Landbouwberichten. Gemengde berichten. 1343 meer dan f 10,000, waaronder 96 zonder belastbaar vermogen. 't Grootste getal aanslagen is voor de groep bedrijfsinkomsten ad f 650700 (belastbaar), nl. 41,194 van de 225,199. Daarna volgen 700—800, 800—900 en 1000—1200. Er zijn hier te lande ruim 100,000 personen, die uit andere inkomsten dan uit yermogen /"1000 of meer 's jaars hebben te verterenen daaronder zijn er ruim 23,000, die, omdat zij bovendien in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen, ten minste f 13,000 bezitten. Deze personen vindt men over al de klassen verdeeld. Onder de 125,000, die beneden f 1000 in- komen uit hun bedrijf hebben, zijn er nog 7211 die Vermogensbelasting betalen en dus ten-minste nog f 400 inkomen uit bezit trekken. Het getal hooge bedrijfsinkomsten is in ons land zeer beperkt. Het getal dergenen, die meer dan 10,000 trekken (1343) is ongeveer hetzelfde als dat der belastbare vermogens boven J millioen (1301). Een en ander 't zij herhaald buiten den landbouw. Naar wij van iemand, die zoo pas van Atjeh aangekomen is, vernemen, is aldaar de toestand zeer naar wensch. Allerwege is de Atjeber onder den invloed van de door onze troepen behaalde overwinningenhij durft zich niet meer tegenover ons stellen. Er wordt geen schot meer gelost, niet alleen niet binnen de geconcentreerde linie, maar ook daarbuiten, zooals op den weg naar Kroeng Raba, in de omgeving van het bivak te Samahani en in de buurt van het nieuwe versterkte kampement te Tjotmentjang op den Blang Bintang. Met rijtuig of te paard was onze berichtgever overal geweest, zoowel binnen als buiten de linie, nergens viel een schot. Ongehinderd bewegen zich boodschappers van Kotta-Radja langs de wegenoveral ziet men karren rijden met koopwaren. De sawahs der kampongs, waarvan de hoofden zich onderworpen hebben, worden overal bewerkt, de anderen mogen dit nog niet doen. De geest onder de officieren en manschappen is uitmuntend, ze haken er naar om weer opnieuw uit te rukken. Over de aanvullingen der bataljons is ook niets te klagen, van Batavia uit wordt voortdurend gezorgd dat die korpsen compleet blijven. Het reeds voorgenomen vertrek van het 12e bataljon is vooralsnog uitgesteld, met het oog op een grooten tocht naar het Pedirsche, die in het vooruitzicht is. Alle Atjehsche hoofden, die iets op hunne rekening hebben, zijn daar verzameld en de militaire chefs hopen dan ook dat ze daar hunne krachten zullen concentreeren, opdat er een goede slag geslagen worde. Daarom wordt die voorgenomen tocht dan ook volstrekt niet geheim gehouden. Omdat in de buurt van Montassik en in hoogerop liggende kampongs op den rechteroever van de Atjeh-rivier zich nog vijanden ophouden, wordt daarheen dikwerf gepatrouilleerd en zijn bij een paar ontmoetingen aan 's vijands zijde dooden gevallen, terwijl wij geene verliezen leden. Ook de maatregel om de achterhoede steeds te doen beveiligen door detachementen met repeteergeweren gewapend werkt uitstekend. Toekoe Oemar is nog steeds in Loong, waar hij zich verschuilt en allerlei maatregelen tegen verraad neemt. Hij heeft een groot deel der ont- vangen geweren in kisten opgeborgen, want hij wantrouwt nu bijna iedereen. Ongetwijfeld valt hij ons den een of anderen dag dood of levend in handen. De schijnbare rust die thans aan de troepen vergund wordt, is eerstens toe te schrijven aan de buitengewone hitte en droogte die te Atjeh ge- zijn vriend en speelmakker was geweest. Dezelfde couranlen, die den gevierden mr. Snoward te voren hadden bewierookt als een man van groot talent en heden de aanklachten tegen hem zeer kort vermeldden, lieten een dag later een kreet van verontwaardiging hooren. Men sprak van een bende schurken, die door een gebrekkige wetgeving in staat was gesteld om in een beschaafde maat- schappij ongestraft allerlei slechte praktijken uit te oefenen. Men roemde zijn eigen eerlijkheid en vroeg wanhopig om betere bescherming tegen zulke schurken; de regeering, de justitie en de politie werden verantwoordelijk gemaakt voor al het gebeurde. Gering in aantal waren de steminen, die eerlijk genoeg waren om naar waarheid de schuld van het gebeurde te geven aande geldzucht, het verlangen naar ijdel genot en de begeerte om zonder arbeid zich te verrijken. Daardoor alleen kon een man als Snoward in zijn plannen slagen men begon het verderfelijke van zijn gansche systeem eerst in te zien, nu hij gevat was wegens een misdaad, die niemand zich kon verklaren en waarvan de samenhang met Snowards zaken slechts kon vermoed worden. Nu kwam er elken dag nog meer aan het licht, en wat het gerechtelijk onderzoek opleverde, van zijn geboortestad uit tot heden, verkreeg zulk een omvang, dat volstrekt nog niet was te bepalen, wanneer de verzameling bewijsstukken volledig genoeg zou zijn om den beschuldigde voor den rechter te brengen. Intusschen liet de beurs zich niet onbetuigdde koers der aandeelen in alle ondernemingen, die Snoward op touw had jgezet, daalde ontzettend, zoodat zijn millioenen durende een 8tal dagen geheerscht heeft en tweedens aan een cholerageval, dat zich voordeed onder de troepen die op een zeer warmen dag waren uitgerukt. Er worden nu strenge maatregelen genomen tegen alles wat die gevreesde ziekte in de hand zou kunnen werken en natuurlijk in de eerste plaats, wordt op het drinkwater erg toegezien. Zoodoende zal de ziekte naar men hoopt, zich niet verspreiden. Overigens is de gezondheidstoestand zeer gunstig, berri-berri komt maar zeer weinig voor. Deli Ct. Den 248ten Sept. begon te Soerabaja de be- handeling der strafzaak tegen den Rus Maligan. De beschuldigde zag er keurig netjes uit, geheel in een nieuw pak gedost. De beschuldiging behelst in hoofdzaak dat Maligan, als ingezetene van Ned. Indie, zich heeft schuldig gemaakt aan het aanzetten van de Lom- boksche prinsen tot den oorlog met Ned. Indie het raadgeven omtrent de manier, waarop die oorlog moest worden gevoerd, het onderricht geven in het behandelen van repeteergeweren en achter- laad-kanonnen het in orde brengen dier kanonnen en het afvuren daarvan eenmaal op de Hollandsche troepenhet aanzetten van den Lombokschen radja tot het doen van den verraderlijken overval en het aanraden om schietgaten te maken, alsook versterkingen op te werpen. Al welke feiten op- leveren het misdrijf van aansporing van een in- landsch vorst tot vijandelijkheden tegen het Ned. Indisch gouvernement en zijn ambtenaar (waarop de doodstraf staat). Maligan ontkende verschillende zaken, die hij in de instructie had verklaard en hield zich vrij zwak van memorie. Yoorgelezen werden twee missives van den Nederlandschen consul te Singapore, die tegen Maligan waarschnwde. TER NEUZEN, 2 November 1896. Heden voormiddag was alhier buiten de Sasschebrug in den Vlooswijkpolder een aardig schouwspel te zien en een stuk natuur te genieten. Eenige eenden waren vroolijk wasschende en plasschende in het water, een paar leeuwrikken verhieven zich hoog in de lucht met hun gewoon zomerlied, terwijl een troep van minstens 50 zwaluwen zingende zich in zuidwaardsche rich ting door het groote ruim voortbewoog. Tegelijk zag en hoorde men tal van krassende bonte kraaien in het veld en een vlucht van wel 100 vriesganzen het luchtruim doorklieven in den vorm van eene kolossale goed gevulde V en dit alles geschiedde terwijl een flauw, waterachtig zonnetje onder een, om zoo te zeggen nog aangename, zachte tempe- ratuur, den vreeselijken modderweg naar het Pier- mansdijkje bescheen. Herinnerde ons de temperatuur, het spel der eenden en het lieflijk gekweel der leeuwrikken nog aan den zomer, de richting die de zwaluwen volgden, de kraaisoort en de vriesganzen, alsmede den voor mensch en dier zoo goed als ondoor- komelijken weg, deden ons begrijpen, dat de winter nabij is. Wij genoten aan al wat wij te aanschouwen kregen, behalve aan wat de weg ons gafvan dit laatste genoten echter een paar kwajongens, die om het hardst in den modder sprongen en bespat waren tot boven toeen van 't plezier dat die jongens hadden genoten wij ook. Wij gingen henen en dachten na over't verschil der genietingen die ons gegeven worden. Door het bedanken van ds. Oosten te Mid- delburg, is gisteren bij de Gereformeerde kerk merkbaar wegslonken. Weldra bleek ook, dat Snoward eigenlijk Heinrich Starkhort zijn bewijs van Amerikaansch burger te zijn was een valsch document reeds van te voren heimelijk een daling had voorbereid in de koers der effecten, die hij in den handel bracht. De zaak werd in zooverre nog komiek, dat Snowards kapitaal, het- welk nog in die ondernemingen stak, nu ook ver- loren ging door het onverwachte dalen van de koersen. In Argentinie dreigde nu weldra een staatsbankroet, daar door de snelle daling van den koers der uitgegeven schuldbrieven reeds de rentebetaling moest worden uitgesteld. En ieder een wist, dat een algeheele staking der schulddel- ging onvermijdelijk was en alzoo millioenen kapi taal verloren waren, en weder was het de midden- stand, die daarbij het zwaarsf moest bloeden. Baron von Ellerich, die door Snoward uit den dringendsten nood was geholpen, zou zich nu wel weer hebben kunnen staande houden. Hij gruwde thans echter van vele zaken, die hij vroeger wel met zijn eer had kunnen overeenbrengen. Om in eigen oogen weer een eerlijk man te worden, trok hij zich onmiddelijk uit alle zaken terug, ofschoon daaronder de oneerlijke niet de meerder- heid hadden en hem ook geen gegronde verwijten konden treffen. Bij deze verandering verspeelde hij een aanmerkelijk deel van zijn vermogenmaar hij verkreeg daardoor een gerust gemoed. Wat hij van zijn kapitaal had overgehouden, besteedde hij aan verbeteringen van zijn landbezil bij Berg- hausen, waar hij weer hoopte te worden, wat hij vroeger geweest was, namelijk een degelijk, tevreden landheer. Het paleis van den baron in de residentie werd alhier, met bijna algemeene stemmen, beroep uit- gebracht op ds. H. Bouman, te Berlicum c. a. (Noord-Braband). Met ingang van 1 Dec. a. s. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bruinisse, de heer C. J. Waeyhaert Az., thans commies der telegraphie van de 3de klasse. Axel. Aangenomen het beroep naar de Ger. gemeente te Franeker door Ds. A. Doom, predikant bij de Ger. Kerk A alhier. Axel, 31 Oct. Heden werd alhier ten over- staan van den notaris P. Dregmans, te Axel en ten verzoeke van de erven van den heer Lev', de Feijter Pz. en den heer Lev", de Feijter Jacs., te Axel, in het openbaar verkocht. 5 hectaren 09 aren 80 centiaren of 11 gemeten 132 roeden bouw-, weiland en dijk, gelegen in de gemeente Axel. Kooper hiervan werd de heer Pieter van Fraaijen- hove Pz., te Axel, voor de som van f 850 per 44 aren 56 centiaren. Aardenburg. Ds. I. A. Schultz, te Geer- truidenberg, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Zierikzee heeft M. K. secretaris- ontvanger der gemeente Scherpenisse en ontvanger- griffier van verschillende polders, thans gedetineerd te Zierikzee, wegens verduistering van verschillende gelden, in die betrekkingen onder zijn beheer hebbende, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Evenal s verleden jaar hebben ook dit jaar zeer vele landbouwers, vooral in de omstreken van den Zevenbergschen Hoek, hun beetwortelen ver kocht op suikergehalte basis 14 Terwijl in 1895 bijna alle landbouwers hiermede uitstekende zaken maakten, aangezien hun bieten ver boven de 14 suikergehalte inhielden, is dit jaar deze wijze van contracteeren voor velen minder voor- deelig. Na de vele regens is het suikergehalte op de meeste veldeu teruggegaan, zoodat er landbou wers worden aangetroffen die bieten leveren van slechts 13 suikergehalte of even daarboven. Daar onder de 14 voor elk een tiende-percent 0,10 per 1000 Kg. beetwortelen van den gecon- tracteerden prijs wordt afgetrokken, is deze wijze van contracteeren thans voor velen een groote teleurstelling. Door den bekenden Russischen schrijver Tolstoi is naar aanleiding der weigering van J. K. van der Veer te Middelburg om schuttersdienst te doen, in het Fransche blad //Journal des Debats" een artikel geschreven, waarin Tolstoi het optreden van Yan der Veer prijst en voorspelt dat anderen zijn voorbeeld zullen volgen, en dat, zoodra het aantal weigeringen aanzienlijk zal zijn, de menschen, die gisteren nog zeiden, dat het leven zonder oorlog niet mogelijk is, beweren zullen dat zij sedert lang de dwaasheid van den oorlog en zijne onzedelijkheid hebben ingezien en zelfs verkondigd. Evenals in Friesland is thans ook in Drente de lijstervangst in vollen gang. Velen jongen en ouden, leggen zich daarop toe, wijl dit in dezen tijd van het jaar vaak hun eenige broodwinning is. Sommigen hebben meer dan 3000 strikken staan, waarmede 125 it 140 lijsters per dag worden gevangen; bij een prijs van 9 h 10 cts. per stuk, zooals thans de noteering is, vertegenwoordigt dit een goede verdienste. Een soldaat, oppasser aan de militaire academie, heeft, terwijl hij als wachthebber op de zalen dienst deed, van verschillende kadetten geld ontvreemd, benevens een paar gouden ringen. Hij is in arrest. De rechtbank te Haarlem heeft den ex-kampi- oen schaatsenrijder P., die op verzoek van zijn vader een behangertje op wel wat erg forsche wijze uit den winkel wierp, omdat hij zich beleedigende toespelingen veroorloofd had, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een boete van f 40. In het hotel //St. Joris" te Ridderkerk heeft zich een Duitscher van het leven beroofd. Des avonds aangekomen, heeft hij zich spoedig daarop naar zijne kamer begeven, en des morgens, toen men hem wilde wekken vond men zijn lijk geheel gekleed te bed liggen, met de revolver er naast. Geen der huisgenooten had het schot gehoord. Wie de vreemdeling is en van waar hij komt is niet te gissenzijne papieren had hij vooraf vernietigd. verkocht, en Ellerich zou zeker onmiddelijk dit huis met zijn smartelijke herinneringen verlaten hebben, als hij er niet was teruggehonden door een gast, die daar noodzakelijk moest blijven ver- toeven. Dit was doctor Frederik Schwerdtner, die er langzaam maar zeker herstelde. Hij had nog een voile week bewusteloos gelegen, terwijl wondkoortsen geen hoop op herstel meer gaven. Doch zijn krachtig gestel behield de overhand en eindelijk kwam de dag, dat de geneesheer durfde verklaren er behoeft geen vrees meer te zijn, dat Schwerutners verstand door de zware verwonding gekrenkt zal worden. (Wordt vervolgd.) Eergistermiddag, tegen half 1, is te Rotterdam weer eens zeer onverwachts zoo meldt de N. R. Ct. een felle uitslaande brand ontstaan, in een in aanbouw zijnd huis op het Proveniers- plein, aan beide zijden eveneens aan in aanbouw zijnde perceelen grenzende. Toen de brandspuiten goed aan 'twerk waren, stonden die twee buurhuizen ook in brand. Anderhalf pand zijn geheel uitgebrand en het derde gedeeltelijk. 't Is merkwaardig dat men te Rotterdam niet getroffen wordt door het feit, dat bijna alle branden daar min of meer fel worden, voordat de spuiten er bij zijn, en dat 't er de aandacht (althans van autoriteiten) niet trekt, dat dit in andere groote steden, waar men een brandweer heeft; betrekkelijk veel minder vaak 't geval is. Te Winkel (N.-H.) had onlangs een jongen aan den Russischen Czaar per brief eene verzameling postzegels gevraagd. Werkelijk kwam dezer dagen een pakket, dat echter als onbestelbaar terugge- zonden werd, wijl het adres onherkenbaar was. Terstond werd het teruggevraagd, en Donderdag 1.1. kwam het aan het goede adres, namelijk bij C. Maat. - Het pakket bevatte eene keurige verzameling Russische postzegels. Uit een hygienisch oogpunt zijn petroleum- kachels niet onvoorwaardelijk aan te bevelen, althans wanneer zij niet van een pijp zijn voorzien, waardoor de gassen, die bij de verbranding van de petroleum ontstaan, naar buiten worden weg- geleid. De gassen, die ontstaan, zijn koolznur en waterdamp. Wanneer nu een kilogram, dat is ongeveer 1,25 liter, petroleum verbrandt dan zal, wanneer dat gebeurt in eene ruimte van 60 kubieke meters, dus in een kamer lang 4, breed 5 en hoog 3 meters, het koolzuur-gehalte worden circa 3 per 100, dat is 100 maal zoo groot als dat van de buitenlucht, waarin op 10,000 deelen slechts 3 a 4 deelen koolzuur voorkomen. De hoeveelheid waterdamp, die ontstaat, is ook nog al aanzienlijk. Deze zal zich tegen de koude muren van het vertrek afzetten en deze vochtig maken en daardoor de bekende nadeelen vanvochtige muren veroorzaken. Wil men de petroleumkachels zonder afvoerpijp gebruiken, dan dient men de ramen open te zetten, opdat het koolzuur en de waterdamp een uitweg vinden. Den laatsten tijd, vooral enkele nachten, is in het oostelijk deel van Groningen, door ver- hooging der aardappelprijzen tweemaal van 65 tot 75 en van 75 tot 80 ct. een ware wedloop gehouden, om de eerste te zijn de meeste //mudden" te koopen. In de omstreken van Winschoten was een vrouw, commissionair(sche) der firma Scholten, de eerste. Omstreeks twee uur na midder- nacht klopte ze, ruim een uur buiten Winschoten, al de landbouwers op. Een der zetters van Yooruit te Gent die in het proces ongunstige verklaringen had afge- legd is uit Vooruit gebannen Volgens de Birmingham Post heeft Koningin Victoria hare toestemming gegeven tot de plechtige viering Van haar zestigjarige regeering, in Juni 1897, door geheel het Britsche rijk. Erissprake van, dat alle vorsten en vorstinnen van Europa alsdan naar Londen zullen komen om de eerwaarde deken van het gild te begroeten. Alles hangt echter nog af van de vraag hoe de gezondheids toestand van H. M. zal zijn. Wie wil sterven P Zoo sprak Vrijdag- middag op het drukke strand te Saint-Nazaire (Frankrijk) een knaap, die de aanvoerder scheen te zijn van 7 a Sjarige pretmakende schooljongens. Het was een //spelletje." Men groef een gat in het zand, waarin men elk op zijn beurt, zou begraven worden. Wie wil sterven De kleine Gustave Laliard, een knaapje van nauwelijks zes jaar, wilde de //doode" zijn. Hij ging in den kuil liggen. Zijn tenger lichaam werd met zand bedekt, ongetwijfeld veel te veelwant toen zijn makkertjes hem weer op- groeven, bemerkten zij tot hun schrik, dat Gustave Lailard geen teeken van leven meer gaf. Hij was levend begraven. Het arme kind was inderdaad gestikt. Alle moeite, die men deed om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. Arme ouders Een onrustig gekroond hoofd. Men leest in eene Berlijnsche correspondentie. De Berlijners kennen hun Keizer slechts weinig, Hij vertoeft zoo zeiden in zijn somber oud paleis. In tegen- stelling met zijn voorvader, de Groote Frederik, wiens afgedragen jas in de straten van Berlijn bekend was, ziet men Wilhelm II slechts onder fantastische omstandigheden. Zoo zag men hem onlangs te middernacht alleen, in groot uniform, omgeven door twintig gegalonneerde lakeien, die brandende fakkels droegen, de geheele //Unter den Linden" langs, den lijkstoet volgen van een ouden prins van Hohenzollern, die sedert jaren in zijn paleis vergeten leefde. Het schouwspel was vreemd, onverwacht en tooverachtig. Het verbaasde elkeen, en Wilhelm houdt er van de menschen te verbazen. Hij is de onbestendigste aller souvereinen. Hij reist onophoudelijk en gaat van de Poolstreken, waar de zon nooit ondergaat, naar die, waar zij haar iiKSiii u» Miiwi mwmwj— mmmuv

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2