Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderes. So. 3386. Dinsdag 24 November 1896. 36e Jaargang. ESI LVCHTBEISJ Binnenland. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN. Een Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het spreekt van zelf, dat de Kamer van Koop handel en Eabrieken in Ter Neuzen, waar ze nieuw optrad, aan velerlei critiek welwillende en onwelwillende moest blootstaan. En te begrijpen is het, dat velen meegingen met hen, die luid verkondigden, dat zoo'n Kamer alleen van nut kon zijn voor hen, die er persoonlijk voordeel van konden trekken. Nu is het zeker waar, dat van alle dingen ten algemeenen nutte, niet alien evenveel profiteeren. Doch daaraan ontleent men bezwaarlijk het recht dergelijke dingen te veroordeelen. Een gemeente als Ter Neuzen heeft velerlei belangen, omdat de bevolking in zoo velerlei middelen haar bestaan vindt. Een Kamer van Koophandel en Fabrieken is in de eerste plaats van nut voor alien en alles, wat met handel en industrie nauw verbonden is. Daar zij is een officieel lichaam, is zij in staat aan ieder inlichtingen te geven, betreffende handel en nijverheid, die officieel waar, dus erkend, zijn. Beter dan eenig particulier kan zoo'n Kamer dus raden, adviseeren in 't belang van die takken van volksbestaan waarmee ze het eerst in aanraking komt. Doch ook b. v. landbouwbelangen zijn niet van haar werkkring uitgesloten. Zij ontvangt van de hooge Regeering al die verslagen en berichten, welke van belang kunnen worden geacht voor de materieele welvaart. In 't algemeen is dit zoomaar ook voor elk bijzonder geval geldt dit. Zoo is er voor Ter Neuzen b. v. een groot belang bij de spoorlijnen. Bij mogelijke veranderingen in het beheer dier lijnen is het een Kamer van Koophandel, die officieel kan inlichten en officieus wenken kan geven, waarop men letten zal. Natuurlijk blijkt van dergelijk werk niet veel in 't openbaar maar 't is daarom niet minder een werk van openbaar belang, dat slechts geschaad wordt door ontijdige mededeeling door hangen aan de groote klok. Als er ergens in Zeeland eene Kamer van Koophandel en Fabrieken niet kan gemist worden, dan is het, dunkt mij, liier, waar zooveel van handel en scheepvaart afhangt. Bij de aanstaande kanaalwerken, om iets te noemen, doet een enkel advies, een enkele wenk van een officieel lichaam FEUILLETON i) z/U hebt wel gelijk," zeide de kolonel, in ant- woord op eene opmerking van zijn jeugdigen vriend Thompson „Ik ben van mijn leven dik- wijls in gevaar geweest. Een mensch scharrelt geen vijftig of zestig jaar lang in de wereld rond, zonder dat hem af en toe het vuur eens tamelijk dicht aan de scheenen komt. Maar, weet u waar ik ook ben, zoolang ik maar den vasten grond onder mijne voeten heb, sla ik mij door alle moeilijkheden heen. Eerst aan boord van een schip, of in een luchtballon, raak ik den kluts kwijt Ja, en van luchtballons ge- sproken daar kan ik u, als 't u niet verveelt, een avontuurtje van vertellen van den eenigen keer dat ik dwaas genoeg was mijn korpus aan zoo'n inrichting toe te vertrouwen. U moet dan weten op een' goeden dag kwam er aan mijn huis te New-Birlinopolisville ieinand met een aanbevelingsbrief van Sam Kendall, iemand dien ik lange jaren had gekend als een patente vent. Bij gevolg was elke vriend van hem mij welkom. Nu dan, professor Montgomery zoo heette die vriend van Sam was een klein, kordaat uitziend kereltje, dat in 't eerst op mij den indruk maakte van een bokser, maar bij nadere kennis- making een luchtreiziger bleek te zijn. Het is eigenaardig dat iedereen, die beroepshalve naar boven gaat in een ballon, zich het recht aanmatigt als de Kamer, meer dan men wel denkt en dan het groote publiek weet. Waar de Kamer zich speciaal met handel en industrie bezig houdt, kau ze dikwerf ook het gemeentebestuur en zijne adviezen, daarin betrek- kelijk steunen. En bovendien in tal van plaatsen in Neder land doen zich nu en dan gewichtige quaestien voor voor handel en fabriekswezen, die ter oplossing worden gebracht bij de Staten-Generaal, en waartoe bewijzen van adhaesie worden gevraagd ook van zusterkamers in ons land, dus ook van die in Ter Neuzen. Wederkeerig worden de belangen van Ter Neuzen gesteuud door de zusterkamers. Bekend is b. v. hoe de Nederlandsche vereeniging van Aannemers van publieke werken het advies vraagt van de Kamer omtrent wijziging der A. V. (Algemeene Voorschriften.) Is dit geen werk van algemeen belang Goed begrepeu eigenbelang eischt toch ook anderer belang te behartigen Hoe meer de werken aan kanaal en sluizen zich uit- breiden, hoe meer scheepvaart toeneemt, des te meer zal de behoefte aan een Kamer in Ter Neuzen worden gevoeld, zoowel door de ingezetenen, als die er buiten met handel en verkeer in nauwe betrekking staan. Het reden-van-bestaan-hebben hangt toch niet af van het oogenblikkelijke niet alleen, maar ook van de gelegenheid die aange- boden wordt om er nut van te trekken. Men schaft toch geen dokter af, als er op 'toogenblik geen zieken zijn? Bij onze Regeering is een strooming om alle watertollen af te schaffen, bij de Regeering onzer zuidelijke buren eene tot naasting van alle par- ticuliere middelen van verkeer getuige de Grand Central Beige en de Pays de Waes. In dergelijke tijden is het bestaan van een officieel lichaam als de Kamer van Koophandel en Fabrieken in een plaats als Ter Neuzen, niet alleen wenschelijk, maar noodzakelijk. Een, die de zaken van wat naderbij bekijkt. Even voor half tien hebben eergisteren H.H. M.M. de Koninginnen na den vorigen dag gebruik te hebben gemaakt van het mooie weder om nog een rit naar La Roche du Roi te onder- nemen per extra trein Alix-les-Bains verlaten. De Regentes had een telegram aan den President der republiek gezonden, om dezen te zeggen met den tit-el van professor te voeren. Van die malligheid was ook ik de dupe. In Sam's brief stond namelijk niet dat professor Montgomery een luchtreiger was, en daarom versleet ik hem aanvankelijk voor een heuschen professor. En, toen hij mijne uitnoodiging had aangenomen om te blijven dineeren, zond ik ook eene invitatie aan mijn ouden vriend professor Wagenaar, den be- roemden electricus. Want dacht ik, die twee geleerde heeren zullen elkaar dan wel aan de praat houden. Nu wilde het geval dat Wagenaar, die zich interesseerde voor alles wat maar wetenschappelijk en nutteloos was, buitengewoon veel belang stelde in luchtreizen, zoodat 't hem dan ook almachtig veel plezier deed, in Montgomery een ballonnist van professie te ontmoeten. Dat viel dus bij slot van rekening nog mee. En nu kunt u mij ge- looven, of niet gelooven maar ik verzeker u dat er den ganschen middag tusschen die twee over niets anders gepraat werd dan luchtballons en nog eens luchtballons. Wagenaar beweerde dat eene behoorlijk inge- richte ballon wel een maand of een jaar achtereen in de hoogte moest kunnen blijven; en Montgo mery verklaarde dat dit eenvoudig iets onmoge- lijks was. z/Kijk eens hier," zeide de laatste//Als je ballon rijst en in dunnere lucht komt, zet je gas zich uit en ontsnapt door den mond van den zaken zelfs al zou het zoo niet ontsnappen, dan is er toch lekkage door de zijde of de taf. Daarom kan je nooit langer dan een uur of wat boven blijven. Dat is zoo en dat zal nooit anders worden hoeveel genoegen hare dochter en zij zelve in Frankrijk hadden vertoefd. De heer Felix Faure had daarop telegrafisch geantwoord, dat de aange- name indruk, door de vorstinnen van haar verblijf gekregen, hem levendige voldoening gaf. Bij haar vertrek had hij den bevelvoerenden generaal te Chambery Brunod, opgedragen, aan H.H. M.M. de groeten van het hoofd van den Franschen Staat over te brengen. Ook het gemeentebestuur van Aix was aan het station vertegenwoordigd, waar aan de vorstinnen verscheiden prachtige bloem- ruikers werden aangeboden. De sluiting der jacht op patrijzen in deze provincie is door Gedeputeerde Staten bepaald op Dinsdag 1 December a. s. met zonsondergang. Het tijdstip van de sluiting der jacht op het overige klein wild zal nader worden vastgesteid. De Minister van buitenlandsche zaken heeft in zijn begrootingsantwoord aan de Tweede Kamer het volgende meegedeeld omtrent de Turk- sche zaken Het verwijt, dat de zaakgelastigde bij het uit- breken der onlusten niet te Konstantinopel aan- wezig was en eerst 24 uren daarna op zijn post was, noemt de Minister ten deele ongemotiveerd, en ten deele onjuist. Ook is de grief onjuist dat, terwijl alle andere gezantschappen hunne nationale vlag hadden geheschen, de Nederlandsche legatie in dit opzicht eene uitzondering heeft ge maakt. Geen enkel lid der Nederlandsche kolonie heeft bovendien eenigen overlast. of schade onder- vonden. De vraag, of de legatie te Konstantinopel niet zou kunnen worden opgebeven, beantwoordt de Minister ontkennend. Bij de onzekerheid, welken verderen loop de verwikkelingen in Turkije zouden nemen, achtte de Regeering het raadzaam, twee schepen aan te wijzen, om zoo noodig hulp en bescherming te verleenen. Het ligt in de be- doeling, een dier schepen ter besshikking te stellen van den gezant te Konstantinopel, voor het geval de doortocht door de Dardenellen zal zijn verkregen; deze vergunning werd evenwel evenmin aan Ne derland als aan andere mogendheden verleend. Het voornemen bestaat om, wanneer de ,/Friso" zijne bestemming naar Oost-Indie zal moeten voortzetten, het in de Turksche wateren te doen vervangen door een der nieuwe pantserschepen. In het wetsontwerp tot wijziging der wet van 5 November 1852, ter regeling van de ver- deeling der provincien in kiesdistricten, ter benoe- ming der leden van de Prov. Staten enz., noodig geworden door de nieuwe regeling der //En als ik u nu eene ballon maak, die onmogelijk door lekkage eenig gas verliezen kan wilt u dan eene luchtreis met mij ondernemen, om het ding te besturen vroeg Wagenaar. z/Wel zeker!" riep de ander: ,/Wel, man, daar zou een fortuin in steken, in zoo'n ballon Maar wat behoeven we daarover te praten Het is nu eenmaal kort en goed eene onmogelijkheid zoo'n gasdichte ballon." Het slot van het dispuut was, dat Wagenaar aan het werk toog en inderdaad eene ballon ver- vaardigde, die aan den gestelden eisch beantwoordde, Dit ding was een groote bol van aluminium en bovenaan was daaraan met eene zelfwerkende klep verbonden een zak of blaas van stevig gom-elastiek. Het denkbeeld kwam hierop neer, dat die bol juist genoeg gas zou inhouden om den toestel op eene hoogte van twee honderd voet zwevende te houden. Verkoos nu de ballonnist hooger te stijgen, dan stak hij eene groote spirituslamp aan, die het gas in den bol verwarmde en deed uit- zetten. Had het een zekeren graad van uitzetting bereikt, dan vloeide het in de gom-elastieken blaas en het stijgvermogen van den toestel werd met ongeveer een derde vermeerderd. Natuurlijk rees dan de ballon. En wilde de luchtreiziger weer dalen, dan had hij, volgens Wagenaar, eenvoudig zijne spirituslamp uit te draaien. Het was een verbazend veruuftig uitgedachte machine en Mont gomery, die eerst voor geen fier duiten vertrouwen in den professor had gehad, kreeg er dadelijk zin in. Ongelukkig had Wagenaar zich in zijn hoofd gezet, dat de ondergeteekende het eerste proefreisje mee moest maken. Ik voor mij, ik had daar al verkiezingen, met candidaatstelling en couloirstel- sel, geeft de Minister als verdere redenen voor dit voorstel aan het bezwaar om de districten met een groot getal afgevaardigden na uitbreiding van het kiezerskorps het geheele kiezers-personeel ter stem- bus op te roepenhet nadeel van de bestaande indeeling dat voor minderheden geen uitzicht opent om invloed uit te oefenen op de samenstelling der vertegenwoordiging, en het feit dat thans de de meervoudige districten voor de Kamerverkie- zingen zijn opgeheven. Zooveel mogelijk is getracht, den omvang van de herziening te beperken. Vandaar dat als maxi mum werd aangenomen het betrekkelijke hooge cijfer van 5 bij eene periodieke Statenverkiezing te vervullen plaatsen, waardoor de herziening zich niet uitstrekt tot 's Gravenhage en Friesland. Rotterdam wordt verdeeld in vijf districten elk met 3 leden, Amsterdam in negen met 4 leden Middelburg krijgt 6 en Vlissingen 5 leden, en Ltrecht wordt in twee districten met 7 en 6 delen gesplitst. Naar de N. R. Ct. verneemt, is spoedig de indiening van een wetsontwerp te verwachten tot subsidieering van Rijkswege van een stoomtramweg van Brouwershaven over Zierikzee naar Zijpe en verder door den Anna-Jacobapolder naar Steen- bergen, in verbinding met den stoomtramweg van daar naar Roozendaal. In verband daarmede zullen te Zijpe en Numansdorp Rijkshavens worden aangelegd en een stoombootveer tusschen Zijpe en Anna-Jacobapolder en tusschen Zijpe en Nu mansdorp worden ingesteld. In de aanstaande vergadering van het Land- bouwcomite komt o. a. ter tafel het rapport der commissie, benoemd ter beantwoording van de vraag //Wat kan er gedaan worden, lietzij van Rijkswege of anderszins, om te gemoet te komen aan den tegenwoordigen ongunstigen toestand van land- en tuinbouw De commissie (bestaande uit de leden de Bruine, aldeck, Dojes, Max Ilaan en mr. Hennequin, waaraan zijn toegevoegd de heeren D.P. A. Bauduin, C. Eling Tichelaar, C. Aarden en H. M. Hartog) heeft, behalve protectie-maatregelen, waarvoor eene afzonderlijke commissie bestaat, verschillende zaken onderzochtafschaffing van den vleeschaccijns, wijziging van belastingen, subsidien voor vee- en paardenfokkerij, bevordering van het gebruik van inlandsche producten, landbouwkrediet, enz. en kwam tot de overtuiging, dat de verschillende |||UBB|| heel weinig trek in want de vaste bodem en de begane grond was van kindsbeen af mijn element geweest. Maar om Wagenaar, een oud vriend van mij, een plezier te doen, liet ik mij er ein- delijk toe overhalen. De opstijging zou plaats hebben uit mijn moes- tuin, waar wij buiten het gezicht waren van mevrouw Wagenaar en het publiek. Des avonds in het donker werd de toestel naar mijne woning ge- transporteerd en den volgenden ochtend, toen wij ons reisvaardig maakten, wist geen sterveling van ons plan iets af, behalve mijn bediende en die wist zijn mond te houden. Het verbaasde mij, hoe nauwkeurig Wagenaar de draagkracht van zijne ballon becijferd had. Tot op een lood had hij alles uitgerekend. Bij gevolg moesten wij alle drie gewogen worden en wij waren wel een paar uren bezig met eerst al wat overbodig was uit onze» zakken te doen en vervolgens weer met steentjes en zand ons gewicht zoo pasklaar te maken, dat wij net precies op eene hoogte van tweehonderd voet zouden blijven zweven. Hierna kwam het vullen van de ballon met zuiver waterstofgas, op de plaats zelf ont- wikkeld. Onder al deze bedrijven was het vijf uur in den namiddag geworden voor wij instapten en de reis aanvaardden. De ballon rees zacht en langzaamen toen zij ongeveer de hoogte van het haantje van deD stads- toren had bereikt, bleef zij roerloos zweven letterlijk alsof zij voor anker lag, want er was geen zuchtje in de lucht. De professor wreef zich de handen en ook Montgomery gaf toe dat het mooi was; maar toch had hij zoo zijn bedenke- lijkheden. 1EUZE1SCHE COIRAVT »it blart verscliijnt .liaaodag-, Woensda;;. en Vrijda^avond, nitgeionderd op Feesldagen, bij den nilgever P. J. Vil OK iAIUE «e Ter IVeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1