Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via anderen. No. 3384. Donderdag 19 November 1896. 36e Jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. jfolitieli Overzicht. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Baron Marschall verklaarde in den Duitscheu Rijksdag bij het debat over de interpellate in het centrum betreffende het Duitsch-Russische geheime verdrag, dat dit noch naar zijn geest, nocb naar zijn inhoud met de Driebondverdragen onvereenig- baar was. Alle afspraken moesten den vrede dienen. (Bij val). De met Rusland gesloten overeenkomst is in 1890 niet vernieuwd, omdat wij toen moesten vreezen, dat bij een conflict tusschen onze buren, waarbij niet nauwkeurig zou zijn vast te stellen wie de aanvaller was geweest, wij de partij van een van beiden zouden moeten opnemen of wel een der verdragen schenden. De geschiedenis zou de verdiensten van vorst Bismarck, die er in geslaagd is de betrekkingen tot Rusland vriendscbappelijk en bruikbaar in het belang van den vrede te handhaven, in nog hel- derder licht plaatsen. Maar ook de verdiensten van zijn opvolger mogen wij niet onderschatten. Men zou de verdiensten van Bismarck verkleinen, wanneer men beweerde, dat de goede betrekkingen tot Rusland afhankelijk waren van een verdrag, welks vernieuwing alle drie jaren twijfelachtig was. Zij bebben vastere grondslagen noodigzij behooren te rusten op de vriendschap van de monarchen en op de veelvuldige gemeenschappe- lijke belangen. De Minister betwistte met nadruk, dat er Engelsche invloeden werkzaam geweest waren. De betrekkingen van Frankrijk tot Rusland dateeren reeds uit de zeventiger jarenook deze zijn in geen enkel opzicht mede in aanmerking ge- komen. FEUILLETON. @1 Uit de gedenkschrijten van een Londenschen politiedienaar. 4) Het was stil gewordensnel keerde ik terug naar de plaats, waar ik gezeten had en nauwelijks had ik een nieuwsblad, dat voor mij op de tafel lag, opgenomen, of het drietal trad de eetkamer binnen. Toen Maillet mij met gemaakte deftigheid voorstelde, wierp Cloudon een korten wantrouwenden blik op mij, die mijn bloed bijna deed stollen. Voor het oogeublik verdreven Monsieur Maillets vroolijke invallen echter den opkomenden argwaan, en op uitnoodiging van onzen gastheer zetten wij ons aan den welbereiden disch. Onaangenamer heb ik ecliter nooit aan tafel gezeten. Gedurig voelde ik de vorschende, wantrouwende blikken van den kantoorbediende op mij gevestigdhet was een geluk dat Maillet in zijne opgeruimde stemming weinig acht sloeg op den jongen man en dat Bretard stil en in zicbzelven gekeerd voor zijn bord zat. Nadat het diner afgeloopen was, bleef men nog eenigen tijd wijn drinken, waarbij ik meer dronk dan gewoonlijk, deels om mijne zenuwen te sterken, deels om geen achterdocht te wekken. Het was omstreeks den tijd dat Levi Samuel zou komen, toen Cloudon, wiens doordringende, donkere blikken weder een poos vorschend op mij gevestigd waren geweest, eensklaps tegen mij zeide //tls mij, mijnheer Warden, alsof ik u reeds ergens heb gezien." De lijn van de Duitsche politiek is duidelijk voorgeteekend. Zij brengt mee trouw, onwrik- baar vasthouden aan de Driebond verdragen, zorg om aan de betrekkingen met Rusland alle aandacht te blijven scbenken, bandhaving van de betrek kingen tot de overige mogendheden met eerbiedi- ging van hunne rechten naar den maatstaf van den eerbied, dien zij toonen voor onze rechten. Wij zijn bereid onze machtstelling ten alien tijde in de weegschaal te werpenwij zullen verder voort- gaan in de richting, die wij aan onzen eersten Keizer en zijnen grooten staatsman te danken hebben. Dan kunnen wij vol vertrouwen de toe- komst tegemoet gaan. De vraagstukken, die op den voorgrond van het politiek belang staan en welker oplossing vermoe- delijk jaren in beslag zal nemen, maken het hoogst onwaarschijnlijk, dat een der mogendheden van het vasteland een casus belli zou willen scheppen, waarvan het onmiddellijk gevolg zou zijn, dat de kracht van de continentale mogendheden tot de oplossing dier vraagstukken werd verlamd. Aan den anderen kant biedt juist de ontwikkeling onzer overzeesche belangen vermoedelijk in de toekomst de gelegenheid, wederom samen te gaan met dezelfde mogendheden, met wie wij in het vorige jaar zijn samengegaan. Nieuwe momenten van beteekenis zijn bij het debat niet voorgekomen. Graaf Herbert von Bismarck vroeg aan het einde van de discussie het woord voor een persoonlijke opmerking. Hij verklaarde dat hij geen aanleiding had om te spreken, nadat de verklaring van den rijkskanselier aan de discussie den feitelijken grond- slag had ontnomen. Een gevoel van takt had hem weerhouden het woord te nemen. Wat gezegd kan worden van de zitting van Duitschlands Rijksdag, kan, eenigszins gewijzigd in verband met de omstandigheden, ook gelden van de zitting van Frankrijks Kamerveel woorden doch weinig van beteekenis. Terwijl de regeering te Berlijn zich echter niet van persoonlijke tusschenkomst kon onthouden en dan ook direct geinteresseerd was bij de zaak in kwestie, had de regeering te Parijs gemeend dat 't best was zich buiten de in behandeling komende aangelegenheid te houden ('t ging om de wijze van verkiezing van senatoren). Dat zou wel gelukt zijn, ook als de meest vooruitstrevenden alles niet op haren en snaren gezet haddenhun toeleg was 't den Senaat voor 't feit te stellen, dat de //Dat kan wel zijn," antwoordde ik zoo onge- dwongen mogelijk//anderen is het ook wel zoo gegaan." z/Hahahalachte Maillet, //mijnheer Frundy bijvoorbeeld." z/Ik zou mijnheer wel eeus willen aanzien zonder pruik," vervolgde Cloudon met dreigende onbe- schaamdheid. z/Gekheid, Cloudon, wees toch niet mal riep Maillet er tusschen door;/ik wil niet dat ge mijn goeden vriend Warden beleedigt." Cloudon drong niet verder aan op zijn verlangen, maar het stond duidelijk op zijn gelaat te lezen, dat de bij hem opgekomen herinneringen hoe langer hoe meer een bepaalden dreigeuden vorm schenen te verkrijgen. Eindelijk ik kan niet zeggen hoe vurig verlangd die hulp kwam kondigde een luid kloppen aan de huisdeur de komst aan van Jackson, alias Levi Samuel. Wij sprongen overeind en snelden naar het venster. Juist, het was de jood, hij had zich uitstekend ge- constumeerd. Maillet ging hem open doen, bracht hem binnen en stelde hem voor. Jackson kon niet nalaten op mij een vragenden blik te werpen, toen hij de onverwachte vermeerde- ring van het gezelschap bespeurde en hoewel hij zijne rol uitmuntend speelde, klonk het toch niets Joodsch, toen hij zeide//U hebt meer gezelschap dan mijnheer Warden mij deed ver- wachten." z/Een vriend maar, een bijzonderen vriend, mijn heer Samuel. Kom, ga zitten en laat ik u eens inschenken." Een paar minuten heerschte er een volslagen stilzwijgen. Toen begon Maillet//Het spreekt vanzelf, dat u op de zaak zijt voorbereid z/Ja, dat wil zeggen als u billijk is." meerderheid der natie van de Tweede Kamer in haar tegenwoordige samenstelling niets meer moet hebben. En hun kansen staan niet slechtHoewel Minister Barthou het voor den Senaat voorgestelde kiessysteem gispte, evenwel nadrukkelijk verklarend, dat de regeering voile vrijheid aan de Kamer liet, werd de verzending aan de commissie (wat zou zijn geweest conform aan de wenschen de regeering) verworpen met 269 tegen 251 stemmen en tot de artikelsgewijze beraadslaging besloten met 405 tegen 210 stemmen. Gister is dus met die beraadslaging een aanvang gemaakt en terwijl 't het streven der regeerings- partij zal zijn de wet te begraven, zullen de radicalen en sociaal-democraten al 't mogelijke doen om het voorstel er door te krijgen, wat zou zijn een moreele overwinning feitelijk zou de Senaat er zich niet aan storen Zondag werden te Rome geruchten bekend, dat het vredesverdrag tusschen Italie en Abessynie was gesloten, en eergister werd dat officieel be- vestigd. Menelik seinde het zelf aan Koning Umberto, met den wensch, dat de ratificatie zou plaats ge- had hebben voor 20 November, den verjaardag der Koningin. Ook Nerazzini, de onderhandelaar, seinde, dat het verdrag ep 26 October gesloten is. Het was een indrukwekkende plechtigheid. Menelik zond aan President Faure het volgende telegram #God heeft ons vergund, den vrede weer te geven aan ons volk, daar gister een verdrag is geteekend met den gevolmachtigde van Z. M. den Koning van Italie. Wij zijn gelukkig, dat onze vrienden zich met ons verheugen. Menelik, Keizer." Faure bedankte natuurlijk per ommegaande, als z/buurman en vriend." Te Rome durfde men eerst het goede nieuws niet gelooven. Maar de voldoening is nu groot. De zwarte Keizer heeft zich inderdaad zeer mild getoond. Het verdrag bepaalt in de eerste plaats, dat er nu eeuwig vrede en vriendschap zal zijn tusschen beide landen; dat Abessynie volkomen onafhankelijk zal zijn en het gehate verdrag van Ucciali zal worden opgeheven. Over de vaststel- ling der grenzen tusschen Meneliks gebied en de Italiaansche kolonie Erythrea zal binnen een jaar door een commissie beslist worden. Inmiddels wordt de Mareb-lijn als grens beschouwd. z/Billijk De billijkste lui van de wereldant woordde Maillet, luid lachend. ,/Maar als ik vragen mag, waar hebt u het goud, waarmee u onze //waar" denkt te betalen z/Als wij het over den koop eens zijn, zal het goud binnen een half uur hier zijn. Ik draag zoo maar geen zakken met goudgeld bij mij in elk gezelschap," antwoordde Jackson gevat. z/Goed, dat is ook wel te denken. Hoeveel zult u ons aftrekken z/Dat kan ik eerst zeggen als ik de //waar" ge zien heb." Maillet stond, zonder verder iets te zeggen, op, en verliet de kamer. Hij bleef ongeveer tien minuten weg en telde bij zijne terugkomst de ge- stolen banknoten, waarbij hij de andere gelds- waardige papieren legde. Jackson stond van zijne stoel op, kwam dicht bij hem staan en begon het bedrag in zijn zakboekje te noteeren. Ik stond insgelijks op en deed alsof ik eene der schilderijen aan den wand bekeek. Het was een verschrikke- lijk benauwd oogenblikwij hadden het teeken afgesproken er was niets meer aan te veran- deren. Cloudon was ook haastig opgestaan en be- schouwde het tooneel met onrustige, koortsachtig glinsterende oogen. Het onderzoek van de geldswaardige papieren was afgeloopen. Jackson begon bedaard de bank noten te tellen. Een, twee, drie, vier, vijf Toen dit woord over zijne lippen was, viel hij op Bretard aan, die het dichtst bij hem stond, en op hetzelfde oogenblik stak ik een mijuer voeten tusschen die van Cloudon, wierp hem met een krachtigen stoot tegen den grond, greep toen met bliksemsnelheid Maillet bij de keel, en hield met de andere hand mijne revolver tegen zijne slapen. Naar het schijnt worden nog steeds hier of daar plannen gemaakt of commissies benoemd, met het doel gelden bijeen te brengen voor een geschenk of huldeblijk aan H. M. de Koningin bij Hd. inhuldiging. Van zeer bevoegde zijde verneemt het Handels- blad, dat nu H. M. evenweJ Hd. verlangen heeft te kennen gegeven geen geschenken of huldeblijken van stoffelijken aard bij gelegenheid van Hd. meerderjarigheid en inhuldiging te ontvangen, de geschenken of huldeblijken, die desniettegenstaande mochten worden aangeboden, beslist zullen worden geweigerd. Hoe hoog de Koningin de gevoelens moge waar- deeren, waaraan men uiting wensch t te geven, eischt de billijkheid dat op het door H. M. ge- nomen besluit geenerlei uitzondering worde ge maakt. Bij de voortzetting in de zitting der Tweede Kamer van gisteren van de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting oordeelde de heer Pijnacker Hordijk den Indischen financieelen toe- stand niet bepaald ongunstig, doch dat desniettemin op verbetering van den toestand het oog dient gehouden. Yerhooging van invoerreehten achtte hij intusschen niet voldoende om thans het tekort te dekken. Hij drong aan op betere ontwikkeling door den Minister van diens financieele plannen. Hij is een voorstander van een krachtig streven naar bezuiniging op de uitgaven van Oorlog en Marine, die thans reeds tot 48 millioen zijn gestegen. Wat de toestand in Atjeh betreft waarschuwde spreker er tegen in Atjeh verder te gaan dan onvermijdelijk noodig is, al erkent hij de moeie- lijkheid een grens aan te geven. Hij kan zich dan ook niet vereenigen met het in de memorie van antwoord geschetste stelsel en dus ook niet met het gunstig oordeel daaromtrent van de heer Cremer. Dat stelsel eischt niet alleen vermeerdering van bi- vakken, maar tevens een groote troepenmacht, om te houden, wat wij verkregen hebben. De Javaan zal belast worden met de Atjehkosten en aanleg betere verkeerswegen en bevloeiingswerken zullen achterwege moeten blijven. Omtrent den afval van Toekoe Oemar is hij het eens met den heer Cremer. Die afval is ook zijns inziens het logisch gevolg van feiten, ,/Hoera riepen wij be:'den, met licht te be- grijpen opgewondenheid, en eer nog een van de schurken van den schrik kon bekomen, waren Maillet en Bretard de handboeien reeds aangelegd en was er van tegenstand geen sprake meer. Toen kwam de jonge Cloudon aan de beurt. Nauwelijks had Maillet zijne zinnen weer bij elkaar, of hij begon te razen als een waanzinnige, maar de beide anderen waren rustiger. Nadat wij alle drie behoorlijk geboeid en den geheelen buit netjes bijeengepakt hadden, verlieten wij Oak- Cottage Madame Maillet en hare dienstmaagd werden niet lastig gevallen. Een uur later zaten de gevangenen veilig achter slot en grendel, en ik haaste mij om Dumanoir van den goeden uitslag onzer onderneming bericht te geven. Zooals men wel begrijpen kan, was zijne vreugde onbeschrijfelijk en dadelijk reed hij naar het telegraafkantoor om zijn Parijscheu ven- noot gerust te stellen. Na een kort proces werden de gevangenen van den gemeenschappelijk gepleegden diefstal overtuigd en tot tien jaar opzending naar de strafkolonie veroordeeld. Toen Maillet langs mij heen op het schip werd gebracht, zeide hij in het Fransch en op wraak- zuchtigen toon //Gig zult het mij nog betalen, gij en uw mijnheer Frundy Zulke bedreigingen ben ik wel gewoon en sinds lang geef ik er niets meer omdus vergenoegde ik mij ook deze glimlachend aan te hooren, vriende- lijk antwoordende z/Tot weerziens" //Vooruit EINDE. NEIIZENSC Uit blad verscliijnt innanda^-, IVociisday- en VrijdKgavond, uitgezonderd op Feestitajjen, bij den uitgever I*. J. ViK DE SASDE te Ter leuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren de belanghebbenden dat op liinsdag, 34 dezer, op het Gemeente Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur, verkiezing zal plaats hebben van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de heeren J. A. VAN ROMPU, A. THOLENS en A. HAMELINK, die op 1 Januari 1897 aan de beurt van aftreding zijn (wit briefje) en van den heer L. SCIIALK, die heeft opgehouden lid te zijn (geel briefj e). Ter Neuzen, 16 Nov. 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1