Algemeen Hieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3389. Dinsdag 1 December 1896. 36e Jaarojan^. Binnenland. i n a n ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. f*olitieU Overzicht. Het debat in de Belgische Kamer over de militaire zaken eindigde met bet stellen van de volgende motie door den interpellant, den heer Lorand //De Kamer, betreurende dat de Eegeering bij baar geen wetsontwerp beeft ingediend tot reor- ganisatie van het leger, waarbij het wegnemen der plaatsvervanging tot grondslag wordt genomen, gaat over tot de orde van den dag." De Eegeering verzette zich tegen deze motie en vroeg de eenvoudige orde van den dag. Deze werd aangenomen met 73 tegen 38 stemmen en 10 onthoudingen. In de Preuss. Jahrbiicher bespreekt prof. Del- briick de door Bismarck geinspireerde ontliullingen. Na een historischen terugblik, hierop neerkomende, dat het verzekeringscontract met Eusland in 1884 wel goed, in 1887 echter bedenkelijk, in 1890 bepaald ongunstig voor Duitschland zou geweest zijn, zegt de heer Delbriick //De duurzame uit- werking van de onthulling zal 'tis pijnlijk het te zeggen, maar het is zoo geen andere dan eeue nadeelige zijn. De eerste indruk onzer medeleden van den driebond, dat Duitschland zich aan eene reusachtige trouweloosheid heeft schuldig gemaakt, is wel is waar voorbijgegaan maar iets zal er toch van terugblijven, en geen bewijs, geen verstandige redeneering, dat het ver- drag geen illoyauteit inhield, zal in staat zijn orn het geheel uit te roeien. Bij volken zijn gevoelsuit- ingen, die met eene zekere zinnelijke kracht op treden, sterker dan argumenten." Over de deba-tten, die in den rijksdag aan de onthullingen werden vastgeknoopt, zegt Delbriick kort en wel//De verdiensten van Vorst Bis marck zijn zoo groot, dat men ten slotte ook zulke onschoone daden met den mantel der ver- eering moeten toedekken. Maar dat de nationaal- liberalen en conservatieven het klaar spelen, hem daarover in den rijksdag te verheerlijken, dat kan alleen verklaard worden door den wensch om van de onuitroeibare populariteit van den Yorst een lapje tot de opsiering van de eigen bedelaarsge- stalte meester te worden." De Eussische gezant bij de Porte, Von IN elidow, zal over enkele dagen weder naar zijne standplaats terugkeerenden 3 December zal hij uit St. Petersburg vertrekken. Over het doel en het resultaat van Nelidow's reis naar den zetel der regeering van Eusland be vat de Nowoje Wremja eenige aanduidingen. Tot dusver, verklaart zij, hebben de Sultan en zijne regeering geen kennis gedragen van de eigen- lijke inzichten van Eusland omtrent de Turksche aangelegenheden dat zullen zij nu weldra gewaar worden. Nelidow zal, naar Konstantinopel terug- gekeerd, aan de Porte in kategorischen vorm mede- deelen, wat Eusland van haar verwacht om tot eene verbetering van de toestanden in Turkije te geraken. Dan eerst zal men ook kunnen beoordeelen wat de vooruitzichten zijn van de tegenwoordige wijze van invloed uitoefenen der groote mogendheden op de Porte. De leidende rol komt Eusland toe, dat meer dan alle overige mogendheden er belang bij heeft, dat de moeilijkheden in Turkije geen Europeesche verwikkeling teweegbrengen. De onder- steuning van de overige mogendheden is voor Eusland van waarde, doch slechts onder voorwaarde, dat deze ondersteuning niet den vorm van een zelfstandig optreden aanneme. De Porte moet de stem van Eusland gehoorzamen. De Eussische regeering is thans in de mogelijkheid, hare gansche opmerkzaamheid te richten op de zaken van het Oosten, om daaraan eene richting te geven, die ten voile overeenkomt met de belangen van den Eussischen staat. Daarna zal de oplossing van andere, met de Oostersche kwestie in verband staande vragen aan de beurt komen. In de eerste plaats die van de Egyptische kwestie, die Frankrijk, Euslands bondgenoot, zoo van nabij interesseert. Het schijnt, dat de ongelukkige veldtocht in Abessynie na het proces tegen generaal Baratieri nog een naspel zal hebben. Naar de //Temps" uit Eome verneemt, moet de Italiaansche minister van Oorlog nu overtuigende bewijzen in handen hebben, dat generaal Albertone, een der krijgs- gevangenen van Menelik, groote schuld heeft aan de ramp van Adoea. Hij zou zich niet aan de bevelen van den opperbevelhebber, generaal Baratieri, hebben gehoudeu, maar zich op eigen gelegenheid met zijn brigade in een gevecht tegen een over- matigen vijand hebben ingelaten, en wel op een punt, dat te ver verwijderd was van het centrum der operation van Baratieri, zoodat het overige lege? twee uur lang tot werkeloosheid veroordeeld was. Volgens den correspondent is het zoo goed als zeker, dat de generaal voor een krijgsraad zal terechtstaan. Med zal zich herinneren, dat generaal Baratieri van het begin af de schuld voor de nederlaag van Maart op Albertone heeft geworpen, en de krijgsraad, die Baratieri vrijsprak, schijnt van het- zelide gevoelen te zijn geweest. FEUILLETON. 2) Het was een buitengewoon mooie avond, de zee zoo kalm, alsof hare golven zich met de onder- gaande zon te ruste hadden gelegdde stoomboot gleed bij na onhoorbaar door het water en liet eene langen tijd lichtende voren achter zich. "W ij zaten op het dek de schoone mevrouw Van Sal ten, Schumann, de bierbrouwer en ik. Ella had hoofdpijn voorgewend en zich teruggetrokken. Het gesprek was zeer levendig, daar elk der twee aanbidders zijn uiterste best deed, om zijne per- soonlijkheid in de oogen zijner aangebedene recht interessant te maken. Eetzer beproefde den jongen Berlijner belachelijk te maken door hem voor te stellen als iemand, die geen eigenlijk beroep had en niets kon dan den tijd doodslaan. z/Ja gij zijt te benijden, meneer Schumann", nieende hij ironisch. //Gij waart, in de keuze uwer ouders voorzichtig." z/Dat waart gij niet", antwoordde Frits slagvaardig, z/maar daarvoor hebt gij zeker voorzichtigheid ontwikkeld in de keuze uwer vrouw, die volgens uw eigene beschrijving wel niet jong en niet mooi, maar heel rijk moet zijn geweest". De slag was gevallen. De bierbrouwer bloosde sterk, slikte evenwel zijne ergenis in, omdat hij bemerkte dat hij niet opgewassen was tegen zijnen tegenstander. Frits wilde partij trekken van de behaalde zege. "Gij deedt zooeven moeite, meneer Fetzer," ging hij voort, //mij voor te stellen als iemand, die eigenlijk zonder bepaald doel in de wereld rond- loopt Nu ja, bierbrouwer kan niet ieder zijn, maar" hier wendde hij zich tot mevrouw an Salten //zooals ik hier voor u sta me vrouw, vertegenwoordig ik de firma Schumann, Grau Co. te Berlijn, en aan mij ligt het, of deze fiirma drie maal honderdduizend mark rijker of armer zal zijn." //Is het mogelijk riep mevrouw Van Salten ongeloovig glimlachend. ,/IIebt ge dat in de macht Maar vertel verder, meneer Schumann." z/Dat is juist de geheime zending, waarover ik met deze beide heeren reeds gesproken heb. Als het u niet verveelt, mevrouw, vertel ik u het geval het is interressant." O, hoe heerlijk, zeide de jonge weduwe, zoo iets hoor ik graag." Weillu, ik mag het u, mevrouw, en u mijne heeren, wel toevertrouwen, ik reis naar New-York, om bij de arrestatie van eenen misdadiger de hulpzame hand te bieden en voor mijne firma een groot kapitaal te redden. Onze firma is namelijk voor deze som bestolen door een ontrouwen kassier. Alfied Burke heet hij en moet een nog betrekkelijk jonge man zijn." //Moet vroeg ik, //kent gij hem dan niet per- soonlijk //Hoe zou ik hem kennen antwoordde Frits met treflende openhartigheid. //Ik ben bijna nooit op de kantoren gekomen en als ik er kwam, bepaalde mijn bezoek zich tot het particuliere kantoor van mijnen vader." z/Maar hoe wilt gij dan den gevluchten kassier herkennen Aan het slot zijner rede verklaarde Vrijdag middag de minister van financien bij het debai over den suikeraccijns in de Tweede Kamer, dat de Kamer volkomen vrij blijft terzake eener defi- nitieve suiker-regeling. De heer Bahlmann ontkent de juistheid van het betoog van den minister. Verhooging van den sapaanslag zou reeds ingaan op 1 Sept. 1896, verhooging van de minimum-opbrengst eerst op 1 Januari a. s. Spreker heeft voorgesteld hooger minimum, mits art. 1 niet aangenomen wordt. Wijst de minister deze handreiking af, dan zal men later de aanneming van art. 1 zeer betreuren. De heer De Boer ontkent, dat er landbouw- belangen bij dit ontwerp zijn betrokken, daar de contracten reeds zijn afgesloten. Na replieken is het algemeen debat gesloten en art. 1 aangenomen met 42 tegen 40 stemmen de overige artikelen ook en het geheele ontwerp aangenomen met 49 tegen 35 stemmen. Dinsdag andere ontwerpen. - Aan de nieuwe personeele belasting, die Januari a. s. zal worden ingevoerd indien ook de Eerste Kamer de door de Tweede Kamer reeds aangenomen invoeringswet aanvaardt zijn o. a. volgende voordeelen verbonden 1". dat niet behoeft te worden betaald voor deuren en vensters 2e. dat niet behoeft te worden betaald voor perceelen met een haardstede 8 dat haardsteden, enkel des zomers in ge- bruik, niet in aanmerking komen 4 dat lokalen, uitsluitend voor kostschool, militair teliuis, enz. gebezigd, van de personeele belasting zijn vrijgesteld 5". dat vrijstelling wordt verleend voor kamers, weike men verhuurt, indien deze eenigen tijd Jedig staan 6e. dat woningen in een boven- of benedenhuis, alle ingang gevende door een deur aan de straat, atzonderlijk worden aangeslagen en dus niet vallen "O, ik verlaat mij op mijn instinct en op mijn criminalistischen blik. Ik ben namelijk een ge- boren crimmialist, mevrouw en overtuigd, dat ik den man direct ruik, als hij mij tegen komt. Uok heb ik een portret van hem portefeuille, dat men zijn liefie heeft." J J Mevrouw Van Salten strekte haastig de hand uit ,/Laat zien riep zij, ik kan mij niet voor- stellen, hoe zoo n brutale dief er uitziet. Drie- honderd duizend mark welk eene som Frits Schumann haalde eene kleine leeren porte feuille te voorschijn. „Zij bevat alles, wat op het geval betrekking heeft," verzekerde hij. //Dus geene minnebrieven vroeg de schoone vrouw glimlachend, terwijl zij de portefeuille in ontvangst nam. Zij keerde zich om en stond nu dicht bij de scheepsleuning. En welk een ongeluk voor Schumann, den grooten criminalistOp het- zelfde oogenblik, waarop de dame het zakboekie wilde openen gleed het haar uit de hand en viel het in de zee. Mevrouw Van Salten gaf een gil. Zij was erg geschrokken en zou misschien in tranen uitge- barsten zijn, als Frits zelf haar niet getroost had. //net is wel onaangenaam voor mij en het bemoeilijkt mijne taak, maar ik bezweer u, me vrouw dat gij u er niets van moogt aantrekken. zal den misdadiger ook zonder portret en papieren ontdekken." Vergeef mij, waarde heer Schumann Frits kuste de hem toegestoken hand en werd rij^bdoomL °°Sen ziJner aangebedene De bierbrouwer uit Buffalo kreeg eene hoestbui, meutieleif °pklil:nmeild tarief voor haardsteden en 7e. dat inwonende werkboden van winkeliers en Iandbouwers in bedrijf werkzaan, worden vrij gesteld, terwijl daarvoor vroeger 2,40 werd be- taald 8'. dat dienstboden beneden de 18 jaar buiten Donner dank ziJ het amendement- 9e. dat de belasting voor paarden in gemengd gebruik wordt verlaagd tot 6 per paard 10«. dat paarden uitsluitend in gebruik om valkn1"611 V" VerV°eren' buiten de belasting ,lle;»dat aftJek ^?rdt toegelaten voor kinderen tot zelfs aan hen, die te 's Gravenhage f 787 50 voor woninghuur uitgeven gesteld. ""kelS ,0OT 'U Z°"Cn a'n De Haagsche Crt. en het Eotterd. Nbl. ineldden eergisteren, dat volgens een particulier telegram uit Soerabaja de cholera aldaar dermate zou heerschen, dat er een paniek zou ontstaan zijn en er geen zaken gedaan zouden worden /ijn onze inlichtingen juist, dan is dit bericht mmst genomen overdreven. Bij verschillende maatschappijen te Eotterdam, die geregeld zaken doen met onze Kolomen, wist men niets van stag nate in het handelsverkeer te Soerabaja, en aan het departement van kolonien was geen bericht omtrent het uitbreken der cholera of van een mtonge* 8 ™n h"e" Soembaj» Vermoedelijk kebben aich te Soerabaja water eenige cholera gevallen voorgedaan, die eenige pamek hebben veroorzaakt en is bedoeld telegram onder den indruk van het oogenblik afgezo.Tden. Soerabaja is trouwens een der ongezondste steden van Java, het gevolg van gebrek aan goed drink- water, en choleragevallen komen er in het bijzonder w w inlandsche bevolking herhaaldelijk voor. ie het eenigszins kan doen, gaat naar de meer gezonde bovenlanden, ook a] lijden de zaken er een weimg onder. Mij vernemen nader, dat door genoemde bladen een geruststellend bericht is ontvangen. - In het weekblad voor den handel in kruideniers-, grutters-, koloniale waren enz is onlangs eene oproeping geplaatst tot stichting van eene vereeniging van winkeliers in die vakken, hoofdzakelijk tot het tegengaan van zoo zei men ,/wanverhoudingen, welke vooral in den laatsten tijd door verkeerd toegepaste cooperatie, waarin hij zijne woede verbergen wilde. Hii ruimde het veld en trok mij met zich mee. „Dat kan ik met aanzien", fluisterde hij mij toe ,/een lafbek boven mij mij verkiezen 'ren uur later ontmoette ik Schumann bij het roer. Het gezicht van den goeden jongen gloeide van vreugde en opgewondenheid. Hij vatte mijne hand en fluisterde mij in 't oor ,/Wij hebben oils verklaard. Ik heb haar mijne liefde bekend." z/rin zij heeft u aanzoek aangenomen /,Zoo half en half. Ik moet haar in New-York nog eenmaal alles herhalen. Ach, eene heerlijke vrouw maar spreek er als't u belieft niet over." Het was den zesden dag van onze reis, toen ik mevrouw an Salten des morgens reeds hare hut verlaten zag, wat geheel tegen hare gewoonte was. Zij scheen zeer opgewonden, was bleeker dan arnlers, en nauwelijks had zij mij gezien, of zij HJr naar nuJ toe en vroeg mij haastig W aar is de kapitein Ik bood nnj aan, haar bij hem te brengen, ik had hem even te voren met den betaalmeester in net rooksalon gezien. "Is u een ongeluk overkomen, mevrouw?" vroeg ik. °P dat oogenblik kwam de kapitein, een be- jaarde, maar sterke en flinke man, ons tegen. De weduwe ging onmiddellijk naar hem toe ,,lk ben bestolen, kapitein," riep zij, ,/men gestolem" Sleraden uit miJ" De kapitein bewaarde zijne kalmte, hoewel zulk een incident zeer onaangenaam voor hem moest ir l»i< hind verscliijnt n»>tii<lnK-, Woensdas- en Vrijdagavond, uitgeionderd op Feestdagen, bit den ..ilir.-v- aneaa—n—a——mm—te Ter leazen. De Burgemeeater der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Douderdag den 3 December 1896, des voormiddags 10 uren. Ter Neuzen, den 30 November 1896. De Bargemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. in mijne afgenomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1