Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3385. Zaterdag 21 November 1896. Geinengde berichten. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIEU: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. £*olitiel2 Overzicht. De Europeesche Mogendheden, die bij de aan- gelegendheden in bet Oosten liet meest belang hebben, zouden, voigens Daily-News, bet thans zijn eens geworden over bet volgend aan Turkije op te leggen hervormings-plan. lo. Verminderiug van bet Turksche leger en van het aantal ambtenaren 2o. benoeming van Europeanen tot ontvangers in elk vilajet, en van een Europeeschen Minister van financien 3o. hervorming der gendarmerie 4o. gelijkstelling van alle godsdienstige ge- zindten 5o. beheer der geestelijke goederen door eene bijzondere commissie 6o. uitgifte eener nieuwe leening van vijf millioen pond tot bestrijding van de kosten der hervormingen, onder toezicht der Mogendbeden. Yertegenwoordigers der groote Mogendheden zullen, onder voorzitterschap des Grootviziers, voorts een soort van bij-raad vormen. De benoeming van dien Vizier moet voortaan aan de goedkeuring der Mogendheden worden onderworpen. Aldus het plan, het zooveelste, waartegen ook wel weer van de zijde des Sultans dezelfde mate zal verzet zal worden ontwikkeld. Of Frankrijk zich reeds zou verheugen in een nieuw kabinet en of dit kabinet dan zou zijn gevormd voor een deel uit de formatie-Meline, voor een ander uit radicale elementen, is moeilijk te zeggen, maar meer dan waarschijnlijk is't, dat bet gematigde bewind op 't moment verzameld zou zijn bij de vele, die er voor waren, indien de regeering in de Kamer partij had gekozen voor den Senaat. Nu kan 't heel wel zijn, dat de regeering in deze haudelde uit eigen belang en dat minister Barthou geleid werd door den alleszins te wettigen drang tot zelfbehoud toen hij de neutraliteit van het kabinet in deze kond deed, doch der regeering moet toch ook de verschuldigde eer worden ge- bracht. voor haar handige slotmanoeuvre, welke den Senaat ten goede kwam. De Kamer was in haar meerderheid vast be- sloten haar superroriteit over den Senaat eens duidelijk te manifesteeren, sinds lang reeds wilden de direct door het volk gekozenen, revanche nemen op den voornamen Senaat en't lag niet in de macht der regeering dat op den duur te verhinderen. Vertragen kon men deze uiting van ontstemdheid hoogstens, haar tegenhouden geenszins en 't zou dus roekeloosheid zijn geweest van de bewind- voerders, om zich partij te stellen voor den Senaat, om voor de Eerste Kamer in de bres te springen, terwijl zij zelven gevaar liepen te succombeeren zonder den Senaat de gisping te besparen. Hoe 't precies geloopen is De artikelen van het voorstel tot wijziging der Senaatsverkiezing heeft de regeering rustig en kalm laten behandelen, laten wijzigen en ten slotte in hun ensemble laten aannemen (dit met 297 tegen 138 stemmen) maar toen de oppositie in haar overmoed en onverstand meende nu ook wel 'ton- derste uit de kan te kunnen eischen, toen trad de regeering naar voren en riep den woest door- slaanden heeren een //halte-la" toe. Nadat Meline Jourdan flink op zijn plaats had gezet (deze meende dat't de plicht der regeering was tegenover den Senaat op te treden als ware deze voor een fait accompli gesteld, als ware er geen andere keus dan aannemen zonder eenige tegeiispraak wat de Kamer aanbood) werd er gestemd over de eenvoudige orde van den dag, welke Meline alleen aannemelijk voor de regeering had geheeten en met 311 tegen 241, dus met 70 stemmen meerderheid werd die aangenomen. Zoo heeft dus de Kamer geweigerd de regeering haar plicht voor te schrijven tegenover den Senaat, nadat de regeering duidelijk en klaar had betoogd dat zij den Senaat volkomen vrij zou laten. 't Is dus eigenlijk uitgeloopen op een geheel in den vorm den Senaat kenbaar gemaakten wensch geen schijn van een sommatie of een eisch, heeft nu het votum der Kamer. In elk geval heeft de regeering geen reden tot juichen, al manoeuvreerende is zij het gevaar van een nederlaag ontweken, doch van een overwinning kan geen sprake zijn. Hoezeer de openbare meening in Italie is inge nomen met het naar omstandigheden gunstig einde van den oorlog met Abessinie, blijkt wel't duide lijkst uit de wanhopige pogingen van Crispins getrouwen om dezen te bewegen af te zien van zijn plan om de regeering aan te vallen in verband met het vredestractaat. Beter dienst zou Crispi den tegenwoordigen machthebbers anders niet kunnen bewijzen alles wat er in het vredestractaat minder aannemelijk of wel vernederend is voor Italie, kan zonder groot vernuft op rekening worden gesteld van Crispi's 's avoridtuurlijk ondernemen. Op 't moment houdt men zich bezig met een der goede resultaten van het vredesverdrag, met de vrijlating der gevangen genomen Italianen. Hoevelen zullen 't er zijn Aan den slag bij Adoua namen deel 500 officieren en 9820 minderen (behalve de inboorlingen, die met Italie gemeene zaak maakten) en van dezen ontkwamen aan de ramp nog niet de helft230 officieren en 4562 minderen, waarbij inbegrepen de door den ras van Tigre vrijgelaten 8 officieren en 200 minderen. Sinds Mei zijn er gevonden 3025 lijken van blanken en zoo zouden er dus 2563 blanken vermist zijn. Een groot deel van zijn buit (1500 man) heeft Menelik meegevoerd naar Sjoa en 600 liet hij te Semien. Nu meent men dat er nog een 1300tal in het kamp van Ababa zijn en een 300tal te Ilarrar bij ras Makonnen. Over de bestemming der besparingen ingevolge de beeindiging van den oorlog met Menelik, be- hoeft men zich geen illusien te maken Brin, de titularis van marine, heeft het reeds lang aan den stok met Luzzatti, den minister van financien, over 10 millioen, welke de eerste beweert brood- noodig te hebben voor zijn schepen en welke de laatste zegt onmogelijk te kunnen missen. De nu vrijkomende millioentjes vallen dus als een druppel op een gloeiende plaat Italie's marine wordt een groote rol vootspeld in de Middellandsche Zee. Naar aanleiding van het feit, dat er op ver- schillende plaatsen hier te lande toch nog plannen gemaakt worden om de Koningin, bij haar inhuldi- ging, een geschenk of huldeblijk aan te bieden, heeft H. M. nogmaals te kennen gegeven, dat alle gescheuken of huldeblijken beslist zullen worden geweigerd. Bij het gister voortgezette debat over de Indische begrooting verklaarde de Minister van Kolonien voornemens te zijn de invoering van den opiumregis over geheel Java te zijner tijd bij af- zouderlijke wet te zullen voorstellen. De heer Bool klaagde over verhooging van de bijdrage van het civiel weduwen- en weezenfonds. De Minister antwoordde, dat dit volstrekt nood- zakelijk was. Tegenover de heeren Bool en Pijnacker Ilordijk verdedigde de Minister de voorgestelde reorgani- satie van de politic op Java en Madura, als een stap in de goede riebting en als een streven naar het bereikbare. De heer Van Ylijmen drong krachtig aan op het tegengaan van den invloed der Chineezen op Java, door beperkende voorwaarden van toelating en beperkiug of verbod van grondbezit in het binnenland. De Minister wees er op, dat zeer vele Chineezen uitstekend zijn en dat zij groete diensten aan Java hebben bewezen. Door de opiumregie zal de invloed der Chineezen in het binnenland van zelf ver- minderen, geheel verbod zou ongewenscht zijn. De Indische Regeering doet wat noodig is om te voorkomen dat de toevloed van Chineezen verderfe- lijk zou worden. Zoolang de Minister aan het bestuur is, zal hij geen drijfjacht houden tegen de Chineezen, maar ze gastvrij ontvangen. Tot hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat in Groningen is Dinsdag benoemd den heer J. M. W. van Elzelingen, ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland te Zierikzee, met 34 van de 42 stemmen. Men schrijft ons uit Rozendaal De verschillende berichten omtrent den stoom- tram naar Schouwen hebben mij genoopt inlichtingen in te winnen, en het blijkt mij, dat men aan het ministerie van waterstaat bezig is, om voor deze zaak een wetsontwerp gereed te maken. Er zijn door den Minister van waterstaat veel inlichtingen ingewonnen en thans is het wetsontwerp door zijne exellentie om advies naar den Raad van State verzonden. Zoodra het wetsontwerp terug is van den Raad van State w ordt de laatste hand er aan gelegd en het wetsontwerp naar de Tweede Kamer der staten-generaal gezonden. (Zzsche Nb.). TER NEUZEN, 20 November 1896. De oud-strijders van 1830 zijn weder met een verminderd, gisteren namelijk overleed alhier in den ouderdom van ruim 82 jaren, de heer C. van der Swan, deurwaarder bij de arrondissements- rechtbank te Middelburg en bij het kantongerecht te Ter Neuzen. Op 's Konings roepstem, bij proclamatie van 5 October 1830 (Staatsblad n°. 62) de Neder- landers kenbaar gemaakt, trad hij reeds den 27en November daaraanvolgende op 16jarigen leeftijd in dienst en nam deel aan de operation in het voormalig 4e district van Zeeland. Onmiddellijk na het ingaan van zijn groot verlof trad hij weder in 's Rijks dienst op het parket van den Officier van justitie bij de arrondissements- rechtbauk te Goes. Later was hij gedurende eenige jaren deurwaarder bij de directe belastingen in Zuid-Beveland, om deze betrekking na eenige jaren te verwisselen voor die van deurwaarder bij de arrondissemeuts-rechtbank te Goes (later Mid delburg) en bij het kantongerecht te Axel (later Ter Neuzen). Hij was dus bijna 66 jaar in 's Rijks dienst en tot voor zeer korten tijd met den meesten ijver en opgewektheid werkzaam. De uitvoeringen van de vereeniging //Philan thrope et Agrement" trokken steeds een talrijk publiek. Zeer zeker zou dit gister weer zoo zijn geweest, indien niet verschillende omstandigheden waarmee overal, maar niet het minst in kleine plaatsen rekening is te houden hierop hadden geinfluenceerd. De leden wajen slechts tamelijk opgekomen. Maar die er waren hebben alweer een dier gezellige avonden gepasseerd, die ,/Philanthropie et Agre ment" zoo dikwijls gaf. Wij zijn niet voornemens tecritiseeren. Trouwens het zou allerminst passen tegenover de amateur- artisten, die zoovele uren opofferden om de leden te doen geniefen. En dat men genoot, bewees het luide applaus aan het einde van elk nummer. De heeren artisten hebben succes van hun werk, maar dat werd niet weinig verzekerd door de welwillende medewerking der dames. Zij kweten zich uitstekend van hun taak. De toejuichingen aan het einde van het laatste blijspel bewezen dat het publiek het ook zoo begreep. Toen dan ook een der leden van het bestuur de drie dames namens de vereeniging dank betuigde en ieder een prachtig bouquet van levende bloemen aanbood, scheen het applaus niet te eindigen. Een geanimeerd bal besloot deze //premiere soiree d'hiver." Naar wij vernemen zal de vereeniging niet lang rusten, maar weldra een stuk van grooter omvang, dan die van gister, in studie nemen. We hopen dat dan meerderen door getrouwe opkomst de vele moeiten, die de werkende leden zich moeten getroosten, zullen op prijs stellen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Nov. het volgende vonnis uitgesproken F. A. d. M., oud 31 j., molenaar te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De onder de spoorbrug in het Zuid-Beve- landsch kanaal gezonken sleepboot //Uhlan" is thans verwijderd en alzoo de vaart heropend. 't //Rotterd. Nbl." maakt aan de politie zijne verontschuldiging, dat 't het huwelijk per fiets vooraf aaukondigde. En met reden. Want hoewel 't ook te te Rotterdam niets nieuws is, een of twee menschen op een rijwiel te zien zitten, waren voor deze zg. grappigheid letterlijk duizenden menschen in de nabijheid van het stadhuis op de been gekomen, en een honderdtal politie-agenten hadden handen vol werks om den weg vrij te houden, en er werd, blijkens de be richten, zoo gedrongen, geduwd en zelfs gevochten om een paar menschen op rijwielen te zien, dat de deelnemers aan den stoet blij waren, toen zij na ongeveer twee uren behouden in de echtelijke woning terug waren. Voor de betrekkingen aan het krankzinni- gengesticht //Endegeest" bij Leiden hebben zich aangemeld voor huismeester 261, voor boekhouder 187, linnen-juffrouw 92, tuinbaas 100 en portier 85, dus samen 725 sollicitanten. 't Behoeft wel nauwelijks vermelding, dat onder de gegadigde voor den eerstgemelde twee betrek kingen zich eenige gepensioneerde hoofd- en subal- terne officieren bevinden, Van tijd tot tijd komen uit Drenthe berichten over vechtpartijen met gevaarlijke verwondingen op boerenkermissen. Misschien zouden dergelijke gevallen nog meer voorkomen, indien niet nu en dan de daders reeds te voren wegens dronkenschap in handen van de politie kwamen. Zoo werd er onlangs op den eersten dag der kermis te Hoogeveen onder de door de politie opgeborgenen eqn gevonden, die niet minder dan vier messen bij zich had, en bij de plechtige viering van //Allerheiligen- Donderdag" te Meppel o. a. een boerenzoou in hechtenis gebracht, die bij onderzoek in het bezit bleek te zijn van een met zes patronen geladen revolver. Lit Zevenwouden schrijft men aan de Ass. Ct. Om te bezuinigen besloot de Raad der gemeente Utingeradeel (Fr.) om geen koffie tijdens de raads- vergaderingen meer te drinken op kosten der gemeentewilde men een geurig kopje mokka, dan diende men dit zelf te betalen. IJetschijnt, dat met dit besluit de lust tot koffiedrinken bij de leden der vroedschap allengs afnam, althans de concierge van 't gemeentehuis heeft zich nu tot den gemeenteraad gewend met verzoek hem eene gratifiatie te verleenen als vergoeding voor de schade, die hij ondervindt door het niet meer koffiedrinken der raadsleden voor gemeente- rekening. En toch was hij op die voorwaarde benoemd. Te Venloo wonen vele Duitsche families. Dezer dagen ontvingen eenigen van dezen bezoek van een, naar zijn zeggen, gepensionueerd Duitsch onderwijzer, die hun de gelegenheid kwam aan- bieden om, aldaar na goedkeuring door de Regeering eene Duitsche school op te richten. De ouders belegden eene vergadering, een lokaal werd bezichtigd, en de Duitscher vertrok, om de noodige bewijsstukken te gaan halen. Bij een ingezetene had hij reeds kamers gehuud en eenige dagen vertoefd. Hij leende van dezen eenig reisgeld en van een remmer der Pruisische spoorwegen een overjas, teneinde bij de Pruisische autoriteiten zich goed te kunnen voordoen. Thans moet gebleken zijn, dat men met een oplichter heeft te doen gehad. Eenige ,/eeuwige" studenten te Amsterdam hebben onlangs eene vereeniging opgericht, genaamd z/De oude garde", waarbij zich alleen studenten kunnen aansluiten, die tien of meer //dienstjaren" hebben. De oudste huuner ,/studeert" al vijftien jaren. In de laatstgehouden vergadering is met alge- meene stemmen besloten, een collega, die nu zijn 18de studiejaar is ingegaan, uit te noodigen om lid van die inlustre vereeniging te worden. Maar toen de secretaris in dien zin een brief aan hem had gericht, zond hij reeds den volgenden dag dit korte antwoord z/Zeer veel eer, maar met zulke jonge broekjes als uw vereeniging telt, kan ik niet omgaan Toen de heer J. te Utrecht, Maandagavond, na voor zaken op reis te zijn geweest, thuis kwam en de door hem geincasseerde gelden in een geld- trommel wilde bergen, welke in een linnenkast stond, bemerkte hij met schrik dat daaruit een TER NEIIZENSCHE (OIRAYT Bit lilad verschijnt tinanilai;-, Woemdag- en Vrijdagavond, nUg-ezonderd op Feestdagen, bij den uitgever I*. J. ViM DE IAWUE te Ter Memen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1