Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. sassa&sao&a So. 3379. Zaterdag 7 November 1896. 36e Jaargang. 1S111914111&. PAARDEN- en VEEMARKT, Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat door hen, behoudens nadere goedkeuring, zal worden AANBESTEED, op Vrijdag 13 November 1896, des namiddags te 12 uur, in het gemeentehuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving Het verlengen en verbeteren van de los- en ligplaats aan de nol van den Kleine Huissenspolder en den aanleg van dammen met bijbehoorende werken. tot vormirig eener haven aldaar. Raming 14795, Bestek en voorwaarden en teekening liggen ter inzage ter secretarie der gemeente Zaamslag en zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent of bij franco-toezending van 55 cent. Aanwijzing Zaterdag 7 November a. s. voor- middag van 9—10 uur en Dinsdag 10 November a. S. voormiddag van 11—12 uur telkens aan de lospaats voornoemd. Buitendien beeft geen aanwijzing plaats. Zaamslag, 14 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Seeretaris. folitieb Overzicht. Nimmer voor dezen heeft een man met een bepaald program zooveel stemmen op zich veree- nigd als ditmaal Mac Kinley, de candidaat der FEUILLETON Nadat de akte van beschuldigiDg met de ge- tuigenissen van Frederik Schwerdtner, John Archer en Lodewijk Burger, den slotenmaker, was voor- gelezen, vroeg de president der rechtbank den beschuldigde, of hij bekende. Snoward stond bedaard op van de bank der beklaagden en ant- woordde op kouden toon //Ja." De rechters haalden met verlicht hart weder adem. Algemeen had men een wanhopige ver- dediging van den beklaagde verwacht, doch Snoward sprak alleen een rede uit, die echter toch grooten indruk maakte. Hij begon met de verklaring, dat hij inzag, dat het volledig bewijs zijner schuld was geleverd, aangezien Schwerdtner en verscheiden andere personen hem hadden herkend, toen men hem gekleed had met den langen grijzen mantel, den slappen hoed met breeden rand en den zwarten doek om kin en wangen. Hij wenschtc geen medelijden op te wekken of vergevingsgezindheid of bewondering voor de koele berekening, waarmee hij zijn misdaad had voorbereid en volbracht. Zonder eenige gekunsteldheid en op kalmen toon, alsof hij een onomstootelijke waarheid uitsprak, noemde hij zich zelf een Napoleon op de geldmarkt. In zijn strijd had hij geen enkel krijgskundig middel aangewend, of hij wisl uit het leven van den grooten Keizer een juist passend voorbeeld aan te wijzen. ,Het is evenmin mijn doel hier te pralen als republikeinen, tegenstanders der vrije zilver- aanmunting en nimmer ook heeft de verliezende partij zulk een geweldig fiasco geleden. Tot dit resultaat komt men na kennisneming van het aantal uitgebrachte stemmen en na een vergelijking met de resultaten der vorige verkiezingen. Nog is geen volledig overzicht te geven, doch wat men er van weet, zegt genoeg en heeft de geheele beschaafde wereld al geen oorzaak om zich onver- deeld te verheugen in Mac Kinley's victorie bij den geweldigen kamp om het presidentschap der Yereenigde Stateu tot blijdschap over Bryan's nederlaag en over de executie van de partij, die ditmaal speculeerde op de lagere hartstochten der menigte en die het onmiddellijk gevaar eener revolutie met zich bracht, is reden te over. De vrije aanmunting van zilver, samengaande met een nieuwe wettelijke regeling der waarde- verhouding tusschen zilver en goad, stond als hoofdbeginsel op het program der democraten en men zou zoo op 't eerste gezicht niet zeggen, dat de gevolgen van Bryan's zege zoo ernstig hadden kunnen zijn. En toch was er een paniek te vreezen geweest als een onmiddellijk gevolg van de overwinning der zilver-democraten. Natuurlijk is 't niet we] aannemelijk dat Bryan's verkiezing reeds onmiddellijk wijzigingen van be- teekenis of wel een algeheelen ommekeer in de politieke en economische toestandeu des lands zou teweeggebracht hebben, daartegen waakte immers de wet of liever de op de grondwet gebaseerde instellingen, doch in de uit zijn verkiezing te maken gevolgtrekking dat de geest van zijn program ingang had gevonden bij de meerderheid van het Amerikaansche volk, lag het bedenkelijke en hieruit zou zijn voortgekomen een economische paniek, waarbij de geheele wereld betrokken zou zijn geworden. Door de verkiezing van den candidaat der gouden munt heeft de groote meerderheid der Amerikanen getoond, dat zij den standaard niet wil aantasten en dan dat zij 's lands schulden wil betalen met eerlijk geld wat geruststellend is voor de Amerikaansche fondsenhouders en voor de elf millioen verzekerden in de Vereenigde Staten, voor wie waardevermindering der munt zou hebben gelijkgestaan met een aanzienlijk verlies aan ver- zekerd kapitaal. De //Reichsanzeiger" noemt de bewering, dat Keizer Wilhelm den Czaar zou hebben terugge- houden van een bezoek aan Bismarck, een //ver- zinsel," en de officieuze bladen trachten het te om iets te vergoelijken," zeide hij ten slotte, nadat het publiek hem meermalen met veront- waardiging had onderbroken. /Hkhandelde volgens vaste regelen, en mocht ik weer tot mijn werkkring terugkeeren, dan zou ik trachten de fouten te vermijden, die nu mijn ondergang hebben veroor- zaakt. Berouw moet ge van mij niet verwachteu zulke gemoedsaandoeuingen zijn mij onbekend. Als ik berouw moest hebben, dan zou het zijn, omdat ik Schwerdtner toen in den spoortrein niet mede uit den weg heb geruimd. Dat zou ge- makkelijk genoeg geweest zijn. Ik hield dit tchter voor onnoodig, en deze domme neiging om hem te sparen deed mij een fout begaan, die ik betreur, doch mijn noodlot wilde het zoo. Ik zie nu in, dat het mij niet zou geholpen hebben, als ik hem bij het heftige tooneel ten huize van den baron Von Ellerich werkelijk had gedood, zooals ik van plan was, zijn aanklacht zou vroeger of later toch uitwerking hebben gehad. Laat ons er nu een einde aan maken, hoe eer hoe liever, want .verdere besprekingen hebben toch geen nut meer. Ik weet, dat ik ter dood zal worden ver- oordeeld gij moet handelen, zooals ik gehandeld heb doeltreffend, op afdoende wijze, volgens het recht van den sterkste Hij maakte een buiging en ging zittenbij alles, wat nu volgde, bleef hij zoo onverschillig, of de zaak hem niet aanging. De officier van justitie liet echter dezegelegen- heid niet ongebruikt voorbijgaan om uit een zedelijk oogpunt een veroordeeling uit te spreken over zwendelarijen, die, helaas, aan de bepalingen der wet ontsnappen. Hij wees er op, wat iemand als Snoward beduidt in onze hedendaagsche maat- doen voorkomen, of dit uit Bismarck's koker kwam. Naar alle waarschijnlijkheid werd echter 't nieuwtje in de wereld gebracht door Bismarck's vijanden. Nu komt de //Neue freie Pressse" met een nieuwe onthulling. Het blad vertelt, dat Bismarck omstreeks 1875 te Varz'n zijnde, uit de Krim een eigenhandigen brief kreeg van czaar Alexander II. Daarin vroeg de czaar, of Duitschland zich kalm zou houden als Rusland, om zijn naar oorlog dorstend leger tevreden le stellen, Oostenrijk in Galicie aanviel. Bismarck antwoordde niet, maar stuurde den brief met een van zichzelf erbij aan keizer Wilhelm. Toen er nog eens een brief uit Rusland kwam, stelde Bismarck den keizer zelfs voor, den Duitschen gezant te St. Petersburg terug te roepen. Door de houding van Duitschland werd een aanval van Rusland op Oostenrijk voor komen en Ruslands oorlogzucht werd gekoeld aan Turkije. Kort daarna sloot Rusland met Oostenrijk het verdrag van Reichstadt en verlangde, dat Oosten rijk het voor Duitschland geheim zou houden. Maar Oostenrijk verwittigde Duitschland van het verdrag. Verder beweert de //Neue freie" dat de ont- hullingen van de ,/Hamb. Nachrichten" nog nut zullen stichten in allerlei opzicht. De onthullingen moeten, meent zij, indruk maken op den czaar, die heel veel leest, en misschien ook op de Duitschen keizer. Haar is zelfs al vertelt, dat de indruk in Rusland en Duitschland nog sterker is dan in Oostenrijk. De onthullingen zullen, besluit zij, een gunstige uitwerking hebben en leiden tot een nieuwe toenadering tusschen de drie mogendheden. De correspondent van de Daily News te Rome verneemt uit gezaghebbende bron, dat de mogend heden ernstig streven naar eene, ten minste voor- loopige, oplossing van de Armenische kwestie Zij zien zeer wel in, dat een militaire bezetting het eenige redmiddel kan zijn, maar kunnen het niet eens worden over de vraag welke mogendheid deze zal ondernemen. Er wordt thans beraadslaagd over een stelsel van Armenische autonomie onder opperheerschappij van den sultan maar onder toe- zicht van Europa. Dit wordt echter enkel be- schouwd als een noodmiddel, waarop de mogendheden weinig vertrouwen hebben. Uit het voorloopig verslag der marine van de Tweede Kamer blijkt dat zeer veleleden bedenking hadden tegen het stelsel van den minister. Zij schappij, //een man van onbetwistbaar talent, een schurk, erger dan oorlog en pestziekte, wiens misdaden goud opbrachten en wiens goud ver- volgens weder misdaad voortbracht een tiran, wiens roofzucht meer verwoestingen aanricht dan de uitbarsting van een vulkaaneen booswicht, wiens begeerte naar macht hem niet doet terug- deinzen voor een rnoordUit een wijsgeerig oogpunt beschouwd, is hij echter een monster- achtig wangedrocht, dat ons vrees en bewondering afdwingt. Het meest bejammerenswaardig is echier dat, Starkhort niet kan worden gestraft voor de ondernemingen waardoor hij honderd duizenden in de ellende heeft gebracht, en dat hij alleen wegens moord op het schavot kan worden gebracht Hiermee was de zaak ongeveer afgeloopen. Want wat kon de verdediger zeggen, daar zelfs het verzoek om verzachtende omstandigheden te laten gelden in dit proces als een beleediging moest klinken Na een korte beraadslaging kwamen de rechters in de zaal terug en onder ademlooze stilte sprak de president het doodvonnis uit. Daarbij vertrok SnowardStarkhort geen spier van ziju gelaat. z/Ik verzoek, dat het vonnis spoedig worde vol- trokken," zei hij eenvoudig, alsof het de vereffening van een handelszaak gold. Diep terneergeslagen keerde Schwerdtner 's mid- dags na afloop der terechtzitting naar Berghausen terug. Elvira kwam hem in den tuin voor het huis te gemoet en reikte hem dehand. Zij wist, waar hij vaudaan kwam, maar het stuitte haar tegen de borst over het rechtsgeding te spreken achten eene uitgave van f 55,445,000 voornieuwen aanbouw van schepen voor onze financieele krachten, waarvan reeds in de laatste jaren zooveel gevergd werd, te hoog, vooral waar in de toekomst voor sociale doeleinden nog zooveel zal moeten geofferd worden. Bij velen woog dit financieel bezwaar te meer omdat het geheele bedrag, dat na de reorganisatie van het materieel der vloot zal zijn ten koste gelegd f 80,535,000 huns inziens niet in verhouding zal staan tot de kracht, die de zeemacht alsdan zal kunnen ontwikkelen. De kosten der expeditie naar Lombok hebben 2,656,917 bedragen, waartegenover een totaal cijfer van f 1,446,000 aan buitgemaakte gelden en oorlogschatten staat. De preciosa zijn nog niet te gelde gemaakter worden nog een aantal waarschijnlijk zeer kostbare voorwerpen uit Indie verwachtmaar de globale schatting van het geheel is onlangs reeds tot 1,700,000 teruggebracht. Het Maandblad tegen de vervalschingeu waarschuwt tegen het eten van z. g. adellijk wild. Het veroorzaakt vaak ernstige ziekten. In het Maandblad van de heeren Dr. Yan Hamel Roos en Harmens wordt medegedeeld dat men in Belgie begonnen is met onze geheel zuivere natuurboter af te keuren als vervalscht. z/Een onzer eerste boterhandelaren leverde natuur boter naar Belgie onder gerantie van zuiverheid. Een onderzoek volgde en een officieel beambte ver- klaarde, op grond van verschillende bevindingen, de boter voor vervalscht met 30 margarine. Dezer dagen werd ons dezelfde boter door den beambte die de boter onderzocht had, gezonden en het bleek ons bij nauwkeurig onderzoek, dat de boter volkomen voldeed aan de eischen welke in dit jaargetijde aan onvervalschte natuurboter hier te lande gesteld behooren te worden. z/Het is natuurlijk zeer goed aan te nemen, dat de Belgische deskundige te goeder trouw de boter afkeurde op grond der gegevens, welke voor de boter daar te lande gelden, doch intusschen werd een uitspraak gedaan, welke de eer en den goeden naam van een firma compromiteerde niet alleen, doch een reeds laDg niet glasheldere reputatie op het gebied der boter-industrie in het buitenland onnoodig nog slechter maakt dan zij reeds is." Dr. Yan Hamel Roos beveelt naar aanleiding van dit feit zijn voorstel, te Parijs op het jongste congres voor practische scheikuude gedaan, in de aandacht der Regeering aan, overtuigd als hij is, dat alleen door gemeenschappelijk optreden van deskundigen in de verschillende landen, de moeilijk- heden bij de beordeeling van levensmiddelen met tot heden was daarover tusschen hen nog geen woord gewisseld. z/Wilt ge wel gelooven, mijnheer, dat ik weet, waar ge aan denktof waaraan ge dezen middag hebt gedacht vroeg zij met een inatten glimlach. //Werkelijk?" antwoordde hij twijfelend. //Dan zoudt ge evenals ik de herinnering moeten be- waren aan een voor mij onvergetelijken dag Zij kleurde een weinig. //Misschien. Ik herinner me, dat ge bij onze eerste ontmoeting hebt gesproken over sterke zielen, die het recht zouden hebben om de zwakken, die hun eigen lot niet kunnen besturen, ter zijde te stellen, waar dit noodig is." z/Ik sta verbaasd en beschaamd. Ik begon werkelijk reeds mijn inzichten te wijzigen, omdat ik, helaas, heb ondervonden, dat niet alleen de goede wil, zooals ik mij dien voorstelde, in staat is om tot de hoogste ontwikkeling te voeren." Zij knikte. //En wie zou waarlijk in staat zijn om altijd en imrner zijn eigen lot te besturen In verstrooidheid had hij haar hand nog steeds vastgehonden, een diepen zucht loozende, keek hij haar nu peinzend aan. Jajaals Hij zweeg en sloeg de oogen neer. //Wat wilt ge zeggen vroeg zij, terwij] haar plotseling een rilling door de leden voer. z/Mejonkvrouw ik bedoel Zijn onbeholpenheid deed haar glimlachen doch het was een glimlach, waarbij de tranen in haar oogen opwelden. z/Nu z/Ik wilde vragen, wat dit alles ons helpt, wanneer ons geluk afhangt van een ander persoon C01IRA Uit lilitil verscliijnt Tiititudit^-, vVoeusdnu- en Vrijdagavond, uiteeaonderd op Feesfdagen, bij den nitgevee 1*. J. VAX ME 8AXME te Tet Hemeii. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden geliouden op Woensdag, 11 Vovem tier 1§»C. Ter Neuzen, 3 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Seeretaris. amisTimse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1