Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3383. Dinsdag 17 November 1896. 36e Jaargang. Kanaal Gent—Ter Neuzen. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ABYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. In de Tweede Kamer was Yrijdag aan de orde de beraadslaging over het wetsontwerp tot goed- keuring van de overeenkomst met Belgie betreffende de verbetering van het kanaal GentTer Neuzen (in ons vorig numrner reeds beknopt medegedeeld) Be heer Conrad brengt, namens de commissie van rapporteurs, rapport uit over adressen te dezer zake. Nederlegging ter griffie. Be heer Be Beaufort (Wijk) vereenigt zich niet met het standpunt der regeering in deze, dat de verplichting tot verbetering van het kanaal op Nederland zou rusten. Het tractaat van 1879 geeft daartoe geen aanleiding. Het laat beide contractanten volkomen vrij in den bouw van een tweede groote zeesluis te Ter Neuzen. Bij aan neming van de overeenkomst zullen de Staten Generaal dus een blijk van groote welwillendheid tegenover Belgie geven. Heeft Belgie daartoe aanleiding gegeven Men denke aan de plotselinge sluiting van de Belgische grenzen voor ons vee, hoewel het mond- en klauwzeer in Belgie ernstiger heerschte dan bij ons en onzerzijds alle maatregelen werden genomen om de verbreiding van het mond- en klauwzeer te weren. Prijs stellende op eene welwillende verhouding met Belgie is spreker intusschen bereid dat tractaat goed te keuren, hopende op wederkeerige wel willendheid van gene zijde. Be heer Hennequin constateert ook zijnerzijds dat in deze Kamer geen welwillende stemming jegens Belgie heerscht, tengevolge van de maat regelen in de laatste jaren ten onzent genomen. Baarom mag men zich hier meer dan ooit de vraag stellen of in alle deelen de Nederlandsche belangen bij de thans aanhangige overeenkomst zijn behartigd. Beze vraag nu kan niet bevestigend beantwoord worden. Ook de naast betrokkenen en de deskundigen zijn niet over de plannen gehoord van welke deze overeenkomst het uitvloeisel is. Hij is het niet eens met den heer Be Beaufort dat uit het tractaat van 1879 geen verplichting voor de contracteerende mogendheden zou voort- vloeien. Eene andere vraag is of door de in het tractaat gebrachte wijzigingen de belangen van Nederland zijn behartigd. Brie hoofdpunten treden daarbij op den voorgrond het bouwen van een nieuwe schutsluis te Ter Neuzen, de verhooging van het kanaalpeil en het graven van een nieuwen kanaalarm in de richting van Sas van Gent. Be overweging van de verschillende opmerkingen daaromtrent gemaakt, leiden tot de conclusie dat het tractaat is in't belang van Ter Neuzen. Maar iets anders is 't met de belangen van Sas van Gent. In den weg van daar naar Westdorpe wordt over den kanaalarm een brug gelegd, zoodat dan in dien weg op 5 minuten afstands van elkander drie bruggen zullen zijn. Bat zal het verkeer belemmeren met het 4de en met de oostelijk gelegen plaatsen van het 5de district. Be weder- legging van dit bezwaar door den Minister in de stukken is volstrekt onvoldoende. Voorts zal het water tusschen Gent en Sas van Gent zeer ver- ontreinigd worden. Ook ontstaan voor den land- bouw ernstige bezwaren uit de verhooging van het kanaalpeil. Be belanghebbenden hebben vroeger reeds gewezen op de verminderde opbrengst hunner landen ten gevolge van den overlast van water en het verzoek gedaan om van rijkswege voor hanne landen eene voldoende afwatering te mogen ont- vangen. Het uitzicht daarop zal niet beter worden, tenzij men de noodige voorzieningen treffe in het plan van bedijking der Axelsche vlakte. Zoo kan er nog veel gedaan worden om bij de uitvoering van de overeenkomst het Nederlandsch belang beter te behartigen. Wanneer de regeering daaromtrent bevredigende toezeggingen doet, zal spreker zijne stem aan de overkomst kunnen geven. Be heer an Beinse zal bezwaarlijk deze over eenkomst kunnen goedkeuren. Spreker heeft tweeerlei bedenkingen. Be eerste zijn van meer algemeenen aard en de andere raken de speciale bepalingen der overeenkomst. Op den voorgrond zij gesteld, dat al de tot dusver met Belgie gesloten of ontworpen overeenkomsten meer in 't belang van Belgie zijn dan van ons. Hij wijst op de verhooging van de invoerrechten op onze landbouwproducten. Wij hadden dus wel degelijk aanspraak mogen maken op equivalenten van de zijde van Belgie en bij deze overeenkomst gunstiger bepalingen kunnen bedingen. Het bouwen eener nieuwe sluis is niet van gering belang voor Belgie. Wij hadden daartegenover voordeelen voor ons kunnen bedingen. Wel is waar is sedert Januari de Belgische grens weder voor ons vee opengesteld, maar de vrees bestaat dat daarop weder zal worden teruggekomen. We hadden in elk geval gunstiger bepalingen kunnen bedingen voor de verlichting van rijkswege langs het kanaal en voor beteren waterafvoer, ter voorkoming van een verontreiniging die de visch doodt. Sprekers slotsom is dat hij zijne stem aan het ontwerp zal moeten onthouden. Be heer Conrad, het technisch gedeelte der zaak aan de regeering ter beantwoording latende, neemt uit de betoogen der vorige sprekers twee hoofdpunten op. Ten eerste het bezwaar tegen het niet verbreeden van den westelijken kanaalarm te Sas van Gent. Hadden we dat gedaan dan zou men een tweede sluis hebben moeten bouwen, hetgeen niet had kunnen geschieden dan in dat zoogenaamde eiland. Bat nu zou tot vele prac- tische bezwaren aanleiding geven. Be fabrieken te Sas van Gent zouden juist daardoor van den noodigen waterafvoer verstoken zijn. Een tweede bezwaar betrof den aanleg van de drie bruggen te Sas van Gent. Be bezwaren daartegen zijn echter meer schijnbaar dan werkelijk. Be eerste brug aan de oostzijde is te smal, zoodat twee voertuigen niet naast elkander daarop kunnen rijden. Nu zal men een breede brug gaan bouwen, op welke twee rijtuigen naast elkaar kunnen passeeren zonder dat de scheepvaart daaronder zal lijden. En wat het dempen van den oostelijken kanaalarm betreft, die is thans overbodig en voor het behoud bestaat geen noodzakelijkheid. Spreker acht dan ook de bepalingen der overeen komst op deze punten voldoende. Zoodra het kanaal verontreinigd wordt zullen wij het recht hebben de sluizen te sluitenmaar dit is een punt hetwelk geen verband houdt met het tractaat. Be Minister van buitenlandsche zaken (de heer Roell) wijst er op dat sinds 50 jaren herhaaldelijk overeenkomsten ter zake van de kanaalverbinding tusschen Gent en Ter Neuzen zijn aangegaan. Telkens meenden beide partijen dat zij te weinig voordeelen hadden bedongen. Volmaakt is zeker nooit een overeenkomst als deze. Baarom zou eene weigering der bekrachtiging den Minister leed doen. Be Minister gaat na wat omtrent deze zaak is verhandeld tusschen de beide regeeringen sinds 1839, tot aan het tractaat van 1879, waarin o. a. bepaald is dat, wanneer mocht worden overgegaan tot het bouwen van een sluis te Ter Neuzen, dit het onderwerp van een speciale overeenkomst zou uitmaken. Nu heeft de Nederl. regeering daarom trent slechts een verplichting aangegaan in zoover de Nederlandsche belangen door de uitvoering daarvan geen schade zouden lijden. Be Minister weerspreekt dan ook op dit punt het betoog van den heer Be Beaufort. Be regeering mocht niet tot voorwaarde van hare toestemming stellen het bedingen van andere concession. Be vraag is alleen of uit technisch oogpunt de overeenkomst verdedigbaar is. Be heer Conrad heeft met zijne gewaardeerde talenten de regeering op dit punt reeds ter zijde gestaan. En wat nu de bewering betreft dat wij op verschillende punten Belgie reeds ter wille zijn geweest, herinnert de min. dat de overeenkomst betrekkelijk BaarleNassau bezwaren heeft ontmoet juist bij de Belgische regeering, terwijl de veeconventie, door de vorige regeering aanhangig gemaakt nog niet tot stand is gekomen. Wat de verhooging van de invoer rechten betreft, deze is niet speciaal tegen Neder land gericht maar treft al de aangrenzende mogendheden. Had men gewenscht op grond van art. 12 van het tractaat van 1879 de scheepvaarttarieven te verlagen, de minister wijst er op dat genoemd art. 12 de regeering volkomen vrijheid laat van zee- schepen die te Ter Neuzen aankomen de rechten te heffen die zij noodig acht. Eene afschaffing van die rechten bij deze speciale gelegenheid kwam niet te pas; dit zal eventueel krachtens algemeenen maatregel moeten geschieden. Het tractaat legt daartegen in elk geval geen beletsel in den weg. Ook de vrees voor differentieele spoorwegtarieven ten voordeele van Mechelen is ongegrondzij wordt uitgesloten door het tractaat van 1867, dat onbetwistbaar nog bindend is op dit punt. En nu de medaille eens omkeerende, moet men toch ook letten op de groote voordeelen van het tractaat. Be groote verbeteringswerken zullen tot stand komen zonder dat het ons geld kost, terwijl nochtans 3/10 van de scheepvaart Ter Neuzen passeert. Thans gaat de scheepvaart achteruit door onvol doende verkeerswegen. Een ander voordeel is dat de periodieke afdammingen zullen kunnen vervallen, die de scheepvaart zoozeer hinderen. Baarbij komt dan nog de verbetering van het oostelijk jaagpad. Bat alles zal verkregen worden zonder dat 't ons iets kost, ook voor het onderhoud. Be Minister geeft ten slotte als zijne vaste overtuiging te kennen en zoo spreekt men niet zonder grond van deze plaats dat tot de sluiting van de Belgische grenzen voor ons vee noch nu, noch in de toekomst die verder gaat dan de naast bijliggende, zal worden overgegaan tenzij zeer ernstige overwegingen van sanitairen aard onder onzen veestapel daartoe mochten nopen. Be Minister van waterstaat (de heer Van der Sleyden) de technische bezwaren van de heeren Hennequin en Van Beinse beantwoordende, doet daarbij uitkomen, dat bij de nieuwe sluis te Ter Neuzen de oeververdediging van de Westerschelde voldoende is verzekerd. Omtrent het bezwaar der overbrugging van den weg van Sas van Gent naar Westdorpe zich ver- eenigd met het betoog van den heer Conrad, meent de Minister te mogen zeggen dat de brug voldoende sterk zal worden gemaakt; terwijl hij ook ten opzichte van den sluisbouw zich bij de verdediging door den heer Conrad aansluit. Be verontreiniging van het kanaal tusschen Gent en Sas van Gent zal door de uitvoering van de over eenkomst betrekkelijk de sluiting der sluizen te Gent kunnen getemperd worden, terwijl de bedij king van de Axelsche vlakte voldoende water- keerend zal worden gemaakt en aan de bezwaren van de eigenaren van eenige gronden in die vlakte dus zal worden tegemoet gekomen. Be heer Hennequin, repliceerende, geeft toe dat bij deze gelegenheid geen ongelijksoortige belangen hadden kunnen worden geregeld. Hij blijft echter volhouden dat vele bezwaren tegen de overeenkomst hadden kunnen vervallen, als de plannen waren openbaar gemaakt. Zijn bezwaren betrekkelijk de niet verbreeding van den westelijken kanaalarm en van de drie overbruggingen, de bedijking der Axelsche vlakte, acht hij niet wederlegd. Boor de kanaalrechten bestaat eene kolossale begunstiging van den Antwerpschen handel die thans had moeten zijn weggenomen. W ij staan hier voor een complex van Nederlandsche belangen die zullen worden benadeeld, en andere op welke niet genoeg is gelet. Tot deze conclusie leidt ook het antwoordt van den minister van waterstaat. Be heer Conrad zegt dat de internationale commissie die in deze werkzaam is geweest, de verschillende plannen nauwkeurig heeft onderzocht en getoetst aan de belangen van Ter Neuzen en dat geen andere oplossing mogelijk is gebleken. Be Minister van Buitenlandsche zaken (de heer Roell) herhaalt zijne pertinente verklaring dat niet dan om zeer overwegende en ernstige redenen, aan den sanitairen toestand van het vee ontleend, de grens van Belgie zal worden gesloten. De Minister van waterstaat (de heer Yan der Sleyden) licht sommige punten nader toe. Be beraadslaging wordt daarop gesloten en het wetsontwerp aangenomen zonder hoofdelijke stem ming- (R. Ct.) folitieli Overzicht. Een Fransch kabinet is zijn leven eigenlijk nooit zeker en dikwerf is een formatie heel na aan haar dood, wanneer zij juist meent er aardig in te zijn, doch op grond van de votums, welke in de Kamer zijn uitgebracht, zou men het gematigde bewind- Meline toch nog wel een paar weken levens durven voorspellen. Voor de motie van vertrouwen hebben, behalve 254 republikeinen, gestemd 30 radicalen en 52 leden der rechterzijde, er tegen 156 radicalen, 50 sociaal-democraten en 8 gerallieerden. Terwijl dus de republikeinen als een man voor de com- binatie-Meline partij kozen en in dezen gesteund werden door een vrij groot aantal radicalen alsmede bijna de geheele rechterzijde, bestond de oppositie uit de groote meerderheid der radicalen en de sociaal-democraten een heel duidelijke vinger- wijzing voor de oppositiehet zoet gefluit des radicalen vogelaars met een concentratie-bewind als lokmiddel wordt genegeerd door de gematigde elementen. Nu hebben de sociaal-democraten wel een voor- stel ingediend ter verleening van amuestie aan Berezowsky, den dader van den aanslag op Czaar Alexander II en aan Cyvoct, veroordeeld wegens den aanslag op den schouwburg te Lyon, alsmede aan alle andere wegens politieke vergrijpen veroor- deelden, doch dat zal wel meer een //balon d'ssay" zijn of wel een uiting van trouw aan de begin- selen, dan een ernstig gemeend wetsplan. Zoo onmiddellijk na het bezoek van den Czaar en de Czarina van Rusland heeft een dergelijk plannetje immers geen schijn van kans en met de hervorming der wijze van samenstelling van den Senaat, is 't niet veel beter. Eigenlijk moest dit plannetje dienst doen als reserve, wanneer het kabinet de eerste aanvallen zou hebben afgeslagen, doch na de deroute heeft het weinig kans van slagen. Be Senaat wordt niet saamgesteld door het directe stemrecht zooals men weet, doch door de leden van de algemeene raden en van de gemeenteraden en de aldus uit- verkorenen hebben 9 jaar zitting, terwijl de Kamer- leden slechts een mandaat van 4 jaar hebben. Bat moet nu anders worden volgens de radicalen en de sociaal-democraten en een plan is reeds kant en klaar, tot gebruik gereed. Het bedenkelijke is dat de grond wet er voor gewijzigd zou moeten worden en daardoor is de kans der oppositie dan ook heel gering. 't Mooist is wel dat de radicalen en de sociaal- democraten 't onderling heel niet eens zijn de radicalen zouden de Senaat willen handhaven zooals hij is, doch zijn rechten beperken of wel het Hoogerhuis doen samenstellen door het directe algemeene stemrecht, terwijl de sociaal- democraten de Eerste Kamer eenvoudig zouden willen opruimen. Het voorstel-Guillemet nu, dat aanbevolen wordt door den rapporteur Trouillot, wil den //Scrutin de liste" en een kieslichaain, saamgesteld uit elec- toren 1 op elke 150 kiezers voor dengemeente- raad. Zoo zou dus elke stad van meer dan 15,000 inwoners boven de 100 electoren afvaardigen en Parijs niet minder dan 3060 Ondertusschen blijft de begrooting wachten en het nieuwe dienstjaar staat voor de deur Be conservatieven en vele nationaal-liberalen in Buitschland zijn ongerust over het verloop der tegen heden vastgestelde interpellate over Bis- marcks onthullingen. Wel ducht men niets ergs van de zijde der katholieken (graaf Hompesch zal de regeering interpelleeren en 'tzal dus zeer zacht- moedig zijn, terwijl het Centrum zelfs wel ge- noegen zou willen nemen met een ontwijkend ant- woord) doch van vrijzinnige en sociaal-democra- tische zijde eischt men meer. Niet het feit der alliantie met Rusland acht men 't ergst, doch de onthulling in een dagblad en de Hamb. Nachr. praten eigenlijk om de zaak heen als zij 't vol- gende ten beste geven in verband met de inter pellatie //Het is te hopen, dat bij de discussie duidelijk zal uitkomen, hoe de regeering van Keizer Wil- helm door deze //stilzwijgendheid" niet alleen den dank heeft verdiend van de Buitschers, maar van alle mogendheden, die op den vrede gesteld zijn, met inbegrip van die leden van het Brievoudig Verbond. Yan zeer groot belang zal het boven- dien zijn te vernemen, welke redenen den rijks- kanseliers graaf Caprivi er toe genoodzaakt hebben, den Russischen draad af te snijden. Het zal der regeering zeer gemakkelijk vallen, door het afleggen van duidelijke verklaringen, aan de natie de zekerheid te geven, dat bij dit besluit geen buitenlandsche invloeden hebben gegolden van mogendheden, aan wie een Buitsch- Russisch verbond onaangenaam zou kunnen zijn. Wij zijn overtuigd, dat een volkomen doorzichtige openbaarheid der onderhandelingen en overwegin gen, welke daarbij zouden hebben plaats gehad, rnrnamm Oit blad verschijnt Ianmlaif-, lldeimlajj. en Vrijdn^avond, nitsezonderd op Feestdasen, bij den uitgever 1". J. VAK DE 8AHDE te Ter Hi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1