheel afhankelijk te wezen, waarvoor hij op eerewoord zwijgen beloofd, maar van welke belofte hij zich nu ontslagen rekende. Minister Von Marschall wraakt voortdurend Von Tausch als getuige en verklaart dat hij met de geheele //staatkuudige afdeeling" der Berlijnsche politie sedert vier jaar niets meer te maken had willen hebben, weshalve die afdeeling voortdurend tegen hem intrigueerde. Hiermede zegt de Freisinnige Zeitung, draagt het departement van buitenlandsche zaken'der Berlijnschepolitiekepolitie feitelijk voor den rechter. Een merkwaardige afkeer van den rechten weg bij sommige overheidspersonen komt door dit proces aan het licht en eene met dien afkeer overeen- komende liefhebberij om langs sluipwegen en met middelen, die het licht niet kunnen zien, zijn doel te bereiken. De Spaansche troepen opereeren, volgens de berichten uit Havana, thans in het gevaarlijke bergland van de provincie Pinar-del-Rio. Zij hebben eenige vijandelijke kampen veroverdde vijand trekt overal terug. Er wordt spoedig een beslissende slag verwacht. De opstandelingen hebben o. a. bij een ontmoeting een verlies geleden van 39 dooden en 60 gewonden, De aanvoerder Lecrut is verslagen bij Potrero-Spendora, waar hij 14 gesneuvelden achterliet. Van de Philippijnen komen gunstige berichten. De opstandelingen zijn niet georganiseerd, wordt er gezegd. Te Talim is een troep verslagen met verlies van 40 doodenbij Moron werd een andere Armand, ofschoon vroolijk, ja overmoedig en aan een schitterend leven gewend, niet bedorven, en hij gevoelde daarom, dat de eer hem gebood, tegenover het meisje, wier hart hij onder een een- voudige masker had gewonnen, zijn gegeven woord te houden, of haar voortaan te mijden, gelijk zij het begeerde. Hoe lang hij doelloos had rondgeloopen, nadat het poortje in de voorstad voor hem gesloten was, vermoedde hij zelf niet, evenmin als hij er aan dacht, dat het in werkelijkheid toch eene bedenke- lijke onvoorzichtigheid van hem was, geheel alleen, en dan nog ongewapend, in zulke afgelegen streken op dit donker avonduur rond te loopen, in een tijd, dat zoo menig berucht misdadiger Parijs onveilig maakte. Zoo had men Louis Mandrin, wiens geluk en vermetelheid bijna spreekwoordelijk geworden was, wat de sensatielievende Parijzenaars niet minder imponeerde dan de merkwaardige handigheid, waarmede deze vermetele schurk zijne misdaden uitvoerde. Armand echter vergat zijne bezorgdheid spoedig weer, hij bevond zich geens zins in eene stemming, om zich om iets te bekotn- meren, dat geen betrekking had op zijne liefde. Hij bemerkte niet eens, dat hij toevallig vele en zeer haastig loopende politie-agenten ontmoette, toen hij eindelijk bij het groote, schoone paleis gekomen was, dat aan den parlementsraad De Beaufort behoorde en welks tuin aan de wallen grensde, die destijds nog stad en voorstad scheidden. Hij ging door de tuinpoort. Zijne woning be vond zich namelijk in een aan het voorhuis grenzend ruim tuinhuis, dat de oom hem aangewezen had, opdat de jonge man in zijne levenswijze, in zijn komen en gaan, doen en laten geheel vrij zoude afdeeling met een verlies van 70 man op de vlucht gedreven. Bij nota van wijziging heeft de regeering voorgesteld, de in art. 2 der wet op de middelen vermelde som van f 200,000 te verhoogen met f 60,000, in verband met de nietaanbesteding van werken dit jaar aan het spoorwegstation aan den Hoek van Holland. In zijne memorie van antwoord op het Kamer- verslag over dat wetsontwerp zegt de Minister van financien, dat reeds in vorige jaren herhaaldelijk is aangedrongen op wijziging van de wet op den wijnaccijns in dien zin, dat de accijns van 20 cents per hektoliter, thans van de meeste inlandsche vruchtensappen geheven, vervalle of eene belang- rijke vermindering onderga. Het bezwaar bestond echter in het voor den wijnhandel aangenomen stelsel van verlengbaar krediet. De Minister onderzoekt nu, of met behoud van dat stelsel kan samengaan eene wijziging van de bepalingen voor den inlandschen vruchtenwijn, en hij vleit zich, eene bevredigende oplossing te zullen vinden, wat zeer bevorderlijk zou zijn aan ooftteelt en industrie hier te lande. Ten aanzien van den vleeschaccijns zegt de Minister, dat het hem nog niet gelukt is, eene doelmatige regeling te vinden, waardoor verschillen tusschen den werkelijk verschuldigden en den werkelijk betaalden accijns vervallen, en tevens een wettelijke aftrek voor de huid enz. zou kunnen worden toegestaan. Afschaffing van de Staatsloterij acht de Minister nog niet mogelijk, al wenscht hij, dat deze spoedig zal kunnen plaats hebben. De Hooge Ttaad heeft beslist dat beslagleg- ging op gelden, belegd in de Bijks-postspaarbank, geoorloofd is. Dr. Schaepman heeft zijn kiezers te Almelo rekenschap gegeven van zijn bij de vaststelling van het program der Katholieke Kamerleden ge" nomen besluit om zich aangaande beschermende rechten volkomen vrijheid voor te behouden. Hij trad op voor eene overvolle zaal in het societeits- gebouw ter hoofdplaats van zijn kiesdistrict. In zake beschermende rechten, zeide spreker, ben ik een onbekeerbaar vrijhandelaaral is het meerendeel der Katholieke leden van de St.-Gen. niet ongeneigd met het stelsel van bescherming tot bevordering van landbouw en industrie een zijn. Des te meer verwonderd was Armand de Beaufort, toen hij, in zijn salon tredend, plotseling zijn oom voor zich zag. //Ik heb u, zooals gij ziet, gewacht," begon de parlementsraad zonder omwegen en uitwendig zeer bedaard, ,/Oindat ik een paar woorden met u te spreken heb. Wilt gij niet gaan zitten De jonge markies nam plaats tegenover zijnen oom. Dat de catastrophe zoo spoedig zou komen, had hij toch niet gedacht. vIk wilde u maar mededeelen, waarde neef," ging de parlementsraad, die de verlegenheid van Armand in 't geheel niet scheen te bemerken, met dezelfde bedaardheid voort, „dat ik het plan heb, morgen bij mevrouw de gravin De Balcourt om de hand harer dochter yoor u te vragen. Indien zij toestemt, waaraan ik in 't geheel niet twijfel, dan is uw geluk gemaaktik zou in geheel Parijs geen beter en geschikter echtgenoote voor je weten te vinden. Armand verbleekte. //Gij zijt zeer goed, als altijd, beste oom," zeide hij haperend, //maar inderdaad, gij verrast mij met dit huwelijksplan ik zou op mijn woord gaarne nog vrijgezel willen blijven. Waarom wilt gij mij op eenmaal ver- wijderen Zijn wij dan beiden niet zeer gelukkig als vrijgezellen z/U van mij verwijderen. Daaraan denk ik in 't geheel niet," antwoordde de parlementsraad. z/Integendeel, ik heb juist gedacht, dat het nog veel aangenamer ware, als daar ginds in het groote huis wat meer leven heerschen zou. Gij en uwe jonge echtgenoote zult voortaan daarwonen, ik sta u het paleis Beaufort af, ik zelf neem dan bezit van uwe vertrekken en ben dikwijls uw gast. Binnen kort trek ik mij uit mij lie betrek- proef te nemen. Ook het voorstel die paragraaf zoo in te kleeden, dat zij voor mij aanneembaar was, heb ik moeten afwijzen, daar niets zoo ver- derfelijk en noodlottig is als eene halfslachtige verklaring. Als men bij v. geschreven had land bouw en nijverheid te bevorderen, door herziening van ons tarief, dan zou ik mijne bedenkingen yoor mij hebben kunnen houden, doch dan had ik een ruim* geweten moeten hebben. Waarom is spreker vrijhandelaar P Naar zijne meening moet men bij het vraagstuk der bescherming nooit deze eene zaak vergeten dat gevaarlijke, lastige en moeilijke omstandig- heden niet afhangen van vrijen handel. Deze komen onder ieder stelsel voor. Vrije handel welke goede vruchten hij moge dragen, kan niet iedere crisis voorkomen. Bescherming zal dat nooit kunnen doen. De vraag is nu kan men wisselen van systeem van stelselkan men op een gegeven oogenblik zonder de toekomst in gevaar te stellen, voor een tijdlang beschermende rechten invoeren Bescherming is noodweer, doch wanneer meii met bescherming aanving, zou men noodlottiger wijze met bescherming moeten doorgaan en in dat stelsel volharden. Dan rijst de vraag, welke dingen moet men beschermen Men moet niet vergeten, dat een eerste gevolg van protectie prijsverhooging is, en die treft alien, beschermden en onbeschermden. De beschermden kunnen dat dragen, maar hoe de,onbe- schermden schadeloos gesteld W aarmee zou men aanvangen Met grond- stoffen dat vordert niemand. Bewerkte stoffen, wat zijn dat P Sommigen willen de industrie niet beschermen, doch alleen den landbouw. Doch hoe zal men dan de bescherming van de industrie tegenhouden Hoe. zal men dan maken, dan die industrie tot meerdere betaling in staat gesteld worde Spreker heeft getracht zichzelf te bekeeren en daartoe alle pogiugen aangewend, doch hij is tot het besluit gekomen, dat een stelsel van bescher ming tot nog meerdere verwarring voeren zal. Bescherming, nu de verkeersmiddelen hun invloed oefenen, is een middel dat men voor landeu van geringen omvang niet meer bezigen kan. Men schrijft uit Noord-Brabant Door de vorst hebben de suikerfabrikanten groote schade geleden. De meeste fabrieken heb ben elk nog twee a drie millioen kilogram beet- wortelen op verschillende laadplaatsen liggen. Deze partijen bieten zijn alle door de vorst aange- king terug, die mij reeds moeilijk valt. Gij ziet dus, dat ik in de eerste plaats ook aan mij zelven denk, als ik mij met het plan bezig houd, u uit te huwen, om mij een familie, een tehuis te stichten. Bovendien zijt gij de laatste van onzen stam, de eer onzer familie verlangt dus van u, dat gij spoedig overeenkomstig uwen stand frouwt freule Amelie Barcourt is de geschiktste persoon- lijkheid daarvoor, zij •z&l het huis Beaufort alle eer aandoen. Ik zal dus morgen in uwen naam bij de gravin-moeder aanzoek doen om de hand haren beminnelijke dochter. En hiermede kan ons onderhoud eindigen, daar gij natuurlijk niets tegen dit huwelijk kunt inbrengen. Armand had hevig ontsteld naar zijnen oom geluisterd. Hij erkende ten voile diens groot- moedigheid, om hem in zekeren zin tot hoofd der familie te verheffen en zicb zelven op den achtergrond te willen terugtrekken, maar welk een hoogen prijs moest hij daarvoor betalenFreule Amelie was lief en beminnelijk en toch kou zij zijne vrouw niet worden, toch durfde hij niet op het zichtbare doel van zijnen oom, om de geschiedenis zijner liefde voor Margot dood te zwijgen, ingaan. //Oom," zeide hij daarom beslist, ,/gij waart altijd zoo goed voor mij en bewijst het ook op dit oogenblik weer, zoodat ik waarlijk niet weet, hoe ik, zonder ondankbaar te schijnen, u zeggen zat, dat ik dat ik freule Amelie Balcourt niet trouwen kan." z/En waarom niet, als ik vragen mag vroef de parlementsraad koel. z/Omdat ik een ander bemin bekende Armand. TEH NEIIZENSCHE COIRANT Dit blad verscliijnt iiuiiiiilii^-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdageo, bij den uitgever I". J. VJII DE IAXDE te Ter IVeuzen. naiMPIWII»'»ZM I I mill

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1