BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichtan. Gemengde berichten. f 25,000 voor de paardenfokkerij op goede gronden berustte. Dat de remonteering der artillerie geheel in het binnenland kan geschieden, kan de Minister niet toegeven. De kosten zouden aanzienlijk hooger worden. De Minister blijft het noodig achten een andere categorie van militaire wielrijders te vormen dan de thans bestaande. Het voornemen bestaat aan elk der regimenten infanterie 20 rijwielen tever- strekken. De binnenlandsche industrie zal bij de levering zooveel mogelijk worden bevoordeeld. Van aanschaffing van rijwielen door officieren der intendance verwacht de Minister goede vruchten, en de Minister zal overwegen eene regeling omtrent het gebruik van rijwielen door officieren van gezondheid. Omtrent gunning van leverant-ies aan de Neder- landsche industrie zegt de Minister dat dit als regel geldt, waarvan alleen wordt afgeweken wanneer aanmerkelijk voordeeliger aanbiedingen inkomen. De Minister betoogde dat er onder de gegeven omstandigheden van regeeringswege geen nadere voorziening noodig is dan reeds gedaan wordt betreffende den steun aan oud-strijders van 1830. Over het nieuwe geweer verklaarde de Minister zich zeer tevreden. De schietbanen en kogelvangers worden zooveel mogelijk veilig gemaakt. De Minister blijft beter achten de aanvulliing van wapening voor het leger te verzekeren, alvorens de schutterij van nieuwe geweren te voorzien. TER NEUZEN, 4 December 1896. Eene verbetering die zeker door velen met instemming zal worden begrott, staat thans om tot uitvoering te komen. Op 18 December a. s., zal n. 1. te Middelburg van Rijkswege worden aanbesteedhet maken eener ijzeren drijvende aanlegplaats met toeleidende brug voor de buitenhaven te Ter Neuzen, be- hoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen, begrooting f 16,900. Zij die den lastigen weg kennen die men bewan- delen moet als men bij laagwater de provinciale booten verlaat of betreed, zullen de uitvoering van dit werk met ingenomenheid begroeten. Heden werd te Middelburg aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteedhet verbeteren van de rijkswaterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen, tusschen den Buth- en den Spuiduiker. (Raining 10,600.) Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer A. Tholens Dingz., te Ter Neuzen, voor 10,290. Hock. De heer M. E. Pruijssen, onderwijzer te Sprang, benoemd aan de openbare school alhier, heeft voor die betrekking bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Dec. het volgende vonnis uitgesproken A. J., oud 21 j., huisvr. van L. d. E., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens belee- diging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 's Gravenhage, 4 Dec. Tweede Kamer. Beslist werd de suikerwet na de Staatsbegrooting te behandelen. Hoofdstuk Justitie is aangenomen. Bij hoofdstuk Binnenland werd aangedrongen op eenvormig onderwijs in de spelling. De heer Staalman beweerde dat in het krank- zinnigengesticht te Meerenberg een patient, Kievits, bleef opgenomen, die niet meer krankzinnig is. De heer Rethaan Macare weersprak het. De Minister verklaarde, dat alleen de Rechtbank kon ontslaan. Het debat is gevorderd tot hooger onderwijs. Met deze woorden stond het meisje op, terwijl het bleek, maar moedig den geliefde voor de laatste maal de hand bood. //Kind riep Armand de Beaufort buiten zich zelven, ;/het schijnt mij toe, dat men mij bij u belasterd heeft, als zou ik u willen bedriegen Is het niet zoo Maar waarlijk Ik meen het eerlijk, en mijn woord is mij even heilig, of ik het eene hertogin dan wel aan mijne zoete Margot gaf, wier rein, onschuldig voorhoofd waard ware, door een diadeem gekroond te worden. Wat zijn al die voorname dames tegen u, mijn liefste Maar, ik zal den ouden brompot, vader Bernier, uwen peetoom zijn grillen wel afleeren Margot schudde treurig haar hoofdje. ,/Het is te vergeefs zeide zij zacht, //mijn peetoom is wel ruw, maar hij is een man van eer, nooit staat hij ons den verderen omgang of ook maar een wederzien zonder de toestemming van uwen oom toe. En hij heeft gelijk, Armand. Laten wij daarom scheiden, stel het bitter oogenblik niet langer uit, dierbare Armand Er lag iets in den toon van het meisje, dat den jongen edelman dwong aan haren wensch gehoor te geven. Als in een droom drukte hij de laatste heete kussen op hare wangen, haar voorhoofd en handen, en eer hij het wist, stond hij weder buiten de poort, die zijn liefdesparadijs afsloot. (Wordt vervolgd.) Woensdagmiddag is het stoomschip ,/Bur- gemeester Den Tex", met 73 Atjehstrijders aan boord, uit Oost-Indie te Amsterdam aangekomen, alwaar de terugkeerende strijders door verschillende hooge militaire autoriteiten werden begroet en ook aan een gastmaal in het Militair Tehuis onthaald. Officieel is thans bekend gemaakt, dat de nieuwe schutsluis te IJmuiden Zaterdag 12 December voor de scheepvaart zal worden opengesteld. - De Ned. Jager bespreekt de waarschijnlijk- heid of het mond- en klauwzeer bij het wild yoorkomt en vermeldt, in verband daarmee, dat in de Zuid-Afrikaansehe Republiek tijdens de veepest de bepalingen der jachtwet zijn opgeheven en men in besmette streken, of in zulke, waar de pest geheerscht heeft, op alle wild mag schieten, een bewijs, dat men ook daar van oordeel is, dat het wild de ziektekiemen kan over- brengen. Te Maastricht vermaakten zich Zaterdag eenige jongelingen, meest leerlingen der hoogere burgerschool, met schaatsenrijden op eene plaats, die in den regel door personen uit den minderen stand bezocht wordt. Het kwam daar, wegens het baanvegersgeld, tot woorden en later tot daden, waarbij de leerling H. met een schaats zulk een slag op het hoofd bekwam, dat zijn leven in gevaar verkeert. De vermoedelijke dader, een 17jarige daglooner, is door de politie ge- arresteerd. Uit Helmond schrijft men De 16jarige Hendriks, die in den avond van 29 October de ouderlijke woning verliet, is nog altijd met terecht. Uren in den omtrek zijn bosschen en heiden herhaalde malen doorzocht, rivieren en binnenwateren afgedregd, zonder dat men er in geslaagd is een spoor van den ver- miste te vinden. Ook de herhaalde plaatsing van een advertentie in de voornaamste Brabantsche en Limburgsche bladen, waarbij een belooning voor het vinden van den knaap werd toegezegd, heeft niets mogen baten. Alle geruchten, dat men hem hier of daar gezien zou hebben, zijn bij onderzoek ongegrond gebleken. Toch geven de ouders ondauks al die teleurstellende pogingen de hoop nog niet op, dat hun zoon overwachts tot hen zal terugkeeren. Volgens de N. R. C. moet bij de justitie aangifte zijn gedaan van een of meer gepleegde onregel matigheden in het financieel beheer van den polder Sliedrecht. Voorzitter en secretaris van dien polder is de heer W. H. van Haaften, lid der Prov. Staten, en voor eenigen tijd was de oud-ambtenaar ter secretarie te Sliedrecht, de heer Van der Salm, penningmeester. Door laatst- genoemde zou de aangifte gedaan zijn. Men schrijft uit Utrecht van 3 Dec. Het a. s. St. Nicolaasfeest heeft alhier een treurig ongeval veroorzaakt. De heer S. A. Bosman, winkelier in manufacfuren enz., Choor- straat hoek Maartensburg, had het eigenaardige idee opgevat hedenavond, omstreeks 6 uur, eene gratis uitdeeling van gebak te houden onder kinderen van onvermogende ouders. Reeds lang voor den bepaalden tijd was de Maartensbrug en hare omgeving stampvol met kleine kinderen en groote menschen. loen eindelijk het oogenblik der uitdeeling aanbrak, was het gedrang in de nabijheid van het huis van den heer Bosman zoo groot, dat een der balies, welke zich bevinden langs de gracht bij de Vischmarkt, bezweek, met het treurig gevolg dat een twaalftal kleinen te water geraakte. De catastrophe was vreeselijk en had niet onmid- dellijk de politie doeltreffende maatregelen genomen, dan had het ongeval zeker een ernstiger verloop gehad, daar op het gegil der kleinen en van de omstanders het gedrang naar de grachtzijde in diermate toenam, dat ook de andere balie's hadden moeten bezwijken en dan het aantal te water ge- raakten legio zou zijn geweest; doch de politie trad direct handelend op en wist de menschen- menigte terug te drijven. Gelukkig had een der eigenaren van de zich aldaar bevindende vischkaren deze bijtijds los- gemaakt, daar hij, bij het zien der groote men- schenmassa vodr dat de uitdeeling aanving, reeds had verwacht dat er enkelen in het water zouden geraken. Met behulp van die vischkaar werd het red- dingswerk aanmerkelijk vergemakkelijkt en konden de kleine drenkelingen spoedig op het droge worden gebracht. De heer Bosman die gemeend had velen kleinen een aangenamen versnapering te verschaffen, schrikte dermate door het ongeval, dat hij ongesteld werd. Voor zoover bekend is, zijn geen menschenlevens bij dit ongeval te betreuren, hetgeen zeer te ver- wonderen is wanneer men in aanmerking neemt, dat het reddingswerk door den avond zeer be- moeilijkt werd. Der politie komt een woord van lof toe voor haar krachtig optreden. De 31jarige kantoorbediende C. B. P., wonende op den Binnenweg, te Rotterdam, werd door zijn patroon, kantoor houdende Wijnstraat hoek Zwarte Hondstraat, uitgezonden om een bedrag van f 600 bij de Rotterdamsche Bank te ontvangen. Hij ontving het geld, doch keerde niet op zijn kantoor terug. Een inspecteur van politie, met zijne opsporing belast, hield dezen ontrouwen kantoor bediende in een caffi in den Houttuin aan en bracht hem naar het politiebureau in de Pauwen- steeg, waar hij in voorloopige bewaring gesteld is. In de enkele uren, dat hij in het bezit van deze 600 was, gaf hij er ruim 400 van uit, in gezelschap van vrouwen enz. Althans bij zijne aanhouding had hij nog maar 200 over. z/Rhenus" wijst op een groot werk, dat Belgie begonnen heeft. Door de 90 kilometer van de monding van de Schelde verwijderde ligging ziet zich Antwerpen aan het gevaar blootgesteld ten opzichte van het snel- stoomersverkeer, overvleugeld te worden door de Hollandsche havens, en dewijl Belgie bij het gemis aan een eigen voldoende handelsmarine daarbij groot belang heeft, voornamelijk dat de Duitsche stoomers op Oost-Azie en Zuid-Amerika, eene Belgisehe haven aanloopen, opdat het transitoverkeer van Belgie zich niet verplaatst naar Holland, heeft het wetgevende lichaam Augustus verleden jaar het regeeringsvoorstel geaccepteerd en besloten tot daarstelling eener snelstoomerhaven te Heyst en van een zeekanaal van Heyst naar Brugge. Heyst, onmiddellijk aan de kust en aan het eindpunt van het Bruggerkanaal, is de haven het kortst bij de Scheldemonding gelegende nieuwe haven zal 8 meter diepte hebben met de nieuwste technische hulpmiddelen voorzien en door snel- treinen met het achterland in verbeterde verbinding worden gebracht. De kosten zijn begroot op 128 millioen francs. Terwijl de havenwerken van Heyst hoofdzakelijk berekend zijn op de groote transatlantische stoom- booten en de transitoverkeer over Belgie te lokken, heeft zich gelijktijdig eene onderneming geconsti- tueerd, die zich ten doel stelt het binnenland zoo ver mogelijk voor zeebooten toegankelijk te maken. Uit Hamburg wordt aan enkele bladen geseind, dat het scheidsgerecht van de zij den der arbeiders op bijval kan rekenen. Er wordt intus- schen nog niet gemeld, dat het tot stand is gekomen. Het werkstakers-comite doet alle moeite, om den toevoer van buiten tegen te gaan het wachtte o. a. een bezending van 150 werklieden, die uit Drochtersen naar Hamburg kwamen, op en wist hen te bewegen, naar hunne woonplaats teru<r te keeren. Het comite heeft een twintigtal wiel rijders, die als koeriers fungeeren, tot zijne beschik- king, en het heeft een sleepboot gehuurd, om beter propaganda te kunnen maken in de haven en vlugschriften te verspreiden. Van de beloofde Italianen, die zouden komen, wordt nog niets gemeld. Voor de werkstakers werd reeds ongeveer f 50,000 ontvangen. Uit Bremerhaven wordt geseind, dat ongeveer 1200 personen de werklieden-vergadering bezochten en besloten, voor de stakers te Hamburg en Bremen geld te verzamelen en met alle mogelijke ten dienste staande middelen de staking te onder- steunen. Een werkstaking is te Bremershaven zelf nog niet georganiseerd. Volgens een voorshands tamelijk ongelooflijk klinkend Dalziel-bericht uit New-York moet aldaar een man bij het uitstappen van een vollen tram- wagen in de 3e Avenue drie fleschjes met ziekte kiemen, van diptheritis, cholera en longontsteking onder de passagiers geworpen hebben. //Daar hebt gij genoeg bacjllen om een stadvol menschen te dooden" riep hij. Er was natuurlijk een woest gedrang van de ontstelde passagiers om uit den tram te komen en een vrouw brak daarbij haar been. In de verwarring wist de man zich uit de voeten te maken. Bij onderzoek bleek elk der fleschjes werkelijk kiemen der ziekten, welke erop stond vermeld, te bevatten. De postadministratie te Parijs is van een bijzonder sluwen gauwdievenstreek het offer ge- worden, welks dader zich mag beroemen op het voorrecht der oorspronkelijkheid. Op een avond na 5 uur hield een der postkarren voor het post- kantoor in de Rue d'Allemagne stil om den gesloten brievenzak voor het centaaalkantoor in ontvangst te nemen. Op het gewone fluitje trad een beambte t bureau uit en reikte hem den geuoemden zak die in de daarvoor bestemde kist geworpen werd' waarop de koetsier voortreed. Weinige schreden verder bemerkte hij, dat een postbeambte in uniform hem naliep en hem teekenen gaf om op te houden. Deze vroeg den eersten zak terug en reikte den koetsier een anderen, volgens voorschrift gesloten zak met de woorden: „Nu had ge bijna een domheid begaan en een zak genomen, die niet voor u bestemd was." De koetsier opende den deksel der kist, de beambte haalde met zekeren greep den postbuidel te voorschijn en liet den medegebrachte achter. Op het centraalkantoor werd men natuurlijk direct gewaar dat de koetsier het slachtoffer van een gauwdief geworden was, die hem een zak met .papiersnippers, in plaats van den zak met de aangeteekende brieven over- gereikt had. Volgens de mededeelingen der postadministratie waren in de verdwenen brieven 42000 francs als aangegeven waarde geweest, wat voorzeker niet te hoog opgegeven is, daar er daags te voren veemarkt in La Vilette was en vele commissionairs hun geld in het naaste bureau der Rue d'Allemagne afgegeven hadden. Des avonds werden alle brieven, die geen banknoten of andere waardepapieren in- hielden, in de brievenbus van het postkantoor in de Rue d'Amsterdam in het gebouw der gare de l'Ouest teruggevonden, waaruit men besloot dat de dief nog in den loop van den avond de reis aanvaard had. De politie heeft in deze richting nauwkeurige aanwijzingen per telegraaf verstrekt, waarvan zij zich echter weinig resultaat voorstelt, daar de gauwdief bijzonder bedreven in zijn vak schijnt te zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Discordantie op wetgevend gebied. 'tis natuurlijk Amerika waar men dergelijke huizen vindt. In de eerste plaats //natuurlijk" omdat de Nieuwe Wereld per se iets moet hebben, dat ons oude werelddeel in verbazing brengt, en in de tweede plaats omdat Amerika het land van de katoen is. Men gebruikt tot het bouwen van huizen onrijpe katoen van slechte kwaliteit, den afval uit de katoen-plantages en het opveegsel uit de fabrieken, kortom alles, wat gewoonlijk wegge- worpen en door de papierfabrikanten versmaad wordt. Van dit afgekeurde katoen fabriceert men een soort pap, die zoo hard en vast wordt als cement. Aan de buitenzijde wordt deze nieuwe bouwstof bestreken met een substantie, die haar cndoordringbaar voor vocht maakt. Om een katoenhuis te bouwen heeft men de helft van den tijd noodig, die vereischt wordt tot het neerzetten van een gewoon steenen gebouw. Verdere voor- deelen zijn, dat het katoenen gebouw evenzeer tegen vuur bestand is als een steenen huis, terwijl het 60 pet. goedkooper is. Het timmerwerk wordt vervaardigd van gewoon stroo. Dit kunsthout, dat buitengewoon hard is, wordt op de volgende wijze verkregen langs den gewonen weg, die in papier- fabrieken gevolgd wordt, maakt men van het stroo bladen carton. Deze worden in een vloeistof gedrenkt, die de papiervezels zeer hard maakt vervolgens worden de bladen op elkander gelijmd en hydraulisch ineengeperst. De aldus verkregen planken zijn harder dan eikenhout, terwijl zij door de chemische behandeling bijna onbrandbaar en geheel ondoordringbaar worden gemaakt. Mijnheer de Redact cur Na lezing van het Voorloopig verslag over Hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting voor 1897 bevreemdde het mij dat ook niet meer en sterker werd aangedrongen op eene herziening van art. 449 B. W. in dien zin nl. dat de belegging op de Rijkspostspaarbank worde opgenomen onder de voor voogden geoorloofde middelen van belegging van gelden, aan minderjarigen toekomende. Is het niet belachelijk dat van die nuttige instelling, welke (althans, naar ik hoop, ook in het vervolg) aan de minderjarigen een vasten waarborg voor kapitaal en onveranderlijke rente zal opleveren, door hunne voogden geen gebruik mag worden gemaakt, terwijl de gelden, ingebracht door een kind, zelfs wanneer het nog van de moederborst gebruik maakt, aan die Rijksinstelling welkom zijn. Men herleze eens hetgeen ik bijna 4 jaren geleden in de Middelburgsche Courant over dat onderwerp schreef en de beoordeeling daarvau in het weekblad Nederland, onder redactie van den tegenwoordigen Minister van Financien Mr. J. P. Sprenger van Eijk, voorkomende in no. 9 van 4 Maart 1893, onder het opschriftL)e Minister van Justitie COHtra de Rijkspostspaarbank. Met de opname van het bovenstaande, Mijnheer de Redacteur, zult gij en met de overname zullen de Redacties van andere bladen verplichten Uw. dw. dienaar, VAN RIJSOORT VAN MEURS, Notaris. Hulst, 30 November 1896. Kosclikapelle. Geboorten. 1 Nov. Rosalia, d. van Eduardus van der Walle en van Anna Maria Erpelinck. 6 Nov. Gijsbertus, z. van Johannes Gelderland en van Vir- gina Vaal. 8 Nov. Richard Alphons Henricus, z. van Petrus Paulus Kox en van Rosalia van Dijk. Petrus Edu ardus Leonardos, z. van Petrus Kint en van Anna Maria van de Lavoir. 29 Nov. Alphons, |z. van Gerardus Kouijzer en van Paulina van de Lavoir. Overlijden. 29 Nov. Gerardas Mel, oud 79 j., echtg. van Anna Maria Willems. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Dec. Cornelius van Ylierberghe, oud 26 j., jm. en Philomena de Vos, oud 19 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Seraphinus, z. van Ferdinandus Bernardus Huijbrecht en van Isabella de Wilde. Florent Fredericus, z. van Fredericus Franciscus en van Maria Sijlvia Fuijen. 22 Nov. Carolus Ludovicus, z. van Josephus van B'iven en van Johanna Catharina Vermeulen. 24 Nov. Elisa Catharina, d. van Fredericus Roelans en van Maria Ludovica Vermeulen. Maria Alphontina, d. van Philomena Marie Selis. 29 Nov. Edmondus, z. van Petrus Franciscus van Broek en van Maria Francisca Deckers. Overlijden. 20 Nov. Maria Carolina Tock, oud 12 d, d. van Johanna Tock. 24 Nov. Philomina van de Voorde, oud 7 m., d. van Karel Lodewijk en van Emma Justina Verbuijst. Een als levenloos aangegeven kind van Augustus Verschcuren en van Victoria Joos. 28 Nov. Petrus Ma- theeuwsens, echtg. van Carolina Lampers. Hoewaclit. Huwelijks-aangiften. 27 Nov. Judocus Gerardus van Rattingen (van Stekene, Belgie), oud 33j., jm. en Melanie Raes, oud 22 j., jd. Geboorten. 18 Nov. Petrus Franciscus, z. van Marie Leonie Rombaut. 27 Nov. Ghislenus Eduardus, z. van Desideriu« van der Ha en van Prudentia Maria Laramens. Marie Leonie, d. van Petrus de Dauw en van Seraphina de Winne. 29 Nov. Magdalena Pharai'lda Maria, d. van Carolus Ludovicus van de Vijver en van Mathilda Maria van Ri- neghem. Hengstilijk. Geboorten. 20 Nov. Emma Maria Jacobs, d. van Alphonsins Dophemont en van Anna Maria Bouehaut,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2