Philanthropic Agremsnt. BURGERL1JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Soiree d'hiver, Ilande!sbericbten. SOCIETY I' der geweren uit, twee kreten vernomende oppasser Viller en de //Einjahriger" K. Ilrach stortten, door een scherp schot getroffen, teraarde. Viller, wiens hart door den kogel was doorboord, bleef op de plaats dood, terwijl Ilrach eenige uren later aan de bekomen schotwond overleed. Beide men schenlevens waren door een enkel projectiel ver- nietigd. De manoeuvre werd onmiddellijk gestaakt en boewel met de meeste nauwkeurigheid alle geweren werden geinspecteerd, bleven alle pogingen om den dader te ontdekken, vruchteloos. Dezer dagen nu ontving een soldaat van het S5e regiment, die aan de manoevre had deelge- nomen, een brief uit Amerika, waarin een gewezen wapenmakker, Jozef Willnitzer geheeten, bekent, dat hij destijds het scherpe schot tijdens het ge weervuur met losse patronen had afgegeven. Will nitzer, die het laatst te Pittsburg werkzaam was, schrijft, dat de kogel bestemd was voor den regiments-commandant, op wien hij wraak wilde nemen. In een zware ziekte met den dood worstelend, had zijn verontrust geweten hem aangespoord tot het afleggen dezer bekentenis. Men heeft de uitgaven voor leger en vloot wel eens een verzekeringspremie tegen den oorlog genoemd. De premie is dan bijzonder hoog, merkt het „Hbl." op; want volgens een becijfering in het //Berl. Tageblatt" beloopt zij alleen voor de staten in Europa jaarlijks 6 milliarden guldens. Daarvan wordt 2750 millioen gevorderd voor de budgetten van Oorlog en Marine, en daarbij komt dan nog de rente van het grootste deel der staats- schulden, samen 72,000 millioen, welke hoofd- zakelijk door oorlogen zijn veroorzaakt. Men schat de waarde van kazernen en leger- materieel op 18,000 millioen gulden. Volgens een bericht uit Madrid aan de Erankfurter Ztg heeft generaal Weyler last gegeven om alle dagbladcorrespondenten, hetzij buiten- landers of Spanjaarden, die zich op het oorlogs- terrein vertoonen, neer te scbieten. Uit gierigheid van honger gestorven is in de Parijsche voorstad Courbevoie een vrouw, wier inkomen jaarlijks 6000 gld. bedroeg. De overledene, Madame Couillard genaamd, was in haar 86ejaar. Een in de Rue des Roses 45 gelegen perceel was haar eigendom en bracht haar alleen meer dan 5000 frs. jaarlijks op. In den laatsten tijd nu viel het den huurders van het huis op, dat zij de oude vrouw niet meer gezien hadden, en daar bovendien uit haar woning op de parterre een scherpe lucht kwam, zond men bericht aan een te Parijs wonende neef. Deze nu liet met behulp van den commissaris van politie de deur met geweld openen. Hier vond men in de eerste plaats de woning met meubels en kunstvoorwerpen zoo vol gestopt, dat de binnenkomenden zich eerst een weg moesten banen, om de bewoonster zelve te ontdekken. Men bemerkte haar op een oud, versleten bed, tot een geraamte vermagerd, als lijk. Het ge- neeskundig onderzoek, dat de neef en eenige erf- genaam van de overledene aanstonds liet instellen, bewees,- dat de oude vrouw te midden van al haar rijkdommen van honger gestorven was. De papieren van waarde echter, welke voorhanden moesten zijn heeft de vrouwelijke Harpagon zoo voorzichtig tijdens haar leven verborgen, dat men er tot nu toe nog tevergeefs naar gezocht heeft. Een groot ongeluk heeft te Carloo onder Uccle plaats gehad. In een schrijnwerkerswerk- plaats waren op de eerste etage, die uit hout en steen opgebouwd is, 18 arbeiders bezig, toen plotseling een hevig gekraak gehoord werd. Verschrikt vlogen de werklieden naar de trap, maar voor dat alien die bereikt hadden stortte het dak met een hevig geraas in. Groote stof- wolken verhieven zich en toen het geraas van de vallende voorwerpen eenigszins bedaard was ver- nam men de kreten van de werklieden, die onder het vallende puin bedolven waren. Aanstonds werd aan het reddingswerk getogen om de 8 werklieden, die zich niet meer langs de trap hadden kunnen redden uit hun benarde positie te verlossen. Een aantal menschen waren naar het tooneel van het ongeval toegestroomd en deze werden dadelijk aan het werk gezet, deels om het begin van brand, dat ontstaan was, te blusschen, deels om zoo gauw mogelijk hulp aan de slachtoffers te brengen. Na eenige uren hard werken kon men bij het licht der fakkels de ongelukkige verwonden een voor een te voorschijn brengen. Alle acht slachtoffers zijn zwaar gewondde meesten hebben gebroken ledematen en zware hoofdwonden. Ingevolge een schrijven der Duitsche Keizerin heeft de Minister van Binnenlandsche zaken in Duitschland de verschillende Landraden verzocht, de gemeentebesturen te waarschuwen tegen hot veelvuldig vertrek van vrouwelijke dienstboden naar Berlijn. Te Weenen is een man gearresteerd, die een groote hoeveelheid goudgeld bij zich had, wat argwaan opwekte. 't Bleek een bootsman te zijn van een der stoombooten van den Norddeut- schen Lloyd. Hij had het goud daar aan boord gestolen, maar trachtte een fabeltje op te disschen van een grooten schat, dien de matrozen onder elkaar verdeeld hadden en waarvan hij ook een portie kreeg. Het gerechtshof van St. Gallen heeft thans uitspraak gedaan in het proces betreffende de na- latenschap van Johann Orth (Aartshertog van Oostenrijk), die eenige jaren geleden spoorloos ver- dween en vermoedelijk met zijne vronw is omge- komen bij een schipbreuk op de Zuid-Amerikaan- sche kust. De eisch der erfgenamen van de vrouw, die uitbetaling verlangden van de som van 500,000, welke de verdwenen Aartshertog voor zijn vertrek bij de bank St. Gallen had belegd, is door het gerechtshof toegewezen. In 'tFransche dorp Broue wilde een boer, die aan zwaarmoedigheid leed, zich van het leven berooven. Hij knielde, zette zijn jachtgeweer tegen zijn kin en wilde schieten, toen zijn moeder de kamer binnen snelde. Zij trok zijn hoofd terug, maar te laathet schot ging afde kogel verbrijzelde haar zoon de kaken en trof toen haar in 't hoofd. De oude vrouw was terstond dood haar zoon bezweek na een paar uur. Te Mantanuella, nabij Mantua, is dezer dagen een 7Ojarig rijk grondeigenaar overleden, die, officieel Luige Pizzi geheeten, meer bekend was onder den naam Gianni Lupo (de wolf). Deze grijsaard, die overdag nooit uitging, zwierf des avonds zeer dikwijls in een deken gewikkeld in den omtrek van zijn boerderij rond, waardoor hij vreesachtige personen mser dan eens een panischen schrik op het lijf joeg. //De wolf" at gewoonlijk slechts rauw vleesch. In zijn testament is een som van 10,000 aangewezen voor den bouw van een prachtigen grafkelder20,000 zijn bestemd voor de commissie //Armenzorg" te Porto, 5000 voor een cooperatieve maatschappij, 5000 voor een muziekgezelschap, 10,000 voor zijn dienstbode en 1000 voor den brieven- besteller, die hem zijn brieven bezorgde. Zijn niet onbelangrijke onroerende eigendommen moeten worden verkocht en de opbrengst zal volgens zijn uiterste wilsbeschikking ten goede komen aan zijn pachters. De familie van den grijsaard krijgt geen centhet is dan ook in de woonplaats van den overledene van algemeene bekendheid, dat zij her- haaldelijk getracht heeft den //wolf" in een gesticht te plaatsen. Het toenemend aantal geheime speelholen en de daar plaats vindende schandalen in Belgie heeft bij de regeering aldaar het plan doen opvatten dezen met kracht te keer te gaan, niettegenstaande het natuurlijk heel wat verzet zal uitlokken. Onder het opschrift//De stad van het goud" gaf dezer dagen de Figaro een artikel over den Clou, het voornaamste nummer der Tentoon- stelling van 1900. Het denkbeeld, dat de Figaro in dit artikel' ontwikkelt, is inderdaad zeer belang- wekkend. Het blad geeft aan de hand om binnen de perken der Tentoonstelling een kleine stad te bouwen, die de //stad van het goud" zal zijn. In deze stad zal worden getoond, hoe men het goud haalt uit den schoot der aarde, hoe het gemunt wordt, in den handel gebracht, gewonnen, verloren. Men zal de goudmijnen van Transvaal in getrouwe navolging en in voile werkzaamheid zien. Men zal de werklieden aan de munt aan 't werk zien, men zal het vervaardigen van bankbiljetten leeren kennen. En niet alleen de echte, maar ook de valsche. Wil men daartoe misschien een geslepen valschen munter uit het tuchthuis halen en hem de rest zijner straf kwijtschelden Daarna zal men de wisselkantoren zien der oude Hollanders, der Florentyners, der Lyoneesen, en daarnaast de bureaux der moderne bankiershuizen. De bezoekers der Tentoonstelling kunnen hier, zooals de Figaro beweert, alle operaties nagaan, precies als aan de beurs. Daarbij zal er een tentoonstelling plaats hebben van de bankbiljetten van alle landen. Er zullen zuilen opgericht worden, elk van een millioen sous, francs, Louis d'ors. Men zal er de geschiedenis kunnen nagaan van alle groote geldhuizen, van de Strozzi, de Fugger's, de Medici, de Rothschild's, enz., opdat de jonge mannen van heden zich aan de voorbeelden daar van kunnen spiegelen. Er zal veel te leeren zijn, te leeren vooral hoe men rijk wordt. Twee Berlijnsche geleerden, professor Pleif- fers en Dr. Kolles, hebben proeven genomen omtrent inenting tegen typhus. Zij hebben eenige sujetten ingeent met zwakke typhuscultuur en bij dezen waargenomen, dat dientengevolge reeds na zes dagen in het bloed een verandering was te constateeren van denzelfden aard en op zijn minst tot den- zelfden graad als in het bloed van herstellende typhuslijders is waargenomen. Beide geleerden meenen derhalve te kunnen verklaren, dat inenting met zwakke typhusculturen in even hooge mate en voor even langen tijd immuum maakt als het doorstaan van de ziekte zelf. Te Nordholz in Hannover hebben de boeren een bruiloft gevierd, waarbij twee honderd gezinnen waren uitgenoodigd. Men heeft daarvoor gedood vier varkens, twee ossen en 140 kippen. Men heeft 300 koeken gebakken. Men heeft gedronken 700 flesschen wijn, 54 kleine tonnetjes bier, een groot vat jenever en een zee van koffie De geschenken, aan de jonggehuwden geschonken werden op vier karren bij dezen thuis gebracht. Op het erf der hoeve, waar deze bruiloft werd gevierd, bevonden zich vijftig rijtuigen van families die van verre waren gekomen, waaronder prachtige equipages. En de agrariers in Duitschland spreken van den nood der landbouwende bevolking Het vermoeden dat er veel kunstmatigs is in de buitengewone hoogte der graanprijzen waardoor de bakkers worden gedwongen om de brood prijzen hoog te stellen, wordt vesterkt door een stuk in de Russische //Novoje Vremja." Zwarte zee 113. Haver Petersburger 7,50. Amerik. 6,Mai's Amerik. 4,50 per 100 kilo. Boekweit per 2100 kilo 146. Boekweit- grutte 202. Meel. Prima inlandsch 12,75 a 13,25; In dat blad beveelt nl. prins Obolensky te 1« soort 11,75 A 12,25; eitra Hongaarsch Kazan, een autonteit op het gebied van landbouw- 15,— a 15,50; le soort /13,75 a 14 75 zaken, aan, om Russische tarwe en rogge naar de "n--— 4 j - noodlijdende districten in Britsch-Indie te zenden, waar zij goedkooper kan geleverd worden dan de Californische, omdat menin Rusland niet weet, wat met al het graan te doen. z/Wij worden geruineerd door den overvloed van koren," zegt prins Obolensky; //waarom zouden wij, iu plaats van millioenen ratten en muizen te Voeden, niet de millioenen menschen voeden, die nu in Indie met den hongerdood bedreigd worden In het binnenland van Rusland is de prijs der T0ESe gedaald van 40 tot 24 kopeken per poed, en er zijn enorme voorraden waarna geen vraag is Is't, tegenover zulk eene openlijke verklaring van een autoriteit, niet minstens verdacht, uit Engeland te hooren verkondigen, dat er graan te kort is en in den winter de prijzen nog wel aanzienlijk hooger zullen moeten oploopen In een bazar te Brussel miste men telkens kleine voorwerpen. Dezer dagen kwam er een heer in een pellerine-jas, en een der bedienden merkte, hoe hij een speeldoos wegnam en onder zijn jas verborg. Men hield hem in 'toog, terwijl hij door het magazijn wandelde. Eensklaps klonk het//Waar kan men beter zijn." De speeldoos was gaan draaien en de dief werd gesnapt Hij kan nu //bij zijn beste vrienden" in de gevangenis gaan. Een onbegrijpelijke moordlust schijnt een reiziger op den spoorweg van Berlijn naar Hamburg te hebben bezield. De man was met een mede- reiziger op het balcon getreden om een luchtje te scheppen. Opeens haalde hij een geladen revolver uit den zak en begon hij te schieten op "alle menschen die hij in de nabij heid van de spoorbaan zag. Na het voorlaatste schot zette hij den tromp van het wapen onverwachts zijn medereiziger op de borst. Met de woorden //Ik moet toch eens zien hoe men een mensch met een revolver dood schiet" drukte hij af. De kogel doorboorde de dikke overjas en bleef steken in het notitieboekje in den linkerborstzak van den man. Ware de revolver niet een zeer oud wapen geweest, dan was de reiziger zeker gedood geworden. De zonderlinge reiskameraad werd in verzekerde be- waring genomen. De Voss. Ztg. verzekert dat de man den indruk maakt van in het bezit te zijn van zijn voile geestvermogens. Hij trachtte zijn handelwijze te verontschuldigen door dronkenschap voor te wenden. Li Hung Chang is de prachtige doodkist kwijt, die hem op zijn reis door Europa steeds heeft vergezeld. Bij zijn vertrek naar de Vereenigde Staten achtte hij het niet noodig de kist nog verder mede te nemen en zond hij haar vooruit op de Glencartney. Dit schip is echter een prooi der vlammen geworden en de doodkist van Li is mede verbrand. De Chineezen zien daarin een gunstig voorteeken dat den grooten staatsman een lang leven voorspelt. AANBESTEDING. Op Vrijdag 27 November 1896, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het verruimen en het op diepte houden van de buitenhaven van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. (Raming 8400 per jaar.) Rotterdam, 16 Nov. 1896. Binnen 1. Granen. De markt was voor puike soorten prijshoudend. Bruine boonen ruim aangevoerd. Men noteert Tarwe 6,50 a 7,50Rogge 4,50 a 5,— Wintergerst 4,50 a 4,90 Zomer- gerst 4,25 a 4,70 Chevalier 5 A 5,80 Haver 3,a 4,per hectoliter. Bruine Boonen 7,75 a 9,25; Witte Boonen 8,a 10,50 Blauwe erwten kooksoorten 6,50 a 7,50; niet kokende 5,60 a 6,40; Kanariezaad 5,25 a 6,75 per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe op levering 210. Rogge 120. Helenarogge /126 a 130. Gerst per 2000 kilo Odessa 110 Prima Amerik. 14,— a 15,—le soort 12,— A 12,50; 2" soort /ll,—A 11,50; Duitsche Roggebloem 8,25 A 9,25 per 100 kilo. Runderprijzen 56 a 68; Kalveren 70 a 85Schapen 45 a 50 Varkens 34 a 37 cent per kilo. Vette runderen 180 a 250 magere 75 a 120Graskalveren 40 a 60 Biggen /4a 15 per stuk. Aardappelen. Spuische jammen /2,10 a 2,30 Flakkeesche 2,— a 2,10 Over- maasche 2,a 2,25Geldersche blauwe 1,80 Poters 1,Champions 1,20 per mud. Boterprijzen in vaten 50 a 56stukken 60 a 70 cent per half kilo. Zoetemel ksche kaas 24,— a 25,50 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren schaars 5,a 5,75 buitenlandsche 3,90 per 100. Zeeuwsche ajuin 50 A 80 cent per 50 kilo. Amerik. Petroleum hooger in vaten per 100 kilo 9,50 en cent per liter. VEEHANDEL in BELGIE. Geene verandering van prijs op de vette slacht- beesten. ZEET1JDINGEN. Van 13 tot en met 15 Nov. Van 13 tot en met 15 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 65 binnenvaartuigen op- en 70 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 5 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 17 Nov. 12.11 Woensdag 18 0.29 12.47 Donderdag 19 1.3 1.18 Vrijdag 20 1.35 1.50 Zaterdag 21 2.5 2.22 Zondag 22 2.37 2.53 Maandag 23 H 3.10 3.27 De heer en mevrouw KLOPPEN- BURG roepen bij hun vertrek naar Schiedam een hartelijk vaarwel toe aan alien, van wie zij verhinderd waren persoonlijk afscheid te nemen. Ter Neuzen, 15 Nov. 1896. Voor de vele blijken van liefde en de weldaden die wij Zaterdag 11. onder- vonden hebben bij gelegenheid van de 10e ver- jaardag van ons ongelukkig kind Marinus van der Hooft, betuigen wij aan alien onzen harte- lijken dank. JOHANNES VAN DER HOOFT en Vrouw. Nous avons l'honneur d'informer M.M. les membres de la societe que la premiere sera donnee le 19 Novembre 1896, A 7x/2 heures, du soir, dans les salles de l'Hotel des Pays-Bas. Les programmes detailles suivront. Terneuzen. LE COMITE. Ter Huwelijks aangiften. 13 Not. Adri- aan Luteijn, oud 21 j., jm. en Magdalena Jozina Verlinde, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Nov. StofFel, z. van Johannes van de Velde en van Janneke Elisabeth de Zeeuw. Adriaan Abra ham, z. van Johannes Cornelis Eekman en van Krina Cornelia Harms. 9 Nov. "Arie, z. van Geleijn Verlinde en van Catharina Adriana van Aalst. Abraham, z. van Leen- dert Deij en van Krina Johanna van der Hooft. 10 Nov. Andries An'honie, z. van Jan de Zeeuw en van Maria van Liere. 12 Nov. Maria Angelina, d. van Willera Johannes. Aloijsius Hamerlinck en van Virginie Volkrijk. 13 Nov. Janna Suzanna, d. van Pieter Dees en van Tanneke Wiemes. Catharina Elizabeth, d. van Anthonij Jacobus Harte en van Neeltje van Dixhoorn. 14 Nov. Wilhelmina, d. van Abra ham 't Gilde en van Suzanna Cornelia Wisse. Herman Cornelis Johannes, z. van Herman Hubert Joseph Keutgens en van Maria Suzanna Dennis. Overlijden. 10 Nov. Pierernella Teuntje Geensen, oud 3J j., d. van Jacobus Cornelis, en van Jannetje van Aalst. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 14 13 14 15 13 14 15 Eng. sch. idem Eng. s.s. Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Deens. s.s. Eng. s.s. idem Zweed. sch. Eng. s.s. idem idem Noor. s.s. idem Eng. s.s. Voor Ter Xenxen G. C. Gradwell 441 Pentowan Silverlands 343 idem Antiquari 2915 Leith Van Ter Xenzen I Nephrite 1903 I Leith Hailing 2199 i Londen Voor Kent: Gevalia Spindrift European Mermaid Gunther Windsor Sea Belle Strait Eisher 1438 2003 1524 189 4018 1605 2152 1314 Gefle Londen Hull Airgrullon Riga Burneiland Londen Hull Van Oent i Gorm Ashdene Ptarmigan Gustaf Calder Sea Gull Lestris Thistle Talabot Astrologer 4980 3219 3492 599 1784 2100 3680 1500 3637 2580 Blyth Sunderland Antwerpen Vlissingen Goole Londen Liverpool idem Blyth Leith pijpaarde idem stukg. steen stukg. hout stukg. idem gerst hout kolen stukg. idem ledig idem stukg. ballast stukg. idem idem suiker ledig stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 3