I IN I Gemengde berichten. Een hachelij Binnenland. ligt in het belang van het Duitsche volk en als vrienden der grondwettige instellingen, waaronder wij leven, zou het ons ook gewenscht voorkomen, wanneer uit deze beschouwingen een verscherpt gevoel van ministerieele verantwoording ontstond, zooals de grondwet er een belooft." Dat alles is goed en wel, doch daarom gaat het niet. In elk geval verkeeren Yon Hohenlohe en Yon Marschall in een vrij lastig parket ze moeten veel en velen ontzien en zullen toch iets moeten zeggen De Koningin en de Koningin-Regentes der Nederlanden bezochten Zaterdag het klooster la Grande Chartrense. Op den terugtocht reden H.H. M.M. door Grenoble, waar zij door den burgemeester welkom werden geheeten. De Koningin-Regentes antwoordde dat zij getroffen was door de hartelijke ontvaugst, en dat het haar speet niet langer te kunnen vertoeven in het sehoone land. Vervolgens keerden H.H. M.M. naar Aix-les-Bains terug. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamei' over de Oorlogsbegrooting Yan verschillende zijden werd aangedrongen op een wettelijken maatregel betreffende schadeloos- stelling aan ouders van dienstplichtigenandere leden achtten zulks een ziekelijke philanthropic. Men vroeg hoe de Minister denkt over de vorming van een legerreserve van vrij will igers overeenkom- stig de denkbeelden van kolonel Yan Dam van Isseltaangedrongen werd op een regeling van rechtspositie van het reservekader, welke men hoopte, dat de Minister in den loop van dit zit- tingsjaar zou voordragen. Eene betere regeling werd aanbevolen in zake de traktementen der subalterne officierenander- maal meende men dat veelal te gemakkelijk wordt overgegaan tot pensionneering van officieren in de kracht van hun leven. Gevraagd werd, bij de bespreking van het wan- gedrag van enkele officieren, of de officieren, be- trokken bij een geval van verzet tegen de politie, eenige maanden geleden te Amsterdam voorgekomen, nog waardig worden geacht in het leger te blijven dienen en betwijfelt of wel alle daarbij betrokken officieren gerechtelijk zijn vervolgd. Er werd op gewezen, dat het euvel van vloeken onder militairen nog steeds grooten omvang heeft. Gevraagd werd wat er waar is van de ongun- stige berichten omtrent het algemeen depot van discipline te Vlissingen verspreid. Verscheidene leden hadden met leedwezen 's Ministers voornemen tot opheffing van den vrijwil- ligen militairen wielrijdersdienst ontvangen. In overweging werd gegeven slechts een examen te doen plaats hebben voor de toelating tot de Cadettenschool en voor die van het Kon. Instituut te Willemsoord. Uit een paedagogisch oogpunt maakte de opvoeding en de tucht aan de cadetten school te Alkmaar op enkele leden geen gunstigen iudruk. Het Hbl. ontving Zaterdag uit Batavia het telegrafisch bericht, dat op een excursie van het 12de bataljon naar Lepong (Westkust) gesneuveld zijn de le luitenant 0. W. Gobius en 2 minderen, terwij] twee minderen gewond werden. De le luitenant Gobius van de grenadiers en jagers werd 9 November 1895 bij het Indisch leger (Koloniale Reserve) gedetacheerd. Zijn aan- stelling tot 2en luitenant ontving hij 6 Dec. 1881, benoemd tot 1° luitenant werd hii 29 April 1887. Luitenant Gobius bereikte den leeftijd van 40 jaren. Te beginnen met 1 December a. s., worden aan alle post-, bij- en hulpkantoren, alsmede bij de depothouders van postzegels enz., verkrijgbaar gesteld nieuw model postbladen, in vijf soorten, n.l. met een postzegelstempel van 5 en van 3 cent, in klein en groot formaat, en met een postzegel stempel van 12y2 cent, alleen groot formaat. Zij worden uitgeveven voor den prijs respec- tievelijk van hl/2> Sl/a en 13 cent. Het formaat der postbladen klein model is zoo gekozen, dat zij ook kunnen dienen om in binnen- landsch of in stadsverkeer als betaald antwoord, in het postblad van gelijke waarde, groot formaat, te worden gesloten. Met de uitgifte der oude postbladen van 5 ct. wordt voortgegaan zoolang de voorraad strekt. In den ouderdom van 72 jaar is te Amsterdam overleden de heer J. W. Peels, oud-valkenier van wijlen Z. M. Koning Willem III. Met Peels is de laatste valkenier in ons land verdwenenop het oogenblik is er in heel Europa nog slechts een, nl. de heer P. Molle, die evenals wijlen Peels te Valkenburg in Limburg geboren is en thans in Engeland zijn functie uitoefent. TER NEUZEN, 16 November 1896. Met 1 Dec. is de heer S. M. Hogerzeil, klerk der telegrafie alhier, verplaatst naar Amsterdam (telegraafkantoor) en de heer C. J. C. Yenema, klerk der posterijen en telegrafie, van Amsterdam naar Ter Neuzen. Bij de door J. Scheele Dz., bouwkundige alhier, gehouden aanbesteding van een woonhuis op een terrein gelegen in de Nieuwstraat alhier, is ingeschreven als volgtJ. A. Rijnberg, voor 4332,75 W. P. Nieuwelink, voor 4319 P. A. Mielen, voor 3937 J. H. van der Velden, voor f 3920 P. C. Herrebout, voor 3560 D. de Smidt, voor 3531 H. van der Yelden, voor f 3490. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Nadat de in de haven gezonken Zweedsche bark //Antonette" door de Antwerpsche bergmaat- schappij was gelicht, is het schip hedenmorgen de haven uitgesleept en op de reede voor anker gelegd. Het lichterschip bevindt zich nog steeds op zijde om het binnendringende water uit te pompen. De bestemmingsplaats voor verdere lossing is op dit oogenblik nog niet bekend. Yolgens rapport van den Brouwershavenschen loodskotter, zat Zaterdag op den Banjaard het Engelsch stoomschip Windsor, van Leith naar Gent bestemd, aan den grond. De gezagvoerder, die als zoodanig zijn eerste reis met het schip maakte, heeft de aangeboden assistentie afgewezen. De boot is met eigen kracht vlot gekomen en gistermorgen in deze haven binnengekomen zonder averij. In de 2d" helft der maand October is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van C. van Gelderen Ostende. De heer H. R. Karstel, te Zuiddorpe, be- haalde te Breda akte teekenen L. O. Door de wed. De la Ruelle is op't Belgisch gedeelte yan Overslag een export-slachterij opge- richt. Dinsdag werd de eerste maal geslacht, wat zich gedurende den winter elke week zal herhalen. Ook zal het aantal varkens dat nu 30 bedroeg, zeer waarschijnlijk toenemen. Alleen 's winters zal geslacht worden, daar de verzending van ongezouten varkensvleesch over Ostende naar Londen 's zomers niet kan geschieden, zonder gevaar voor bederf. yi. De buitengewone herstellingen en vernieu- wingen aan den provincialen steiger te Stavenisse zijn dezer dagen voltooid. Circa f 9000 zijn er door den aannemer, den heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, aan verwerkt. In weerwil van de gevaarlijke bezigheden, heeft er zich geen enkel ongeluk bij voorgedaan! In hoofdzaak dienen deze werkzaamheden tot het tegengaan van de verwoestingen door den paalworm, welk insect zich sedert 1733 in de Zeeuwsche stroomen vertoont. Wendde men vroeger o. a. paalbespijkeringen en gecreosoteerd hout hiertegen aan, thans is groenhart, een houtsoort afkomstig uit Suriname, het algemeen gebruikte hout om reden men nog niet ondervonden heeft, dat ge- j noemd vernielend insect deze houtsoort aantast. Sluiskil. De heer O. Borgman, muziekonder- wijzer te ler Neuzen, is benoemd tot directeur van het fanfarenkorps //Samenwerking" alhier. Axel, 13 Nov. Heden werd alhier ten over- staan van den notaris P. Dregmans en ten verzoeke van de erven van Pieter Raymond en Suzanna de Putter, in het openbaar verkocht 1. Een woonhuis en erf, zijnde de herberg z/Bellevue" met vergunningsrecht te Axel, groot ongeveer 2 aren 80 centiaren. Kooper hiervan werd de heer I. Provoost, alhier, voor 2010. 2. Een woonhuis en erf, in de Molenstraat te Axel, groot ongeveer 30 centiaren. 3. Een woonhuis en erf in de Molenstraat te Axel, groot 37 centiaren. Kooper van de perceelen 2 en 3 werd de heer D. J. Oggel, alhier, voor 780. en 4. Een woonhuis en erf, aan de straat van den polder Beoostenblij benoorden nabij het spoor- wegstation te Axel, groot 3 aren 65 centiaren. Hiervan werd kooper de heer D. de Blaaij, alhier, voor /710. De onder de spoorbrug over het kanaal van Zuid-Beveland gezonken sleepboot Uhlan zal zoo spoedig mogelijk worden gelicht door en voor rekening van den waterstaat. Door aanvarino- van een tjalk had het ongeluk plaats. Slechts kleine vaartuigen kunnen passeeren, terwijl de overige schepen hun weg moeten nemen door het kanaal van Walcheren, waarbij thans op dit kanaal eene ongewone drukke scheepvaart is. Er is dit jaar zeer veel schelvisch in zee. Deze week werden er door e'en sloep in 30 uren 7000 gevangen. In de week 512 dezer zijn van Yerseke 350,000 leverbare oesters verzonden. Als een eenvoudig middel om weerspannige dieren, paarden of rpnderen, te vervoeren, wordt thans aanbevolen die, alsdan een kleed of ander- zins over den kop te doen, waardoor zij handelbaar worden als een lam. FEUILL JKTQ N si Uit de gedenkschrijten van een Londenschen politiedienaar 3) //Ik schrikte natuurlijk hevig, wat Maillet in een uitbundig lachen deed uitbarsten. ,/Blijf bedaard," zeide hij eindelijk, tegelijk deri kellner roepende. ,/Gij hebt van mij niets te vreezen." Hij bestelde een flesch wijn en toen de kellner die gebracht en de kamer verlaten had, zeide hij //De bank- noten van Frundy zullen morgen zeker //aange- houden" worden en ik meen u laatst te hebben hooren zeggen dat u voor zulke dingen een kooper weet." Ik aarzelde en wilde er eerst niet recht voor uitkomen. z/Komaan drong Maillet aan op zachten, doch dringenden toon, //geen gekheid Ik heb u nu in mijn macht, zooals ge zelf zult moeten toestemmen. Wees dus oprecht en er zal u niets kwaads ge- beuren. Waar is de bewuste vriend z/Niet in de stad," stamelde ik. z/Och wat, dat zijn maar praatjes Ik zelf heb ook eenige banknoten om in te wisselen. Wij verstaan elkaar dus, zou ik denken. Wat geeft hij er voor en waar zet hij ze af?" z/Hij geeft er ongeveer een derde der waarde voor en geeft ze buitenslands uit. Ze komen aan de Bank door vertrouwde, onschuldige lui, en in dat geval moet de bank ze uitbetalen." z/Geldt dat ook voor wissels z/Zeker, maar die zijn moeielijker aan den man te brengen." z/En komt het uw vriend er niet op aan hoe groot het bedrag is z/Volstrekt niet, zoover ik weet." z/Goed, dan moet ge mij bij dien man brengen." z/Neen, dat kan ik niet," antwoordde ik snel. z/Hij wil met onbekenden niet te doen hebben." z/Gij moet mij bij hem brengen, of ik roep de politie er bij." Door deze bedreiging schijnbaar verschrikt, stamelde ik, dat zijn naam Levi Samuel was. z/En waar woont die Levi Samuel z/Dat weet ik zelf niet, maar ik weet wel hoe ik hem bericht kan zenden." Eindelijk kwamen wij overeen, dat ik den vol- genden dag bij hem in Oak-Cottage dineeren en Samuel kennis geveu zou om aldaar bij ons komen. De banknoten en wissels, die hij wilde verhan- delen, bedroegen samen nagenoeg 150,000 gulden, ik zou de zaak met Samuel bespreken, en als de koop gesloten was 6000 gulden voor mijne moeite krijgen. z/Denk er om, Warden, 6000 gulden!" zeide Maillet bij het afscheid nemen, „ol als ge mij bedriegt deportatie 1" Den volgenden dag had ik een langdurig onder- houd met den commissaris. Oindat Oak-Cottage zoo geheel vrij stond en men tot op verren afstand den omtrek kon overzien, waren wij beiden van meening, dat het raadzaam zou zijn geen andere politiebearnbten er heen te laten gaan dan den zoogenaamden Samuel en ik. Yan zulke geslepen schurken was het te voorzien, dat zij naar alle waarschijnlijkheid de banknoten en geldswaardige papieren zoo gelegd zouden hebben, dat zij op het minste alarmsein dadelijk op de eene of andere wijze vernietigd konden worden. Een openlijke inhechtenisneming van Maillet en een doorzoeken van Oak-Cottage scheen ons ook niet raadzaam en zou misschien toch niet het gewenschte resul- taat geven. z/Zij zullen slechts met hun beiden wezen," antwoordde ik op de aanmerking van den com missaris dat het een zeer gevaarlijk werkje zou kunnen worden, omdat wij met sterke en wanhopige mannen te doen zouden hebben, ,/en de plotselinge verassing, gepaard met twee op hen gerichte revolvers, zal hare uitwerking zeker ook niet missen." Er werd weinig meer gesprokende commissaris wenschte mij een goeden uitslag mijner onderneming en liet mij daarop gaan. Nu zocht ik Jackson op, die ook als de gefingeerdc Levi Samuel zou optreden en gaf hem de noodige aanwijzingen. Ik moet bekennen, dat ik, toen ik mij den volgenden dag gereed maakte, niet zonder eenige bezorgdheid was. Kon Maillet mijne verkleeding niet bemerkt hebben en zou die uitnoodiging niet een valstrik kunnen zijn, die mij het leven koste Maar dat was nauwelijks aan te nemep, en nu ik een maal begonnen was, moest ik -al de kansen ook moedig in 'taangezicht zien. Nadat ik mijn revolver met meer dan gewone zorgvuldigheid gepoetst en geladen, en van mijne vrouw ernstiger dan anders afscheid genomen had wat haar ongerust maakte ging ik vastberaden op mijn tocht uit, bereid om, zooals men wel eeus zegt, het paard <te winnen of den zadel er nog bij te verliezen. Op den bepaalden tijd kwam ik in Oak-Cottage en vond mijn gastheer in eene recht opgeruimde stemming. Het diner was gereed, zeide hij, maar wij zouden toch nog eenige minuten moeten wach- ten omdat er nog twee vrienden zouden komen. z/Twee vriendefizeide ik, werkelijk verschrikt. z/Gisterenavond hebt u mij gezegd dat er maar een zou komen, zekere mijnheer Bretard." z/Juist," antwoordde Maillet, in 't minst niet verlegen, //maar ik dacht er niet aan dat er nog een derde partij in de zaak betrokken is, en bij de afrekening tegenwoordig moet zijn; bepaald uitgenoodigd heb ik hem juist niet. Maar er zal voor ons alien toch wel genoeg zijn, wees maar Door slagers inzonderheid wordt dit middel in vele plaatsen gebezigd en zulks al van oude tijden af, hetgeen ouden van dagen kunnen getuigen. Op de Friesche Wadden is, evenals in vorige jaren, wederom een Engelschman met een stoomjacht, om jacht te maken op waterwild. Een klein kanon, voor op het jacht, is in het vaar- tuig, waarvan het schieten zelfs de eenden in de kooien doet opvliegen. De kooikers hebben daarom tegen dezen En gelschman eene klacht bij de autoriteiten ingediend. In afwachting dat er badgasten zullen komen die van de jacht houden, heeft graaf Bernstorff von Wehningen, eigenaar van het eiland Schier- monnikoog, pogingen aangewend om hetjachtveld van wild te voorzien, en daartoe hazen uit Duitsch- land laten overkomen om zich te verbroederen met de konijnen, die op het eiland gevonden worden. Die Duitsche graaf toont dus weder dat hij weet wat het exploiteeren van een badplaats is. Dat het denkbeeld, een petroleumbron te Loosdrecht, ook door de mannen van het vak niet ais eene onmogelijkheid wordt beschouwd, blijkt wel hieruit, dat zich reeds twee deskundigen bij den winkelier Kuiper te Oud-Loosdrecht hebben vervoegd, die na persoonlijke opname van het terrein zich bereid verklaarden, kosteloos proef- boringen te doen. Een dezer heeren heeft op Sumatra meerdere boringen van dien aard gedaan. Op 23 en 24 December e. k. zal te Dordrecht door directeuren derLevensverzekering-Maatschappij //Dordrecht" in het openbaar de aanbesteding plaats hebben van het bouwen van 34 heerenhuizen, 68 beneden- en bovenhuizen en 7 dubbele arbei- derswoningen, benevens aanleg van straten enz., met alle daarbij behoorende leverantien en werk zaamheden op een terrein, genaamd ,/Rozenhof" te Dordrecht. De aanbesteding zal geschieden in verschillende, al dan niet gecombineerde, perceelen en en bloc. Men schrijft uit Mill aan den Limb. Koerier Lazen wij voor eenige dagen van een koopman in postpapier, die per fiets arriveerde om zijn klanten te bezoeken, wij kunnen ons thans op een navol- ger beroemen, in onze vermaarden ,/tailleur en Angesichts-Verschonerugsrath", die eveneens van de eene woning naar de andere kart, hieronder de afgelegen boerderijen begrepen. 's Mans zaken gaan zoo goed, dat hij van plan is, de operatie van 3 op 2£ cts. te verlagen. Zijn de landbouwers met een dergelijk bezoek, dat hun Zaterdags een gang door het dorp bespaart, ingenomen, de leden van het edele baardschrappersgilde zijn woedend over de ongehoorde concurrentie. De troepen, die in 1887 aan de manoeuvres in de omstreken van Budweis en Pisek deelnamen, schrijft de te Praag verschijnende //Bohemia", zullen ongetwijfeld aan den 24en Augustus van dat jaar een treurige herinnering behouden hebben. Op dien dag marcheerden troepenafdeelingen van Pisek naar de gemeente Semitz op, om op de hoogte tusschen Semitz en Neuhof een aanval te ondernemen. De hoofdtaak viel hierbij te beurt aan het 35e regiment infanterie uit Pilsen. Op de hoogte gekomen, steeg de regiments-commandant af en gaf de teugels van zijn paard over aan zijn oppasser Jozef Viller. Gedurende het vuurgevecht, dat zich nu ont- wikkelde, werden plotseling boven het geknetter gerust," liet hij er lachend op volgen, „te meer, wijl mijne vrouw niet aan tafel komt." Op dit oogenblik werd er luid geklopt. „Daar zijn zij," zeide Maillet en ging de bezoekers tege- moet. Ik keek door de jaloezien en zag tot mijn grooten schrik, dat Bretard vergezeld was van den kantoorbediende Cloudon. Mijn eerste opwelling was naar mijne revolvers te grijpen en het huis uit te loopen, maar ik kalmeerde dadelijk weer neen, een valstrik kon mij hier niet gespannen zijn, dat was te onwaarschijnlijk. Maar toch, als de kantoorbediende mij eens herkende Ongetwijfeld was het een hachelijke toestand, maar ik had eenmaal A gezegd en nu moest ik doorgaan tot Z. Een tamelijk luid gesprek tusschen Maillet en de nieuw aangekomenen in de voorkamer trok terstond mijne opmerkzaamheid. Voorzichtig naderde ik de deur en luisterde en nu bleek mij dat Bretard naar een halve schurk was, hij protes- teerde er tegen de aan de firma ontstolen waarden op deze wijze van de hand te doen, en was van oordeel dat haar een nieuw aanbod moest worden gedaan. De anderen hadden vast besloten zich met den verwachten afnemer te verstaan, en on- middellijk nadat de zaak afgedaan was het land te verlaten. Bretard's herhaalde dringende beden om de aan zijn medeplichtigen overgeleverde firma niet in het verderf te storten werden bespot en eindelijk met bedreigingen beantwoord. Uit verdere besprekingen vernam ik ook, dat Bretard een neef was van Madame Maillet, wier echtgenoot hem eerst bij het spel uitgeplunderd en hem toen tot een oneerlijken greep uit zijn kas verleid had. Om dien inisstap verborgen te houden was eindelijk het plan tot het laatste zwaarste misdrijf beraamd en uitgevoerd. (Slot volgt). m I IJ4IUIIImmm\m Mlmil imiim HII mmmm iiihiiii_biiiiiwi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2