Gemengde berichten. Telegrafische berichten. een zo<5 wisselende samenstelling als boter, enz. uit den weg geruimd zullen kunnen worden. Door den Bond van suikerfabrikanten is besloten niet te contracteeren, voor de suikerwe^ geving voor 1897/98 vastgesteld is. De aanvoer van bieten aan de beetwortel suikerfabrieken is en blijft momenteel buitengewoon. Er bestaat veel kans dat de tegenwoordige campagne een maand langer zal duren dan anders. Gedurende de verloopen tien maanden dezes jaars zijn door de stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij ,/Zeeland" tusschen Vlissingen en Engeland 10,105 passagiers meerder vervoerd dan in dezelfde tien maanden in 1895. TER NEUZEN, 6 November 1896. Woensdagavond werd alhier in het vereenigings- gebouw van de //Yereenigde Handwerkslieden" de eerste bijeenkomst gehouden van het //Leger des Heils". Het gebouw was geheel gevuld. De bijeenkomst werd geleid door majoor Palstra, daarin bijgestaan door de officieren Ensing Visser, Plomp en anderen, welke laatsten zijn aangewezen voor de leiding te dezer stede. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van een lied uit het liederen'ooek van het //Heilsleger", welke boekjes voor cent verkrijgbaar waren voor hen die wilden meezingen. Verder werd de bijeenkomst afgewisseld door gebed, gezang en toespraken, waarbij majoor Palstra voornamelijk de werking van het Leger verklaarde, zoowel op geestelijk als maatschappelijk gebied, het ontstaan van het Leger, en voorts mededeelde wat het reeds tot stand had gebracht. Ook de beide genoemde officieren hielden toespraken, waarin zij o. m. de geschiedenis van hunne //redding" verhaalden. De bijeenkomst verliep zeer kalm, van kabalen, die op andere plaatsen voorvielen bij het optreden van het Leger was hier geen sprake. Ten slotte werd medegedeeld dat, met uitzon- dering van Dinsdag en Zaterdag, iederen avond bijeenkomsten zullen gehouden worden. De Zweedsche bark //Antonette" van Narva (Rusland) bestemd voor Gent, geladen met hout, was tengevolge van het stormweer gedurende de reis lek geworden en daar het schip nogal water maakte, de Nieuwe Waterweg binnengeloopen, om hulp aan boord te nemen ter assistentie voor de bemanning bij het pompen. Zondag arriveerde het schip alhier op de reede, toen komende van Maassluis. Daar de diepgang te groot was, moest uit het schip, alvorens te kunnen opschutten, een gedeelte der lading in lichters worden overgeladen. Het schip kwam Woensdag in de buitenhaven, waar dit overladen zou geschieden. Bij het vallen van het water geraakte de bark aan den grond en begon bedenkelijk over te hellen naar den kant van den Westelijken havendam met het gevolg dat het water over de verschansingen kwam, het schip vol liep en gistermiddag bij hoog water geheel op zijde viel. Dit laatste had plaats juist toen de Eng. stoomboot Hailing er langs gepasseerd was. Sommigen schreven het geheel op zijde vallen toe aan de door die stoomboot veroorzaakte zuiging; was de /Antonette" eenige minuten vroeger gevallen dan was het met masten en ra's op de //Hailing" terechtgekomen, waardoor allicht ongevallen hadden kunnen voor komen. Door de dwars in de haven liggende masten was nu de vaart gestremd en behalve een paar kleinere zeeschepen, die langs de Oostsluis konden passeeren, moesten zoowel de voor (lent en Ter Neuzen bestemde schepen op de reede blijven liggen, als de voor zee bestemde schepen op het kanaal moesten blijven. Een groote bedrijvigheid heerschte gisteren in de haven met het opvisschen van verschillende losse stukken van den scheepsinventaris en van ik ik onderstelbij voorbeeld stot- terde hij, verbleekende, terwijl haar wangen als vuur gloeiden. ,/Dan moet men den moed bezitten om met dien anderen persoon te spreken, te raadplegen," lispelde zij gejaagd. Welnu dan," sprak hij vastberaden, //doe dan met mij, wat ge wilt ge moogt boos op mij zijn of om mij lachen, wanneer het u goed- dunkt, maar ik moet u thans zeggen, wat mij gis/eren bij onze schaakpartij is duidelijk ge worden ik zal te gronde gaan, wanneer ik u moet missen, Elvira. Zonder uw nabijheid, waaraan ik zoo gewend ben, zal ik geen genoegen meer kunnen vinden in ernstige studiemet een woord als ik heenga, laat ik mijn hart en mijn ziel hier achter Zij wilde spreken, maar kon niet. Onder lachen en schreien stak zij hem beide handen toe en kwam eerst weder tot bezinning, toen hij haar aan zijn hart gedrukt hield en haar de tranen van de oogen wegkuste. Veertien dagen later, toen Schwerdtner zijn professoraat reeds had aanvaard en een woning in gereedheid liet brengen, waar hij weldra een geliefde vrouw hoopte binnen te leiden, werd in de residentie het laatste bedrijf afgespeeld in het leven van den man, aan wien Schwerdtner de een deel der lading dat drijvende geraakt was en tengevolge van den oosten wind in de haven bleef. De bemanning had de bark reeds Woensdagavond verlaten, zooveel mogelijk met medeneming van hunne plunje, nat en wel. Daar het eerst en vooral noodzakelijk was de door- vaart in de haven vrij te maken, is men zoo spoedig doenlijk begonnen met het kappen der stengen van de masten. Men was daarmede heden- middag zoover gevorderd dat met het hoogwatergetij de schepen konden passeeren en dus weder geschut werd. Zes schepen lagen op de reede om op te schutten en vier in het kanaal om af te schutten, waarvan eenigen nu 24 uren oponthoud hebben gehad. Naar we vernamen zullen de masten tot aan de vaste stengen worden ingekort, waardoor de passage dan weinig hinder zal ondervinden. Wat verder met het schip zal gedaan worden, daar- omtrent is nog niets beslist. Wel is hedenmorgeu een lichter van de Antwerpsche bergmaatschappij gearriveerd, maar het schijnt dat aan deze maat- schappij de berging niet zal worden opgedragen en volgens //men" is een lichterschip van Gotenburg daartoe reeds naar hier op weg. Ook de provinciale boot kon de gewone aanleg- plaats sinds gistermiddag niet bereiken en moest aan den steiger aan het westelijk havenhoofd aanleggen. Deze stond gistermiddag geheel onder water waarom de passagiers met een sloep werden aan wal gezet. Onnoodig te zeggen, dat velen een kijkje kwamen nemen naar dit ongewoon schouwspel. 't Was dan ook een vreemd gezicht, zoo'n schip dat met voile zeilen de baren doorklievende een trotscheu aanblik biedt, zoo hulpeloos aan het natte element te zien overgeleverddan vervalt die geheele trotsche illusie en komthetonso! zoo nietig voor. Ondertusschen //den een zijn dood is den ander zijn broodzoo ook weer hier, daar verschillende werkzame handen door dit ongeval weer een daggeld kunnen verdienen. Kloosterzande. Zondag j.l. vierde de heer P. A. Neeteson alhier zijn zilveren ambtsjubile als opzichter van het kroon-domein. Algemeen was de belangstelling in dit feest. Van verschillende zijden ontving de jubilaris daarvan bewijzen, vergezeld van geschenken, waar- onder zeer kostbare. Ook de hoofdadministratie van het kroon-domein toonde deelneming in dit feest, op eene voor den jubilaris zeer vereerende wijze. In de omgeving zijner woning wapperde van alle woningen de driekleur. M i <1 del burg, 6 Nov. Heden morgen is de wederspannige Middelburgsche schutterplichtige J. K. van der Veer, door den Commissaris van politie en een fourier der schutterij uit zijne woning gehaald en in een rijtuig naar het huis van bewaring gebracht tot het ondergaan van provoost-arrest. Middelburg, 6 Nov. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van heden. Afwezig de heeren Callenfels, Fokker en Van der Have, Het voorstel tot aanschaffing van een derde boot door zeven leden voorgesteld, werd verdedigd door de heeren Hammacher, Van Woel- deren, Hennequin en Van der Lek de Clerq en bestreden door de heeren Pompe en Van Waesberghe. In stemming gebracht werd het verworpen met 23 tegen 16 stem men. Het verzoek van de afdeeling Axel der vereeniging tot bescherming van dieren omtrent het verbod tot het gebruik van honden als trekdieren, waarbij het ontwerp-reglement van Gedeputeerden werd afgewezen met 27 tegen 11 stemmen. De overige voorstellen werden conform het advies van Ged. Staten aangenomen. De najaarsvergadering werd daarna gesloten. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Hage bevestigde gisteren de veroordeeling door de rechtbank te Middelburg, van J. P. V., landbouwersknecht te Clinge, wegens verduistering van laarzen. vreeselijkste herinneringen zijnslevens tedankenhad. Op het plein binnen de gevangenis was het schavot opgeslagen. Eenige ambtenaren en dagblad- schrijvers wachtten den misdadiger af bij het schavot, terwijl de gevangenen achter de tralies eveneens met belangstelling toekeken. Onder hen waren Lodewijk Burger, de slotenmaker, en John Archer, alias kapitein Murle, op te merken. Toen het bepaalde uur geslagen was, trad Heinrich Starkhort met vasten tred naar buiten. In zijn gevangeniskleeren en met dat kort afge- knipte haar vervulde zijn aanblik ieder met afgrijzen. Hij klom de ladder op met even lichten tred, alsof hij in zijn rijtuig stapte. Ja, hij had waarheid gesproken herouw en boete kende hij evenmin als pralerij of zucht om te vergoelijken. Hij was geen bandiet, die op het schavot zich voordoet als een man van beteekenis neenzonder vrees, zonder berouw legde hij zijn schuldig hoofd bedaard op het blok. Te gelijk met de couranten waarin de terecht- stelling van Heinrich Starkhort werd gemeld, bracht de postbode ten huize van baron Von Ellerich een brief, waarin Robert zijn vader antwoord zond op een bericht omtrent Elvira. In dien brief lag nog een afzonderlijk briefje, dat de overmoedige jongen reeds had geadresseerdAan mevrouw Schwerdtner." EINDE. z/De koning heeft het recht van de munt. Hij vermag zijne beeltenis op de muntspecien te doen stellen." Zoo luidt art. 64 der Grondwet. z/Op 't papier" wordt daaraan een zonderlinge toepassing gegeven, die wat misschien nog wel 't zonderlingste is dezer dagen voor't eerst, althans bij ons weten, werd opgemerkt. Op de blauwe rijksmuntbiljetten, van 50 ziet men nl. nog het portret van Koning Willem HI, al zijn ze zooals twee exemplaren, die we daartoe bezichtigden door den Minister van financien onderteekend onder de dagteekeningen van November 1892 en Juni 1896. Zes jaren nadat Koningin Wilhelmina haren vader opvolgde, geeft men dus nog nieuwe rijks- munt uit met de beeltenis van den vorigen vorst. Onder de 20 sollicitanten voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Noordgouwe, bij Zierikzee, op een bezoldiging van f 350 was er ook een, die aanbood dat ambt voor f 200 te willen vervullen. Deze //marktbederver" zal echter niet in aan- merking komen. Woensdag is in het kanaal bij Wemeldinge, door een bekomen lek bij aanvaring gezonken de sleepboot Partout. Met moeite kon men het een en ander redden. Dinsdag en Woensdag hebben zich 47 der stakende glasslijpers bij de firma Regout te Maas tricht om werk aangemeld. Deze stap wordt als een begin van het einde der werkstaking beschouwd. Vermoedelijk zal binnen een paar dagen het werk algemeen worden hervat. Het faillissement Daniels Co. te Amster dam, blijkt zeer ingewikkeld te zijn. Zoo is het o. a. bekend dat de voortvluchtige Felix Daniels nog Vrijdag met iemand zaken gedaan had en de betaling onder voorwendsel van de volgende Sabbath en Zondag, tot Maandag had uitgesteld, toen al wetende dat hij den volgenden dag met het ge- kochte op den loop zou gaan. De firma handelde uitsluitend in geslepen dia- mant, en de voornaamste benadeelden zijn de commissionairs, die gedeeltelijk borg voor hem gebleven zijn, en de houders van wissels. Bij enkele handelaars stond de zaak reeds lang in een niet al te besten reuk. Er is ons b. v. een geval bekend, waarbij de nu verdwenen com- pagnon in een partij diamanten, die hij in commissie had, ten nadeele van den eigenaar had geruild, en eerst toen deze met rechtsvervolging dreigde, de partij overnam, ook was er een enkele commis- sionair die sedert eenigen tijd geen zaken meer met hen deed. Dat zij zich tegenover de wereld grooter voordeed dan zij was, is gebleken bij het bezoek van Li-Hung-Chang, toen de firma voor een half millioen diamanten geleend had om ver- tooning te knnnen maken. Het gerucht gaat, dat reeds meer dan 50 kantoor- boeken gevonden zijn. Te Utrecht is een inbreker gepakt. Hij had met veel moeite en overleg inbraak gepleegd in het kantoor van den heer Swenker, doch niets anders dan eenige postzegels kunnen machtig worden. Toen eergistermorgen vroeg door patroon en knechts de inbraak ontdekt werd, was de dief, zonder dat men 't wist, nog in huishij kwam plotseling voor den dag en sloop de deur uit, doch onmiddellijk achtervolgd, werd hij op het Stationsplein gegrepen. 't Schijnt een goede vangst te wezen. Bij de deze week te Londen gehouden gemeenteraadsverkiezingen zijn nieuwe voertuigen dienstbaar gemaakt aan het ophalen van luie en gebrekkige kiezers. De roovers die bij Smyrna den Britschen kapitein Marriot hebben opgelicht is het verlangde losgeld van 10,000 pond sterling uitbetaald. De kapitein is in vrijheid gesteld. Een Berlijnsch ingezetene heeft aan den burgemeester verlof gevraagd, zijn huis het nummer 12b te mogen geven in plaats van 13, omdat het getal 13 ongeluk aanbrengtDe magistraat beantwoordde dit verzoek met een officieelewsigering. Te Frankfort heeft men daarentegen beslist, dat de nummers 13 in alle straten mogen ontbreken. In Italie, het land van het bijgeloof bij uitnemend- heid, verkeert men in 't zelfde geval. Bedroevend zijn de bijzonderheden van de ramp die de stad Guayaquil in Ecuador heeft ge- troffen. De helft van deze bloeiende stad ligt in puin. Dertig duizend menschen zijn zonder onder- komen en lijden honger. Twee duizend huizen in de rijkste wijken zijn in de asch gelegd. Vele personen moeten verbrand zijn; anderen hebben zich uit wanhoop verdronken. De brand heeft twee dagen geduurd en werd aangewakkerd door een orkaan, die brandende daken en meubelen meevoerde tot verbazende hoogte. De bewoners dachten dat het einde der wereld nabij was, dol van wanhoop en razend van angst renden zij door de straten. De schade wordt geschat op meer dan honderd millioen piasters, waarvan slechts een tiende deel door verzekeringen is gedekt. Te Londen was de belangstelling in den uitslag der presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten overweldigend. Den geheelen dag werden de bureelen der dagbladen belegerd door een opge- wonden menigte. Den krantenjongens werden *de special editions uit de handen gerukt. Telkens als er een voor de republikeinen gunstig bericht inkwam, ging er een oorverdoovend gejuich op. Toen de merkwaardige overwinning van Mc Kinley in den staat New-York werd medegedeeld, greep er een tooneel plaats, dat niet te beschrijven is. Het geluid dat uit de kelen der angstig ver- beidenden opsteeg, had meer overeenkomst met gebrul van wilde dieren dan met gejuich. Het waren geen menschen meer die in de straten voor de redactiebureaux sprongen en hosten, gilden en zwaaiden met armen en hoeden het waren bezetenen. Eergistermorgen omstreeks vier uur brak een geweldige brand uit in een vischwinkel aan den Caladonian Road in de Londensche wijk King's Cross. Het vuur, dat zich scheen te hebben mee- gedeeld aan den door het vischbakken met olie doortrokken vloer van den winkel, breidde zich met zulk een snelheid uit, dat de bewoners van het huis, door den dichten rook gewekt, alle uit- gangen afgesneden vonden. De brandweer, die met loffelijken spoed ter plaatse was, wierp na eenige minuten een enorme massa water in den gloed, zoodat het mogelijk werd, een reddingsladder tegen het pand te plaatsen. Met waren helden- moed begaven zich dan eenige brandweerlieden door de ramen der eerste verdieping binnen het brandende huis, waar zij een der bewoonsters, de 39jarige Rosetta Hoxtan, door den rook bedwelmd vonden. Zij werd ih een hoogst zorgwekkende toestand naar het hospitaal overgebracht. In de voorkamer der eerste verdieping werden de ver- koolde lijken van den 35jarigen eigenaar van den vischwinkel, William Jones, en zijn 23jarige vrouw gevonden. Op de bovenverdieping, bewoond door de familie Holton, ontdekten de moedige reddings- manschappen de halfverbrande lijken van de 67 jarige Elisabeth Holton en haar 39jarigeu kreu- pelen zoon John. Terwijl deze sombere ontdek- kingen werden gedaan, slaagde men er onder stormachtige toejuichingen van het publiek in, den 33jarigen Robert John Holten, die door het dakvenster was gevlucht, met een brandladder te redden. Hij was de eenige, die geheel ongedeerd bleef. Hij verklaarde, dat Jones en zijn vrouw, die boven den winkel sliepen, op een gegeven oogenblik naar de tweede verdieping waren gesneld, waar hun hulpgeroep de bewoners had gewekt. Het huis stond toen reeds vol rook, en de gewone uitgang was door het vuur versperd. Hij had daarop door het dakvenster een uitweg gezocht. Zijn moeder en zijn kreupele broeder kon hij door den zwaren rook niet zien, doch hij meende, dat zij hem volgden. William Jones, die het dak venster had opengetrapt, was onmiddelijk daarop naar de trap gesneld, waar zijn vrouw ineengezegen was. Bij zijn poging, om haar te redden, verloor hij eveneens het levenbeide lijken werden op elkander en half verkoold nabij de trapdeur ge vonden. Omtrent het verschrikkelijke familie-drama te Crefeld wordt nader het volgende gemeld De koopman Emil Bredow uit Crefeld kwam Zondagvoormiddag met zijne vrouw, een zoontje van 9 en twee meisjes van 12 en 5 jaar, in een huurrijtuig te Budberg, waar eerst in een restaurant iets gebruikt werd, waarna men naar den Rijn wandelde en een aanlegsteiger betrad. Onder den rit had de vrouw reeds tegen de kinderen gezegd z/Vandaag zullen we te zamen in den Rijn sprin- gen," waarop de beide oudste kinderen verschrikt antwoordden //Maar mama, wij willen toch niet sterven Op de aanlegplaats gekomen, zag de vrouw schuw rond en mompelde ,/Nu is 't stil", bond het zich heftig verzettende oudste meisje aan haar eigen lichaam vast en sprong in de rivier, roepende z/Je komt mij toch na?" De man, die onderweg gezegd had, dat hij niet mee in den Rijn wilde springen, riep //Johanna, wat heb je gedaan Toen echter greep hij de beide andere kinderen en sprong met hen ook in 't water. De golven sloegen over hen heen, maar de knaap, die zich sterk verzet had en aan den ontdiepen oever in de rivier was gevallen, kon zich reddende anderen werden door den stroom meegesleurd. De jongen, die doodelijk ontsteld was, liep ijlings naar Crefeld terug, waar hij bovengenoemde bijzonderheden verhaalde. Wat de menschen tot de wanhopige daad bewoog, is een raadsel. Bredow gold voor gefortuneerd. Toen de familie van huis was gegaan, hadden ze tegen de meid gezegd, tegen het middageten thuis te zullen zijn. Ook hadden ze geen schriftelijke mededeelingen achtergelaten. Dezer dagen werd te Nottingham een driejarig meisje vermist en ondanks de ijverigste nasporingen der wanhopige ouders, mocht men er niet in slagen, een spoor van het verdwenen kind te ontdekken. Vijf dagen na deze raadselachtige verdwijniiyg drongen eenige kinderen spelend een rommelkarjier op den zolder van het huis der zwaar beprotefde familie binnen. Zij vonden het meisje daar ojp den grond liggen, geheel bedekt door, en als 'ji ware

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2