Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. nr No. 3388. Zaterdag 28 November 1896. 36e Jaargang. Aanbesteding. aanbesteden: levering van Steenkolen Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Dinsdag, 8 December a. s., des na- middags 4 uren, op het gemeentehuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonder- lijke perceelen het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A, B en C) in de kom en (D) op Sluiskil, gedurende 1897. De voorwaarden liggen, van 30 dezer ter inzage op de gemeentesecretarie en in de herberg van Van Self, te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten, op zegel gesteld,kunnen ter gemeentesecretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 27 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOYEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. - Wordt gevraagd uiterlijk Dinsdag 8 December a. S., des namiddags 4 uren, op het gemeentehuis te TER NEUZEN, prijsopgaaf voor de ten behoeve der gemeente-secretarie enz. in 1897. Voorwaarden liggen aldaar ter lezing. Ter Neuzen, 27 November 1896. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. De Belgische Ministers verklaarden in de Kamer, dat zij het met den aftredenden Minister van Oorlog eens waren over de hervormingen in 't leger, maar zich om redenen van opportuniteit van hem afscheidden. Zij wilden de legerhervor- mingen vrijwaren voor een zeker echec. De Hertog en de Hertogin van Orleans kwamen eergisteren te Brussel aan en werden door een aantal //getrouwen" eerbiedig, maar zonder luid- FEUILLETON. l) De Dania, de fraaie Hamburgsche poststoomboot, nam te Havre post en vracht aan boord. Het doel was New-York, dat men in ongeveer zeven dagen hoopte te bereiken. De bewoners van het drijvende huis voor zoover de passagiers in aanmerking kwamen hadden het heel gezellig onder elkander. Zij wisten, dat zij voor eenige dagen met elkander moesten samenleven en zoo was ieder van hen er op bedacht, de aangenaamste zijde van zijn karakter te openbaren. Ook ik had mij spoedig bij een vroolijk gezelschap aangesloten. Daar was vooreerst mijn tafelbuur rechts, een vriendelijke Berlijner van het zuiverste water. Elegant en innemend door zijn voorkomen, vroolijk en altijd gereed voor eene meer of minder puntige geestigheid, was hij weldra bij alien en met name bij de dames zeer gezien. Prits Schu mann was zijn naam en als hij zich voorstelde vergat hij nooit er hij te voegen ,/Vandefirma Schumann, Grau Co." Inderdaad kenden eenige heeren op het schip deze firma als een oude, soliede en rijke bankiersfirma en het werd dus spoedig bekend, dat Frits Schumann eene zeer begeerlijke partij was. z/Natuurlijk, bij geld komt altijd geld," dacht ik bij mij zelvan, toen ik bemerkte, naar welke zijde de blonde Frits reeds den eersten dag der reis scheen getrokken te worden. ruchtigheid, begroet. In den loop van den dag werden zij door den Koning ten paleize ontvangen. De gemeenteraad van Luik heeft een voorstel betreffende minimum-loonen en een arbeidsdag van acht uren verworpen. De Pruisische Landdag heeft zeer gunstig ont vangen en aanstonds in handen eener commissie gesteld een ontwerp tot aankoop van den Hessischen Ludwig-spoorweg, voor Pruisisch-Hessische Staats- rekening, de eenige Duitsche spoorweg van belang, die nog in particuliere handen is. Bij de indie- ning en voorloopige bespreking werd met waar- deering van meer dan eene zijde in herinnering gebracht, hoe het Von Bismark was, die reeds in 1879 met de verwezelijking van het grootsche denkbeeld van een Staatsspoorwegnet op krachtige wijze een aanvang maakte, toen het hem vooralsnog onmogelijk bleek, wat hij reeds in 1875 gewenscht had, namelijk de wegen alle te doen naasten en beheeren door het Rijk, een denkbeeld, dat hij in elk geval zal hebben voorbereid en waartoe deze voordracht weer een verdere schrede is. De bekende uitdrukking van den Duitschen Keizer, onlangs gedaan //Wie eene uniform be- leedigt, die beleedigt mij," wordt door iemand, die den Keizer goed beweert te kennen, in de Frankfurter Zeitung geheel anders uitgelegd dan als eene verdediging vau Von Briisewitz en con- sorten. De uitdrukking, meent hij, ziet op de mishandelingen, welke de soldaten soms van hunne meerderen, bepaaldelijk van de onderofficieren, te verduren hebben, en zou derhalve moeten worden opgevat als een in den scherpsten vorm vervatte waarschuwing aan het adres dier meerderen, om zich niet te vergrijpen aan de soldaten, die door hunne kleeding de Majesteit van den oppersten veldheer vertegenwoordigen. Merkwaardig, dat reeds vroeger het weekblad Ulk, maar spottenderwijs, een dergelijke verklaring van 's Keizers woorden gaf. Men zal moeten toegeven, dat het er slechts met eenig wringen is uit te halen. Ook was, toen de Keizer het woord sprak, geen geval van soldatenmishandeling aan de orde, maar sprak ieder over het gewelddadig op- treden van officieren tegenover betrekkelijk onbe- teekenende onbeleefdheden van burgers. Maar als 't zoo is, is het beter Volgens de Londensche Pall Mall Gazette zal de regeering bij het Parlement verscheidene extra- millioenen voor leger en reserve aanvragen, vooral om te voorzien in eene nieuwe bewapening der artillerie, ter uitbreiding van het aantal linie- bataljons en ter hervorming van den transportdienst. Wij hadden namelijk een Amerikaanschen //goud- oom" aan boord, een bierbrouwer uit Buffalo, die met zijn bekoorlijk dochtertje eene reis door Duitschland ondernomen had en nu naar zijne brouwketel terugkeerde. Twee uren nadat hij op de Dania gekomen was, kenden al de passa giers van de eerste kajuit zijne geheele levens- geschiedenis, die hij niet moede werd te ver- tellen. Met //iiiets" in het dollardlaud gekomen, als arbeider ten slotte in eene bierbrouwerij aangesteld, door vlijt en plichtsbesef steeds hoo- ger opgeklommen en eindelijk door de weduwe, aan wie de omvangrijke zaak toebehoorde, ge- trouwd dat was August Fetzer's Amerikaansche levensloop Sedert twee jaar was de goede man weduw- naar, en daarom wilde hij nu aan de zijde zijner dochter Ella het leven genieten. Ella echter was het, in wier nabijheid dejonge Berlijner steeds te vinden waseen blinde had het moeten zien, dat de beide jongelieden elkander bevielen en ook de bierbrouwer uit Buffalo glimlachte. Doch de zoo spoedig gesloten vriendschap zou even snel afkoelen. Dat gebeurde te Havre. Den passagiers was, niettegenstaande het oponthoud in de haven van eenige uren, het verlaten van het schip niet toe- gestaan, en zoo stonden wij op het promenadedek sigaren te rooken en te praten. De bierbrouwer had oils zooeven voor de twintigste maal zijne levensgeschiedenis ten beste gegeven en wendde zich nu tot den jongen Berlijner met de vraag z/Zeg eens, waarde hee- Schumann, wat voert u eigenlijk naar Amerika Reuter's agentschap werd echter van ambtswege gemachtigd aangaande deze mededeeling te ver- klaren, dat zij alsnog voorbarig mag heeten, wijl het juiste bedrag der uitgaven voor de volgende zitting nog niet is vastgeeteld. Inderdaad liet de uitdrukking //eenige extra-millioenen" nogal eenige speling. Het Italiaansche prijsgericht in zake de Doel- wijk heeft thans met algemeene stemmen uitge- maaktdat het slniten van den vrede met Abessynie het niet ontheft van het uitspreken van een vonnis, en heeft die uitspraak nu bepaald op 5 of 7 December. Hoe die ook luiden moge, meer dan waarschijnlijk blijft bet, dat de Italiaan sche regeering schip en lading zal vrijgeven, over- eenkomstig geheel den verzoeuenden geest van het vredesverdrag. De Italiaansche politie is in de laatste maanden gelukkig geweest in haar bestrijden van de roovers. In het laatst van October viel de beruchte Tiburzi door de kogels der karabiniersin het begin van November werden de Siciliaansche roover Piscitello en de Sardinische bandiet Sotgia gevat, en nu is te Partinico (prov. Palermo) een geheele rooverbende gevat, die voornamelijk veediefstallen pleegde. Koning Alexander van Servie is eergisteren te Rome aangekomen, waar hij de gast is van Koning Umberto, die hem aan het station ontving. Naar men wil is hij nu toch werkelijk op het punt van geengageerd te geraken, en wel met Prinses Alexandra van Saksen Coburg, derde dochter van Hertog (vroeger van Edinburgh) en dus zou hij ook weer een kleinzoon van Koningin Victoria worden. Wij spraken reeds zoo schrijft het Nieuws met een enkel woord van het gei'llustreerd artikel, door l'lllustration aan onze Koninginnen gewijd. Daarin wordt een aardige beschrijving van HH. MM. verblijf bij Aix les Bains gegeven. Aix les Bains is in November een doode stad, of, erger, een doode badplaats. Casino's en hotels zijn gesloten en de villa's een paar weken geleden nog zoo zonnig en vroolijk, zijn nu in een dichten mist gehuld. Men rijdt weg in den mist. De weg gaat langs gesloten zomerverblijven, kronkelend naar boven. Langzamerhand wordt 'tlichter, wordt de lucht zuiverder. Tweehonderd vijftig meter hooger is men in den zonneschijn, te midden van een heerlijk De blonde Frits draaide verlegen aan de punten van zijne welverzorgde suor. z/Gaat gij er voor zaken heen vroeg Fetzer. z/Zaken - die laat ik aan den ouwe over." z/Dus voor pleizier gij wilt de Vereenigde Staten leeren kennen z/Volstrekt niet. Ik denk er niet aan." z/Misschien voor de gezondheid Men schrijft tegenwoordig zeereizen voor tegen gestoorde zenuwen z/Ik heb zenuwen als touwen," lachte Frits. De Ainerikaan schudde het hoofd hij wist niet, wat hij er van denken moest. De jonge Berlijner nam hem en mij bij de hand en trok ons mee tot dicht bij de galerij, die het dek omringde. Hierbij keek hij nog eenmaal geheimzinnig ver- spiedend in 't rond en fluisterde ons toe//Ik ga voor geheime zaken naar Amerika maar spreekt er als 't u belieft niet over." De bierbrouwer deed onwillekeurig eenige passen achterwaarts. z/Zijt gij diplomaat vroeg hij. Ook ik gaf mijne verwoudering te kennen. z/Er staat veel op het spel," verzekerde de jonge Schumann, //maar ik hoop succes te hebben. Het is namelijk maar eerst, mijne heeren, uw eerewoord op strenge geheimhoudingDank u. Luistert dus het betreft namelijk een maar ziet eens, wat eene zeer schoone vrouw Deze laatste uitroep van den jongen man had natuurlijk niets uit te staan met wat hij daarvoor ge- zegd had, maar had betrekking op eene verschijning, die voor ons opdook en werkelijk geschikt was, onze voile attentie te trekken. Eenige. minuten te voren had namelijk eene landschap en ter hoogte van 700 meter komt men aan de Corbieres. PugnyCorbieres, schilderachtig gelegen op de helling van den berg Revard, nog maar sinds korten tijd een gezondheidsoord, werd door de Neder- landsche Koninginnen boven het Scharzwald en Zwitserland verkoren om er heilzame frissche lucht en vooral rust te genieten. Reeds op een paar honderd meter afstands, zegt de schrijver van het artikel, krijgt men iets Ilollandsch te zien blank linnengoed misschien blanker dan uit eenig ander land met koninklijke kronen, dat daar door de waschvrouwen, die de Koninginnen rnee- brachten, wordt gebleekt. Het hotel eigenlijk meer een villa is geheel door HH. MM. gehuurd. Daar begint Koningin Wilhelmina haren dag al 's morgens om 8 uur met pianospelen, terwijl de Regentes zich aan hare schrijftafel met staatszaken bezighoudt. Daar klinken klokjes. het pianospel houdt op. 'tZijn ossen met een boerinnetje, om te posseeren voor een aquarel. In de verande zit Koningin Wilhelmina ijverig te schilderen zelve zeer schilderachtig, met haar kleinen chignon, twee papillotjes op het voorhoofd, een pelsmantel over de schouders en met een vroolijk laeheud gezichje. Na die seance wipt zij de trap op naar hare kamer, en tien minuten later komt zij terug, nog vroolijker, in een kort blauw kleedje en haren alpenstok in de hand. Door een ouden knecht vergezeld, die moeite heeft haar bij te houden, gaat zij dan tot het ontbijt wandelen in het ge- bergte. De rotsen en bergtoppeu hebben al het bekoorlijke van het vreemde voor deze jonge Koningin van een land van onafzienbare vlakten. 's Middags gaan moeder en dochter rijtoeren doen in den omtrek. z/Als de Koninginnen," zoo besluit het artikel, //van dit schoone plekje van Frankrijk herinneringen meenemen, van gelijken aard als zij er achterlaten, dan zullen die zeer aangenaam zijn." Gister is in de Tweede Kamer het debat voort- gezet over het ontwerp tot invoering van de nieuwe wet op de personeele belasting. De heer Heemskerk bestreed het ontwerp, met het oog op de onzekerheid of de regeling van de gemeente-hnancien zal tot stand komen en vooral omdat daardoor geprejudicieerd wordt op het regeeringsstelsel van uitkeering aan gemeenten, terwijl verruiming van het plaatselijk belasting- gebied veel gewenschter is. De heer Goeman Borgesius acht de Kamer vol- kleine boot, die met groote snelheid van den oever naar de Dania gestevend was, aan de breede zijde aangelegd, en door de beide Fransche boots- mannen geholpen, beklom eene dame de touw- ladder, die men van onze boot voor haar neerge- laten had. En toen zij ons dek betrad en ons passeerde, om de kajuitstrap te bereiken, viel ons alien haar majestueuse bouw, de reinheid van haar klassiek profiel, de lieftalligheid harer bewegingen op, en onze Berlijnsche vriend dacht er in'tgeheel niet meer aan, ons het doel zijner geheime zendimjj. te verraden, maar liet ons staan, om naar d]£e kapitein te stormen en zoo mogelijk, te vernenj,er wie de schoone vrouw was, die zooeven aan bt gekomen was. n ik iut as. ^n Van dit oogenblik af had Frits Schumann a) leen nog oog en oor voor mevrouw Van Saltei.,, Magdalena van Salten, zoo had de dame zich op'; de passagierslijst doen inschrijven, en in den loop van het gesprek bleek al spoedig, dat de schoone vrouw weduwe was, wijl haar eehtgenoot, majoor Van Salten, voor korten tijd gestorven was, nadat zij nauwelijks een jaar met hem getrouwd geweest was. Zij droeg dus nog rouwkleeren, welker donkere kleur de interessante weduwe met het glanzend zwarte, kort gelokte haar en de bleeke tint prachtig kleedde. Zij reisde alleen en had het voornemen langen tijd in Amerika teblijven, om dit belangwekkende land grondig te leeren kennen. Zij was naar 't scheen dus vermogend en onafhankelijk genoeg, om hare neigiugen ten voile te kunnen bevredigen. Arme Ella 1 Hare blikken werden hij den dag Dit blad verscfiijnt Tiaanclag-, Woensdag- en Vrijda^avond, uittfezcmderd op Feestdag:en, bij den uit^ever I*. 3% i'AM DE IAKDE te Ter Meiizen. a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1