Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. asaasisasa, I I I fi No. 3378. Donderdag 3 November 1896. f 4 lIHIIBHAIIIi. 36e Jaargang. PAARDEN- en VEEMARKT, Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Politiek Overzicht. De Koning van Belgie zal, naar Engelsche bladen mededeelen, een bezoek gaan brengen aan zijn gebied in het zwarte werelddeel, aan den Congostaat. De Westminster Gazette zegt Er is niets verrassends in de mededeeling van dit reisplan des Konings. Zelfs de Reise-Keiser is niet zulk een volharden toeris als Koning Leopold. Koning Leopolds besluit om den Congo-Sfaat te gaan bezoeken, opent de deur voor allerlei mogelijk- heden. Hoe lang zal het nog duren voor de Engelsche vorstin een residentie heeft in de Zuid- Afrikaansche hooglanden De Fransche regeering heeft afgezien van haar voornemen tot belasting der staatsschnld. Eene verhooging der alcohol-rechten zal haar vervangen. Te Parijs wies de Seine Zondag zoo snel en zoo onrustbarend, dat men een oogenblik voor overstrooming vreesde, bij de tegenwoordige vuil-gele kleur van het gezwollen water een dubbel onaangenaam vooruitzicht. President Faure heeft eergisteren zijn jaarlijksch bezoek gebracht aan den grafkelder van Carnot in het Pantheon. De prachtige krans, door den Czaar geschonken, is er ook heengebracht. Hij bestaat uit een plaat van rooskleurig marmer, een meter in doorsnede, waarop een verguld zilveren krans is vastgehecht. Op een der takken die dwars over den krans heenliggen staaat z/A. Carnot, Nicolas II." De //Reichsanzeiger" heeft de //Hamb. Nach- richten" nog eens geantwoord. Het officieele blad schrijft De vraag, op welk tijdstip geheime diploma- tieke gebeurteuissen het karakter van geheimhouding verliezen, kan uitsluitend worden beslist door de leidende staatlieden, op grond van hun verant- woordelijkheid en hun bijzondere kennis omtrent den politieken toestand. Elke afwijking van deze grondstelling zou de buitenlandsche politiek bloot- FEUILLETQN. 35) Luitenant Guido liet zich overplaatsen naar een afgelegen garnizoen, om niet dagelijks aan het schandaal te worden herinnerd, waarbij ook zijn familie betrokken werd. Robert, die zeer gaarne bij zijn geliefden leermeester gebleven was, tot deze volledig was hersteld, moest gehoorzamen aan den wil van zijn vader, die het voor zijn studie beter achtte, dat die op de vroeger reeds gekozen kostschool werd voortgez,et. Schwerdtner miste daarom niets van zijn zorg- vuldige verpleging. Elvira loste hierin haar broeder af. Zij, die nu weer baronesse Von Ellerich was geworden, aangezien het huwelijk met Snoward ongeldig was wegens de valsche documenlen v.an den gewaanden Amerikaan, zij betoonde den kranke de teederste zorg en oplettendheid. Het was verbazend, hoe in deze ornstandigheden. haar ware inborst aan het licht kwamzij was? de vrouw, die de gelukkige taak heeft haar omgqving een gevoel van huiselijkheid en vrede in te shorten. En terwijl zij met bezorgd- heid den loop d,er ziekte van Schwerdtner volgde, scheen ook in haar binnenste een heilzame ver- andering te zijn gekomen. Nu eerst leerde zij zich zelf kennen. Zij wist het nu het was liefde geweest, die bij liaar was ontkiemd misschien reeds bij de eerst# ontmoeting met Frederikhaar Ihoogmoed had z,ich echter verzet tegen iets, dat haar toescheen a Is een juk hetwelk men haar te dragen gaf. Opz»pttelijk had zij zich zelf voor stellen aan overrompelingen en verwarring, terwijl de belangen van den Staat er door in gevaar zouden worden gebracht. Wanneer Duitschland onvoorwaardelijk heeft beloofd, zoowel het feit als den inhoud van de voor 1890 met Rusland gevoerde onderhandelingen geheim te houden, dan bestaat die verplichting ook nog heden onveranderd voor alien, die met het tfWaarom" bekend zijn. En daarmede vervalt ook tevens de mogelijkheid om op den zakelijken inhoud dier onderhandelingen in te gaan. De Weener //Neue freie Presse" krijgt van welingelichte zijde de volgende verklaring van de redenen, welke Bismarck hebben geleid tot de bekende onthullingen Bismarck zal gevreesd hebben, dat de herhahng van de fout, welke in 1890 tot losmaking van de banden tusschen Duitschland en Rusland leidde, niet onwaarschijnlijk was, door een opnieuw opgeven van den steun aan Ruslands politiek, ten gunste van een vernieuwde toenadering tot Engeland. Zulk een terugtred van Duitschland zou te gevaar- lijker zijn, daar hij ongetwijfeld datgene ten gevolge zou hebben, wat de Franschen tot dusver niet konden bereiken, nl. een verband van Frankrijk en Ruslandwelke werkzaamheid dan nog slechts een vraag van tijd en ornstandigheden zou zijn. Als een ander motief wordt aangegeven, dat door deze onthullingen den Franschen aan 't verstand moest worden gebracht, hoe weinig zij hun tegen woordige verhouding tot Rusland aan zich zelven en de verlokkende macht van hunne revanche- ideeen hebben toe te schrijven, maar veeleer aan de fouten, welke Duitschland na Bismarcks aftreden tegenover Rusland heeft gemaakt. Het verwijt, dat Bismarck uit haat tegen Caprivi handelde, is, volgens den zegsman van de //Neue freie Presse", onhoudbaar, daar Bismarck in zijn opvolger niet den geestelijken vader van het opzeg- gen der Duitsch-Russische overeenkomst ziet. De ,/Secolo", een Crispi-orgaan te Genua, bevat een interview van zijn Napolitaanschen correspon dent met een hooggeplaatst staatsman, waar- schijnlijk Crispi zelf, waarin het zonderlinge vermoeden wordt uitgesproken, dat Bismarck de onthullingen deed in overleg met den Keizer, om een koudwaterstraal naar Frankrijk te zenden. Tot sluiting van de verkiezingscampagne in de Yereenigde Staten, is Zaterdag door de //sound money" partij eene indrukwekkende betooging ge houden te New-York, die in omvang alles over- treft wat men nog van dien aard gezien had, oogen gesteld, hoeveel zij in de maatschappij hooger geplaatst was dan die gouverneur van haar broeder, en zij had zich vastgeklemd aan de gedachte, dat hij een huichelaar of in het gunstigste geval een verwaande zedenmeester moest zijn. Op den duur kon zij haar betere inzichten echter niet onder- drukken, en als zij dan bemerkte, hoe zij zich blootgaf in den dwazen strijd die zij in haar binnenste tegen Schwerdtners grondbeginselen voerde, dan kwam bij haar die eigenzinnige trots boven, die haar zelfs bracht tot een verloving met den bejaarden Amerikaanschen millionnair. Daarop kwam het vreeselijk ontwaken tijdens de huwelijksplechtigheid, het hartverscheurend berouw, toen zij op het kinderlijk gelaat van haar broeder de taal van een onbedorven gemoed kon lezen en plotseling inzag, hoe onwaardig dit huwelijk was, waarvan de wereld niet anders kon denken, of het was slechts een overeenkomst van koop en verkoop. En ten slotte de ontmaskering van den schurkachtigen echtgenoot tegelijkertijd met de diepe smart over den vermeeuden dood van den man, dien zij plotseling met voile bewustheid be- minde Dit waren krachtige middelen genoeg om de verkeerde beschouwingen uit haar hart te ver- bannen en haar //beter ik" de overwiunig te doen behalen. Dan had zij ook zwaar geleden onder de ge dachte, dat Schwerdtner haar moest verachten en haar geen wederliefde kon schenken, en zonder die wederliefde zou zij niet meer kunnen leven. Doch in den laatsten tijd was ook deze smart ge- lenigd. Zij zag, dat hij haar niet verachtte en dat zijn scherp ziend oog haar hopelooze liefde had ontdekt (naar zij meende), beschouwde zij als zelfs den optocht bij de begrafenis van generaal Grant. Het aantal deelnemers wordt op 125,000 a 140,000 personen geschat, dat is vijfmaal de sterkte van het geheele leger der Unie. Allen droegen een gele bloem in het knoopsgat, of een gelen staf in de hand als het symbool van den gouden standaard. Zij liepen in rijen van zestien; om 10 uur zette de stoet zich in beweging, en eerst om half zeven des avonds had de laatste rij het punt van uitgang bereikt. Er waren in den eindeloozen optocht 164 muziekkorpsen, die voort- durend de Starspangled Banner en Yankee Doodle speelden. De laatste raming van Mark Hanna, de repu- blikeinsche //manager", is dat Mc. Kinley stellig rekenen kan op 311 stem men, maar senator Jones, de //manager" van Bryan, beweert even stellig, dat Bryan zeker is van 255 stemmen. De uitslag zal spoedig leeren, wie hunner gelijk heeft. Gister seinde Reuter uit New-York, dat Mc. Kinley is gekozen tot president der Yereenigde Staten. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn gistermiddag te halfvijf van het station der Staatsspoor te's Gravenhage vertrokken naar het zuiden van Frankrijk via Bazel. Zij werden door verschillende autoriteiten, o. a. door de Ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche zaken en van Marine, uitgeleid. Men schrijft uit Konstantinopel aan de N. R. Ct. De aanwezigheid van twee Nederlandsche oorlogs- schepen met bijna vierhonderd man equipage te Smyrna, dus op twee etmalen stoomens van Kon stantinopel, heeft niet nagelaten, reeds nu een voor ons prestige bij de Porte en in het paleis zeer gunstigen invloed uit te oefenen. De Turken zien nu, dat bij een mogelijke herhaling van de gebeurtenissen van Augustus Nederland niet all een van plan, maar ook gereed is, de belangen van zijne onderdanen des noods met kracht van wapenen te verdedigen. A1 is het verschijnen van de //Zeehond" voor Konstantinopel nog een onzekere zaak, zoo moet des ondanks het zenden van dat adviesjacht en het fregat //Friso" naar de Turksche wateren dus toch in alle opzichten worden toegejuicht en volstrekt niet als een mislukte of doellooze de- monstratie worden beschouwd. De zending van een vernedering, die zij wel verdiend had. Zij had nu geen verlangens meer, geen heimwee zij had met haar hart leeren begrijpen, zooals zij dat noemde en dagelijks gevoelde zij al meer den troost dien een rein gemoed smaakt bij de vervulling van zijn plichten. Hun verhouding tegenover elkaar, in den be- ginne voor haar nogal pijnlijk, werd langzamerhand vanzelf beter. De ommekeer in Elvira's gemoed ontging natuurlijk niet aan Schwerdtners aandacht; hij begreep, dat zij door den schokkenden afloop van haar huwelijks-avontuur was bestraft en ge- louterd, dat zij daardoor gekomen was tot een ernstige, meer edele levensopvatting. Hij dankte haar voor haar zorgvuldigffl®verpleging door zijn dagelijksche bewijzen van oprechte hoogachting en bewaarde natuurlijk een gepast stilzwijgen over het verledene. In Mei, toen de lente al haar pracht en heerlijk- heid ten toon spreidde, vertrok Schwerdtner op uitdrukkelijk verlangen van den baron met de familie naar het landgoed bij Berghausen. Hij mocht de studie nog niet hervatten en de geneesheer achtte zijn verblijf op het land volstrekt nood- zakelijk voor zijn volledige genezing. Voor hij afreisde, kwam de gerechtelijke com- missie eerst nog ten paleize van den baron om de getuigenis van Schwerdtner te vernemen in zake den moord op den heer Yon Dobel. Dit was de eerste maal, dat hij weer uitvoerig over dit geval kwam te spreken, daar de geneesheer en de baron hem slechts het allernoodzakelijkste hadden medegedeeld, om den stand van zaken te verklaren. Toen hij den naam Starkhort vernam, herinnerde hij zich onmiddellijk, dat dit de laatste uitroep die oorlogsbodems heeft ongetwijfeld de positie van onzen gezant bij de Turksche regeering zeer versterkt, en eveneens ons Nederlanders in de achting van de verdere vertegenwoordigers der mogendheden alhier en van de andere vreemden kolonien belangrijk doen stijgenwelk voordeel na het voorgevallene waarlijk niet gering geacht moet worden. De Parijsche tentoonstelling van 1900 De regeering is aldus blijkt uit een nadere verklaring van den Minister van Buitenlandsche zaken beslist niet voornemens aan de Kamer voorstellen te doen om een belangrijke subsidie toe te staan voor de Parijsche wereldtentoonstel- ling, en koestert ook geen plannen om een officieele commissie te benoemen. Door het hoofdbestuur der //Nederl. Veree- niging tot afschaffing van sterken drank" is een adres verzonden aan de beide Kamers der Staten- Generaal, de hoofden der departementen van Binnenlandsche zaken en van Justitie met het verzoek om te willen medewerken tot het brengen van een zoodanige wijziging in de Drankwet, dat het voortaan verboden is sterken drank te ver- koopen in stations en wachtkamers van spoor- en tramwegmaatschappijen en openbare vervoermid- delen te water. Tengevolge van het vroege opstallen van het vee, voornamelijk in Noord- en Zuid-Holland, is aan de verschillende beetwortelsuikerfabrieken in Noordwestelijk Noord-Brabant de verzending van pulpe buitengewoon groot, zoodat niet aan alle aanvragen voldaan kan worden. Dit product, dat meer en meer opgang maakt als veevoeder, wordt a f 1 per 1000 Kg. bij duizenden en millioenen Kg. gebruikt. Men schrijft uit Middelburg Onder de verschillende eigenaars van koffiehuizen hier ter stede circuleert een adres, hetwelk aan den gemeenteraad zal worden verzonden met verzoek een sluitingsuur voor hunne inrichtingen bij politie- verordening vast te stellen, bijv. 12 of 1 uur. Tot heden toe behoort Middelburg onder de weinige gemeenten in het land waar cafe's den geheelen nacht geopend kunnen blijven. Met 1 Januari a. s. worden te Middelburg verlangd 12 agenten van politie 3de klasse, op eene jaarwedde van 500 en verdere emolumenten. In persoon aan te melden bij den commissaris van politie aldaar voor 30 Nov. a. s. van den heer Von Dobel was geweest; dat was het angstig gillend uitgesproken woord, waarvan Schwerdtner ondanks zijn bedwelming toch een zwakken indruk had gekregentot heden had hij slechts weifelend geloofd, dat het een naam moest geweest zijn, een naam met een harden, ruwen klank. Schwerdtner bracht een kostelijken zomer door op het landgoed van den baron en hervatte allengs weer de studie. Als een begin daarvoor beant- woordde hij de brieven, die Robert vlijtig aan hem schreef, en oefende zich in het schaakspel met Elvira, die hij lachend //zuster" noemde wegens de diensten als ziekenverpleegster aan hem bewezen. Hij was nu voornemens zijn professoraat aan de Oostenrijksche universiteit eerst te aanvaarden bij den aanvang van het winter-half jaar. Korten tijd daarvoor, in de laatste dagen van September, moest hij als getuige optreden in het straf-proces tegen Heinrich Starkhort. Gedurende den langen tijd, die aan de gerechte lijke nasporingen was besteed, had men brandende van nieuwsgierigheid naar deze terechtzitting uit- gezien. Dat de aangeklaagde zou worden veroor- deeld, betwijfelde men nietmaar de verwachtingen waren vooral zoo hoog gespannen wegens de be langrijke onthullingen, die zouden gedaan worden de couranten hadden slechts vluchtige aanduidingen kunnen geven, en dan kwam nog de vraag hoe zou de houding van den beklaagde zijn P Sedert langen tijd had een terechtzitting niet zooveel toeloop gehad. Reeds vroeg in den morgen stond het publiek opeengedrongen te wachten, tot de deur zou worden geopend om het binnen te f'l I 1 I r ii I i si mmf\ TER VEI7iE\N('HE ('(IIRAVT. Oil I)lad verscliijut jiaumlac-, Woensdaj?- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den nitgever P. J. VAi PK lAlBE te Ter Menaeen. Burgemeoster en Wethouders van TEE NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 11 Soveinber 1896. Ter Neuzen, 3 November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. jr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1