Telegrafische berichten. Gemengde berichten. <er! komen vrij bij aanneming vau dit ontwerp omtrent de keuze van gemeenteregeling. Hij zal nu voor de invoering stemmen, daar men moet berusten in de aanneming van het Personeelen zijne hoofdbezwaren daartegen zijn vervallen, in ver- band met het toen nog niet aangenomen kiesrecht en de financieele bezwaren. De Minister van financien sluit zicli aan bij den heer Borgesius. De invoering is niet in strijd met het amendement-Kolkman-Vermeulen en levert ook geen onoverkomelijke bezwaren op voor de gemeentebesturen. De Kamer blijft voor de aan neming van dit ontwerp volkomen vrij ten aan- zien van de regeling van de gemeentefinancien. Het amendement-Gerritsen De Boer om onthef- fing te geven voor het nog verschuldigde bedrag van belastingschuldigen dit jaar op oninbare posten voorkomende werd sterk bestreden door den heer Hintzen en door den Minister om fiscale redenen. Zooals vroeger gemeld is, heeft de Regeering een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de concurrentie, welde aan de vrije nijverheid door den arbeid in rijksgestichten wordt aangedaan. Deze commissie heeft het wenschelijk geacht ook over den toestand in het buitenland inlichtingen te vragen. Die gegevens zijn haar dezer dagen door den Minister van justitie toege- zonden. Men mag nu verwachten dat het ver- slag niet lang meer zal uitblijven. Door den Minister van oorlog is de voorge- stelde verbouwing der kazerne te Middelburg uitgesteld en zullen alzoo de geraamde kosten ad f 50,000 worden gebracht op de begrooting van 1898. Volgens de //Shipping Gazette" is de kwestie van het opbrengen van de Doelwijk uitgeinaakt door het sluiten van den vrede, waardoor de speciale rechtbank ophoudt te bestaan, zegt een bericht aan Lloyds. Het schip en de lading zullen aan de eigenaars worden teruggegeven. TER NEUZEN, 27 November 1896. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van kantonrechter alhier, komen voor de heeren Mr. Brevet, advocaat te Middelburg, Jhr. Mr. Hoeufft, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee, en Mr. Terspil, griffier bij het kantongerecht te Woerden. Gisteren werden alhier twee schuitjes, bevaren door B. Dooms en C. van der Klooster, door een paard de haven uitgetrokken. Nadat de lijn was losgeworpen geraakte laatstgenoemde met zijn schuitje op den Westhavendam vast en voer, nadat hij weer vlot geraakt was, op het andere. Beiden beliepen daardoor schade, zoo dat v. d. K. met moeite met zijn schuitje de gemeentehaven kon be- reiken, waar het heden morgen bij hoog water geheel onder water zat. Het andere schuitje is op de kanthelling gezet en wordt reeds gerepareerd. Koewacht. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer onder het vee op een stal te Sinay (Belgie) zijn de vergunningen verleend aan vee- bouders in deze en naburige Nederlandsche en Belgische gemeenten, tot weiding van hun vee wederzijds de grenzen buiten werking gesteld. 's Gravenhage, 27 Nov. Tweede Kamer. Aangenomen is met 48 tegen 35 stemmen de tijdelijke suikerwet (verhooging van sap-aanslag en minimum-opbrengst) na aanneming van art. 1 met 42 tegen 40 stemmen. Dinsdag zijn kleine wetten en de Staatsbegrooting aan de orde. De Haagsche Courant verspreidt een bulletin van dezen inhoud z/Cholerapaniek Soerabaja. Geen zaken." somberder, het mooie gezichtje steeds bleeker en lijdender. Frits Schumann, die Don Juan, maakte het werkelijk ook te bont. Hij maakte de schoone mevrouw Van Salten naar alle regelen der kunst het hof, was aan hare zijde, zoo vaak bij haar machtig kon worden, en de arme Ella, die eene oprechte geuegenheid voor den blonden Berlijner opgevat had, gunde hij nauwelijks eenige vluchtige orden. En met Ella's vader stond hij zelfs 'la op voet van oorlog. Dat had evenwel zijne lak hierin, dat de brave bierbrouwer uit jlo hem bij de interessante weduwe geducht ~e wielen reed. August Eetzer was in alien verbet smoorlijk op de //dame in 't zwart" verliefd gemaakt, hare majestueuse verschijning had het sterna gedaan, en hij was bereid, zijn weduwnaars- prarrt en zijne door uitstekend licht en donker bier overworven inillioenen aan haar voeten te leggen. k De goede man maakte geen geheim van zijne J gevoelens, ja, hij ziuspeelde bij elke voorkomende gelegenheid op zijne bedoelingen en bekommerde zich weinig om de woedende blikken, die Frits hem toewierp. Ik zelf amuseerde mij niet weinig met de beide ongelijke aanbidders en des te onbe- grijpelijker was mij de tragische ernst hunner bemoeiingen om de gunst der //aanbiddelijk vrouw," die mij reeds na korten tijd volstrekt niet beviel. Hare ongewoon groote gestalte, haar scherp gesneden gezicht waren inderdaad interessant, maar ik ontdekte spoedig, dat de dame zoowel voor hare uitwendige verschijning als voor haar doen en laten zeer veel kunst aauwendde. De bleeke lijdende kleur van het gezicht dankte zij aan Jiet blanketsel, de hooge donkere wenkbrauweu RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbam* heeft in hare zitting van 27 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. E. V., oud 14 j., 2°. J. V., oud 13 j., voddenrapers te Clinge, thans gedetineerd te Mid delburg, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf, met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis en met bevel dat zij onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld. G. J. P., oud 19 j., koopman te Clinge, is wegens mishandeling van dieren en mishandeling veroord. tot 45 dagen gevang. 1°. C. L. H., oud 19 j., schippersknecht, 2°. K. J. H., oud 29 j., werkman, beiden wonende te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot drie weken, de 2" tot 1 maand gevang. Eergisterenmorgen ongeveer tien uur had op de hoogte van de roode boei in de Deurloo een ernstig ongeluk plaats. De aldaar gevischt heb- bende schuit //Arnemuiden 57" had juist haar korre binnen boord gehaald, toen zij aangevaren werd door het Engelsche stoomschip //Dynamo", van Hull met bestemming naar Antwerpen en be- hoorende tot de Wilson-Line. De aanvaring was zoo hevig dat de schuit onmiddellijk zonk en de vier opvarenden te water geraakten. Door het stoomschip werd ongeveer acht minuten na de aanvaring een boot te water gelaten, aan welke het gelukken mocht den matroos Dane te redden. De in de nabijheid zijnde vaar- tuigen //Arnemuiden no. 25" en 49" slaagden er met moeite in, het eerste den schipper J. Siereveld, het laatste een der matrozen te redden. De 17jarige Van Belzen echter is na de aan varing niet meer gezien en dus verdronken. Na nog eenigen tijd ter plaatse vertoefd te hebben, vervolgde het stoomschip zijn weg en landde alhier den matroos Dane, die verstijfd van koude en doornat (hij had aan boord geen droge kleeren ontvangen) in het Zeemanshuis werd opgenomen. De andere matroos en de schipper zijrf in goeden welstand. De verdronkene Van Belzen was slechts voor een reis als noodhulp aan boord. De schuit no. 25 is ook door hetzelfde stoomschip net en korre afgeloopen. Gistermiddag werd te Vlissingen door hoogaarts no. 35 aangebracht het lijk van den 17jarigen jongen die bij de aanvaring verdronk. Wij ver- nemen dat het lijk uit de gezonken hoogaarts is opgehaald, waaraan het door een touw vastzat. De namen der drie geredden zijn K. Siereveld, J. Grootjans en C. Dane. Eerstgenoemde, schipper, werd met J. Grootjans gered door hoogaarts 25, schipper Jacob van de Ketting. C. Dane werd door de betnanning der //Dynamo" gered. VI. Ct. Op den laatsten toondag, 24 November, waren te Goes nog 235 koeien te koop aangeboden; alhoewel den aan voer per week verminderde, krijgt men toch eenig idee van den veestapel op Zuid- Beveland. Volgens schrijven uit Bruiuisse van Dinsdag is de handel in mosselen in geen jaren zoo gedrukt geweest om dezen tijds des jaars als thans. Ook naar oesters bestaat geen vraag. In de Rijnhaven te Rotterdam is, met de inhebbende lading, Woensdag gezonken de vracht- goederen stoomboot Valk 2, varende tusschen Middelburg en Rotterdam. De boot was, wegens de zware eb, tegen een der pijlers van de Willems- brug gedreven en daarbij een belangrijk lek bekomen. De burgemeester van Rotterdam heeft, naar aanleiding van het tumult ter gelegenheid van de bekende trouwpartij per fiets, gelast, dat geen rij wielen in de vestibule van het raadhuis geplaatst rnogen worden. Een huwelijk kan door allerlei omstandigheden vertraging ondervinden. Vaak zijn de papieren niet in orde. Maar 't kan ook aan heel iets anders liggen. Te Finsterwold b. v. heeft zich het zeld- zame feit voorgedaan, dat een huwelijk rnoest wachten tot de benoeming van een wethouder, want a de betrekking van bugemeester vacant, b idem die van wethouder, c de tweede wethouder is de vader van een der belanghebbenden. Niemand kon dus het paar trouwen voor in b voorzien was. De veriniste veld wachter uit Ochten is ontdekt. Zijn lijk werd tusschen rijswaardenhout gevonden. Zijn nog gedeeltelijk geladen revolver werd in de onmiddelijke nabijheid gevonden, de dood was veroorzaakt door een schot in het hoofd. Een Amsterdammer had voor een werkman, die in een belangrijke aangelegenheid twee tele- grammcn naar elders had te seinen met betaald antwoord, de bezorging daarvan op zich genomen en aan het telegraafkantoor verzocht, de antwoorden aan zijn adres te zenden. Later ontving de bereidwillige heer bezoek van een ambtenaar der inkomstenbelasting en een be- schrijvingsbiljet, waarbij de werkman in die belasting wordt aangeslagen, omdat ten kantore van den tusschenpersoon meermalen telegrammen voor hem werden bezorgd Wanneer 't precies zoo is, zooals't wordt verteld, is t kras, want de inhoud der telegrammen zou wel eens aanleiding kunnen zijn geweest voor den aanslag, en die inhoud dient geheim te blijven. Het onderzoek inzake de verduistering aan de bank van leening te Amsterdam door den nu overleden J. C. S. is afgeloopen. Gebleken is dat de valschheden omstreeks 1885 begonnen zijn. Zij vingen aan met panden van /400 en klommen allengs op tot 2400, vormende in den loop der jaren een verduisterd bedrag van ongeveer een ton. Toch is de schade welke de gemeente werkelijk lijdt, minder, want S. heeft natuurlijk over de ontvreemde bedragen rente moeten betalen, zoowel als taxatie-loon. Beiden zijn niet gering. De rente bedroeg tot vddr kort 8 pCt. van de beleensommen boven 1000 en 10 pCt. daar beneden. Dit cijfer is sedert September 1895 veranderd in 13 pCt. voor alle bedragen. Het taxatieloon bedraagt 4 pCt. van de getaxeerde waarde, het totaal van rente en taxatieloon door S. in de kas gestort, bedraagt misschien wel een derde van de ontvreemde 100,000. Twee-en-een-halve maand na den dood van S. is het bedrog ontdekt, toen zijn opvolger, in tegenwoordigheid van commissarissen, het eerste pand dat //verstaan" was en waarvan de eigenaar zich niet opdeed, openmaakte en men stukjes glas in plaats van den verwachten //ongezetten dia- mant" aantrof. werden stellig elken morgen vernieuwd en zelfs ten aanzien der echtheid van het donkere haar begon ik te twijfelen. Doch ook hare manier van spreken en van bewegen was geaffecteerd zij was gracieus, doch zij bezat de bestudeerde gratie van eene middelmatige tooneelspeelster, die nu en dan uit de rol valt en dan verraadt, dat al hare voornaamheid aangeleerd is. Voor 't overige leefde de officiersweduwe vrij teruggetrokken in hare hut, tot des middags was zij nooit zichbaar, en ik was overtuigd, dat zjj eenige uren voor de voltooiing van haar toilet noodig had. (Wordt veryolgd). In 1895 werden 2348 landloopers opgepakt en veroordeeld. Er is oogenschijnlijk eenige tegenspraak tusschen dit schrikbarend hooge en jaarlijks stijgende cijfer en de gevolgtrekking, welke toch met reden uit de opbrengst der Rijksmiddelen word afgeleid, dat de algemeene welvaart van ons volk toeneemt. Maar als A. 1000 rijker wordt en B., C. en D. ieder 200 armer, dan geeft hun gezamenlijk eindcijfer een voordeelig saldo aan, terwijl toch drie van de vier er si echter aan toe zijn. Zoo is 't misschien ook in 't groot. Te Utrecht gingen Maandagmiddag de ge- broeders K. met twee kameraden een wandeling maken, doch geraakten al spoedig in een tapperij verzeild, waar zij geruimen tijd vertoefden en toen besloten bij de gebroeders K., die bij hunne hoog- bejaarde moeder inwonen, het overige van den avond door te brengen. Daar men in de tapperij nog al aardig had geborreld, was de stemming, waarin alien verkeerden, zeer opgewekt, hetgeen nog eenigen tijd bleef voortduren, tot opeens het z/Sien, Siene laat me los", door een der gebroeders K. aangeheven, een einde aan de pret maakte. Een der beide gasten, H. genaamd, had namelijk dezer dagen van zijne geliefde, die zich ,/Sien" noemde, de bons gekregen, en meende nu, dat men hem daarmede wilde plagen, waarom hij boos werd en onverwacht den zanger te lijfging. Bij hun pogen om de vechtenden te scheiden, geraakten ook de beide anderen handgemeen, zoodat de vechtpartij weldra algemeen werd en het van beide zijden klappen regende. Eindelijk slaagden de gebroeders K. er in hun gasten van uit de huiskamer, waar bijna geen stuk meer heel was, in de gang te krijgen, waar de strijd werd voortgezet tot alien op d; straat terecht kwamen. Alsnu bleek, dat door de duisternis misleid, de beide broeders, evenals H. en diens makker, tegen elkander hadden gestreden en dat de beide laatsten, die hun mes hadden getrokken, elkander in het aangezicht hadden verwond. Hier- over zoo mogelijk nog woedender geworden, sloeg H. met een stuk van een stoel bij zijne gastvrouw bijna al de glasruiten stuk, waarbij het zeker niet zou zijn gebleven, indien niet de politie hen had medegenomen naar het politiebureau, waar zij werden verbonden. In de //Congoleesche afdeeling" der aan- staande tentoonstelling te Brussel komen 250 negers. Het onderhoud van die zwartjes zal 2000 fr. per persoon en dus in 't geheel 500,000 fr. kosten. Die geheele afdeeling is voor rekening van den Congo-Staat. De uitvoer van kanarievogels uit Duilschland is zeer groot. Elk jaar worden ongeveer 130,000 van die vogels naar Amerika gezonden, 3000 naar Engeland en ruim 2000 naar Rusland. Dat in Frankrijk het gebruik van paarde- vleesch steeds toeneemt, blijkt hieruit, dat alleen te Parijs 200 winkels zijn, waar men paardevleesch verkoopt. Er werden in het afgeloopen jaar ruim 20,000 paarden geslacht. Men schrijft uit Palermo Sinds onze gevederde zangers hun reis naar het Zuiden zijn begonnen, is hier weder eene ware jachtkoorts uitgebroken. Honderden scheepjes doorkruisen iederen avond, als de vermoeide vogels aan het strand een rustplaats zoeken, de breede Golf van Palermo, en aanboudende salvo's deci- meeren de zwermen vogeLs, welke meestal dicht over den waterspiegel strijken. Voomameiijk zijn het nu de leeuwerikken, welke I (|R ^eitasschen der jagers vullen, wier dames van 1 de Marina" uit het interessante jachtschouwspel gadeslaan. Die jacht op deze zangvogels is oorzaak, dat er in tuinen en velden geen meer te vinden zijn en des avonds alleen de vleermuizen geheimzinnig rondfladderen. Het schijnt dat reizigers op de Russische spoorwegen van het bagagenet gebruik maken als slaapplaats. Den conducteurs van de lijn Peters burg—Warschau is aangezegd, dat zij moeten toezien dat de reizigers zich niet te slapen leggen in de netten bestemd voor de handkoffers. Onfangs heeft het geval zich voorgedaan dat een reiziger uit het net is gevallen. Hij was daarvan in zijn slaapdronkenheid zoo geschrikt, dat hij uit het portier sprong. Lr wordt niet bij verteld of de man er goed is afgekomen. Een Fransche strooper, zekere Choffat, had zich 200 meter over de grens gewaagd, bij Masse- veaux, in den Elzas. Hij werd aangehouden door een Duitsche boschwachter. De strooper loste zijn geweer, de boschwachter schoot terug, zonder hem te rakenen daar Choffat steeds nader kwam, met het geweer op hem gericht, liet de Duitschei zich vallen, alsof hij gewond was. Toen de strooper dicht bij hem was, schoot de boschwachter en trof hem doodelijk. Zoo vertellen Fransche bladen het geval. De Duitsche Minister van justitie heeft voor- waardelijk gratie verleend aan een dienstmeisje te Uerdingen, dat van haren huisheer een horloge gestolen had en deswege was veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. Als de veroordeelde zich 2 jaren goed gedraagt, wordt haar de straf kwijt- gescholden. Eene dergelijke wijze van veroordeelen schijnt voor meuig geval aanbevelenswaard. H«t is bekend hoe in Engeland de meeste reizigers, aanzienlijk of niet, gebruik maken van de derde klas-rijtuigen. Er zal nu een nieuwe dienst geopend worden van Hastings naar Londen met den z. g. Pullman trein. Evenals in de eerste klas-wagens zijn er in de tweede en derde klassen gangen aangebracht; de wagens zijn ge- makkelijk en smaakvol ingericht, electrisch ver- licht en met waterpijpen verwarmd. Het is te begrijpen, dat de reizigers in Engeland, bij zulk een weelderige inrichting, de voorkeur geven aan de goedkoopere derde klas. De roovers treden in den Kaukasus met steeds groot brutaliteit op. Het district van Alexandropel wordt gebrandschat door een bende, wier onbeschaamdheid alle perken te buiten gaat. Zij werkt vooral op de wegen naar Erivan, Tiflis, Akhalkalaki en Kars. Verscheidene reizigers waren onlangs uitgeplunderd bij Lavan-Tulduran aan den weg naar Erivande roovers bestalen vervolgens de bewoners van het dorp Konag-Krau. Zij hebben zelfs getracht een postwagen aan te houden aan de poorten van Kars. In Montmartre is een belangrijke ontdekking gedaan. Op het piein Ravignan, waar destijds een Benedictijner nonnenklooster stond, woont een kruidenier. In diens slaapkamer ligt een steenen vloer en tot groote verwondering van 's mans echtgenoote geeft deze een hollen klank. Dezer dagen, terwijl haar man uit was, riep de vrouw een metselaar en liet de steenen van de vloer opbreken. Toen zag ze iets als een groote put. Ze had den moed in den put af te dalen en vond op 4 M. diepte een gewelf van 1,50 M. op 2 M. Daar deed zij een wandeliug van 200 M. ver te midden van schedels en menschen- beenderen. En nu loopt het storm van oudheid- kundigen en andere meuwsgierigen bij den kruidenier van het plein Ravignan, want de kruideniersvrouw heeft blijkbaar de catacomben ontdekt van een abdij die in 1133 gesticht is. Het plein Ravignan is heelemaal een merk- waardige buurt. Men vindt er een ververswerk- plaats met een prachtig ijzeren hek, dat vroeger toegang gaf tot een paviljoen van Catharina de Medicis. En ook van het jachthuis, waar Lodewijk XIV m1Ie. De la Valliere placht te ontmoeten, moeten nog overblijfselen te vinden zijn. Zooals men weet, is in den laatsten tijd in het zuiden van Frankrijk veel geharrewar geweest over het al of niet dulden van stierengevechten op I ranschen bodem. Dezer dagen zou een ge- vecht tusschen een stier en een beer plaats hebben in de arena van het Alcazar te Perpignan. Daar het gemeentebestuur dezen bloedigen kampstrijd echter verbood, had het gevecht plaats in de arena van Figueras. Zoodra de stier in het strijdperk den vastge- ketenden beer ontwaarde, stortte hij zich met zulk een woede op zijn natuurlijken vijand, dat deze, om den aanval te ontwijken, zijn ketting doormidden rukte. Achtervolgd door den woesten stier, rende de beer naar de afsluiting om daarachter een schuil- plaats te zoeken. Onder het publiek ontstond daardoor een geweldige paniek. De berenleider, die alle moeite deed om het dreigend oilheil af te wenden, loste drie revolverschoten op het dier, die, het doel missende, den beer nog woedender maakten. Eindelijk bereikte het roofdier de voor het publiek bestemde ruimte, waarop de aanwezigen, die doodsangsten uitstonden, in een ontzettende verwarring de vlucht namen. De paniek duurde nog voort, toen een gendarme den beer reeds met j UDlaa' rysterl I berni //Gij I j D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2