Gemengde berichten. -oneerlijke concurrentie enz. ons het bestaan zoo niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk maken. In Januari zal eene bijeenkomst plaats hebben tot stichting van een bond. Daardoor hoopt men betere waren tegen voordeeliger conditien te be- trekken, maar tevens te traehten, alle oneerlijke concurrentie te weren, flesschentiekkerij te voor komen en zich krachtig te verzetten tegen //Eigen Hulp." Door den gemeenteraad van Middelburg is besloten, met betrekking tot het bekende adres der Ned. vereeniging tot afshaffing van sterken drank om voortaan in de bestekken van gemeente werken de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is op het aanbesteede werk sterken drank te gebruiken en dat het loon slechts mag worden uitbetaald in gepast geld en op plaatsen waar geen sterken drank wordt toegediend TER NEUZEN, 30 November 1890. In de op Donderdag a. s. des voormiddags ten 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Suppletoir kohier hoofdelijken omslag; id. id belasting op de hondenbenoemen voorzitter nieuwjaars-commissieid. leden commissie van fabricageid. id. commissie hoofdelijken omslag 1897 id. id. Burgerlijk Armbestuur; adres uit- breiding verlichtmg op Sluiskil regularisatie gemeente-financien 1896; beschikking op onvoor- ziene uitgaven, begrooting 1896 verbeteren weg Koedijkingekomen stukken en mededeelingen. De heer J. A. de Jonge heeft voor zijne benoeming tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, bedankt. Door de thans ingetreden en voortdurende aanwakkerende vorst, vooral in den nu laatstver- loopen nacht was het kanaal alhier heden morgen in alle richtingen dichtgevroren, doch nog zonder beleinmering voor de scheepvaart. De Noorsche stoomboot Vidar, komende van de loskade aan 't spoor alhier en bestemd naar Duinkerken, heeft Yrijdagavond, na afgeschut te zijn, aangevaren de in de haven liggende Eng. stoomboot Antiquari, van Leith naar Ter Neuzen en Gent bestemd. De Antiquari werd ingeloopen aan bakboordzijde, echter boven de waterlijn, zoodat de schade geen beletsel was om hare bestemming te vervolgen. De Vidar, waarvan, naar men ons mededeelt, eenige platen ingedrukt waren, is tot Zaterdaginorgen blijven liggen en heeft, na opneming van de schade aan beide booten, de reis vervolgd. Een tweetal personen van Wachtebeke (Belgie), W. en V. G.j beproefden Zaterdagavond of 't ook uit te houden was om in een hoop riet, in den Canisvlietpolder onder de gemeente Westdorpe, te wonen. Ter beveiliging hunner hut en eigen lijf, want daar zitten nogal viervoeters (langooren zouden wij zeggen), hadden ze zich gewapend met een geladen geweer. De politie die hun verblijfplaats ontdekte vond dergelijk wonen wel wat onmenschelijk in dezen tijd van 'tjaar en was zoo vriendelijk ze mede te nemen, ze nog dienzelfden avond over te brengen naar het huis van bewaring alhier, van waar ze gisteren zijn overgebracht naar dat te Middelburg waar ze in elk geval toch tegen de strenge koude beschut zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het tjalkschip, bevaren door A. de Bruijne, van Ter Neuzen, geladen met suikerbieten, voor Ellewoutsdijk geankerd liggende, door lekkage gezonken. De opvarenden zijn gered. Terwijl Zaterdag morgen te Othene de molenaar met zijn knecht in den in werking zijnden molen aan het werk waren, maakte de laatste zijn baas opmerkzaam op een geluid alsof de wieken ergens tegen geslagen waren. Daar dit geluid zijn. Ja, het scheen mij zelf toe, alsof hij een glimlach niet kon onderdrukken. //Was de inhoud van dit kistje zeer kostbaar vroeg hij. z/Zeer kostbaar voor mij. Kostbare souvenirs, sieraden ik moet, hoort gij kapitein, ik moet dit kistje terug hebben". z/Dat zult gij ook, mevrouw," antwoordde de zeeman. //Hoe zag het er uit z/Bruin juchtleer met zilverbeslag o, ik heb mijne verdenking en weet wel, wie mij dat gedaan heeft." z/Wilt gij uwe verdenking niet mededeelen r Dat zou ons gemakkelijker op het juiste spoor brengen." z/Zeker ik beschuldig de hofmeesteres." //Hoe, de hofmeesteres? Mevrouw,dezeverdenking moet ik afwijzen, daar de vrouw al vijf jaar met mij vaart en altijd eerlijk en betrouwbaar geweest is. Voor 't overige zal ik, zonder alarm te maken, een onderzoek instellen, dat u, naar ik hoop, uw kostbaar eigendom zal terug brengen." De kapitein had nadruk gelegd op het woord kostbaar, en toen hij nu na eene vluchtige buiging verder ging, zag ik duidelijk, hoe hij moeite deed om het lachen te dwingen. Ik kon het eigenaardig gedrag vau den man, die toch anders met militaire gestrengheid de orde handhaafde, niet verklaren, doch reeds des avonds van denzelfden dag zou ik weten, wat ik daar van denken moest. (Wordt vervolgd.) zich niet herhaalde sloeg men er weinig acht op, maar opende toch de deur aan de windzijde een weinig om even te kijken en zag toen in de nabijheid van de molen een vrouw liggen. Nadat de molen stil gehouden was, ijlde men er heen en bespeurde dat de ongelukkige aan het hoofd vreeselijk verminkt was. Toen men er bij kwam leefde zij nog, maar gaf weldra den geest. Zij bleek te zijn de vrouw van Abr. Hamelink, die zich naar den molen begaf om meel te halen. Zij schijnt zich naar de deur aan de windzijde te hebben willen begeven en is ongeveer ter hoogte van het hoofd door een der wieken getroffen. In de eerste helft der maand November zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van St. Antoine, ForestDobson, Sunderland J. van Dijke, Kotka. Het vorige jaar maakte de gemeenteraad van Axel bezwaar tegen de overbrenging van het aldaar berustende rechterlijk archief naar het rijksarchief- depot te Middelburg. Thans is evenwel, naar wij vernemen zegt de Midd. Ct., het proces-verbaal van de overdracht dier stukken geteekend. Zuidzande. Door den heer G. Smit, candidaat te Utrecht, is voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van bovengenoemde rechtbank van Dinsdag den 8 December 1896 zal worden behandeld de zaak tegen L. d. F., oud 34 jaren, landbouwer, geboren en wonende te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg; ter zake dat hij op 27 September 1896 des avonds ten omstreeks 6'/2 uur, te Axel met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, den veearts Leonard Boogaert heeft bewogen hem een gulden te verstrekken, waartoe hij genoemden Boogaert heeft overgehaald door de onware be- weringen dat bij zijn vader Pieter de Feijter te Ter Neuzen een ziek paard was, dat hij opdracht van zijn vader had om Boogaert te verzoeken om den daarop volgenden Woensdag daar eens naar te komen kijken, dat hij, beklaagde, per rijwiel van Ter Neuzen naar Axel was komen rijden, het rijwiel onder weg was gebroken en hij daarom met den trein naar Ter Neuzen terug moest, daarvoor geen geld bij zich had en dat hij dien gulden aan Boogaert, wanneer deze Woensdag bij zijn vader kwam, zou teruggeven, terwijl hij beklaagde niet per trein naar Ter Neuzen is teruggekeerd en tot op heden dien gulden met aan Boogaert heeft teruggegeven. In deze zaak zijn van wege het openbaar Ministerie twee getuigen gedagvaard. Aan den beklaagde is Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter openbare terechtzitting van Vrijdag den 11 December 1896, des voormiddags te half 12 uur, zal voor bovengenoemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen B. A. M., oud 43 jaren, winkelier en horlogemaker, geboren en wonende te Hulst, ter zake dat hij op 1 September 1896, des avonds ten omstreeks 6Y2 U1-e, te Hulst bij het station voor de herberg van Amadeus van Geijt, uit een rijtuig een eenloops- met hagelkorrels geladen jaehtgeweer heeft genomen en hoewel hij wist, dat dit geweer gemakkeling afging, het roekeloos met de loop in de richting van Petrus Gustavus van Kemseke voor zich houdende, aan den trekker daarvan heeft getrokken, waardoor het schot afging, althans daarmede een beweging heeft gemaakt, waardoor het schot afging en genoemde Van Kemseke het voile schot in de rechterborst ontving en tengevolge van deze verwonding op 12 September daaraan- volgende is overleden. In deze zaak zullen van wege het Openbaar Ministerie 6 getuigen, waaronder 2 als deskundigen, ter terechtzitting wordeu gehoord. Kantongerecht to Hulst. Uit Leeuwarden meldt men van Zaterdag sterke vorstop de nieuwe ijsbaan en de kleine vaarten wordt druk schaatsen gereden. De scheep vaart ondervindt groote moeilijkheden. Te Groningen hebben onderscheidene veenschepen de Vrijdagsche markt wegens de vorst niet bezocht. De nieuwe baan der IJsvereeniging is reeds ge- opend. Vrijdagmiddag is reeds iemand op schaatsen gereden van Zuidlaren (Drente) naar Veendam. De Zuiderzee bij Edam en Volendam vertoont veel drijfijsde visschers halen het staand want binnen. De geheele Gouwzee ligt reeds dicht, zoodat de overtocht naar het eiland Marken met moeilijkheden gepaard gaat. Men kan het eiland wel bereiken, doch na eerst een half uur langs den Katwouderdijk geloopen te hebben, om daarna in een botter of schuit te klimmen en door het nog losse grondijs te roeien. Het kanaal DeventerAlmeloo is dichtgevroren. De par- ticuliere ijsbaan aan de Zomervaart, bij Haarlem, is Zondag geopend. Te Oudeschoot (Schoter- land) zal morgen reeds eene hardrijderij worden gehouden. Bij een door den ambachtsheer van Kloetinge gehouden driedaagsche klopjacht werden 417 hazen geschoten, welk getal dat vau vorige jaren verre overtreft. Uit zee is onder Loosduinen een in staat van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld. Voor de betrekking van hoofd aan twee, openbare lagere scholen der le klasse te Amsterdam, hebben zich aangemeld 240 sollicitanten. De gemeenteraad van Dordrecht heeft bo- sloten aan de //Maatschappij Dordrecht" 15,000 toe te staan, als bijdrage in de kosten van straat- aanleg enz. op Rozenhof, het buiten dat door die maatschappij is aangekocht, tot bouwing van een aantal heerenhuizen en burgerwoningen. Als het geheele werk binnen 7 jaren voltooid is zal alsdan de subsidie worden uitgekeerd. Bij de rechtbank te Amsterdam is, naar de Amst. Cour. mededeelt, de volgende rechtsvordering aanhangig. Bij de firma Gebr. Schmeink op de Spuistraat was men bezig een rol zeildoek te hijschen. Ter wijl de rol bijna boven was, glipte er een stuk doek ter grootte van een tafellakeu uit, dat terecht kwam op het hoofd van den heer Nauta Peters, die viel en daarbij een hoofdwond bekwam en een paar tanden brak. De heer Peters begaf zich onmiddelijk naar de heeren Schmeink, die hem hun excuus aanbodeu en zich bereid verklaarden de kosten van den dokter te betalen. Hij liet zich verbinden en de heeren Schmeink betaalden de rekening. Een ge broken lorgnet wilden zij ook vergoeden. Doch nu kwam de heer Peters met een rekening van den tandarts die een nieuw gebit noodig oordeelde. Op die wijze voortgaande, meenden de heeren Schmeink, zou er geen einde komen aan de rekeningen en zij weigerden verder te betalen. De heer Peters stelde daarop een eisch tegen de heeren Schmeink in, en koos als raadsman Mr. Worst, terwijl de heeren Schmeink Mr. Kappeyne van de Coppello als hun verdediger kozen., Het getuigenverhoor heeft plaats gehad, het tegenverhoor is bepaald op 23 December a. s. Uit Zevenaar wordt gemeld Nadat eenige dagen geleden twee passagiers uit den in vollen vaart zijnden trein waren gesprongen en een hnnner voor dood werd opgenomen, werden dezer dagen wederom drie personen naar Duitschland gezonden, die eveneens den levensgevaarlijken sprong waagden. Alle drie sprongen er uit op 3000 meter afstand van het station, toen dus de trein in voile vaart was; zij bleven op de been en verwijderden zich in Snellen draf naar Didam. Sedert Maandag j.l. heeft de kaashandelaar V. te Weesp zijn gezin verlaten en zich in ge- zelschap van eene juffer uit Amsterdam naar elders verwijderd. Men spreekt van een aanzienlijk be- drag, dat de ontrouwe huisvader uit zijn zaken zou hebben medegenomen. Sedert korten tijd had V. een compagnon in zijn kaashandel en deze compagnon zou een aanzienlijk bedrag inde zaak gestort hebben. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in 's Rijks pyrotechnische werkplaatsen te Delft. De 2e luitenant der artillerie S. Bernard wilde eene proefnemmg doen met een vuurpijl, die hij daartoe in een oven legdedoor een onbekende oorzaak sprong de vuurpijl, waardoor de voorzijde van den oven vernield werd en de luitenant onder het puin geraakte. Nadat men hem bevrijd en naar het mihtair hospitaal vervoerd had, bleek dat zijn linkeroog onherstelbaar was verloren, terwijl ook aan de borst en schouders ernstige verwondingen waren toegebracht. De toestand van den heer Bernard is zeer be- denkelijk. In de rijwielenfabriek van de heeren Adler en v. d. Brink te Zeist, outstond Donderdagmiddag brand, veroorzaakt door het laten vallen van een petroleumlamp door een van de jongens in de machme-kamer. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat in een oogwenk alles in lichtelaaie stond en het personeel nauw den tijd had te ontkomen. Eenigen hunner moesten zelfs hun kleeren achterlaten. De vlammen sloegen direct over op de on- middellijk aan de fabriek grenzende timmertnans- werk plaats der firma an den Brink en Harmsen, waar zij in den aanwezigen voorraad hout, het bovengedeelte n.l. was voor bergplaats van hout- waren bestemd en tot aan den nok gevuld, een overvloed van voedsel vonden. Spoedig waren de autoriteiten met de brandweer op 't terrein des onheils aanwezig, doch aan blusschen viel niet te denken. 't Eenige wat men doen kon was te traehten de belendende perceelen te behouden, wat, dank zij een zevental waterstralen, is mogen gelukken. Van de fabriek zelve en van tiinmermanswerkplaats is niets overgebleven dan de naakte muren. le ongeveer 6 ure was men den brand meester, doch de massa bleef voortsmeulen. De boeken zijn gered, evenals een vijftigtal nieuwe rijwielen en wat onderdeelen, die zich in bijgebouwen bevonden. De schade is begrijpelijkerwijze zeer groot en voorloopig zijn een 30tal knechts zonder werk. De rijwielfabriek, zoowel als de timmermans- werkpiaats met inventaris, zijn op beurspolis verzekerd. Bij een onderzoek is gebleken, dat de brand ontstaan is op de volgende wijzeEen jongen vulde de lampen uit een petroleumkan die lek was, en daardoor vielen op de vloer van de werkplaats eenige droppels. En toen een der werklieden een lamp aanstak en achteloos de brandende lucifer op den grond wierp, stond in een oogwenk de werkplaats in licbte laaie. De pogingen van de werklieden, om den brand in zijn voortgang te stuiten, mislukten, want binnen eenige oogenblikken was de fabriek door het vuur aangetast. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer vele pluvieren (wilsters), die, ,/in den trek," ten gevolge van het vriezend weder, meerendeels met slagnetten, in grooten getale worden gevangen. Een poelier te Leeuwarden ontvangt dagelijks gemiddeld 1200 stuks, voor elk waarvan 38 cent wordt betaald. De meeste dier vogels worden naar Belgie en Frankrijk verzonden. Een dienstbode, afkomstig uit Bergen en te Alkmaar in dienstbetrekking, zakte op 19 November j.l. plotseling in elkaar en overleed kort daarna. De aangifte van het overlijden geschiedde ten stadhuize, de behandelende geneesheer teekende de verklaring van het overlijden en het verlof tot begraven werd door den ambtenaar van den burger- lijken stand afgegeven. Het lijk werd als nu naar Bergen vervoerd ten einde het van uit de woning der ouders te doen begraven. Tot nu is echter niet de minste verandering aan het lijk te bespeuren, terwijl de lippen rood blijven. De dokter weigerde tot heden de begraving te doen geschieden. Men vermoedt met een geval van nona te doen te hebben. Tot dusver ondervinden de van Rotterdam op Hamburg varende stoomschepen geen hinder van de daar ter plaatse uitgebroken werkstaking. Die stoomschepen vertrekken en lossen aldaar geregeld met eigen equipage. Aan het lokaal van den Bootwerkersbond in de Boompjes is het volgende bericht omtrent de werkstaking te Hamburg bekend gemaakt Er staken 12,000 man bootwerkers, en ook de zeelieden hebben de werkstaking geproclameerd. Er zijn stoombooten uit Hamburg leeg vertrokken naar Antwerpen en Rotterdam. Het stakingsco- mite vertrouwt, dat deze booten niet bearbeid zullen worden. Van de Engelsche zeelieden werkt niemand in de lading. Men schrijft uit Purmerend Donderdag had alhier een ernstig ongeval plaats. De kapitein der Purmerender stoomboot Mercurius zou dien dag in het huwelijk treden met een wed uwe aldaar. Reeds waren een aantal personen ter bruiloft uitgenoodigd. Ook een zijner zusters nit Amsterdam, moeder van een talrijk kroost, wenschte in de vreugde haars broeders te deelen. Zij begaf zich met een der booten herwaarts, doch werd spoedig ongesteld. Men raadde haar aan, aan het eerstvolgend station per stoomtram terug te keeren. Zij gaf daaraan geen gevolg en zette de reis voort. Te Purmerend aan wal komende, kon zij den korten afstand naar de woning der Zitting 19 November 1896. Veroordeeld zijn wegens jachtovertredingC. S., 17 j., veldarbeider te Boschkapelle, A. A., 35 j., werkman te Zuiddorpe, A. P., 18 j., landbouwersknecht te Koewacht, alien tot 2 maal f 1 boete, subsidiair 2 maal 1 dag hechtenis; J. v. H., 63 j., te Clinge (Belgie), Th. d. 1. R., 21 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtF. v. L 37 j., Th. v. L., 26 j. en A. M., 34 j., werklieden te Wachtebeke, ieder tot 2 maal 3 boete, subs. 2 maal 3 dagen hecht. wegens overtreding ScheldereglementF. X. v. d. H., 25 j., X. v. d H., 26 j., J. B., 33 j., visschers te Clinge (Zeeland). ieder tot f 3 boete, subs 2 dagen hecht. wegens velddiefstalTh. D., 29 j., werkman te Clinge (Zeeland), tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. wegens overtreding herbergreglement. te Clinge Ph. v. d. K., 3.0 j., huisvrouw van J. P., Ph. d. M., 29 j., huisvronw van F. A. P., M. L. van D, 33 j., huisvrouw van G. A. Th alien te Clinge (Zeeland), ieder tot 0,50 boete, subs. 1 dag. hecht. L. J. d. B., 31 j., tapper te Clinge (Zeeland), tot f 1,50 boete, subs 1 dag hecht. F. A. P., 33 j., polder- werker, G. A. Th., 36 j., klompenmaker, P. d. B., 22 j., workman, A. v. d. V., 33 j., klompenmaker. A. d. W., 22 j.. werkman, alien te Clinge (Zeeland) en F. B., 21 j., koopman le Clinge (Belgie), ieder tot 2 boete, subs. 1 dag hecht.J. P., 33 j., klompenmaker te Clinge (Zeeland), tot 3 boete, subs. 1 dag hecht wegens overtreding herbergreglement Zuiddorpe C. L. C., 37 j., werkman, A. K 22 j., werkman, J. B.. 32 j., molenaar, P. L. v. D., 23 j., zadelmaker, P. E. d. C., 38 j.. schoen- maker, P. J. O., 43 j., zonder beroep en A. A. C., 27 j., werkman, alien te Zuiddorpe, ieder tot 1 boete. subs 1 dag hecht; F. X. C., 60 j., bierhuishouder en smid te Zuiddorpe, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. wegens nachtrumoer maken P v. d. B., 26 j.. schaap- herder te Graauw en A. H., 22 j., klompenmaker te Clinge (Zeeland), ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens het in staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren J. d. K., 23 j., landbouwersknecht te Zaamslag, tot 2 boete, subs. 2 dagen hecht.J. H. K., 28 j., landbouwerszoon te Stoppeldijk, tot 5 boete, subs. 3 dagen hecht. wegens vee laten loopen op eens anders weiland, zonder daartoe gerechtigd te zijn J. d. W., 47 j., landbouwer en J. L., 17 j., koewachter, beiden te Graauw, ieder tot J 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens aangespannen honden nietmuilkorven Th. T., 17j.. werkman te Clinge (Belgie), tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens straatschenderijP. F. v. d. B., 23 j. en F. W. d'H., 21 j., schippersknechts te Graauw, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan P. B„ 28 j., korenmoleDaar te Zuiddorpe, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens zonder daartoe gerechtigd te zijn in de maand September op [eens anders weiland loopen L. d. M.. 65 j. en A. d'H. 66 j., huisvrouw van L. d. M., beiden te Hontenisse, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. wegens zonder daartoe gerechtigd te zijn, kippen laten loopen op eens anders beplanten grondA. J. v. V., 32 j., landbouwer te Boschkapelle, tot J 2 boete, subs. 1 dag hecht. wegens openbare dronkenschap: C. d C, 16 j., klompen maker te Hulst, J. J. S., 19 j., schipper te Graauw, J. F. d. W., 35 j.. landbouwer te Hontenisse en P. A. E., 24 j., koopman te Hulst, ieder tot /0,50 boete, subs. 1 dag hecht F- J. v. E., 34 j., landbouwerszoon te Graauw en A. A. d. V., 29 j.. landbouwersknecht te Boschkapelle, ieder tot 1 boete, subs 1 dag hecht.P. J. v. H., oud 2-3 j., metselaar te Hulst. tot f 10 subs. 3 dagen hecht. Vrij^esproken t 1). d B„ 50 j., schipper te Kieldrecht, beklaagd van overtreding Scheldereglement.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2