Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3377. Dinsdag 3 November 1896. 36e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,4-0. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. SPolitiel* Overzicht. Het artikel in de Hamb. Nachrichten, waarin Bismarck tegenover den Reichsanzeiger zijn recht handhaaft om diplomatieke gebeurtenissen uit het verleden te openbaren, is evenals het eerste ont- hullingsartikel rechtstreeks van den oud-kanselier afkomstig. Het artikel maakt in toonaangevende kringen opnieuw een zeer pijnlijken indruk, omdat het doe! schijnt te zijn, de verhouding van de mogendheden van het Drievoudig Verbond tot Rusland te veranderen, wat niet mogelijk is zonder vernietiging van het Drievoudig Verbond. De raad dat het geheele Drievoudig Verbond aan Rusland moest waarborgen neutraal te zullen blijven ingeval Rusland door een andere mogend- heid wordt aaugevallen, wordt niet ernstig opge- nomende bedoeling welke daarin ligt tegen Engeland, is onmiskenbaar. In toonaangevende kringen betreurt men het, dat Bismarck zonder kennis van de nieuwe diplo matieke gebeurtenissen en van den Europeeschen toestand op zulk een storende wijze ingrijpt. De rijkskanselier en de Minister van buitenlandsche zaken hadden een gemeenschappelijke audientie bij den Keizer, waarbij de onthullingen besproken werden. Er zal echter noch tegen Bismarck noch tegen de Hamb. Nachrichten iets gedaan worden. De Daily Mail heeft weder eens een naar bericht uitgevonden. Het blad weet namelijk te vertellen, dat een der Turksche jachten reeds sedert weken tegenover Yildez Kiosk voor anker licht en dat de onderaardsche gang van het paleis naar het strand voortdurend is verlicht en streng wordt bewaakt. Uit een en ander wordt dan opgemaakt dat de Sulan voornemens is te vluchten. De gezanten, die zeer ontevreden waren over het antwoord van de Porte op hun nota betref- fende de nieuwe belastingen, hebben zich opnieuw met vertoogen tot de Porte gewend, met het gevolg, dat de Ministers weder zijn bijeengekomen om te raadplegen. In regeeringskringen is men zeer bezorgd dat weer onlusten zullen uitbreken, en daarom is de politie- en palrouilledienst aanmerkelijk uitgebreid. Dit belet echter het Armenisch revolutionnair comite niet, voortdurend van zich te doen spreken. Een Armenisch geneesheer werd, onder bedreiging met den dood, door een onbekenden Armenier gedwongen tot betaling van 200 Turksche ponden hij vroeg en kreeg echter acht dagen uitstel en waarschuwde nu de politie. Toen de politie den onbekenden Armenier, die door twee makkers ver- gezeld werd, wilde arresteeren, sclioot deze een FEUILLBTON Zonder veel haast te maken, nam Snoward een paar boeken uit zijn schrijftafel en schreef vijf orders tot uitbetaling, ieder tot een bedrag van tweehonderd duizend markhet geld moest op vijf verschillende kantoren in de residentie worden ontvangen. Hij schreef zoo langzaam, alsof hij daarmee den tijd wilde besteden tot aan de komst van Archer en zijn goeden vriend. Hij legde de pen neer en luisterde maar jjeen, zij konden er nog niet zijn Zorgvuldig las hij de eene order na de andere nog eens over en leunde toen weer in zijn stoel. Wat Wilden die kerels hem bovendien nog /laten spartelen", zooals Von Dobel hadgeschreven; De vensters van dit vertrek gaven geen uitzicht op de straathij zou in een andere kamer moeten gaan om naar den mulat uit te zien, en een angstig gevoel hield hem terug in deze kamer, hij durfde zich zelfs in zijn stoel niet bewegen. Als hij deze kamer verliet, moest deze zaak voor altijd uit den weg geruimd zijn. In gedachte volgde hij John Archer op zijn schredennu was hij de trap af, nu had hij de straat bereikt, nu sprak hij met zijn /goeden vriend", nu genoten zij zeker lachend de vreugde over het gelukken van hun plan. Nu gingen zij op weg naar hem, zij kwamen nu de trap op, nu stonden zij nog eens af te spreken, wat ze ze zeggen zouden, nu nu Maar verduiveldwaar bleven de schoften Ha, der politieagenten dood, verwondde een tweede en maakte zoo de vlucht mogelijk. In Pera werden bommen en dynamiet gevonden bij twee Armenische vrouwen. De rijke Armenier Apik Effendi is volgens de Atsy in de gevangenis vergiftigd. De politie heeft weder tal van inhechtenis- nemingen gedaan. Zij beweert dat zij nu de aanzienlijkste Armenische revolutionairen in handen heeft; onder de gevangenen zijn ook vrouwen, naar heet anarchisten. Eenige revolvers met patronen, een aantal bommen en vier kilogram dynamiet zijn in beslag genomen. Uit Athene wordt, gemeld, dat bij Korytza een langdurig gevecht is geleverd tusschen Turksche troepen en Macedonische opstandelingen onder aanvoering van zekeren Takis. Het heet dat 90 militairen werden gedood en 8 gevangen genomen. Takis zou voornemens zijn deze gevangenen uit te wisselen tegen de te Monastir gevangen gehouden opstandelingen, die daar, naar het schijnt, aan een wreede behandeling bloot staan. In Britsch-Indie wordt het gevaar van hon- gersnood grooter. Het is onwaarschijnlijk, dat er nu nog regen komt. De vooruitzichten van den oogst zijn zeer slecht in de noordwestelijke en middenprovincien en in Pendjab. Het gebrek aan graan doet zich te Bombay gevoe- len. De prijzen zijn zeer hoog geworden. Men verwacht een grooten invoer. Er worden reeds maatregelen genomen tot leniging van den nood. De Britsche Minister van financien Hicks-Beach hield Donderdag te Bristol eene belangrijke toe- spraak over de onderwijs-politiek der regeering. Wat hij zeide, kwam er op neder, dat men het nog niet geheel met zich zelf over het in te dienen ontwerp eens wasmaar dit was zeker, dat de afgelegde beloften zouden worden nagekomen. Lord Dufferin, laatstelijk oud-gezant te Parijs en vroeger in velerlei andere hooge betrekkingen werkzaam, heeft Woensdag in eene redevoering te Belfast afscheid van het Britsche publiek genomen. In den loop zijner rede deelde hij op luimige wijze mede hoe dit nu inderdaad zijn //zeker laatste optreden" was. Te New-York werd weer eene monster-manifestatie ter eere van den Republikeinschen Presidentschaps- candidaat Mc. Kinley gehouden, waartoe zich 160,000 personen hadden aangemeld, De weg van den optocht, die 10 uren duren zou, was met vlaggen versierd en de meeste winkels en kantoren waren gesloten. eindelijk Ja, daar klonk de schel De kamer- dienaar snelde heen om de deur te openen Wat was dat voor een gepraat en gemompel Was de //goede vriend" van John Archer mis- schien zoo armoedig gekleed, dat de bediende zwarigheid maakte om hem bij zijn heer toe te laten Snoward stond op, hij hoorde de voet- stappen naderen van drie mannen de kamer- dienaar vergezelde hen zeker, omdat hij die twee niet vertrouwde. Daar werd op de deur geklopt. z/Binnen He, dat waren de verwachte personen niet. Een bejaard heer met achtbaar voorkomen, in het zwart gekleed, met den hoed in de hand, trad binnen. De twee andere personen, met donker ernstig voorkomen, bleven dicht bij de deur staan. z/Mr. Ralph Tobias Jefferson Snoward z/Die ben ik. Waarmee kan ik u z/In naam der wet moet ik mij van uw persoon verzekeren." Snoward vertrok geen spier. Hij vermoedde reeds zoo iets. z/Ik begrijp u. Ik word in verzekerde bewaring genomen, totdat is vastgesteld, dat ik Erederik Schwerdtner slechts uit wettige zelfverdediging heb gedood." z/Hierover kan ik u geruststellen," zei de com missaris van politie met een fijn lachje, terwijl hij elke beweging van den bankier scherp in het oog hield. //Die zaak laat zich beter aanzien, dan aanvankelijk scheen. Doctor Frederik Schwerdt ner leeft." Snoward zette groote oopen op, en zeide toen zeerd bedaard //Dat doet me genoegen Men is, in de gespannen verwacht,ing van de naderende Presidents-verkiezing, te Chicago op het denkbeeld gekomen, een schijnverkiezing door briefkaarten te houden en de uitslag daarvan was, dat uit twaalf staten 239,676 stemmen voor Mc. Kinley en 165,000 voor Bryan inkwamen. Bryan zal echter daardoor niet ontmoedigd wezen, maar zich troosten met de gedachte, dat de zuinige lieden, die geen briefkaarten wilden verspillen, op zijne hand zijn. Het voornemen bestaat om reeds des na- middags van den 10 November in de afdeelingen der Tweede Kamer het onderzoek aan te vangen o. a. over de hierna te noeigen wetsontwerpen regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeentewetsvoorstel Bahlmann be- trekkelijk de schutterijenrijwielbelastingwijzi- ging der Rijnvaartaktewijziging der arbeidswet tijdelijke vergunning aan sommige gemeenten tot heffing van plaatselijke belastingenregeling van het comptabel beheer voor de kleeding en uit- rusting bij het leger. Op verzoek van de Regeering zal denkelijk op het einde der volgende week het tractaat betreffende het kanaal GentTer Neuzen in openbare behan deling komen. In de kwestie of er niet als de Koningin trouwt eene wet noodig is, die voor haar andere dan de algemeen geldtnde bepalingen van het Burg. Wetboek stelt ten aanzien van het huwelijks- recht, is door het //Dagblad" het standpunt inge- nomen van hen, die meenen dat geen speciale wet noodig is, daar hare door de grondwet gewaarborgde rechten door geen huwelijk kunnen vernietigd worden. Het //ietwat zonderlinge" in het betoog, dat het z/Dbl." te dezer zake leverde, is echter van anderen aard, zegt de //Haagsche courant". Dat blad redeneerde n. 1., dat de wetten afkomstig zijn van den souverein en worden gemaakt ,/Voor de onder- danen, ter wille van de orde onder hen", met 't gevolg //dat dus de souverein zich niet zou hebben te voegen naar de regels, die hij niet ook voor zichzelf (zooals de Grondwet), maar uitsluitend voor zijn volk in het leven heeft geroepen //Stel u voor," zoo verduidelijkte het blad, z/gij hebt ter wille van de orde binnen uw huis bepaald, dat uw dienstboden 's avonds om half elf thuis moeten zijn, en nu komt uw keukenmeid u z/Ik kan het bijna niet gelooven." z/Hoe bedoelt ge dat //Later zal ik u dat wel eens ophelderen, maar nu verzoek ik u deze twee mannen onmiddellijk te volgen." z/Ik moet dringend noodig nog eenige zaken z/Zonder eenig uitstel." Snoward wilde naar de schrijftafel gaan, doch de commissaris verhinderde dit, door hem bij de arm te grijpen, en tegelijkertijd schoten de twee mannen toe, die bij de deur waren blijven staan. z/Ah, denkt ge dat ik met een wapen in de hand weerstand zou bieden of mij zelf het leven benemen?" Snoward lachte spottend. //Ik wilde slechts de schrijftafel afsluiten. Ik ben mij geen schuld bewust." z/Des te beterYoor het regelen van uw zaken hier in huis zal ik zelf zorgen, terwijl ge onder veilig geleide uw nieuwe bestemming te gemoet gaat." De commissaris wenkte de beide mannen, die den bankier in hun midden namen, zette zijn hoed op de schrijftafel en begon dadelijk de papieren door te snuffelen. Snoward beet zich op de lippenzoo gaarne had hij willen vernemen, of John Archer en zijn z/goeden vriend" zich uit de voeten hadden gemaakt; doch hoe zou hij een praatje maken om die vraag terloops te kunnen doen Men leidde hem de kamer uit. In de voor- kamer mocht de ontstelde kamerdienaar hem slechts zijn hoed en zijn pelsmantel geven, en toen moest hij de trap af. Snoward bleef staan, toen hij voor de straatdeur een menigte menschen zag. Wat? Wist men dan reeds vragen, of meneer zich daar dan ook aan houden zal." De consequentie zou dus zijn, dat Burgerlijk en Strafwetboek en alle andere wetten niet voor een Koning geschreven zijn en deze dus in strijd met het in Nederland geldende recht zou mogen handelen, als hem dit aangenaam ware De N. Rott. Ct. herinnert er aan dat op den 31 October 1866, dus dertig jaar geleden, door Z. K. H. den Prins van Oranje de eerste spade gestoken werd voor de doorgraving van den Hoek van Holland, een werk dat bestemd was, den bloei van Rotterdam in hooge mate te be- vorderen. Als een bewijs van den vooruitgang van de haven van geuoemde stad diene dat in 1850 1970 zeeschepen met 393,393 ton inhoud daarin kwamen en dat dit in 1895 bedroeg 5199 met 4,177,478 ton. De vermeerdering over 1896 belooft de grootste te zijn, die de haven nog beleefd heeft. Geen wonder dan ook, dat de aandacht in het buitenland hoe langer hoe meer op deze haven gevestigd wordt. Naar men uit Middelburg meldt, zoude aldaar het voornemen bestaan om, in verband met de invoering der nieuwe kieswet daar ter stede een werklieden-kiesvereeniging op te richten. Om de opgestapelde goederen, ter verzending naar Engeland bij de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland te Ylissingen aanwezig en nog dagelijks toenemende, zoodat de maatschappij niet meer in staat is, met de gewone diensten al de goederen op den gewenschten tijd te vervoeren, zullen deze week extra-booten in de vaart gebracht worden tot vervoer dier goederen. Blijkens de statistiek over de uitkomsten der Bedrijfsbelasting zijn daarin 225,199 personen aangeslagen. Van dezen waren er 194,761 niet en 30,438 wel ook in de Vermogensbelasting (dus voor een vermogen boven f 13,000) aangeslagen,waaruit men intusschen niet moet afleiden, dat dus al de overige 47,334 aangeslagenen in laatstgenoemde belasting van hun rente leven en geen bedrijf uitoefenenwant de landbouw valt buiten de Bedrijfsbelasting. Het (belastbare) inkomen uit het bedrijf van 124,623 aangeslagenen was lager dan 1000. Van 67,440 beliep het tusschen f 1000 en f 2000, van 17,990 was 2000 h 3000 14,003 trokken f 3000 a f 10,000 uit hun bedrijf, en Daar kwam Gartner, de deurwachter, met triom- fantelijk gelaat haastig aanloopen, en zonder zich door de twee politie-mannen te laten verhinderen, riep hij zijn heer toe //Ziet u wel, dat ik gelijk had De mulat, die zich kapitein Murle noemde, en een vriend van hem, hebben destijds de inbraak gepleegd. Zij zijn zoo juist gevangengenomen, toen zij hier wilden binnengaanze worden al weggebracht Dat was dus de reden van den oploop voor de deur. Met moeite gelukte het den politiemannen om door de menigte heen te dringen naar het rijtuig, dat hen en hun gevangene zou vervoeren. Onderweg deed Snoward moeite om een helder begrip te krijgen van den stand van zaken. Dit gelukte hem ook. De mulat moest door zijn weelderig leven reeds lang de aandacht der politie getrokken hebben en zijn vriend was misschien een bekende inbreker, die ook reeds lang bespied werd. Men had hen rondom het huis zien sluipen, in hun bezoek bij den bankier iets verdachts gevonden en hen bij de deur gegrepen, toen zij wilden aanschellen. De tijdingen van hetgeen er 's nachts ten huize van baron Ellerich en 's morgens in het paleis //Excelsior" gebeurd was, verspreidden zich in den voormiddag als een loopend vuur door de stad, en in de avondbladen werden die ongeloofelijke tijdingen niet all een bevestigd, maar werden er nog bijzonderheden aan toegevoegd. Men wist nu te vertellen, dat die zoogenaamde mr. Snoward volstrekt geen Amerikaan, doch een Duitscher, een Rijnlander was, geboortig uit dezelfde stad als de vermoorde bankier Von Dobel, die vroeger Uit Wad verHCiiijn* rduaadag., Woeudag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagea, bij den aHgever J. VAW UE 8AIBE te Ter lemen. gag—————— iu"«b

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1